Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. B. A. SIDDRÉ, BINNENLAND. Advertentiën. Engberis éi SchoUen I C. Tan Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor «I Lam/son Bouwer Co. y TUIVERS MAGAZIJN Miilm Mmik Moe. sergeantenE. Augusteijn, C. H. van Beek, J. P. Briët, A. Floor, H. P. de Heer, G. Schültz, P. J. H. de Roos, H. H. B. Top en F H. van Meijenfeldt. De kapitein G SmitSibbinga van het 8 reg. inf. te Geertruidenberg is overgeplaatst bij het 5e reg. inf. te Amersloort. Aan bet toelatings-examen voor bet Gymnasium hebben voldaan: voor klasse I onvoorwaardelijkB. C. Appels, te Hilversum; E. W. K. Cox, H.Craan- dijk, L. W. van Esveld te Nijkerk J. W. C. H. Gorter, A. J. J. van Haselen, H. L. de Jong; D. S. van Lent, te Nijkerk; J. W. Noorduyn, te Nijmegen; B. Reynvaan, J. C. E. yan Styrum, P. Teixeira de Mattos, en J. H. van Willigen (Seminarist), voorwaardelijk: H. G. Daams, te Baarn. afgewezen4 voor klasse III: onvoorwaardelijk: T. Tacónis, te Oudeschoot. afgewezen: 1 voor klasse IV voorwaardelijkA. M. Beumee, te Veenendaal. Kanaal door dc Geldersehe Vallei. In de vergadering van het comité in zake het kanaal door de Geldersehe Vallei is in principe besloten tot het oprichten van een «Vereeniging tot het verkrijgen van een Kanaal door de Geldersehe Vallei", opdat meerdere bekendheid aan de wenschen zal kun nen worden gegeven en meerderen hunne sympathie met dit plan zullen kunnen betuigen, waartoe men zijn adres kan opgeven aan een der op die vergadering tegenwoordig zijnde leden, nl. de heerenjhr. Barchman Wuytiers, burgemeester, Amersfoort; H. A. v. d. Westeringh, burgemeester, Veenendaal; jhr. J. G. A. Schimmel- penninck, burgemeester, Rhenen mr. A. C. v. Dalen, Bennekom J. G. Sand- brink, notaris, Veenendaal; J. J. v. Capelle, Weespercarspel, en H. H. Prakke, Veenendaal. STOOM VA ARTBERICtlTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co Stoomv. Mij. Nederland, ss. Grotius arriveerde te Sabang 13 Juli. ss. Koning Willem I arriveerde te Genua 13 Juli. ss. Koning Willem III arriveerde te Port Said 12 Juli. Koninkl. Holl. Lloyd. ss. Rijnland arriveerde te Santos 12 Juli. ss. Maasland vertrok van Santos 10 Juli. ss. Eemland arriveerde te Bahia 12 Juli. Deutsche Ost Afr. Line, ss. Windhuk vertrok van Sout hampton 7 Juli. ss. Feldmarschall vertrok van Aden 8 Juli. ss. Bürgermeister vertrok van Lissa bon 8 Juli, ss. Kronprinz vertrok van Durban 8 Juli. ss. Eduard Woermann vertrok van Napels 8 Juli. Bij gelegenheid van de komst van Z. M. den Duitschen Keizer te Kleef, die tegen 9 Augustus in deze plaats nabij de Nederlandsche grens verwacht wordt, zal een buitengewone zending Keizer Wilhelm namens H. M. de Koningin begroeten. Met die com plimenteering zullen worden belast vice-admiraal Baron Sweerts de Lan- das Wyborgh, commandant der Marine te Amsterdam, en de luit.-generaal van het Indisch leger met verlof hier te lande Van Daalen. Aan de missie wordt toegevoegd de le-luit. Baron Van Voorst tot Voorst, Hr. Ms. ordon- nance-officier. Z. K. H. Prins Hendrik is Zon dagmorgen per nachttrein in ons land teruggekeerd en van Arnhem per auto afgehaald. Des namiddags halféén maakten de Koningin en de Prins een rijtoer, met tweespan schimmels door den Prins gemend, door de plaats, waarna H. M. een wandeling in het Park maakte. De Prins begaf zicb daarna met een vierspan naar Wiessel, Niersen en Vaassen. Groote Tuinbouwtentoonstelling te Zeist. 