BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Nederland en Venezuela. Men schrijft aan 't N. v. d. Dag. Heden verwacht men de onderteeke- ning van het protocol tot herstel van de goede verstandhouding tusschen Holland en Venezuela. In dit proto col heeft, volgens mededeeling van Dr. Paul, do Venezolaansche Regee ring geenerlei toezegging gedaan omtrent eventueele wijziging in hare wetgeving, met name niet ten aanzien van de dertig procent additioneele rechten op goederen uit de koloniale Antillen. Bepaald is, dat onmiddellijk na het in werking treden van het protocol de wederzijdsche gezantschap pen zullen worden hersteld. En voorts dat later, waarschijnlijk te Caracas, door gevolmachtigden van heidelanden een handels- en scheepsvaartsverdrag in studie zal worden genomen en ge- teekend, wanneer men tot overeen stemming zal zijn gekomen. Dr. Paul verklaart dat bij zeer ge troffen was door de welwillende wijze, waarop de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. De Marees van Swinderen de onderhandelingen heeft gevoerd. Uit die onderhandelingen bleek weder zijds van oprecht verlangen om te komen tot eene overeenkomst, welke in de toekomst de bron zou kunnen worden var: de beste verstandhoudin gen. Dr. Paul is voornemens in ons land te vertueven tot na de blijde gebeurtenis, teneinde Hare Majesteit de Koningin zijne gelukwenscben te doen toekomen. Vervolgens zal hij zich naar Frankrijk begeven en ook naar Londen ter voortzetting zijner onderhandelingen. Dr. Paul wees op de omstandig heid, dat, wanneer Maandag het pro tocol onderteekend is deze ge beurtenis zal samenvallen, niet alleen met den verjaardig van den Prins, maar tevens met de viering van den onafhankelijkheidsdag van Venezuela. Het protocol zal gepubliceerd wor den in een Venezolaansch geelboek, dat aan het congres zal worden aan geboden. Ten slotte zeide Dr. Paul. dat de geruchten, volgens welke Gomez zijn presidentschap zou overdragen aan Velutini, volkomen ongegrond zijn en dat de loop der gebeurtenissen thans onmogelijk heeft gemaak, dat Castro nog een bron van verwikkelingen zou kunnen worden. Hij beschouwde dan ook daarom het resultaat van zijn onderhandelingen hier te lande als een gunstg voorteeken voor de toekomst, omdat daaruit bleek, dat onze Regeering vertrouwen stelt in den goeden wil van den tegen- woordigen president van Venezuela. Is de N. C. wel ingelicht, dan houdt het door onzen minister van buitenlandsche zaken en den Venezo- laanschen vertegenwoordiger dr. De Paul geteekende protocol tot herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen in hoofdzaak het volgende in De Nederlandsche regeering ver klaart, gelijk voorheen het protocol van 20 Augustus 1894 (verbod van wapenuitvoer) te zullen blijven in acht nemen. De Venezolaansche regeering ver bindt zich 1. tot handhaving van den status quo, zooals die, na het jongste optreden van Nederland, door de intrekking of schorsing van voor Nederlandsche belangen nadeelige klagen op zoo'n toontje van diep medelijden... O, Mien had de tafel, waar ze op boende, wel stuk kunnen beuken. Hield zich inTt. Maar nam direct forsch, wreed-harteloos middel tebaat om hem aan te porren... Dat was het eenige... Had, toen ze eventjes opzag naar Hendrik, tóch medelijdend met 't dood- bedroefde, wanhopige, verslagene van den sul... «Dat méén-je niet, Mien!" had bij gezegd. En wachtte, in nederige gelatenheid, wat nu komen zou. Had er eigenlijk niet op gelet dat terwijl ze daar stonden te praten Mien d'r broer, was binnengekomen. Jan, lange slungel met z'n geslepen oogen en het spotlende, sarrende trekje om de lippen. Slampamper, van wien niemand wist hoe hij eigenlijk aan den kost kwam. 