nriEuwi Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. Schetsen dl de rechlsaeL No 50 Woensdag 23 Juni 1909 Acht-eo-derligste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Koningin Moeder heeft Zondag als naar gewoonte de eerste godsdienstoefening tijdens Haar zomer verblijf op Soestdijk bijgewoond in de Hervormde kerk te Baarn, onder gehoor van ds. H. H. Meulenbelt. Op een te Baarn gehouden bazaar van de vereeniging «Arbeid Adelt'' heeft H. M. de Koningin-Moeder be langrijke inkoopen laten doen door mevr. Groeneveldt. echtgenoote van den intendant te Soestdijk. Een interview met ■nr. W. II. de Beaufort. Een belangstellende Amsterdamsche kiezer in District VI heeft aan den afgevaardigde van District VI, den heer De Beaufort, een interview gevraagd. Hij teekemle daarbij de volgende antwoorden van den hooggeachten afgevaardigde op de vragen, die hij hem stelde, op. Wat dunkt u van onzen poli— tieken toestand nu de uitkomst dei- eerste stemming bekend is? Ik vind den toestand ernstig heel ernstig veel ernstiger dan in 1901. Toen was de Eerste Kamer nog niet om. Thans heeft men de meerderheid in beide Kamers, en u moet niet vergeten hoe die meerder heid is, die uit de bus van 11 Juni is gekomen. Het is een Kay per-meer derheid; men kan de overwinning als een persoonlijke overwinning van Kuyper beschouwen. Hij is in elk geval de meest invloedrijke man ge worden en kan doordrijven wat hij wil, u moet niet veel verwachten van de onafhankelijke houding van de Chr.-Historischen Mijne ervaring heeft mij geleerd, dat het bij hen bij woor den blijft, worden er daden vereischt dan kruipen zij in hun schulp. De R.-Katholieken gaan met Kuyper mede zoolang hij hun zin doet en dit zal hij doen zonder twijfel. Wat zullen wij nu krijgen? Gelijk recht zooals het heet voor de openbare en bijzon dere school, wat beteekent: de open bare iristellingen van onderwijs in de kleinere gemeenten ter dood veroor- deelen, omdat iedereen zonder noe menswaardige geldelijke opoffering op staatskosten een bijzondere zal kun nen oprichten. Overal versnippering van bet onderwijs in kleine schooltjes, nu zijn er al in sommige dorpen twee soorten van kerkelijke scholen, stienge en minder strenge rechtzinnige, als dat zoo doorgaat worden de kosten van het onderwijs buitensporig hoog, maar dit is nog niet het ergste, erger is het dat de godsdiensthaat en ver kettering oveial doordringt. Wat wij verder kiijgen: tariefver- hooging wat tot bescherming moet leiden. Een zuiver fiscale verhooging brengt veel te weinig op en gaat men eens aan het beschermen, dan moet iedereen geholpen worden. Voor een klein land als het onze is het stelsel verderfelijk, maar heeft men het eens, dan kan men er niet af, ten minste moeielijk meer af. Ik begrijp mij niet hoe het groote publiek dit alles zoo kalm opneemt. Het zijn toch inderdaad veranderingen, die zeer ernstige gevolgen hebben moeten ook op de stoffelijke welvaart. Zal naar uw meening dr. Kuyper weder als minister optreden? Of dr. Kuyper minister zal wor den, daar weet ik niets van, wel kan ik niet denken dat de positie van een voudig lid van de Kamer en leider van zijne fractie alleen hem zal be vredigen. Sommigen vermoeden dat hij de candidaat der rechterzijde voor bet presidentschap zal zijn. Indien hij minister wordt komt mij dit niet on waarschijnlijk voor, maar het is bloot gissen. Onder de tegenwoordige mi nisters zoude ik wel denken, dat er zijn die bezwaren zullen maken om onder leiding van dr. Kuyper te blij ven zitten. Ook heeft de heer Van Dedem indertijd in de Kamer gezegd, dat Heemskerk niet onder Kuyper zoude gaan zitten, maar zoo ik mij wel herinner heeft Heemskerk ver klaard dat hij in dr. Kuyper zijn meerdere zag. Wilt gij wellicht nog eens uw gevoelen over het kiesrecht en de grondwetsherziening zeggen? Daar heb ik mij zoo duidelijk moge lijk over uitgelaten overal waar ik gespioken heb, ik geloof niet, dat iemand die mijne woorden gevolgd heeft, in onzekerheid zal verkeeren aangaande mijn standpunt. Trouwens op dit oogenblik heeft de kwestie alle actualiteit verloren. De rechter zijde die de meerderheid reeds heeft, zal niet met giondwetsherziening ko men om fbt algemeen kiesrecht te geraken. Die kans is voor 4 jaar weg. Zij zal misschien met haar huismanskies recht voor het voetlicht komen. Ik beschouw dit huismanskiesrecht, zooals het heet het organisch kies recht tegenover het atomistisch als een boerenbedrog van de grootste soort. Als men alleen hoofden van huisgezinnen het kiesrecht geeft, dan vermindert men het getal