NIEUWS *Êf Nieuws- en Advertentieblad 1jjj£ voor de Provincie Utrecht. K» FEUILLETON. BENJAMIN Wo. 25 Zaterdag 27 Maart 1909 Acht-en-dertig&te jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE WEEK. Plaatselijk Nieuws. Karin 2v£iclia,ëlis. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte 25 Maart. Heb ik 't u niet voorspeld, dat wat de Kamers onzer Staten-Generaal nog vóór Juni-maand zouden afdoen aan practischen arbeid, weinig of niets om 't lijf zou hebben? Ja, de beer Röell, de volijverige Parlements voorzitter, maakt nog «lijstjes van werkzaamheden" op No, ja, misschien dat er nog iets, met veel moeite en bijeentrommelen van leden wordt gewerkt 't Zal echter bitter weinig beduiden. De vereenigde vergadering, voor de wetsontwerpen op Regentschap en voogdij, zijn daar nu óók weêr tusschen-gekomen. Met de regeling, zooals zij daar ligt, schijnt men zich vrijwel te kunnen vereenigen. Waar, bij art 2 der ontwerpen, trouwens aan Koningin Emma de faculteit wordt gelaten om, als Zij dat wenscht en nuttig acht, den regeerlast op den Prins over te dragen, krijgt het voorstel bovenal het karakter eener aan de Koningin Moeder en Haie voortreffelijke gaven van hart en van geest alleszins toekomende hoffelijk heid en hulde Intusschen kan 't wei zijn, dat de «techniek" der ontwerpen tot allerlei opmerkingen aanleiding zal geven. En ook zal men van de zijde der sociaal-democraten zeer waarschijnlijk eene manifestatie van «gevoelens en beginselen" krijgen, zonder welke zij nu eenmaal dergelijke dingen niet kunnen laten passeeren, op strafte van door de Wijnkoop's als «handjes- gevende," lauwe, naar de «burgerlijke partijen" afzakkende handlangers en volgelingen, oogendienaars, der «bour geoisie" te worden uitgekreten Keeren we terug tot het Haagsche Binnenhof. Het daghet in den Oosten Schoon dan nog niet «het licht is overal." Maar toch! De heer De Savornin Lohman gaat, met zijn hartstochtelijk-onstuimig initiatief, vooraan Men wil het Reglement van Orde herzien. 't Wordt ernst! Men wil wst al zóó lang had moeten geschied zijn een commissie, permanente, welke met de regeering in voortdurende samenwerking, ge- dachtenwisseling, blijft. In trouwe, 't gaat den goeden weg op. In do Kamerzitting van Woensdag j.l. is, op voorstel van mr. Patijn, besloten eene Commissie van Voor bereiding te benoemen. Men wil nu o, wat het Juni-vooruitzicht toch niet weet te bereiken «fullspeed" gaan. De Commissie is, door president Röell, al benoemd ook. Kant en klaar! T Zijn de h.h. Kuyper, Borgesius, Tydeman, Drucker, Loeft, De Visser en Troelstra, die de zaak hebben voor te bereiden. Wie óf onpartijdigheid van keuze óf «zeer bekwamen spoed" bij president Röell wenscht te laken, hij zegge 't. In vollen ernst nu. Dit streven opent een goed, blij vooruitzicht op practischer werk methode van de Kamer, 't Werd dan ook tijd!... De motie-Bos, over de «nieuwe spelling", eilacy, ze is uitgegaan als een nachtkaars. Wat te verwachten viel. Gesproken is er, Woensdag jl., nog wel over de zaak. Zélfs door dr. Kuyper, die de goede, oude, mooie stelling verdedigde, dat de spelling moet komen uit het «soe vereine volk"de spelling, die is als de huid vau bet lichaam, dewelke immers leeft van, gevoed wordt door het bloed, 't levensbeginsel zelf... Dr. Kuyper wil hier geen «veto" van den Staat. Wel vrijheid. Eene staatscommissie?.. Nu ja, daar heeft de Ommensche afgevaardigde niet zooveel bezwaar tegen... Kwam