Pink Pillen. „Ee verantwoordelijkheid der moeders." Gemengd Nieuws. reclame' heden omtrent het feest, verkrijgbaar rijn. Het comité verzoekt allen werk gevers beleefd, het daarheen te willen leiden, dat, zoo eenigszins mogelijk, hun werknemers des Dinsdagmiddags na eenen vrij zijn en kunnen deel nemen aan het feest. Daar van buiten de stad een zeer groot aantal menschen de feesten zal willen bijwonen, meent het tevens de winkeliers te mogen verzoeken nog wat meer werk dan anders te maken van de étalages; afgescheiden van de kansen om door bet sub-comité voor de winkelversiering in aanmerking te worden gebracht voor een prijs. Ten slotte herhaalt het comité zijn dringend verzoek niet mee te loopen met de optochten. Dit is gevaarlijk voor de kinderen en onaangenaam voor de volwassenen; de routes zijn bovendien zóo gekozen, dat ieder de verschillende ommegangen kan zien zonder dat hij deze door dringen en duwen behoeft te verstoren. Van de 33 kandidaten, in aan merking komend voor benoeming tot adelborst 2e kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, zijn er drie afkomstig van de Amers- foortsche hoogere burgerschool, n.l. A. Prins, H. van Ramshorst en Jhr. C. W. Versluys, die allen ook dit jaar het einddiploma H. B. S. ver worven hebben. De leerling der Amersfoortsr.be hoogere burgerschool, J. Barendregt, is voorgedragen om geplaatst te wor den aan de Cadettenschool te Alkmaar. Donderdagochtend 6 uur ver trokken uit Amsterdam de 25 deel nemers aan den Toer door Nederland, waaronder een Belg, een Duitscher en een Franschman. Gereden werd over Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roermond en Sittard naar Maastricht, waar des namiddags te 4 uur de heer Kalkman als eerste in goede conditie aankwam. Gisteren werd gereden van Maastricht naar Groningen, afstand 315 K. M. Heden wordt rustdag ge houden en morgen Zondag wordt ge reden van Groningen over Assen, Meppel, Zwolle naar hier, waar de wedstrijd op het sportterrein Birk- hoven eindigt. De renners worden des namiddags tusschen 2 en 3 uur hier verwacht. Ten einde bet vervelende van het wachten weg te nemen zijn op het sportterrein wedstrijden georganiseerd in wielrijden (voor winkelbedienden), hoog-, ver- en polsstokspringen en hardloopen, om geldprijzen en me dailles. Deze wedstrijden zullen door muziek worden opgeluisterd. De entree prijzen tot het terrein zijn bepaald op: passe-partout f 1.middenter rein f 0.50 en derde rang f 0.25. De Jury der wedstrijden op het sportterrein ïBirkhovon" ter gelegen heid der aankomst van de deelnemers aan den Toer door Nedeland bestaat voor zoover het de Wielerwedstrijd en de Marathonloop betreft uit de heeren G. C. de Jager, G. J. Slothouwer en T. C. R. Smit; voorde wedstrijden in het hoog-, ver- en polsstokspringen uit de heeren F. Rauh. A. Katerberg, J. A. Uding, G. Castein en M. van der Weide. Als starter zal fungeeren de heer A. Katerberg. Tijdopnemers zijn de heeren A. Nefkens, P. J. de Jong en H. Meursing; nummercommissaris de heer Adr. Nefkens en wegcontroleur (per auto) de beer J. A. Nefkens. De wedstrijden zullen door muziek van de vereeniging iDe Harmonie" worden opgeluisterd. Heeren aandeelhouders hebben op vertoon van hun kaart vrijen toegang. Als directeur der alhier op 1 Oct. a.s. op te richten militaire school- compagnie zal optreden de le luitenant O. C. de Gelder van het 6e reg. infan terie, terwijl als leeraren zijn aauge- wezen de le luitenants J. G. Haze- maker van het 2e en P. J. Gaillard van het 9e reg. infanterie. Op het kegelconcours in bet café »Eik en Linde" te Amsterdam werden door onze stadgenooten de heeren P. van Achter bergh en L Muys Jr. den 5en en den llen prijs behaald op de personeele baan. Tot directeur van de gymnastiek vereniging ïWilbelmiria", onderaf- deeling van de Chr. Jongelingsver- eeniging ps. 119:9, is in plaats van den heer Snouck benoemd den heer de Jongh. Door