IIKGIII B. IBITEMiEIG/Hz., Y. FABER, Sopsterweg 14. Slotloiwer's Stoomdrukkerij, Amersfoortscli Wissel- .em -Effectenkantoor FLAHELLEN-COSTUMES, =t0MËRVESTEN.= B. A. SIDDRÉ YiiBMclMiilü Moe. Plaatselijk Nieuws. Advertenttën. 4 SCHILDERS Terd' -------- DRUKWËRKEN, DAMES EN HEERENKÉEEDING NAAR ÏÏAAf. geld het best terecht kandat moet de gemeente óok doen en tenzij haar belang ineebiengt anders te handelen, moet zij aan inwoners de voorkeur geven voor leveringen, want dit ver hoogt de koopkracht der Gemeente. Als we nu zien, dat bij het gereed maken der kiezerslijsten zoo'n zeer groot verschil is tusschen de prijzen hier en elders dan hebben B en W. gelijk dat zij deze gunden buiten de Gemeente, en spr. zou het onjuist vinden als de Baad in eenig opzicht hierop invloed trachtte te oefenen. De heer Gerritsen wil nu zekere tarieven ontworpen hebben maar dat is hoogst moeilijk en dan kunnen B. en W. daardoor geen invloedoelenen op de arbeidsvoorwaarden. Dat kunnen zij wel bij een eenigszins groot bouw werk waarbij alle werklieden zekeren tijd als 'l ware in dienst van de Gemeente zijn; maar op een drukkerij werkt de man nu voor de Gemeente en een oogenblik later voor iemand die liefst zoo weinig mogelijk betaalt, daarop is dus geen toezicht te houden En hoe zoude B. en W. het recht hebben dezen druk alleen te leggen op boekdrukkers en niet op alle andere leveranciers? Zoo zouden zij per slot van rekening komen tot een soort beschermend stelsel. Het bewijs is niet geleverd, dat er slecht werk is geleverd waar de arbeids voorwaarden wellicht minder gunstig warenmaar de heer Melchior, die heel sterk is in zijn beschuldigingen en zeer zwak in zijn bewijzen heeft wel meer onbewezen gelaten. Ik vraag zoo besluit spr. van deze plaats of de lirina Van CleelT zich heeft schuldig gemaakt aan het geen de heer Melchior baar te laste logt. De heer Van Duinen heeft het rap port van 7 November 1905 over deze zaak nog eens opgezocht en kan zich niet begrijpen hoe adressanten hierop nu weer kunnen terugkomen nadat deze even moeilijke als delicate kwestie toen zóo glashelder is uiteengezet. Spr. begrijpt niet de strekking van het adres. De heer Celosse, Wethouder, ant woordt nu den heer Plomp namens het college van B. en VV dat het aan het Dagelijkse!) Bestuur niet bekend is, dat de firma Van Cleeft in eenig opzicht in overtreding is geweest. De voorzitter: verlangt nog iemand bet woord, of hoofdelijke stemming? Het afwijzend voorstel wordt nu aangenomen z. h. st. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrelLmde het geven van eene schadevergoeding aan een huur der van land, benoodigd voor den aanleg van een weg door de Vlas akkers en Birkhoven. Aan den heer Koenen wordt z. d. of h. st. een schadevergoeding ver leend van f45. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet niet-houden van overgangs-examens aan het Gym nasium. Evenals vorige jaren wordt z. h. st. besloten, die examens niet te houden. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de uitbetaling van subsidie over 1908 aan de Amers- foortsche Tiamwegmaatscbappij. Bij uw besluit van 29 September 1908, no. 306 werd aan de Amers- foortsche Tramweg Maatschappij voor het jaar 1908 een subsidie lot een maximum van f1800.verleend o.a. onder de voorwaarde: dat deze subsi die alleen dan uitbetaald zal worden, Ze wist best, waai om meneer Hout mans kwam. Hij vertelde haar, maakte haar duidelijk, hoe Dirk den avond nadat-ie in zóó felle wanhoopsstem ming was weggegaan... Afijn adat alles weêr verloren was. 't Drong maar langzaam tot de hersens, bet begrip, van vrouwtje door. In die enkele dagen was ze tien jaar ver ouderd. Maar toen meneer Houtmans, de bewaarder zou vertrekken, wenkte zij hem Er kwam een smeekend trekje op haar gezicht. Ze kleurde nog eens als van ouds; als vroeger; toen de smart in haar hersens nog niet zóó vernield en verwoest had zijn band tusschen haar beeuige kil aan voelende vingertjes. Zij fluisterde hem iels toe. Of-ie goed voor 'm zou zijn.Voor haar iongen... De waanzin van smart scha terde in baar oogen. Ze grijnslachte Maar de oude gevangenis-bewaarder voelde, wkt voor verdriet er school