BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. rdikste woorden, niet kan stellen. Mr. Phineas Barnum's schim kan ge nieten 1 En de »polinekerij<t, de parasiet, die zich overal in nestelt, alles bederft, is van deze usances de trouwe bondgenoote. De laatste zittingsdag der jongste parlementaire week was tamelijk rustig. Men ging aan wijziging der Kinder wetten, een zeer gecompliceerd ontwerp; voor leeken uiterst duister. Een der voornaamste bepalingen is, dat men natuurlijke, niet erkende kinderen ook subsidie wenscht te geven, d.w.z. 'aan de vereenigingen, welke zich over deze stumpers ontfermen. En ook in de gevallen waarbij de voogd van zijn macht ontzet is ge worden. De heer Van Vuuren kampt voor bepalingen, waardoor «brave oudeis" die zich volgaarne lieten ont zetten uit de ouderlijke macht en zich verder niet meer om hun kroost bekommeren, (zoo zijn er, en meor, helaas, dan men wel denkt!) kan dwingen tot het onderhoud der kin deren bij te dragen. Ik stip nog aan, dat prof. Drucker een klaagzang aanhief op de erbar melijke, onleesbare redactie onzer wetten, waarin men alles-en-nog-wat heeft saamgeproptin onontraadselbaar abracadabra!De dagen, toen men beknopte, in krachtigen en helderen stijl vervatte wetten kon maken (men denke eens aan de Gemeente-wet!) ze liggen achter ons. Wij hebben mannen noodig, die de groole kunst van «wetten makencr verstaan! Wanneer iemand van mr. Drucker's gezag en positie als jurist in de Kamer dit aldus uitspreekt, ter openbare zitiing, dan moet de nood wel hoog gestegen zijn 1 En dat is ook de treurige waarheid. Brussel's tentoonstelling krijgt haar duiljes uit onzp Indische kas eri de aulo belasting is er door. Zonder stem ming, slag of stoot! 't Tienuren-debat was de »topic« van de week. Voorts trok de aan dacht, doch met veel flauwer «trek- krachttr, de allengs-aanwakkerende verkiezingswind. De candidaatjes be ginnen al aardig op te schieten 1 De Standaard heeft ons het vooiuii- zichtgeopend op een kabinetToelsti a als Links 't in Juni mocht winnen. Spitsvondige redetieeririgs, welke, ben ik in m'n ziel overtuigd! menig gemoed reeds nu in benauwenis brengt Uit de Indische buurt weinig nieuws van beteekenis. De heer Liefrinck heeft zich naar Atjeh begeven Deze «perkarac dus voorloopig van de baan Woestduin blijft 's Zondags voor de sportsmen potdicht. Nogmaals: eere Bloemendaal's vroede vaderen 1 't Kostte der landelijke gemeente een Raadslid, doch de schaê wordt ruim schoots opgewogen door de zedelijke en stoilelijke voordeelen, van bpt wijze »ielo« te verwachten! We krijgen een ontwerp, verbiedend invoer en 't maken etc. van absinth. Voortreffelijk 1. De «groene sirenes heeft te onzent gelukkig nog weinig oilers gemaakt, doch niet te vroeg kan men er bij zijn, haar te weren, die in Fi ank- rijks dagelijks duizenden geestelijk en lichamelijk vernielt! 't Geval te Finsterwolde, waarbij marécbaussées op werkeloozen gescho ten hebben, en een paar menschen gewond werden, is in meer dan één opzicht treurig. Ik ducht er ontkete ning der hartstochten van, dewelke sommige voor hun «propaganda# zoo bard noodig hebben! Mr. ANTONIO. Regentschap. De St -Ct. no 63 bevat een K. B. van 15 Maart, waarbij het volgende wordt bepaald, gelet op de artt. 32, 33 en 37 de Grondwet: lo. de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal uit te noodigen zich op Vrijdag 19 Maart aanstaande te l'/i uur, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen; 2o. te bepalen, dat door de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in de alsdan te houden open bare vereenigde vergadering der Sta ten-Generaal zullen worden ingebracht een ontwerp van Wet tot voorziening in het Regentschap in geval van troonsopvolging tijdens de minderja righeid van den Troonopvolger, en een ontwerp van Wet tol regeling van de voogdij o>ei den minderjarigen Koning. Bij het van stapel loopen