Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. met de beeltenis van de Koningin, waardoor het opgeld, dat deze munt stukken deden, ook wel spoedig ver dwijnen zal. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft aan de burgemeesters in die provincie, in verband met het te Utrecht voorge komen geval van Aziatische cholera op een schip in het Merwedekanaal, medegedeeld, dat dit schip, komende van Rotterdam en bestemd voor Am sterdam, in den nacht van 31 Augus tus tot '1 September j.l. tusschen Jutphaas en Vreeswijk heeft gelegen om te wachten op eene sleepboot, en dat toen uitwerpselen van de lijderes in het kanaal zijn geworpen, zoodat het Merwedekanaal en de daarmede in verbinding staande wateren besmet zijn geworden. Daarna wordt aan de burgemeesters verzocht met de meeste zorg te waken voor nauwkeurige naleving van de Wet op de besmettelijke ziekten, en de bevolking der gemeenten, vooral wanneer deze liggen aan een der bo vengenoemde wateren, te waarschu wen tegen het gebruik van het water, waarin ziektekiemen kunnen aanwezig zijn. Te Wageningen heeft de bur gemeester bij aanplakking officieel doen bekendmaken, dat zich in die gemeente bij een persoon verschijn selen hebben voorgedaan, die een geval van cholera doen vei moeden. De woning is in observatie genomen. De toestand van den lijder is hoogst ongunstig. De «Tielsche Ct." bevatte Maan dag de oflicieele bekendmaking van den burgemeester aldaar, dat blijkens telegram van den commandant van het veldleger de manoeuvres dit jaar zijn afgelast. In de tuinen en de zalen van het Park Tivoli te Utrecht is eene ten toonstelling geopend, waaraan kermis vermakelijkheden zijn verbonden. Deze ten toonstelling, welke de geheele maand September blijft geopend, beslaat zoo wel de groote als de kleine concert zaal. De opening geschiedde met een middagconcert. Tweede Kanier. De bijeenroeping van de Tweede Katner op Donderdag 1G September a.s. is geschied naar aanleiding van eene missive van de Kamerleden Schaper, Ketelaar, Nolting, Troelstra, Helsdingen.Hugenholtz, Van der Z waag, Smeenge, De Klerk en Ter Laan aan den voorzitter dier Kamer, waarbij zij op grond van art. 48 van 't Reg lement van Orde dezen verzochten de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeen te roepen ter vergadering op Vrijdag 17 September as. te elf uur of zooveel vroeger als door hem wenscbelijk mocht worden geacht. De redenen die hen hiertoe noopten, komen hierop neer dat genoemde heeren meenen dat nu er reeds zooveel werk ook in de afdeehngen aan bet mijnwetje Van Kol is besteed, de mondelinge beraadslaging best in een morgen kan geschieden. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de bij de jongste verkiezing ge- en herkozen raadsleden geïnstal leerd. Binnengeleid door den ge meentesecretaris en de heeren Tromp z'n minst!..." •Eventjes-snel keek ze hem aan. Maar hij zorgde dat het grijnslachje, dat-ie zelfs haar, Bets, de aartskwieke, net-zoo uitgeslapen, goochem, als hij zelf, dat moest Hendrik bekennen dat-ie z'n wijf nou toch te pakken had... «Dan ken-jij dat bontmanteltje,-waar je zoo om gezanikt hebt, voor mijn part..." 