NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Scleta uit ie rechtzaal. No. U2 Woensdag 26 Mei 1909 Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Omkooperij als gevolg van Protectie.*) FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Kijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Lnngegtraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. jAdvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters eD vignetten naar plaatsruimte. Velen hebben er meermalen hunne verwondering over uitgesproken, dat bescherming onzer nijverheid door ver hooging van het tarief van invoerrechten, deel uitmaakt van de politieke program ma's van alle rechtsche, zoogenaamd christelijke partijen in ons vaderland, en hebben zich herhaaldelijk afgevraagd, welk verband er in Nederland toch bestaat tusschen godsdienst en protectie. In andore landen vindt men dat verband niet zoo algemeen, daarvoor moet hier dus een bijzondere reden zijn. Het ant woord op die vraag wordt gegeven in De Standaard van 12 Februari 1.1. in een hoofdartikel, getiteld „Kosmopoli tisme en vrijhandel". Onder kosmopoli tisme verstaat De Standaard dien onge zonden toestand, die er toe leidt om specifiek nationale te onderschatten en op te gaan in een algemeene wereld liefde. En tot dat specifiek nationale rekent De Standaard ook het getypeerde christendom dat hier wortel schoot, de religie door onze vaderen beleden, waaraan immers Nederland zijn opkomst dankt, waarvoor het blad vreest, dat een alge meen christendom in de plaats zal treden. Dus is het Kosmopolitisme in strijd met het specifiek Nederlandsch christendom. Voorts beweert De Standaard dat het kosmopolitisme het verst gedreven wordt in den handel, dat het onderhouden en bevorderen van ruilverkeer tusschen land en land zijn kenmerk en levenstaak is, dat aan dien innerlijken drang de1 vrijhandel zijn kracht ontleent, dat vrij- handel bedoelt alle grenzen tusschen volk en volk uit te wisschen en heel de wereld voor zijn doel te herscheppen in één eng samenhangende menschelijke maatschappij, waarbij men onwillekeurig telkens denkt aan wat bij Babylons torenbouw verijdeld werd. Vandaar dat in den vrijhandel reeds op zich zelf een gevaar schuilt voor onze nationale kracht. Niet alleen wordt onze nijverheid erdoor gedrukt lijdt daaronder onze nationale arbeid, maar ook het nationale besef verliest er door aan veerkracht, en wat Naar aanleiding van een artikel in Land en Volk van 3 en 7 April 1909, getiteld Vrij- handel en de rechtsche pers. men ook niet vergete, het religieus karakter van het volksleven verliest er door aan diepte. De rechten der religie i behooren tegenover de gevaren van den vrijhandel te worden beschermd Tegen dit betoog en deze conclusie van De Standaard dient te worden opgekomen, omdat zij onjuist zijn. Vrijhandel bedoelt niet alle grenzen tusschen volk cn volk uit te wisschen de laatste geldcrisis, geteisterd door deelingen den meestcn indruk gemaakt I of minder directe of bedekte omkooping, werkeloosheid. De resultaten van land- hebben, nemen hunne rapporten cn voor- welke op den duur onafscheidelijk is van bouw, nijverheid en handel toonen gun- drachten de meeste plaats in in het stige cijfers, en dank zij het vrijhandels- verslag. En waarom hebben zij, aan wie stelsel is de algemeene volkswelvaart in de zoogenaamd christelijke mannen in ons vaderland in de laatste vijftig jaar Nederland zich op godsdienstig gebied vermeerderd, waardoor onze nationale toch zeker verwant zullen gevoelen, zooveel indruk gemaakt? Omdat zij uit een land kwamen met een sterk protectionistisch tarief cn het kracht is toegenomen. De vrijhandelaren in Nederland plaat sen zich bij hunne bestrijding van protec- en door den vrijhandel wordt onze nij-tie niet op een kosmopolitisch vrijhandels- aan kritiek op dat tarief niet lieten ont- verheid niet gedrukt, daardoor lijdt onze standpunt, zelfs indien zij daarvan in breken; omdat