in dat grijnzen... En met al zjjn kranig geschoold zelfbedwang kon-ie niet verhoeden wanneer en voorzoover de ontvangsten der Maatschappij over het jaar 1908 naar het oordeel van ons college, te koit schieten om de in dat jaar voor exploitatie en vernieuwing benoodigde uitgaven te bestrijden, en niet mag dienen tot betaling van dividend. Tot dit besluit beeft mede geleid de overweging, dat voor 1908 door de Garanten-vereeniging der Amers- foortsche Ti am een bedrag van f 1000.ter beschikking gesteld is. Blijkens de thans door het Bestuur ingediende rekening is er een tekort op de exploitatie over 1908 ten bedrage van f 1530.03. liet tekort over 1907 bedroeg f 2760 42. Dat deze vermin dering verkregen is, is in hoofdzaak toe te schrijven aan bezuiniging in de exploitatie. Naar de letter van uw besluit van 29 September zoude de Gemeente kunnen volstaan met uitbetaling van het tekort, na aftrek der bijdrage ad f 1000. van de garanten. De gemeentelijke subsidie zou dan over 1908 bedragen f 1530.03.— f 1000 f530.03. Eene dergelijke regeling der subsidie lijkt ons evenwel noch in het belang «Ier Gemeente, noch in dat der Maatschappij. Gedurende eenige jaren heeft de Gemeente jaar lijks f800.subsidie gegeven; toen bleek, dat de exploitatie niet was vol te houden, vermoei derde de Gemeente hare subsidie met f 1000.daarbij als voorwaarde steliende, dat ook belangstellenden (waaruitdeGaranten- vereeniging is ontstaan) eveneens f1000.ter beschikking zouden stellen. De meerdere exploitatie kosten werden destijds geschat op f2000. die dus door Gemeente en garanten gelijk zouden worden betaald. Het blijkt, dal deze meerdere kosten over 1908 bedragen hebben f730.63. Wij stellen U voor, thans deze kosten eveneens gelijkelijk door de Gemeente en de garanten te doen betalen. Van de f1000.door de garanten be schikbaar gesteld, kan dan het over blijvende gebruikt worden om even- tueele nadeelige saldo's van volgende jaren geheelofgedeeltelijk te bestrijden. Op dia wijze lijkt ons het voortbestaan der tram het beste verzekerd. Voor 1908 zal door de Gemeente, die f 1800.beschikbaar stelde, bij de voorgestelde handelwijze uitbetaald worden f800 x f730.03) tl 165.015 en dus eene besparing ge maakt worden van f 1800 f 1165.01® f 684.98s. Indien het volle bedrag, door garanteD beschikbaar gesteld, verantwoord werd over" 1908, zou deze besparing natuurlijk grooter zijn de Gemeente zou dan slechts f530.03 betalen en derhalve f1800 min f530 03 f1269 97 besparen. Het is dan evenwel niet te verwachten, dat, bij eene dergelijke subsidie der Gemeente, de garanten voor 1909 of volgende jaren wederom gelden beschikbaar zullen stellen, waarvan het gevolg zal zijn, dat de gemeentelijke subsidie weer verhoogd zal moeten worden. Dergelijke schommelingen in de ge meentelijke subsidie ziju uit financieel oogpunt ongewenscht; wij achten het beter eene geleidelijke daling der subsidie te bevorderen, dan deze aan groote fluctuaties bloot te stellen. Wij meenen hiermede èn't belang der Maatschappij èn dat der Gemeente aangetoond te hebben bij eene regeling, waarbij over 1908 door de Gemeente f800 x f 730.03) f 1165.01 als subsidie gegeven wordt en waarbij van de f 1000, door de garanten beschikbaar gesteld, een bedrag van f 365.01'overl908 verantwoord wordt. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen, goed te keuren, dat door ons over 1908 een bedrag van f 1165.01s als subsidie aan de Amers- foortsche Tramweg Maatschappij wordt uitbetaald. Aangenomen z. d. of h. st. 9. Nader voorstel vari Burgemeester en Wethouders betreflende bet aan gaan eener geldleening. In de vorige vergadering werd be sloten, ten behoeve van buitengewone weiken in 1908 en 1909, te leenen een bedrag van f 100 000 rentende 3'/i pCt. Ingevolge de door Gedeputeerde Staten uitgesproken wenscbelijkheid stelden B. en W. thans voor, art. 5 der leeningsvoorwaarden te lezen »Onverminderd het recht der Ge meente Amersfoort om te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing a pari over te gaan, zal ten minste afgelost wordenenz. Aangenomen z. d. of h. st. 10. Nader vooistel van B. en W. betn llende reclames tegen den aan slag in het vergunningsrecht. Het voorstel strekt om. ingevolge het rapport van den herschatter, de aanslagen te handhaven. 