't Evenbeeld van zijn vader... Een gevaarlijke, brutale dag dief, waar moeder en Mien bang voor waren... En dien ze vleiden en kwasi vrindelijk behandelden om hem maar met goed fatsoen van de vloer te krijgen... Broer JaD, dien Mien bad maatregelen, thans bestaat (hetgeen dus herhaling der vexaties, tegen Curasao en zijn inwoners uitsluit) en wel zóó lang totdat er een handels- en consulair verdrag tusschen de twee staten zal zijn gesloten 2. tot volkomen gelijke behandeling van de Nedei landsche Antillen met de Engelsche, met dien verstande dat elke concessie aan Engeland gedaan ten gunste van Trinidad, onmiddellijk ook zal gelden voor de Nederlandsche VV.-I. koloniën, met name wat betreft de quaestie der 30 pet. additioneele rechten 3. tot betaling van 20 000 bolivar schadeloosstelling wegens het aan houden en opbrengen van vijf Neder landsche handelsscheepjes in het voor jaar van 1908. De door onze oorlogsschepen ge nomen kustwachters worden ter be schikking van de Venezolaansche regeering gesteld. Tengevolge van de terugroeping der oorlogsschepen uit de Caraibische zee, zal alleen het pantserschip «Utrecht" ter reede van Curapao blijven. De a.s. Kamerverkiezingen. De Min. van Binn. Zaken heeft bepaald, dat in de kiesdistricten, waarin voor de periodieke verkiezingen van leden der Tweede Kamer stem ming noodig is, deze stemming zal plaats hebben op Vrijdig 11 Juni, en de herstemming zoo noodig, op Woens dag 23 Juni. (St.-Ct.) Personeele belasting wegens motor-rijtuigen. Ter uitvoering der wet van 3 April 1909 tot heffing van personeele belasting wegens motorrijtuigen, is o.a. het volgende bepaald De beschikking krachtens overeen komst over een motorrijtuig voor langeren tijd 21 dagen of langer zal degene, die zich van dat recht verzekerd heeft onder de bepalingen der wet niet doen vallen, alsof hij eigenaar van het motorrijtuig waie. Onder de vrijstellingen van. belas ting voor het gebruik van het voer tuig voor beroep of bedrijf zullen vallen: motorrijwielen van Rijkswege verstrekt aan militairen, automobielen voor het gemeentelijke brandwezen, voor gemeente-ziekenhuizen e.d auto mobielen als vrachtwagen ingericht en gebezigd ook dan wanneer daar mede bij wijze van uitzondering per sonen werden vervoerd, b v. werk lieden bij terugkeer van een goede rentransport met de automobiel be werkstelligd verder de stofzuigers, de motorwagens in gebruik bij elec- trische trambedrijven, ter inspectie der geleidingen enz de motorrijtuigen door fabrikanten of handelaars als zoodanig te koop gesteld en voor beproeving door afnemers gereden. Programma der te houden feestelijkheden bij gelegenheid der blijde gebeurtenis van H. M. onze Geëerb. Koningin. 1. Bij de verwezenlijking der blijde gebeurtenis zal, direct na ontvangst van telegrafisch bericht, eeD algerneene bekendmaking gedaan worden namens het Bestuur der Oranje Vereeniging door Herauten te paard, vergezeld van bazuinblazers van het escadron ordon nansen, daardoor welwillend door den heer escadrons commandant ter be schikking gesteld. ze zich vast en stellig voorgenomen geen stap bij zich aan huis zou laten zetten als ze getrouwd was. Moeder trok Jan nog wel voor, maar zij zou 't anders aanleggen. Wel zorgen, dat die luiwammes haar boeltje niet kwam opeten... Mosten ze maar aan haar overlaten Jan zat in een hoek van de kamer. Had 't laatste gedeelte van het gesprek aangehoord... Strekte de beenen vadsig uit en liet de zonnestralen goglinster wekken op de kraaltjes van z'n «gebor- duurde" pantoffels. Floot zachtjes deuntje.Teeken, dat-ie op een plan netje zat te broeden... «Schaam je je nou niet!" barstte bij plotseling tegen z'n zuster uit, «om Hendrik op die manier..." «Gaat 't jou wat an kaatste Mien terug, te nijdig en te ontstemd, nu, om Jan te ontzien. Maar ze had niet gemerkt het knipoogje, dat Jan stiekum aan Hendrik had gegeven, die voor haar in de bres wou springen... Knip oogje met ülimlacb van: Houd je nu stil Komt in orde Schudde, tegen Mien, het hoofd met expressie van: «Wit een drukkie!... 