kiezers vrij aanmerkelijk, in elk geval, men ontneemt aan zeer velen die thans kiezer zijn, het kiesrecht. Denkt men nu dat eenige regeering dit zal doen? Men zal het kiesrecht laten zooals het is of een weinig uitbreiden en dan zeggen dat dit nu huismanskiesrecht is, al heeft bet er niets van. Thans wordt er reeds van onvolledige ge zinnen gespioken. Het zal ten slotte worden: Ieder hoofd van een huisgezin is kiezer en dan zal men een menigte menschen met hoofden van huisge zinnen gaan gelijkstellen ten einde hun het kiesrecht niet te ontriemen. Zulk een wet is het papier niet waard waar zij op geschreven is. Op dit oogenblik acht ik wat het kiesrecht- vraagstuk betreft, de kwestie van het vrouwenkiesrecht en vooral die van bet evenredig kiesrecht het belang rijkst, maar die kwestie zal de rechter zijde vermoedelijk niet oplossen. Mijn meening is, dat zij het kiesrecht zoo ver mogelijk verschuiven, want ik geloof niet, dat op dit punt eenheid bestaat. Zooals u weet is uw tegencandi- daat overal gesteund omdat hij een tegenstander van de Woningwet is. Hoe denkt gij daarover? Hoe ik over de Woningwet denkt zeer gunstig. Ik maakte deel uit van het ministerie dat die wet heeft voorgesteld en verdedigd. Zoo veel ik mij herinner hebben de meeste leden der rechterzijde er vóór gestemd. Het is een zaak van groot belang dat de huisvesting der lagere standen in overeenstemming zij met de allereerste eischen van de gezondheidsleer. In Amsterdam is men over de toepassing ontevreden, men schijnt te hard van stal te loopen overdreven ijver van ambtenaren brengt dikwijls de beste wetten in discrediet. Over de bouw verordening kan ik niet oordeelen, dat is een zaak van het gemeentebestuur en den Raad waarmede de Tweede Kamer niets te maken heeft. Of er in de wet wijzigingen noodig zijn om een onbillijke en onoordeelkundige toepassing te stuiten is een vraag die men niet maar zoo dadelijk kan be antwoorden. De Minister overweegt op dit oogenblik de vraag of schade loosstelling aan de eigenaars van on bewoonbaar verklaarde huizen moge lijk is. Men zal den uitslag dier over wegingen moeten afwachten. Het zal verstandig zijn om maatregelen te nemen, die verhoeden dat er reactie tegen de wet komt. Dit zou zeer te bejammeren zijn, er is op het punt der woning in sommige, vooral in groote gemeenten, nog zoo veel te doen, maar men moet niet het on mogelijke willen en de menschen door onbillijke handelingen verbitteren. Toer door Nederland. Bestuurderen van de Amsterdam sche Sportclub Olympia verzonden een circulaire, waaraan we het volgende ontleenen In navolging van het buitenland, en ter opwekking en bevordering van de wielrensport worden pogingen in het werk gesteld ook in Nederland een grooten wegwedstrijd voor rijwie len te organiseeren. Ondanks de in de Motor- en Rijwiel- wet vastgelegde bezwarende bepalin gen, die voor de totstandkoming van een zoodanigen wedstrijd heel wat moeilijkheden in het vooruitzicht stel den, hadden de met de betreffende autoriteiten gevoerde besprekingen een zoodanig gunstig verloop.dat van die zijde alle medewerking te ver wachten is voor de uitvoering van een Toer door Nederland. Deze van regeeringswege toegezegde medewerking op hoogen prjjs stellende, aarzelt het bestuur thans niet op verderen steun aan te dringen bij allen die iets voor wielrensport ge voelen, steun, zoowel moreel als financieel. Mislukt deze eerste proef, dan is 't voor goed gedaan en elke kans ver keken om weer eens met zoodanig plan voor den dag te komen. De Vereeniging is buiten staat de finan- cieele gevolgen te dragen van een zoodanigen wedstrijd die veel geld zal kosten. Reeds getroostte zij zich de kosten en moeiten van eene ver kenning van den te volgen weg, en wil ook verder al hare krachten be schikbaar stellen. In het buitenland worden dergelijke wedstrijden op alle mogelijke wijzen gesteund en gesubsidieeid en daarom spreekt het bestuur de hoop uit dat men bij ons niet zal achterstaan in belangstelling voor dezen eersten, in ons land te houden, grooten weg wedstrijd. Het bestuur vraagt daarom daad werkelijken steun, betzij door het beschikbaar stellen van prijzen of het verleenen van geldelijke bijdragen in de eerste plaats en vervolgens door het vormen van plaatselijke comités om gedurende den wedstrijd controle posten te formeeren, medewerking te 't Wapen. Dc nieuwe meneer. Op verjaardagen en bij dergelijke gelegenheden waren ze zoo voor- T-oog allerliefst met elkaar. Wan neer tante Treesje jarig was en tante Mien kwam haar feliciteeren, dan was 't de moeite