Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. n gesteld. Een dergelijke ramp heeft zich nog niet op eenige wielerbaan voorgedaaner bestaan ook nergens voorzorgsmaatregelen tegen. Men waande bet publiek op de wielerbaan veilig; thans weel men aan welke gevaren het blootstaat. Er gaan weer stemmen op tot afschaffing der motor- gangmaking; andere willen verbod van ontplofbare motoren, weeranderen geven de scbuld aan de kleine afme tingen en scherpe bochten der baan, of aan bet slechte sturen der gang makers. Hoe bet ook zij, door de ramp heeft men geleerd, en bet is te hopen, dat niet alleen te Berlijn, maar overal de autoriteiten en wielerbaandirecties haar voordeel zullen doen met deze harde les. Naar het Amersf. Dagbl. van betrouwbare zijde verneemt, hebben een paar oudheidkundigen het perceel Havik no. 14 aangekocht. Het oude gebouw, dat in 1619 is gebouwd, heefteen 17 eeuwschegevel. Er bestaan thans plannen het huis zooveel mogelijk te restaureeren in zijn oorspronkelijken bouwtrant. Een der laatste bewoners was de heer Pbilippo. Zaterdag werden door de politie een drietal personen gearresteerd, verdacht van diefstal van ijzer ten na- deele van den staat der Nederlanden. Het ijzer was afkomstig van een brug, gebouwd door de genie in de kamp van Zeist. Maandagochtend zijn ze zwaar ge boeid naar Utrecht overgebracht, doch daar weder losgelaten. Zaterdag is ten nadeele van den heer B. in de Langestraat ontvreemd een rjjwiel. Dienzelfden dag werd door de politie een ongunstig bekend staand persoon aangetroffen, in 't bezit van een rijwiel, 'tgeen hij bezig was te verkoopen. Bij onderzoek bleek het 't vermiste rijwiel te zijn, waarom de verdachte werd gearresteerd en naar 't politiebureau overgebracht. Maandag middag is hij naar Utrecht getrans porteerd.. Aan het politiebureau zijn voor rechthebbende terug te bekomen een foxterrier, een duimstok, een inhouds maat, een mandje, een juk en een huissloutel. Mejuffrouw H. A. Smit verwierf na afgelegd examen bet diploma voor Solozang van de Ned. Toonkunstenaars vereeniging. De dames M. C. E. Reynders en G. M. F. Wesseling behaalden de acte- boekbouden Voor de betrekking van enquè- trice van «Het Groene Kruis" open gevallen door het vertrek der pleeg zusters Diemont en Bakker hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. In de plaats van den heer J. Beus, die wegens drukke bezigheden bedankte, is tot secretaris van de Chr. Bestuurdersbond gekozen de heer W. G. Klomp. Door de plaatselijke afdealing van het Centraal genootschap voor kinder- en vacantie-kolonies zijn 14 kinderen uitgezonden naar Egmond- aan-zee. Zij hoopt dezen zomer nog een kolonie uit te zenden. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, zal Donderdag 22 Juli, des avonds te 8 uur in «Amicitia" ver gaderen ter behandeling van de Begrooting, benoeming van een Commissie tot nazien van de Rekening en Verantwoording van den penning meester, ingekomen verslagen enz. en eventueele mededeelingen. De muziekvereeniging «Harmo nie", voor bet meerendeel bestaande uit werklieden der H. IJ. S. M. be haalde onder baren directeur den heer C. H. Stoetzer bij het muziekconcours j.l. Zoudag te Zaudvoort gehouden in de 3e afdeeling den len prijs. Maandagavond bracht het fanfare corps «Eendracht" van den Chr. Nat. Werkmansbond de prijswinners eene serenade, waarna gezamelijk eene tocht door de stad werd gemaakt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert Donderdagavond, te 8 uur in het gemeentehuis. Donderdag wordt bij gunstig weer, een der uitgestelde concerten in Amicitia ingehaald. Programma: 1. Hohenzollern Ruhm, Weissenborn. 2. Ouverture «Le Barbier de levile, Rossini. 3. Calanthe, Wals, Holzman. 4. Giande fantaisie s. d m. de l'Opera La Reine de Saba, Gounond. 5. Overture Rekoczy, Keler Béla. 6. Ave Maria, Schubert. 7. Ballet égyptien, Luigini. 