BUITENLAND. BINNENLAND. Gemeenteraad. volksvertegenwoordigers te vereenzelvi gen met de aanneming der door de pro- tectionisten gewenschte wetten. Het tarief van invoerrechten is in de Vereenigde Staten met de daaraan verbonden trusts gebleken het machtigste middel tot zeden bederf te zijn, dat ooit aan het menschelijk vernuft ontsproten is. Het heeft er niet slechts geleid tot protectie, maar tot roof, bedreven te zamen door staatslieden en fabrikanten. De trust-koningen zijn er mettertijd ge worden de regeerders der republiek! Protectie beteekent, dat de regeering tusschenbeide komt en een wet maakt, welke eenige fabrikanten de gelegenheid geeft de prijzen hunner producten te verhoogen en die door den consument te laten betalen om den fabrikant te verrijken. En ter verdediging van zulk bedrijf beroept die 'regeering zich dan op hare vaderlandsliefde en op den gods dienst, hare vertegenwoordigers gaan rond en spreken van hunne plicht, en van de groote bestemming van het Amerikaansche volk, en van zijn vlag en zijn nationaliteit en van de Voorzienig heid en van protectie, alles in éénen adem Een gedelegeerde met eencn in Amerika bekenden en geachten naam sprak als zijne overtuiging uit, dat proctectie eene schending is van de goddelijke zoowel als van de maatschappelijke wetten. De goddelijke wet leert onsgelijk gij wilt, dat de menschen u doen, doet ook gij hun desgelijks, en gij zult uwen naaste liefhebben als u zeiven. Beide voor schriften worden door protectie over treden. Streng doorgevoerde protectie voert onvermijdelijk tot overtreding van het tiende en zelfs van het achtste ge bod. Inderdaad, niet protectie, maar vrij handel heeft niet alleen eene maatschap pelijke, doch ook eene godsdienstige, eene ethische zijde en do woorden der Amerikaansche gedelegeeerde ten con- gresBe te Londen verdienen de aandacht en de behartiging van hen, die de laatste zijde, in verband met hunne voorliefde voor protectie bij voorkeur naar voren brengen. Groningen. U. G. S. Het nieuwe Fransche pantserschip »Danlon« zou Zaterdag j.l. te Brest te water worden gelaten. Maar, toen het gevaarte over een afstand van ongeveer 44 meter Jiangs de helling was afgegleden, bleef het plotseling staan. Er was toen geen beweging meer in te krijgen, ook niet toen twee sleepbooten trossen hadden aangebracht om het gevaarte van de helling te sleepen. Er moesten dus maatregelen worden getroffen om het schip opnieuw te steunen en op de helling vast te leggen. De tewaterlating van de »Danton» zal nu eerst over veertien dagen weder kunnen worden beproefd. In verschillende bladen wordt bet mislukken van de tewateilating van het schip besproken en in verband gebiacht met den in de Fransche marine heerschenden geest van anar chie. In het Zaterdagavond verschenen nummer van het socialistisch blad Egalité, was reeds de mogelijkheid geopperd, dat de »Danton« niet zou afloopen, terwijl arbeiders, die daarbij behulpzaam waren, anarchistische liederen aanhieven, zoodat hier en daar het vermoeden wordt uitge sproken, dat kwaadwilligheid niet vreemd zou zijn aan hel ongeval. Maar wie gezien had wat er leefde op dien terugtocht naar de ge vangenis in de soms-koude en dan weer zoo vriendelijke, zoo warme grijs van de oogen des beambten, bij zou erin gelezen hebben echt, groot, mooi verdriet over een jong leven, dat niet meer te redden viel... En voordat hij, dien avond, aan de groote hoofdpoort sein had ge geven van veilig-binnen laten, had-ie een paar maal zeer hevig over zijn forschen knevel gestreken, want hij voelde dat 't hem anders te machtig zou worden... Als-je zoo om en bij de vijf-en-dertig jaar die dingetjes hebt meegemaakt, dan weet je te voorspellen wat er komt, alsof je »met den helm" geboren waart..." Moeder zat op haar gewone plaatsje met een stapeltje wit goed op d'r knieën toen hij binnenkwam. Dat