den majoor-intendant bij de 4e divisie werd Donderdagmiddag 12 uur, in het militair magazijn van levensmiddelen alhier, onder nadere goedkeuring van den minister van Oorlog, in het openbaar aanbesteed de levering van het ligstroo en van de fourage, noodig voor de troepen en paarden, welke van en met 15 lot en met 22 Sept. a.s. aan de manoeu vres zullen deelnemen. Inschrijvers waren L. Monna, Utrecht, ligstroo f42.50; J. D. Geurts, Opheusden, hooi f 0.81, stroo f0.50, haver f 1.10, ligstroo f41.50; G. Looijer, Wageningen, lig stroo f41.10; J. Gravemaker, Sloter- dijk, ligstroo f39; J. Lankhuizen, Hilversum, ligstroo f38; firma A. Oerlemans en Zn., Vrijhoevekappel, ligstroo f37; J. Schupers Arnhem, ligstroo f44; J. Baerends en Co., Arnhem, hooi f0.86, stroo f0.46, haver f 1.10; firma D. Gerritsen, Amersfoort, hooi f 0.80, stroo f 0.50, haver fl.08, ligstroo f40.80; S. van Dongen en Zn., Amsterdam ligstroo f 34.90. De monsterhaver van verschillende inschrijvers werd afgekeurd; hierdoor werd hun inschrijving voor fourage buiten mededinging gesteld. Voorloopig gegund aan de firma Gerritsen de fourage en aan de firma Van Dongen het ligstroo. In verband met te houden militaire oefeningen op 17 September а.s. zal door een pontonafdeeling een brug worden geslagen over de Eem bij Baarn. Daarom zal op genoemden datum de vaart op de livier gestremd zijn van 9 uur voorm. tot 3 uur nam. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Sep tember a.s. nieuwe leerlingen op de jongens- en meisjesschool le soort kunnen worden toegelaten. Zij, die leerlingen ter school wen- schen te zenden, moeten zich daartoe aanmelden bij het hoofd der school, minstens acht dagen vóór den tijd, waarop de toelating verlangd wordt en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgaven te doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, vermeldende naam, voornaam, jaar en datum van geboorte en woonplaats van den adspirant- leerling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de gemeente-secretarie (afdeeling Bevolking). Mejuffrouw C. C. de Jager, onder wijzeres aan de jongensschool slaagde voor het examenHoofdakte. Zondagmiddag worden in de Zwemschool aan de Pieter Bothstraat eenige wedstrijden gehouden door de leerlingen. Getrouw aan de traditie wordt het rijwielpad langs den nieuwen weg naar Birkhoven door bereden militairen vernield. Het schijnt niet goed mogelijk hier aan paal en perk te stellen. Programma van het bij gunstig weer op Maandag a.s. in de Sociëteit «Amicitia" te geven concert door het Muziekkorps van het 4e Reg. Huzaren, Kapelmeester de beer C. G. Govaarts. 1. a. Volkslied. b. Le Dauphin, marsch G. Callier. 2. Ouverture „l'Exkil"E. Marial. 3. In lauschiger Nacht, Walzcr. M. Ziehrer. 4. Fantaisie sur „Paljas," drama ljrique deLeoncavallo. 5. Ludomatychello, ouverture L. Langlois. o. Dollar walser b. Wir tanzen Ringelreih'n I der Operette „Die Dollar- prinzessin"L. Fall. 7. Grande fantasie sur l'opéra „La Jnive"Halévy. 8. Avec aplomb, marsch Volstedt. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 22 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (LangegTacht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/s uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte voor de kas van Emer.- pred., Wed. en Weezen. Vrije Gereforui. Gemeente. Voorm. 9'It uur, de Heer Spijkhoven van Driebergen, 's Av. 5 uur, de Heer Spijkhoven. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal nde Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Nord Deutsche Lloyd, ss. Goeben vertrok van Nagasaki 18 Augustus. ss. Zieten vertrok van Freemantle 18 Augustus. ss. Lotharingen vertrok van Alexandrie 18 Augustus. ss. Prinzessin Irene arriveerde te New-York 18 Augustus. ss. Skutari arriveerde te Constanti- nopel 18 Augustus. ss. Prinz Ludwig vertrok van Penang 18 Augustus. ss. Erlangen passeerde St. Vincent 18 Augustus. ss. Frankfurt passeerde East Bourne 18 Augustus. ss. Willehad arriveerde te Rotterdam 18 Augustus. ss. Kaiser Wilhelm II vertrok van Cherbourg 18 Augustus. ss. Roon arriveerde te Napels 18 Augustus. Iedere moeder i3 verantwoordelijk voor de gezondheid harer kinderen. Daarom hebben dan ook de voorzichtige moeders altijd een afdoend middel bij de hana tegen de ziekten die het meest de kindsehheid bedreigen. De moorddadige ziekten der kinderen zijn de bloedarmoede en de bleek zucht, die door gebrek aan voldoende bloed veroor zaakt worden. Het krachtdadigste middel tegen die ziekten is zonder tegenspraak de Pink Pillen. Moeders, denkt aan uwe verantwoordelijkheid, denkt aan uw verdriet, indien, door het her stellen en versterken van het bloed uwer kinderen te hebben verwaarloosd, gij hen kwaamt te ver liezen. De groei en de vorming putten het bloed van jongens en meisjes uit. Indien gij de voedings stoffen die het organisme in zeer groote hoeveel heid aan het bloed onttrekt, niet vervangt, ver armt ditr en het kind vervalt. De Pink Pillen zijn de grootste hersteller van het bloed en versterker der zenuwen. Het is het middel dat gij moet gebruiken. Prys f 1.75 de doos, f 9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. De dienstbodenmisère. In het laatste nummer van de ïHollandsche Lelie" geeft de redatrice als haar meening te kennen, dat de schuld van de dienstbodenmisère vol gens haar mcening ligt bij de heden- daagsche toestanden, in het leven geroepen door den eisch, dat iedereen hetzelfde moet doen en hetzelfde moet zijn in de wereld, tengevolge waarvan zij, die er vroeger een eer in stelden dienstbode te worden en in een def tige familie te worden opgenomen als zoodanig, zich nu veel voornamer vinden, wanneer ze desnoods fabrieks meid of weet ik wat, maar daardoor haar seigen baas" zijn. De schuld ligt h. i. in de eerste plaats bij degenen, die deze dwaze denkbeelden zaaiden, en die er nu de vruchten van moeten plukken, door dien zij zelf geen dienstboden meer kunnen krijgenmaar mede-slacht- oflers zijn natuurlijk meteen de velen, die mede moeten lijden onder dezen hedendaagschen dienstbodennood,zon der er zelf schuld aan te hebben, dat het zoover kwam. De redactrice is het geheel eens met hen, die zeggen: Leer u zonder dienstboden redden. Indien zij dochters had, zou zij haar zoo opvoeden, dat zij, geheel en al onafhankelijk van dienstbare hulp zouden kunnen trou wen, in staat om alle huiselijke bezig heden zelve te verrichten. Als men dat alles werkelijk goed verstaat, is het ook lang niet zoo inspannend en tijdroovend, dan wamreer men het maar te hooi en te gras doet. Zie maar eens, zegt zij, hoeveel een meid-alleen, dikwijls bijna nog een kind, op één dag klaar krijgt, of ook een flinke werkvrouw. Daaren boven zou op die wijze aan de werk- behoefte, die zoovele volwassen meisjes het buis uitdrijft tot nuttigheid en kunstgedoe en studie, worden voldaan op een natuurlijke wijze en, indien de ouders zoo verstandig waren aan de dochters voor die in het huis houden verleende diensten van stiijken, koken, wasschen enz, behoorlijk en naar vastgestelde regels te betalen, dan zouden deze zich daardoor ook bevredigd voelen in het regelmatig bewustzijn bun brood evenzoo goed te verdienen als hunne broers. Zoo ergens, dari ziet zij voor zich daar alleen de oplossing van de brandende kwestie: Hoe moeten onze volwassen dochters beginnen? Hoe houden wij haar wezenlijk nuttig bezig? Hoe maken wij haar geschikt tot den levensstrijd De Muze iu de wolken. Men schrijft uit Apeldoorn aan »Het Volk": We leven in de twintigste eeuw, de eeuw van jagen en hijgen, een tijd die aan alle oude vormen knaagt, alles revolutionneert. We hebben geen rust in 't bloed en onze geesten zijn ontketend. We snellen over 't land, we klieven de zee en we vliegen door de lucht. We staan paf we zijn begeesterd door den triomftocht der techniek. We liggen