In alle Huizen. réclame! Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. naar een decoratie aan dr. Kuyper bekend was gemaakt." We bebben naar aanleiding van dit verslagje om nadere inlichtingen gevraagd in hoeverre het juist was en ontvingen ten antwoord, dat het niet geheel klopte met wat mr. T. had gezegd. «Door den heer T. zoo schreef men ons werd medegedeeld inge volge een tot hem gerichte vraag, dat een rijk Amsterdammer trachtte een Nederlandsche ridderorde te ver krijgen, waarop hij bijzonder gesteld was. Hij riep daartoe de hulp in van een dame, eveneens woonachtig te Amsterdam, die den naam had, in dergelijke affaires zeer handig te zijn. De juffrouw bracht een bezoek aan minister Kuyper en, hoewel het gesprokene ter audiëntie weinig hoop op succes gaf de decoratie kwam. De gedecoreerde schonk toen aan den heer Kuyper een som van f11000, voor verkiezingsdoeleinden en de juf frouw genoot mede voor haar tus- schenkomst een zeer ruime belooning. De namen der bedoelde personen waren den heer T. bekend en hij was in staat bovenstaande met schrif telijke bewijsstukken te staven." Ziehier een kort, maar voorzoover wij kunnen nagaan nauwkeurig verslag van wat naar aanleiding van deze kwestie ter vergadering werd gezegd." Zools men ziet, wijkt deze mede- deeling af van het in het verslagje gezegde, maar toch blijven we ophel dering zeer noodig achten. «Avdp." Er zijn plaatsen waar de Pink Pillen zoovele genezingen hebben tot stand gebracht, dat men om zoo te zeggen er een in alle huizen vinden kan. Kaatsheuvel verkeert in dat geval en wij geven hier eenige getuigschriften uit die plaats afkomstig. Mme Hei/s (Cl. Tilburg). Mme Rijswijk (Cl. Delft) Mej. de Wed. Petronella van Rijswijk, geb. Yan Rooij, wonende bij den heer Netten, Groote straat tegenover de Kerk, schrijft ons: „Ik heb heel langen tijd geleden aan zeer zware rheuma- tische pijnen in ae beenen en de gewrichten. Ik heb veie geneesmiddelen gebruikt zonder zoo gelukkig te zijn mijne pijnen te zien verdwijnen of enkël maar verminderen. Ik geloofde dan ook veroordeeld te zijn ze geheel mijn leven te hou den. Toen ben ik, meer om mijn geweten gerust te stellen, dan uit overtuiging, de Pink Pillen gaan gebruiken, die mij zeer waren aanbevolen. Juist die goede pillen hebben mij van mijne pijnen verlost. Mijne genezing is duurzaam ge weest. want nu al twee jaren lang lijd ik niet meer, en dit ondanks mijn vergevoiderden leeftijd. Ik verheug mij daarentegen in een goede ge zondheid." Mcj. Cornelia van Luxemburg, geb. Yan Ber- lekom, wonende-te Kaatshevel, Gysenburg, schrijft ons: „Ik heb het voorrecht u mede te deelen, dat mijn dochter Helena, die gedurende langen tijd geleden heelt aan maagpijn, hoofdpijnen, duizelingen en lendepijn, door de Pink Pillen volkomen genezen is.' Mej. Maria Heys, geb. Hervoorts, oud 53 jaren, schrijft ons: „Vele jaren lang heb ik geleden aan bloedarmoede, zwakte en jchele hoofdpijnen. Ik had geen eetlust en at zeer weinig. Op het oogenblik van mijn kritieken leeftijd was mijn toestand verergerd, maar toen heb ik de Pink Pillen genomen en ben volkomemiersteld. Sedert dien tijd ben ik voortdurend gezond geweest." Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bh Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. We ontvangen het volgende communiqué. 