't Flikkerde in haar oogen. En weêr keek ze hem aan... Of-ie haar bijge val- Hendrik strekte, met plechtig ge baar, de hand uit. Neen, als-ie be loofde... Op handslag, haar... «Eerst den mantel," zei ze, al-maar trommelend op de tafel. Dat viel hem tegen. Even woü-ie kwaad gaan worden... Woest over zoo'n wantrouwen... Bets trok er zich niks-van-aan. "Eerst den mantel," zei ze weêr. En hij, in vertoon van royaal- zijn met zekere minachting: "Voor mijn part! Oók al goed! Houd er twintig gulden af... Als je dan met alle geweld..." «Dertig," zei ze droogjes. van Holst en Gerritsen legden zij in handen van den voorzitter Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers de bij de wet voorgeschreven vei klaringen af, door de beeren Veis Heijn, Jorissen, van Dui nen en Oosterveen bëeedigd en onder plechtige gelofte van de heeren Rijkens en Sanders. Na twee vrije stemmingen en een herstemming tusschen de heeren Veis Heyn en Sanders werd laatstgenoemde tot Wethouder gekozen. Bij de verklaring dat bij deze be noeming, onder dankbetuiging aan zijn mederaadsleden voor bet in hem ge stelde vertrouwen, aannam, wijdde de heer Sanders eenige waardeerende woorden aan wijlen den heer E.L. Visser, wiens plaats hij nu ging innemen. De voorzitter wenschte de heer Sanders met zijn benoeming geluk en verzocht hem naast den secretaris te willen plaatsnemen, daar de heer Celosse als oudste wethouder voortaan aan de rechterzijde van den voorzitter zal resideeren. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deelde de voorzit ter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 24 Augustus 1909, 3e afdeeling no. 2101, houdende be slissing eener reclame inzake plaatse lijke inkomstenbelasting, (voor ken nisgeving aangenomen.) Van het Burgerweesbuisde rekening over 1908) in handen der commissie belast met het nazien der rekeningen.) Van het Burgerlijk Armbestuur de begrooting voor 1910, (gerenvoyeerd naar de afdeehngen.) Van het Burgerweeshuis de begroo ting voor 1910, (verzonden naar de afdeehngen.) Eene dankbetuiging van den leeraar Sweep voor zjjne herbenoeming als tijdelijk leeraar aan de H.B. S., (voor kennisgeving aangenomen.) Eene dankbetuiging van den leeraar Jac. Hoveus Greve voor zijne benoe ming als tijdelijk leeraar aan de H. B. S (voor kennisgeving aangenomen.) Eene dankbetuiging van den leeraar S. de Vries voor de periodieke ver hooging zijner jaarwedde, (voor ken nisgeving aangenomen.) Een adres van de afdeeling Amers foort van het Utrechts Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, hou dende verzoek om het gebruik van een schoollocaal voor het houden van een cursus, (in handen van Burg. en Weth. om preeadvies.) Een nader adres van W. van Wijn gen betreflende hel in erfpacht krijgen van een strookje gemeentegrond, (te behandelen bij punt 10 der agenda.) Eene dankbetuiging van den leeraar Dr. Peyrot voor de periodieke ver booging van zijn jaarwedde, (aange nomen voor kennisgeving.) Een adres van P. van Achterberg e.a. betreffende de bestrating, riolee- ring en verlichting van den Bisschops- weg en Achter den Luiaard, (gerenvoy- eeid aan B. en W. om preadvies.) Een adres van H. van den Hoek e.a. houdende verzoek in hunne wonin gen van den Bisschopswog en Achter den Luiaard muntgas te kunnen ge bruiken, (gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies.) Eene dankbetuiging van G. A. L. Spelberg voor zijne overplaatsing naar de school in de Heerenstraat, (aange nomen voor kennisgeving.) De heer van Duinen wordt daarep herbenoemd tot lid der commissie voor de fabricagede heer N. Veis Heyn "Düt's te veel. Over veertien dagen ken-je nog een tientje krijgen." «Dertig," herhaalde zij, de armen kruisend, "anders verzet ik geen voet." Hij gaf toe. De woede kookte in hem, maar hij was machteloos. En Bets genietend van hem nu eens lekkertjes te kunnen dwingen dacht na... De lippen opeen geklemd. Figuurtjes-teekenend, nu, op een van de ruiten- Hij liet haar begaan. Wist, dat nu slim-plannetje in haar brein ont kiemde... Begluurde z'n vrouw nu en dan met lachende oogjes, en wie scherp zag, merkte ook wel een trekje van minachting in z'n doen... Zooals dief- en-diefjesmaat elkander kunnen ver achten om hun gewetenloosheid... Minachten en toch