Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. verleenen aan de deelnemers of op andere wijze ons behulpzaam te zijn. Het voornemen is den wedstrijd in de maand Augustus te houden, er is dus betrekkelijk nog slechts weinig tijd beschikbaar om toteene voldoende organisatie te geraken. Vacantiekainp „Volksweerbaarheid." Als hoofdleider van het vacantie- kamp van de vereeniging «Volksweer baarheid» (niet to verwarren met het militaire kamp van de Kon. Ned. Weerbaarheidsvereeniging, waarmede dit vacantiekamp niets heeft te ma ken) zal optreden de heer G. Polvhei, de welbekende strijder voor de ont wikkeling van gezonde volkskracht door een deugdelijke volksopvoeding, die de inrichting en werking der school kampen in Engeland uit eigen aan schouwing heeft leeren kennen. Hem zullen ter zijde staan verschillende voormannen op het gebied van open lucht-spelen en lichaamsoefeningen wij noemen o.a. de leeraren in de gymnastiek H. A. Elias, J. Zeeman en W. Speerstra. den heer A. E. Dudok van Heel, voorzitter van de afdeeling Naarden van «Volksweerbaarheid» en den heer P. Peelen Jr., bestuurslid der afdeeling Amsterdam van deze ver- eeniging. Wegens onverwacht oponthoud bij de verspreiding van het rondschrijven voor aanmelding op sommige Hoogere Burgerscholen en Gymnasia, waardoor voor de leerlingen dezer inrichtingen de aanmelding binnen den gestelden termijn moeilijkheden zou kunnen op leveren, heeft het hoofdbestuur van «Volksweerbaarheid» besloten de ge legenheid om zich voor het kamp op te geven bij den heer W. Speerstra, 2e Constantijn Huygensstraat 54, Am sterdam, te verlengen tot 30 Juni. De raad der gemeente hield gisteren onder praesidium van den burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, eene kortstondige vergade ring, niet bijgewoond door den wet houder Visser en de leden Heyligers, Salomons, Ruys, Veis Heyn en Tromp van Holst, die bericht hadden ge zonden, verhinderd te zijn. Na goed keuring van de notulen der vorige vergadering zooals deze door den secretaris waren ontworpen deelde de voorzitter mede dat ingekomen waren de volgende stukken: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 9 Juni 1909, 3e af deeling, no. 1873/1336 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 25 Mei 1909, no. 105', strekkende tot het aangaan eener geldleening. (Aangenomen voor kennisgeving) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15 Juni 1909, 3e afd. no. 1917/1392 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 25 Mei 1909, no. 1871—strekkende tot wijziging van at- en overschrijving op de be grooting van het dienstjaar 1908. (Aangenomen voor kennisgeving). Van de Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs het verslag over 1908. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Eene dankbetuiging van J. Schulte Nordholt voor zijne vaste aanstelling tot Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht. (Voor kennisgev. aangenomen). «Dank-ie wel, Mien... Jawel, 'tis prachtig hoor!... Dank-ie!" Uit ermee. Greta en Coba kregen nauwelijks een knikje... Een vluchtige aanroering van ooms vingers, in ruil voor hun verjaardags-bandjes... Aan oome-Hendrik kon tante Mien geen plezier beleven. Toen Trees hem de pracht-cadeaux liet zien, knikte hij eventjes; wuifde spotterig-be' wonderend tegen schoonzuster en zei: »Nou J'tis fijn, hoor!... Tjonge, Mien, je hebt uitgepakt!... Op die manier worden verjaardagen dure aardigheidjes. ...Over-en- weer..." En juist wou tante over het canapé kussen beginnen, toen oome-Willem binnenkwam... De thermometer van hartelijkheids-vertoon daalde... Daalde. Men