zij onomwonden hebben nationale arbeid niet, verliest ons nationaal beginsel voorstandera zijn. Wat zullen verklaard en met voorbeelden aangetoond, zij bereiken wanneer zij inderdaad de hoezeer een beschermend tarief van in- bedoeling hebben werkzaam te zijn aan voerrechten aanleiding geeft en geven het uitwissclien van alle grenzen tusschen moet tot velo vormen van corruptie (om- volk en volk, aan de herschepping van kooping en zedenbederf). En die ervaring heel de wereld in één eng samenhangende heeft men niet alleen opgedaan in do menschelijke maatschappij Neen, het Vereenigde Staten, maar ook in Canada doel, dat zij voor oogen hebben, is veel cn Australië, ook dichter bij huis, bijv. bescheidener, zij willen slechts trachten in Duitschland, Oostenrijk, Italië, Denc- ons vaderland te behoeden voor de huns marken. inziens schadelijke gevolgen van een De afgevaardigde van Denemarken op beschermend tarief, dat onze gezonde het congres heeft verklaard, dat in zijn export-nijverheid zal benadeelen en vaderland leden en leiders van politieke belemmeren ten bate van enkele voor partijen maar al te veel misbruik maken het inlandseh verbruik werkende takken van het tarief van invoerrechten tot ver van nijverheid. En daarbij beroepen zij meerdering van eigen voordeel, macht zich op de ervaring der laatste halve en aanzien. Uit Italië werd gemeld, dat eeuw, die ten sterkste spreekt ten gunste protectie cn onzedelijke banden tusschen van het vrijhandelsstelsel in Nederland, staatslieden cn speculanten heeft ver- Haar ook indien de Nederlandsche1 sterkt, leidende tot het werken met in- vrijhandelaren zich op een kosmopolitisch voerrechten en uitvoerpremies als middel vrijhandelsstandpunt zouden plaatsen, tot omkooping. Het behoeft geen betoog, welke is dan hunne zonde? De sterkst dat daarbij de consument het gelag be- kosmopolitisch werkende vrijhandel zal taalt en dat dientengevolge de koopkracht immers, internationaal toegepast, elk land van de gemeenschap verminderd is. Hit datgene doen voortbrengen waarvoor het Oostenrijk kwamen soortgelijke klachten, geschiktst is, en dus, wel verre van het de Duitsche afgevaardigden waren een- specifiek nationale te onderdrukken, dit stemmig in hun afkeurend oordeel over juist het krachtigst ontwikkelen! I het hooge tarief van invoerrechten in hun Yan economisch standpunt schuilt in land en over de daaruit voortgesproten den vrijhandel zeker geen gevaar, is deze syndicaten. Nederland ten zegen geweest, staat de Yeel sterker nog liet men zich uit zaak van religieus standpunt anders? De van de overzijde. De gedelegeerde uit schrijver van het aangehaalde hoofd- Australië wees er op, dat wanneer de artikel in De standaard is geeu bezoeker wetgever belastingen oplegt met het er- geweest van het Congres voor den kende doel sommige bedrijven moer, vrijhandel in Augustus 1908 te Londen andere minder winstgevend te maken dan gehouden, maar dat belet hem niet kennis deze te voren waren, het van zelf spreekt, te nemen van het uitgewerkt rapport, dat zij, wier belangen op het spel staan, dat over dat congres verschenen is. op dien wetgever al den invloed trachten Evenals de Amerikaansche afgevaardig- uit te oefenen, waarover zij beschikken, den op dat congres het grootst aantal Aanvankelijk moge die invloed niet on sprekers geleverd en door hunne mede- eerlijk zijn, allengs ontaardt hij in meer besef niet aan veerkracht. Integendeel Dit alles is eerder van toepassing op protectie, want protectie doet den in dustrieel rekenen op de hulp van den staat, die de deur sluit voor den buiten- landschen producent en dus deu inland sehen consument overlevert aan de wil lekeur van de inlandsche voortbrengers, die zich, zooals de ervaring in Duitsch land en Noord-Amerika leert, vereenigen in trusts en syndicaten met behulp van een hoog tarief van invoerrechten om de consumenten op nog meer doeltref fende wijze te brandschatten. De vrijhandel daarentegen