Ingezonaen. Gemengd Nieuws. De Bloedarmoede en de Lente ingezamelde gelden teruggezonden aan de Gemeenten met bestemming voor liefdadige doeleinden. De politie hield twee jongens aan, die hier rondzwierven en bracht ze terug naar hun ouders te Zwolle. RECLAME. Het is in de lente^-op het oogenblik dat alles in d"natuur tot herleving komt, dat de bloedarmoede, die ziekte, weKce, zoo zy £iet krachtig bestreden' /wordt, dep dood ten gevolga/heeft, by vela jonge meisjes uitbrofkt. De stoorni^cn die wy allen in hot tydpprk der eerste mooie dagen ondervindeh^is r«fldoende om in het bwzonder leere organisme der kleine ei jonge meisjes-de uitbarsting van dén ziekmydie reeds eenigen tvd slui- iWdgd'te weeg te tjengen. Indien al debehandeling meï de Pink Pillen voor iedereen in jple lente gunst<ff" is, is zy byzonderj aan te b^yêten voor de jorfige meisj^A Prijs f 1.75 de doos, nS per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépotbouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. Tan de Weg, J. van de Hooit, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Verslag omtrent den toestand en de werkzaamheid der Vereeniging «Het Groene Kruis» te Amersfoort, over 1908. «Het afgeloopen jaar was voor «Het Groene Kruis« een van rustigen arbeid het aantal leden, op 31 December 1907 ongeveer 1500 bedragend is gekomen op 1600 op het einde van 1908. Aan contributie werd f100 meer ontvangen dan in het vooraf gaande jaar. De Vereeniging werd weer in bet genot gesteld van een subsidie van gemeentewege en zag zich door den Raad der gemeente weder geheel belangeloos het gebruik van een schoollokaal toegestaan tot het doen houden van eenen cursus in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfsongevallen. In het bestuur bleven dezelfdepersonen zitting houden, aangezien de drie aftredende leden werden herkozen. De financieele toe stand geeft, geen reden tot bijzondere opmerkingen; de noodige uitgaven werden gedaan en buitendien kon van de ieening ten behoeve van liet Wijk- gebouw benevensvoldoeimig der rente 10 'It worden afgelost Van de gelegen beid voor 10 cents per bad gtbiuik te maken van de Amersfoortsche Bad en Zwemirnicbting werd 436 malen gebruikgemaakt door werklieden of daarmee gelijkgestelde!). In den aan vang van liet jaar had het examen plaats van den door Dr. Kamerling gehouden bakercursus; de 14 dames die daaraan deelnamen slaagden allen. Ook gaf Dr. Kamerling onderricht aan eenen door de legeering gesubsidieer den cursus in eerste hulp bij bedrijfs ongevallen en een herhalingscursus. Voor beide was de belangstelling bevredigend. Het bestuur brengt gaarne dank aan Dr. Kamerling voor het op deze wijze werkzaam willen zijn voor de Vereeniging. De hoofdwerkzaam heid der Vereeniging blijft de Wijk verpleging. De Zusters die met groote toewijding dezen tak van arbeid blijven behartigen, legden 3785 bezoeken af; ook bezoeken bij onvermogende stads- patienten, In de behandelkamer van het Wijkgebouw werden 4057 maai patiënten door de verpleegsters gehol pen hoofdzakelijk lijders aan besmet telijk hoofdzeer.Uit het magazijn werden 904 uitleeningen gedaan het magazijn bevindt zich onder leiding der ver pleegsters, wier zoigen te deze opzichte zich afspiegelen in een rrieerdan vroeger geregeld thuisbezorgen der gebruikte artikelen door de leden. Niettemin bljjven nog altijd te veel droevige uilzonderingen bestaan. In October besloot het bestuur, in overleg met de verpleegsters, samen te werken met de vereeniging tot bestrijding der tuberculose in dien geest, dat tijdelijk de vergleegsters, voor zooveel zulks in overeenstemming is te brengen met den arbeid als Wijkverpleegsters zouden optreden als