Nenrastlienie-lpers, dit is voor n! BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Om opgewassen te zijn tegen de «vuurproeven," waaraan het Parlement u nu en dan blootstelt, daar heeft men sterke zenuwen en veel straining' voor noodig. Generaal Sabron was 't te machtig... Te hopen is dat verdere mutatie in het kabinet zal uitblijven. Ik blijf handhaven mijn vermoeden dat de heer Idenburg zal worden aangewezen voor den Buitenzorgschen troon, niet dat de z.g. «onthullingen" van het «Hbl." (nu aankomend met de ver klaring dat baron Sweerts in elk geval moreel-ongedeerd kan uitgaan en slechts dr. Kuyper hier de gecom promitteerde man is 1).Niet dat deze «onthullingen" er iets toe zoudon bij dragen om baron Sweerts' kansen om toewan-besaar te worden, te ver minderen. Doch reeds lang geleden in de Surinaamsche dagen had men op Idenburg 't oog gevestigd voor de Indische landvoogdij. En sommige benoemingen, in den aller jongsten tijd te Buitenzorg en Batavia uitgekomen, bevestigden m.i. het ver moeden dal het Kabinet-Heemskerk eerlang zijn minister van Koloniën zal moeten missen. Het debat over de Indische be- grooting voor 1910 zal dit jaar niet veel om 't lijf hebben. Van Kol wiens naaste reisplannen de halve aardbol schijnen te omvatten en wiens rustelooze natuur hem trouwens meer voor trekvogel dan voor «hok vast" Kamerlid bestemde Riënzi, Maastrichtenaar geworden, afwezig. Tegen zijn rechtmatige verwachting, neit in Schoterland gesteld, waar de vrijz.-democratische lid der Zuid-Hol- landscheGedeputeerden mr. J. Limburg een vrij goede kans schijnt te hebben, RiënziVan Kol niet gecondideerd Kamerlid-af... 1)^ heer De Meester, uit doodelijke infectie-ziekte herstel lend, doch veel te zwak nog, om aan 't Indisch debat deel te nemen. De heer Colijn, de nieuwe specialiteit, nog niet gearriveerd... Wie zou, bij het Indisch debat, iets van beteekenis moeten zeggen...? 't Zal een «ouder- wetsche" behandeling worden, zoo als Binr.enhofsche veteranen die nog gekend hebben... Een paar dagen sleurend, zeurend, onbelangrijk sopori fiek gepraat. En daarmee uit... 1 't Zeggen is, dat de nieuwe Ben jamin der Tweede Kamer, de heer Duys, de Regeering over de «Lehmann- schandaalljes" zal interpelleeren.'t ls mij niet recht duidelijk in welken vorm vragen over dat chapiter tot het Kabinet kunnen gericht worden. Maar we moeten 't afwachten. In elk geval wordt de hechtheid der positie van mr. Heemskerk's negental geen seconde bedreigd. Dat de premier en mr. Regout, die in afwachting van de uitspraak der kiezers, in Den Haag nog steeds tijdelijk logies bewoonden, zich thans in mooie panden op «stand", aan hunne positie geëvenredigd, gaan vestigen, heeft «symbolische" betee kenis. Trouwens, zelden zal voor een ministerie het vooruitzicht op «stabiliteit" zoo gunstig geweest zijn als voor 't huidige 1 't Einde van een der vele «causes célèbres", 't Haagsche, is voor ieder, die zich niet verkneukelt in het schouwspel van vernedering, in moreelen zin, eens medemenschen, natuurlijk weemoedwekkend. De Haag sche Raad heeft op voorstel en aandrang van zijn wakkeren nestor, den verstandigen en bezadigden heer Van Malsen als zijn oordeel te kennen gegeven, dat makelaardij in gronden, waarbij de gemeente wordt betrokken, voor leden van den Raad «ongewenscht" is. Scherper formu leering verwierp men met kleine meerderheid; het soc.