van het nieuwgebouwde pantserschip De Zeven Provinciën, bijgewoond o.m door de Ministers van Marine, en Van Binnenlandsche Zaken, hooggeplaatste hoofdignitarissen, de Burgemeester van Amsterdam, de leden van den Raad van Defensie, de Commandanten der Marine te Hellevoetsluis en Den Hel der, schout-bij-nacht J. Cardmaal en schout bij-nacht J. van den Borch, de oud-minister Cremer. leden van de Eerste en Tweede Kamer, den Ge meenteraad van Amsterdam enz hield de Minister van Marine, vice-admiraal J. Wentholt de navolgende reden: Koninklijke Hoogheid! Nu Uwe Koninklijke Hoogheid gereed staat dit trotsche pantserschip aan zijn natuurlijk element toe te ver- ti ouwen, is het mij een voorrecht te kunnen verzekeren, dat het hernieuwde blijk van oprechte belangstelling in de Marine, hetwelk Uwe Koninklijke Hoogheid thans wederom geeft, door haar ten zeerste wordt op pi ijs ge steld. Het behaagde Onze Geëerbiedigde Koningen aau dit schip, het grootste, hetwelk ooit op deze werf werd op stapel gezet, den naam van «Zeven Provinciën te schenken, een naam, die de schitterendste dagen uit de geschiedenis van Neerland's Zeewezen in het geheugen terugroept. Het is nu bijna 250 jaren geleden, dat de eerste «Zeven Provinciën" bet beroemde admiraalsschip van Michiel Adriaanszoon de Ruijter hier te lande van stapel liep. Van dat admiraalsschip getuigt de geschiedenis, «dat het den roem des Vaderlands luisterrijk verhoogde". Waar zijn naamgenoot zulk een voorbeeld voor oogen heeft, moge dit een reden te meer zijn om te ver wachten, dat ook deze «Zeven Provin ciën waar eri wanneer zulus onverhoopt noodig mocht wezen, de rechten van Koningin en Vader land zal handhaven en de eer van Neerland's vlag onbesmet zal weten te bewaren. Koninklijke Hoogheid! Door de geheele Koninklijke Marine wordt met verlangen het oogenbhk te gemoet gezien, waarop deze bodem zijne eereplaats in Neerlands vloot zal gaan innemen Het moge U daarom behagen om na enkele oogenbhkken tot de tewater lating over te gaan en bet zij my vergund Uwe Koninklijke Hoogheid mijn dank te betuigen, dat Zij deze handeling persoonlijk op zich heeft willen nemen. Prins Hendrik antwoordde als volgt; Excellentie Gaarne zal ik aan uwe uitnoodigmg gevolg geven en overgaan tot het te water laten van dit pantserschip aan hetwelk de Koningin den naam van «De Zeven Provinciën" heeft gegeven. Deze naam,onafscheidelijk verbonden aan dien van den grootsten vlootvoogd zijner eeuw, roept in ons aller harten herinneringen wakker aan een tijd perk zoowel van glorie als van zwaren strijd en van bang gevaar Maar uit de worsteling tegen een overmachtigen vijand trad de zeemacht der zeven geünieerde provinciën te voorschijn zegevierend en roemiijker dan ooit te voren, dank zij hare voornellelijke leiding, dank zij de geoefendheid, het plichtsbesef en de vaderlandsliefde van bet personeel in alle rangen. Ik geloof in dit oogenbhk de Konink lijke Nederlandscbe Marine niets hartelijker te kunnen toewenschen, dan dat zij het toen gegeven voor beeld moge op zij streven, wanneer bet gevaar opnieuw dreigt. Doch waar het schip binnen enkele seconden zal worden toevertrouwd aan het element, hetwelk reeds zoovele offers eischte, welt levens in mijn hart de bede op dat God het Pantser schip «De Zeven provinciën" en des- zelfs bemanning veilig moge leiden over den Oceaan. Na het uitspieken dezer speeches bewerkstelligde Z. K. H. de tewater lating van «De Zeven Provinciën" door het doorbakkeu van een koord, tengevolge waarvan de laatste belet selen werden weggenomen. Weduweupensioen militairen bene den den rang van officier. Door het hoofdbestuur van «Ons Belang", Vereeniging van Onderoffi cieren en Militaire Geëmployeerden in den rang van onderofficier, be hooiende tot de Neder landsctie Land macht, is een adres gericht tot de Tweede Kamer. Adressant zegt: «dat de Vereeniging met groote dankbaarheid