NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Woensdag 24 Februari 1909 Acht-en-dertigste jaargang Gemeenteraad. C5 Amersfoortsche Courant rr r 31 1 ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIE: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/ Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder praesidium van den burgemeester Jkr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 12 Januari 1.1. zooals deze door den secretaris waren ontworpen deelde de voorzitter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Schrijven van de Gedeputeerde Staten van 12 Januari 1909, 3e afd. No. 57/71, houdende mededeeling, dat hun besluit van 10 November 1908, 3e afd. No. 2845 tot nadere vaststelling van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger is goedgekeurd bij Koninklijk besluie van 4 Januari 19o9, No. 28. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 19 Januari 1909, 3e aid. No. 181/157 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 12 Januari 1909, No. 13 betreffende den aanleg van een gedeeltelijk nieuwen weg naar SoestdijkBaarn. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 19 Januari 1909, 3e afd. No. 196/148 tot goedkeuring van de raadsbesluiten, van 13 Januari 1909 No8. 16 en 17, betreffende de vaststel ling van een 5e suppletoir kohier in komstenbelasting en 2e suppletoir straat- belasting, dienst 1908. (Voor kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 19 Januari 1909, 3e afd. No. 4875/139 houdende verdaging hun ner beslissing in zake de bouwverorde-1 ning en schrijven van hun college dt. 2 Februari 1909, 3e afd. No. 4667/270, houdende opmerkingen naar aanleiding der bouwverordening. (In handen van B. en W. om praeadvies.) 3 Besluiten van de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht in zake hooger beroep betreffende reclames inkomstenbelasting, dienst 1908. (Voor kennisgeving aan-1 genomen.) Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 16 Februari 1909, 3e afd. No. 517/336, houdende mede- deelingen, dat bij Koninklijk besluit van 9 Februari 1909, No. 30 tot 1 Mei 1914 vrijstelling is verleend van de verplichting voor meisjes gelegenheid te verschaffen om buiten de avonduren 96 uren in het jaar herhalingsonderwijs te genieten. (Voor kennisgeving aan genomen.) Proces-verbaal van de opneming van de kas van den Gemeente-Ontvanger op 25 Januari 1909. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Het verslag en de rekening over 1908 van de Commissie tot wering van school verzuim. (Zal bij het gemeenteverslag worden gedrukt). Schrijven van de Curatoren van het Gymnasium, houdende toezending van het verslag van het Gymnasium over 1908. (Zal in druk verschijnen bij het gemeenteverslag). Een adres van J. van Keulen inzake de herstelling van een gedeelte werf- muur. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies). Een adres van J. W. Melchior, inzake de levering van drukwerk aan de ge meente. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies). Een adres van de Vereeniging van Amersfoortsche Drukkerspatroons inzake de levering van drukwerk aan de ge meente. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om advies). Een adres van 't kader der stedelijke brandweer inzake de vrijwillige brand weer. (Te behandelen bij punt 15 der agenda). Eene dankbetuiging van de onder wijzeres NijlandDuyster voor het haar verleende verlof. (Voor kennisgeving aangenomen). Een schrijven met bijlagen van J. M. Boshuizen, houdende nadere toelichting van zijn adres van 2 September 1905. (Ter Secretarie ter inzage voor de leden). Verslag Middelb. Onderw. (zal in druk verschijnen bij het Gemeenteverslag). Een verzoek van L. Kames om eervol ontslag als keurmeester van Visch en om tot zijne opname in het gasthuis in zijne woning te mogen blijven. Burgemeester en Wethouders stellen voor om het gevraagde eervol ontslag nu te verlceuen en de beslissing omtrent de woning aan te houden. De heer Gerritsen wil daar nog zien bijgevoegd onder dankbetuiging voor de vele diensten gedurende zoo lange jaren door hem aan de gemeente bewezen, een voorstel waar mede de raad zich z. d. en z. h. st. vereen igt. Een adres van den directeur der H. B. School omtrent de leerkrachten aan die inrichting. (In handen van B. en W. om praeadvies.) Daarop kwam aan de orde punt I der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den pen sioengrondslag van den oud leeraar J. A. Bruins, op f 1860. Z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde wijze hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van Burge meester en Wethouders om aan de onderwijzeres AkkermanBakker, op haar verzoek verlof te verleenen van 12 Januari tot 14 Maart a.s. met behoud van jaarwedde en het Dag. Bestuur te machtigen in de vacature te voorzien. Aan den onderwijzer A. M. van den Broek wordt, op zijn verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het benoemen van een adjunct- archivaris en tot regeling van diens j aarwedde, was volgens den heer Heyligers niet voldoende gemotiveerd. Hij achtte deze betrekking