Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den tijdens den Dertig-jarigen Oorlog verdreven Koning van Boheme, Frede- rik van de Paltz, zoon van Louise Juliane en kleinzoon van Prins Willem I van Oranje. De gemeente Amersfoort en haar drukwerk. Wanneer ten behoeve van een der takken van dienst der gemeente een grooter of kleiner aantal blaaojes papiei met een en ander bedrukt moet wol den biengt een der ge- nieentei'Oden de Inei lei stede wo nende 8 boekdrukkers een bnjet, waarop deze hebben in te vullen tegen welken prijs zij binnen een bepaalden tijd het benuodigde aan de gemeente kunnen en willen leveren. Geen open bare aanbesteding dus maar een soort Onderhandsche inschrijving. Nu is, uit een zuinigheid-oogpunt, voor een dei gelijke handelwijze wel wat te zeggen. Men kan liet idee zijn toegedaan, dat men bij aanbesteding altijd het goedkoopst en best wordt geholpen (ofscnoon de uitkomst dik werf anders beeft bewezen), doch dan dient men, en de gemeente in de eerste plaats, dit denkbeeld consequent door te voeren. Tal van artikelen zijn ons bekend, oneindig kostbaarder dan een drukwerkje van enkele stuivers, waarvan de levering zoo maar, zonder meer, aan de een of andere firma wordt gegund. In hoeverre zulks billijk is, laten wij aan het oordeel onzer lezers over. Bij andere aanbestedingen voor ge meentewerk wordt meestentijds een minimumloon voorgeschreven en nog in kort heeft de raad zich uitgespro ken om, voor zooveel mogelijk dat werk door ingezetenen te doen ver richten. Bij het drukwerk is nóch van het een nóch van het ander sprake. Wat nu de kleinere drukwerken betreft, dezo werden meestal door dezelfde firma aangenomen tegen een prijs niet veel hooger dan de kosten van bet daarvoor benoodigde papier. Dat hieraan zwendel ten grondslag moet liggen, scbijnt het gemeente bestuur maar niet te willen begrijpen. Voor grootere werken, die buiten bet bereik der bedoelfde firma liggen, heeft het zich verstaan met een firma in Zalt-Bommel. Men behoeft nu juist geen man van zaken te zijn, om te weten dat de levensomstandigheden in onze zuidelijke provinciën, met name in Noord Brabant en Limburg, veel goedkooper en de loonen, als gevolg daarvan, veel lager zijn dan in de provinciën boven onze groote rivieren. Nu zoude men uit het boven aan gevoerde wellicht de gevolgtrekking maken, dat de overige drukketijen hier ter stede veel te booge prijzen berekenen. Maar hoe rijmt zich daar mede dan het teil dal de drie grootste inrichtingen, het meerendeel van hun werk van buiten Ameisfooi t betrekken om reden zij bekend staan als goed werk te leveieii tegen zeer lagen prijs Naar aai.leiding van een en ander heeft de Amer.-foortsche vereenigiiig van di ukkerspati oons zich per request tot den gemeenteraad gewend, met vei zoek in deze niet houdbaren toe stand vei belering te brengen. De raad stelde dit lequest in handen van Burgemeester en Wethouders om praeadvies. Zal hij zich later, zooals zoo dikwerf geschiedt zonder discussie en zonder hooldelijke stem ming met dit praeadvies, hoe zulks ook luiden mag, vereenigen of zouden een of meer zijner leden de zaak be langrijk genoeg achten om zich per soonlijk van een en ander op de hoogte te stellen en daardoor voor komen dat het aantal weikloozen en armlastigen wordt vermeerderd Hopen wij, dat bovenstaande regelen ben daartoe aanleiding moge geven. Inrichting voor lichamelijke opvoeding. Beukenlaan 4. 