zich genoodzaakt zag... Toen, als steeds, bet gesprek tusschen de twee zwagers een beslist-vinnige wen ding dreigde te nemen, binnen 't kwar tier al... Het samenzijn op te breken... Door veel gekus, geglimlach, lach- gilletjes, en dies meer, te maskeeren de treurige waarheid hoe in dat eene verjaardagsuurtje de vijandschap tus schen de tweede na-verwantegezinnen, Een nader schrijven van de af deeling Amersfoort van hel Nederl. Onderw. Genootschap inzake de salaris regeling voor het onderwijzend per soneel. (Te behandelen bij punt 6 der agenda). Een adres van 1. M. J. Hoog e. a. en van M. de Haan e. a. houdende verzoek maatregelen te nemen tegen beperking van de stofplaag of het hard rijden der automobielen. (In banden van B. en W. om praeadvies.) Een nader schrijven van J. Broek- huysen betredende zijne reclame inzake vergunningsrecht. De voorzitter doet dit schrijven door den secretaris voorlezen, waarna het waarschijnlijk om zijn ongewonen en ongepasten vorm, die niet weinig hilariteit verwekte, trotsch het dreige ment van den opsteller: «het er niet bij te zullen laten," op voorstel van den voorzitter voor kennisgeving wordt aangenomen. Een adres van J. Krieger betref fende de tramverbinding metSoest Baarn. (In handen van B. en W. om advies). Een verzoek van den secretaris om hem van 24 Juli tot II Augustus verlof te willen verleenen, welk ver lof op voorstel van den voorzitter z. h. st. wordt toegestaan. Een schrijven van de bouwmaat schappij Birkhoven" om voor het bouwen eener dubbele villa aan den nieuwen weg te mogen afwijken van de rooilijn. Daar het mooie van den weg er door zal worden verhoogd stelt de voorzitter, na eerst dat ver zoek spoedeischend te hebben ver klaard, vóór het gevraagde toe te staan met welk voorstel de Raad zich zwijgend vereenigt. Daarop kwam in behandeling punt 1 der agenda: Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het Reglement voor het Middelbaar Onderwijs in de gemeente Amersfoort, in zooverre dat de datum van aangifte voor aspirant leerlingen voortaan wordt vastgesteld op I Juli. Z. h.o. en z. h. st. aange nomen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming eener Commissie inzake onbewoonbaarveiklaring van de per- ceelen St.-Jorisstraat No. 31 33, 35, 37, 39. De voorzitter stelt voor een com missie te benoemen tot onderzoek der on bewoon baai beid en daartoe aan te wijzen de beeren Hagedoorn, Van Duinen en Tiomp van Holst, waar mede de raad zich zonder discussie vereenigt. 3. Voorstel van Burg. en Weth tot overname in beheer en onderhoud van eenige gedeelten van den Arn- hemschen weg, den Soesterweg en de Emmalaan tot de stad z. d, z. h. o. en z. h. st. goedgekeurd. 4. Voorstel van Burg. en Wetb. betreffende de afkoop van erfpachts- canon van gronden aan de rivier de Eem, voor de som van f120. Na den heer van Duinen te hebben gerustgesteld betreffende het recht der gemeente op de aanslibbingen op die gronden, hecht de raad zonder verdere discussie en z. h st. zijn goedkeuring aan dit voorstel. 5. Voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Oranjevereeniging tot verbooging der subsidie. Z. d. on z. h. st. aangenomen. 6. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een weer een met-onbeduidend ietsje erger was geworden... Hoe 't zoo kwam, zou de heer Willem Govers nu nóg niet precies kunnen zeggen, maar de sinjeur, die al sinds een week of drie 's avonds in het café, waar hij geregeld van acht tot tien vertoefde, krantjes zat te lezende gesprekjes af te luisteren nu en dan een hofïelijk-bescheiden oprnerkinkje wagend, of zich nuttig makend door een wenk, een advies, op velerlei gebied... Zoodat de stamgasten in «DeRoode Leeuw" al eens tegen elkaar hadden gezegd: »'t Lijkt wel een nette man. En zoo van alle markten thuis, hè?... Zeg, De Jager, weet jij ook bijgeval wie dat is?" De patroon mompelde iets van «ge pensioneerd ambtenaar"... 