Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. singel en Nieuwe weg, strekkende hem alsnog uit te betalen een bedrag van f 113 74 die hij vermeent hem alsnog rechtens toekomen, in verband met de adviezen van de commissie van Fabricage en van den gemeente architect, afwijzend te beschikken lokte nog eenige discussie uit. De heer Jorissen was van oordeel dat om der reclHsvaardigheids wille, na kennisname der bovenbedoelde raporten de requestrant alsnog diende te worden gehoord hetwelk door de heeren Veis Heyn, van Duinen en de Wethouder Celosse werd bestreden. Het voorstel van Burgemeesttr en Wethouders werd daarop z. h. st. aangenomen. Volgens art. 37 der Verordening betredende de straatpohtie is het ver boden op straat een muziek- of zang uitvoering te geven, muziek te maken, enz., enz. Lid 2 van het genoemde artikel verklaart Burgemeester en Wethouders bevoegd, van dit verbod ontheffing te verleenen onder zoodanige voorwaarden, als zij in het belang der openbare orde geraden achten. In een strafzaak, aanhangig wegens overtreding van een soortgelijk artikel betreflende het maken van muziek op opeubaie wegen, geldende in een an dere Gemeente, waarbij evenwel het dispensatierecht aan den Burgemeester was toegekend, besliste de Hooge Raad, in afwijking van de conclusie van den Advocaat-Generaal, dat het dispen satierecht inderdaad aan den Burge meester moest worden voorbehouden. Op grond van art. 188 der Gemeentewet behoort ook naar de meening van het Dag. Best. het dispensatierecht, be doeld in art. 37 der genoemde ver ordening, aan den Burgemeester te worden toegekend. Naar aanleiding hiervan stellen Bur gemeester en Wethouders voor de navolgende verandering te brengen in de verordening betreffende de straat- politie: Lid 2 van art. 37 der Verordening betreffende de straatpolitie wordt ge lezen «De Burgemeester is bevoegd van dit verbod ontheffing te vetleenen onder zoodanige voorwaarden als hij in het belang der openbare orde ge raden acht». Aan de in art. 1 genoemde ver ordening wordt een artikel 88bis toe gevoegd, luidende: »De bepalingen van deze verorde ning worden geacht slechts te gelden, voor zoover in hel daarbij geregelde niet is voorzien door een wet, een algemeenen maatregel van bestunr, of eene provinciale verordening». Met algemeetie stemmen keurde de Raad deze wijziging goed. Het le gedeelte van het kohier der inkomstenbelasting dienst 1909 werd daarna zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op f74031.en het 3e suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 1908, op dezelfde wijze, op f22 90. Met algemeene stemmen werd ten slotte Dr. H. W. Scbreuder, voor den tijd van 2 jaren herbenoemd als ge meente heel- en vroedmeester, waarna de voorzitter de openbare vergadering sloot. De Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose zond aan bare leden het eerste jaarverslag Wij omleenen daarna het volgende: Het aantal leden en begunstigers steeg in 1908 tot 307 terwijl aan contributie en giften ongeveer f675 inkwam. Door deze meiewerking was het Bestuur in staat zijn arbeid met ernst aan te vatten. Reeds in de eerste vergadering was besloten een consul tatie-bureau te stichten, benevens een eDquêlrice aan te stellen. In de Bestuursvergadering van 7 Oct. werd besloten de Zusters van de Vereeniging »Het Groene Kruis" als enquêtrices te benoemen., terwijl in die van 20 October de werkzaamhe den van hetconsultatie-bureau werden geregeld in overleg met de medici, die zich met de meeste welwillend heid bereid hadden verklaard zitting in het bureau te. nemen. Het consultatie-bureau zetelt een maal per week en wel Donderdags 4 uur in het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis, waar dan volgens rooster een paar geneesheeren benevens een enquètrice aanwezig zijn. Sedert November hebben zich