't Is algemeen bekend, dat Amers foort op het gebied van onderwijs met alle plaatsen van ons land kan wedijveren, ja. mede bovenaan staat. Alleen wat de lichamelijke opvoeding betiof waren we ten achter. Hierin is thans gelukkig verandering geko men. De heer J. C. Snouck, leeraar Gjrmnastiek M. O. die al eenige jaren met succes hier is werkzaam geweest, heeft zijn inrichting zoodanig uitge breid, dat ze aan alle eischen van dezen tijd kan voldoen. Moeite nog kosten zyn gespaard om alles zoo goed mogelijk te doen zijn. De inrich ting ligt in het centrum der stad, Beukenlaan 4 en heelt een tweeledig doel: le Gymnastiek en open lucht- spel en 2e Heilgymnastiek en Mas sage. Het gebouw is zeer praktisch ingericht en wel zoo, dat met de ruimte gewoekerd >s. Rechts van de gang bevindt zich de kleedkamer vooi jongens, hiernaast en ervan afgeschei den, die voor meisjes. Door verschuiving «an een deur maakt men er één kamer van. Hierachter ligt de gym nastiekzaal, die een allerprettigsten indruk maakt, zeker ook omdat ze zoo gopd verlicht en geventileerd is. De afmetingen zijn 14 bij 8, de hoogte is 5 M. Het onderwijs kan zoowel .inlividueel als klassikaal gegeven worden. De toestellen zijn zoo aan gebracht, dat in een minimum van tijd de geheele ruimte is viijgemaakt. Om de aantrekkelijkheid te verhoogen is onder meer een kegelbaantje op origineels wijze aangebracht. De bal keen terug naar den werper. De vloer is geheel stofvrij en vervaardigd van geploegd Ameiikaansch gienen hout Achter de zaal is weer een groote speelplaats door prachtig geboomte omringd en met zuiver wit zand be dekt. Open luchtspelen kunnen hier ongehinderd gehouden worden en er zal wel een druk gebruik van gemaakt worden.Hoe dikwijls hebik volwassenen niet hooreu zeggen, wat zou ik gaarne mede doen, als het maar niet zoo in 't publiek was. Bij avcnd is de zaal helder verlicht, terwijl de lampen niet hinderen. Dit is de eenige zoodanige inrichting hier ter stede Doch dit alles zou nog weinig beteekenen, ware het niet, dat de heer Snouck de kunst van lesgeven uitstekend verstaat, met kleinen en grooten, met jongens en meisjes gaat hij prettig om en dit is juist het groote voordeel van zijn lessen, dat zoo'n opgewekte geest bij zijn onder wijs beerscht. Hij is dan ook meer de vriend dan de onderwijzer. Links van de bovengenoemde gang bevindt zich de wachtkamer, hiernaast zijn de kleedkamers en daarnaast weer de zaal voor heilgymnastiek en mas sage, terwijl dit spreekt vanzelf de apparaten noodig voor de behan deling in ruime mate aanwezig zijn, b.v. heete lucht- en zweetbaden. Veel resultaten zijn reeds met heilgymnastiek en massage door hem vei kregen. In den blinde wordt niet gewei Kt Lichaamsgewicht en lichaams lengte worden telkens gecontroleerd De toestellen zijn van Duitsch fabri kaat. Meer zullen we thans niet zeggen. Wie belang stelt, ga eens een kijkje nemen en hij zal dubbel tevreden zijn. Gymnastiek is nuttig voor allen en noodzakelijk voor velen, vooral voor hen, die een zittende levenswijze leiden, en daarom te verkiezen boven sport zonder leiding, omdat de te gegeven arbeid zuiver kan worden gedoceerd. Alleen door goed geleid gymnastiek onderwijs is alzijdige lichaamsontwikkéling mogelijk. Vrouwenkiesrecht en vertegen woordiging. Over dit ouderwet p sprak Maandag avond in «Ons Huis" de heer Kaplein, officier te Haarlem Mej. He%rma van Voss opende de vergadering en gaf na de aanwezigen een haitelijk welkom te hebben toegeroepen, 't woord aan spreker. Deze zeide, dat de stiijd moeilijk is en dat hij als liberaal 't vraagstuk van vrijzinnig standpunt zou beschouwen als een afzonderlijk Staatkundig vraagstuk, 't is iets anders dan kiesrechtuitbreiding. De strijd voor vrouwenkiesrecht is een strijd tegen tradatie en vooroordeel In oude tijden was de vrouw ondergeschikt aan den mari, thans is dit anders geworden en dienen we te breken metdusysteem van ongelijkheid, overgebleven uit den tijd der slavernij, toen het recht van den sterkste nog gold. In onzen tijd vinden we dit nog teiugin den vorm eener wettige ondergeschiktheid. Dit laatste toont spreker aan door eenige artikelen uit ons Burg. Wetboek voor te lezen. En waarom is dit nog zoo? Omdat de mannen de baas zijn en de wetten maken. Volgens spreker treedt de liberaal nu op om mede te werken tot de opheffing