BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. De Balknn-quaestie. Men schrijft aan het N. v. d. D. 't Is lang niet zeker dat er nog iels komen zal van een Balkan-conferentie. Wellicht is zij niet noodig. De Donau- monarchie heeft, nu de moeilijkheden feitelijk alle opgelost zijn, den mogend heden het foi meele verzoek gedaan, de inlijving van Bosnië-Herzegowina te erkennen en te Weenen twijfelt men er niet aan, of zij zullen die erkenning niet weigeren. Frankrijk heeft trouwens de verklaring roeds afgelegd. Aangezien ook Turkije de eerste belanghebbende toch door zijn verdrag met Oostenrijk zijn goedkeuring aan de inlijving gehecht heeft, behoeft er over deze quaeslie geen conferentie meer gehouden te worden. Dan komt de onafhankelijk heid van Bulgaiije. Over de erkenning van dat jonge koninkrijk door Tui kije wordt nog onderhandeld, maar er is allo kans dat door Ruslands aanbod van finantieele bemiddeling die onder handelingen tot een goed einde zullen komen en zoo zal ook hiervoor geen Balkan-conferentienoodzakelijkblijken. Blijtt ten slotte nog over de Monte- negrijnscbe quaestie, de vorandering van art. '29 van bet verdrag van Berlijn. Daartoe heeft Rusland thans het initiatief genomen (wellicht om toch op één punt een ietwat succes volle rol te spelen in de Balkan-crisis en men verwacht dat de andere mogendheden, ook Oostenrijk, er niets tegen in te brengen zullen hebben. Waarom zou men dan nog een con ferentie houden? Zij zou alleen tot doel kunnen hebben de veranderingen in bet verdrag van Berlijn die door alle mogendheden goedgekeurd woiden, te boekstaven. Is daarvoor een conferentie niet te veel omhaal? Zoo schijnt men er bij verschillende rogeeringen over te denken, en 't is daarom zeer waarschijnlijk dat de ver anderingen in het verdrag van Bei lijn zullen worden geconstateerd door het wisselen van nota's. Een Afrikaanscli blad over de Koningin. Be Volksstem scuiijfi over Konin gin Wilbelmina: Deze vorstin bekleedt 'n unieke plaats in de waardeering harer tijd- genooten. Terwijl de onverbiddelijke kritiek met 'n sterk vergi ooiglas elke daad van andere staatshoofden ontleedt en de scherpe teekenpen der politieke caricaturisten geen enkel gekroond hoofd pleegt te sparen, verkeert Konin gin Wilhelmina iri 'n cirkel van devote oplettendheid dieniemand er aan denkt te veistoren door ruwen en groven spot. In dagen, toen machtige beershers in weerwil van de ovoi wegende stem ming onder bun volkeren de onzijdig heid schonden, in een ongelijken en wanhopigen worstelstrijd, ten bate van de sterkste oorlogvoerende partij, in de dagen toen 't scheen alsof enkel karakterloozen in staatspaleizen woon den, is er één vorstelijke figuur ge weest, die 'n uitzondering maakte op de onmannelijke gedragslijn van Europa's monarchenen die figuur was die eener vrouw, welke regeerde over 'n klein land, dat geen kanonnen noch veldtochtsplanneu had te bieden aan de overwegend sterkste mogend heid der aarde. Thans naderl de vurige wenscli van Koningin Wilhelmina om moeder te worden van 'n Neder- landsche troonopvolger 'n waarschijn lijke verwezelijkingen heel de Hol- landsche natie verbeidt de komende gebeurtenis in spanning en in ootmoed. Maar ook buiten Wilhelmina's Konin krijk staart de blik van ontelbare belangstellenden in oprechte sympathie naar de wieg, die gereed slaat om 'n koningskind teontvingen, welksmoeder de harten bezit van alle moeders, die haar naam kennen. Speciaal in Zuid- Afnka is de reputatie van Wilhelmina heilig. En nu zich te Pietöria 'n damescomilé beeft gevormd om 'n huldeblijk voor de aanstaande moeder te organiseeren, gelooven we dat in de breedte en lengte van ons land zoodanig plan met instemming zal worden bejegend en het beroep van dit comité alom weerklank zal vinden. De geringste gaven zullen blijde wor den aanvaard, en binnenkort zal de bestemming der ontvangen geiden worden overwogen en bekendgemaakt. Bigde gebeurtenis. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende provin ciën bericht, dat wanneer de ver wachte heugelijke gebeurtenis ten Hove mocht vallen op een Zondag of een Goeden Vrijdag, het niet de wensch var. H. M. de Koningin is, dat op die dagen feestelijkheden zullen plaats hebben. Het voornemen bestaat om de ministeriegebouwen in Jen avond van of op den dag na de blijde gebeur tenis te illumineeren. Ten aanzien van de tijdstippen van de vreugdeschoten is het volgende bepaald Wanneer de gelukkige gebeurtenis bij dag plaats heeft, dan zal bet saluut gegeven worden in de uren, tusschen den vroegen morgen en het vallen van de avoiidduisternis, d.i. ongeveer een half uur na zonsondergang. Geschiedt de geboorte bij nacht, dan zullen den daaropvolgendeo morgen de kanon schoten gelost worden tusschen onge veer 7 en 8 uur's ochtends. Deze rege ling zal ook voor de garnizoensplaatsen buiten de residentie gelden. De Nationale Orarijebond «Wat Ook Vall', Trouw Staat Pal," heeft voor eigen ristco besloten tot de uit gifte van een «Gedenkplaat ter ge legenheid der Koninklijke Geboorte 1909", bestemd om als feestgave te dienen, in 't bizonder voor de school kinderen. De plaat wordt in zwart en oranje gedrukt op fijn en glanzend room kleurig kunstdrukpapier en zal in fraaie gioepeering vertoonen ^por tretten van 11. M., benevens die van Haar Ouders en Haren Gemaal, te zamen 15 stuks; voorts de volgens de nieuwe modellen veranderde wapens van Nedeiland, Oranje Nassau, Wal- deck-Pyrmont en die van H. M. en Z. K. H. Zeiven; onder het groote middenportret van H. M komt een gediclnje van Mej. Selly de Jong. Aan den voet is een ruimte bestemd voor een specialen plaatselijken tekst. Prentkaarten. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt, iu verband met bet bepaalde bij art. 3 1 van het Kou. besluit vao 14 Dec. 1895 (St.- bl. no. 222), naar aanleiding van ingekomen klachten betreffende hei met port belasten van zoogenaamde prentkaarten, onder de aandacht, dat deze kaarten alleen dan op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken kunnen worden verzonden, als zij. behalve het adres en de aan duidingen uitsluitend op de bestelling betrekking hebbende, geen andere na den druk aangebrachte aanduidingen en bijvoegingen bevatten, dan de vermelding van den naam. het beroep en de woonplaats van den afzender en van den dag der afzending. Prentkaarten, waarop andere schrif telijke mededeelingen of aanduidingen voorkomen behooren te worden ge frankeerd volgens hel tarief der brief kaarten. Zij moeten dan echter ook overigens voldoen aan de voor brief kaarten gestelde voorwaarden. (»Sf.-C( De feestelijke bijeenkomst op Zaterdag 3 dezer van de Afdeoiing Amersfoort en omstreken van de Bond van Ned. onderwijzers in het «Boompjee was echt gezellig en zeer huiselijk. Voordrachten, liederen, een viool solo met gevoel voorgedragen, een paar blijspelletjes enz. alles maakte dat de avond omvloog en. wat ook het doel is van zulke bijeenkomsten, de band tusschen de leden werd ondeiling weer nauwer toegehaald Moge de Afdeeling in staat blijven nog vele zulke avondjes te organi seeren. Bij de Rijschool alhier worden half Mei gedetacheerd de le luitenants: A. N. J. W. L. Cobijn en C. 11 Labouchère van het 2e reg. huzaren, H. C. G. baron van Lawich, van het vierde; Jhr. D. B. Gevers Deynoot, van het 1e reg. veld artillerieF J. J Trapman en H. M G. Higly van het 2e reg.; en H. J. van der Grinten van het 4e reg. Tot directeur der Chr. normaal lessen alhier is benoemd da heer O. F. W. Stienstra. De heer L R Sinnige is gis terenmiddag aan de Rijks-Universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de scheikunde op proefschrift, ge titeld: De invloed van den druk op de electromotorische kracht van rever sibele omzettingen. Het Amersfoor tsche H. B S- elftal won Zaterdag j.l. te Utrecht den len prys in de schoolwedstrijden, door in de