daar aangemeld 21 peisonen, terwijl nog door den behandelenden medicus eene patiente werd ingeschreven, die te ziek was om hare woning te verlaten, maar toch gaarne van de voordeelen der vereeniging wilde gebruik maken. Van deze 22 pat. kwamen er zes uit eigen beweging, hiervan waren 5 niet tuberculeus maar wenschten toch een nauwkeurig onderzoek, terwijl de zesde in een vergevorderd stadium van longtering verkeerde. Hij had geen behandelenden medicus. Eene andere patiente vertoonde wel longlijden maar van geen tuberculeusen aard, zij genas dan ook met behulp der Vereeniging binnen eenige weken volkomen. Diie anderen bleken bij nader ondetzoek niet tuberculeus te zijn. De tuberculose patiënten volgens de stadia gerangschikt: 7 p 1 stadium. 3 II 3 III Volgens leeftijd gerangschikt: 110 jaar 3 p. 10-20 2 2040 7 401 Twee patiënten van het 1 stadium konden na eenigen tijd als genezen worden beschouwd en waren in staat hun arbeid te hervatten Een patient in 111 stadium werd in 't Ziekenhuis opgenomen. Waar de enquêtrices het noodig vonden werden ledikanten met toe- behooren, ligstoelen, zakdoeken, sputa bakjes, sputa flacons, thermometers enz. verstrekt. Ook werd een begin gemaakt met het verstrekken van geëmailleerde emmers voor desinfectie van liet lijfgoed, terwijl k'eme bakjes werden uitgedeeld, bestemd tot liet bewaren van den zakdoek, die aan het ledikant opgehangen kunnen worden. Melk werd eenige malen door de vereeniging verschaft, in andere gevallen zorgde hiervoor de bekende dames-commissie die reeds vele jaren in onze gemeente met zooveel succes werkzaam is. Voortdurend komen nog meerdere zieken onze hulp inroepen en langza merhand zullen de zusters, gesteund door een welvoorzien magazijn van verplegingsartikelen, het werk der Vereeniging meer en meer volmaken. Dan zal ook de wenscbelqkheid van een lighal ter sprake komen; de on middellijke omgeving onzer stad is hiervoor uitermate geschikt. We mogen dit verslag niet eindigen zonder een woord van dank te hebben gebracht aan het Rijk en de Gemeente voor het verleenen van subsidie en verder aan allen die ons in ons wei k hebben gesteund. Kan uit den aard der zaak nog niet op resultaten worden gewezen, toch mogen we met groote voldoening op de achter ons liggende periode terugzien daar we den grond mochten leggen voor een ai beid die zegenrijke gevolgen belooft tv hebben voor Amersfoort. Toch zijn we niet tevreden. We zouden gaarne meer willen doen. Want groot is de ellende door de zoo zeer gevreesde tubeiculose aangericht en veel is er noodig om in de drin gendste behoeften van de velen, die lijden, te voorzien. Daarom willen we besluiten met een oproep aan allen om ons te steunen, in de eerste plaats door lid te worden en in de tweede plaats door het werven van nieuwe leden. Moge aan deze oproep in ruime mate gevolg worden gegeven en het aantal leden dezer zoo nuttig en heilzaam werkende Vereeniging nog in den loop vandit jaar verdubbelen. De le luit. G. Menken, van het 5e reg. inf. is benoemd tot comman dant van de 2e comp. hospitaalsoldaten te Utrecht. De afdeeling huzaren onder bevel van den len luitenant C. S Sixma Baron van Heemstra, welke te Leeuwarden is gedetacheerd voor het geven van rijlessen aan deonbereden officieren, zal 15 Maart naar hier terugkeeren. Dit jaar voor het eerst zal bij de rij- en hoefsmidschool alhier, van 1 April tot en met 30September a.s., een cursus worden gehouden voor hoefsmeden bij de infanterie, zoo mogelijk van 6 miliciens. Do cursus beoogt in geval van mobilisatie bij de regimenten infanterie te kunnen beschikken over hoefsmeden. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school 3e soort aan de Puutenburger laan is door Burgemeester en Wet houders benoemd de heer J. Lodder. Aan den klokkenist van Onz° Lieve Vrouwetoren D Schuld is op zijn verzoek ontslag verleend. Tot de normaallessen zijn na afgelegd examen toegelaten voor de le klasse: K. J. Kerling.G. H. Meijer, A. J. W. Pijpers, Cornelia Kuyteisen Maria Mensing, allen hier wonende, W. van de Bos nit Nijkerk, R. Franizen uit Eemnes, D.Nabarro uit Utrecht en J. M. Schefl uit Baarn tot de 3e klasse Helena de Bruin uit Eemnes. De sergeant-majoor H. J. Buys en de fourier J. de Jager van het 5e reg. infanterie hebben met goed gevolg het examen afgelegd voor adjudant- onderofficier. Voor het examen sergeant-majoor- admirnstrateur slaagden de fourier G. Aergelo en C H. Kaperi en de ser geanten W. Steurs en J. H. Scholten. Mejuffrouw R. M. van der Horst Bruvn is benoemd tot wijkverpleegster bij de door het Nut te Lochem ge stichte vereeniging voor huis- en wijkvei pleging. Gisteren werd ten Raadhuize aanbesteed de levering van 100.000 waalstraatklinkers. Ingeschreven werd door A. Burgers te Weurt voor f 16.75; L. Jansen te Nijmegen voor f16 60; C. Ruitenberg alhier voor f 16 45 en Th. E. van Sadelhoff te Loonaard voor f 15.95 per 1000. Voor de leveling van 250 stère ge- wasschen riviergrint werd ingeschre ven door J. de Bruyn te Utrecht voor f714; R. Jansen te Amsterdam voor f655 en J. Meijers te Hoogeveen voor f626. Voor het uitbaggeren der binnen grachten en de haven waren biljetten ingekomen van A. van de Hoek alhier f1146; G van de Lagemaat te Wou denberg f1074; E. van de Beek alhier f1037; Ph. M. Putman alhier f1017 en J. Ch van Kooten te Weesp f 9i3. De leveling is aan de minste in- schiijvers gegund. Groep 2 b der 11. IJ S. M. hield Zondag j I. haar tweede jaarvergader ing in »de Arend", die door ongeveer 70 leden bezocht was." De voorzitter, de heer G. J. van Varseveld, opende de bijeenkomst en gaf hierna het woord aan den heer C H. llendriksen, die de werkzaam heden van do laatste twee jaren, als ook de verkregen resultaten, mede deelde. Zoo is o.a. tot de Directie het ver zoek gericht om vrij vervoer te ver krijgen voor de leden van de groep Hierop is afwijzend beschikt, op giond dat de leden ook wat voor hun eigen zaak moeten over hebben. Evenzoo is het gegaan met bet verzoek om vrij vervoer voor de commiezen aan de Friesche lijnen en met het verzoek om verbetering van positie der com miezen le klas. Daar een verbeterde pensioenregeling vooreerst wel niet te verwachten is, werd besloten er op te blijven aandringen. De wenscbelijk- beid van een beteie regeling van hel scheidsgerecht is betoogd, alsmede aanspraak op pensioen bij eervol ont slag niet op verzoek verleend. Eene verbetering is in uitzicht gesteld. Het verzoek om toelage bij nacht dienst is van de hand gewezen, omdat deze geen bijzoudere oplettendheid meer vereischt. De klacht, dat op sommige stations het verlof bij ziekte of ongeval ge geven van het 14 daags verlof werd afgetrokken, heeft betrekkelijk gunstige resultaten gehad. Voortaan zal men vooi een begrafenis of andere ernstige zaak, waar merr bij moet zijn, geen deel van zijn verlof behoeven in te boeten. Het verzoek om de scheids rechters bij geheime stemming te laten beslissen werd van de hand gewezen, alsook het stellen van een plaatsvervanger om zijn belangen te doen bepleiten. De motieven, waarop bet veizoek om een verbeterde loon regeling steunde zjjn door de Mij. erkend. Alsnu komt het volgend bestuurs voorstel aan de oide: Er wordt een groeps bondsbestuur van 7 leden ge kozen. Op elk station wordt een correspondent aangesteld. De heer Pijl van Oldenzaal doet nu het voor stel om te stichten een Broederschap van commiezen. Na de pauze worden de discussies vóór of tegen Broederschap" voort gezet. Amersfoort is er o.a, voor, ook omdat deze categoiie van spoorweg personeel altijd het minst bedeeld is. Er wordt nog veel gedebatteerd, waarna de heer Pijl de volgende motie voorstelt »De groepsveitegenwoordiging 