Advertentiën. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor B. A. SIDDRÉ, Lamam B Bouwer Co. REISBELASTING. TUIWERS MAGAZIJN Ds. 6- W. C. Vunderink komt voor op hot drietal voor een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Haarlem. Nu voortaan de loting der voor de Nationale militie ingeschrevenen geschieden zal tusschen 7 Augustus en 1 September van elk jaar heeft de Commissaris der Koningin aan de Bur gemeesters in dit gewest, alvorens tot aanwijzing van de lotingsdagen ovei te gaan. verzocht, te mogen vernemen of er ook dagen in gemeld tijdvak vallen, die minder geschikt voor de handeling der loting voorkomen en, zoo ja, welke, en oin welke reden. Aan den agent van politie le klasse J. Erits is Maandag op plechtige wijze uitgereikt de zilveren medaille voor 20-jat igen dienst, ingesteld door den Ned. Politiehond. De heer P. Boks werd voor f 152.600 opgedragen het maken van gebouwen, grondweiken, enz. ten behoeve van den locaalspoorweg NeedeGoor. Bij Kon. besluit zijn bij het 5e reg. infanterie benoemd tot luite nant- kolonel de majoors D. W. de Jager en F. H. Boissevain, beiden van het korps; bij het le reg huzaren tot kolonel-commandant van het korps de luitenant-kolonel J. Th. H. Mingels van het 2e reg.tot majoor de rit meester J. M. baron van Boecop van het 3e reg.; en tot le luitenant de 2e luit. M. R. baron Bentinck van het korps. De le luit. R. J. Hoffman en de 2e luit. J. W. YVolters van het 5e regiment Infanterie worden 16 Juli as. voor den tijd van drie maanden gedetacheerd bij de Normaal Schiet school te 's Gravenhage, tot het volgen van den zomercuisus. Het le regiment veld artillerie, onder bevel van kolonel A. van Seters, zal voor het houden van schietoefe ningen van 29 Juni tot 10 Juli d. a. v. de Legerplaats bij Oldebroek be trekken. Bij het le Reg. Veldartillerie zijn de miliciens lichting '1904 voor herhalingsoefeningen onderde wapenen gekomen G-eraeagd !]>Tie-u.-we Onkruiden en kunstmcstgebruik. Sedert het gebruik van kunstmest aanmerkelijk is toegenomen, zijn de onkruiden niet meer zoo'n last voor den landbouwer als voor dien. Wie stalmest gebruikt, brengt daarmee zeer vele onkruiden naar den akker; de planten, die zich hieruit ontwikkelen, zal hij later moeten uitroeiende ge bruiker van kunstmest behoeft daar voor niet alleen in 't geheel geen vrees te koesteren, maar heeft boven dien nog menig voordeel, waardoor hem de bestrijding van het onkruid gemakkelijker wordt gemaakt. Als stalmest eens is ondergebracht, dan kan de grond niet weder worden ge ploegd of de stalmest komt weer boven. Onkruidvernietiging door flink ploegen is dus uitgeslotenzelfs bij het eggen, wanneer dit flink geschiedt, haken de egtanden vaak in den mest en wordt deze gedeeltelijk boven getrokken. Bij kunstmest gebruik is herhaald ploegen zelfs aan te bevelen. Hoe meer er toch in den bodem wordt geroerd, des te inniger wordt de kunstmest met den grond vermengd. Onkruidvernietiging door ploegen en eggen heeft dus een zeer nuttige nevenwerking door de verhoogde waarde der bemesting, die er 't gevolg van is. Nog in een derde opzicht is kunst mest aan te bevelen, waar onkruid- schade te vreezen is. Ieder landbouwer is het bekend, hoe verschillende ge wassen, die snel den bodem bedekken, zooals o. a. boonen en boekweit, «schoon," d. i. van onkruid zoo goed als zuiver, het land achter laten. Ook andere gewassen zullen het land reiner achter laten, wanneer ze welig groeien, dan wanneer hetgeen er groeit, slechts schraal is. Bij een goeden voedings toestand zal het cultuurgewas het onkruid in 't algemeen onderdrukken, terwijl omgekeerd, wanneer de voedings toestand slecht is, het cultuurgewas door verschillende onkruiden, die niet zulke hooge eischen stellen aan den grond, worden verstikt. Als een der voornaamste onkruiden noemen we het kweekgras, verder windhalm in rogge en haver, herik of gele kiek in haver, de perzikbladige duizendknoop in aardappelen, de akkerwinde in boonen enz. Nu is het algemeen be kend, dat bij kunstmestgebruik de voedingtoestand veel beter is dan bij de oude wijze van bemesten met stal mest, die in den regel schaarsch genoeg is, en derhalve ook in dit