-democratisch voorstel tot schorsing metalgemeene stemmen min twee: natuurlijk socialis tische. De Franschman zegt, in zoo'n geval, met ironisch glimlachje en oolijk knipoogje: «L'bonneur est sauf..."Of een mensch, na zulk votum, zijn mandaat in handen der kiezers stelt, die hem afvaardigden 't is eene quaes- tie van kiesch en fijner gevoel. Dit laatste kan niet «geleerd" worden. Men heeft of men mist 't... De heer Van Liefland blijft voorloopig in den kring zijner collega's, gevoelt er zich behagelijk genoeg om niet te ver zoeken, dat een ander hem, als Raadslid, vervangt. Gelijk ik reeds opmerkte: quaestie van «smaak", van gevoel, van meer-of-minder «fijne" opvatting, waarover niet valt te redekavelen. Over het druilweèr wordt zóó druk en door ieder geweeklaagd, dat ik de jobsiaden niet met nog-eene zal ver meerderen. Zal Augustus nog een Jtikje ver goeding brengen?.... Ik wil 't hopen, ook voor zoovelen, voor wie deze regen luchten zorg en angsten baren, waar men aard en omvang der bekom mernis kennend, waarlijk niet, in luchtige scherts, mag gekscheren Ik wil 't hopen o. a. voor het mooie, interessante «Oud-Hellas te Arnhem», dat nu in «Musis Sacrum» is geopend, en waarover ik u nog wel iets zal berichten in een myner eerstvolgende epistels. Wie zich noch door regen, noch door windvlagen lieten beïnvloeden, in hunne joligheid van op hün beurt fuiflustige feestvierders, dat waren.... de heeren notarissen, de deftige broe ders, te Arnhem ter ampele bespreking vergaderd, deze week.... De anders zoo statige, afgepast-ernstige heeren wa ren zoó lustig, dat J. A. Kwast op 't punt stond om zijn mannen van de »A. O. V.» te laten staken hun spel der-harmonie, waarin plots zulke schrille «notariëele dissonanten» in werden gemengd.... Mijn vrienden, ge looft mij toch, het ondeugend- oiïbollige Jantje Plezier in ons kan lang en diep sluimeren.... Maar ont waakt 't eenmaal, dan smelt, in een ommezien, het «omhulsel» van wit- dassige statigheid, waarmee wij in den regel op aarde rondwandelen.... Mr. ANTONIO. RECLAME. De neurasthenie is wel degelijk een vervallingj een verzwakking van het zenuwstelsel, die tot onmiddellijk gevolg heeft een vermindering van de levenswerkzaamheid van alle organen. Het verloop en de verschijnselen van deze ziekte verschillen dikwerf. Bij dezen is het spierstelsel meer in het bijzonder aangetast. Daaruit komt voort een algemeene bezwaring met een voort durend gevoel van afmatting, een zwaren gang, verstijving der ledematen, weerzin voor alle lichamelijke oefening. Bij genen zijn het de her senen die gedrukt zijn en dan heeft men te doen met hersen-neurasthenie waarmee verlies van het herinneringsvermogen, verstandsvermoeid heid, langzaam en moeielijk begrip, gebrek aan wilskracht, duistere gedachten, zwaarmoedigheid en droefgeestigheid gepaard gaan. De oorzaken der neurasthenie'zijn velen: over matige arbeid, buitensporig leven, sterke ontroe ringen, zedelijke schokken, en ai wat het zenuw stelsel van streek kan brengen. De neurasthenie kan ook voortkomen uit koorts, uit maa^lijden, uit bloedarmoede. Bij'de vrouw komt zij dikwerf tegelijk met de leeftijdswisseling en met onregel matigheid der stonden voor. Het middel dat altijd uitmuntende resultaten tegen de neurasthenie gegeven heeft, is de herstel ler van het bloed, de versterker der zenuwen, de Pink Pillen. Deze pillen versterken het zenuw stelsel op snelle en blijvende wijze en zij geven tegelijkertijd aan het organisme de verloren krachten terug. Pry& f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. yan de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. De Koningin-Moeder vertrekt Maandag in den loop van den middag naar Het Loo en zal daar tot Don derdag verblijven. De verjaardag van Koningin Emma zal Maandag in den kring der vorstelijke familie zonder hoffeesten worden herdacht. De Nonvlinderplaag. De Inspecteur der Staatsbosschen en Ontginningen te Utrecht verzoekt ons medetedeelen, dat Zaterdag 24 dezer de eerste nonvlinders in de dennenbosschen onder Alphen (N.-Br.) zijn waargenomen. Het is thans voor de boschbezitters van het grootste belang zorgvuldig na te gaan of in hunne bosschen ook dergelijke vlinders aanwezig zijn, opdat, zoo noodig, tijdig de gewenschte maatregelen ter be strijding kunnen worden genomen. Ieder, die nonvlinders aantreft wordt dringend verzocht daarvan onverwijld kennis te geven aan het betrokken Gemeentebestuur, dat daarvan boven- genoemden Inspecteur in kennis zal stellen. Brochures, waarin o.a. eene duide lijke gekleurde afbeelding van den nonvlinder voorkomt, worden door den zelfden Inspecteur gratis toegezonden. Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek ingesteld naar aantal en omvang van werkkring der hier te lande bestaande openbare leeszalen en bibliotheken, met de bedoeling de ge gevens te bewerken en de resultaten te publiceeren. Tot het verkrijgen van deze gegevens is een vragenlijst ge- zouden aan alle aan het Bureau be kende instollingen. Besturen van open bare leeszalen en bibliotheken, die geen vragenlijst mochten hebben ontvan gen, worden uitgenoodigd alsnog zoo spoedig mogelijk hun adres op te geven aan den «Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage, Rijnstraat 28", aan wien port- viij als «Dienst" kan worden geschre ven. Als «openbare leeszaal of biblio theek" wordt aangemerkt een instel ling voor het publiek toegankelijk in dien zin, dat niet aan bijzondere ver- eischten behoeft te worden voldaan om van haar gebruik te maken. Echter doen financiëele vereischten, of bepa lingen in het belang der openbare oide of zedelijkheid, of bepalingen met be trekking tot den leeftijd der bezoekers, een leeszaal of bibliotheek het karakter van openbaar niet verliezen. Daaren tegen zijn niet openbaar b.v. eene bibliotheek of leeszaal alleen voor le den, die zich vooraf aan ballotage moeten onderwerpen, een school bibliotheek uitsluitend voor de leer lingen, een bibliotheek alleen voor geloofsgenooten, vakvereenigingsleden, enz. In de maand November a.s. zal verschijnen: Gedenkboek. Vijf en twin tig jaren arbeids van den Nederland- schen Vrouwenbond tot verhooging van hetZedelijk Bewustzijn.Uitgegeven vanwege het Hoofdbestuur. Door het Hoofdbestuur is de be werking opgedragen aan Mevr. de Douairière Beelaerts van Blokland Kneppelhout en Jonkvrouwe A. van Hogendorp en met de zorg voor de uitvoering, alsook met de exploitatie is belast de uitgeversfirma G. Röme- lingh en Co. te Groningen. Het plan bestaat het boek in twee uitgaven te doen verschijnen, waardoor gezorgd wordt dat niemand, die voor het zoo belangrijke werk van den Bond gevoelt, zich het bezit van het boek behoeft te ontzeggen. Een onzer lezers zendt ons het vol gende ter plaatsing: Doorstane angst in bosschen. Dondermorgen omstreeks half vier werd er op Rustoord «Villa Anna" gebeld, dat zeer vroege uur van bellen gaf me reden van denken, dat er iets bijzonders gebeurd moest zijn, toen ik mijn bed verliet en naar beneden liep, dacht ik een oogenblik aan brand, gelukkig rook of zag ik niets verdachts. Ik deed het raampje van de deur open (omdat ik niet gekleed was) en wat zag ik Twee zeer fatsoenlijk gekleede vrouwen één er van had een klein kind op haar arm en twee meisjes één van omstreeks 12 en één van omstreeks 8 jaar, die er allen zeer bleek en ontdaan uitzagen. Een der vrouwen die er in 't bijzonder bleek uitzag met een zwarte mantel gekleed, de kraag daarvan opstaande vroeg mij excuus, dal zij op dat vroege uur had aangebeld, want dat ze verdwaald zijnde niet wisten waar ze waren, dat ze de gansche nacht in de bosschen hadden doorgebracht niet wetende hoe er uit te komen, daar hun de duisternis was overvallen, zoekende en roepende van de eene hoek naar de andere met hun 3 kinderen, alle boomen gelijk, niets wal hun eenig vooruitzicht van een uitgang gaf. Wel vertelde ze dat ze stemmen gehoord hadden zelfs licht gezien van lampen om ben te zoeken, waarschijnlijk heeft hun angst hen dat visioen doen zien of ook waarschijnlijk waren ze kort bij de straatweg, dat ze een fietsrijder door de boomen op de straatweg voorbij hebben zien gaan. Men kan zich de angst van die vier menschen voorstellen, de kleinste was nog te jong