wist-ze, hoe gewoner, kalmer, eenvoudiger 't nou was, des te liever zou 't hem zijn. In baar oude lichaam hamerde 't liaast- afgesloofde bart met wilde slagen... Dat vonkjes dansten voor haar oogen. Te Billwarder bij Hamburg is Zondag een zware brand uitgebroken, waai door zes groote pakhuizen in de asch werden gelegd en een aantal andere huizen werden beschadigd. Lie brand was ontstaan doordat een arbeider asch uit zijn pijp op een stroomat had laten vallen. Deze vloog onmiddellijk in brand, de vlammen sloegen over op de in het pakhuis liggende brandbare goederen en bin nen kotten tijd had het vuur ook de naastliggende buizen aangetast. De knecht, die door zijn onvoor zichtigheid de ramp had veroorzaakt, kreeg bij zijn pogingen om den bi and in den aanvang te blusschen, zwaie wonden en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De vereenigirig tot beschei rr.ing van het natuurschoon in Zwitserland, heeft het initiatief genomen voor den aanleg van een soort nationaal park, waar het, evenals in het Yellowstone-park in de Vereenigde Staten, vei boden zal zijn iets te doen, dat aan de schoon heid van het park afbreuk kan doen, er te jagen, te botaniseeren of geologi sche onderzoekingen te doen. De daartoe uitgekozen streek ligt in het kanton Graubünden en de gemeente Zernotz heeft voor den tijd van 25 jaar afstand gedaan van haar uitgestrekt boschbezit tegen een zeer matige jaarlijkscbe vergoeding Er is weder een brutale treinioof gepleegd in de Vereenigde Staten. Op anderhalve kilometer afstand van Omaha (Nebraska) hebben vier ban dieten, met de revolver in de hand, het personeel van een sneltrein van de Union Pacific gedwongen testop pen en zicht daarop meester gemaakt van 7 zakken met aangeteekende stukken. De dieven, die onbemerkt in een goederenwagen hadden weten te sluipen, bereikten tan daar uit do machine op het oogenbhk, dat de trein door een bergengte reed, dwon gen den machinist den trein tot staan te brengen en noodzaakten toen de postbeambten hun de zakken over te leveren. Ondertusschen schoten zij herhaaldelijk hunrte pistolen af om de reizigers bang te makeri en ver wijderde zich daarna kalm met hun buit. Ongeregeldheden in Zuid-Italië. SINOPOLI (Prov. BEGGIOj, 24 Mei. Gisteren waien op het plein van de stad 2500 personen bijeengekomen die de verdeeling van de onderstands- gelden eischten en het ontslag van het gemeentebestuur. Zij wierpen met steenen naar de karabinieis, die de menigte tot kalmte trachtteu te brengen. Een karabinier, die door een steenworp was getroffen, gaf vuur, waarop hij werd ontwapend door de betoogers, die op hun beurt vuurden op de karabiniers, waarop dezen weder met geweerschoten antwoordden. Vier manifestanten werden gedood en ver scheidene gewond. De inmiddels aan gerukte troepen herstelden de orde. De Koningiu. Het bericht, dat H. M. de Koningin Vrijdag ook reeds in den tuin zou hebben gewandeld, berust op een mis verstand, dat zijn grond waarschijnlijk hierin vindt, dat het jonge Prinsesje Viijdag voor het eerst op den arm En ze moest héél hard knarsen op de tanden om terug te dringen de tranen, die dreigden te komen. En de naald in baar vingers danste op 't katoen, meer dan-ie prikte of naaide. Zij had hem hooren binnenkomen. En gaan zitten. Toen, over haar bril heen, met dat intense wit van matelooze aandoening der afgetobde ziel, keek ze hem aan, haar Dirk. Na die acht maanden... Zag ze hem aan. Zoo vriendelijk; met zoo'n heerlijk gejubel van haar moeder-vreugde... knikte zij tegen hem. Willende uitdrukken: Dag kind Dag! lieveling! ...Dag, mijn jongen. Moeder is zoo blij, dat je er weer bent!.. 