opzicht de kunstmest een nuttig effect heeft ten opzichte van de verminderde onkruid- schade. Behalve de gewone zaad- en wortel onkruiden zijn er ook parasistisch levende planten, schimmels enz., die soms nog meer schade aanrichten dan de ergste onkruiden. De zwakste cul tures hebben hiervan het meest te duchten en de ervaring heeft geleerd, dat door een doelmatige bemesting met de meest gebruikte kunstmest stoffen wordt gezorgd voor ferme blad en stengelontwikkeling, de planten beter bestand zijn tegen den aanval dezer vijanden. Yooral moet ook gelet worden op flinke stengelontwikkeling, want als tengevolge van te slappe stengels het gewas naar beneden zakt, zooals bij legerende granen en ook bij aardappels, dan vindt in de vochtige omgeving, waar het licht weinig door dringt, de woekerplant juist een ge schikt terrein om welig te tieren en zeer veel schade aan te richten. Sterke stengelontwikkeling wordt in de eerste plaats bevorderd door rijkelijken kalimest, in den vorm van kaïniet of patentkali;daarnaastmoeten ook de andere bestanddeelen, phosphor - zuur en stikstof, voldoende aanwezig zijn. Per H.A. wordt een gemiddelde bemesting gerekend van 10001200 K.G. kaïniet of 500700 K.G. patent kali, benevens natuurlijk voldoende phosphorzuur en stikstofhoudende mest. U. S. Tijdens het onweer van Maandag middag werd te 3 uur de schuur van den landbouwer van Hilte aan den Sluisjesdijk te Oud-Charlois (Rotter dam) door den bliksem getroffen. Het bovengedeelte bevat hooi, terwijl het benedengedeelte als schapenkooi dienst doet. De schapen waren echter ter weide. Onmiddellijk sloegen de vlam men uit en het personeel der American Petroleum Co. begon dadelijk met eigen slang te blusschen. Onmiddellijk werden diverse spuiten gerequireerd die toen het blusschingswei k over namen. Men was den brand vrij spoedig meester. Het in aanbouw zijnde hotel van den heer J C. van Diepen te Volen- dam werd door den bliksem getroffen. Door het stukslaan van een deel van den achtergevel over eene lengte van eenige meters, van eenige ruiten en houtwerk werd nogal schade aange bracht. Ook ontstond door het inslaan van den bliksem brand in de hooibergplaats van de wedw. Schuurman wonende in 't Gein te Weespercarspel. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat ook spoedig het woonhuis in vlammen stond. Alleen het achterhuis en de stal konden gedeeltelijk worden gespaard. Het woonhuis brandde geheel uit, en ook van het meubilair kon slechts een gedeelte worden gered. Inboedel en gebouwen zijn beide verzekerd. De boerderij is eigendom van den heer M. Nagtegaal te Uithoorn. Te Utrecht sloeg in de Voorstraat de bliksem in een paal van de boven leiding der electrische tram. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die de stiaat over een gioot gedeelte afzette. Van uit de electrische centrale werd de stroom voor de tram aanstonds afgebroken, zoodat op alle lijnen de tramrijtuigen plotseling bleven staan. Intusschen was een montagewagen gearriveerd met personeel om het lefect te herstellen. Tijdens die werk zaamheden ontstond nogmaals onver wachts een regen van blauwe venken in zulk een omvang, dat de menschen verschrikt de vlucht namen. Na 25 minuten kon de centrale weder stroom toelaten en reden de tramwagens door. (»U. D") Onder Haarlemmerliede zijn gister avond twee koeien door den bliksem gedoodde eigenaar was verzekerd Reizen. Wanneer de lente is uitgeleefd en aan den zomer haar grooten rijkdom aan natuurlijke schoonheden heeft nagelaten, ontwaakt in het menschelijk gemoed de zucht, om al die schatten te gaan bewonderen, dan ontstaat de lust die weelde, waarmede de aarde op zoovele plaatsen getuoid is met eigen oogen te gaan aanschouwen en te genieten. Gelijktijdig voldoet de mensch daar mede aan een behoefte aan vrije beweging, aan de noodzakelijkheid van afwisseling in het eentoonige en een vormige van het dagelijksch leven, aan den bewusten of onbewusten drang naar rust van al de beslom meringen die dag in dag uit zijn deel waren. Uit een en ander wordt een begrip geboren, dat men kan aanduiden met den naam van reislust. De reislust is daarom niet iets. dat door het toeval is ontstaan, of