enquêtrices dier vereeniging. Beiden stelden zich daartoe tijdelijk beschik baar en namen naast bet Wijk ver plegen ook deze functie op zich. Gedurende de vacantia der Wijk verpleegsters werd hare taak waarge nomen door zuster Lelsz uit Amster dam.» «De Stembus van 1909." De Anti-RevolutionairePropaganda- club «Groen van Prinsterer" had Donderdagavond eerie openbare ver gadering in «Het Valkje" belegd, waar als spreker over bovengenoemd onderwerp optiad de heer N. Ooster- baan, van Doesburg. Wanneer we, zoo ongeveer begon spreker, de eerste maand van 1909 vergelijken met die van 1905 treft ons onwillekeurig een groot onder scheid. In '05 was het de uitbarsting vari geweldige geestdrift eenerzijds en feilen haat anderzijds. En thans is alles anders, zoo kalm. Dit komt, omdat nu niet meer bet persoonlijke element op den voorgrond dringt. Tlians geen strijd vóór of tegen Kuypers, vóór of tegen Heemskei k. ióói of tegen De Meester,neen nu is het zakelijk element op den voorgrond getreden. Had men den schildwacht van het vrijzinnig kamp toen naar het wachtwoord ge vraagd, hij zou geantwoord hebben: japti-Kuyper of anti-clericaal" De eigenlijke kleur der partijen kon men niet ondei scheiden, allen hadden de anti clericale cet-p omgehangen en geleken wonderwel op elkaar. En zoo is gekomen die meerderheid van vrij zinnigen in de Tweede Kamer: 52 tegen 48, het cabinet De Meester. In de tweede plaats zou dit cabinet in luiden een tijdperk van sociale her vormingen, wat aan de kiezeis in vooruitzicht was gesteld. De wet van Kuyper zou van haar kracht worden beroofd, werd tot de voorstanders van openbaar onderwijs gezegd En vraagt men, wat is er van dit alles terecht gekomen, dan is het antwooid: nbijna niets.)) Tal van openbare onderwijzers hebben de eerstvolgende troonrede gelezen en nog eens gelezen, doch hebben niets gemerkt of gevonden wat op 't programma stond. Alleen werd er gezegd, dat het vakonderwijs ruimer zou worden gesubsidieerd. Minister Rink heeft door zijn bekende vei kla ring, dat ook op de openbare school den Bijbel mocht worden gebruikt feitelijk de neutraliteit dier school ten offer gebracht op het altaar der ver zoeningsgezindheid. Wat heeft het kabinet De Meester gedaan? Er is absoluut in die dagen niets nieuws tot stand gekomen. De arbeiders kunnen zeggenwe hebben niets ontvangen, geen ziekteverzeke ring, geen pensioen, niets. Het Mini sterie deed alsde bakker, die oudbakken bioodjes in den oven stopt en ze op- waimt. Wat b.v. door De Meester werd voorgesteld was in hoofdzaak aan Kuyper ontleend Verder zou men be zuinigen op militaire uitgaven Werd 111 i905 gevraagd, vanwaar de milli- oenen zouden komen voor al die soci ale hervoimingen, dan was liet ant- wooid: van het militarisme. Dikwijls is lot de arbeiders gezegd, ge zult hiervan geen broodje ontvangen. En de uitkomst heeft dn bewezen. In de Kamerzitting van December 1907 werd de oorlogsbegrooting vastgesteld op f'26.660 000 en die voor voor 1908 op 128 253372. Om de Zeevestingen in staat van tegenweer te stellen zou 10 miljoen noodig zijn. Rappard kwam met een begrooting l'/i maal hooger dan de vorige. De Soc Democraten trokken bun beschermende hand terug, de be grooting tverd verworpen en het kabinet de Meester ging heen. Ook de belastingen zouden hervormd woiden, doch de finantieele specialiteit De Meester heeft hier wat afgenomen, daar wat bijgevoegd en de lagere inkomens bet meest getroffen Met moeite wist bij slechts 6 miljoen uit andere wijze van belasting heffen bij elkandet te krijgen met een belasting stelsel, dat niet democratisch was. In één opzicht is dit ministerie ge trouw gebleven aan de voorspellingen, daar waar het grondwetsherziening