Een benijflenswaarflitt mensch. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit Nunspeet en Elspeet is een adres verzonden aan den minister van binnenlandscbe zaken, waarin uit drukking wordt gegeven aan de vrees dat, indien mocht worden besloten een krankzinnigengesticht voor mis dadigers te Harderwijk te vestigen, bet gedaan zal zijn met den trek van vreemdelingen naar de Veluwe in het algemeen en Nunspeet en Elspeet in bet bijzonder. Adressanten zeggen o. a. dat patiënten als Frans Rosier in de uitgestrekte bosschen, die één gebeel vormen van Nunspeet naar Apeldoorn (een afstand van 25 K.M.), schuilplaatsen zullen vinden en bij het primitief politie toezicht onbelemmerd hun rooftochten zullen kunnen voortzetten en de wandelaars brandschatten. RECLAME. Alle menschen, die aan de maag lijden, die veroordeeld zyn een strengen leefregel ie vol gen, die verplicht zijn geene spyzen te eten ■waar van zy houden, die genoodzaakt zyn in te nemen wat hen tegenstaat, zullen zeker het lot yan Mej. ter Horst benijden, die zich van haar slechte maag genezen heeft, dank zij de Pink Pillen. Mochten toch alle die benyders zich wel hier van doordringen, dat zy slechts het voorbeeld van Mej. ter Horst hebben te volgen en de Pink Pillen te nemen, om spoedig haar niets meer te benijden te hebben, want zy zullen genezen zoo als zij zelve genezen is. J(Phot. I. Sanders). Mej. Ter JHorst. Men IjSze hier de verklaring van Mej. ter Horst, ichtgenoote van' den heer ter Horst, landbojtwer te Roswinkel. »Ik,r ondergeteekendeT verklaar dat ik gedu- rendè 10 jaren geplagd ben door mijn slechte maafc die my^ verschrikkelijk heeft doen lijden. Ik heb dikwijls geneeskundigen raad ingeroe pen, maar altijd/fe vergeefsch. Ik was geheel ontmoedigd en leefde in het treurige vooruit zicht altijd te lyden, toen ik den goeden inval heb gehad de Pink Pillen te gebruiken. Deze goede pillen hebben mij ongelouflyk veel goed gedaan, zij hebben my myne eetlust en een .goede spijsvertering weergegeven, zij hebben my mijne krachten en myne gezondheid d(rtm rweer vindend- J? De Piukr Pillen genezen niet alleen c^maag- fcjj.nejV zij doen dat ook de meest hanttiekkige bloedarmoede, de bleekzucht, de /algemeene zwakte, de verschietende pijnen ojf de zenuw uitputting. j? Prijs f 1.75 de doos* f Q-Tj? per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snatylié*®oofd-dépothouder voor Nederland, 7 Grooté*" Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hoofï, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 1:29 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben bepaald: lo. dat de visscherij in de binnenwateren der provincie wordt gesloten van 6 Maart e. k. t e. m. 29 Mei d. a. v., met uitzonde ring a. van de visscherij door middel van palingruiken, aalkorven en aal dobbers, zoomede van die met bet schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangenb. van de visscherij op spiering met het kruistiet welke geoorloofd blijft tot en met 17 April a.s. 2o. dat de jacht op eenden zal ge sloten worden op 6 Maart e.k.dat de jacht op ander waterwild zal wor den gesloten op 10 April a. s.dat de jacht op boutsnippen zal gesloten worden op 27 Febr., telkens met zons-ondergang en dat bet weispel van kwartelen zal mogen worden uitgevoerd van 1 Mei28 Juni d. a. v. De le luit. der veld-artillerie J. L. M. H. Higly, gedetacheerd aan de rijschool, komt met 1 Mei te Breda in garnizoen. De le luit. der huzaren R. D. Storm Buysing wordt gedetacheerd bij het 2e reg. veld-artillerie te Leiden Er is weder een nieuwe vrij zinnige kiesvereeniging in de maak. In eene dezer dagen gehouden bijeen komst van vrijzinnigen werd aan de heeren Rijkens, Hoog en Dr. Krui- singa opgedragen de statuten daar voor te ontwerpen, die in eene ver- gadeiing, op 19 Febr. te houden, aan het oordeel van partijgenooten zullen