11 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begroo ting, dienst 1908 (betaling uit het artikel voor Onvoi ziene uitgaven) Z. d. of h. st. wordt besloten f300 te bestemmen als subsidie voor den teekencursus aan volwassenen in 1908. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begroo ting, dienst 1908 Z. d. of h. st. wordt bet voorstel, waaromtrent geen mededeelitig wordt gedaan, aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verleening van af schrijving van Inkomstenbelasting we gens vertrek en ovei lijden, dienst 1908. Z d. of h. st. wordt afgeschreven f 1350. Hierna werd de vergadering gesloten. dat, terwijl bij verzekerde van: «Zeker moeder, waarachtig hooi I" Dat toen een traan neerdruppelde uit z'n strenge eerlijke kijkers, die al zooveel van menschelijke ellende doorschouwd hadden, op de haast-doode vingers van arm, arm vrouwtje... MAITRE CORBEAU Door de Kiesvereeniging Ge meentebelang zijn in haar vergadering van Maandag 24 dezer tot candidaat voor de Gemeenteraad gesteld: In district I S. J. v. Duinen en R. G. Rtjkens, In disrict II R. Smit en P. v. Achterbergh, In district III J. v. d. Wal kz. en Th. Sanders. Dr. Van Leeuwen, de candidaat voor Amersfooit van de S. D. A. P., sprak gisteravond in de «Keizerskroon" voor een niet zeer talrijk publiek over den aanstaanden stembusstrijd. Zijn beweren, dat het overal op politiek gebied slap en stil was, behoefde voor Amersfoort niet bewezen te worden. De spreker weet dit voor dit district ook aan den afgevaardigde Van Asch van Wijck, die doorgaans door afwe zigheid schittert. Ook zijn de burger partijen bang voor het voetlicht te komen. De verdeeling der burgers in kerkelijken en viijzinnigen maakt, dat er geen kracht kan ontwikkeld worden. We leven thans in de periode van burgerlijke onmacht. De verschillende partijen, aldus spieker, hebben in de verkiezingsdagen veel beloofd en zoo- dra ze de macht in handen hadden niets gegeven. Over de antithese werd natuurlijk gesproken, omdat Amersfoort's afgevaardigde anti-rev. is. Uit de geschiedenis werd het samengaan van Rome en Dord ver klaard, en tevens aangetoond, dat de antithese in de christelijke regeering niet te vinden is. De conclusie was dan ook: de anti these is een leugen. Wel bestaat er in de Maatschappij een groote tegen stelling tusschen kapitaal en arbeid. Een arbeider met f 400 inkomen betaald aan indirecte belasting 14%. Iemand met f 1000 inkomen 8%, en iemand met f 8000 inkomen 6°/o. Voor eiken leerling der gewone lagere school betaalt het rijk f 30 tot f 35 per jaar, voor een van het middelbaar onderwijs f 200 tot f 300 en voor een van het hooger onderwijs f900 a f '1000. Dit is een schreeuwende onrechtvaardigheid, waaraan een einde moet gemaakt worden. Het program van de S. D. A. P. wordt vervolgens besproken en toegelicht. Wij richten ons niet tegen het geluk van anderen, doch tegen het ongeluk. Met een krachtige opwek king ten strijde besluit spreker zijn rede. Debat was er niet. Dinsdagmiddag, te 12 uur werd voor 't front van den troep aan den korporaal-kok Trouwborst de eere medaille in brons uitgeriekt. De heer F. Faber, onderwijzer aan de school in de Beekstraat slaagde voor het praktijk examen der Vereen, van leeraren in het boekhouden. Quick sloeg Zondag in de serie wedstrijden uitgeschreven door U. V. V. te Utrecht het tweede elftal van Haar lem met 32. De 2e luit J. P. Bolten van het 5e regiment Infanterie zal op 29 Mei van zijn detacheering aan de Nor maalschietschool bij zijn korps terug- keeren. Op het Concert in «Amicitia» Zondagavond balfacht door de Slaf- muziek van het 5e Regiment Infanterie te geven zal hetnavolgendeprogramma worden uitgevoerd: 1. Per Aspera ad Astra, marsch, Urbach; 2. Ouverture «Oberon», We ber; 3. Espana, wals, Waldteufel; 4. Grosze Fantaisie über Motieve der Oper «Figaro's Hochzeit», Mozart; 5. Ouverture Mignon, Thomas; 6. Rhap- sodie Langroise. Liszt; 7. Waldvöglein, polka für Piccolo, Burose; 8 Hom mage it Chopin, Bekker. Onderstaand adres is door de firma A. H. van Cleeff aan de Raad dezer gemeente gezonden. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Geeft eerbiedig te kennen ondergeteekende, Firma A. H. van Cleeff, wonende te Amersfoort, Kortcgracht 9, dat, na kennisneming van het adres onder teekend door den heer S. W. Melchior, 21 Mei tot uwen Raad gericht en waarvan haar een afdruk werd toegezonden, zij het haar plicht acht, met alle kracht op te komen tegen de volgende, in dat adres voorkomende geheel on ware aantijging: „dat dit (d. i. het drukken van de Gemeenteraadsstukken) thans in verkeerde handen is, blijkt dagelijks, waar de inhoud dezer stukken reeds in de Oude Amcrsfoortsche Courant verschijnt, alvorens andere bladen gelegenheid hebben zich van den inhoud op de hoogte te stellen dat zij nooit vóór dat haar door de Gemeente secretarie was toegezonden een gedrukt exemplaar van eenig Raadsstuk onder gesloten en geadres seerden omslag het teeken, dat dergelijk stuk aanstonds mocht gepubliceerd in haar courant is overgaan tot opneming van zoodanig stuk; dat, indien zij zich ooit had schuldig gemaakt aan een zóó grove schennis van vertrouwen, toch zeker Burgemeester en Wethouders, dan wel de Gemeente-secretaris of de leden van uwen Raad zeiven daartegen aanstonds zouden zijn opge komen, daar bij de opdracht van dezen arbeid wel degelijk werd gestipuleerd geheimhouding tegenover een ieder en geen voorbarige publicecring in eenige courant; dat zij nooit eenige klacht daaromtrent of in eenig ander opzicht over het haar opgedragen werk heeft vernomen; dat zij niet mag nalaten, de welwillende aan dacht van uwen Raad te vestigen op het eigen aardige verschijnsel, dat, na de door Burgemeester en Wethouders bij hun rapport van 2 Maart j.l. ontzenuwde bewering der Boekdrukkers-patroons- vereeniging „dat het drukken der Gemeenteraads stukken buiten inschrijving wordt toevertrouwd," niet het Dagelijkscho Bestuur dier vereeniging teekende het adres van 21 Mei, bevattend een tweede even onwaar argument, maar een lid dier vereeniging en wel ae heer S. W. Melchior; dat ondergeteekende nooit, noch tegenover personen, noch door voorbarige publiceering van het geheel of een gedeelte der stukken in de door haar uitgegeven Amcrsfoortsche Courant of in eenig blad, of door op welke wijze ook gebruik tc maken van haar bekeLdheid met den inhoud van eenig stuk, het geheim der stukken heeft geschonden. 't Welk doende, enz. van UEdclAchtbaren de dienstwillige Firma A. H. VAN CLEEFF. Amersfoort, 25 Mei 1909. 300ste STAA't SLO'ó'EntA. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 25 Mei 1909. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 564 16231 16232 16584 16603 16611 en 17207. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 573 580 618 682 5361 8573 8595 10276 en 17223. gevraagd^ doer H. A. VAN WILLIGENBURG, Baarn, om te Berden aan zffè" te werken; verg. yun kost en inw. en goede Lamaison Bouwer Co. Muui'huizen 39 belasten ,/tch mel" V a a n f en verkoop va n IEffeót en, Wis- v seis lu Ctrn'pons, sluiten prolóTigafic; Safe-inrichting. Levering van alle voorkomende tegen concorreerende prijzen. j- yöorheen yf. CRO0CKEWIT WAzn. ^0RTÏ6EA0HT 7. ASSURANTIËN, CRBBIKIENj COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLON G ATIÉN, VREEMD GELD, WISSELS. Zijdie in werkelijkheid genezing willen vinden bijekaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Hpaikundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven ;Öen.,kiH5per. Aan hen, jüp-na'onderzoek tot béfrawteling'"vprden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws 'van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. j *4 Utrechtschestraa.t ?l. Algemeen Assurantie- en'.Administratiekantoor. Beslist goedkoopste en sptïe&te ^dres voor Brand-, Zee- en Binnen vaart-Verzekeringen aj) jeutspolis, Ongelukken-, Glas-, Post-, Inbraak-, Nering;, Aas^rê&elijkheids-Verzekeringen, Levens verzekering, Pensioenen, jËujfrenten, Nederl. Spaar- en Incassobank Hypotheken, Borgstelling. e 1 - Medoc Champignisé Sec. 1.50. N.B. De Vine Blanc Mousseux du Medoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wjjnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3