betreft. Het befaamde art. 80 of het blanco art. was het voornaamste hiervan. Enkele maanden later totaal vergeten, zoodat thans bijna niemand meer weet, wat dit ontwerp heeft ingehouden. Dit is een eentg feit in onze farlementaire geschiedenis. Het ministerie gaf dus niet wat men er van verwachtte. Waaraan dit te wijten? Niet aan de ministers op zich zelf, wel aan het geheele ministerie. De linkerzijde wist niet waarin men het wel eens was. Men was evenwel ge waarschuwd en wel door Goeman Borgesius. Ook Troelstra bleek in deze een goed profeet te zijn. Zijn welkomsrede dooi hem uitgesproken toen de begreotiog aan de orde was, getuigde van weinig vriendschappe lijkheid. Het kasteel der christelijke regeering is weg, zei bij, en wat is verrezen op de plaats, waar het ge staan heeft? Borgesius wil er zelf geen plaats in nemen. Op 't oogenblik heerscht in Neder land een toestand, die allerzondelingst is, want een rechts kabinet steunt op een meerderheid van links; zoo iets is niet mogelijk in eenig ander land van Europa. Troelstra zei zeer juist, dat het kabinet de gevangene van de Kamer is. De spreker richt zich nu tot de kiezers met de vraag of ze dezen on- gezonden toestand willen bestendigen, ja of neen? De grootste meerderheid wensoht dit niet en om er een eind aan te maken te handhaven de coalitie van de rechterzijde. Spreker zette nu het doel van de Christelijke coalitie uiteen. Coalitie is geen fusie. De Anli-Rev. en de Katholieke blijven elk afzonderlijke partijen, maar gaan in groote beginselen samen. Wat zal het piogramma der Anti- Rev. zijn? De deputalen-vergadering is nog met geweest, doch invoering van huismanskiesrecht staat bovenaan. De kieswet-Vari Houten zal dan weldra lol het verleden beiiooren. Wij willen een miljoen gezinshoofden tot de stem bus toelaten, en dit is toch niet reactionau, zei spreker. Wel zijn we, verklaarde hij verder, tegen algemeen kiesrecht, uil principe en uit een praktisch oogpunt. Mocht later de drang er naar stei ker woi den dan zullen ook wij onze bakens ver zetten. In de tweede plaats zullen wij sociale wetten geven. Op dit terrein zijn wij in Nedeiland iu veleilei op zicht zeer achterlijk. Aan wie de schuld? Aan Borgesius en zijn partij- genooten, die zoolang het rad gedraaid hebben. In '1995 is aan het arbei dende volk een grooten slag toege bracht en was Kuyper toen gebleven dan hadden de arbeiders nu hoogst waarschijnlijk pensioen gehad. Vol gens zijn wetsontwerp waren zij in 5 klassen verdeeld le klasse tot f 240 jaarloon, betaalt 10 ct. per week. uitkeering f 2.54 per week. 2e kl. tot f400 jaarloon, stort 12 ct p. week, uitkeeiing f3j>er week. 3e kl. tol f 600 jaarloon,stort'16ct. p. week, uitkeering f 4.08 per week. 4e kl. tot f800 jaarloon, stort 20 ct. p. week, uitkeering f 5.09 per week. 5e kl. van f 800 eD hooger stoit 24 ct. per week, uitkeering f6 12 pet- week. Ook zij, die geen loonarbeider waren, konden zich bij deze bank verzekeren. Ten slotte komt de spreker tot de conclusie, dat we diep in liet moeras zitten, dat dit de schuld van de linkerzijde is en dat hij hoopt, dat ook de Amersfoortsche kiezers een reuzen kracht zullen ontwikkelen om land en volk te verlossen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren Boukamp, Bakker en Hofland. Met het oog op den langdurigen en strengen winter zijri de wedsltijden te Amersfoort van de Militaire sport- vereeniging en vereeniging tot bevor dering der paardenfokkerij in Neder land uitgesteld tot 26 en 28 April, de regeling daarvan wordt nu als volgt Nationale Military. 