op kunstmatige wijze wordt opgewekt, maar moet worden opgevat als een innerlijke behoefte des harten, die door de omstandigheden, waarin wij zijn geplaatst, wordt gevoed en gesterkt. Zij herinnert er ons bovendien aan, dat onze toenemende beschaving een kunstmatigen toestand tengevolgen heeft, die noch aan de eischen van den menschelijken geest, noch aan noodzakelijke eischen van het men schelijk lichaam in alle opzichten voldoet. Voegen wij aldus «Moleschott" daarbij nog een anderen, zeer gewicht igen factor. De talrijke, gemakkelijke en snelle reisgelegenheden en middelen van vervoer, zoomede de schoone reis routen en reiscombinatiën, die bet moderne leven jaailijks als even zoo vele verlokkingen door de pers onder onze oogen en aandacht doet brengen Ziedaar een geweldigen hefboom te meer, om onzen reislust in gewenschte richting voorwaarts te stuwen. Aan de behoefte aan beweging en afwisseling beantwoordt het reizen volkomen, zoowel met betrekking tot de ideale zijde van het leven, als ten opzichte van de materieele. Het meest misschien nog wol ten aanzien van eerstgenoemde zijde. De weldadige invloed, dien een ver plaatsing naar een ander oord, het verkeeren in een andere omgeving, op het innerlijke leven, zoowel als op het stoffelijk bestaan uitoefent; de opeenvolging van nieuwe, ongewone indrukken.de verandering in leefwijze, alles werkt samen, om bij goede keuze en eenigszins langen duur, het gewenschte gevolg teweeg te brengen, nl.nieuwen lust en kracht tot arbeid, betere gemoedsstemming, nieuwen levensmoed te schenken. Uit het aang'evoerde volgt vanzelf dat, zal de reis aan het doel beant woorden, zij geheel en al naar de behoeften van het individu ingericht en opgevat moet worden als een goed overlegd plan tot bevrediging van zekere levensbehoeften. Deze bestaan voor den zoogenaamd gezonde, evenzoo als voor den merk baar naar lichaam en geest lijdende Op deze wijze onderscheidt men tweeërlei soort personen, die zich tot bevrediging eener levensbehoefte willen verplaatsen, die alleen voor genot, om aan de behoefte aan afwisseling te voldoen, op reis gaan en zij, die meer gedwongen, daartoe worden genoopt tot herstel eener geschokte gezondheid. 7 Muurhuizen 39 i belasten zich met aan- en verkoop van''EjffectcnWis sels en "Ooupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 't haar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, hoven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel 'gegarandeerd. Het Niemvs vcfyi den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onsehatbaro weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwin ners dit voor hen zoo ge wenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten votige jare werden op deze wijze 416^personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift ondef het moqto «Reisbe- lasting" wordt dankbaar aange nomen en in het jaarverslag verantwoord. Ahersfooet, 1909. Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMAN—Doornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Bai VAN ITTERSUM—Stroeve. Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELD—v. Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSv. Eijbergen. Weversingel 7. voorheen WT CR00CKEWIT WAzn. ^ORTJEGEACHI 7. ASSURANTIËN, CRÈDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maa/delijjcs verschijnen 48 pag, gr^pt fo/fnaat over 2 kolommen. Romans, Novellen, Historische yerhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrief, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prijs, 65 CENT per 3 maanden. Eerste >ft^eJi. i.nza$fo bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. -\X7"ij ELh.and.el. IE Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Midoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Ouder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. naijver tusschen de twee gezinnen 't Is zoo, de «nieuwe meneer" had hem toen hij, een dag na hun fluistergesprek, in «De Roode Leeuw", bij 'm in zijn kantoortje, achter den winkel, zat, uitge spreid al die brieven van hooge-sin- jeuren, graven, ministers, baron nen... met kroontjes er op en wapens in-lak... Geen kleinigheid waarachtig. Had