2 b te Amersfoort bijeen,gehoord hebbende het doel eu streven van een ver eeniging van Broederschap" besluit de actie voort t« zetten en geeft de leiding aan Oldonzaal." Het voorstel llendriksen om een algemeene ver eeniging op te richten wordt verworpen, terwijl het voorstel Pijl om te hebben een Broederschap van al de commiezen van groepen 2 a en 2 b zonder stations assistenten woirlt aangenomen. Hierna werd de vergadering ge sloten. De Volksavond door het Nuts- departement j.l. Zondag in Amicitia gegeven is weer uitstekend geslaagd. De zaal was vrij vol. Trouwens dit was te verwachten De Nutsavonden zijn hier populair geworden, waartoe in niet geringe mate de ensembleklas van den heer Van Aaken het hare heeft bijgedragen. De voordrachten van den heer Lam berts voldeden uitstekend niet het minst na de pauze. L/ Wie tegenwoordig een plant soentje wil maken, mag zijn water laarzen wel aantrekken. Vooral bij de Ambachtsschool is het een ware mod derpoel. De leerlingen van deze en van de tusschenschool zullen wel met natte >oeten loopen. Een paar karren zand of grint zou goede diensten verrichten. Voor de tegen 15 Mei open komende betrekking voor directeur van «Kinderzorg" alhier hebben zich niet minder dan 300 sollicitanten aan gemeld. De vereeniging «Handel en Nijver heid" houdt eene algemeene vergade ring op Donderdag 11 Maart 1909 in het hótel »De Zwaan", des avonds half negen precies. Agenda: 1. Stemming over de voorgestelde wijziging van art. 15 van van hel huish. reglement;2. Verkiezing van 3 leden tot het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester 3. Be-preking collective ver zekering tegen wettelijke aansprake lijkheid. Inlcidei den lieer G. Snitger, afdeelingschef der verzekerings-maat- -chappij »Falum". 4 Ingekomen stuk ken 5 Mededeelingen. Zaterdag was voor geheel Engeland een slechte dag. Uit verschillende plaatsen komen berichten van hevige sneeuwjachten en stormen en van ernstige koude. Tal van dorpen zijn door de snei uw van alle verkeet afgesneden en men vreest, dat weldi a blijken zal, dat ook meuschetilevens verloren zijn gegaan. Op verschillende plaatsen is het telefoon en telegr aaf verkeer gestoord en op enkele in het bijzonder in Ierland is ook tram- en spoorvei keer in de war. Nog steeds kon.en er berichten over door lawines in verschillende deelen van Oostenrijk veroorzaakte rampen. In het Anlaufdal werd een arbeiders- keet, waarin zich 39 man bevonden, onder een lawine bedolven. Bij de afzending van het bericht waren 15 dooden uit de sneeuwmassa's opgedol ven, en 12 die geen letsel hadden gekregen, terwijl er nog 12 vermist worden. Te Luggan in het Lessachtdal werd een herberg door een lawine vernield. De kastelein werd gered, zijn vrouw en drie kinderen verloren het leven. In verschillende streken is het spoor wegverkeer gestremd. Do eeilijkheid is de wereld nog niet uil. Dat is gisteren te Notting ham gebleken. Drie-en-twintig jaar geleden ging daar zekere heet Morley failliet. Zijn schuldeiscbers moesten zich metenkele procenten vergenoegen Maar sedert dien heeft de heer Morley weer succes in zijn zaken gehad en zoo kon hij gisteren bij de rechtbank een bedrag deponeeren, voldoende om al zijn vroegere schuldeischers de volledige schuld met nog vier procent rente sedert 1886 te voldoen. Late winter. Op het Tjeukermeerziet men stoom booten varen en schaatsrijders nog een baantje maken! Hier en daar is het ijs nog 1015 centimeter dik. De booten varen door een geul. Vliegmachines ia Nederland. Dezer dagen liep door de pers een gerucht over plantten om tijdens het «Nationaal Wis- en Natuuikundig Congres®, dat «waarschijnlijk® tegen Paschen te Utrecht gehouden zou worden, een proeftocht te oi ganiseeren met een vliegmachine. Op dit gerucht is het klok-en-klepel spreekwoord toepasselijk. Inderdaad bestaat