worden onderworpen. Onder talrijke blijken van hoog achting en toegenegenheid herdacht de heer M. Tb. Harten, kapelaan aan de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart j.l. Woensdag zijn 12'/, jarig priester jubileum. Ook de bezoekers van het militair Te Huis aan de Beekstraat willen bij do te verwachten blijde gebeurtenis ten Hove niet achterblijven. Als ge schenk voor de kraamkamer zullen zij H. M. de Koningin een album aan bieden, bevattende verschillende foto- grafiën, zoo van het uil- als inwen dige van bet gebouw en van ver schillende werkzaamheden in het Te huis. De toelatings-examens tot den cursus bij liet 5e reg. infanterie zullen dit jaar worden afgenomen doorKapt. A A. Heisterkamp, directeur van dien cursus, de luits. B. Jasink, J. H La- mour en J. Busquet van het 5e, F. A. Heuvelink van het 6e, K. van Drunen van het 8e reg. infanterie en J. A. H. Abenleven van het insuuctie bataljon. Door de Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen wordt heden en morgen in Amicitia de por tefeuille aquarellen van Pictura Velu- vensis uit Renkum geëxposeerd. In eene door zangnummers af gewisselde redevoering schetste pater J. H. C Wouters uit Utrecht voor de leden van het Krutsverbond en de Mariavereeniging j 1. Woensdagavond de noodzakelijkheid der drankbestrij ding. De Anti Rev. Piopaganda Club «Groen van Prinsteier" had Donder dagavond een vergadering in «het Valkje" belegd, waar mr. T. de Viies zou spreken over »De Toekomst van ons Volk." De heer Goossens opende de zeer goed bezochte vergadering en gaf het woord aan den spieker. Deze zeide, dat de tijd voor propaganda is gekomen en dat een ieder de grond slagen en de grondbeginselen van den tegenstander moet kennen, ten einde te weten hoe zijn slem bij de a.s verkiezingen uit ie brengen. De strijd is niet te meiden. Al roept men orn viede, al wordt er een vredespaleis gebouwd toch zal er stiijd zijn Dit leert ook de geschiedenis, in den boezem van ons volk is ook strijd-*en al treedt een man van 70 jaar terug toch zal dit zoo blijven De vraag is maar, welke beginselen zijn de beste. Dit te weten is van 't grootste belang, deze te vinden is zaak. Beginselen vormen zekere t ichtingen, waaruil partijen geboren worden, die lijnrecht over elkaar staan. Over links staat rechts. Tot de eersle behooren o. a. liberalen, socialen, tot de tweede Roomsch Kath. en Kalvmisten. Spieker schelst nu wat bet libeialisme is. De liberale theorie is de theorie vau de Fransche resolutie. Haar uitgangspunt is de filosofie van de 18e eeuw, waarin de souvereiniteit der Rede gehuldigd werd. Dit bracht tot deïsme en atheïsme. Het volk is souverein en regeert zich zelf. De R-de is hel hoogste gezag. Deze hoofdgedachte moet in 'l oog worden gehouden om de toepassing der beginselen le be grijpen. Vrijheid van godsdienst weid door het liberalisme weinig gewaar deerd, getuige de vervolgingen in ons land tegen de afgescheidenen, met vrijheid van onderwijs is het onder liberalen nog droeviger gesteld en wat sociale kwesties betrof hier pasten ze het «laat maar waaien" systeem toe Ook de Soc. Democraten huldigen de souvereiniteit der rede en diagen alzoo het anti-christelijk karakter op het voorhoofd. Hel stelsel van Marx is opgebouwd op ongeloof en Gods- verzaking. De beginselen van de Linksche zijn dus volgens spreker uit den booze en brengen ten verderve. De vraag is nu: zijn bij de Chris telijke partijen beteie beginselen le vinden. Het antwoord laat zich raden. Het Katholicisme heeft het Evangelie in ons land gebracht en spreker is vol bewondering voorde wijze, waai op het de woeste volkeren tot het Chris tendom bracht. De kloosters stonden niet buiten de maatschappij, integen deel, ieder klooster was een vesting der Christelijke beschaving. Opoffering en liefde tot de evenmenscb waren de drijfveeren. Vergelijke hiermee eens de leer van Marx. Het Kalvinisme is door zijn oor sprong voor godsdienstige en politieke vrijheid. God is souverein en uit dit hoofdbeginsel is weer alios te ver klaren. Ten slotte komt spreker tot deze vraagBij wien acht ge het roer van Siaat het veiligst? Bij Christene of Liberalen? De Christelijke groepen bieden den meesfen waarborg, is vol gens spreker het antwoord op deze vraag. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Hof land en Eggink. De eerste beweeide als S. D. dat zijn partijgenooten niet tegen godsdienst zijn en dat spreker dn willens en wetens maar heeft beweerd om stemmen teweiven.Cok heeft 't liberalisme de grootste moge lijke vrijheden gegeven. En de vraag hoe de anti's denken over algemeen kiesrecht is niet beantwoord. De heer Eggink vol lof, was iets teleurgesteld, daar het woord Toekomst hem een andere rede had doen ver wachten. Beide sprekers werden door den heer de Vries beantwoord. Gisteravond te half negen ver- gadeide «Handel en Nijverheid" in »de Zwaan" onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris, den heer v. d. Wall, gelezen en goedgekeurd. Als nu Kwam punt 1 van de agenda aan de orde: Vooistel van hel Be stuur tot wijziging van Art. 15 van 't Hui-houdelijk leglenient. De voot- gesielde wijziging luidt: Behalve door het bestuur kan een voordracht tot benoeming van be stuurslid door de leden worden ge daan Een dergelijke voordracht moet zal deze geldig zijn door minstens 10 Iv-den zijn ondr-rteekend en acht dagen -óór de verkiezing hij den secretaris zijn tngedirntl. Wannoer deze wijziging wordt aan genomen is geen Statuten veiandering noodzakelijk. Wegens te geringe op komst en ook om belang dei zaak aangehouden tot «le volgende ver gadering. Punt 2 Verslag Reclame commissie in zake het meer bekend maken van Amersfoort als woonplaats. Deze coin nnssie bestaal uit de heeren v d Meide, v. d. Wall en M. 1 de Haas. Deze heeren hei)b' n hun laak er n Stig en hreed opgevat en zijn na lang zoeken tot de conclusie gekomen, dat het uitgeven van een luxe boekje wel het doelmatigste zou zijn. Dit zal dan ook gebeuren. Fraaie foto's van ge bouwen met korte doelmatige be schrijvingen wqrderi et in opgenomen. H«>e het onderwijs hier is, hoe de gezondheidstoestand hier weinig te wenscheii overlaat, de gunstige ligging van Amersfoort in het ceiuium van 't land, enz. Dit alles wordt er genoemd om aan te toonen dat Ameisfoort zeei veikteslijk is als woonplaats Dn boekj zal worden ver-preid m Oo-t en West Indië en zal veel invloed hebben, te meer ook omdat bet voorwoord en de bijschriften van de heeren de Biuyn Prince en dr. De Rochemont zijn. De kosten zullen groot zijn, doch ook deze kwestie te opgelost door hel plaatsen van adverteiit.es. Me eerste kosten zijr, gedekt door den heer Reuten te Roer mond. De heor Van Duinen voorziet, dat dit boekje Amersfoort naar buiten bekend zal maken in goeden zin en veel zal hijdragen tot bloei en wel vaart van onze stad. Bij vele Indische families heeft Amersfoort reeds een goeden klank en zij kunnen hun kin deren dan ook met een gerust geweten hierheen zenden beter dan naar sleden als den Haag, dat bezig is een wereld stad te worden. De heer Van Duinen was de tolk der vergadering, toen bij de commissie zijn dank bracht voor hun moeite en streven. Ingekomen is o a. een schrijven van het Besiuur van den Middenstandsbond om de jaarvergadering dit jaar te Amsterdam te houden. Te 10 uur sloot de voorzitter de slecht bezochte vergadering. De Zangvereening «Amersfooi t's Mannenkoor" zal onder leiding van haren directeur den heer N. Hazen- donk Dinsdag 16 Februari a.s. haar tweede conceit geven in «Amicitia". Zij heeft zich voor deze uitvoering de medewerking verzekerd van Mevrouw S. Bisshofl, sopraan, den heer Jos. M Orelio, banton beiden uit Amsterdam en den heer Willem Watter, pianist