Men schrijft ons: Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Vraag slechts aan elk medicus van welk een onberekenbaar groot nut luchtsverandering is tot herstel van gezondheid. Egmond aan Zee. A. C. BOS. Woningwet. Men botwistte in de afdeelingen der Eerste Kamer, dat de Woningwet op weg is populair te worden. Veeleer het tegendeel Men waarschuwde tegen nog stren gere voorschriften. Gevraagd werd of de Minister meent, dat de gemeentebesturen het recht hebben, door hun uitbreidingsplannen gedurende jaren en jaren bet eigen domsrecht te beperken. Volgens ver schillende Koninklijke besluiten wel, doch volgens arresten van den Hoogen Raad niet. Wijzigingderdesbetreffende wetsartikelen- -werd vooral noodig geacht. In ovei weging werd gegeven bij eventueele herziening der Woningwet mogelijk te maken, dat voorschotten voor bouw van arbeiderswoningen door de gemeenten onder Rijkswaar- borg bij derden genoemd werd de Postspaarbank worden opgenomen. RECLAME. ®De ondergeteekende W. Romyn. bediende in het seminarie Hageveld, te Voorhout, ver klaart dat sedert hij de Pink Pillen heeft gebruikt, h\j veel gezonder is.KTengeyolge van kou-vatten en herhaalde koortsen, was mijne gezondheid slecht/geworden en ik kon mijne krachten, mijn slaap en mijn eetlust maar niet terug krijgen. Difen heeft mij /toen het gebruik der Pink Piltin aangeraden, en deze pillen hebben mij "zeer veel goed gedaan. Ik heb opnieuw krachten en eetlust en ik slaap rustig." - De Pink Pillen zijn eon uitstekend middel om de.krachten te herstellen, aan de herstel lenden weer te geven wat de ziekte hen heeft ontnompn en hen op de been te helpen. Zij. zijn een kostbaar middél vooral voor degenen die werk^i en die, ojujmm betrekking te behou den,.de dagap'vaivjéiék.Je behooren te vermeden. Zij zijn juTenenroffen tegen bloedatrëhoede, bleekzuchjf' algemeenel zwakte, mafigpynen, schele höhfdpijn, zenuwpijnen, heuwfcht, rheu- maöscb£ pynen. Érys f 1.75 de doos,' f 9.Jper 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabijtó, Qdöfd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote^Mdrkt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de w*. J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De heer T. A. Eloefer uit Hat- tem hield j I. Donderdagavond in de foyer van Amicilia voor de leden der Oudheidkundige vereeniging FIéhile (die jammer genoeg slechts in klein gelal waren opgekomen) met hunne dames, een zeer interessante dikwerf geestige causerie over het tornooi in de Middeleeuwen het daaruit voort gekomen steekspel eti hoe deze allengs verbasterden en daarna geheel verdwe nen om enkel nog in verschillende uitdrukkingen in onze taal te blijven voortleven. In onopgesmukte voor ieder duidelijke taal ontrolde spreker een beeld der zoo aantrekkelijke en interessante ridderspelen in de Mid deleeuwen, met hun pracht en praal in kleur en kleed, maar ook met hun dikwerf smartelijke gevolgen. Na zijn hoorders aldus eerst in de verschillende geheimenissen der heraldiek, voorzoo- ver deze op zijn onderwerp betrek king hadden, te hebben ingewijd werd een en ander nog verduidelijkt en nader toegelicht door eene serie licht beelden naar teekeningen uit zeer oude handschriften. De heer Helde ring, die de bijeenkomst ook met een eDkel woord geopend had dankte den heer Hoeffer uit naam van alle aan wezigen voor zijne boeiende en leerzame voordracht, voor de mooie lichtbeel den der zoo interessante prenten. Met 1 Mei a.s. wordt de ofl. van Gez. Ie kl. dr. J. J. Snel van Zutphen naar hier overgeplaatst. De luitenants Scherpenhuizen eu Lestrade van het 5e regiment infanterie, sedert October 1.1. gedeta cheerd aan de Normaal schietschool te 's Gravenhage tot het volgen van een cursus in gymnastiek, schermen en zwemmen zijn in hun garnizoen teruggekeerd. Id de Woensdagavond gehouden