't Rechte wist ie ook niet... Maar wel had ie aan twee van de oudste en intiemst bij hem bekende stamgasten verteld, dat die vreemde meneer voor hem, De Jager, een «stuk" had «op gemaakt" ...Met een brief erbij... »Ik verzeker je inde puntjes, hoor! adres van de afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch onderwijzers genootschap betredende de salarisre geling van het onderwijzend peisoneel bij het lager onderwijs. De heer Gerritsen stelt voor dit voorstel niet nu, doch in de afdeclin- gen te behandelen, welk voorstel door den heer van Duinen ondersteund, door Burgemeester en Wethouders wordt overgenomen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan de leerares aan de Hoogere Burger school Mej. H. C. van Eyk van Voort- huisen. De Voorzitter doet door den secre taris een hierop betrekking hebbend scluijven voorlezen van eenige raads leden, strekkende om alvorens dit ont slag te verleenen een en ander nader te onderzoeken, welk voorstel door het Dagel. Bestuur wordt overgenomen. De Voorzitter vraagt en verkrijgt machtiging voor Burgemeesteren Wet houders om voor dit onderzoek eene commissie te mogen benoemen, welke commissie zich één of meer leden zal mogen assumeeren. 8. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een desbetreffend verzoek vergezeld van eene verklaring van den geneesheer Morren tot het geven van verlof tot herstel van ge zondheid aan de leerares aan de Hoogere Burgerschool Mej. H C. van Eyk van Voorthuisen, met behoud van tractement. dit vei lof te doen ingaan op 7 Juni en te doen duren tot 12 Juli a.s. Z. d en z. h. st. goedgekeurd. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling eener verordening, houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanlog van straten, enz. zonder eenige discussie, met alge- meene stemmen aangenomen. 10. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een adres van P. van Achterberg betreflende de bere kening van geoorloofden aftrek ter zake van de inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders zeg gen daarin met het verzoek van reque- rant bij de volgende begrooting reke ning te hebben gehouden. De heei van Esveld verklaard zich bevreesd, dat door sommige ook straatbelasting in andere gemeenten verschuldigd zal worden afgetrokken, waartoe volgens een daarop volgend helder betoog van den heer Plomp ieder volkomen het recht heeft. Het voorstel wordt daarop z. h. st. aangenomen. 11. Voorstel van Burg en Weth. tot het geven van eervol ontslag op diens verzoek aan den onderwijzer Akkerman, dit te doen ingaan op 8 Juli a.s. en hen te machtigen in de daardoor ontstane vacature te voorzien. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 12. Voorstel van Burg. en Wetb. tol wijziging der begrooting dienst 1908, door daarop alsnog onder de uitgaven te brengen een bedrag van f 187 60 voor trappen, stijgers, enz. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 13. Vaststelling van oninbare aan slagen inzake inkomstenbelasting, dienst 1905 (f24.1906 (f77.46), 1907 (f 162.50) en 1908 (f836.25). Z. d. en z. b. st. aldus vastgesteld. 14. Vaststelling van oninbare aan slagen inzake straatbelasting, dienst 1905 (f 8.321, 1906 (f5,51), 1907 (f36.93) en 1908 (f52.