van de wettige ondergeschiktheid der vrouw. Hij gaal nu na de ontwikkeling van de groot industrie en welke gevolgen dit gehad heeft voor de vrouw. Er bleef voor haar weinig meer in het huishouden le doen en de strijd om het bestaan dwong haar andere banen te zoeken Wat dan ook gelukt is. Vrouwelijke doktoren en advocaten, vrouwen bij het lager- en middelbaar ondei wijs, bij de spoorwegen, bij handelsinstel lingen, enz," enz. Overal zijn vrouwen en zij bekleeden al deze betrekkingen zoo goed als de man. Alleen het militaire element bleef er nog van verstoken. Vrouwen dienstplicht zal echter ook wel komen. Eén weg staat open om de wettige minder waardigheid weg te krijgen en die is: zelf ook invloed uit te oefenen op de samenstelling der wettenhet middel is het stembiljet. Doch zoo ver zijn we nog niet. De vrouw kan echter wel invloed uitoefenen door bij de a.s. verkiezingen mede te werken mannen in de kamer te brengen, die dit onderwerp aldaar ter sprake zullen brengen. Nu gaat de spreker o a na welken heilzamen invloed de wettige gelijkstelling van vrouw met man in sommige landen reeds gehad heeft en noemt b v. Colorado, waar de wet door invloed der vrouw zoodanig veranderd is, dat man en vrouw gelijke rechten op hun kinderen hebben Meerdere voor beelden worden genoemd, zoo maken ile vrouwen van haar macht gebruik om de drankellende mede de wereld uit te helpen. De spreker komt ten slotte tot de conclusie, dat vrouwen kiesrecht niet een gril, een aardig heid is, maar een hoog ernstige kwestië. De vrouwenbeweging is een gevolg van de maatschappelijke toe standen en de vrouw te orgauiseeren is het doel der beweging. De geheele linkerzijde van ons volk is voor vrouwenkiesrecht, de rechter zijde niet, deze wil partijdigheid. De aanstaande stembusstrijd zal dus voor de vrouw een stiijd tegen de kleri- kalen partij zijn. Van de gelegenheid lot debat werd geen gebruik gebiuik gemaakt, waarna de voorzitster met een woord van dank de vergadering sloot. Rij kspostspaarbank. De Staatscourant van 17 Februari jl. bevat bet Koninklijk Besluit van 29 Januari jl., houdende o m. de intrekking der art. 8 en 9 van onze spaarbankwet. Die art. schrijven voor dat de inlegger, na eiken inleg van f25 of hooger, van den Directeur der Rijkspostspaarbank binnen een be paalden tijd moet ontvangeneene kennisgeving die die inleg ten zijnen name bij die instelliug is geboekt,en dat hij zich bij de ontvangst van dat stuk, moet verzekeren of de inschrij ving in zjjn boekje daarmede over eenstemt. i Bedoeld besluit treedt reeds binnen enkele dagen in weiking, en dus worden de kennisgevingen weldra a fgeschal t. Deze afschaffing boudt ooi zakelijk verband met de invoering van nieuwe contróle- maatregelen, waardoor de kennisgevingen overbodig zijn gewor den. Wanneer er nu maar liefhebbers zijn, die er hun kapitaal in willen steken, zullen wij binnen afzienbaren tijd langs den nieuw aan te leggen weg naar Birkhoven kunnen trammen. De heer A. J. Krieger heeft reeds een ontwerp gereed aansluitende aan de stedelijke tram en doorgetrokken tot aan het station Soest, dus aldaar weder aansluitende aan de paarden tram naar Soestdijk en Baarn. De Majoor-paardenarts J. B. H. Moubis van het le regiment Veld artillerie te Utrecht zal binnenkort de dienst met pensioen verlaten. Jbr. J. A. Roëll van bet 2e regiment huzaren behaalde bij de scbermwedstrijd van den Kon olïicieren- schermbondopsport-sabel den 3en prijs. Luit. kwartiermpestei H.F. Schofaerts wist den 4en piijs te bemachtigen. Zondagmiddag omstreeks 4 uur trok een gele luchtballon van flinke afmetingen over onze gemeente. Zij is te 6 uur bij Ter Aa gedaald. Toen bleek dat zij met 3 pas-agiers des ochtends te 7 uur te Dusseldorf was opgestegen. De le luitenant C. H. Labouchère van het 2e regiment huzaren te Roermond, thans gedetacheerd te Assen, wordt met 1 Mei naar bier