't Glimlachte om de oude, slappe afgeleefde lippen. En ook was er heelemaal uit verborgen boekje van ziel komend zoo'n angst op dat gezicht. Ze had zijn stoel op de oude plaats neergezet. En z'n pakje tabak met de pijp. En vlak tóór hem stond in een -mooi nieuw lijstje, het porti et van vader, waar Diik zooveel van gehouden badDien had-te maar gekend in zijo vroege jaren nu al lang ge- van de verpleegster in den tuin is geweest. Een aardige bijzonderheid wordt hierbij vermeld. De schildwacht, die achter hei paleis op post stond, begreep onmiddel lijk, dat het kindje, dat daar rond- gediagen werd, Piinses Juliana moest zijn. Hij presenteerde het geweer en bracht zoodoende voor het eerst aan de jonge Prinses het militaire eere- saluut. Z. K. H. de Prins, die het tooneelije van uit de verte zag, liet den soldaat 's middags bij zich komen en schonk hem een belooning. De doop der Prinses. Naar men verneemt is de datum voor de doopplechtigheid van prinses Juliana voorloopig bepaald op Zaterdag 5 Juni in de Willemskeik te 's Graven bage. Het Hof zou voornemens zijn den Hen Juni naar Het Loo te vertrekken. Nederlandsche Heidemaatschappij. Het Bestuur der Nedeilandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat ook dit jaar evenals het vorige een gezamelijke excursie zal worden gemaakt met de leden van de nVerein für Wiesenbau, Moor- und Heidekulturen' in Westfalen naar verschillende ontginningen in West- falen. Deze excursie zal gehouden worden op den 3den Juui e.k. Het voornemen bestaat een bezoek te brengen aan de bekende bevloeiin gen ui de Bokerheide en aan de wilde bevloeiingen langs de Ems, Serinebeek en de Furlbeek. Voorts zullen ontginningen worden bezocht van de Kolonie VYilbelmsdorf, enz. Belangstellenden, die deze excursie wenschen mede te maken, kunnen zich om inlichtingen wenden tot de Directie der Nedei laridsche Heide maatschappij te Utrecht, die bereid is allo gewenschte inlichtingen te verschaffen, en opgave voor deelname gaarne vóór 30 Mei a.s. tegemoet ziet. Iluisvlijt-teiitoeustelling. Vanwege de Commissie voor de door de Afd. Utrecht van den Volks bond georganiseerde Hijsvlijt-tentoon- stelling wordt ons 't volgende gemeld: De bezorging der voorwerpen moet geschieden franco aan hel gebouw van Tivoli (ingang Kruisstraat) op Dinsdag 1 Juni, Woensdag 2 Juni of Donderdag 3 Juni van 's morgens 9 tol 's avonds 9 uur. Elke inzending moet vergezeld gaan van een geleid- bnef, vermeldende le. den aard van het voorwerp; 2e. naam, leeftijd, beroep en woon plaats van den inzender 3e. in welke afdeeling men het ingezonden voor werp wenscht geplaatst te zien of in welken bijzonderen wedstrijd men wenscht mee te dingen (N.B. De Commissie behoudt zich het recht voor voorwerpen te weigeren of in een andere dan de opgegeven afd. te plaat sen) 4e. welke koopprijs door den inzender gevraagd wordt, indien hij een of meer voorwerpen te koop wenscht aan te bieden. Bij de bezor ging wordt aan den inzender een bewijs van ontvangst afgegeven. Geschiedt de bezorging niet persoonlijk, bijv. per spoor, boot of bode, dan wordt dit bewijs, benevens de toegangskaart den inzender toegezonden. Na afloop der tentoonstelling moeten alle voorwerpen van 17 tot en met 19 Juni worden teruggehaald. Geschenken voor de tombola worden leden Maar Dirk kon op vaders knieën klouteien met zoo'n echt plezier dat moe er van genoot. En later als ze Dirk het portret van den jong gestorven vader liet kijken, dan kwam er had ze best opgemerkt trek van echten wee moed op zijn gelaat. Dat alles wist moe. En daarom juist had ze dat porti et daar nou neergezet... Als om uit te drukken Hij vergeeft je ook Jij bent en blijft onze lieve, beste jongen... Voor ons, je ouders, ben-je toch altijd dezelfde hoor Maar hij zag 't niet. Hij had z'n pet op den grond ge smeten. En z'n eene arm lag languit op de tafel: Ze voelde 't dadelijk, scherp-ziend moedertje, dat hij leefde in droomwereld. Hij merkte heelemaal niks: Z'n oogen stonden wi'd. Hij woelde in z'n haren. Op zijne vervaalde, verrauwde, mager geworden wangen teekende zich vurige