nog, in debat, mr. De Beau fort, die zei, dat men hier met gemak zucht bovenal te maken heeft. Neen roept dr. Bos uit, 't is hier de strijd tusschen praclisch of weten schappelijk standpunt; anders niet... In de Oost laat de heer Thom son erop volgen is Koiiewijn prach tig. Wat zeuren jelui toch over nieuwe dingen Wij menschen, hadden indertijd, zóóveel honderd eeuwen geleden wel «staartwervels". Nu óók nog?... Welnu clan De minister hield voet bij stuk. Herbaalde, dat de heele zaak opge schroefd is. Het volk, in al zijn ge ledingen, koud laat. Eene Staatscom missie Geen sprake van... Ik dénk er niet aan!... Bij deze woorden ging, over Ommen, eene lichte rilling van verbaasde ver ontwaardiging. En op hetzelfde moment gaf de ontijdige, onnoodige rr.otie-Bos den doodsnik... Voor de eenheid in de sociaal democratische gelederen ziet 'ter nog steeds verre van hoopvol uitMag men «Het Volk" gelooven, dan is 't den Wijnkoop's en Ceton's slechts te doen om bevrediging van eigen eer- en heerschzucht; het brengen van splijting, verdeeldheid, twist, met gewetenlooze opoffering dus van de «belangen der machtsverovering door de arbeiders". Nu is 't in den boezem der S. D. P'ers, die van de internationale bemiddelings-voor- stellen niet gediend blijken ook al mis geworden... De hoeren Mendels en Gorter worden «verdacht" eigenlijk nog verkapte-revisionislen te zijn Wat natuurlijk, in Wijnkoopiaansche oogen, genoeg is om gewantrouwd te worden met groote vreeze... 't Is een naar, onverkwikkelijk gehaspel en ge kibbel, dat een zonderlingen indruk geeft van smettelooze onbaatzuchtig heid, broederzin, gevoel voor solidari teit, met achterstellen van persoonlijke opvattingen, wenschen e. d. in de bier-bedoelde kringen!... Met veel ingenomenheid zal in bree- den kring het bericht zijn ontvangen der benoeming van den heer Du Bois tot opvolger van wglen Armand Sas sen als directeur van de Rijkspost spaarbank. De gewezen onder-directeur dier instelling is een man van meer dan rijpen leeftijd, doch beter dan iemand anders is hij op de hoogte van de ingewikkelde techniek der Bank, en bovendien is directeur Du Bois (die feitelijk reeds geruimen tijd, terwijl Sassen lijdende was, het opperbeheer waarnam) iemand van krachtig, pittig initiatief, die begrijpt hoe, in onze dagen de R. P. B., onder vol doende waarborgen, voor verschillende economische belangen van nut kan zijn. Thans heeft bij nog de volle kracht om zijn eventueelen opvolger voor te bereiden op de moeilijke taak der Bank-directie, zeker wanneer men die uit breeder oogpunt beziet dan zuiver-administratief Het overlijden der schilderes mevrouw Sienije Mesdag—Van Houten is voor zeer ruimen kring, in en buiten de Hofstad, een gevoelig verlies, Ook, zeker, voor de kunst, hoewel de mee- ningen ever haar beteekenis als schep pende kunstenares uiteen-liepen. Me vrouw Mesdag was echter een van die echt-eenvoudigen, van edelen aard en tredenden zin tot helpen, steunen, waar dat werkelijk noodig en verdiend mocht heeten, dat de mare van haar verscheiden, naar ik stellig overtuigd ben, in stilte vele tranen van oprechte rouw zal hebben doen storten. Mr. ANTONIO. De uitvoering van de Christelijke ZangvereenigiGg «Looft den Heer" j.l. Woensdag in «De Arend" gegeven mag uitmuntend geslaagd heeten. Zang, voordrachten en samenspraken wisselden elkander af. De zangnum mers waren gelukkig gekozen, terwijl de uitvoering dikwijls niet veel te wenschen