31 Augustus 1909. Het comité, dat de feesten van 1898 en 1901 leidde en permanent bleef om leiding te geven aan feesten bij belangrijke gebeurtenissen in het Koninklijke Huis, heeft gemeend de geboorte van Prinses Juliana te Amers foort op meer luisterrijke wijze te doen herdenken dan tot nu toe bet geval was en als datum voor die viering gekozen den 31 Augustus, den eersten verjaardag van H. M. de Koningin als moeder. In «verleg met de Oranje-Vereeni- gi»g, wier Bestuur zitting beeft genomen in het comité, heeft het gemeend, voor dit jaar grootendeels te moeten volgen bet door die ver- eeniging ontworpen programma. Het Eere-lidmaatscbap van bet comité is welwillend aanvaard door den Burgemeester van Amersfoort, den generaal-majoor-commaridant der 4e divisie van het veldleger, den luitenant kolonel-commandant der rustende Schutterij, en de luitenant-kolonel fungeerend plaatselijk commant. In bet comité, waarin vertegen woordigd zijn alle categorieën der bevolking bebben zitting genomen een 30-tal heeren. Donderdagavond vergaderde bet comité en werd bet volgende pro gramma ontworpen: voor den ochtend reveille in de binnenstad zanguitvoering door volwassenen kinder-aubade, met optocht en onthaal parade des middags. historische optocht, opstijgen van een luchtballon of ringrijden des avonds omgang met muziek gondelvaart vuurwerk. Verder pui- en winkelversiering, buurtversiering, verlichting. Een en ander om prijzen. Aldus het ontwerp. Reeds hebben zich voor den optocht aangegeven een 30-tal jongelui, die alle kosten voor costuum, enz. willen dragen. Indien nog een20-tal gevonden kon worden, dat evenzeer voor eigen rekening wil deelnemen aan den «intocht van Frederik Hendrik binnen Amersfoort" dan zou een zeer mooie optocht gehouden kunnen worden, die ook de bewoners van omliggende Gemeenten naar Amersfoort zal doen stroomen. Wie lust heeft, daartoe mee te werken, melde zich voor aanstaanden Dinsdagmiddag 12 uur aan bij den Onder-voorzitter van het comité den heer J. Sinnige, Kamperbinnenpoort. Een costuum kost niet meer dan f5. behalve natuurlijk voor de hoofdper sonen. Mocht de optocht niet kunnen door gaan dan zal een ringrijderij worden gehoudendoch dan is ook de clo van den dag verloren. Maar, zal het programma kunnen worden uitgevoerd, dan hoopt het comité geldelijken steun te krijgen van de geheele bevolking. Het sub comité voor de financiën zal aanstaanden Dinsdagavond verga deren en zoo spoedig mogelijk een aanvang maken met het inzamelen van geld. Evenals in 1898, toen de bijdragen zóo mild toevloeiden, zullen lijsten worden aangeboden, maar óok een bus. Agenda vooi de openbare verga dering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 22 Juni 1909 des namiddags te half 2 ure. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het Reglement voor het Middelbaar Onderwijs in de ge meente Amersfoort. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming eener Commissie inzake onbewoonbaarvei klaring van de per- ceelen St-Jorrisstraat no. 31, 33,35, 37, 39. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot overname in beheer en onderhoud van eenige gedeelten vau Rijksstraat wegen. 4. Voorstel van Burg. en Weth betreffende de afkoop van erfpachts canon van gronden aan de rivier de Eem. 5. Voorstel van Burg en Weth. betreffende een verzoek van de Oran jevereniging tot verhooging der sub sidie. 6 Rapport en voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een adres van de afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch onderwijzers genootschap betreffende de salarisre geling van het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan de leerares aan de Hoogere Burger school Mej. H. C. van Eyk van Vooi thuysen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van verlof aan de leerares aan de Hoogere Burgerschool Mej. H. C. van Eyk van Voortbuysen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling eener verordening, houdende verbodsbepalingen tot hel stellen van gebouwen op gronden, die in de naast toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten, enz. 10. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een adres van P. van Achterberg betreffende de berekening van geoorloofden aftrek ter zake van de inkomstenbelasting. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer Akkerman. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting dienst 1908. 