overgeplaatst. Heden komt bij het 5e regiment infanterie de voorjaarsploeg militie- plichtigen onder de wapens Voor de acte nuttige handwer ken slaagden alsnog te Utrecht onze «tadgenooten de dames Tb. E M. Overmars en A M. Stokliol. De Amersfoortsche tram ver- voerde in de afgelonpen maand 7708 passagiers tegen 8396 m Februai 11908. De vervoeropbrengst bedroeg f390,35 tegen f431 05, de totale opbrengst f586 52 tegen f69197, dedagkilometei opbrengst f 11.63 tegen f 13.31 in dezelfde maanden van het vorig jaar. Aan deze vermindering zal de lang aanhoudende winter wel schuld hebben. Aan het Commissariaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd een beuisje, een rozenkrans, een vingerhoed en een zilveren lepeltje, voor rechthebbenden terug te bekomen. De heer H. W. A. Celosse, thans adjunctinspecteur van politie te Kampen, is benoemd tot inspecteur aldaar. Aan het Postkantoor Amersfoort en daaronder ressorteerende hulpkan toren werd in Februari ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f42 971 71 en daaruit terug gevraagd f 36 904 83. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 14 430 Commiezen II. IJ. S. M. Op de vergadering, op 7 Maart a.s. alhier te houden door de leden van groeb lib der H. IJ. S. M., zal be handeld worden een voorstel, ingediend door een aantal commiezen, om te besluiten tot de oprichting van een broederschap van commiezen der H. IJ. 8. M. De bedoeling der op zichters is een organisatie te scheppen, welke zich buiten de godsdienstige en politieke meeningsverschillen houdt en in vooropgezette samenwerking met de Maatschappij, zich kenmerken moet. zonder evenwel eigen onafhankelijk heid en sociale belangen uit het oog te verliezen. Lijst van Brieven en Briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het posikantoor te Amersfoort, over de 2e helft ran Febr. 1909. Brieven Binnenland. Mijjer 1 T. v. d. Meiden Arnhem Briefkaaiten Binnenland. W. Dunk Ameisfoort G Hekhuijsen Amsterdam J. Koch H. Zeegers Haarlem 11 Drukwerken Binnenland. Brieven Buitenland. Geert Veenstra Duitschl. Eene groote openbare vergadering. De dienstbodenorganisatie te Leeuwar den schreef eene openbare vergade ring uit. Mevr. VosStel zou spreken over het arbeidscontract. Bij de opening bleek het auditorium te bestaan uitéén heele dienstbode. De vergadering ging niet door Te Driebergen was dezer dagen de twintigjarige zoon van dr. G. met twee vrienden op den hoogen en zeer steilen Maarnschen berg. Ongelukkig gleed hij uit, stortte van den berg op de spoorrails, alwaar hij met een schedelbreuk bewusteloos bleef liggen. Met den locaaltrein werd hij naar het station Driebergen vervoerd en verdei per rijtuig naar de ouderlijke woning. Zijn toestand, welke zich in het eerst hoogst bedenkelijk het aan zien, is thans vooruitgaande. Een luchtreizigers-costuum. De Engelsche kleermakers zijn menschen, die met hun tijd medegaan Voor de naderende «vliegende eeuw" zijn ze niet blind, en hun vakblad. Tailor and Cutter, heeft reeds een prijsvraag uitgeschreven voor het meest practische luchtscheepvaart- costuum Onder de inzendingen trekt vooial de aandacht een reddings- rostuum, vervaardigd van steike paia- pluip-zijde. dat zeer wijd is, zoodat het, wanneer de wind er onder komt, den voim aanneemt van een parachuie. De rechtspositie der dienstboden in vroegeren tijd. Wanneer twee eeuwen geleden te Rotterdam eene dienstbode zich tot een dienst had verbonden, was zij volgens de stedelijke keur op de dienstboden, bakermoers en minne- ra oers verplicht: 1. hetzij zij al of niet een huur penning had ontvangen, in dienst te treden en trouw en gehoorzaam den vollen tijd uit le dienen, op eene boete van 20 gulden en onvermiiideid het recht van den lieer des huizes haar met behulp van den steiken arm in dienst tei ug te halen; 2o in geval van ziekie zich in gevolge het verlangen van haren meester