overliet, ja, in sommige gedeelten van de gezongen liederen uitstekend slaagde. De uitspraak wordt, dunkt me, ook steeds beter en de heer H. Koopmans, de ijverige en bekwame directeur, die blijkbaar zijn taak niet licht opvat, heeft eer van zijn werk en zal van zijn zangver- eeniging maken, wat er van te maken is. Ook de voordrachten vielen zeer in den smaak, blijkende uil de beide toejuichingen van de talrijke aan wezigen. Een kleine opmerking moet ik hier maken. Bij de samenspraken werd door sommige dames te zacht gesproken. Achter in de zaal waren ze niet altijd te verstaan. Na de pauze sprak Ds. K. den Hollander over «Leven en Lied." De zang is aantrekkelijk. Ieder normaal mensch heeft behoefte aan een lied. De boozen, wier hart bedorven is, zingen niet. Wees oprecht in 't geen ge zingt. Met kracht trok spreker te velde tegen het gedachteloos zingen van liederen en wees met nadruk op het kwade, dat hierin gelegen is. Met een sprekend vooi beeld werd dit ge ïllustreerd. Het was reeds vrij laat, toen de uitvoering was afgeloopen en allen hoogst voldaan konden huiswaarts keeren. De statuten van de N. V. Mij. tot exploitatie van het sportterrein »Birkhoven« zijn Koninklijk goedge keurd. In verband met de feestelijke opening van de baan (vermoedelijk op 22) April, door de Militaire Sportver- eeniging, hebben de voorzitter en secretaris dezer vereeniging reeds een parcours voor een jachtrit uitgezocht. Het concours-hippique bij Birk- hoven is een week uitgesteld en zal riu worden gehouden op 28 en 30 April. Door de Penningmeesteres van het Provinciaal comité voor het vreug- deblijk der Utrecbtsche vrouwen aan II. M. de Koningin is een deel der DOOR ii) De nachten waren vol van vreemde geluiden. Hoewel er eiken avond kleine sitslappen voor de ruiten werden gehangen, vielen er vreemde licht- schfjnselen in de kamer, die slopen over de meubels, zweefden over haar bedden en opkropen langs de muren De bedden waren dicht bfj elkaar geschoven, het groote scherm aan 't voeteneind er om heen gezet, en bet geld werd onder Jane's hoofd bewaard, omdat zij de moedigste was. In haar slaap wrong ze hare handen ten bewfjze dat ze oppaste, maar tegen de monsters uit de Openbaring kon ze zich niet ver dedigen- Dikwfjls schreeuwde ze in haar slaap en dan vlogen de anderen op en dachten dat de dieven er waren. Ze sloegen kleine haken en knippen op de slaap kamerdeur. 's Avonds trokken ze met vreemde krachten den grooten ijzeren bout voor de keukendeur, sloten de zaal af, grendelden de dubbele tuindeurmaar wat hielp het? Slechte menschen konden wel door schoorsteenen kruipen dat was haar vreeseffjkste gedachte. Klotilde beefde gewoon van angst, wanneer ze in de schemering den theeketel opzette op het groote, open vuur, welks vonken den schoorsteen indansten. Vroeger keek ze altijd zoo graag op naar den blauwen hemel door de zwarte berookte opening en nu durfde ze de oogen niet van den ketel op te heffen. De gauwdieven konden langs een regenpijp naar boven klauteren en in 't dakkamertje sluipen. Of ze konden door den tuin komen en de ruiten inslaan. Ze konden 't huis in brand steken. Soms gingen ze 's avonds, als door een zwijgende overeenkomst, geen van allen naar bed, maar bleven opzitten ieder voor haar kantkussen. Af en toe beproefden ze te spreken, maar ze schrikten zóó van 't geluid van haar eigen stemmen, dat ze dadelijk weer zwegen. En daarna was de stilte dubbel drukkend. Niemand zei hoe laat