13. Vaststelling van oninbare aan slagen inzake inkomstenbelasting, dienst 1905, 1906, 1907 en 1908. 14. Vaststelling van oninbare aan slagen inzake straatbelasting, dienst 1905, 1906, 1907 en 1908. 15. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1909. 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot vei lenging van het verlof van het Hoofd der Jongensschool. De 18-jarige dienstbode van 't K. had j.l. Woensdag het ongeluk aan de Beekensleinschelaan uit een raam der tweede verdieping te vallen. Zij kwam daarbij op 't hoofd terecht, waardoor een schedelbreuk ontstond, die den dood ten gevolge had. De wed. M. in de Klaverblad- steeg werd j.l. Donderdagochtend leven loos op hare legerstede gevonden. Tegen een café houder aan de Langestraat is door de politie proces verbaal opgemaakt, wegens bet na bezetten tijd toelaten van gasten in zijn locaal. Luit. H. W. C. E. Mathon be haalde in het, ter gelegenheid van bet jaarlijksch concours Ilippique te Wapeningen, gehouden springconcours met Held den 2en prijs. Bij het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten: 215 de heer J. van den Hooft, Langestraat 107. 216 douairière Barchman Wuytiers. Komnginnelaan. 217 de beer A. van de Weg Lange straat 23. 218 de Heer W. van Haselen P. Hzn. Soesterweg 24. Het bestuur van het «Tehuis voor Militairen", Lange Beekstraat, heeft aan verschillende ingezetenen een rondschrijven gezonden, waarin om geldelijken steun wordt verzocht tot dekking der kosten van genoemde inrichting. Secretaris is ds. A. M. Donner, penningmeester de beer A. C. Couvée. Tot diaken van de Gereformeerde kerk aan de Langegracht is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. P. van Haselen, gekozen de heer J. D. van den Hoorn, die de benoeming heeft aangenomen De Utrechtsche toeristen-ver- eeniging «Bondsbelang" houdt aan staanden Zondagmiddag een rijwiel- clubtocht van Utrecht over De Bilt naar Amersfoort; De opening der jacht op water wild, (waaronder bedoeld wordt het schieten van waterwild, het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in een eenden kooi of daarmede gelijk staand toestel), is voor de provincie Utrecht bepaald op Zaterdag 17 Juli a.s. Donderdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Ordo" eene vergadering tot het stellen van candi- daten voor den gemeenteraad. De voorzitter, de heer D. P. Hamers, deelde mede dat bet bestuur eene bespreking had gehad met de besturen van de Anti-Revolutionaire en Chr Historische Kiesvereenigingen. De volgende heeren werden bij acclamatie candidaat gesteld District I. Mr. H. J. M. van den Bergb. District II. J. W. lorrissen (afir.) en M. R. N. Oosterveen (aftr District III. N. Veis Heijn. De tweede zetels voor district 1 en 3 worden voor de beide andere par tijen opengelaten, terwijl het bestuur wordt gemachtigd naar goedvinden deze over te nemen. De vergadering kon het aftredend lid, den heer S. J. van Duinen, niet opnieuw candidaat stellen, daar de vrijzinnige kiesvereeniging «Gemeente belang" geen enkel aftredend lid van rechtsche richting opnieuw gecandi- deerd heeft. Naar wij vernemen hebben de gestelde candidaten hun candidatuur aangenomen, Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der hoogere burgerscho len is Woensdag lödezer aangevangen, met 34 kandidaten hier, allen leer lingen van de Amersfoorlsche H. B. S. Voor het admissie examen tot den cursus 1909 1910 van de boogeie burgerschool alhier hebben zich aan gemeld 90 kandidaten, van welke 28 uit de gemeente Amersfoort en 02 van elders afkomstig. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 20 Juni geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reuionstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. Haentjes te Haarlem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren coll. Emerit. pred. Kas. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5V» uur, Godsdienstoefening. STOOliyAARTBERlCHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. Nederland, s.s. Grotius arriveerde te Lissabon 19 Juni. Door draadlooze telegraphic gered. Wederom heeft de draadlooze tele graphic haar groote waarde voor de scheepvaart bowezeri Zooals het geval was indertijd bij het ongeluk van de «Republic", is ook thans de redding van de honderden passagiers van de «Slavonia" aan de draadlooze telegra- phie te danken. Van Ponta Delgada worden nog de volgende bijzonderheden omtrent het ongeluk van den Cunardstoomer ge meld. Woensdag even voor middernacht werd aan boord van de «Prinzess Irene" die op 5 Juni New-York verliet een diaadloos bericht ont vangen, dat de «Slavonia" op het strand was geloopen en waarin hulp werd verzocht. De «Prinzess Irene" was nog op een afstand van 180 mijlen van de «Slavonia®, maar zij veranderde onmiddellijk van koers en stoomde met volle kracht naar de plaats van de schipbreuk, die op twee mijlen ten Zuidwesten van Flores bleek te liggen. Hpnderdagmiddag kwam de «Prinn zess Irene» langszij de «Slavonia® en dadelijk word begonnen met het over brengen der kajuitpassagiers. Viijdags bij liet aanbreken van den dag waren alle 110 kajuitpassagiers zonder eenig ongeval aan boord van de «Prinzess lrene« overgebracht. Spoedig daarna zette dit schip koers naar Gihraltar. Inlusschen echter waren nieuwe aanvragen om hulp van de «Slavoniarr weggeseind. Zij werden opgevangen aan boord van de «Batavia" van de Hamburg-Amerika-lijn, die eveneens onmiddellijk naar de p'aats van het ongeluk koers zette. Op dit Duitsche schip, dat beter voor tusschendeks- passagiers is ingericht dan de «Prin zess Irene®, werden nudetusschendeks- passagiers overgenomen, alleen de bemanning bleef nog aan boord. Maar Vrijdagmorgen verliet ook deze het schip. Zij landde op Flores. De «Slavonia® was toen geheel vol- geloopen en volslagen een wrak. De Engelsche bladen noemen met waardeering den naam Coles van den beambte van de Marconi- compagnie, die het draadlooze toetsel aan boord van de »Slavonia« bediende. Te Tiei zij ri bij de tweede groote kersenverkooping nog hoogere prijzen besteed dan bij de eerste. Men betaalde, naar schatting, 5 a 7 cent per pond »op het hout." De hoogste prijs voor één boom gaard was f995, behalve de onkosten het vorig jaar deed deze f705, met inbegrip der onkosten. Vele perceelen werden reeds op het eerste woord «gemijnd", soms door velen tegelijk Voor den aanvang der veikoopingen werd getracht deze alleen bij afslag (dus zonder eerst in te zetten) te doen veikoopen; doch daarop werd niet ingegaan. Wel zijn de zooge naamde «hoogen" afgeschaft. Alleen wordt nog f 1 voor den inzet van elk perceel betaald, terwijl de lOpCt. onkos ten voor den notaris zijn gehandhaafd. Ook te Ophemert werden hooge prijzen besteed. Volgens den kalender die niet liegen kan is 'i half-Juni. We gelooven het onvoorwaardelijk, maar 't is toch niet overbodig het even te constateeren, als we lezen van de sneeuwbuien welke dezer dagen in Italië vielen. Om dit meteoiologisch verschijnsel nog in merkwaardigheid te doen winnen, ging bet gepaard met een hevige onweersbui, waarbij de bliksem zelfs een mensch neervelde. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot 18 Juni 1909. Geboren: Hendrika, d. van Jan Renes en Hendrika Stoevenbeld. - Zwaantje, d. van Hendrik Busé en Sygje Giesselbach. Richardus Wilhelmus z. van Wilhel mus van Beek en Geurtje van de Mast. Rika Maria, d. van Hendrikus Johannes Albertus Staal en Annetje van Norden. Eén natuurlijk kind van het mannelijk geslacht. Roelof Jacobus, z. van Augus- tines Fransiscus Verstraeten en Maria Hendrika van Kooy. Hendrika Maria Antonia, d. van Petras Delen en Johanna Jacaba Boonekamp. Tini, d. van Abra ham Johannes van der Horst en Johanna Maria Catharina Vermeulen. GetrouwdPieter Romijn en Marie Jose phine Theunissen- Jan Willem Rijkse en Lamberta Maria Lambrechts. OverledenHenriette Frederika van der Keilen, 54 j., echtg. van Samuel Wilhelm Henricus Monicus Colombyn. Maria de Graaf, 33 j. echtg. van Pieter Dekker. Sophia van Deventer, 22 j., echtg. van Klaas Pater. Christina Schenkbergen, 49 j., echtg. van Cornelis Breunis Janssen. Antonius Joseph Bekker, 2 j. Jan netje Ruttenberg. 