—). Z. d. en Piekfijn!... Geen advocaat doet 't 'm na! En geen cent wou-ie ervoor heb benIk presenteerde hem direct een tientjeMaar de man zou er door beleedigd zijn geweest. Nou... Ik heb 'm toch'teen en ander thuis gestuurd... 'n Cognacje waar-ie van smullen zal... Neen, dat is bepaald iemand van studie!" Meneer De Jager, van «De Roode Leeuw" was niet een man om zijn vertrouwen en zijn sympathie snel, roekeloos weg te schenken... Dat wisten de stamgasten... En dus begonnen ze gaandeweg met zekeren eerbied naar den «gepensioneerden ambtenaar" op te zien. Toen zonder dat hij, als gezegd, precies wist, hoe zat meneer Willem Govers aan een tafeltje-apart, met den knappen en bescbeiden-hulpvaardigen «nieuwen meneer" over zich. Fluisterden zij samen... Oome-Willem z'n gezicht was vuur rood. Hij trommelde met de vleezige vingertoppen zachtkens op het tafel blad Telkens keek hij, met angstige schuwheid, door het lokaal Of iemand hem kon verstaan... Maar 't was nog z. h. st. aldus vastgesteld. 15. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1969. Op voorstel van den voorzitter hecht de raad zwijgend zijn goedkeuring om de aanslagen met de bedragen van f99.en f204.te verminderen. 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlenging van het verlof wegens ziekte van het Hoofd der Jongens school, de heer Rupp tot 14 Juli en Buigemeester en Wethouders te machtigen in de tijdelijke vacature te voorzien. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de begrooting te wijzigen door daarop alsnog een bedrag van f 300.af te schrijvpn voor vakteekenen aan de ambachtsschool, wordt nadat de voorzitter den beer Hagedoorn, naar aanleiding eener opmerking, heeft verzekerd dat de Raad volkomen bevoegd is, hierin een besluit te nemen, al staat dat punt niet op do agenda. Z. d enz. h.st. aangenomen. De openbare zitting wordt daarop door den voorzitter gesloten, waarna de Raad overgaat in comité-generaal. Het onderstaande adres is aan den gemeenteraad verzonden Aan den Edelachtbaren Raad der gemeente Amersfoort. Naar aanleiding van het door H.H. Burgemeester en Wethouders aan uw college verstrekte rapport en voorstel in zake het verzoek der afdeeling Amersfoort e.o. van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap neemt het bestuur dier afdeeling de vrijheid aan de reeds gegeven toelichting bij dat verzoek nog enkele opmerkingen toe te voegen. De afdeeling heeft reeds dadelijk na de vaststelling der nieuwe salaris regeling overwogen of het wenschelijk was haar bezwaren daartegen en tegen de motieven, die tot die regeling geleid hebben, aan uw college kenbaar te maken. Zij meent daarom, nu de regeling reeds een jaar in werking is, dat zij zich niet eene te groote vrijheid heeft veroorloofd, door uw aandacht opnieuw te vestigen op haar request d.d. 11 Maart 1908, waarin een goed door dacht systeem is neergelegd, dat niet alleen rekening houdt met het spoediger bereiken van een maximum, maar ook vooral de verhooging der maxima bedoelt. Indien uw college aan dezen laatsten wensch gevolg had gegeven, zou naar onze meening geen fout begaan zijn, integendeel, het systeem zou er groote- lijks door verbeterd zijn en allen be vredigd hebben. In verband met de amendementen tot verhooging der belooning voor de hoofdacte, werd door H.H. B. en W. gewezen op de bijverdiensten van enkele onderwijzers, die, ingevolge het behalen dier acte voor dergelijke ver diensten in aanmerking konden komen, redenen, waarom de verhooging voor de hoofdacte niet noodig werd geoor deeld. De afdeeling is en blijft van oordeel, dat de factor bijverdiensten niet van invloed mag zijn op de salariëering en houdt zich overtuigd, dat bij gezette overweging zich bij Uw