2. Zanguitvoering des nam. 6'/, uur, in de tent Plantsoen, door ver schillende zangvereenigingen op den dag der vervulling.wanneer de bekend making geschiedt voor twee uur door de herauten, des namiddags 4'/, uur feestcantate feestzang voor vrouwen en kinderkoor met begeleiding van de stafmuziek 5 reg. infanterie hiervoor welwillend aangeboden door den heer kolonel comm. 5e reg. Infanterie. 3. Ten 8 uur optocht van den licht- stoet. Ten IV, uur nam. opstellen van den stoet op den Hof, aan welke de navolgende vereenigingen zullen deelnemen. Opening door h h. leden der Ruiter- club te paard. 1. Amersfoortsche muziekvereen. 2. Rijtuig met bestuursleden. 3. De afdee- ling weiklieden vereeniging «Patri monium". 4. Onderofficieren zangver- eeniging.5 Muziekvereen. «Harmonie". 6. R. K. Volksbond. 7. Ruiterclub met cimbolische voorstelling. 8. Muziek vereen. «Eendracht" 9. Christ. Nat. Werkmansbond. 10 Rijtuig met bestuursleden. 11. Oranje Vereen, de Groote Haag. 12 Muziekvereen. «Harmonie" 13 Schietvereen. voor Koningin en Vaderland. 14 Timmer- liedenvereen. «St. Jozef". 15. Spoor- en trampersoneelvereen. Sluiting door h.h. leden der Ruiter club te paard Het bestuur der Oranjevereeniging verzoekt het publiek niet mede te loopen met den lichtstoet, maar zich op te stellen en de lichtstoet voorbij te laten trekken. Bij gepaste feest vreugde behoort een goede orde. Het bestuur hoopt dat dit verzoek niet te vergeefs moge zijn, maar ieder zal trachten daaraan mede te werken. Route die de lichtstoet zal volgen. Hof, Zevennuizen, Langestraat, Var kensmark t, Utrech tschesl raat, Utrecht scheweg, Van Campenlaan, Burge meester, Oldenbarneveldlaan, Vlasak- kerweg. Stationsweg, Utrechtscheweg. Lange Bergstraat, Arnhemscheweg, Beekensteinschelaan, Blankenheimstr., Wilhelminaboom, Hendrik van Vian- denstraat. Plantsoen, Kleine Haag, Groote Haag, Arnhemschestraat, Var- kensmarkt, Westsingel, Groote Spui, Sehimmelpenninckstraat, Hoogland- scheweg, Bloemendal, Weversingel, Kampstraat (rechts houden). Oude Gasfabriek keeren, Kampstraat (rechts houden), Kamperbinnenpoort, Zeven huizen, Hof, (ontbinden). In de zaal van den R.-K. Volks bond hield gisteravond de R -K. Ver eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel «St. Ansfridus" eene feestver- gadering met dames. De heer Kempeneers van Hilver sum, hoofdbestuurslid, sprak een in leidend woord. De vergadering werd vervolgens geopend door den voorzitter den heer L. Smeeman, die de leden aanspoorde om bij de «blijde gebeurtenis" deel te nemen aan den fakkeloptocht Een zestal voordrachten werden ten beste gegeven, alsmede het kluchtspel «Jocrisse de Vondeling" dat de lach spieren flink in werking bracht. Na het eerste nummer werd het woord verleend aan den kapelaan R. G. R. Smeets, adviseur der veree niging. Spr. spoorde de leden aan om in grooten getale op te gaan naar 'l Spoorwegcongres, dat den 25 dezer te Rozendaal wordt gehouden, en den soc.- democraten te doen zien dat ook de katholieken streven naar betere volkstoestanden, doch dat zij die op eene andere wijze trachten te verkiijsen. Wat 'n beweging!" «Och meid,» zei hij, «je meent er ook geen steek van. Je houdt ommers veel te veel van Hendrik... Dat weet ik toch best!...» Zij boende door. Had Jan even, van-torzij, aangezien. Was zoo'n zoetelijk toontje niet van 'm gewend. Dacht: Wat zou-ie nu weer voor hebben?...» Maar Jan had, met ge- knipoog en gegrimlach, Hendrik al ingepalmd. «Weet-je wat, Hein,» zei hij, op staande, «loop jij een eindje met me om. Straks is Mien heel anders, dat zul-je zien!... Vooruit, jó Hendrik volgde hem gedwee; voelde nu, eensklaps, dankbare vriendschap, vertrouwen voor den kerel, dien hij anders zorgvuldig uit den weg ging... Nu, in z'n wanhoop over Mien d'r uitval... Zij. zuster, wou er-tusschen komen. Dat