25 j., onh. Eén levenloos aangegeven kind van het vrou welijk geslacht. Woudenberg. Geboren: Jannigje, d. van Evert ter Maaten en Willempje Pater. Gehuwd: Egbert Meerbeek en Antonia Schimmel. Leusdcn. van 11 tot 18 Juni 1909. Geboren. Wulfert z. van Rijk Schoon- derbeek en Teuntje Houtveen. Her- manus, z. v. Aalt van den Heuvel en Cor nelia Tiggelaven. Overleden: Maria Jacoba van Bronswijk 4 maanden. Stoutenburg. van 11 tot 18 Juni 1909. Geboren. Johannes Ruurdericus, z. van Januarius Cornelis Visser en van Alijda Tondeur. Overleden. Johannes Ruurdericus Visser 1 dag. Johannes Mattheus van Reijsen 77 j., echtg. van Jetje van Boom. MARK'l BERICHT. AMERSFOORT, 18 Juni 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f af Peren f 0.a f 0.Klei- aardapp. f 0.— a f 0.—. Z indaardapp. f 2.70 a f 3 25 Hoendereierr n f4.00 a f 4 25 per 100 st. Eenden f4 25 a f4 70. Boter 11.20 a f 1.30 per kilo. Mir- garine f0.— a f 0.Zoetein. kaas f0afO. Kippen f 0.80 a f 1 30 Kuikens f0.afO.Piep kuikens f 0.60 a f 0.90 Ganzen f0.a 0..Eenden f0.90 a f 1.20 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 0a f 0 Wilde koi ijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.40 a f090. Duiven f0.50 a f0.70 p.»ar. Magere varkens f 15.— a I 20. - Varkens r. ezport f 0.a I Zeugen f 40.a I 60.Biggen f 7.a f 13 Schrammen f a fVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fUOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len 120 heet. Zandaardaprelen, 120000 stuks Hocn- dereieren. stuks Eendeneieren. 1100 kilo Hooi- boter, kilo Margirine, Kilo kaas. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor eiportsiagerijen 300 biggen en 18 zeugen. RECLAME. IEDERS BELANG TE AMERSFOORT. Vooral het Uwe. De Heer A. van Ravenswaaij, Eiland Kuba 58 te Veenendaal, schrijft ons: Alvorens ik gebruik maakte van Foster's Ragpiju Nieren Pillen, klaagde ik altijd over de nieren. Dit was dik wijls zoo erg, dat mijn geheele rug er pijn van deed. Ik sliep onrustig en stond 's morgens altijd op met een intens gevoel van vermoeid heid, dat mij den lust tot alles ontnam. Ook had ik veel last van duizelingen en ik kreeg benauwdheden, waarbij plotselinge zweetingen door huiveringen werden gevolgd. Met mijn eetlust ging het hoe langer hoe slechter en al de verschillende behandelingen, die ik onder gaan had, waren op niets uitgeloopen en om de waarheid te zeggen, hechte ik niet veel waarde aan al de gunstige berichten, die om trent Uw pillen in omloop waren. Doch ik dacht aan den anderen kant, waarom zouden ze mij niet even- goed als een ander genezen en liet daarom een doosje komen. Hoe zal ik U mijn verwondering en blijdschap beschrijven, toen ik dadelijk verlichting bekwam en in den tijd van twee weken" had ik mijn volkomen gezondheid^ weer teruggekregen en kan ik absoluut niets meer van mijn vroegere pijn bemerken. Met een gevoel van dankbaarheid zal ik gaarne andere lijders attent maken op Uw uitstekend geneesmiddel. Ik, ondergeteekende, verklaar, dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die iÜ goeddunkt, (w. g.) A. vau Ravenswaaij. WENK AAN KOÖPERSt FosterJs Rugpijn Nie ren Pillen worden niet^ïos verkocht, enkel in doozen, waarop de naam) van Met geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt* uitdrukkelijk Foster's en gij zu!t de goede hebbërt. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwisel a F. 1.75 voor één of F. 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2