jaarvergadering van FIéhite werd door den penningmeester verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar. De heeren des Tombe en Van Reigersberg Versluys, belast met bet nazien der rekening, verklaarden deze accoord te bevinden. De heer A. M. Tromp van Holst, aan de beurt van aftreding, werd als bestuurslid herkozen. Na het uitlooteri van 4 aandeelen van de geldleening 1898 werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen, dat, in druk aan de leden zal worden rondgezonden. Ds. G. W. C. Vunderink zal op 10 Februari a.s. te Leeuwarden in eene vergadering ter behartiging der belangen van het Christelijk onderwijs spreken over «de Eenheid van het Kind". Nogmaals herinneren wij aan de uitvoering van de Amersfoortsche Mandolineclub nArion" morgenavond in de zaal van de sociëteit Vereeni ging". De toegangsprijs is slechts vijftig cent, terwijl de leden van de sociëteit de, helft betalen. Aanvang 8 uur. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" ver gadert a.s. Maandag 8 Februaii, des avonds ten acht uur, in de Ambachts school, ter behandeling der navolgende punten 1. Verslag Commissie tot nazien der Rekening en verantwoording. 2. Jaarverslag. 3. Mededeelingen van het Bestuur. Het ziet er m6t den financieelen toestand der voetbalclub Quick" niet al te rooskleurig uil. De leden in het vrije veld heel wat mans, willen zich op geheel ander terrein gaan bewegen en onder samenspel laten zien, om daarin verbeteiing te brengen. Zij stellen zich voor op 27 Fehr. a s. in Atnicüia eerie tooneeKoorstelling, gevolgd door hal. Ie geven. Morgen ochtend om 10 uur speelt haar tweede elftal op het terrein aan den Leusder- weg tegen Velox uit Utiecht. Het le elftal van Quick speelt morgen te 's Hertogenbosch tegen Wrlhelrnina. Een binnenbrandje in het St Jozefsgesticht ontslaan door dat een der oudjes zijne niet geheel uitgedoofde pijp in den zak van zijn jas had ge stoken en deze daarna had weggehan gen, werd door de bewoners zondei veel moeite gebluscht Nu de Eem en Zuiderzee weder viij zijn van ijs, heeft de stoomboot «de Burgemeester van Amersfoort" haar dienst op Amsterdam hervat. Dat niets bestendig is hier beneen wordt in Amersfoort, meer dan elders, bewezen. Zoo heeft nu weder de vrijzinnige Kiesvereeniging «Amersfoort" het afgelegd. De nalaten schap in den vorm van oen vrij flink saldo zal door de N. V. sde Eemlarider" worden aanvaard, tenzij er vóór 1 Juli een andere Kiesvereeniging van dezelfde politieke richting worde op gericht. Dat het daartoe komen zal is met het oog op de a s. verkiezingen wel te verwachten. De hevige storm die gisteravond over ons land woedde, heeft ook in onze gemeente eenige schade ver oorzaakt. Van een perceel aan de Langestraat sloeg hij de zinken dak goot naar omlaag, terwijl in het plantsoen een statige boom niet tegen zijn geweldige kracht bestand bleek, en op de Kruiskamp een melkstel omversmeet, waardoor de geheele inhoud over de straat vloeide. Persoonlijke ongelukken kwamen voorzoover wij konden nagaan echter niet voor. Dr. E. Kruizinga, Ieeraar aan de H. B S. alhier is tot weder opzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De beer W. H. Struven, te Driebergen, heeft j.l. Woensdag mogen herdenken, dat hij 50 jaar geleden tuinbaas werd op huize «Leeuwen burg". Het heeft den in de tuin- en plantbouwwereld zoo bekenden grijs aard niet aan belangstelling ontbroken var. alle kanten werden hem kostbare geschenken aangeboden. Op voorstel van zijn patroon, jhr. De Beaufort, plantte de jubilaris een jongen eik, aan welks voet een looden bus werd gelegd, eene oorkonde bevattend. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 7 Februari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9Vj uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor jongelieden. Voorin. II uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Doopsgezinde Kring. biel Logegebouw Van Persijnstraal No. t. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Baith, van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 380stf STAA'I SI.O S KKt.». Vijfde klasse. (Derde week.) Trekking van 3 en 4 Febr. 1909. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 12528. Prijzen van f 70. 4085 8466 8474 8493 9544 9761 10125 10216 12526 12556 17264 en 17306. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 6553 6567 6582 6586 6588 8449 8460 8472 8475 8479 8486 8489 9545 9549 9563 9776 10227 12148 12151 12154 12155 12156 12540 12551 17253 17255 17260 17261 17265 17280 17283 17288 17292 en 19293. Volgende trekkingen geschieden: 8—12 Febr. 1909. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uilgetrokken lot, zijn inge- bleven de navolgende prijzen: 1 van f50.000, 1 vanf 15.000, 1 van f 10.000, 2 van f1500, 19 van f1000, 20 van f 400, 23 van f 200, 37 van f 100 en 1067 van f70. De verstrooide professor. De Stnckholmscbe bladen deelen de volgende anecdote mede omtrent de ver strooidheid van den onlangs ovei leden Zweedschen professor in de philosop hic Borelirus Op een dag, dat de professor de straat op ging, verzocht een zijner vrouwelijke huisgenooien hem haar een llesch «eau de Cologne" mede te brengenen wetende boe de professor er aan toe was, schei pte zij hem nog in, het toch vooral niet te vergeten. De professor zal nu toch eens toonen, dat zijn huisgenooten hem voortdurend ten onrechte van vergeetachtigheid en verstrooidheid beschuldigden. Hij ging dus, alvorens zijn andere com missie te doen, naar een winkel en kocht daar een flech «eau de Cologne" die hij voor alle zekerheid in de hand hield. Hij bleef daarna een oogenblik staan voer de winkelkast van een boekhandelaar en toen hij daar een pas verschenen philosopbisch werk zag liggen, ging hij den winkel binnen om het te koopen ofschoon zijn eigen boekhandelaar precies tegenover woonde. In den winkel bekeek hij het boek, zette intusscben de llesch op de toonbank en wandelde eenige oogenblikken later naar huis met het boek in de hand, maar zonder flesch. 's Middags aan tafel zeide de dame. voor wie bij de eau de Cologne zou koopen«Ge hebt natuurlijk mijn boodschap vergeten?" «Wel neen", antwoordt de ge leerde: «Hier heb ik de llesch" en begon intusscben al zijn zakken uit te halen, natuuilijk zonder de flusch te vinden. Ten slotte kwam hij op de gedachte, dat hij ze in den boek winkel bad laten staan en het dienst meisje werd uitgezonden om ze te gaan halen. Het meisje ging natuur lijk naar den boekwinkel, waar de professor gewoonlijk kocht, maar ver nam daar, dat er geen llesch was blijven staan. Toen zij met die bood schap thuis kwam, kieeg ze een (linken uitbrander van den geleerde, die haar verweet, dat zij in het geheel niet in dan winkel was geweest en hem een voudig voor de mal stond te houden. Het meisje hield eebtor stokstijf vol, dat zij er wel was geweest en daarom besloot de professor zelf nog eens naar den winkel te gaan. «Is mijn dienstmeisje zooeven hier geweest?' vroeg hij daar. «Neen", luidde het antwoord. «Dat dacht ik wel", zeide de professor en ging voldaan naar huis, maar zonder flesch. Daar het meisje echter bleef bij hare bewering, dat zij in di-n winkel geweest was, zou de profe.