college de meening zal vestigen, dat hiermede allerminst rekening mag gehouden worden. Het bestuur veroorlooft zich op te merken, dat niet slechts enkelen, maar het vierde deel der onderwijzers door de bestaande regeling niet gebaat wordt. Ten aanzien van de salarissen der hoofden moet het bestuur erkennen zich minder juist uitgedrukt te hebben toegestemd moet worden, dat door het spoediger toekennen der periodieke verhoogingen voor enkelen hunner eenige verbetering is aangebracht. Het maximum is evenwel hetzelfde gebleven, terwijl ook de ongelijkheid in het aantal periodieke verhoogingen is blijven bestaan. Als een bewijs, dat door vele andere gemeenten van ongeveer gelijke of mindere beteekenis dan Amersfoort wèl rekening is gehouden met wensehen als in het adres der afdeeling uitge drukt, moge het volgende staatje dienen. Hoofd. Onderwijzer Gouda f1400—f1600 f300 f550f1200 zonder woningvergoeding. Leiden 550— 1300 n a Zwolle 550— 1200 II a Hengelo (O). 600— 1300 II a Deventer 550— 1200 II a Arnhem f1500—f2000 f400 600— 1200 II a Purmerend 600— 1100 II a Haarlem f1500—f2000 f400 600— 1450 II a Schiedam 575— 1225 II a Zaandam f1300—f1700 -f- vr. w. 650— 1200 II a Delft 600— 1300 II ii Zutphen 600— 1175 II a Baarn 650— 1200 II a Lisse 600— 1125 met woningvergoeding. Weesp 600— 1250 a Velsen 800— 1300 a a Lonneker 550— 1300 a ii Bussum. 600— 1400 n a Alkmaar 700— 1200 a a Steen wijk 600— 1175 a a Zeist 600— 1250 a a Leeuwarden f1300—f1600 f350 625— 1225 a it Harderwijk f1200—f1400 f240 1300 Nijmegen f1250—f1625 f350 600— a i' Krommenie 650— 1350 a a Enschede 600— 1500 a a Dordrecht 600— 1300 a n Het Bestuur der Afdeeling. G. A. L. SPELBERG, Voorzitter. A. VEEN, Secretaris. vroeg. Nog geen kwart-voor-achten... Thuis waren ze aan de schoonmakerij anders ging-ie nooit zób vroeg naar De Jager... Er zaten nog pas drie kennissen aan de leestafel. En bovendien, de vreemde meheer spiak zoo zacht, op zoo gedempten toon,... zoo behoedzaam... Hij leek haast een schaduw, die zich kronkelde oin oome Willem's lichaam... 't Was of hij zich om hem heen wikkelde... Zoo lenig, behendig, slangacbtig-vlug kon de vreemde meneer doen Een klein poosje later zat Govers weer op z'n gewone plaats aan de leestafel. Maar de lui merkten direct, dat-ie niet gewoon was.. Z'n gedachten dwaalden af... Hij was heelemaal- distrait. Toen er een leuke mop getapt werd... en Willem Govers was anders zoo dol op uien... Vertrok-ie geen gezicht. Toen een van zijn politieke stokpaardjes werd beieden. Dat 'm anders direct in vuur bracht... Scheen- ie pot-doof.. Ze lieten 'm. dien avond, maar aan z'n lot over Dachten er 't hunne van... Fluisterend later met De Jager... Of die er soms iets van begreep?... Van dat Govers zoo raar had gedaan?... Slechts de «nieuwe meneer" zat krantje te lezen; gesprekjes af te luisteren; nuttige wenken en adviezen te gevennu en dan o, hij was zoo matig! een zeer modern teugje nemend uit z'n «kleintje-licht"... Met d'r beiden moe en Lena hebben zij vader toen gedwongen om op de voorstellen van den «nieuwen meneer" in te gaan. Eerst had vader 'r niet over willen praten... Vijfhonderd gulden contant!... En later, als 't »in orde was", nóg twee honderd-vijftig... Voor «het wapen" Hij wist, besefte, hoe groot, voor moe, de verlokking zou zijn... Het wapen, het koninklijk wapen boven bun winkeldeurHet wapen, geen haar, geen zier minder dan Hendrik!... Het wapen, dat toen Hendrik 't kreeg, bron, oorsprong, aanleiding was van al bet getwist; de jaloezie-branding; al de ontkie mende, groeiende vijandschap van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2