finale de Utrecbtsche H. B. S. met 21 te kloppen. «Dolly betert zich." Dit blijspel, dat Donderdagavond te Zutfen voor 't eerst werd gegeven, ging j.l Maandag in «Amicilia". In tegenstelling met Engeland, waar «Dolly refoiming herself" eerst in de hoofdsteden en daarna in de provincie is gegaan, begint «Dolly" hier te lande haar reform-tocht in de provincie. Dit is wel opmerkelijk. De Hagespelers onder leiding van Eduard Verkade breken rnet kleur en gewoonte en hebben niet alleen hun tooneel heivormd, maar ook gebroken met de gewoonte om eerst in groote steden op te treden. Het stuk oogstte hier voor een vrij talrijk publiek veel succes in Da schrijver, Henri A'liui Jones, heeft het bhjkbaar op de go-de voornemens voorzien, die in het wer kelijke leven al gauw niet anders dan dwaasheden blijken te zijn. Daar heb je nu de familie Telfer, die in Cook- «Eerst m'n ceoten scbieeuwde de vrouw, «en dan kun-je de jurk krijgen. Me vei schotten laten doen, me laten ploeteren, en dan mooi-weer spelen van mijn duiten.. Neen, dametje.jou beb ik in de gaten. Hier in de buui i weten ze allemaal wat voor volk jelui bent!... Maar as-je denkt, mij te verneuriën, dau heb ie tocb de ver keerde voor!" «O God, ma, dat is verschrikkelijk zei Marie en ze drukte baar gezicht tegen moeders schouder. «Zóó-iets Zulke taal..." «Maar juffrouw De Stérke!" zei ma. die door kalmte redding poogde te brengen, nog... Die voelde, hoe alles afhing van wat er binnen vier-eri- twintig uur zou gebeuren... «Maar juffrouw De Sterke, wat is dat nu toch!?... Hebt u ons niet altijd..." «M'n centen!" scbieeuwde de naaister, en ze bonsde met haar knokels op de tafel, «m'n centen En anders Ze vloog naar Marie, en maakte eene beweging om baar de nieuwe, zooeven-gepaste blouse van 't lijf te rukken... Was, dienoebtend, opgestookt bury Green Surrey opeen villa woont. De predikant James Pilcher heefteen indrukwekkende nieuwjaarspreek ge houden met het gevolg, daldegebeele familie besluit een ander beter leven te gaan leiden Ze waren wel niet zulke groote zondeis, en zondaiessen, maar ze wedden wel eens. vloekten soms, dronken wijn aan tafel en een pousse calé na tafel. Dolly maakte hooge rekeningen van toiletten, ter wijl een andere getrouwde dame zich had laten verleiden tot een flirtation met Captain Lucas Wenlhworth. Mrs Harry Telfer of te wel Dolly heeft zich heilig voorgenomen geen te hooge rekeningen meer te maken. Het bleef evenwel hierbij. Dit neemt niet weg, datzede flirtation tusschen haardweep- zieke vriendin mrs. Renie Sturgess, de vrouw van prof. Sturgess, en haar neef niet kan en wil dulden. Neefje moet de deur uit en of hij al veel moeite doet, het helpt hetn geen zier, hij blijft met. En de professors vrouw moet naar bed. Dominé P. heeft een spaarpot ge geven. Telkens als ze zondigen, moeten ze een kleinigheid storten, ten voor- deele van een Wollendekensfonds". Zoo nu en dan doel de spaaipot flink diensl. Dit was vooral 't geval toen Harry voor 't naar bed gaan de rekeningen van zijn gade eens nazag. Hij raasde en tierde en wond zich ver schrikkelijk op, doch de scène liep zoo hoög,~-dat de pol niet meer werd aan gezien en de vader van Dolly beneden kwam in chambercloack om de vrede te herstellen. De logées vertrekken, Lucas gaat't land uit en de spaarpot wordt verstopt. Eon jaar later zijn allen weer in hetzelfde huis bijeen, 1 Januari 1908. De spaarpot was opgeschommeld. Mat thew Barron, de vader, moest nu in zijn beurs blazen, want hij had beloofd een tientje te olleren voor ieder, die verklaarde zijn leven gebeterd te heb ben. Lucas kost een tientje. Hij is ook nog dezelfde van T vorige jaar, even goed als mrs. Sturgess. Maar 't loopt nu leelijker af. want pi of. ontdekt het en wil scheiden. Echter bij vergeeft zijn vrouw, nadat Barren hem or op gewezen heeft, dat hij anders zijn toeonën over niet-vrijen wil en de «grijze hersen-substantien moet her roepen. Ook Dolly had zich niet erg ge beterd. De rekeningen waren hoog en groot iu aantal en manlief ontstak weer in woede en begon op te spelen vooral over een mantel van f900. 