-sor nu met haar daarheen gaan. Toen zij aan den boekwinkel kwamen hield het meisje hem vast bij zijn jas, in de meening. dat hij den verkeerden boekwinkel binnen wilde gaan en nu werd het misverstand opgehelderd. «Ja, dan heb je geen schuld, nu zullen wij maar weder naar huis gaan" en professor en dienstmeisje gingen terug. Tehuis werd het geval verteld. «En waar is de flesch dan?" werd gevraagd. «Drommels, die hebben wij vergeten- maar ik eet niet verder, voor ik ze gebaald heb." En weder ging de piofessor op pad. Nu kreeg hij de flesch en met deze, stijf in de rech terhand geklemd stapte hij huis- waai ts. Vlak voor zijn deur werd hij door een student gegroet Borelius greep naar zijn hoed en de flesch met haar geurigen inhoud lag op de slraatsteenen. Vermist. Sedert 28 Januari jl. wordt vermist Willem Frederik Borghardt, geboren te Menado (Oost-Indië), 11 September 1894, leerling der Rijks Hoogere Bur gerschool teUtrechtenaldaar wonende aan de Staalstraat 54bis. Lang 1 G meter, aangezicht vol en breed, oogen lichtblauw, neus eenigs zins opwaarts gewipt, donkerblond kiullend haar, hoogiood (gezond), lidteeken aan de rechteiwatig hij de neusholte, en boven het rechteroog, gekleed in bruin met groen geslreepi jongenspak (kiel, korte broek en vest), blauwe jekker met één rij vergulde knoopen en cape, jockeypet,zwarte rijg schoenen, en is bovendien in 't bezit van een afgelegd jongenspak, alsmede een zilveren horloge met nikkelen ketting en een ten zijnen name staand Rijks postspaarbank boekje waarop 28 Janu ari I90J ie Utrecht aan het bijkantoor Weistiaat door den vermiste tien gulden is afgehaald. Hij heeft een brief achtergelaten, waarin hij meldt naar Duitscliland te gaan, eu wanneer men hem mocht opspoien, zich te zullen verdrinken. Namens de bloedverwanten, welke het gezag over den vermisten knaap uitoefenen, vei zoekt de commissaris van politie in de le afdeelmg teUtiechi zijne opsporing, aanhouding en di aad- bericht. (U. D.) Het planten van nieuwe hoornen. Wie werkelijk een goeden boom wil hebben om te poten, moet uit een flinke kweekerij zijn inkoop doen, en wel zoo vroeg mogelijk, voor een ander zich van de mooiste exemplaren heeft voorzien. Dan kieze men d6 boomen uit een kweekerij, die een vrije hooge ligging heeft, opdat de jonge boomen er van jongs af in gehard zijn. Bij 't vervoerder boomen en bij 't uit den grond halen zij men, als hot mogelijk is, zelf tegen woordig, opdat de wortels niet te kort worden afgestooten en de boomen zorgvuldig worden ingepakt in stroo en vochtig mos (om de wortels) ten einde bij een langdurig vervoer tegen uitdrogen geviijwaard te zijn. Wan neer een boom toch te veel uitge droogd aankomt, dan graaft men hem geheel onder de aarde en laat hein daar zoolang tot de rimpelige schors weer glad is geworden Komt een boom bevroren aan, dan kan hij. in een vorstvrije ruimte langzaam ontdooiend, toch zeer goed blijven en gerust worden uitgepoot. Waar ik er met nadruk op wijs, dat het plantmateriaal van zooveel belang is, vatten sommigen misschien het plan op, zelf jonge boomen te enten en op te kweeken. Ik zou hun dit niet aanraden. Voor het oordeelkundig aankweken en veredelen toch behoor l meer vakkennis, dan de hierin oner varen ooftteler wel vermoedt. Om teleurstellingen te voorkomen, late men dit voornemen liever varen en nemen de boven gegeven wenken in acht. Nu komt het poten zelf. Niet maar een pootgaatje gemaakt en den boom er in gestopt Neen, reeds in herfst of vroeg in 't voorjaar graaft men een pootgat van minstens 2 M. in doorsnede en 75 c. M. diep. Dit blijft open liggen tot de tijd van poten, Maart of Apiil daar is. Dan wordt de goed met mest vermengde aarde weer in het pootgat gebracht en hierop de boom gepoot, zoo diep, dal de hoogst uitkomende wortel met de oppervlakte der aarde gelijk komt vooral niet dieper. Ook op 't bezakken van den grond moet gerekend worden. Nu nog een steunpaal, ol liever twee, waar tusschen een leeren band de jonge stam wordt vastgehouden en 't werk is voorlonpig gedaan. Met een onbezorgd gemoed kan men de toekomst afwachten. U.S. Wie zelf nog vruchten wil plukken van de boomen. die hij plant die kieze pyramiden of struikvornien. Voor zijn kinderen zette men balf- en hoogstam boomen. Wie zijn violen den heelen zomer rijk wil doen dragen, bemeste ze met