BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. een rondschrijven gericht tot de pro vinciale bestuursautoriteiten, waarin de last is vervat om, met inachtneming van de bepalingen der bestaande verdragen, een verbod uit te vaardigen op verbreiding van het Christendom door Chineezen. Indien Cbineezen dit verbod over treden, eigenmachtig kerken oprichten en inzamelingen onder het volk houden, zal een onderzoek worden ingesteld en moeten intusschen de betrekkelijke kerken worden gesloten. Bij gebleken overtreding zullen de schuldige Chi neezen naar omstandigheden worden gestraft. Het Wai Woe Poe is bovendien voornemens om de commissie, belast met de reorganisatie van het rechts wezen, te verzoeken strenge wetten te ontwerpen tegen ongeoorloofde op richting van kerken en verbreiding van het Christelijk geloof, teD einde in gevallen als voren bedoeld te voor zien en de menschen te kunnen «verbeteren." Er dreigt weer oneenigheid tusschen de Vereenigde Staten en Nicaragua. Bij Bluefield's hebben Nicaraguanen de bananenplantages van een Ameri- kaansche maatschappij vernield, en volgens berichten uit Amerikaansche bron zoudeu de autoriteiten niets ge daan hebben, om dat vernielingswerk tegen te gaan. Een Amerikaansche kanonneerboot is nu naar Bluefields gezonden om de Amerikaansche be langen te beschermen. Het is nog on bekend of men hier te doen heeft met gewone arbeidersonlusten, dan of de beweging een anti-Amerikaansch karakter draagt. Men vreest voor dit laatste, omdat in den laatsten tijd de pers in Nicaragua ophitsende artikelen tegen de Vereenigde Staten en hun invloed publiceerde. De New-Yorkscbe correspondent van de Daily Telegr. meldt het overlijden van John Sanderson, de man die ge moeid was in een der grootste knoeierij- schandalen van Amerika. Sanderson was leverancier van bouwmaterialen en leverde o.a. verschillende benoodigd- heden aan den staat Pennsylvanië voor de City Hall van Philadelphia. Door knoeien met de contracten maakte de man een reusachtige winst hoeveel is niet bekend geworden, dat blijkt al uit de schattingen die van 2'/i tot 12 millioen gulden uit- eenloopen. Er werd een vervolging ingesteld, tegen hem en een vijftal andere leveranciers en hij zoowel als zijn medebeklaagden werden veroor deeld. Hij scheen nog steeds hoop te hebben, dat in hooger beroep het vonnis zou worden herzien, en ging na de uitspraak naar New-York. Maar hier werd hij ziek hij was reeds lang lijdende, toen zijn advocaat hem mede deelde, dat het Superior Court onge twijfeld het gewezen vonnis zou be krachtigen en dus de gevangenis hem wachtte. Wederom heeft een wervelstorm belangrijke schade aangericht in enkele Amerikaansche statenKansas. Mis souri en Oklahoma. Twaalf menschen moeten gedood zijn en meer dan honderd gewond. Sjerii Kittani, de eens zoo machtige kaid te Fez, die Hafid hielp den troon te veroveren, maar later tegen hem opstond, verslagen werd en in den kerker geworpen, is bezweken aan de voortdurende mishandelingen waaraan hij bloot stond in zijn gevangenschap. Hij is stilletjes begraven, zonder dat de bevolking het merkte, want zelfs na Kittani's dood vreest Hafid nog voor zijn invloed. Men is er te Fez ongerust over, dat Moelei Chebir, broeder van Hafid, «Bij de freule?" zei ze, en de emmer, dien ze in de hand hield, plofte op den grond meer dan zij 'm neerzette. Bij de freule?..." Weg was de huishoudster. En zij naar boven. De dikke, zwaar- wollige loopers over. Ze waggelde in de groote, breed-ijle ruimte van de gangen. Zij zag de groote, bruine deuren en wist hoe dikwijls zij ook dienzelfden tocht, voor schoonmakerij, had gedaan, niet-precies waar ze nu heen moest... Tot het brutale nest, de kleine Griet, haar in-eens achterna-riep «Zeg, Riek, je