heeft kennis genomen van het vergevorderd stadium, waarin hel wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van mili tairen en gepensionneerde militairen der landmacht, beneden den rang van officier, zich bevindt; ,,dat evenwel de grondslagen van het ontwerp. aPook verschillende daarin voorkomende bepalingen, in vele opzichten belangrijk afwijken van reeds bestaande dergelijke Rijkspen sioenlondsen en ook niet overeenkomen met de wenschen der Vereeniging, welke den 15 Februari jl. aan Uwe Kamer werden kenbaar gemaakt; „dat echter, met het oog op den dringenden nood, eene algeheele om- weiking van het ontweip. waardoor denkelijk langdurige tijd zou worden gevorderd, niet in het belang der betrokkenen kan worden geacht. „Redenen, waarom voornoemd hoofdbestuur Uwe Kamer, en zulks onder overlegging eener bijlage waarin verschillende wenschelijk geachte ver beteringen worden aangegeven, eei- biedig verzoekt, alleen die verande ringen te overwegen, welke tijdens de behandeling van het ontwerp kunnen worden aangebracht. „Tevens wordt verzocht, wel uwe medewerking te willen verleenen om Zijne Excellentie den Minister van Oorlog te bewegen, al dadelijk maat regelen te tieffen, opdat verbeteringen, welker bewerking langdurigen tijd mocht vorderen, zoodra mogelijk, na het in werking treden der Wet en overeenkomstig bovenaangehaald ver zeekschrift, daarin kunnen worden aangebracht." Pensionneering van Gemeente- Ambtenaren. Het Utrechtsch dagblad dringt zeer krachtig aan op spoedige vervulling door de Regeering van hare beljfte betreffende Rijkspensionneering van Gemeente-Ambtenaren en hunne Weduwen en Weezen. Het zou niet weten te zeggen wat deze regeling in meerdere mate maakt tot eene van den incest spoedeiscnenden aard.: hei daarbij betrokken groot staatsbelang of wel de billijkheid en rechtvaardig heid tegenover de genoemde ambtena ren. Wat bel algemeen belang be treft tegenover dezen, dat de laatste jaren bijna geen 'belangrijke wet tot stand komt of de gemeentebesturen worden, veelal voor het grootste deel in de uitvoering ervan betrokken Ook vrijwillig nemen de gpmeenten tegenwoordig zeer veel nieuwe werk zaamheden op zich. De gemeente wordt thans algemeen beschouwd als het belangrijkste onderdeel van den slaat. Bijna geen tak van rpenbaren dienst of hij is in meerdere of mindere male van het gemeentebestuur afhankelijk. Zonder een over het gehet-le land voortreffelijk ingericht gemeentebe stuur is dus een behoorlijk bestuur van den staat niet meer mogelijk Hei blad wijst verder op de uitstekende wijze, waarop over het algemeen de gemeente met behulp van ijverige en bekwame ambtenaren zich tot nog toe van hare zoo moeilijke, omvang rijke en gewichtige taak kwelen Vetd omva'tende kennis van wetgeving en bestuur moest daarbij aan groote werkkracht voortdurend gepaard gaan Maar er dreigt voor een goede vol voering van gemeentelijke werkzaam heid een gevaar, dat niet te licbi mag woiden aangeslagen Verreweg het grootste deel der gemeente-arnb tenaren gaat bij de dagelijksche ver vulling zijner werkzaamheden gebukt onder het gemis van pensioenaan spraken. Het wil het Utrechsch dag blad ontwijfelbaar voorkomen dat de ongunstige materieele positie, waarin de ambtenaren vooral in kleinere gemeenten verkeeren, binnen korien tijd ongunstig moet gaan inwerken op het met lust en ijver verrichten van den arbeid niet alleen, maar vooral ook op de toetreding van vol doende groote kr achten voor het ver volg. Maar ook van groote onbillijkheid tegenover de vele gemeente-ambte naren moet hier sprake zijn. [Iet blad denkt vooral aan de burgemeesters, secretarissen, ontvangers, secretarie en ontvangersambtenaren Hun vele arbeid is voor het grootste deel Rijks werk. Maar ware dit niel hel geval, dan zoude toch aan deze eerste amb tenaren der gemeente, onderdeel van den staat, pensioensaanspraken niet langer onthouden