NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit le recÉaal. No. 28. Woensdag 7 April 1909 Acht en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE WEEK. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonn». 09. ADVERTENTIËN: Van 1regels f 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Ad verten tiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte 3 April. 't Is zeer waarschijnlijk, dat de «naneef", die kennis zal nernen van wat, door onze Tweede Kamer, be handeld en besloten is in de laatste week voor het Paaschrccès van 1909, oogenblikken van vroolijkheid èn van verbazing zal doorleven I Gij weet waar, bij het scheiden der markt op Vrijdag 26 Maait j.l., de groote strijd om ging: of men al dan niet, in het ontwerp tot subsidrëering van bijzondere H. B.-Scholen, meer «waarborgen" zou stellen voor de deugdelijkheid van het op die scholen te geven onderricht. Of men ook schoonschrijven en gymnastiek tot de verplichte vakken zou rekenen, de heeren waren 't er evenmin over eens. Doch daarover was geen ont vlamming der politieke hartstochten te wachten. Niet dergelijke strijd vragen van den tweeden rang zouden den door sommigen doodgewaanden, in werkelijkheid slechts sluimerenden, ouden, echten, virinigen schoolstrijd die van-vóór Mackay's pacificatie, wakker roepen! Meerdere of mindere waarborgen daarover ging 't! Zooals ik reeds zei, dr. Bos had olie op de ziedende golven geworpen. Doch evenals op de echte zee, voor eene wijle kunstmatig tot kalmte gedwongen plaats heeft, weldra begonnen de woelige baren weêr met verdubbelde heftigheid te steigeren!" Do heer Ter Laan eischtegoed keuring van het leerplan der bijzonder e H. B. S. door den minister. Deze laatste bleef zeggen «Onaannemelijk Nooit ofte nimmer! Dan trek ik liever het ontwerp in en wacht op... betere tijden! M a. w., tot ik straks, na Juni, een «woi king-majority® van rechtscbe kleur tegenover mij heb, die 't mij minder lastig maakt!... Het besef van kracht was bij Rechts duidelijk waar te nemen. Pas had men, in de Standaard, kunnen lezen, dat het compromis tus- schen al de schakeeringen welhaast zal worden gesloten 't Werd hard tegen hard, en indien minister Heemskerk niet door hel pijn lijke spit in den rug aan zijn fauteuil gebonden ware geweest, hij zou, in de woelige atmospheer der Kamer, allicht nu en dan door de zaal ge drenteld hebben!.. Nu bepaalde Z.Exo. zich er toe om de heeren tot kalmte te vermanen. Maar de heer De Savornin Lobman vertoonde, nu en dan, de heftigheid van een dertigjarigen politicus, die pas komt kjjken, irrsteê van de bezadigd heid eens grijzen, hoogbejaarden vete- raans. Sprak van «den schimrnelrr, die liberale hersens blijkt te bedekken... Hij en de heer Tydeman caramboleer den met citaten van Gioen en van Thorbecke. 't Begon er zeer beden kelijk uit te zien. De parlijhartslocht was tot geweldigen vuurgloed opge vlamd Ongelukken waren te wachten. Nie mand wilde toegeven. En toen.toen... kwam weêr de wijze dr. Bos, als redder uit den nood. Maar hoe!?... «Risum teneatis, amici Met een «trouvaille," die m. i. sprekelijk lijkt op de kostlijkste April mop, in deze dagen uitgebroeid Luistert een«, vrienden, zei hij ik weet iets goeds. Gij zijt bang voor willekeur van een minister in de toekomst?.. Erscht, van de andere zeide, meerdere waar borgen. Welnu, bepaalt dan dat de bij zondere H. B.-scbolen doordeRegeering niet zullen, maar dat zij door haar kunnen gesubsidieerd worden. Niet imperatief dus, maar facultatief... 