loopt verkeerd?" Op dien echt-sarcastischen toon van eene, die wil doen begrijpen »Ik weet best, waar je heen moet!" Oude Riek liep terug Totdat zij stond tegenover de freule. In bet groote saloD. Waar de freule die te Rabat aangekomen was met de groote kaids van het zuiden, plotseling bet land in gevlucht is. Men weet niet of hij booze plannen be raamt tegen den Sultan, dan of bij eenvoudig gevlucht is, uit vrees dat Hafid hem niet goed zou behandelen bij zijn aankomst te Fez. De eerste zitting in het proces wegens hoogverraad tegen Lopoesjin, den gewezen directeur van politie bij het Russische departement van bin- nenlandsche zaken, is door een talrijk publiek, waaronder vele dames, bij gewoond. Maar er waren van de 19 gedagvaarde getuigen vier voorname niet verschenenGerassimof, gewezen hoofd der politieke politie te St.-Pe- tersburg, die zich buitenslands bevindt, Ratsjkofky, ambtenaar van bet politie departement en nog twee ambtenaren der politieke politie Ratajef en Odartsjenko. De beschuldigde wordt tegen het gebruik van deze rechtbank geheel als gevangene behandeld. Hij werd tusschen twee gendarmes met getrokken sabel binnengebracht. De 45-jarige man is in den laatsten tijd zoozeer verouderd, dat hij er uitziet alsof bij 60 jaren telde. In de akte van beschuldiging wordt aan Lopoesjin ten laste gelegd, dat hij de vijanden van den Staat in de hand heeft gewei kt door den zoo- genaamden revolutionnair Azef, die in dienst der politie stond, den revo- lutionnairen als spion aan te wijzen. Na het voorlezen van de akte van beschuldiging vroeg de president den beklaagde, of bij schuld bekende, waarop Lapoesjin met zwakke stem sneenu antwoordde. Bij het beëedigen van de getuigen werd Mevrouw Lopoesjin, een groote, schoone vrouw, op verzoek van den beschuldigde vrijgesteld van het ge tuigenis-afleggen. De getuigen der beschuldiging spra ken vooral van de groote diensten welke Azef aan de regeering heeft bewezen. Door de inlichtingen welke hij gat, zoo verklaren zij, heeft men in 1907 een moord-complot tegen den Tsaar kunnen verijdelen. Aan den anderen kant bleek uit de getuigenissen, dat Lopoesjin een eind trachtte te maken aan de mis dadige werkzaamheid van Azef. en vooral ook aan het organiseeren van een samenzwering tegen den Tsaar. Piins Sviatopolsk Mirski, oud-minister van binnenlandsche zaken, verklaart het met Lopoesjin eens te zijn ge weest, dat de regeering geen hand langers mocht hebben in de revolu- tionnaire vereenigingen. Hij spreekt met lof van den beschuldigde en van de vele diensten die deze den Staat heeft bewezen. De beschuldigde verzocht, dat een lijst van 26 politieke misdaden en misdrijven, welker uitvoering Azef op zich had genomen, als bewijsstuk zou worden overgelegd. Maar de president weigerde dit toe te laten. In den loop der verhooren bleek, dat Azef f7500 per jaar van de politie ontving. Lopoesjiri's verdediger, de advocaat Passovor, betoonde zich tot dusverre zeer terughoudend. Men gelooft, dat bij het rechte tijdstip afwacht, om dan met kracht en klem op te treden voor zijn cliënt, dien de Russische bureaucratie zoo gaarne tot een afschrikkend voorbeeld zou stellen. Uit Caracas wordt over New-York aan Europeescbe bladen bericht, dat oud-president Castro bij verstek ver oordeeld is tot het betalen eener hooge schadevergoeding wegens zijn onrecht matig gebruik maken van het Mira- flora-paleis, dat toebehoorde aan de weduwe van den vorigen president. zat achter haar werktafeltje; met het eeuwige straroientje-om te bor duren in de hand... Lorgnet op punt- neus. Met die stijve, nijdige, harkige kamenier naast zicb. En Riek wachtte... 