25 Augustus16 September. Van Prins Hendrik is bericht ont vangen, dat Z. K. H. op 2 September de tentoonstelling hoopt te komen bezoeken. Met het oog op het bijzonder ongunstige voorjaar is de sluiting der inschrijvingen, aanvankelijk bepaald op 15 Juli, uitgesteld tot 31 Juli. Besloten is den dag na de sluiting der tentoonstelling, 17 September, een veiling te houden van die inzen dingen, welke daarvoor zijn opgegeven. Tijdens de tentoonstelling zal een officieele courant worden uitgegeven. Het departement vau oorlog. Ter vervanging van generaal Sabron, als minister van oorlog wordt genoemd de generaal-majoor W. C o o Iinspec teur van het militair onderwijs. Een zeer brutale diefstal is in een der Weensche postkantoren gepleegd. Terwijl de beambte van het postwissel loket even aan de telefoon stond, is een bedrag van ongeveer zestigduizend gulden weggegrist. Vermoedelijk be hoorde degeen, die den beambte opbelde, tot het komplot. Het gebruik van Klaverruiters. Bij het aanhoudend regenweer der laatste weken is het zeker niet van belang ontbloot de lezers nog eens te wijzen op de zeer gunstige resultaten, die in den landbouw met de uiterst practische klaverruiters verkregen worden. Het groote voordeel dezer ruiters bestaat hierin, dat bij het gebruik daarvan het te drogen gewas geheel van den grond komt, zoodat alles gelijkmatig droogt, terwijl bovendien veel minder in de gewassen behoeft gewerkt te worden, wat o.m. voor klaver, erwten enz. van zeer groot belang is, daar deze bij dit omwerken steeds veel verliezen. Dat de verliezen bij de gewone wijze van drogen zeer groot kunnen zijn, blijkt wel uit de mededeeling, van een landbouwer, die bij droging op het veld in een ongunstig jaar per H.A. slechts 16 H.L. groene erwten oogstte van geringe kwaliteit, daar een doel reeds was ontkiemd en verkalkt, terwijl op ruiters gedroogd 35 a 40 H.L. van goede kwaliteit zoude gewonnen zijn. Wanneer men 1 H.L. erwten op f9.rekent, hetgeen dooreen geno men stellig niet te hoog is, bedroeg hier de schade dus ong. f 200. per H.A. Ook voor klaver, karwij, wikken, lupinen, vlas, boonen enz. worden met succes ruiters gebezigd, daar men dan zeker is het gewas steeds goed binnen te krijgen. De kosten van gebruik zijn zeer gering te noemen. Rekent men per H.A. op 48 ruiters, hetgeen zeker ruim voldoende is, enden prijs franco plaats van bestemming op ongeveer 50 ets. per stuk, dan bedragen deze per jaar en per H.A. slechts f2. daar de ruiters bij goede verzorging wel 12 jaar bruikbaar zijn. Door de pogingen van de Ned. Heidemaatschappij, die de ruiters op verschillende ontginningen vervaardi gen, en zich voor het meer algemeen gebruik daarvan veel moeite geeft, zijn in verschillende deelen van het land reeds met veel succes ruiters ingevoerd. Zeer waarschijnlijk is de tijd niet ver meer, dat in het bedrijf van geen enkelen landbouwer deze bij uitstek nuttige voorwerpen nog ontbreken. Immers Wanneer het gewas op de ruiters slaatwordt het geacht zoo goed als thuis te zijn." Wie nadere inlichtingen wenscht kan zich daartoe wenden tot de Directie der Ned. Heidemaatschappij te Utrecht, die gaarne bereid is alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Onze graslanden. Uit verschillende streken hooren we de klacht, dat er dit jaar te weinig hooi komt, dat het vee in de weiden ook te weinig te vreten beeft. Wie zijn oogen den kost geeft, zal beel wat kunnen opmerken. Over 't geheel genomen is bet zoo, dat de meeste graslanden een onvoldoende opbrengst geven. Maar tusschen de groote massa velden met slechten grasstand treft men er ook aan die in geen enkel opzicht bij andere jaren achterstaan. Dat stemt tot nadenken. Zoo groot is het verschil in ligging en bodemge steldheid niet, dat een dergelijk onder scheid noodzakelijk zou moeten op treden. De ongunstige weersgesteld heid, het gebrek aan neerslag in de eerste helft van 't jaar is voor de slechtere gronden een ramp, voor die welke in betere conditie waren hoog stens een onaangenaamheid geweest. Zoolang de wei- en hooilanden niet alle in den besten toestand worden