het was. Niemand keek op de klok, maar wanneer de Bornholmmer sloeg, bogen ze de hoofdjes dieper over haar werk. Eens dommelden ze 's nachts in, de een na de andere en toen ze wakker werden, stond de zon vroolijk in de kamer. Toen begon Klotilde te huilen en de anderen huilden mee, totdat ze ineens aan haar koffie dach ten die moest heerlijk smaken en dan 't was zulk lekker warm weer. Vroeger hadden ze altijd eiken dag gezamenlijk samen een wandeling gedaan öf naar de bron bf naar de gravenvroeger zaten ze 's avonds in den tuin onder den vlierboom, terwijl ze heel zachtjes oude wijsjes neurieden. Nu was er geen sprake van, dat ze allen tegelijk van huis durfden, en in den tuin durfden ze na zonsondergang niet meer te komen. Beurt om beurt deden nu de oudste en de jongste tweelingen een gezondheidsloopje naar 't kerkhof of deden inkoopen, maar degenen die uit waren, waren al even ziek van angst als degenen die thuis bleven. Zelfs op klaarlichten dag was alles op nachtslot en de twee die uit waren geweest, moesten een paar geheimzinnige tikjes op de tuindeur geven, om naar binnen te kunnen glippen. Het loopmeisje, dat in de kast onder de trap sliep, werd weggejaagd. Haar vader was van Zi geuner afkomst en die soort was nooit te vertrou wen. Ze moesten dus alles zelf doen, en dat viel die kleine, magere handjes zwaar genoeg. Als 't onweerde waren ze heelemaal wanhopig. Dan borgen ze 't geld in den grooten koperen in- maakpot zetten er bet deksel op en tilden den pot op de bovenste plank van de provisiekamer. En zoolang het donderen duurde, stonden de vier zus ters schreiend met de armen om elkaar heen in de afgesloten provisiekamer, een Fransche sjaal over haar vier hoofden. Tie sloeg voor, dat ze door den blikslager een soliede sterke ijzeren kist, met een ketting er aan, zouden laten maken, dan konden ze 't geld vast klinken aan den muur onder de bedden in een veiligen hoek- Maar Jane antwoordde zeer terecht dat dieven en moordenaars ijzeren kettingen doorbraken of't niets was en bovendien, als de blikslager het eens te weten kwam, hadden ze eer er een week om was, de dieven in huis. Drie keer vond Jane een voorwendsel, om een kijkje te nemen in de spaarbank van buiten zag hfj er soliede genoeg uit. Maar telken keer kwam ze even verontwaardigd terug bij Jelle, die buiten wachtte: zooals daar alles door elkaar slingerde, boeken papieren en menschenEn 't geld kon ieder, die maar wou, wegpakken en er mee van door gaan, dat lag zoo maar in een zwarte kast met planken en een bos sleutels in 't sleutelgat! Maar eens op een avond, terwijl ze thee dronken, fluisterde Klotilde Tie iets in, Tie fluisterde 't verder tot Jelle en Jelle tot Jane. Het was, of twee van haar niet liever naar Kopenhagen zouden gaan en 't geld in de nieuwe bank daar plaatsen; daar hadden ze kelders van groote steenen en ijzeren kasten voor het geld. Men zei, dat zelfs de bliksem het geld daar niet in brand kon steken. Jane antwoordde niets, maar begon haar liedje over het verwelkte viooltje te zingen dat zong ze altijd, wanneer ze erg blij was over iets. En de drie moesten, of ze wilden of niet, diep, 'diep zuchten. Nu zagen ze het einde van al haar ellende. Jana had gezegd, dat wanneer er twee op reis moesten, dan gingen ze liever alle vier. Dat had Klotilde heelemaal niet verwacht-— dat allerminst. Maar ze zweeg; ze wist dat Jane's wil de sterk ste was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1