Peru-Guano en Patent-kali, van elk een eetlepel vol voor elke plant (goed met de omringende aarde te ver mengen). Planteukost. Wie een goed gewas wil, 't zij in den tuin, 't zij op het veld, moet den bodem goed bemesten en goed bewerken. En toch gebeurd het ook, dat, wanneer goed bewerkt en goed bemest wordt, de gewassen niet gedijen naar de verwachting. Bij het gebiuiken van vrij langen, met veel stroo vermengden stalmest toch ge beurt het meer dan eens, dat in het najaar, bij het omwerken van den bodem, de mest nog weer als lange mest bovenkomt Die heeft dan niet veel nut gedaan, want hij is niet gerot. Een van de voorwaarden, onder welke de planten den hun gegeven mest kunnen opnemen, in deze, dat die mest in v'oeibaren toestand bin nen het planlenlichaam kan dringen. De mest moet verrotten, d. w. z. er moeten door rotting andere stoffen ontslaan, die geen overeenkomst meer bezitten met den mest dien men gal, althans uiterlijk met. Wanneer eernge stof goed rot, dan ontstaan er vloei stoffen en gassen. De laatste ver- spieiden zich in de lucht (de reuk in den stal en bij den mesthoop) de eerste vervloeien in 't grondwater en do planten slorpen er van op, zooveel ze noodig zijn en gebiuiken kunnen. Wie derhalve wenscht, dat zijn niest de planten ten goede Komt, die behoort er zooveel mogelijk voor te zorgen dat de mest goed kaniot- len in den bodem, en dat de vloei bare bestanddeelen met voldoende beweeglijkheid zich door den bodem heen, naar de plantenwortels kunnen verplaatsen. Voor beide is voldoende vocht noodig, voor het eerste tevens voldoende toetreding van lucht. Toch moet er tevens voor worden gezorgd, dat er niet te veel vocht in den bodem is, waarin de mest wordt gebracht daar er dan, in plaats van de gewenschte rotting een andere verandering optreedt, waarbjj uit den stalmest stoffen ontstaan, die minder goed voedsel, ja vergiften voor de planten kunnen zijn, de zure ver bindingen. Men noemt den grond dan zuur en acht dien voor plantengroei minder geschikt. Bij kunstmestgebruik is de zaak eenqszins, maar toch ook niet veel andeis Wel is hier geen rotting meer noodig, althans bij de meest gebruikte (slakkenmeel, kaïniet en c'nilisalpeter niet), maar zijn de voedingsstoffen er zoodanig in aan wezig, dat zo veelal direct in 't bodem water oplossen, doch hieruit blijkt meieen, dat de vochtigheidstoestand en ook de losheid van den bodem zoodanig moet zijn, dat de kunstmest snel genoeg oplost en de verplaatsing door den grond voldoende snel gaat. Te veel vocht kan ook alweer het ontstaan van schadelijke stoffen ten gevoh e hebben. Uit het bovenstaande volgt, wat men in acht te nemen heeft bij de plantenvoeding. In alle gevallen is het zaak den bodem goed los te houden. Dan zal het water, dat in eiken bodem aanwezig is, gemakkelijk door den grond ctrculeeren en de lucht kan tevens goed toetreden. Dit alles is van hoo^' belang, waar men met stalmest mest. Op bodems, waar te groote droogte regelmatig den stalmest niet tot zijn recht doet komen of op ai te natte gronden, waar de stalmest verzuurd en niet verrot, gebruike men in alle gevallen liever kunstmest. Den stalmest, dien men zelf verzamelt gebruike men liever op die gronden, die er geschikt voor zijn. De kunstmest, die na oplos sing zoo voor 't gebiuik gereed is (enkele soorten kunstm'-sl, zooals ruw beendermeel, ruwe Peru-Guano en Zwavelzuren ammoniak zijn dit niet) bijv. de kalimestsloffen (kaïniet, chloorkalium en patentkali), slakken- meel (gedeeltelijk) en bovenal Ciiilisal- peter, moet op droge gronden vroeg tijdig worden uitgestrooid, opdat ze bij de beti ekkelijk trage vochtbeiveging in den bodem toch voldoende door den grond woidt verspreid, om overal, waar de plantenwortels komen, aan wezig te zijn. Dit geldt vooral voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2