gebracht, tengevolge waarvan mis lukkingen steeds minder voorkomen en wisselvallige opbrengsten buiten gesloten worden, mag men niet voort gaan met 't geen men in de laatste «gezegende" grasjaren heeft gedaan «onbezorgd den veestapel uitbreiden." De weilanden, die aanmerkelijk zijn uitgebreid, moeten thans, wat de kwaliteit betreft eens terdege onder handen worden genomen. De onkruiden moeten in de eerste plaats er uit; het mos, dat onder het fijne gras, dat 't vee den vorigen herfst liet staan en zoo welig tiert moet zich niet weder kunnen ontwikkelen. De huid van de wei moet los, de wortels der goede grassen moeten ruimte hebben in den grond, ze moeten ruimte van voedsel vindende paarden- bloemenzuring, koekoeksbloemen, groote- en kleine madelieven, boter bloemen, en vooral, waar ze voor komt, éepaardestaart moet verdwijnen, om ruimte te geven voor goede grassen later kan men er ook klavers aan toevoegen; kortom de weide moet worden verjongd. En allen moeten daaraan meedoen, want niemand beseft hoe snel de vruchten en zaden van onkruiden als paardebloem en distel zich weer over groote uitgestrektheden verbreiden. En dan zorge men voor ruime bemesting, opdat de grassen ook de overhand kunnen houden,een bemesting dat de grassen zoo welig doet groeien, dat de bodem los blijft en in droge tijden voldoende gelegen heid biedt aan 't grondwater om op te stijgen. Wie straks maait, zie de zode eens na. 't Eerste wat hun te doen staat is door eenige bemesting den grasgroei weer aan den gang te helpen, maar in het volgende najaar moet ieder eens duchtig zijn aandacht wijden aan de graslanden. Inkwartiering. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gelet op art. 18 der Wet van den 14 September 1866 (Staatsblad no. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de Inkwartiering, Doen te weten, dat de bij art. 17 dier Wet bedoelde lijst door hen is herzien, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der Gemeente, Kamer no. 3, voor een ieder ter inzage ligt, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort 13 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, WUIJTIERS. J. G. STENFERT KROESE. Heden overleed te 's-Gravenhage onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder mevrouw H.T. LOOIJEN geb. Wa mei lick, eerder weduwe van denheer J. O: TEENGS. J. H. C. T. TEENGS. V. H. TEENGS— Noorduijn. C. H. GERRITSEN— Teexgs. Q. V. GERRITSEN. 11 Juli 1909. Bezoeken kunnen niet icorden afgewacht. Volstrekt eenige kennisgeving. ALMELO. ZUIVER WOLLEN üwoekh les ding. (fasrikam *»yi<vsw«) DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 f. AMERSFOORT. TELEFOON 270. voorheen W. CROOCKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EEPECTEN, PROLONGATION, YREEMD GELD, WISSELS. Muui'huizen 39 belasten zich met aan- en verko-op van Ef.fexten, Wis sel»' en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden, aabgenomen, wordt HersteL^egEtrandeerd. Het- idieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te z(jn gekomen. Abonneert 17 op het Katholieke Maaudelijks verschijnen 48 grootformaat over 2 kolommen. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrief, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prys 65 CENT per 3 n^aa-Aden. Eerste afluter intfJgfe bij den boekiïantfel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. wynliaiidel. Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vine Blanc Mousseui du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wijnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. »Hij wordt heusch oud!" En zoo'n uitlating was iets zeer- bijzonders bij recbter-commissaris, want die behoorde tot de zeer-omzich- tige, behoedzame menschen. Maar wie naging dat z'n vrouw hem, 's morgens vriendelijk-dringend verzocht had om «asjeblieft niet laat thuis te komen", en dat wel met 't oog op een schotel, die door vertraging z'n delicatesse verloor... Wie dit wist en ook dat 't reeds een half uur, ruim, later dan gewoonlijk was geworden... Hij zal begrijpen, waardoor 't kwam dat rechter-commissaris behoefte bad zicb te ontboezemen... Maar dien ochtend toen de ver dachte tegenover hem zat kwam toch, voor 't eerst, in hem op de gedachte«President zou gelijk kunnen hebben!" Het rapport van de politie lag vöör hem. En dat vreemde, schuwe kijken van den verdachte op zijn vraag... Hoe die Jonker er dan toch toe kon gekomen zijn om vol te houden, dat hij, dien nacht van den inbraak, elders geweest was... «Ik heb 't gedaan bromde de boef. «Maar" hervatte de rechter, na even zijn notitie, te hebben geraadpleegd, en in peinzing naar den boef getuurd te hebben, die zich angstig, onrustig op zijn stoel been- en weer bewoog ook al eens gespuwd had op den grond... Daarna verschrikt opkijkend- Wetend, dat bij zoo niet mocht doen in tegenwoordigheid van Edelachtbare... «Maar" hervatte de rechter-commis saris, «jij hebt toch niet door die kleine, nauwe ruimte kunnen klimmen... Jij niet, en Rooie-Sar.der evenmin. Hoe verklaar-je dat, Van Valen?" Het bloed steeg den boef naar de wangen. De blauwe ader-koorden op z'n handen, op z'n hoofd, zwollen. Vuur van woede brandde inlietdonker- grijs van z'n oogen... «Verdomd, as ik dan toch beken As ik..." En hij wou opstaan... Hij balde de vuisten... Stond als een vijand, als een dreigende, gevaarlijke roover tegenover den rechter-commissaris. «Verdomd..." Maar de vuist van den wachtheb- benden veldwachter schroefde, klemde, als ijzer op een van z'n schou ders. De rechter hield zich bedaard, doch was tikje-bleek geworden... Jeugdig griffiertje keek, met angstoogjes, naar 't scheliekoord... Veldwachter keek vragend.,. Maar Z. E. A. wenkte van «nog niet noo- dig... Wacht nog even..." 't Schuim vlokte den boef op de lippen. Z'n oogen waren bloedbeloo- pen... Rechter bleef ijzig-bedaard. Mas keerde dat z'n hart onstuimig hamerde, onderwijl hij zei: «Er rust verdenking op zekere vrouw. Vrouw Maria Louwens... Met wien je al sinds jaren..." «Dat lieg je!" schreeuwde de boef. «Dat zul-je me... Dat 's leugen!... Dat zul-je..." De stoel, waar de boef op gezeten had, stortte krakend op den vloer. Jong-griffiertje deinsde, wit als 'n doek terug... De veldwachter bad de boef bij z'n strot gepakt... De beide mannen worstelden. Een mouw van veldwachters uniform scheurde aan flarden... «Schurk!" brulde de beambte, en z'n vingers knepen den boef in de keel dat bet gruwe gezicht van Van Valen blauwig werd... De electrische schel bibberde signaal door het Rechtsgebuuw... Agenten, veldwachters, kwamen toeschieten. Boef werd overweldigd. Weggesleept; naar z'n cel terug... En in degang hoorde men hem krijschen. «Hij liegt 't! Hij liegt 'tl... Marie is onschuldig!... Ik hebt 't gedaan!... Ik!... Niemand anders!... Ik!..." Griffiertje dronk, met trillende han den, slokjes koud-water. «Wat 'n bandiet!" zei hij tegen meneer den rechter-commissaris. Maar deze pakte zwijgend z'n stukken bijeen. Antwoordde niet... In hem werd grooter, vaster het besef, dat grijze president toch niet zoo verkeerd had gezien... Groeide de overtuiging op, dat boef van daar even zich oiïerde... Onschuldig was... Valsche bekentenis had gedaan... In- breekster wilde redden... En toen dien middag, in de whistclub weer geschertst werd over het «idealisme" van ouden presi dent, toen bleef recbter-commis saris heel-erustig... Was het gevoel, waarmee hij aan recalcitrant-gevaar- lijken boef terugdacht, heel anders dan de heeren-collega's vermoedden... Maitre Corbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3