8. Fantaisie «Les Saltimbanques, Gonne. Een meer dan buitengewoon aanbod doet de firma Gebr. Cohen. Zij biedt de beste werken der meest gevierde auteurs; alles fonkelnieuw en vele in prachtband, voor taxatie prijzen aan. Wat f80 heeft gekost, nu voor f7.60, dus met ruim90pCt. korting. Boeken van f 17.50 nu voor fl.571/,enz., enz. Men leze haar aanbod op blz. 4 van dit nommer. De 2e luit. F. N. M. Burman Eijck tot Zuijlichem, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, is overgeplaatst bij het 7e reg. van dat wapen te Amsterdam. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Konink. Holl. Lloyd, ss. Delfland vertrok van Leixoes 18 Juli. ss. Zaanland vertrok van Lissabon 19 Juli. Deutsche Ost-Afrika linie, ss. Kronprinz vertrok van Delagoa- bay 15 Juli. gebracht- Hoe zij tot bewustzijn was gekomen in 't slaapkamertje van «Tehuis", ter wijl een dokter zich over baar heen boog... Ze zag weer zoo scherp, nu, de ernstige oogen van den dokter, die haar pols vasthield en iets fluisterde tegen de juffrouw van het «Tehuis". Ze hadden haar toen wijn gegeven, laten eten. Truitje was naast haar, in een proper bedje gelegd. En de vol gende ochtend vertelde juffrouw baar, wie dat alles had geregeld... En dat Jan Dekker verzocht had, Door den volgenden dag te mogen spreken... Tegen een uur of een, twee, zou hij als dokter 't goedvond komen. Haar beneden, in de spreekkamer, wachten... Hij had haar niets verweten. Was niet bijzonder hartelijk, ook, geweest- Door alleen 'n hand gegeven. Toen stil, verlegen, vóór zich uit zitten kij ken. Zoodat 't tusscben hen, vreemd, drukkend, zonderling werd— Zij ver telde hem van alles,en hoe moeder haar uit 't buis had gejaagd... Hij, Jan, knikte maar. Tuurde vóór zich uit. Geen spier op z'n gezicht bewoog zich... En toen-ie, na een half uur weg ging, had-ie haast niks gesproken. Haar slechts een paar maal even aan gekeken, en dan was 't of er in bet koude, lletsche, doodsche van z'n blik wat ziel, wat leven kwam— Den volgenden dag, precies op het zelfde uur was Jan weer in het «Tehuis" gekomen. Hij bad iets voor Door gevonden. Een kamertje voor 'r gehuurd bij heel-nelte, fatsoenlijke menschen. Daar kon ze direct heen, als ze wou. Haar rekening in het «Tehuis" had Jan betaald. De huur van 't kamertje was óók al twee weken vooruit afgedaan... En toen ze bij haar nieuwe woning waren gekomen, haalde Jan, die niet mee naar binnen ging, een papiertje voor den dag, dat-ie Door in de hand stopte... En direct erop was hij weggeloopen... «Nou, adie, tot van de week dan Weg was bij. In het papier was een goud tientje gewikkeld... Toen kleine Trui het mooie ding zag glinsteren, kraaide ze van pret... «Mooi, hè!" riep moeder. En het kindje zag haar aan met stralende oogjes— Trui d'r wangetjes waren nu weer blozend... Als Door bedacht, hoe die goeie Jan dat alles toch maar gedaan bad... Jan, dien zij vroeger zóó beleedigd en gekrenkt had... Die nu zorgde voor het kindje van haar en dien ander... Als door dat alles overdacht, voelde zij toch gröóte dankbaarheid voor den man; drukte zij Truitje tegen zich aan en zei, terwijl ze, in weeke, zachte stemming, haar meisje op de malsche, rose wangetjes zoende: «Zoete oome-Jan, hè!"... Dat alles was nu al drie jaar ge leden. Eigenlijk had Jan haar nooit «ge vraagd". Alles liep als iets van zelf- sprekends. Hij kwam Door op bepaalde ss. Feldmarschall vertrok van Mom- bassa 15 Juli. ss. Adolph Woerman vertrok van Teneriffe 15 Juli. ss. Prinz Regent arriveerde te Ant werpen 16 Juli. ss. Windhuk arriveerde te Marseille 16 Juli. ss. Gertrud Woerman arriveerde te Suez 1/ Juli. Te Baarn werd gisteren het stoffelijk overschot van mr. F. Pen, in leven wethouder en notaris, onder zeer groote deelneming op de R. K Begraafplaats ter aarde besteld. De plechtige lijkdienst werd bijgewoond door Burgemeester, wethouders en raadsleden, gemeenteambtenaren, tal van vrienden en belangstellenden. Aan