't Vrouwtje vloog nu de kamer uit en kornt even later weer binnen stor men met dien bonimantel van 1 900. aan. Ze overwint weer, haar man breidt in vervoering zijn armen uit Het stuk loont de moeite. Het bevat op menig punt geestigen dialoog en leuke tooneelljes. Het verplaatst ons te midden van een smaakvolle Engel- sche omgeving en we genoten, als alttjd bij Vei kade, van hot beschaafde, natuurlijke spel. De costumes waren kostelijk en smaakvol en werden met gratie gedragen. De hoofdrol was in goede handen. Mej. Euny Vrede heeft hem volmaakt tot zijn recht laten komen Haar hou ding, haar geheele zijn maakten haar tot een verkwistende vrouw van de groote wereld, die in den grond goed hartig geen afwijkingen van de smach tende professorsvrouw duldt. Ook deze, gelijk ile overigen van hel gezelschap, beeldde haar rol onberispelijk uit, in 't kort het was een avond van hoog en rein kunstgenot. door een kennis uit de buurt, die al twintigmaal om een gulden-dertig had gestuurd... Die baar 't een en ander verteld had... Ze most maar «astrant" zijn Dat was 't eenige middel. Tmn- tegen-een, dat de Verduin's toch bin nen een week of wat over-den-kop waren... «Pff, naar den bliksem! had de kennis gezegd, knippend met duim en wijsvinger «Ik mijn een-dertig, en jij je veertig guldenijes kwijt!... Geen cent om te halen, mensch «Dat zullen we 's kijkenhad juf frouw De Sterke gezegd, in wie de woede en onrust begonnen te koken. «Dat zullen we 's kijken!" En in die stemming was ze naar de Verduin's gegaan.. Had zien nog ingehouden. GedachtOch-wat, de menschen overdrijven altijd. Laat ik nu verstandig zijn... Ze had al iets gehoord van dat zaakje met de Wit- tert's... De dagmeid van de Verdniri's had 't haar verteld... Iu kleuien en geuren. Wal ze luistervinkje spelend, met het oor tegen sleutelgat godrukt, gehooid had, toen mevrouw en juffrouw Marie 't erover hadden.,. En Bij Kon. Besl. is eervol ontslag verleend aan P. v. d. Sluis, zich schrijvende P. v. d. Sluys, op zijn verzoek, als kapitein-commandant van het Amersfoor tsch vrijwilligerskorpsen zijn benoemd tot tweede-luit.-comm. van dat korps, J C. Eek, thans tweede-luit. bij dat korp=, en tot eerste-luit-comm. met den personeelen rang van kapitein van het Utrechtsch vrijwilligerskorps, I'. van der Sluis voornoemd. Quick won Zondag te Amsterdam van Ajax met 32. H. V. C. klopte met dezelfde cijfers op haar terrein achter Rusioord, de onderofficiers voetbalvereeniging Wil helmina. Ernst en Luini. Hoe meer wij ons zei ven leeren kennen, hoe meer wij zien, dat wij ons zeiven bedriegen. 390ste STAlTSI.OSKIvtl. Tweedeklasse. Trekking van 5 en 6 April 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 604 605 5380 8568 8600 16217 16233 16583 16596 16629 17215 17337 en 17345. Te zamen 13 prijzen. STOOM VA ARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomvaart Maatschappij Nederland. Het s.s. Vondel arriveerde te Genua 3 April. Het s.c. Rembrandt arriveerde le Southampton 4 April. Het s.s. Kon. Willem 111 vertrok van Columbo 4 April. Het s.c. Oranje arriveerde te Port Said 6 April. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Het s.s. Maasland arriveerde te Santos 4 April. Het s.s. Rijnland vertrok van Rio de Janeiro 1 April. Het s.s. Defland vertrok van Duin kerken 4 April. Het s.s.Eemland Passeerde Fernando Novonha 1 April. RECLAME. VERTELD TE DEVENTER. Een inwoner van Deventer vertelt hier vrij en openhartig, hoe hij beterschap heeft hekomen van een bedroevende huidziekte. De inwoners van Amersfoort, die een geneesmiddel zoeken voor aambeien, prikkelenden huiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden om van den goeden raad van hun buur nut te trekken. De Heer J. H. Scheffer, Noordenbergstraat 177 te Deventer, zegt