26 April. Des morgens 8 uur start voor den afstaeds- rit van 40 K.M. Aankomst op het sporlteriein Birk- hoven alwaar stalling beschikbaar is. Des namiddags 2 uur het afleggen van het steeple paicours van 40U0 M. op het sportterrein Birkhoven. 27 April. Rustdag benevens ter- reinrit ouder leiding van Luitenant Kolonel Piepers. 28 April, des morgens 8 uur dres- suurproeven voor de Natioale Mili tary in de binnen of buitenmanege der Rijschool. Des namiddags: Inwijding van het sportterrein »Bnkhoven«. I. 1 30 u. of zooveel later het aan tal deelnemers zal meebrengen. Hin- dernisparcours voor de Nationale Military: Prijzen Nationale Military: le f 150 en veiguld zilveren medaille met inscriptie: «Kampioenschap Olfi- ciersdienstpaarden Nederland 1909« henevens een kunstvoorwerp aange boden door de Amersfoortsche dames. 2e. f 100 met zilveren medaille en kunstvoorwerp aangeboden door de Maatschappij Birkhoven 3e. f50 met bronzen medaille Bij minder dan 7 deelnemers ver valt de 3de prijs. Bij minder dan 5 deelnemers vervalt de 2de prijs. Inleg- geld f2 50. II. 2.30 n.n. Concours éénspannen, toebehoorende aan landbouwers wier uitsluitend bediijf landbouwer is, ge spannen voor een tilbury of sjees. le Prijs. f75. 2e f25. 3e f 10. 4e f5. Inleggetd f2 50. III 3 uur Concours voor het best- gaande lijpaard voor rijkspaarden en eigenpaarden toebehoorende aan en gereden door officieren of particulieren, leden of donateurs le prijs f75.benevens een kunst voorwerp aangrboden door den Voor zitter der Maatschappij BirKhoven, 2de Prijs f30.een zilveren medaille, 3de prijs f20en brengen medaille. De vooi keuring voor dit nummer des morgens na afloop der dresuur- proeven Nationale Military. Inleggeld f 2.50. IV. 3.30 u. Coucours d'Adresse voor eigen paarden en rijkspaarden die nog nooit een len pi ijs in een spring- of jachtconcours gewonnen hebben en voor paarden bereden door ruiters die nog nooit een len prijs in een spring ofjachtconcours gewonnen hebben. Prijzen: le f75.benevens een kunstvoorwerp aangeboden door de Amersfoortsche Jachivereeniging. 2de 130.een zilveren medaille, 3de f20.een bronzen medaille. Inleg geld f 2'/, V. Springconcours en surprises. Voor Juniores, kindei en van Aan deelhouders Sportterrein Biikhoven, van leden van de Militaire Sportver- eeniging of van leden der Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij 111 Nederland. Maximum leeftijd 17 jaar. Inleg vrij. Inschrijvers die hunne inschrijving gestand doen, doch geen prijs winnen, ontvangen hun inleggeld terug. Inschrijvingen sluiten Donderdag 22 April des avonds te 12 unr bij den Secretaris, Arnhem, Euzobiusbuiten singel 11. Voor stalling zich te wenden tot den Heer J. H. van Reede. Luitenant Veld Art. te Amersfoort. Leden der Vc-reeniging tot bevor dering der Paardenfokkerij in Neder land, Donateurs en leden der Militaire Sportvereeniging, en Aandeelhouders Sportterrein Birkhoien hebben vrij entreé met 2 dames. Entreé*Passé Parlout f 2.per persoon. Middenterrein f 1.per peisoon. Leden van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, op vetloon van hun lidmaatschapskaart, hebben toegang tot het middenterrein met ééne of zonder dame voor 50 cent. Sorties worden niet afgegeven. Tot militie 2e luitenant bij het 5e regiment zijn bij Kon. Besl. be noemd de sergeanten P. E. Hofstede, H. B. Peteri, A Uilenberg en J. Lijs, allen van het Korps. Huisvlijt-tentoonstelling. De Uuisvlijttentoonstelhng voor stad en provincie Utrecht, georganiseerd door de Afd. Utrecht van den Volks bond, zal worden gehouden in de groote zaal van Tivoli en geopend op 9 Juni e k. Voor de Uirechtsche Huisvlijt- tentoonstelling van den Volksbond in Juni a.s. is een zilveren medaille ontvangen van H. M. de Koningin- Moeder. Aan de j.l. Woensdag gehouden Koemarkt waren niet meer dan 40 stuks aangevoerd. Toch was er flinke kooplust en tengevolge daarvan werden goede prijzen gemaakt Kalf koeien golden f 140 tot f 190Kalfvaarzen f 130 tot f 160; guste vaarzen f100 tot f 140 en pinken f40 tot f50. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 28 Maart geiegeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorin. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. G. J. Heering te Dordrecht. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds Donner. 'sAv. 5uur, lis. Donner. Maandelijksche collecte. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/« uur, Ds. Teerink Vrge Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 'sAv. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Ds Joh. Jansen, van Utrecht, 's Av. 5V» uur, Ds. Joh. Jansen. SÖOste STAATSLOTEK4.». Eerste klasse. Trekking van 24 en 25 Maart 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leui wcber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 583 590 607 674 5358 5370 5386 16241 16242 en 16593. Te zamen 10 prijzen. De tweede klasse trekt van 58 April 1909. De afdeeling «Gooi- en Eem- laud" van de Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren mag met voldoening op het afgeloopen jaar terug zien, bet ledental werd vermeerderd: te Amersfoort met 48. te Baarn met 52, te Bnssum met 30 te Hilversum met 26, te Naarden met 4, te Zeist met 19, te Soest met II en te Driebergen met 6. Het doel, dat de vereeniging be oogt, zegt haar naam, een naam die de sympathie rnoet opwekken van elk weldenkend tnensch en van ieder, die ware bescherming op prijs stelt. Dierenbescherming toch veredelt den mensch, doet hem minder ruw zijn, leert hem daaidoor eerbiedigen het leven, hetwelk God aan al zijne schepselen gaf. Dierenbescherming is geene zieke lijke dierenvertroeteling, maar een aanwenden van doelmatige hulp aan het dikwijls zoo ergerlijk gekwelde dier. De vereeniging doet daarom ook een beroep op allen om persoonlijke hulp en verzoekt: le. niet te begunstigen lieden, die hunne trek- of lastdieren niet be handelen, zooals het toekomt aan het dier, hetwelk hunne lasten verlicht en hun het dagelijksche brood helpt verschalfen 2e. geene nuttige vogels te koopen, le vangen of hunne nesten te vei- sioren 3e. zich te onthouden van kleeding, voedsel, sierraad of vermaak, waaraan dierenmishandeling ten grondslag ligt 4e. men eische van zijne leveran ciers als voorwaarde voor de klandisie eene goede behandeling der trekdieren en bij slagers gebruik van het scbiet- masker. Mochten nog velen zich gedrongen gevoelen, de vereeniging als lid te steunen. Met beleefden dank voor de plaats ruimte. Hoogachtend, Uw dw., J. A. SANDBERG, 2e Secretaris der afd. Zuiderzee-vraagstuk. Den heer J. Ulehake, hoofd der school te Durgerdam, werd in April van het vorig, jaar, tijdens het ver blijf van H. M. de Koningin te Amster dam. de gelegenheid geschonken aan H. M. een grootendeels oorspronkelijk uitgewerkte studie over bet Zuiderzee- vraagstuk aan te bieden. De denkbeel den van den heer U. hebben blijkbaar bier en daar instemming gevonden, wijl hem zitting is verleend in een commissie, die* ijveren zal voor een eenvoudiger en goedkooper plan van drooglegging dan het bestaande. De beer U. stelt zich voor in enkele plaatsen zijne meeningen voor belang stellenden uiteen te zetten. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. Nederland. Het ss. Koning Willem III arriveerde te Port Said 23 Maart. Het ss. Grotius arriveerde te Sabang 23 Maart. Het ss. Koning Willem II vertrok van Batavia 25 Maart. Koninkl. Holl. Lloyd. Het ss. Amstelland vertrok van Boulogne 18 Maart.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2