vol eerbied in het stof vooreen Zeppelin, een Blériot. Onze aardkluit wordt te klein voor de expansie van onzen geest; we willen naar de lucht, wezien naar de wolken, we zien ze vliegen. Is 't dan te verwonderen dat eenige Apeldoornscbe misici, die gewoon zijn te vliegen met de vleugelen der muze, die voortdurend leven in verheven wieging, in zachte deiDing van har monieuze accoorden, zich op onzen aardknikker beklemd gevoelen? Dat zij onzen onrustigen aardkorst willen verlaten en naar de wolken hijgen om met de zanggodinnen glorieus te festijnen? De accoorden die aan de snaren van hun vedels werden ontlokt, klonken niet meer zoo zuiver als de klatering van gouden schiijven. Hun omhulsel was bij de viool hun psyche in de wolken. De musici vioolden niet meer, zij steunden het hoofd en peinsden en sloegen hun kwistige lokken om hun hoofd en schouders als een leeuw zijn manen. Eureka riep er één, greep zijn vriend en snelde met hem gearmd als op vleugelen naar den timmerman. Heden, den 43 Augustus, in den jare 1909, was de vliegmachine naar muzikaal systeem gereed gekomen en werd de tocht naar het vlakke veld ondernomen, groote lappen zeil op latten en bamboe steunden een groot gevaarte op twee damesfietsen. Het geheel werd geflankeerd door de twee genieën en een staf van vrienden. Voort ging 't. Het was een toer. De twee muzikale luchtschippers dren telden druk doend, bakvisch-dartel, zwierig lenig, van links naar rechts om het krakend en zwiepend latten- zeil. Er werd gebonden, getimmerd en gestut en het veld bereikt. Met kennersoog werd alles nagezien, nog eens gerepareerd, terwijl bet saamgestroomde publiek met groote belangstelling zag naar de lappen en latten en de kwistige lokken die den halskraag overhuifden van de lucht- scbippers. Men was gereed. De sigaren werden opgestokendat geelt in gevaarvolle oogeriblikken mannenmoed. Trotscb stapten de schippers, hun jassen fladderend in den wind, metEngelschen pas, hanig, terwijl hun stugge, lange lokken als natte touwtjes om hunne modern-magere hoofden bengelden, om het gevalletje. Groote wolken rook joegen zij in de lucht als boden vooraf. Zij namen op de fietsen plaats. Wel willende handen hielden het lucht schip in evenwicht. Een twee plof de voorste fiets was in een terreingat terecht gekomende raderen waren als kinder passchkransen ineen gedrukt. Groote teleurstelling. Een expresselijk meegebrachte technieker bracht het rijwiel weer aan 't draaien. Nog eens geprobeerd. Plof, weer in elkaar. Het ging niet. Do fietsen gingen nu onder het toe stel uit en er werden latten aangebracht, waarop de beide luchthelden plaats namen. Aan het toestel was nu ook een groot vliegertouw gebonden, dat door eenige flinke mannetjes werd gobanteerd. Met vereende krachten werden schip en schippers omhoog geheven en met tellen van een. twee. drie. terwijl aan het touw werd getrokken, omhoog gegooid. Hij vliegt. hij vliegt. giorden de dollachende omstanders en spot vogelden om de langlokkige schippers, die op den grond spartelden om het vliegend kippenhok, dat krakend en brekend door de mannen aan 't touw over den grond werd voortgetrokken. Eén schipper had er genoeg van, de ander zou het nog eens probeeren, nam weer plaats, bleek, maar met een fanatieken wil om de wolken te be reiken. Het werd een janboel, een troep jongens had de leiding aan 't touw gekregen. Men gierde van pret, men spotte over Zeppelin 4. Die af gesleten schoenborstel zal 't nog eens probeeren, grinnikte een spotter. Een. twee. de wind deed de laten breken, drie, de schipper musicus sprong naar omlaag, het lucht schip pakte wind en draaide eenige malen als een vlieger zonder staart over den kop, smakte op den grond en werd als een vormlooze massa door de gierende jongens voortgesleept. In Apeldoorn is gevlogen. Onkruiden en kunstmestgebruik. Sedert het gebruik van kunstmest aanmerkelijk is toegenomen, zijn de onkruiden