vlekken af... En toen ze uiterste kracht inspan nend om naar hem toe te gaan haar hand op z'n schouder legde en gaarne aanvaard. De inzendingen wor den tegen brand en inbraak verzekerd In een dezer dagen kosteloos te ver- spieiden propaganda blad worden bij zonderheden medegedeeld. De Dinsdagmiddag van 1.45 tot 2.15 onder voorzitting van den Burge meester jhr. J. W. A. B.irchman Wuy- tiers gehouden vergadering van den Raad der Gemeente werd bijgewoond door 15 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Kroes en Hamers. Onmiddellijk na de zitting te hebben geopend, verhief de Burgemeester zich van zijn zetel en zeide ongeveer: Mijne Heeren. Sedert onze laatste bijeenkomst heeft de blijde verwach ting plaats gemaakt voor een blijde gebeurtenis. Immers den 30sten April, des ochtends omstreeks 7 uur, kort na onze vorige vergadering, is ge boren 11. K. 11. Prinses Juliana. Een historische gebeurtenis van gioot be lang voor ons Vorstenhuis, van zeer groote waarde voor ons Vaderland, waardoor de band tusschen Oranje en Nederland opnieuw is versterkt. Moge de Prinses opgroeien tot een edele Vorstin, tot vreugde der Koninklijke familie en tot heil van het Vaderland. Burgemeester en Wethouders heb ben gemeend in uw geest te handelen door ook namens den Raad aan II. M. de Koningin een adres van geluk- wensch te zenden, waarop het vol gende antwoord is ontvangen van H. M. particulier Secretaris: Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin heb ik de eer U Hoogst- derzelver dank over te brengen voor de gelukwenschen ook namens de Gemeenteraad van Ameisfoort aan geboden bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. De rede werd door den Raad staande aangehoord. De notulen van 27 April werden als vastgesteld beschouwd. De ingekomen stukken waren Van Gedeputeerde Staten eenige goedkeuringen van Raadsbesluiten alle aangenomen voor kennisgeving Een adres van den Directeur der Bui gei avondschool, houdende verzoek tot het invoeren eener nieuwe salaris- regeling te behandelen bij de be grooting voor 1910; Een adres van het Bestuur der Ambachtsschool benevens een adres van adhaesie van verschillende ver- eenigingen, waarbij verzocht wordt een subsidie voor het jaar 1910 te willen verstrekken ten behoeve van een avondteekencursus voor ambachts lieden als voren een adres van het Bestuur der Oranjevereeniging, waarbij verzocht wordt een verhooging van het jaar- lijksch subsidie om prte-advies aan B. en W. Een adres van het Bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amersfoort waarbij wordt verzocht het jaarlijksch subsidie van f 100 tol f500 te ver hoogen bij de Begrooting voor 1910; Een adres van de Vereeniging tot bouwen en verbeteren van arbeiders woningen, daarbij verzoekend gedeel telijke ontbinding van het met de Gemeente gesloten erfpachtscontract om prse-advies aan B. en W Een adres van de firma A. H. van Cleeff inzake de levering van druk- legen hem zei «Dirk, kind, zeg je moeder niet eens goeien-dag Toen vloog hij op uit z'n stoel. Zag-ie haar aan als gerukt uit wereld van visioenen, vèr van de naasie omgeving. Toen voelde ze eerst recht, eerst diep, het verschrikkelijke lijden, dat hem folterde, toen hij 't uit schreeuwde: »Ze heit me uitgelachen. En gezicht tegen me getrokken van: Dacht je soms, dat ik met zoo'n.. met zoo'n.. met 'n boef... En de vader heit me gevraagd of ik 't hier mankeerde... Zijn dochter aan een boef te geveD... D'r uit! En gauw ook wat.De vent, voor wien 'ik gestolen heb om 'm aan centen te helpen... voor haar natuurlijk hè?.. Voor Klaartje!... Een tachentig pop die ik gegapt heb... D'r uit, heit je gezegd... Gemeene schooier, die je bent-... En zij heit me uilgelachen.. Moeder sloeg haar broodmageie trillende armen om hem heen, maar Diik rukte zich los. 't Portret viel op den grond... 