op haie kosten te laten be handelen en bij langdurige ziekte voor e,eine plaatsvervangster te Zftrgen 3o. ten minste drie maanden voor alloop van het huurjaar den dienst op te zeggen, en anders gehouden te zijn een halfjaar langer den dienst voort te zetten 4o. te vertrekken, wanneer de meester van meening was genoeg zame reden tot misnoegen te hebben, zonder dat deze gehouden was eenige reden op te geven en haar meerder loon uit te betalen dan zij tot den dag van ontslag toe verdiend bad 5o. bij vertrek, op verlangen van hare meesteres hare koffers open te toonen Tegenover deze plichten van de dienstbode legde de keurden heer des huizes slechts ééne verplichting op: na afloop van het dienstjaar de dienst bode binnen drie dagen te laten vertrekken. Tempora mutantur! NR. Ct.) In het Charité-ziekenhuis te Berlijn is op het oogenbhk een hongerlijde- res, Mej Claire de Serval, die daar, ondergeneeskundig toezicht, een hon- gerkuur ondergaat als geneesmiddel tegen een hardnekkige schele hoofd pijn. De dame zit in een glazen kast opgesloten, waar haar dooreen motor aanhoudend versche lucht wordt toegevoerd en zij is daar een voor werp van studie voor de geneeskun digen, die o. a. met groote belang stelling de uit haar cel afgevoerde lucht onderzoeken en door net be- sludeeren van haar geval tot belang- rijke uitkomsten voor de kennis der stofwisseling hopen te komen. Mej. de Serval, wier hoofdpijn altijd over ging. als zij volstrekt niet atofdronk, heeft aangeboden zich in de Cnarité aan dit onderzoek te onderwerpen, en haar aanbod werd dankbaar aan vaard. Zij heeft zich nu tier. dagen lang van alle eten of drinken onthouden en zij is nog volkomen frisch en ge zond; alleen is /ij wat afgevallen en er zijn veidikkiiigen in haai bioed, wegens de vermindering van vochten in haar lichaam. Zij wil echter de kuur nog 20 dagen volhouden. De glazrn cel is bermitisch gesloten. In den beginne sprak de vastende dame met behulp van een telephoon maar die is defect geraakt en nu corresponeeert zij met de buitenwe- leld door briefje.s, die zij voor de glazen wanden houdt en zij leest op dezelfde wijze de antwoorden van buiten af. België en Nederland. De oMatin" bericht, dat de post- bestuien van België en Nederland het in beginsel eens zijn geworden over een vermindering van het post- tarief voor het verkeer tusschen Neder land en België. Het zal eene ver mindering zijn van 50 percent. De commissie voor deovereenkorast zal in den loop van April bijeenkomen. Men hoopt, dat de quaestte omtrent de geldigheid der gerechtelijkevon- nissen weldra een (linken stap ge vorderd zal zyn. In de vergadering zal ook beraad slaagd worden over de bescherming van het letterkundig-en kunst-eigen domsrecht. Lichaam en geest. Mr. H. Verkouteren schryft in: Lichaams oefening: In zijne geschiedenis van Maurits en Oldenbarneveldt deelt Motley mee, dat Hugo de Groot niet alleen een grootgeleerde was, maar ook een groot gymnast. Hij was naar het lichaam even sterk als naar den geest en zorgde, dat ook het lichaam behoorlijk zijn eisch kreeg. Toen hij op Loevenstein gevangen zat en dus weinig gelegenheid had be hoorlijk beweging te nemen, kocht hij een grooten drijftol, en de man, die heel de wereld door zijn genie verbaasde, dreef soms uren lang zijn tol over den vloer van zijn studeer vertrek. Niets was ook voor dien grooten man te klein. Hij bieep het verband tusschen lichaam en geest. Hij oflerde het lichaam niet aan den geest op. Hij had geen tijd om ziek te zijn en als zenuwlijder eenige maanden in werkeloo-heid door te brengen, maar wel om behoorlijk ook vooi lichaams oefening te zorgen. Welk een voorbeeld voor de ge leerden onzer dagen die, behoudens enkele uitzonderingen, de zaak der lichaamsoefening geniepig en gluiperig tegenwei ken. Die bet een studeiit bij 't examen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2