niet meer zoo'n last voor den landbouwer als voordien. Wie stalmest gebruikt brengt daarmee zeer vele onkruidzaden naar den akker de planten, die zich hieruit ontwik kelen, zal hij later moeten uitroeien de gebruiker van kunstmest behoeft daarvoor niet alleen in 't geheel geen vrees te koesteren, maar heeft boven dien nog menig voordeel, waardoor hem de bestrijding van het onkruid gemakkelijker wordt gemaakt. Als stalmest eens is ondergebracht, dan kan de grond niet weder worden ge ploegd of de stalmest komt weer boven. Onkruid vernietiging door flink ploegen is dus uitgesloten, zelfs bij het eggen, wanneer dit flink geschiedt haken de egtanden vaak in den mest en wordt deze gedeeltelijk bovenge- trokken. Bij kunstmestgebruik is her haald ploegen zelfs aan te bevelen. Hoe meer er toch in den bodem wordt geroerd, dus te inniger wordt de kunstmest met den grond vermengd. Onkruidvernietiging door ploegen en eggen heeft dvs een zeer nuttige neven werking door de verhoogde waarde der bemesting die er 't gevolg van is. Nog in een derde opzicht is kunst mest aan te bevelen, waar onkruid- schade te vreezen is. Ieder landbou wer is het bekend, hoe verschillende gewassen, die snel den bodem bedek ken, zooals o.a. boonen en boekweit, sscboon" d.i. van onkruid zoo goed als zuiver, het land achterlaten. Ook andere gewassen zullen het land reiner achterlaten, wanneer ze welig groeien dan wanneer hetgeen er groeit, slechts schraal is. Bij een goeden voedings toestand zal het cultuurgewas het onkruid in 't algemeen onderdrukken, terwijl omgekeerd, wanneer de voe dingstoestand slecht is, bet cultuui- gewas door verschillende onkruiden die niet zulke hooge eischen stellen aan den grond, worden verstikt. Als een der voornaamste onkruiden noemen we het kweekgras, verder windhalm in rogge en haver, herik of gele kiek in haver, de perzikbladige duizend knoop in aardappelen, de akkerwinde in boonen enz. Nu is het algemeen bekend, dat bij kunstmestgebruik de voedingstoestand veel beter is dan bij de oude wijze van bemesten met stal mest, die in den regel schaarsch ge noeg is, en derhalve ook in dit op zicht de kunstmest een nuttig effect heeft ten opzichte van de vermin derde onkruidschade. Behalve de gewone zaad-en wortel onkruiden zijn er ook parasitisch levende planten, schimmels enz., die soms nog meer schade aanrichten dan de ergste onkruiden. De zwakste cultures hebben hiervan het meest te duchten en de ervaring beeft ge leerd, dat door een doelmatige be mesting met de meest gebruikte kunstmeststoffen wordt gezorgd voor ferme blad- en stengelontwikkeling, de planten beter bestand zijn tegen den aanval dezer vijanden. Vooral moet ook gelet worden op flinke stengelontwikkeling, want als tenge volge van te slappe stengels het ge was naar beneden zakt, zooals bij legerende granen en ook bij aard appels, dan vindt in de vochtige omgeving, waar het licht weinig door dringt, de woekerplant juist een ge schikt terrein om welig te tieren en zeer veel schade aan te richten. Sterke stengelontwikkeling wordt in de eerste plaats bevorderd door rijkelijken kalimest, in den vorm van kaïniet of patentkali; daarnaast moe ten ook de andere bestanddeelen, phosphorzuur en stikstof, voldoende aanwezig zijn. Per H. A. wordt een gemiddelde bemesting gerekend van 4000—1200 K.G. kaïniet of 500—700 K.G. patentkali, benevens natuurlijk voldoende phosphorzuur- en stikstof- houdende mest. U. S. Toeristenverkeer. De »N. R. Ct." verneemt, dat er bij een groote firma plannen bestaan, om, in overleg met de A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, bij den ingang op den hoofdweg van alle steden en dorpen in ons land borden te plaatsen, aanduidende den plaats naam. Bepalingen tusschen die firma en het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., die plannen betreffende, zyn reeds opgemaakt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2