't Werd, eventjes, stil in de Kamer. Dr. Bos' gelaat was even strak en rustig-ernstig als steeds. En daarna... Algemeene ontspanning! Bravo!.. Prachtig!... Juist zool... De «puzzle'' is opgelost. We hebben den uitweg van labyrinth gevonden De heer Van Wijnbergen was zoo jin z'n schik, dat hij op stel en sprong van dr. Bos'«trouvaille" een amende ment maakte. De minister haastte zich te verklaren, dat ook hij zich bij dit denkbeeld zou «neêrleggen." In de linksche gelederen ontvonkte ware vreugde over het sublieme idee-Bos, door baron Van Wijnbergen tot voorstel gemaakt. 't Was plotseling, alles pais en vreê. Het gevaar geweken I Men hunkerde naar de stemming. En zij kwam Ze bracht schitterende zege aan 't amendement-Van Wijnbergen. Met 62 tegen 19 stemmen werd 't aangenomen. Zeer eigenaardig blijft hierbij, dat de geheele Kuyper-groep tegen stemde. Wètt als men over de zaak kalmpjes nadenkt het verschil is tusschen deze beslissing, welke ten slotte toch alles aan de zelfstandige beslissing des ministers overlaat, dus, natuurlijk, bet leerplan incluis! en wat de heer Ter Laan wensrhte: is 't U duidelijk!? 'tGing der Kamer als ons allen wanneer we in een allerneteligst parket verkeeren en iemand geeft een middeltje aan, dat «den schijn redt" en U van de nacht merrie verlost... Vooruit maar! Hard bravoroepen. Afgeloopen... Niet meer over denken of praten... Neen, dr. Bos verdient den eere- palm onder do vele vaders en moeders van «poissons d'Avril'' De minister kwam er, overigens, zonder kleêrscheuren af. De Kamer weigerde, met 4339, in te gaan op bet voorstel-Ketelaar om te bepalen, dat bij de beslissing over subsidie de Raad van State zal moeten «gehoord" worden. De minister blijft dus vol komen vrij en zelfstandig in zijne decissie. Mooier kon de heer Ter Laan 't toch niet vei langen Het amend -Ter Laan betreffende goedkeuring van het leerplan werd natuurlijk verworpen (54—29); het tweede van dien afgevaardigde, strek kend om schoonschrijven en gym nastiek tot verplichte vakken temaken verwierp de Kamer met 52—31, od zelfs het derde amend.-Ter J.uan ('t eenige, door de C. v. R. niet ont raden) tot koslelooze toelating van minvermogenden, met 55 tegen 28 stemmen. Deze laatste beslissing moet worden betreurd. Dit succès bad men den heer Ter laan. die zich op uit nemend-tactische wijze heeft geweerd, kunnen verschaffen, om de zaak zelve en om de waardeering, welke de ijver van genoemden afgevaardigde, bij de behandeling van dit ontwerp ontwikkeld, verdient. Ten slotte bleken slechts de sociaal democraten, de oud liberalen Van Foreest, Tydernan en De Beaufort benevens de Unie-liberaal Van Doorn tegen het artikel te zijn, waarin de voorwaarden van subsidiëeriug zijn vervat. Een der allerbelangrijkste punten is dus van de baan, maar er blijft nog, voor na Paschen, 't een of ander over, dat tot «geanimeerd debater aanleiding kan geven. Of men nog tijd en lust zal vinden om het voorstel-Lohman te behandelen, waardoor aan de ellendige werkme thode, alias slakkengang, welke de Kamer tot-dusver »huldigt«, zeer beduidende verbetering zal komen?., 't Zou voor de »nagedachtenis« van dit welhaaststervendo Parlement wèl goed zijn! Maar dr. Kuyper heeft reeds twijfel uitgespioken, of de zieltogende Kamer we! zulken arbeid kan en mag doen. Toch wil ik van harte hopen, dat de heeren, voor de finale scheiding, dit goede werk nog zullen afdoen, want na den «grooterr schoonmaak« komt er zooveel kijken 't Zou inderdaad al te treurig wezen wanneer dit practische voorstel van een man, die zulk eene rijke ervaring beeft; die zoozeer bevoegd is om deze trage koe bij de horens te vatten, in de verdrukking raakte 1.. Maar laten we, bet beste, mooiste ervan hopen. 