de groeve herdacht de Burge meester de groote verdiensten van den overledene en schstste diens recht schapen en beminnelijk karakter. Tal van kransen dekte de lijkbaar. De woning en schuur van den beer M. H., aan den Brinkweg te Soest zijn geheel afgebrandde rijtui gen konden nog uit de schuur gered worden. De inboedel ging bijna geheel in vlammen op, alsook die van den heer B., die in een gedeelte van het buis woont. De brandweer, die spoedig ter plaatse was kon alleen bet naast gelegen perceel, waarop een regen van vonken neerdaalde, door nathouden bewaren. De bewoners hebben zich slechts met veel moeite in nachtgewaad kun nen redden. Men denkt als oorzaak aan kwaad willigheid, wijl een week geleden aan hetzelfde perceel ook bij nacht een begin van brand ontstond, hetgeen toen echter nog bijtijds door een toe- valligen voorbijganger werd opgemerkt, zoodat hij met veieende krachten ge- bluscht kon worden. Alles was verzekerd. Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukhengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie, Zouden we U mogen verzoeken, onder staande „open brief" een plaats in uw blad te willen geven. Met vriendelijke dank, hoogachtend uw dw. ds. Vunderink. Amersfoort, 20 Juli 1009. OPEN BRIEF. aan de leden der Hervormde gemeente te Amersfoort. Het is, zooals u bekend is, onze ge woonte niet, ons te mengen in de prac- tische gemeentepolitiek; doch waar wij, als voorgangers der Hervormde gemeente, de eer en het welzijn onzer kerk hebben te beschermen, worden wij nu gedrongen, uren afhalen uit d'r betrekking. Luisterde naar wat ze over alles ver telde. Gaf een enkele maal raad. Maakte opmerkingen... En het stugge, pedante, bazige van zijn toon hinderde baar dikwijls genoeg— Soms was ze bang voor den man, die dan naast haar voortstapte. Had ze hem willen ontwijken... Herademde zij wanneer Jan goed-en-wel wegwas. Maar dan be dacht Door weer: «wat heeft-ie niet voor je gedaanZöèk er maar een, die dht nadoetWie zal voor kleine Trui zorgen?... Haar een naam geven?—" Door schaamde zich echt over haar onverschilligheid voor den stillen, stuggen man... Maar wél gebeurde 'tdat zij, wanneer Truitje sliep, in haar kamertje lag te schreien... Met gezicht in het kussen gedrukt... Diep gedrukt. dat geen mensch 't, in huis. hooren zou. Dan ging alles haar geest voorbij Dan klemde zij haar armen om 't kussen heen en beet in de sloop, als om te vernielen, te ver morzelen dat wat nog altijd in haar bruiste in haar ópleefde. de wilde zucht naar jool, naar vroolijkbeiddat ongebondene, dat dartele waar moeder en Kee altijd zoo woest over waren... Dat ze van haar vader had,met wien oome-Dirk niks te maken wou hebben— En op wien oome-Dirk gedoeld had, eens toen moeder tegen hem klaagde over Door d'r lichtzinnigheid— Schok schouderend-minachtend... «De appel valt niet ver van den boom, hè?—" Eerst later bad Door precies begrepen wal oome eigenlijk bedoelde en van door het berichtje in „De Eemlander" van jl. Zaterdagavond, ons met dit woord van verweer tot U te wenden. Immers de Hervormde kerk is niet door ons, maar door de vrijzinnigen in den strijd gehaald. Het is ons gebleken, dat, bij huis bezoek door vrijzinnigen propagandisten bij onze Hervormde leden, wordt getracht stemmen te winnen voor de vrijzinnige eandidaten door te wijzen op het belang der Hervormde kerk, te zinspelen op gevaar voor onze kerk. Openlijk wordt op kerkelijke sympathieën gespeculeerd, o.a. in het strooibiljet van de vrijzinnigen, waarin de heer Yan der Wal wordt aanbevolen als oud-secretaris-kerkvoogd der Hervormde gemeente te Witmarsum. Tegen deze praktijken moeten wij ons verzetten. Voor zoover ons bekend is, is bij de eerste stemming van rechts ver meden, de heeren Yels-Heijn en Couvée aan te bevelen als Hervormde mannen. Niet een maal is genoemd geworden, dat de heer Yels-Hein ouderling is van onze Gemeente en dat de heer