op zoo belachelijke lage jaarwedde, een sinecure. De voorzitter voerde aan, dat de archivaris niet altijd op het archief aan wezig kan zijn, uithoofde zijner betrekking en het daarom wenschelijk was, dat een jongmensch gedurende die uren het publiek eventueel te woord kon staan. Nadat de raad zich vooraf had uit gesproken voor de wenschelijkheid van een adjunct-archivaris werd met alge- meene stemmen als zoodanig benoemd jhr. R. A. P. Sandberg te Nunspeet, op eene jaarwedde van f 100. Daarop kwam in behandeling een Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een ver zoek van J. Nefkens tot aansluiting van zijn in de gemeente Leusden gele gen perceelen aan het buizennet der gasfabriek. Dit rapport en voorstel luidt als volgt: Onder wederaanbieding van het hier nevens genoemde verzoek van J. Nefkens hebben wij de eer U het volgende te berichten. In uwe vergadering van 28 December 1905 is de gaslevering in perceelen, gelegen buiten de GemeenteAmersfoort (in casu in de Gemeente Hoogland) besproken, nndat wij daarover bij ons rapport van 7 December 1905, No. 9031 (gedrukte stukken pag. 292 en volgende) een advies gegeven hadden. Aan het toenmaals gedane verzoek van de Commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek tot het ontwerpen eener algemeene regeling voor het leveren van gas buiten de Gemeente, achtten wij destijds den tijd nog niet gekomen. Het komt ons ook thans nog niet wenschelijk voor, daartoe over te gaaneene derge lijke regeling zal hierop gebouwd moeten zijn, dat de Gemeente met de aangren zende Gemeente eene overeenkomst sluit betreffende het mogen leggen en onder houden van gasbuizen in de openbare wegen dier Gemeente. Voor het onder havige geval is eene dergelijke regeling evenwel niet noodig; de gasbuizen, nnodig voor; aansluiting der aan adressant toebehoorende perceelen, liggen reeds in den, niet aan de Gemeente Leusden toe behoorenden weg, zoodat de buisleiding slechts daaraan behoeft te worden aan gesloten. Waar het in dit geval eene uitzon dering geldt, hebben wij ook omdat het hier betreft een soort van woningen, doorgaans bewoond door personen, wier vestiging in de Gemeente uit een finan cieel oogpunt in den regel niet van belang is geen bezwaar, overeen komstig het hierbij overgelegd rapport van de Commissie, het verzoek van adressant in te willigen. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen ons te machtigen, de perceelen, gelegen in de Gemeente Leusden, plaat selijk gemerkt wijk A, nos. 1 a, 1 S, 1 c, ld, le, 1 f, 1 g en 1 h en toebehoo rende aan J. Nefkens aan het buizennet der gasfabriek te doen aansluiten en daarin tot wederopzeggens gas te leveren onder do volgende voorwaarden le. de woningen bovengenoemd worden van het buizennet der gasfabriek weder afgesneden wanneer blijkt dat de tegen woordige leiding onvoldoende is 2e. de prijs van het gas wordt éen cent per M' hooger gesteld, dan waar voor het aan de ingezetenen wordt ge leverd 3e. in bedoelde woningen zal nimmer muntgas worden geleverd; 4e. met afwijking van het bepaalde in art. 3 der „Verordening, regelende de voorwaarden waarop in de Gemeente Amersfoort gas uit de Gemeente-gasfa briek wordt verstrekt" zullen de kosten van aansluiting der woningen vanaf de hoofdbuis door adressant gedragen worden 5e. de in sub 4 bedoelde buizen worden gelegd door de gasfabriek alhier; 6e. de bepalingen der in sub 4 ge noemde Verordening, voorzoover hiervan niet uitdrukkelijk is afgeweken, zijn ook van toepassing op deze levering van gas buiten de Gemeente. Dit voorstel werd door de Raad z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van grond, in verband met den aanleg van den gedeel telijken nieuwen weg naar Soestdijk Baarn. In hunne toelichting zeggen Burge meester en Wethouders: Bij de nadere uitzetting op het terrein van den gedeeltelijken nieuwen weg van Amersfoort naar SoestdijkBaarn is, ten gevolge van een verschil tusschen de kadastrale kaart en den werkelijken toestand ter plaatse, gebleken, dat het wenschelijk is, voor den aanleg van den genoemden weg nog een strook grond over te nemen, deel uitmakende van de perceelen, kadastraal bekend Sectie C. nos. 703, 704 en 705, toebehoorende aan M. L. Verkerk. Aangezien de genoemde eigenaar be reid is, deze strook voor den aanleg van den weg kosteloos af te staan, hebben wij de eer u voor te stellen dezen over te nemen. De Raad hecht z. d. en z. h. st. zijn goedkeuring aan dit voorstel. Een rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nedcrlandsche gemeente werklieden tot het mogen gebruiken van een gemeente locaal, lokt heel wat discussie uit. De heer Gerritsen betreurt het, dat Burgemeester en Wethouders adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken. Volgens spreker gaat daardoor een goede gelegenheid om de band tusschen de gemeente en hare werklieden te ver sterken verloren. Hij wil daarom het voorstel doen de gevraagde vergunning te verleenen onder vrijstelling van be taling van huur. De heer Plomp zeide van Burge meester en Wethouders ook geen prin- cipiecle bezwaren te