noodzaakt de Nederlandsche nijverheid, in concu- rentie met de buitenlandsche, zich in te spannen om de meest intensieve produc tiviteit te bereiken, hare exploitatie kosten door het voortdurend aanbrengen van technische verbeteringen zooveel mogelijk te verlagen, steeds gunstiger voorwaarden te bedingen bij de aan schaffing harer grondstoffen, aanhoudend uitbreiding te zoeken van haar terrein van verkoop, dat het eigen kleine vader land met zijn nauwelijks zes millioen inwoners daartoe geheel ontoereikend is. Kent men een beter middel om de veer kracht van nijverheid, landbouw, handel en verkeerswezen te stalen dan die vrijhandel Aan de ontwikkeling van al deze tak ken van nijverheid is de vrijhandel in ons land bevorderlijk geweest, en slechts zou men mogen wenschen, dat het Nederlandsche tarief van invoerrechten in alle opzichten een vrijhandelstarief mocht worden genoemd. In mindere mate dan andere landen, waar de nijverheid door hooge invoerrechten beschermd wordt, wordt Nederland, ten gevolge van elk ander dan een fiscaal tarief van in voerrechten. Protectie leidt tot vermin dering der politieke eerlijkheid. In Canada wordt reeds sedert jaren strijd gevoerd over vrijhandel cn pro tectie en een van de oorzaken, waardoor het den protectionistcn tot dusver gelukte aan het bewind te blijven, waren steeds de groote sommen, die de beschermde fabrikanten in Canada bij de verkiezingen beschikbaar stolden voor het omkoopen vnn kiezers, een stelsel, dat in geheel Noord-Amerika met zijne uiteenloopendo bevolking geregeld wordt in toepassing gebracht. Evenals elders, is ook in Canada een van de gevolgen van protectie, dat er de publieke moraliteit verlaagd is. Volgens de in Canada opgedane ervaring sprak de gedelegeerde als zijne meening uit, dat de invoering van protectie gelijk staat met eene wettelijke bekrachtiging van een systeem van omkooping op do meest uitgebreide schaal, dat daardoor eene klasse in de maatschappij geboren wordt, welker belangen in hunnen aard geheel verschillen van die der gemeen schap. Deze klasse zijn degenen, die het geld bijeenbrengen, benoodigd voor het omkoopen van kiezers en gekozenen, en die met de laatsten den buit verdeeien, dien zij aan het volk ontnemen. Op deze wijze zijn er reeds vele leden der regee ring onmetelijk rijk geworden in den tijd, dat zij aandeel aan het bestuur hadden. Uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika hebben verschillende gedele geerden hunne verontwaardiging gelucht over de ervaring in hun land met pro tectie opgedaan. Een hunner sprak als zijn oordeel uit, dat protectie de markt verbijstert cn verwart door de wille keurige pogingen ter bevoordeeling van sommige industrieën, ten koste van andere en de politiek maakt tot eene intrige tot het erlangen van voorrechten door middel der wetgeving. Achter elk wetsvoorstel tot verhooging van het tarief van invoer rechten zal men niets vinden dan per soonlijke belangen, welke zich als woeker planten aan de regeering hechten, steeds hunne cischen naar voren brengen en met de meest afkeurenswaardige midde len trachten de persoonlijke belangen der „Zoo'n schooier"! Van 't bocf-wordcn. O, zij kende hem. Zoo door en-door; zoo in de fijne puntjes. Ze wist zoo op 'n haartje, wat hij graag had en wat hem zou hinderen, als 't zoover was... Toen zij, de vorige week voor 't laatst, hem bezocht had in de ge vangenis, zinspeelde zij maar heel even, heel flauwtjes op wat nu ge beuren zou... De bewaarder, die stond tusschen de twee hekken, waar zij en Dirk, d'r arme jongen, elkaar konden zien, had zich even omge draaid. Die wist er alles van... Had haar, toen zij in de buitengang kwam, eventjes toegeknikt. Ze mocht geen gesprekken houden, maar Houtmans had d'r toch even toegevoegd van dat 't nou begon op te schieten". En hij stapte naast oud-wijfje voort, expres hard- en dreunend-tredend op 't steen van den vloer om niet te laten mer ken dat-ie met