Couvée onze kerk in allerlei betrekkingen dient. Men heeft de Hervormde kerk er noo- deloos ingehaalddoch waar men die kerk wil gebruiken om mannen in den Raad te brengen, die niet eens tot de Hervormde gemeente te Amersfoort behooren en mannen te doen vallen, die een sieraad zijn onzer kerk, daar wordt het ons te machtig. Wil men ernstig letten op de belangen der Hervormde kerk, welnu men heeft ons tot spreken gedwongen dan willen wij gaarne verklaren, dat wij het voor onze Hervormde kerk en haar arbeid een ramp zouden achten, wanneer onze Hervormde mannen moeten vallen. Allereerst hierom. Yolgens bepalingen in het testament, moet in het Bestuur onzer Hervormde diaconie-school min stens éen lid van den Gemeenteraad zitten. Worden nu onze Hervormde mannen, vrienden van Kerk en School uitge worpen, dan zult gij, Hervormden, aan stonds de leiding van onze Hervormde zaken moeten toevertrouwen aan mannen, van wie gij weet, dat zij voor onze Kerk of onze School niets gevoelen misschien ons tegenwerken. Mogen Her vormde menschen daaraan medewerken Wil men wijzen op de belangen onzer Hervormde gemeente goed maar dan ook naar waarheid erkend, dat onze Hervormde Kerk aan niemand zooveel te danken heeft als aan den heer Vels-Heyn in zijn kwaliteit van Raadslid. Telkens komt de kerk met de overheid in aan raking telkens is het de heer Yels-Heyn, die voor de belangen van onze kerk op trad en haar onschatbare diensten heeft bewezen (zaken der diaconie; bouw nieuwe kerk, enz.). Neen wij moeten als Hervormde menschen zorgen, dat juist onze Hervormde kerk hare trouwe man nen heeft ook in den Raad om voor hare belangen te pleiten. Onze Hervormde kerk wordt ook nog in ander opzicht in den strijd betrokken. Immers „de Eemlander" en strooibillet- ten van vrijzinnige zijde houden niet op den heer Veis Heijn aan te vallen om zijn motie in den Raad, rakende de Zondagsrust. Wij wenschen allereerst te verklaren, dat de heer Vels-Heijn heeft uitge sproken in den Gemeenteraad, wat door onzen Kerkeraad met algemeene stemmen in het adres aan den Burgemeester was toen af had ze nog erger 't land aan hem dan ooit tevoren. Ze waren getrouwd. Jan z'n vader had Door ontvangen zonder haar zelfs een hand te geven... Toen ze naar hem toe was gekomen, draaide hij z'n hoofd om en deed net alsof hij iets had laten vallen.Ze was, na dien keer, nog eenmaal bij Jan Senior geweest... Met moeder en Kee had ze zich, voor den vorm. verzoend. Jan stónd erop... Ze zagen elkaar zoo goed als nooit. Door had geen kennissen. Een vriendin, nog uit 'r schooljaren, wou Jan niet in z'n huis hebben. Die was hem te wereldsch". Zij verduurde, verbeet, verdroeg alles terwille van kleine Trui, die vader tegen Jan zei en z'n naam droeg; overigens iets-schuws, iets- bangigs voor hem had. Hij lette trou wens weinig of niet op 't kind. Het bestond niet voor bem... Maar kleine Trui kreeg alles wat ze noodig had... Jan maakte daar nooit aanmerking op. Cijferde, elke week, precies na wat er uitgegeven was... Maakte wèl bitse opmerkingen over «iets over bodigs". Wanneer ze, op een Zondag middag, gingen wandelen, dan kocht-ie hoogstens, als Trui over dorst klaagde, een glaasje melk aan een karretje, of zoo... Ging op een bank uitrusten. Dacht er niet aan, ergens te gaan zitten «waar 't geld kostte". En Door durfde hem niet vragen... Op haar drukte de volle, looden last van dank baarheid— 't Verleden snoerde haar de lippen. Als zij met oogen, waarin geschreven. (Dit adres is geteekend door de predikanten en de ouderlingen J. Boks; J. van Bottenburg; Jkr. Yan der Goes; W. Kleber; F. Wesseling; N. Yels-Heijn; Mr. P. J. F. van Voorst Yader.) Yalt men den heer Yels-Heijn aan, dan valt men ook uw Kerkeraad aan, Hervormde Gemeente. Daarom willen wij ook ten opzichte van dit punt verantwoording geven. Do „Eemlander" vraagt vrijheid voor de burgers om den Zondag te besteden, zooals zij