moge.i worden Waarom wel pensioen voor de amb tenaren van bet provinciaal bestuur en niet van het gemeentebestuur? Ja, veel erger nog, waarom in 1905 wel geregeld het pensioen voor de bijzon dere onderwijzers hetgeen het blad opzich zelf gaarne t09ju'cht en nog altijd niet voor de gemeenle-ambte naren? Belanghebbenden gaven zelf van hun wenschen genoegzaam blijk. Hunne groole en andere zoo invloed rijke vereenigingen hebben verwonder lijk genoeg tientallen van jaren moeten arbeiden, moeiten noch kosten ont ziende orn van de regeering de toezeg ging eener wettelijke regeling te verkrijgen, 'lat daarom de regeering hare sympatieke toezeggingen met den meest mogelijken spoed in een daad omzette. Op de wijze van regeling ihans niet ingaande, wil niet te min het blad tegen een zaak nu reeds waarschuwen, n.l. afzonderlijke voorafgaande regeling voor de commissari-seri van politie, waarop onlangs in de eerste kamei is aangedrongen Terecht wees de mi nister van finaiitien daartegenover op het bezwaar, dat dadelijk daaiop de burgemeesters en andere groepen met evenveel aanspraken afzonderlijke rege ling zouden kunnen vragen. Dit bezwaar acht hei Utrechtsch dagbl. ovei wegend. imMTvniTy»! ■■.lOZMna.jiiiii wmu. In eene door de afdeeling Amers foort van den Bond voor Vrouwen kiesrecht gehouden algemeene leden vergadering ter verkiezing van 5 bestuursleden, wegens periodieke af treding van mevrouw Van Weezei Errens, die niet meer in aanmerking wenschte te komen en mej. Heerma van Voss en wegens bedanken van mevr. Van VollenhovenRood en de heeren Rijkens en Hoog, werd mej. Heerma van Voss herkozen en geko zen: mevr. Baudet, mevr. Feis, rnevi Belonje en mej. Steinbuch. Mevrouw Baudet heeft de benoe ming niet aangenomen Den laatsten tijd werden na de voetbalwedstrijden op het terrein aan den Leusderweg hei haaldelijk gelds- waaiden der spelers vermist.j.l. Zondag constateerde een der jongelui, dat hem zijn portemonnaie ruim f 100.inhou dende was ontvreemd. Reeds dadelijk rustle er verdenking op zekeie L. die na afloop van den wedstrijd in een café giove verteringen maakte. Toen bij des avonds uit Hilversum terug keerde, nerwaarts hij zich had begeven orn het bankbiljet te wisselen, werd hij aan het station door de lijks-politie in arrest genomen Naeen volledige bekentenis te hebben atgelegd is hij j.l. Maandag naar het Huis van Bewaring te Utrecht over gebracht. 06 Aspiranten hebben zich aan gemeld tot deelname aan het toela tingsexamen voor de Ambachtsschool. De veieer.iging «Gooi- en Eem- land# lot bescherming van dieren hield gisteravond haar jaarvergadering in Amtcitia onler presidium van den heer J. Bulk. De notulen van de vorige vergadering warden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Dr. Kloppert had kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadeiing bij te wonen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental met sterk is toegenomen. 176 hadden bedankt, terwijl 256 waren loe.getreden. zoodat op 't eind van 1908 de vereeniging lz49 leden telde, tegen 1169 aan 't eind van 't vorige jaar. In de Alge meene vergadering het vorige jaai te Hilversum gehouden weiden tot be stuursleden herkozen de heeren J Bolk, Dr. Kloppert en Jhr Sandberg en gekozen d« heeren Jhr. Engelen, Jhr. de Jonge, Poest Ulernent en Jhr. Wicbers Wierdsma Het aantal bekeuringen bedroeg 191 legen 84 in het vorige jaar, n 1. te Zeist 13, te's Graveland en Hilver sum 66, te Baarn en Amersfoort 47 en te Bussum 65. Hieruit blijkt vol doende, hoe noodig eigen inspecteurs zijn en dat een streng doorgevoerde surveillance niet verminderd kan worden. Hoewel de inspecteurs lofwaardig hun plicht betrachten, laten veel ge vallen van mishandeling niet toe af doende maatregelen te nemer, zonder wettelijke bepalingen. Hierom is aan Gedeputeerde Staten van Utrecht een request gezonden, waarvan de beslis sing nog wachtende