haar «smoesde". Zóó hadden ze een woord of wat gewis- 'seld. Zij telkens drukkend bet tot nattig propje geworden zakdoekje tegen d'r oogen. En Houtmans had haar even toegewuifd van»Nou saluutjes, hoor! Houd-je maar taai, moeder!" Dat las ze in z'n eerlijke grijze oogen. Die Houtmans was nog «de kwaaiste" niet. Was, in het ge niep, wel eens eventjes bij juffrouw De Bont aangeloopen, zoo'n enkele maal. Als-ie vrij had. In gewone kleeren natuurlijk dat de buren er niks van konden merken. En dan zaten zij moeder en bewaarder uit de gevangenissamen te praten. In 't begin was-ie wat stug, wan trouwend geweest. Dat had ze best in de gaten... Zoo'n gevangenis-be ambte komt met zooveel bedrog, aan stellerig, malligheid van «simulatie", zooals de geleerde menschen beweren. Maar Houtmans had gaandeweg bespeurd, dal 't hier toch niets anders" was... Moedertje had hem van Dirk verteld. Oude portretjes laten zien. En de bewaarder had lang gekeken naar het frissche, leuk-glunderige jongensgezicht. Hij had 't hoofd ge schud en voordat-ie eraan dacht, dat moeder-zelve naast hem stond, mom pelde hij«JammerJammer voor den kerel 1" Toen schrok hij er zelf van. Veegde over zijn langen, dikken knevel. Ver slikte zich van verlegenheid... Durfde moedertje niet aankijken. En zij stond, in een hoek van de kamer, te schreien. Toen zij hem weer aankeek, merkte Houtmans, hoe ziels-bedroefd ze was... Dat-ie hier niet te doen had met luidjes van het gewone slag der door- de-wol geverfden, die ze bedotten. Hij werd heel anders. Nam kommetje koffie aan. Probeerde moeder op te beuren en moed in te spreken. Ver telde, boe hij gehoord had, dat de heeren «met allen lof" van Dirk spraken. Zag hoe in moeders oogen glans kwam stralend zonnetje van oplevende moed toen hij dat ver zekerde... Voelde, hoe oneindig-groot de liefde, in dat arme oude hart van goedig burgervrouwtje was voor den jongen, die eerlang vrij zou komen— En eindelijk had ze 't hem toe vertrouwd, 't groote geheim. Hij, Houtmans, luisterde met heel strak gezicht. Hij pufte om de paar seconden loodgrauwe compacte wolken uit z'n pijp. Hij tuurde onafgebroken naar een prentje aan den muur, voor stellend een kersrooden, in kleurdruk vereeuwigden «Dageraad," door de boren en kennissen meesterstuk van kunst geprezen- Hij knikte telkens als moeder hem aanzag, in spanning over wat mijnheer Houtmans denken, zeggen, vinden zou van het geval. Iljj was moeder, dien avond, te stil. Hij snoof telkens alsof hij zwaar verkouden was. Dan stak-ie weer een lucifer aan, terwijl z'n pijp toch walmde als de pijp van een scheeps- schoorsteen. En toen zij uitgepraat was, hem verteld had 't geval van de jonge meid, waar Dirk dan zoo razend veel van hield; die hem eigenlijk aan 't lijntje had gehouden en 'm baloorig gemaakt... zoodat-ie verzeild raakte onder kennissen, die hij nooit had moeten ontmoeten.En hoe zij, die zelfde Klaartje, hem later weer «ge lijmd" bad; en cadeautjes van 'm aangenomen... Hoe dat, en dat alleen- Dat cadeautjes moeten geven aan die meid... Haar Dirk in 't ongeluk ge stort had- Toen vatte moedertje plotseling in haar wilde opwinding ze was anders nooit zoo «eigen,zoo familiaar, hoor! 6en van meneer Houtman's handen in haar broodmagere knuitjes, die kletsnat waren van de tranen die erop gevallen waren, en ze zei al-maar weer «Om haar heeft-ie 't gedaan... Zoo waar... Zoo waar zal ik... Och, meneer Houtmans, en nou zie ik 'r niet meerIk heb haar een briefje ge stuurd, maar geen asem Ik weet... Ik weet dat-ie. Als ze..." Met groot gedruisch had meneer Houtmans z'n pijpje uitgeklopt bij de kachel. Met zeker vertoon van schrik gezegd, dat-ie geen seconde meer te verliezen had. Had kijkend naar een kant, waar moeder De Bont hem niet bespieden kon, eventjes gewuifd met de hand meer, van «Nou, Ajuusjes De straat opgeloopen. Regelrecht naar het sombere gebouw, waar zijn taak hem riep.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1