zelve willen! Goed maar moet niet als eerste recht ons verzekerd blijven vrijheid van godsdienst en ongestoorde godsdienst oefeningen? De gymnasten-optocht, in September 1907, heeft onze godsdienst oefening verstoord, toen de voorganger, ds. Meiners, bij de doopplechtigheid in het gebed was. Mag dat verdedigd? Maar bovendien wij willen nog verder gaan en in 't algemeen aandringen op bevordering van Zondagsrust Zondagsrust en niet Zondags heiliging, zooals „de Eemlander" schrijft. Het is ons niet bekend, dat er iemand is in ons land, die verlangt, dat de overheid ijvert voor Zondagsheiliging alléén wordt geijverd voor Zondagsrust. Wij bedoelen daarmee, dat de overheid meewerke om aan al hare burgers Zondagsrust te verschaffendoch hoe de menschen hun Zondag willen gebruiken, blijve aan ieder's geweten overgelaten. Het is de taak der Kerkniet der Over heid om hare leden op te voeden en op te wekken tot een recht gebruik van den Zondag. Dat is niet een cleric aal drijven, zooals wordt voorgesteld immers er bestaat in ons land eene „Yereeniging tot bevordering van Zondagsrust", waarin vele liberalen zitting hebben. Geef ons volk zijn vrijen Zondag. Dat is de wensch, welke wij richten tot mannen van allo politieke partijen. Allereerst om sociale redenen. Des Zondags zijn vrouw en kindoren thuis; dan behoort de man bij zijn gezin. Hoeveel gezinsleven wordt verwoest door gemis aan Zondagsrust. Doch dit raakt ook onze kerk en de godsdienstige belangen van ons volk. Honderde leden onzer kerk verklaren ons telkens, op huisbezoek, dat zij gaarne naar de kerk willen, maar niet kunnen. Zij hebben bijna nooit een vrijen Zondag (bijv. al de menschen bij spoor, tram, enz). De „Eemlander" wil vrijheid goed; maar denkt de redacteur wel eens aan de vrijheid, welke ook dezen menschen toekomt, al zijn zij ook minderbedeelden, om de kerk te bezoeken en hun God te dienen; om te leven met hun gezin? Wij zouden met allen ernst willen verzoekenhelpt toch mede Zondagsrust te bevorderenter wille van de gezin nen ter wille van de belangen van ons volk. Laat ieder vrij, den Zondag te beste den, zooals hij wilmaar dwingt niemand te werken om u te doen genieten. De bewering, dat, bij overwinning van rechts, geen optocht, geen muziek, geen uitvoering meer op Zondag mag plaats hebben, is natuurlijk een praatje. Weet „de Eemlander" niet, dat het toelaten van optochten, congressen, uit voeringen op Zondag afhangt alléen van den Burgemeester? De Gemeenteraad heeft er niets mee joligheids-verlangen tin telde, schitterde naar het feestelijk gewoel, geloei van fuivende, pretmakende menschen keek... Dan voelde zij een strengen, wantrouwenden, koud-vermanenden, blik haar van terzij, tersluiks, bespie den. Werd ze rood van schaamte. Schrok ze van haar eigen lichtzinnig heid... Drong ze met geweld terug de tranen van verdriet over haar saaie, dorre leven... Over wat onbevredigd in haar was... Over het telkens weer denken aan dien ander... Die haar bedrogen had... Die gemaakt had, dal, als Jan er niet geweest ware... Het orgel in de straat bij Door d'r woning tjingelde, toeterde maar voort— Toch 'n heerlijke wijs, wat?... Zij trippelde met een voet 't deuntje na. «In een auto... In een auto!..." En neuriede mee... Harder, luider dan ze in maanden had durven doen. Jan hield niet van dat «gejoedel"... Vroeg dan of ze zich niet «voor de buren geneerde"— Laagzamerhand had Door zich het neuriën van leuk-jolige deuntjes en wijsjes afgewend- Maar nu, op zoelen lente-och tend was 't haar te machtig— En vóórdat zij 't zelve wist, neuriede ze een ander wijsje... Van lang geleden. Dat hij, die ander altijd zong wanneer zij samen uit waren. Ook zoo'n leuk ding... Waar je op walsen kuntWat kön-ie beerljjk dansen... Zij schroK van de gedachte, in haar opwellend, maar 't kon 'r nu niet bommen. Ze was in een stemming

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2