er zulk een plan, maar dal is niets nieuws, noch geheims. Het «Nederlandsch Natuur- en Genees kundig Congres® toch. dat zeker (van 1517 April a.s.) te Utrecht zijn 12e bijeenkomst houdt, heeft aan zijn program deze aantrekkelijkheid toege voegd. Het bestuur van het congres hoopt den leden het voorrecht te kun nen geven een der wetenschappelijke voormannen op het gebied der lucht vaart te hooren in een algemeene vergadering en voorts (met mede werking der Nederl. Vereeniging voor de Luchtvaart) de leden door eigen aanschouwing te laten kennismaken met de vorderingen der practijk op dit gebied. Zoo zegt de circulaire van het Congres-bestuur. Naar wij vernemen, is de voorbereiding nog niet genoeg gevorderd om iets definitiefs bekend te maken, maar kunnen de bemoei ingen van het bestuur, in het buiten land gedaan, reeds zoo goed als geslaagd heeten, zoodat Nederland in de volgende maand voor het eerst de aeroplaan met den «vliegenden mensch® zal kunnen aanschouwen. De moderne rDiagenes" of de voer man in het vat. Het gebeurde le Winschoten, Vrijdag jl., bij de Boschlaan, ter hoogte van de Pottebakkerij. Een metselaar ziet paard en wagen nadeien, zonder voerman. Hij legt zijn gereedschap neer, om het paard vast te grijpen. «Wat mót je?" klinkt hem uit het vat tegen. Gelach van anderen in de nabijheid. Metselaar af met een «Loop naar denAap I Een eind verder: Jansen, Jansen, gauw, gauw! Hol 't peerd vast. Der is bepaold 'n ongeluk gebeurd". Jan sen wil 't paard grijpen, maar uit het val klinkt nu: «Wat móst doe?" »Beroerde vent, zitst doe m 't vat?" En 't antwoord luidt»Ik zithiergoed". Weer verder gaat de tocht en een neer ziet in de verte het voertuig. «Als dat rnaar goed gaat", denkt hij eu stelt zich op, om het paard beet te nemen. Maar daar steekt een hoofd uit het vat en roept viiendelijk »Oag. meneer!" De mijnheer antwoordt: Jij oolijkerd, maar je hebt gelijkbeter in dan op het vat". De wagen komt bij huis en één der kinderen roept«Moeke, moeke, daor komt ons waogen aan, maor der is gain aine bie". Moeke schrikt, komt vlug aange- loopen, wil T paard giijpen, maar uit het vat klinkt het: «Wat wil je toch, mensch?" «Hè. vent, wat hest mie daor schrik ken laoten". Moeke af T looneel is uit. Zutphensche grapjes. Onlangs gaf de Zutphensche gym- nastiekvereeniging «Olympia" haar gebruikelijk jaarfeest met bal. Bij zoo'n gelegenheid worden allerlei grappen vertoond, die min of meer toepasselijk zijn. Zoo verschenen hier een Thomasvaer en Pieternel met een wensch en later werd vertoondde bestorming van 't Engelsche parle ment door kiesreebtjuffers. Toen nu de vorige week in Londen inderdaad bet parlement bestormd werd, begon der Olympianen hart warm te kloppen van sympathie. En het bestuur zond aan miss Lytton een hartelijken gelukwensch met haar moedige daad. «Wanhoop niet, gij zult eens slagen, de vrouw moet ;n het parloment", zoo seinde Olympia. Dezer dagen kwam het antwoord van miss Lytton; «Thanks for congratu lation. We schall not rest before the glorious ideal is realised De Zutphensche heeren hebben natuurlijk nogal pret over dit mopje, maar de afdeeling voor vrouwenkies recht zal 't wel een echte »mannen-ui" vinden. Valsche visitekaartjes. Men meldt aan de «Tijd": 'n Dorpspastoor uit den omtrek van Maastricht ontving dezer dagen een zending visch van een bekend vischbandelaar uit Zuid-Holland. De pastoor weigerde echter de visch in ontvangst te nemen, daar zij niet door hem besteld was. Intusschen bedierf de kabeljouw en de afzender had een schade le boeken van 10 gulden on geveer. Hij stelde de justitie met bet ueval in kennis, daar hij wel degelijk een order had ontvangen van ge noemden pastoor. Immers op een visitekaartje, dat naam van en kwaliteit van Z.E. duidelijk bevatte, was de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2