om de angst der vier te beseffen. Een donkere, koude regonachtige nacht waar de vrees van elkander te verhezen hen ten laatste deed be rusten in hun lot en bij en tegen elkander aanleunden tot de eeiste stralen der dageraad zouden komen, dan weer op nieuw aan het zoeken naar een uitgang, totdat zij een be woond huis zagen en ik hun de weg naar Amersfoort kon aanduiden. Het zal voor de achtergebleven mannen of andere verwanten ook een angstige nacht geweest zijn, niet wetende waar deze vijf rnenschen waren gebleven. Het moge een les zijn voor anderen zich niet te vér in de bosschen te wagen. Gaarne bad ik de verdwaalde iets verwarmends aangeboden, doch hel zeer vroege uur en uit vrees van mijn gasten in hun nachtrust te zullen storen, kon ik niets anders doen, dan hetgeen van mij gevraagd werd. Was de nacht geweest zoo als nu de dag is, dan was het nog erger geweest. Trouwens met een innig gevoel van medelijden zag ik hun de weg naar Amersfoort nemen, want al heel spoedig begon het weder te regonen. In het nummer voor rijpaarden, gereden door officieren of heerrijders verwierf Ritmeester De Bas op bet concours hippique te Zeist den 3en prijs met King of Freedom. In het springconcours behaalde luit. Labouchère een 2en piijs met üraed- nought en een bestuursprijs met Gigo- lette. Luit. Jhr. J. A. Roëll kreeg een bestuursprijs met Cleric. Bij het Donderdag j.l. gehouden examen voor de hoofdakte slaagden o. m. de dames Tb. Kemna en H. Kaarsgaren, beiden van het Pensionaat der Eerw. Zusters van O. L. Vr. alhier. De vereeniging «Johan van Olden- barneveld» ontving als bijdrage voor het op te richten monument vijftig gulden van H. M. de Koningin-Moeder. Bij de aanbesteding van verfwerk ten behoeve der gemeente was in geschreven voor: Perc. I. Het verven van de school gebouwen aan de Koningstraat en aan de Hellestraat, zoomede van de school banken, door; J. Bakker f1042; Th. Blok f1025; W. Ruitenberg f1014; J. R. v. 't Hof f999.99; R. van Wijn gaarden f965; S. H. Massa f960;R. van 't Hof f 950; J. W. de Vaal f 839; firma H. Visser en J. W. Kelder f835. Gegund aan den laagsten inschrijver. Perc. II. Het verven van een woning aan de Arnh. Poort, van de Beursen van de Barak. Hiervoor waren 11 inschrijvers. Laagsten waren J. A. Stoopendaal en P. van Veen, die beiden hadden in geschreven voor f 199. Bij loting gegund aan v. Veen. Een detachement van het 5e Regiment Infanterie, bestaande uit 4 zoogenaamde Harskamp-compagniën, onder bevel resp. van de kapiteins L Noest, J. L. van der Moer, B. Reijn- vaan en J. C. Wagner, zal Dinsdag morgen te 6 uur van hier naar de Legerplaats bij Harskamp marcheeien, alwaar tot 12 Augustus schietoefe ningen worden gehouden. De marsch naar het kamp geschiedt onder bevel van kapitein Noest. Op den zelfden dag komen in het kamp 4 compagniën resp. uit Does burg, Ede en Geertruidenberg. De luitenant kolonel D. W. de Jager van het 5e Regiment Infanterie zal als seriecommandant optreden. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H M. de Koningin-Moeder, zal de Amersfoortsche Muziekvereni ging, directeur de heer Jochems, Maan dagavond te 8 uur eene uitvoering geven in 't plantsoen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 1 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 'sVoorm. 10 uur, Ds. F. G. Lagers, Em.-pred. te Velp. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Dr. T. Hoekstra, pred. te 's Hertogenbosch. 'sAv. 5'/« uur, Dr. T. Hoekstra. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V> uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 301ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 28 en 29 Juli 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersloort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 9368 16777 16388 16394 en 16539. Te zamen 5 prijzen. De tweede klasse trekt van 912 Aug. 1909. Een aap op een fiets. In Weigls Dreherpark te Weenen treedt op het oogenblik de dieren temmer Perzina op met een gezelschap mensch-apen, zoo schrander, dat zij meer mensch dan aap mogen worden genoemd. Eergisteren om vier uur was de temmer bezig zijn pensionnaires te onderrichten in de edele sport van het naapen, de dames en heeren rookten, aten, wandelden, deden als menschen. Ook fietsen zij. Zoo kreeg de drie jarige chimpansee Greto onderwijs in de balanceerkunst per rijwiel, waarin de harige artiste het al tot een vrij aanzienlijke hoogte had gebracht. Maar het beest scheen een jolige bui te hebben en zijn meester eens te willen verrassen. Grete greep althans plotseling de fiets, sprong er met een eleganten zwaai op, trapte in een vlotten gang het Dreherpark uit, reed in wedstrijd gang den weg op en scheen veel lust te hebben in een bezoek aan haar collega's in den Schönbrunner dieren tuin. Zij fietste tenminste linea recta op den ingang van het slotpark toe Echter kon de garden, die daar op wacht staat, moeilijk voor Grete een uitzondering maken op de strenge be paling, die het wielrijden in het park verbiedt. Hij remde de vaart en daarmee de blijde verrukking van de peddelende half-mensch, ving Grete in zijn armen op, en leverde de desertrice over aan den ongerusten temmer, die buiten adem kwam aanhollen. Gretes vlucht had in deSchönbrunn- strasse dermate opzien gebaard, dat het verkeer somwijlen gestremd werd. Prinses Juliana's horoscoop! In «Modern Astrology" een Berlijnsch blad wordt de horoscoop van ons Prinsesje, naar alle regelen der kunst getrokken. Volgend beeld wordt daar van de kleine Juliana gegeven: «Zij zal een groot bevattingsvermogen hebben en het vermogen al Haar talenten tot hun recht te laten komen en Haar krachten sterk te doen gelden. In het bijzonder zal Zij zich uit munten door een scherp onderschei dingsvermogen, en ook van literaire gaven zal Zij doen blijken. De stand der sterren belooft Haar de gave om de menschen te doorzien en op hun waarde te schatten. Daartegenover zal Zij wellicht een ietwat overdreven neiging verraden tot positieve nauwkeurigheid en een steike neiging tot critiek. Hard van harte zal Zij zijn tegen over menschen, die hun plicht niet vervullen of een overdreven hooge meening van zichzelf koesteren. Als de Prinses eenmaal den Troon bestijgen zal, zal Zij vast op Haar stuk staan met wellicht een geringe neiging tot dogmatisme en tegelijkertijd een besliste voorkeur voor aristocratische tendenties verraden. Met democratische stroomingen in Haar rijk zal Zij nooit sympathiseeren, en het sterk practische element in Haar karakter, zal dan Haar regeering succesvol doen zijn." De proclamatie der Unie in Zuid-Afrika. De gedelegeerden derZuid-Afrikaan- sche Unie hebben de Engelsche regee- ring voorgesteld, om de wet op de Unie den 31en Mei 1910 in werking te doen treden, d. i. op den achtsten jaardag van den vrede van Vereeniging. Zoodra de wet door het parlement zal zijn aangenomen, zullen de regeeringen der vier Koloniën eene commissie benoemen, met de opdracht om de grenzen der nieuwe kiesdistricten vast te stellen. Zoodra de Unie zal zijn geproclameerd, heeft de benoeming van een gouver neur-generaal plaats, die aan een der Zuid-Afrikaansche staatslieden de vorming van een kabinet zal opdragen. Dan hebben de verkiezingen plaats, die ingevolge de bepalingen der wet binnen den lijd van zes maanden na de proclamatie der Unie moeten worden gehouden. De gedelegeerden der Unie hebben eerie uit de heeren Smuts, Hertzog, Greene en Sauer beslaande commissie benoemd, die de noodige regelingen zal moeten treilen voor de verkiezing van senatoren in de vier koloniën. Een jacht op inbrekers. Men meldt uit De Bilt aan het Ulr. Dgbl: In de laatste dagen werden in den omtrek van Utrecht, voornamelijk in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2