is. Een groot verlies is geleden door het overlijden van Baronnesse d'Yvay te Zeist, welke f200 aan de vereeni ging vermaakt heeft. De propaganda onder de school kinderen is nog niet gevoerd vanwege de kosten er aan verbonden. De heer Des Tombe en Jhr' Sand berg brengen verslag uit over het be heer van den Penningmeester en eerst genoemde verklaart, dat alles in orde is. De ontvangsten bedroegen f2313 65 en de uitgaven f451.56 meer dan 't vorige jaar. Het saldo is nu maar even f280 Twee oplossingen zijn erom de kas te stijven: de surveillance ver mindoren of het ledental vermeerde ren. Het eerste gaat niet, hierom is de leus: uitbieiding van het aantal leden. De aftredende bestuursleden worden herkozen en de heer Prince uit Drie bergen gekozen. Deze geeft in over weging ook kinderen lid te laten wor den om zoodoende propaganda te ma ken. Ouk kan de school meer dan lot nu toe doen om de jeugd zachter tegen de dieren vooral de vogels te stemmen. De heer des Tombe verwacht ook heil van het werken in deze rich ting Verschillende zaken de Veieeni- ging betreffende werden nog even besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot, onder dank voor de opkomst. Aan bel Commissariaat van po litie is voor den rechthebbende terug te bekomen een zak met gereed schappen, op den openbaren weg en een ring, aan het station gevonden. Kapelaan II. Akkermans, van de parochie van O. L. Vrouwe hemelvaart, is benoemd tot pastoor te Breevoort. De akte Nuttige handwerken werd nog behaald door mejuffrouw G. Goede. Hedennacht omstreeks vier uur brak er brand uit in bet perceel van de firma Roeraade aan de Langestraat. 't Duurde vrij lang eer er water werd gegeven. De slangenwagen van de politie was 't eerst aanwezig. Daarna kwam er nog een spuit opdagen. Deze had 't op de bovenverdieping, waar niets te zien was, begrepen. Eerst werd getracht de ramen door te spuiten, maar mis boor, zooveel kracht zat er niet achter. Toen dat niet ging, werden ze met een ladder stuk gestoten. Ofschoon 't zich erg liet aanzien, was men de brand spoedig meester. De achterkamer brandde geheel uit, de waterschade zal echter wel groot zijn. Zeker door de koude waren er slechts weinig nieuwsgieri gen op de been. Quik.—G. V. C. Op een onbespeelbaar terrein had bovengenoemde wedstrijd plaats, doch de beide aanvoerders besloten tot spelen over te gaan. De Wageningers die zich in de modder erg thuis ge voelden, wisten voor rust drie maal te doelpunten. Daarna weigerden eenige Quickspelers nog langer een modderbad te nemen, zoodat gestaakt moest woiden. Wel werd besloten bij de N. V. B. 30 als officieelen uitslag aan te vragen maar we be twijfelen ten zeerste of de N. V. B. hierop ingaat, aangezien er drie kwartier te koit gespeeld is, zoodat deze wedstrijd op een nader le be palen datum wel overgespeeld zal worden. De werkloozen hebben de beide vorige dagen, dank zij de sn-euwval van j.l Zondag, weer eens een buiten kansje yehad. Het is een lust te zien hoe ordelijk en vlug onze straten van de sneeuwpap worden ontdaan. Menige giootere stad kan hierin aari Amers- foort een voorbeeld nemen. Een der sneeuwt uimeis dronk zich uit pure piet een stuk in den kraag en werd, ter vermijding van aanstoot, of wel om geen navolging te wekken, door de politie tijdelijk opgeborgen. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden en ver zonden van het Postkantoor te Amers foort gedurende dele helft der maand Maart 1909. Brieven Binnenland. A. v. d. Laak Amsterdam. Wed. Tichelaar id. Trientje Dijkstra Friesland. Luppie de Garen- clopper Co. Zierikzee. J. Vader St. Pan Ras Alkmaar. Briefkaarten Binnenland. L. Hille Amsterdam. J. Blom id J. Arlar id. Th. Anbergen Ambt Hardenberg. Smulder Utrecht. 1 Briefkaart zonder adres. Briefkaart Buitenland. Philip Nooidwal Fairbanks Alaska. 13 stuks drukwerk binnenland.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2