ons: „Met een dankbaar hart deel ik n mede, dat ik van een jeukenden huid uitslag, waarmede ik sedert ruim twee jaar was aangedaan, volkomen genezen ben door Uw Foster's Zalf. Mijn kwaal in hoofdzaak voor komende op mijn armen en beenen, strekte zich over het geheele lichaam uit en liet «lij rust noch "duur. Door de jeukingen werd ik 's nachts uit mijn slaap gehouden. Het waren kleine puistjes tusschen vel en vleesch en wat ik er ook voor aanwende, niets gaf mii baat, totdat ik kennis maakte met Foster's Zalf. Reeds de eerste doos gaf mij de zoo hegeerde verlichting en na het gebruik van drie' doozen was de huid uitslag met jeuking totaal verdwenen. Met genoegen zal ik dan ook de zalf aanbevelen, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordoet." (w. g.) J. H. Scheffer. Ziet toe, dat gij de échte Foster>Zalf bekomt, dezelfde soort, die de Heer Sclgïtfcr gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f10.voor zes doozen. 6 dat <le familie Wiltert nu opdetbee kwam En dat de jonge meneer zoo dol was op juflrouw Marie... Dat 't tóch nog kon wezen De kennis van de een-dertig had baar vertrouwen weer geschokt. Haar gevraagd, wijzend op z'n voorhoofd, of Mie de Sterke nu waarachtig kindsch werd... Ja. de Wiltert's... fijne menschensoliede, keurig-neite luiom je petje voor af te nemen... Ja, de Wittert's zouën met dat bedelvolk, dat schorum, die flesschentrekkers, die floddermadams, iets te maken willen hebben... ..,'n Nieuwe truc om de lui zand in de oogen te strooien!" had de kennis gezegd, «om nog een beetje te kunnen pollen: Snap-je dat nou niet?" Juflrouw de Sterke wankelde, weifel de. Beheerschte zich tóch... Je kunt niet weten 1... Wordt dan weer giftig bij de gedachte: alles larie. Een strop voor me, anders niet!... Zou zich toch, misschien nog hebben ingehouden, als juflrouw Marie niet zoo trotsch, zoo koud-hooghartig had gedaan Niet, terwijl juffrouw De Sterke, metspelden tusschen de tanden, lag neergehuikt om te passen, kwam drinken, voor een beschuitje of een koekje bedankte met een «Weineen, dat 's maar zonde. Er is zoovéél noodig, hè?..." En dan zoetjes aan opd'r vijftig gulden «neerkwam"... Wanneer ze nu eens, eindelijk, iets kieeg?... Bij Jans had Ma zitten smeeken, zitten schreien. Verteld van dat vooruitzicht met Gijs en Marie... Waarop de andere smalend en luid keels had gelachen... «Ja, die menschen zullen van jou Marie gediend zijn Mensch, ik geloof waarachtig, dat 't je..." En zuster werd opnieuw door on weerstaanbare joligheid overrompeld... Alles bad mevrouw verduurd, ver- buii-n, verdragen. En 't eind was dan tor ti geweest, dat Jans de vijf gulden leende... Nu, zwart op wit, schuld bekentenis van het totaal-bedrag te hebben gekregen. En de andere duide lijk le hebben gemaakt, wat er ge beuren zou. als ze nu niet.Te beginnen met don len van de volgende maand. Lizn bil getcbreid toen Ma 'i ve| lelde. En M irie was bleek van woede gewenden Nu üadden ze iets le wachten, als tantetje weer kwam... En Ma lag, doodmoe van den ver- schrikkelijken dag, op de canapé Was te uitgeput, te ellendig om nog verder te piekeren over de vraag, waar ze riu toch die taarijes vandaan zouden halen... Het poetsgoed van vijf-en-taebtig cents deugde niet. Het trekpotje was en bleef smoezelig, zonder kleur of glans. Wat zou mevrouw Wittert zeggen, als ze dat ding van-nabij te zien kreeg?... En ze dacht aan de sieilijke, weelderig-defiige theetafel bij de Wittert's... «Zoo'n afzetterijzei ze tegen Liza... En nóg had ze de woorden niet van d'r lippen, of daar werd een deur opengerukt... Marie stond in de kanier. Wit als een doek. Met fonkelende oogen... Gebalde vuisten... Loshangend haar. Een blouse los om 't lijf hangend, half dichtgeliaakl... En achter baar aan kwam eene viouw inet vuurioode wangen, pose vanJa, al maak-je nóg zoo'n drukte... Van mij kom-je zóó niet af 1..."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2