Jan den ander meetroonde, dat was, waarachtig, het eenige wat er nog aan ontbrak. Maar Jan wenkte haar op zoo'ii heel-aparte, bijzondere manier, dat ze met hem meeging naar de keuken, er naast... Jan deed Spr. zal nu tot zijn onderwerp komen «Vakorganisatie". Er wordt, begint spr. te zeggen, in den tegen- woordigen tijd veel gedaan aan van- organisatie, en wanneer ge met den tijd mede wilt gaan, dient ge ook het streven en doel van die organi saties te kennen. Wij katholieken zijn verplicht om ook daaraan mede te doen, al zou 't ook zijn om de kracht die de vakorganisatie ontwikkelt, niet in handen van het socialisme te spelen. «Onbekend maakt onbemiud«, zegt het spreekwoord, daarom is het zoo jammer dat vele meer gegoeden nog zoo onbekend met de vakorganisatie zijn. Niet zelden zien ze men 'n soort minachting op een georganiseerd werk man neer; men bestempeld hem zoo gauw als «rood». Spr. zal nu in 't kort uiteenzetten wat de vakvereeniging is, en wat zij wil. De Werklieden- en Volksbonden zorgen voor de stoffelijke en gods dienstige belangen van den werkman, kennis en liefde moeten hem worden ingeprent. De vakvereenigingen zorgen enkel voor de maatschappelijke belangen. Spr. vraagt hoe zijn nu de vakver eenigingen ontstaan, en geeft hiervan de eer aan die groote industriëelen, die van hun arbeiders een soort slaven maakten. De arbeiders stelden een macht tegenover het kapitaal, om, door zich te vereenigen, een pressie uit te oefenen op het bedrijf, zoo noodig door het uiterste middel, de neerlegging van den arbeid met de macht die de solidariteit in eene ver eeniging meebrengt. Spr. wil echter ook wijzen op de gevolgen van een «staking» en op de noodzakelijkheid dat de arbeider, bij een mogelijk con flict, de rechtmatige eischen en de positie van den patroon ook overwege. In het verdere deel zijner rede wijst spr. er op dat de R.-K. arbeiders eigen vereenigingen moeten slichten, omdat de principieele godsdienstige belangen van andere christelijke vereenigingen soms sterk uiteenloopen. Daarom kun nen de vereenigingen toch wel samen werken. De heer Kempeneers en de voorzitter bedankten kapelaan Smeets voor zijne leerzame rede. A. D. Op verzoek is met ingang van 1 Mei aan Dr. L. R. Sinnige, eervol ontslag verleend, als assistent voor de scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Quick II weid Zondag door A. W. II. uit Bussum geklopt met 12. Bij het te Delft gehouden nationaal schermconcours, uitgeschreven door de onderofficiers gymn en scherm vereeniging Lycurgus, behaalde het 5e Reg. Inf. de volgende korpsprijzen eereprijs geweer, len prijs sabel on Sen prijs floret, in de personeelwed- strijdendesergeanten Derogee2en prijs floret. 4en prijs geweer; Botes 2en prijs geweer en Ham Gen prijs floiet. De beer J. II. C. Kuijlaars, adj. commies ter gemeente-secretarie, is benoemd tot gemeente-secretaris van Didam. De parade Maandag, den ver jaardag van Prins Hendrik, in de Regentesselaan gehouden, trok weer veel belangstelling, waartoe het prach tige zomerweer niet weinig bijdroeg. Het Volksconcert door Amers- foort's Mannenkoor te geven is tot nader order uitgesteld. De onderwijzersakte werd nog behaald door den heer B. C. J. Brasem. de deur dicht. Hendrik bleef wachten... Hij hoorde broer en zuster haastig, druk-driflig praten... Elkaar in de rede vallen. Toen was Jan aan 't woord... En ten slotte was 't net of er met kleingeld gerinkeld werd. Open ging de deur. Jan wenkte, en samen gingen ze weg.. Hein keek nog even om. En waarachtig. Mien keek op. Knikte tegen hem... Niet zoo nijdig meer. Met 'n flauw glimlachje... Zoo dat Hendrik een pak van 't hart viel en hij bad kunnen juichen, schreeuwen, jubelen van geluk Toen hij Jan een uurtje later, de hand toestak, over het tafeltje heen, waar zij aan waren neergestre ken, had hij tranen van dankbaarheid in de oogen. En zoo'n schavuit als Mien d'r broer was, toen moest hij toch eventjes een andere kant uitkijken, want die zachte, eetlijk- trouwbartige, dankbare oogen, hin derden hem Hij schaamde zich even- Héél even- Wipte z'n borrel leeg en tikte direct om nieuw «rondje». Jan trac- teerde dien middag... Van de dub- Het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Donderdag 22 April a.s. 