't Hart bonsde haar in het lijf. Ze had d'r handen, de bibberende, gewikkeld in het witte schort, dat ze in de gauwigheid van Bet geleend bad... Toen boorde zij ineens het nasale, nijdige piepstemmetje van de kamenier, die voor de freule zelve wat soezerig, wat suffig in den laatsten tijd Ze wisten 't allemaal wel... 't Woord voerde. Van dat de freule geboord had over «het schandaal" van Zater dag-avond. Een man had vóór het huis staan zingen... «Och", schorde Riek, »ziet-u, hij is zoo kwaad niet... Maar T kkn gebi-uren, ziet-u Als de kameraden..." «De freule wil zulke dingen niet Dit vonnis, zoo wordt daarbij bericht, bewijst dat Gomez nog steeds stevig in den zadel zit. Het spoorwegongeluk bij Coluiar. Het blijkt, dat bij bet spoorwegon geluk te Colmar zes menschen om het leven zijn gekomen. Deregeerings- referendaris Von Boetticher, die van verlof naar Dusseldorf, zijn standplaats, terugkeerde, is in don trein verbrand; een machinist is nog te Mülhausen overleden. De materieele schade van het on geluk wordt op oen half millioen geschat. Het ongeluk geschiedde ongeveer als volgt. Van den goede rentrein, die te 11 uur uit Colmar vertrok, sprong de stoomketel; de trein derailleerde en kwam gedeelte lijk op het vrij gemelde baanvak. Juist kwam daar de Riviera-trein, die de verbinding van Napels met Amsterdam, via Basel, Straatsburg, Keulen, onderhoudt, met een snelheid van 90 K.M. aanrennen. De machinist hoorde den knal van den ontploffenden ketel, maar kon den trein, die door twee locomotieven werd getrokken en zulk een groote snelheid had, niet spoedig genoeg doen stoppen. Vreese- lijk was de schok. De beide locomo tieven sloegen over elkaar heen, zoodat zij met de raderen in de lucht en zwaar beschadigd op den weg liggen. Door den schok raakten de personen wagens, die niet ineengediukt, noch omgeslagen waren, in brand. Den geheelen nacht woedde het vuur in beide treinen, zoodat in den morgen niets dan een geraamte van den trein overbleef. Al het hout van personenwagens, slaap- en restaura tiewagens is verbrand. In dien brand is de ongelukkige regeerings-referon- daris Von Boetticher omgekomen. Vermist worden nog een dame met twee kinderen, die naar het dorp zijn gegaan, doch die sedert niet meer zijn gezien. Voorbereidend militair onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Rege ling van het vooi bereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan het onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten ge schieden vóór den lsten Juni eerst komende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-oflicier der Infanterie of der Vesting-Artillerie; b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infan terie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deel neming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belang hebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jonge lieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te mei den, terwijl we tevens in berinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorige jare reeds aan het onderricht deelnamen. Naar wij uit goede bron ver nemen worden er hier ter stede ernstige pogingen aangewend om te tolereeren", zei de kamenier gezel schapsjuffer. «Anders mot je direct weg. De freule wou-je dat even zelve zeggen I" »Hè?" vroeg de doove freule, die maar zat te plukken aan haar eeuwig stramientje. «Ik zeg baar", riep de gezelschaps dame, door een hoorntje, en baar stem klonk héél schril door de inspanning van bóóger-moeten-praten «Ik zeg haar, dat als die man weer hier in de straat staat te zingen..." «O ja!" beaamde freule, direct weer aan d'r stramien beginnend. «Je weet 't dus!" zei de dame, Riek aankijkend vanuit duizelingwekkende hoogte, «als 't weer gebeurt, dan hoef-je niet meer te komen, vrouwtje. Ga nu maar aan je werk, hè? En onthouden I" Riek slofte weg. Zij had 