bewonderen... Lief hebben en tegelijk haten datgene, wat beiden naar-omlaag trekt... Uit de maatschappij... Naar de regionen van geboefte... Zóó was 't ook hier, tusschen man en vrouw, zinnend op aartssluw middeltje om dat die som nog van moe los te krijgen... Een kwartier later zat Hendrik te schrijven. Bets,achter hem staande tot lid der commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek, de heeren S. J. van Duinen en M. R. N. Ooster veen tot lid der commissie inzake reclames tegen aanslagen in de in komstenbelasting, de heer van Duinen tot lid der commissie inzake de rechts toestand van gemeente ambtenaren en werklieden. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, in de vacature E. L. Visser, wordt met algem. stemmen de heer Th. Sanders benoemd, waarna even eens met algemeene stemmen aan den gemeentegeneesheer J. W. Jorissen vrijstelling wordt verleend van het verrichten der vaccinatie en dood- schouw. Z. d. en z. b. st. keurde de raad daarna bel voorstel van Burgemees ter en Wethouders goed om aan den onderwijzer S. P. Slagter, op diens verzoek, verlof te verleenen van 1 October 1909 tot 1 Juli 1910 met behoud van tracternent, doch onder voorwaarde dat de kosten zijnet- tijdelijke vervanging door hem worden gedragen. Bij het laatste punt der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te be schikken op een verzoek van W. van Wijngen tot het verkrijgen in erfpacht of huur van een stukje gemeente grond kwamen de tongen los. Na een langdurig debat, waaraan door het meerendeel der raadsleden werd deel genomen, werd ten slotte een voor stel van den heer van Duinenom adressant tot nader opzegging ver gunning te verleenen tot bet stellen eener steenen trap op bet bedoelde stukje gemeentegrond, met 10 tegen 6 stemmen aangenomen, waarna de raad zwijgend zijn goedkeuring hecht aan een voorstel van den voorzitter om daarvoor eene jaarlijkscbe recognitie van 25 cent te eischen. Bij het trekken der afdeehngen werden deze samengesteld als volgt le. afdeeling: A. M. Tromp van Holst, J. W. Jorissen, S. J. van Duinen, R. G. Rijkens, D. Gerritsen, C. J. Plomp, N. Veis Heyn en M. R. N. Oosterveen, voorzitter de Wethouder Th. Sanders. 2e. afdeeling: D. Ruys, D. Salomons, A. 11. van Kalken, H. Kroes, A. A Hamers, J. C. Rolandus Hagedoorn, en H. W. van Esveld; voorzitter de wethouder M. L. Celosse. Alvorens de vergadering werd ge sloten stelde de beer van Kalken het Dagel. Bestuur de vraag wat er ge worden was van de omstreeks een half jaar geleden door hem ingediende motie, om aan onderwijzeressen die gaan huwen ontslag te verleenen. Nadat de voorzitter spr. heeft geant woord dat dit in een der volgende vergaderingen een punt van bespre king zal uitmaken, werd de vergade ring door ZEd. gesloten. Aan den vierdaagschen marsch, over een afstand van 140 kilometer, uitgeschreven door den Bond voor lichamelijke opvoeding, werd o.m. deelgenomen door 2 militie luitenants, 51 onderofficieren, korporaals en min deren van het 5e regiment infanterie en 5 leden van de sportvereeniging E. M. M. A. Van de deelnemers van het 5e regiment behoorden: I I onderofficieren en minderen tot de 2e compagnie, 1ste bataljon. 3 onderofficieren en minderen tot las wat hij op papier bracht... Ver anderde hier en daar. Ze was tikje- bleek van spanning... Rekende uit... Hoe laat, precies, Karei thuis kon zijn... Ze had nog een dik uur vóór zich... Niet te veel... Hendrik schreef zoo langzaam. Ze moest hem de woorden dicteereu. Had veel meer fantasie dan hij. Hendrik was nu als een knaap zoo gehoorzaam, zoo volgzaam. Weg ging de brief. "Gauw-gauw, bij juffrouw Wanders afgeven... Aan de juffrouw-zelve, hoor!" drukte ze het loopmeisje op 't hart... Maakte zich toen klaar voor den tocht. Koos een ouden, valen mantel... 