's avonds te 8 uur in het gebouw van de Fröbel school vergaderen wegens verkiezing van 4 bestuursleden. 1. Wegens vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. C. v. d. Meer. 2. Wegens periodieke aftreding van de hecren A. Bommel, J. v. d. Horst Bruijn en C. J. F. Prins. Voor de Huisvlijt-tentoonstelling voor stad en provincie Utrecht is, behalve van H. H. M M. de Koningin en Koningin-Moeder, een medaille ont vangen van Z. K. II. den Prins der Nederlanden. 300ste STA 4TSI.O S IOKVU. Derde klasse. Trekking van 19 en 20 April 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te benrt gevallen Prijs van f 200 op No. 10296. Prijzen van f 45. 593 595 612 663 5351 16250 16594 16599 16616 1662417201 17206 17213 17214 17232 17240 17321 17338 en 17339. Te zamen 20 prijzen. STOOMVAARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Het ss. Koning Willem II arriveerde te Genua 17 April. Het ss. Oranje vertrok van Columbo 17 April. Het ss. Koning Willem I arriveerde te Southampton 19 April. Het ss. Rembrandt arriveerde te Port Said 19 April. Verschrikkelijk ongeluk. Het houten dekschip «De Hoop", schipper G. Dinkla van Tenpost, met een lading grint van Millirigen naar Veendam, is op een half uur afstand van de haven van de Lemmer gezonken. Alleen de schipper is door de salon- hoot «Heerenveen" van de Holland- Frieslandlijn gered. De vrouw, zes kinderen en de loods De Vries van Kampen, zijn verdronken. Het oudste kind was tien jaar. Nader meldt men aan het Handelsbl.: Het scheepje was met zand en grint, bestemd voor de firma Averson en De Vries te Steenwijk, die de aan nemers zijn van den Noord-Ooster Lokaal-Spoorweg. 15 April zijn drie scheepjes, waaronder dat van het on gelukkige gezin, voor rekening van de firma H. J. den Breejon Jzn. uit Nij megen vertrokken. Het scheepje was zeer waarschijnlijk niet meer zee waardig, althans niet bestemd voor zulk een stormweder als hedennacht. De «Heerenveen'' vertrok om half- tien uit de haven, doch keerde reeds kwart voor elf terug. Men vond het scheepje, dat waarschijnlijk een wrakke schuit was, in zinkenden toestand. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de ongelukkige, in doods angst veikeerende opvarenden te red den, doch de bemanning van de «Hee renveen" zag de kinderen, waarvan de jongste een half jaar, de oudste tien was, voor hare oogen verdrinken. Om kwart voor elf keerde de «Heerenveen" beitjes, die z'n zuster hem straks, na het driftige gefluister in keukentje, terwijl Hein stond te wachten, had gegeven... «Wees nou 'n man!» zei Jan, toen ze samen geklonken hadden, «toon nou dat je durft. Mien is een beste, goeie meid, dat mot ik zeggen. Je zult er een patent wijf an hebben, verdraaid als het niet zoo is!..« Maar... Maar.. Eén ding mot ik je zeggen. Van flauwe kerels houdt ze niet. Die kan ze niet luchten of zien! Al was je met goud beslagen, ze zou je niet nemen als je een lafbek waart... 't Fortuin ligt voor het grijpen. Ik heb je het zaakje uitgelegd..." Jan sprak nu weer héél zachtjes, en flui sterde, vlak-bij Hendrik's oor «De tachtig gulden kun-je binnen hóógstens drie dagen weer terugge ven... Geen haan, die ernaar kraait. We krijgen de preferentie. Ik heb 't je toch duidelijk uitgelegd, hé?... Man en paard genoemdIk offer er zélf iets voor op... Omdat jij 't bent... En 't voor bet geluk van m'n zuster strekt, zie-jeI" Onder het zeggen knauwde Jan op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2