uit den Haag. Het belooft dus een avond te worden rijk aan kunstgenot. De rij- en hoefsmidschool werd gisteren bezocht door een Belgischen geueraal met zijn adjudant. In verband met voorgenomen wijzigingen en uitbreiding der kazernes werden deze gisteren geïnspecteeid doorden luit. kolonel van denGeneralen staf W. H. van Terwtrga hoofd der II Afd. van het Departement van Oorlog. Gisteren slaagde aan de Rijks- urn vers. te Utrecht de heer H. W J. de Jong, alhier voor het doctoraal examen in de Rechtsgeleerdheid. Het le elftal van Quick speelt morgön op haar terrein aan den Leus- derweg tegen G. V C. uit Wageningen. Bij doorgaand vriezend weer gaat deze wedstrijd niet door. Terwijl het tweede achter Rustoord H. V C ontmoet. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predik beurten in de St. Jortskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 14 Februari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm 10 uur, Ds de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/» uur. Ds. Ho«>ykaas. Gereforin. kerk (Langegracht). Vooim 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Collecte v. d. Pl Emeriluskas. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Vooim 10 uur, Ds Teerink. 'sAv 5'/i uur, Ds Teerink Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'It uur, lezen. 's Av. 5 uur Lezen. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokail »de Zaaier" Voorm g'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5i/4 uur, Godsdienstoefening. 3SUst- KTI4TKLOTEKU. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 1012 Febr. 1909. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEnrwEBEE te Amersfoort (Breedestraat 22) zrjn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 869 870 6551 8452 8471 8478 9773 10120 10238 12141 12531 12538 en 17275. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 852 857 868 6561 6572 6574 6577 6585 8297 9562 9785 10103 10201 10224 10225 10237 12126 12l36 12535 12557 12558 17251 17259 17269 17281 17293 17809 17705 17709 17723 en 17730. Geheel als bij ons. Eenige dragonders van het garni /.oen le Lunéville hebben blijkbaat de juistheid willen bewijzen van de woor den van hun minister, toen deze in de Kamer onlangs verklaarde, dat de cavalerie twee uur na een oorlogs verklaring aan de grenzen kon zijn. In den vroegen morgenstond van Woensdag hebben drie dragonders van het 8e regiment in alle stilte hun paarden model opgezadeld, en zich zelf in veldtenue uitgerustdaarop hebben zij met een bijl een poortje aan de achterzijde der kazerne open gebroken, zijn te paard gestegen en joegen een paar minuten later met lossen teugel door de uit elkaar stui vende tnaiktbezoekers, die elkaar verschrikt toeroepen: «E-t- ce la guene?" Toen zij echter niet de ge vreesde ulanen zagen opdagen, gingen zij de kazemewacht waarschuwen. In allerijl werd gelelegrateeid en getele foneerd naar de grenswac1 ten, terwijl een bereden paliouilie de deserteurs nazette. Twee vluchtelingen echter slaagdon er in mbt pak en zak over de grenzen te komen: een weid er gegrepen. Geheel Luné'tlle was op de been, toen de gevangene thans ongewapend te midden zijner bewakers terug gebracht werd. Die Rumbooncnt Een dokter iri Hannover werd on langs bij een jonge dame geroepen, die plotseling ernstig ziek was gewor den. Toen ik zoo verhaalt hij bij baar kwam, lag zij met hoogrood gezicht op de sofa, ademde zwaar en was ntet wakker te krijgen. Om haar wat nader te onderzoeken, boog ik mij over haar heen en deinsde terug. De patiente verspreidde n.l. een steike dranklucht. Een zachte aanduiding van mijn vermoeden weid echter door de nabestaanden met toorn en veront waardiging van de hand gewezen. En toch had ik gelijkde jonge dame was om kort en krachtig uit te drukken dronken. Op de tafel voor de sofa stond een doos met chocoladeconfituren