't Is nu de tijd om blijde verwach tingen te koesteren. Het geschut staat gereed om straks den lande te ver kondigen hét groote, goede nieuws, dat thans met zooveel spanning wordt verbeid. Aan de departementen te 's-Gravenhage is kond gedaan, dat H. M. de Koningin van Paschen af geen stukken meer zal teekenen. Ook daar uit blijkt dus, omstreeks welken datum de geboorte ten Paleize wordt ver wacht. Dat de Vereenigde Vergadering der beide Kamers j.l. Donderdag zonder discussie en zonder stemming de wets ontwerpen betreffende Regentschap en Voogdij beeft goedgekeurd is, in de gegeven omstandigheden, slechts te prijzen. Na de tweede toelichting dooi den minister van Bmneril. Zaken waren trouwens de bezwaren, tegen de rege ling van het Regentschap gerezen, vrijwel ontzenuwd. Eene «herboren® Kamer met werk kracht en die tevens met vlugheid de staatsmachine in gang houdt; eene gezuiverde Haagsche »ambtenarij«, met of zonder parlementaire enquête; zoodat mannen van talent arbeid te doen krijgen, hun waardig, en kler ken de voor dezen geschikte bezigheid niet 't omgekeerde gelijk thans soms het geval is, zouden wij de ver wezenlijking dier idealen beleven!?.. Eene maatschappij, in welke gelijk minister Nelissen met ernst blijkt te willen bevorderen de ongelukkigen, die voor hunne zonden in den kerker moesten boelen, niet levenslang met het «Kaïnsmerkü moeten rondioopen niet door de hardheid der maatsclrappij- zelve. naar de misdaad teruggedreven, doch gesteund in hunne pogingen om zich weer op te richten: zullen we haar eerlang zien aanlichten 't is, er aan denkend, om in echte, blijde Paasch-stemming te komen Als nu slechts de winter zoo vriendelijk wil zijn om de deur, eindelijk, op een kiertje te zitten Dat arme Lenteerdoor kan sluipen... I.ente, waar we naar smachten!... Mr. ANTONIO. Vemisje. 't Mes op de keel. Mevrouw zat te poetsen, te poetsen, dat haar hand er pijn van deed. Er was op het doodoude trekpotje haast geen glans meer te krjjgen. «Zoo'n afzetterij tochzei ze tegen Lize, die, voor haar stukje-kant zat te naaien op den japon, die morgenavond dienen meest bij de groote visite, en mevrouw doopte het doekje nog eens in 't witte poeder, waarvan de winkelier verzekerd had, dat, als me vrouw dit wondergoedje gebruikte, haar «zilver® zou blinken alsof't gloed-en fonkelnieuw was. Hij had 't natuurlijk direct in de gaten, hoe 't er met mevrouws kas bijstond... Eventjes vijf-en-tachtig cents kostte dat poedertje. En mevrouw zag toch al vuurrood, dien middag, van wat ze daar straks had moeten verduren. Bjj Reuvers, den banketbakker. Terwijl ze aan de winkoljuffrouw opgaf wat ze alzoo rioodig had... En den volgenden dag, beslist vóór vieren, bezorgd moest zijn... Deed het juffie heel gewoon, zooals altijd. Noteerde bestelling, telkens met 'n beleefd- dankbaar «asjeblieft mevrouwer tus schen... Zoodat de andere al dacht: Dat valt mee... Want met bezwaard hart was ze naar Reuvers gegaan. Lize had er voor bedankt, en aan Marie had Ma 't niet eens durven vragen... Voor Marie d'r snibbigheid was ze altijd bang geweest. En nu moest ze haar tegoed vriend houden I Als kis... dat engagement met Gijs Wittert eens doorging... Als dat groote geluk Ma durfde er niet eens aan denken eigen lijk zóó prachtig, zóó