hebben gehoord. Bestaat er bezwaar tegen het geven van een der localen van het gebouw in de Koestraat dan zou een der zalen van 1 het werkhuis wellicht kunnen dienen. De heer Kroes zag het verzoek ook gaarne toegewezen om reden het hem bekend is, dat juist een locaal der ge meente is gevraagd uit hoofde daar geen drank is te verkrijgen. De Wethouders Visser en Celosse wilden naar aanlei ding van het gehoorde dat dit punt werd aangehouden tot een volgende vergadering, waartoe, nadat de heer Gerritsen zijn voorstel had ingetrokken, met algemeene stemmen werd besloten Aan de orde komt een voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het bepleisteren van gevels van het werkhuiB. In hunne toelichting zeggen Burge meester en Wethouders: Tengevolge van de omlegging en ver breeding van de Davidshufstraat ziju de twee Noordelijke gevels van het Werk huis zoozeer in bet gezicht gekomen, da: hel ons een eiseh van welstand lijkt, in verband met het fraaie nieuwgebouwde St. Pieters- en Bloklandsgasthuis, ter plaatse die gevels te doen afbikkeu en' met portland-cement te doen overpleistc- ren. Het zal dan tevens noodzakelijk zijn, de Oosteljjke gevel (voorgevel) die zelfde bewerking te doen ondergaan. De kosten van een en ander worden op f 460. geraamd. Daargelaten de mogelijkheid, dat het Werkhuis te eeniger tijd voor zijne tegenwoordige bestemming niet meer noodig zal zijn, is de inwendige toestand I van het gebouw van dien aard, dat het de genoemde uitgave wettigt. De heer Heyligers is van oordeel dat er toch geen overeenstemming te ver krijgen is tusschen het nieuwgebouwde gasthuis, de ambachtsschool, die meer op een fabrieksgebouw gelijkt, een daar nog staande houten loods en 't werkhuis. De voorzitter merkt op dat de houten schuur reeds lang verdwenen is. De heer Kroes meent met een aardig kleurtje de houtloods ter plaatse een vriendelijker aanzien te kunnen geven en ook de heer Yels Heyn is van 'oordeel,-dat er noodig iets aan de muren van het werkhuis moet worden gedaan, daar de boel er haveloos uitziet. Het voorstel van Burgemeester en W ethouders werd daarop zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een gratifi catie van f100.aan den len en 2en gemeente-opzichter, voor de door hen verleende diensten tijdens de vacature van den 3cn opzichter wordt eveneens zwijgend door den Raad goedgekeurd. Aan de orde komt een nader voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende de vaststelling eener verorde ning, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. Ter toelichting daarvan voeren Burge meester en Wethouders het volgende aan: De door U in uwe vergadering van 12 Januari 1909 bij besluit no. 14 vast gestelde Verordening, regelende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort, bestemd vooropen bebouwing, heeft blijkens de hierbij overgelegde mis sive van de Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 2 Februari 1909, 3eafd.no. 291/256, tot eenige bedenkingen geleid. Gedeputeerde Staten achten de bepa lingen der verordening niet te steunen op de Woningwet, in verband waarmede een lagere maximum-straf op overtreding vastgesteld moet worden. Al moge ten opzichte van enkele be palingen twijfel mogelijk zijn of de bevoegdheid tot vaststelling berust op de Gemeentewet of de Woningwet, ten aanzien van andere bepalingen achten wij hetontwijfelbaar,datzij opde Woning wet gebaseerd zijn; zoo b.v. het voor schrift van art. 3, waarbij de onderlinge miuimum afstand van de woningen vast gesteld wordt. Vergelijk hiermede art. 3 lid 1 sub a der Woningwet, volgens welk voorschrift o.a. bepalingen vastge steld moeten worden betreffende de plaatsing van de woningen ten opzichte van elkander. De meening van de Gede puteerde Staten, dat de geheele veror dening niet op de Woningwet steunt, kan derhalve niet door ons gedeeld worden. Zelfs wat art. 2 betreft, achten wij, ook na keunisname van de g.-iu iak(o opmerkingen, goede gronden aanwezig voor de stelling, dar ook I' haar groud vindt ;n d In arl. 5 der v'v n boden, zonder x rrun meester eu Wetlioudeia een yibotiw te richten of geheel of voor een geile, e te vernieuwen, terwijl lid 2 van dat artikel luidt: „lu Gemeenten, waar voor schriften met betrekking tot gebouwen zijn vastgesteld, wordt de vergunning, behoudens het bepaalde bij het eerste lid van artikel 6, alleen geweigerd op groud, dat aan die voorschriften niet wordt voldaan." De Woningwet strekt hare werking dus verder uit dan uit sluitend tot woningen. Waar evenwel blijkens de gemaakte opmerking twijfel mogelijk is en even tueel bij een strafvervolging ook de rechter een andere meeuing kan zijn toegedaan, achten wij het voorzichtiger in navolging van de onlangs door U vastgestelde Bouwverordening, eene be paling vast te stellen, waarbij èn volgens de Gemeentewet straf bedreigd wordt. De bepaling van art. 6, waarbij de bestuurders van een rechtspi rsoou aan sprakelijk worden gesteld ten aanzien van de naleving der bepalingen van de verordening door dierechtspersoon, is

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1