voor namelijk in den vorm van pralines en rumboonen. Ik vroeg om enkele van deze lekkernijen en ondeizocht ze thuis met het volgende resultaat. Ze waren allen met de ordinaiiste soort aardappelenjenever gevuld, gemiddeld ongeveer 5 gram zwaar en bevatten plm. 2 kub. c. M. der zooeven genoemde vlonstof. Nu had de jonge dame, zooals later bleek, ongeveer een half pond van de bonbons verorberd. Dat waren dus 50 stuks pralines en boonen, die in het geheel 100 kub. c. M. (een maatje) jenever bevatten, wat voor iemand, die 't niet gewoon is, een aardig glaasje is. De bestrijding van de panrdestaart. Een van de lastigste en tevens zeer schadelijke onkiuiden is de paardestaait (Eqoiselum), in den volksmond onder velschillende namen bekend kattestaart, roobol, lidruken, unjer, kwadenaard, hermoes en mis schien nog meer. Waar dit onkruid, •lat zeer lange en diepgaande wortel- slokken heeft en dientengevolge moei lijk uit te roeien is, in bouwland vooikoml, 't zij tusschen aardappelon, mangelwortels, 't zij tusschen boonen of in 't koren, daar wordt de opbrengst steeds gedrukt. Waar het gevonden in graslanden, 't zij die geweid of gehooid worden, daar is eveneens de uphi engst lager, docli tevens komt er een ander nadeel bij. Tussctien het voeder gemengd, en bij weiden noch hij maaien, is dit te vermijden, oefent het op de spijsverteringsorganen der dieren een nadeelige werking uit. Men heeft dit reeds lang geleden waargenomen en in verband daarmee mtcdelen tot beteugeling aangewend. Van Hall schreef reeds iri 1854' bZij is op vochtige nioeiassige gronden, hoewel niet hij zout water, algemeen en zeer schadelijk vooral voor melkvee, dat hiervan doorloop kiijgt en minder en wateriger melk geeft. Zelfs in het hooi behoudt het zijn nadeelige eigenschappen. Voor jonge runderen en vee, dat vetgemest wordt is bet minder schadelijk. Paarden en schapen schijnen er geen hinder van te hebben. «Onder de middelen om dit kwaad te beteugelen, telt men: 1*. een droge ligging van het grasland 2'. een krachtige bemesting vooral met varkensrnest en gier, waardoor de zode in kracht toeneemt en de hermoes onderdrukt; 3* daar het bleek dat deze middelen met vol doende baatten, het herhaalde over- rollen van het land. of het over trekken van hetzelve met een zoogenaamde hort, zijnde een ruit vormige vereeniging van kantige balken. Hel herhaaldelijk in een zomer, knakken der stengen, schijnt dit onkruid ten laatste geheel te doen omkomen." Toch is het onkruid er nog en vijftig jaren later, in 1904 schreef o a de Veldbode tets dergelijks; na een proefneming met kunstmest ter bevordering van zeer steiken gras- groei, heet het daar: «De uitslag dezer proef versterkt de meening, dat unjer moet woi den bestreden door sterke bemesting. Door dsn weligen groei van het gras wordt de unjer in de schaduw gesteld of het gewas zooveel greti ger en vaker door de schapen afgegraasd, dat ook daardoor de unjer wordt belet zich te ontwik kelen. Door eenige jaren mbt deze sterke bemesting voort te gaan, worden de onderaardsche stengels langzamerhand geheel uitgeput en moeten zij ten slotte te gronde gaan." Zijn we nu zooveel verder dan voor 50 jaar? In de wetenschap niet veel. maar de middelen kunnen krachtiger worden toegepast. Waar vroeger varkensmest en gier als de meest drijvende mest werden aangeraden, daar kon men niet veel doen, omdat de voorraad er van bepetkt was. Tnans evenwel kan men met een keer krachtige kunstbemesting, waarin vooral de bestanddeelen die een weli gen groei en een kiachtig gewas waarborgen niet mogen worden ver geten, de unjer zooal ntet geheel doen verdwijnen, dan toch zoozeer onder drukken, dat van sctiade weinig sprake meer is. Maar dan moet regelmatig zwaar gemest worden. De hooge kosten wotden wel door de opbrengst

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2