verrukkelijk leek 'tDau zou alles afhangen van Marie d'r scheutighoid, om wat zon te bren gen in hun misère... Gijs was een lobbes van een jongen. Die zou stellig alles goed vinden wat Marie wou... Eu die oude mevrouw Wittert zou ze we) op een afstand houden, waren Gijs en Marie eenmaal goed-en-wel ge trouwd... Zich aldus verkwikkend met zoete toekomstdroomen was mevrouw den winkel van Reuvers binnengestapt. Hoè ze 't durfde, wist ze zelve eigenlijk niet. Want het laatste briefje van der banketbakker was al heel beslist van toon Als nu de juffrouw zelf er maar niet was. En 't geluk diende haar!... Er was een nieuw meisje in den winkel. Wist heelemaal niet van wat die def tige, statig-doende dame nog aan patroon te betalen had... Was de hoffe lijkheid zelve. 't Zaakje liep prachtig... Toen opeens, werd mevrouw Ver duin doodsbleek. Dejuffrouw-zèlfkwam den winkel in... groette mevrouw met ijskoud hoofdknikje haar van 't hoofd tot de voeten opnemend met die spottende, nijdig-stekerige oogen... Zag dat juffie een heele lijst van bestelling opschreef... Ging naar mevrouw toe en vroeg haar «een oogenblikje te mogen spreken." In het «salonnetje", achter den winkel, waar gelukkig, op dat moment, niemand anders was, stonden ze tegen over elkaar. Mevrouw bevend over 't heele lichaam Zóó ontdaan, dat zij zich aan een van de keurige, vergulde stoeltjes moest vasthouden Stamelde ze iets van: heusch, bin nen een paar weken... Althans de oude schuld... Die acht-en-dertig gulden veertig, al twee jaar «staande"... «O neen!" zei de juffrouw-zèll. en ze inspecteerde elk draadje van mevr. d'r toilet. Loerde naar een gaatje in een van de handschoenenkeek min achtend naar de verlepte keelbanden van d'r hoedbespiedde afgetakelde rand van oude gitten aan d'r mantel... Zoodat mevrouw wonder van zelfbe dwang moest vertoonen om niet uit te barsten... maar de juffrouw-zélf wist we), dat ze toch niet durfde, de «kale medam, die nog zoo'n «air" wou aan nemen... #0 neen!" zei ze,, «dank u wel. Eerst betalen, wat u al honderdmaal beloofd hebt... Van de eene maand op de andere.. We kennen datAls u maar weet, dat m'n man nu uit een ander vaatje gaat tappon. Dat zult u eerstdaags wel merken. Zulke klanten kunnen, voor mijn part, m'n deur voorbijgaan. De juflrouw werd grof, want ze. besefte, dat d'r acht-en dertig gulden veertig naar de maan wareD Maar ze zou 't dat volk toch 't eventjes en lekkertjes duidelijk maken... Mevrouw zag dat 't onherroepelijk was. Schreed naar de deur... Moest verduren, nog, dat het nieuwe juffie haar rrnnach- tend-verbaasd, zonder te groeten, nakeek... En terwijl ze de deur opende, hoorde mevrouw de twee praten.. Iets van «flesschentrekkers" bereikte haar oor. In die gemoedsstemming had ze het doosje poetspoeder gekocht. Haar laaatste gulden moeten wisselen... Zonder dat er, voor de visite van morgen-avond, nog één enkel taartje in het vooruitzicht was... In die stemming had ze 't alleen- uiterste beproefd, 't Moest nu erop of eronder... Alles hing er van af... Was ze naar d'r zuster gegaan om te trachten iets los te krijgen. Maar Jans, met wie ze jaren-lang ge brouilleerd was geweest. Die geen gelegenheid liet voor bijgaan om haar de los te lezenkrenkende, pijnigende, vernederende venijn te zegden... Die nu al over de vijftig gulden van d'r kreeg. Die, op grond van d9ze vordering, elk strookje aan een van de japonnen met verontwaardiging begluurde.* Die, als ze by d'r thee

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1