't Glas brak in honderd scherfjes. De straatdeur bonsde dicht... Het feestelijke dure skommetje werk aan de Gemeente bij punt 5 Een adres van bestuursleden der nieuwe Amersfoortsche Viijwillige Brandweer vereeniging inzake het subsidie en beschikbaarstellen van materieel om prne advies aan B. en W., Een schrijven van het bestuur der Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken betreffende de goedkeui ing van de rekening dier inrichting om prce-advies aan B. en W. Hierna kwam aan de orde de agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot benaming van het plein bij de samenkomst van Arnhemsche- weg, Leusderweg en Bergstraat. Het zal worden genoemd Prinses Julianaplein. Aangenomen z. d of h st. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan het Hoofd der Jongensschool J. C. C Rupp. Wordt z. d of h. st. verleend van 15 Mei tot 10 Juni, terwijl B. en W. worden gemachtigd, in de vacature tijdelijk te voorzien. 3. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres mej. W. Akkerman-Bakker. Wordt z. d. of h. st. eervol ver leend met ingang van 1 Juni a.s. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van J. Schulte Nordholt tot vast Inspecteur van bet bouw- en woningtoezicht. Wordt met algemeene stemmen aangesteld voor vast met ingang van '1 Juni 5. Rapport en voorstel van Burge- meesteren Wethouders naaraanleidmg van een adres van S. W. Melchior en de Vereeniging van Amersfoortsche drukkers-patroons, betreffende de leverantie van drukwerk. Het prm-advies van B. en W. is afwijzend. De heer Gerritsen acht deze zaak voor B. en W. zeer zeker zeer moeilijk en zal geen voorstel doen doch wil B. en W. in overweging geven een tarief te volgen voor het drukwerk der Gemeente; spr. meent dat een ambtenaar elders reeds zoo'n tarief heeft gemaakt en kan zich best be grijpen dat alle drukkers als belasting betalende burgers wenschen een deel te krijgen van de leveranties. Wal het drukken der Raadsstukken betreft kan spr. zich zeer goed ver eenigen met de opvatting dat deze gunning niet hoeft plaats gehad tot in eeuwigheid, zoodat spr. hoopt, dat als de gelegenheid zich voordoet, B en W. de opdracht zullen wijzigen dan wel van jaar tot jaar geven en aldus ernstig zullen overwegen of er niet is te voldoen aan een inderdaad billijk verlangen. De heer Plomp zegt, dat door B. en W. in hun antwoord op het adres der vereeniging van boekdrukkers patroons wordt gezegd, dat belasting betalen nog geen recht kan doen ontleenen op leveringende heer Melchior ontkent dit in het nader adres, dat hij zegt ook namens die vereeniging te zijn. Spr. is het eens met B. en W. De Gemeente heeft voor allerlei zaken te zorg9nonderwijs, brand weer, enz. en daardoor heeft zij geld noodig, dat zij krijgt uit belastingen. Wie belasting betaalt, geniet daarvan doch kan aan die betaling geen ander genot ontleenen dan alle overigen, niet bedingen eenig recht op werk. Men koopt waar men met het minste koflied, dat moeder voor Dirk gezet had; om 'm te verrassen na z'n thuis komst om 'm te bewijzen, dat-ie voor haar, moeder, nog d'r eigen lieve beste jongen was, verspreidde z'n geuren in het kamertje. Maar moedertje rook er niks van. Die lag, met haar smal smartekopje gedrukt tegen den stoel, waar Dirk straks nog gezeten bad... En het eenige waar ze aan denken kon, was aan den smak, waarmee de straatdeur was dichtgevallen toen hij wegging... Toen alles voorbij was, voor altijd... Meneer Houtman, de bewaarder van de gevangenis is nog bij haar teruggeweest. Een dag of wat na Dirk's laatste vertrek. De buurtjes hadden tegen hem geknikt; gehoofdschud vingers tegen wangen gedrukt; gegluurd wat-ie er wel van zei... Hij had z'n uniform aan. Nu was er toch niks meer aan te bederven... Dadelijk zag hij, dat het vonkje in haar vroeger schrandere, pientere oogen verüaauwd was.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2