Willem Govers verteld van z'n relatiën... Var. wat-ie al «bereikt" had. Van z'n neef den referendaris... En van z'n boezemvriend het Kamer lid... En hoe hij bij Excellentie Die- en-Die «in- en uitliep"... Een ex- scboolvriend van Item... En hoe bij, nu, op de nominatie stond om te worden burgemeester van... Enfin, 't had Willem Govers geduizeld... En nog, nóg, wilde hij terugkrabbelen... Nóg zei z'n nuchter-gezond burger mans-verstand Kerel, pas toch op... Maar moe bad 't gehoord. En toen was 't uit... Lena kwam eibij te-pas. «Vraag-jij 'tje vadet'! Maar lief, hoor! Maar zóó dat-ie niet neen kan zeggen 1" bad moe aangezet. En de vijftien-jarige die al zag, met bet geestesoog der zorgvuldig aangekweekte venijnigheid dat «barsten van jaloezie" der nichtjes... Dat «dol worden" van tante Mien Lena sloeg haar armpje om vaders hals. Drukte haar wang tegen va z'n baardje... Zoende pa op de ooren, op den neus, op z'n kin... Waar ze hem slechts, tusschen kruin en zwart-dasje, kon te pakken krijgen... «Toe, paatje-lief.. Doet u 't nou maar! Hè, paatje-dan... U ziet toch. hoe moe ernaar verlangt... Vadertje- lief!" En de lipjes van dochtertje kusten, strookten weer... Terwijl moe, achter haar zakdoekje om, tegen Lena stond te knipoogen, van: «Juist! Best! Goed-zoo! Vooruit dan!" En moe accompagneerde het kus send gesmeek met half-onderdrukte snikjes... Martelares die ze was... Haar bééle leven bad ze, voor hem, Willem, en de kinderen... Gesjouwd, gesloofd, getobd 'zich kapot gewerkt... En dat eene, dat ééoe, waar-ie er dan 'n pleziertje mee kon doen, aan 't eir.d van haar leven... Dat ééne was 'm te duur... Dat had-ie voor z'n vrouw niet overDaarvoor verzon-ie smoesjes als: zou die meneer misschien meer beloven dan-ie kon nakomen... Een man, die met graven en ministers omgaat als met zijns-gelijken Moe jammerde 't in haar zakdoek uit. Lena ondernam een nieuwere, nog heftiger zoen- en armslrengelpartij in de streek tusschen pa's kruin en pa's halsdasje... Zóó gebeurde 't dat Willem Govers, ten slotte, toegaf... Zich dan, zuchtend en met bang- klemmend voorgevoel, de belofte liet afpersen, dat-ie met den «nieuwen meneer", van het hem eerlang te verleenen «Koninklijk wapen" voor zijn winkel «in zee zou gaan...« Terwijl Lena in de kamer rond danste, den eersten echtelijken kus, van overstelpende dankbaarheid, van zijne wettige gade, dien avond, kreeg na twee lange jaren van koeltjes naast elkaar voortleven... De terechtzitting, waarin de «nieuwe meneer® van de leestafel, van de nuttige adviezen en van de invloedrijke relatiën zich had te verantwoorden o a. vanwege oplichterij, tegen meneer Willem Govers gepleegd... In de zaak der vijfhonderd pop en het beloofde Koninklijk wapen®. De zitting werd door onderscheidene kennissen en collega's van den be drogene bijgewoond. De dienstdoende deurwaarder had tal van aanzoeken gekregen voor de gereserveerde tribune. En wie dóar niet meer onder dak kon komen, getroostte zich in vredesnaam een halfuurtje op de publieke... Maar ontgaan lieten zij zich dat niet! Toen getuige Willem Govers, de eerste getuige-a-charge, daar stond voor de rechters.Kersrood van schaamte en verlegenheid... Stotterend van zenuwachtigheid. 'En vooral toen de president tegen bem zei: «Maar van iemand, die ervaring heeft, in een man van zaken als u, begrijp ik 't toch niet dat hij zicb door zulke tastbaar gefingeerde praatjes en leugens laat vangen Ja, kou oome-Wtllem Z.E.A. toen vertellen, van de zoentjes van Lena.. Van moe d'r traantjes?... Gloeiend van schaamte boog hij 't hoofd... Voelde, zonder 't te zien hoe daar achter hem... op de gereserveerde tribune en op de publieke... Hoe men daar streek over gelaat en schedel: boe men trok en wrong aan boorden en dassen op horloges keek of neuzen snoot... Allemaal om te verbergen den jool, de pret, het leed-vermaak, 't wreede genot dat er gesmaakt werd over getrapte ijdelheid, gefopte hoogvliegerijvan besten zwager, van boezemvriend, van goeie- kennis, van mede stamgast, wiens rechterhand men op verjaar- en andere dagen toch zoo recht hartelijk, warm- joviaal schudt en drukt... Maitre Corbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3