't gezien. komen tot eene permanente commissie die zich zal belasten met het orga niseeren van feesten op Oranje dagen enzoovoort. Het is gebleken dat in onze stad aan goede leiding op dat punt behoefte bestaat. Deze commissie zal beginnen met 31 Augustus a.s. een groot feest te organiseeren en op Koningins verjaar dag tevens de blijde gebeurtenis der geboorte van prinses Juliana te vieren. Men heeft begrepen, dat i r ter voor bereiding van zulk een feest tijd noodig is en heeft daarom afgezien van bet eerste plan om nog voor dien tijd een feest in elkaar te zetten. Binnenkort zullen de plannen worden openbaar gemaakt en zal aan de burgerij gelegenheid worden gegeven om moreele en financieele steun hierin te verleenen. Donderdag a.s. zal Quick voor de derde keer Quick Nijmegen ont moeten; nu voor de beker. Naar de Stichtsche Cl. mede deelt heeft de beer Van Asch van VVijck, afgevaardigde voor het dis trict Amersfoort, besloten geen andere candidatuur voor de Tweede Kamer dan voor dat district aan te nemen en daarom ook voor de candidatuur iu Rotterdam V bedankt. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 39le Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 26 Juli en eindigt 15 October 1909. De majoor-intendant C. M. de Kanter, die benoemd is tot intendant der 4e divisie infanterie, komt alhier in garnizoen. Met ingang van 15 Mei zijn aangesteld tot sergeant-titulair, de cadetten-korporaal, J. C. Bouscholte en C. A. J. Kroeze voor Infanterie h. t. I., C. F. de Bruyn voor Cavalerie Oost-Indië en tot korporaal-titulair de cadet J. L. Rauh, voor Artillerie h. t. 1. Zondagmiddag half vier was het druk op den Arnhemschen straatweg. Er was nl. brand ontstaan in het huis bewoond door bakker G. Vos kuilen. De winkel brandde geheel uit, de bakkerij bleef behouden. Spuit 3 en de politie spuit waren vrij spoedig ter plaatse, zoodat de brand tot het eeiste perceel beperkt bleef. Het huis is verzekerd bij de Zut- fensche-,de inboedel bij deGroningsche Martschappij, de nering bij de Bedrijfs- verzekering Mij. »Labor« te 's Graven- bage. Naar ons mededeeld was de inboedel van buurman van Doorn niet verzekerd. Aan het Commissariaat van politie zijn een zilveren horloge-kettiug, een koralen halsketting, een zilveren broche en een bril als gevonden, gedeponeerd. De Amsterdamscbe vereeniging voor jacht- en terreinrijden hield Zondag een jachtrit in de omstreken van Amersfoort onder leiding van luitenant J. J. van Santen, van het le regiment veld artillerie alhier. Tegen elf uur kwamen de 25 deel nemers, waarbij 6 dames, bijeen bij «Birkhovena en ging het in de rich ting Soesterberg. Ruim drie uur kwam men in de stad terug. Door de H. IJ. S. M. werd Maandag aanbesteed bestek 1140: Het maken van een vetgasfabriek op bet terrein der wagen werk plaats te Amersfoort. Raming f29.780. Inge komen 13 biljetten. Minste inschrijver de heer G. van Doornik, Baarn, i 23,989. De luit. kolonel-intendant C. M. A. Douglas, van de 4e divisie inf. alhier, die benoemd is tot provinciaal adjudant in de provincie Friesland, komt te Leeuwarden in garnizoen. De freule-zelve was niks-meer. Een versuft menschje, na de laatste ziekte machteloos als een kind. Freule Anna was nog zoo kwaad niet; die zou haar niet hebben weggejaagd. Van die zou ze nog wel wat gedaan hebben ge kregen. Maar die dame was nu de baas... En oude-Riek stofte, boende, wreef, poetste dien dag, uren-achtereen; denkend aan de een-vijftig, die zij verdienen kon... Aan bleeken, koortsi- gen Jantje, thuis... Zij had dien anderen ochtend de straatdeur dichtgeslagen, met een smak. Hoe zij de vijf marmeren trappen, op de vestibule, op was gekomen, wist ze nog niet. Onder voorzitting van den heer Reyckeis vergaderde de Oranjever- eeniging Maandag 17 dezer in Café Otte. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend, herinnerde hij aan de blijde gebeurtenis en deelde mede, dat de vereeniging, die ongeveer 600 leden telt, bij de geboorte van Prinses Juliana gedaan heeft, wat ze kon doen. Tot commissarissen voor dit jaar zijn gekozen de heeren van Schooneveld, Smits, Houbaer, van Veen en Blank, terwijl tol leden der fioantieele com missie benoemd werden de heeren den Hartog, Verhaar en de Roy van Zuyde- wijn. De notulen werden gelezen en op een kleine wijziging na goedgekeurd. Nu was aan de orde de behandeling der bestuursvoorstellen voor de feesten van 31 Augustus a.s. Het programma is rijk en omvat: le Koraalmuziek op het Plantsoen of in de tent van Ami- citia Hierover werd druk gedebatteerd zonder evenwel tot overeenstemming te geraken. Het zal nu door een com missie beslist worden. 2e. Kinder-aubadevoor het huis van den Burgemeester. Hieraan zullen deelnemen schoolgaande kinderen van 9 tot 13 jaar. 3e. Zanguitvoeiing in het Plantsoen. 4e. Optocht van jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar, gesplitst in a. vaandeloptocht, waaraan drie prijzen zijn verbonden, b. groepen of enkele personen in oud-Hollandsche kleeder dracht, drie prijzen, c. groepen of personen in internationale kleeder- dracbt, d. groepen of personen in Nederlandsche kleederdracht. Des middags een optocht van deel nemers aan het ringrijden te paard onder den man, in sjees en per fiets. Na afloop hiervan een muzikale wan deling door de stad en des avonds gondelvaart. Nog ^il de O. V. prijzen uitloven voor de schoonste versiering van gevels en winkels. Dit programma werd door de vergadering vastgesteld. Het communiqué aan de plaatselijke bladen gezonden, werd nu ter sprake gebracht. De heer den Hartog gaf in over weging de O. V. nu maar te ont binden, doch door een bestuurslid werd opgemerkt, dat dit niet ging. Een ander merkte op, jdat het een eer voor de vereeniging was, wanneer er werkelijk een andere werd opge richt. De menschen zijn door de O. V. wakker geschud. Over deze zaak werd veel gesproken. De voorzitter sluit de debatten hier over en zegt, dat de O. V. haar weg zal gaan. Ter bureele van den intendant der 4e divisie werd Vrijdag aanbe steed de levering van gerookt-en van pekelspek, benoodigd voor de soldaten- menages in dit garnizoen, gedurende het 2e halfjaar 1909. Inschrijvers waren: K. van Wieringen, alhier, f0.65; N. Dame, Amsterdam, f 0.644; P. Ph. Gregorius, alhier, f 0.635; J. G. Griffioen, Bussum, f0 579; de levering van de benoodigde runderen ten behoeve der militaire slachterij te Kampen, gedurende bet 2e halfjaar 1909. Inschrijvers waren Firma Zandvoort, Leiden, f0 655; H. A. Herschel, Utrecht, f 0 647M A. Cohen, Amsterdam, f 0.647; M. Kalf, Amsterdam, f 0.038 alles per Kilo. Het Vredespaleis. De Zweedsche Rijksdag beeft met algemeene stemmen het voorstel aan genomen om 80 kubieken meter Zweedsch graniet ten geschenke te geven voor de grondslagen van het Vredespaleis te 's Gravenhage. «Wie was daar?« vroeg de huis houdster, die als dreigende, breed- koolzwarte figuur, haar stond te wachten... Zij loogeen brutale bedelaar. Maar zag, aan de oogen van huishoudster, dat die snapte. En gelijk had ze ook. Want hij, Manus, was 't weer geweest. Hij had baar gedreigd. Een »achterwieler« most 't zijn. «Hèb-ie 't niet?« vroeg hij grijnzend, met vuur van dreigende woede in de roodbeloopen oogen. «Hèb-ie 'l niet. En, terwijl ze de zware straatdeur dicht wou slaan, merkte zij het waar schuwend schudden van z'n gore hand... Hoorde zij hem zeggen «Wacht maar, van-avond acht uur 1... Hartedief! Schat van m'n leven I» En hy begon met de beenen, waar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2