waard om daitr toch eens eventjes naar te kijken... Alles lachte, glinsterde, glom aan tante Mien, alsmede aan de drie spruiten, die haar op den voet volg den, met pakjes beladen... De in gloednieuw glacé gestoken handen waren uitgestoken... De laarzen kraak ten. Er was een geruisch, gefladder, een frou-frou van nog in de vouwen en plooien-zittende kleeren... Tante Mien d'r oogen waren klein van har telijkheid. Om haar lippen een breede glimlach En dan kusten de zusters elkaar, lang en inniglijk. Van rechterwang, over lippen naar linkerwang... vice- versa. «Nou, Trees, meid," zei zuster. «van harte, hoor!... Van harte!... Dat je een gezond..." kus... «Een prettig..." kus... «Een in alle opzichten... Je weet 'r alles van, hè?" Eindelijk lieten de dames elkaar dan los. Kwam d6 beurt aan Greta, de veertienjarige oudste van tante Mien... Die naderde; ook zeer hevig krakend met d'r splinternieuwe rijg laarzen, jarige tante. Stak haar speechje af... Reikte haar cadeau over... En tante: overbluft, overrompeld, ontdaan over zóóveel vriendelijkheid. «Nee-maar, wat 's dat nou voor gekheid?... Ben-jelui nou heelemaal?... Zulke onkosten... Neen, Trees, waar achtig, ik neem 't niet aan!... 't Is veel te veel En tante, van haar kant: «Die kleinigheden?... Gut-nog-toe. Hendrik zei nog van-morgenHeb-je nou niks beters voor je zuster op d'r verjaardag... Dat 's toch al te kaal!.... 't Zit 'm wel niet in de waarde... Dat weet ik óók wel... Daar hebben we 't nog laatst, op. mijn verjaardag, immers, over gehad... Toen je mij dat bééldige kussen voor de canapé present gaf... Daar zat geen waarde in, hé?... En toch was 'k er zoo blij mee... Nie-waar, Greta, wat zei moe nog tegen je: Wil-je nou wel gelooven Greet, zei ik, dat tante me daar zoo'n gróót plezier mee doet... Dat kussen kost niet meer dan hoog stens 'n paar gulden van kant-en- klaarmaken... Dus geen waarde... Maar je hadt me toen geen grooter plezier kunnen doen. Neen, Trees, daar zijn onze presentjes niks bij!... Terwijl Mien sprak, had tante gelet op het smalle, bleeke gezichtje van Greta, de oudste... Hoe er spot-grijnsje was in de spiedende, sluwe oogjes; en hoe zij d'r zusje Coba op zeker moment een por in den rug gaf... »Hoor-je moè wel!?... Hoe fijntjes of die tante Trees onder den neus duwt van dat goedkoope canapé-kussen, waar ze allemaal schande van hadden gesproken?... Gezegd, dat 't bij Trees en Willem stellig hard-achteruit liep, als je je bloedeigen familie zulke prul len durft presenteeren..." En moe had een paar dagen geleden aan vader gezegd«Nou motte we Trees en Willem lekkertjes troeven. Al kost 't een tientje, dat is 't me wel waard, na dat prul van een kus sen...! Je zult eens zien: Trees barst nog van kwaadaardigheid." Vader had niet veel geantwoord. Moest altijd doormoe worden aangepord in zulke dingen. Had wel iets-goedigs in zich... Was tevreden over den gang van zaken... Vroeg zich af: Wat heeft 'n mensch aan al die herrie!... Maar liet zich, ten slotte, toch door giftig, geniepig-nijdig moeken prikkelen... Toch hinderde 't vader, dat de bleeke Greta, de veertienjarige, d'r vreugde over moe d'r venijnige verjaardags plannetjes niet kon betoomen... In d'r handen klapte en van uitbundige jool zat te dansen op d'r stoel... »Hè-ja!" riep ze, «wat zullen we 'n lol hebben Vader knikte droomerig, met strak gezicht. Aan den toon van pralen zijner gade; aan den klank van d'r stem en 't glinsteren van haar oogen merkte hij dat 't zaak was om te berustentoe te geven... Aldus werd besloten om er, ter eere van tante Trees' verjaardag, ditmaal desnoods een tientje aan te spendeeren... En op dat uurtje van over- stroomende hartelijkheid op feestdag dan beloerden, begluurden de zusters elkaar onverpoosd. En de beide nichtjes Greta en Leentje precies zoo... De neuzen der laarzen, de ceintuurtjes, de linten aan de jurken, de vingertoppen der handschoenen... Alles werd geïn specteerd. Alles met die gewrongen lievige lachjes van familie-hartelijk heid... Met uitroepjes van blijdschap over eikaars gauw-weer-zien, en zoo meer... Met vertoon van vertrouwelijk heid. Maar telkenssnorden, flitsten, prikten de giftige pijltjes, zoodat er grijns van woede kwam vechten met 't ge- wring der zurig-zoetige glimlachjes... Toen kwam oome-Henderik binnen. Oome, met z'n nijdig-afgepaste bakke baardjes en z'n reeds van-nature stekelige manier van spreken... Die deed gewoner, natuurlijker. Brak tante Trees' gloeienden woordenvloed van felicitatie af met een kurkdroog

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1