'tWas ver schrikkelijk voor de menschen, ^p klaarlichten dag... Maar //voor wat, hoort wat", hè?... Zette een afgedane hoed 'n beetje scheef op het hoofd... De gedachte aan wat men van haar zeggen zou, als ze zóó op straat liep, maakte Bets nog gejaagder, nijdiger... Hendrik durfde niet kikken. Zag 't stil-bewonderend aan... Durfde niks- vragen... En met een ruk, een zwaai, zak doek nog-gauw tusschen de vingers geklemd, rende zij de straat op, naar moeder... de 3e compagnie le bataljon. 5 onderofficieren en minderen tot de 2e compagnie 2e bataljon. 13 onderofficieren en minderen tot de le compagnie 3e bataljon. 5 onderofficieren en minderen tot de 2e compagnie 3e bataljon. 14 onderofficieren en minderen tot de le compagnie 4e bataljon. Het afgelegd parcours was: 1 September, AmersfoortRhenen. 2 Sept. RhenenEistArnhem. 3 Sept. ArnhenWoeste Hoeve Ede. 4 Sept. EdeVooithuijzenAmers foort. Dagelijks werd een afstand van 35 K M. afgelegd De deelnemers waren gekleed in veld-tenue m6t gerolde overjas op den ransel. Door de uitstekende zorgen van den heer Post, voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer te Rhenen kreeg men in deze plaats behoorlijk logies legen billijken prijs. Te Arnhem werd overnacht in de kazerne van de rijdende artillerie, te Ede in de infanterie-kazerne. De controle werd onderweg door officieren uitgeoefendtusschen Rhe nen en Arnhem door leden van de vereeniging Vreemdelingenverkeer." Gemarcheerd werd tusschen 's mor gens 6 uur en 's avonds 8 uur, dus konden de deelnemers den dag naar verkiezing indeelen. De marscborders moesten op de controleposten voor vertrek en aankomst worden afge- teekend. Het detachement van het 5e regiment infanterie werd Zaterdag middag aan de Tweede Steeg opge wacht door eenige officieren en de stafmuziek van het korps. De deelnemers, waarvan geen enkele achter bleef en die allen in uitstekende conditie verkeerden, werden in de kazerne verwelkomd door den kolonel, regimentscommandant. Gedurende het laatste gedeelte van den marsch hadden ze bijna voortdurend regen. Amersf. Dagbl. In een j 1. Zondag gehouden vergadering van het Kruisverbond werd door den heer F. J. Kisner ge sproken over »de verplichtingen van iederen drankbestrijder." Aan het bestuur werd opgedragen, pogingen in het werk te stellen om enkele alhier beslaande danshuizen te doen verbieden. Morgenavond zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken een open bare vergadering houden. Maandagochtend in den vroegen morgen werd door de politie alhier aangehouden zekere E. J. verdacht van Zondagnacht ten nadeele van den slager W. te Barneveld door inbraak f 120.benevens een rijwiel te hebben ontvreemd. Hij is naar Barneveld op gezonden. Maandagochtend viel wederom een werkman van het in aanbouw zijnde rijksopvoedings gesticht. Dr. Groneman constateerde dat beide schouderbladen waren gekneusd en liet den patiënt naar het St. Elisabeths- gasthuis overbrengen. Bij het gisteren gehouden 2de. toelatingsexamen voor het Gymnasium zijn toegelaten tot de eerste klasse. H. J. Minckenhofl, (Bussum). tot de vijfde klasse. S. J. Pit (Baarn). H. J. van Schup- pen (Veenendaal). Een candidaat voor de le klasse moest worden afgewezen. Had zelfoverwinning noodig om binnen te gaan... De gedachte aan Karei deed haar 't hart in de keel bonzen... Maar Bets was kordaat. In den winkel was niemand, ge lukkig. De oude knecht zag er merkte zij dadelijk vreemd uit. Groette haar nauwelijks. Wist, natuur lijk alles van vroeger op 'n haartje. Beefde van woede toen ze naar binnen vloog... Klemde de tanden opeen. Mompelde iets van //kreng, dat d'r oude moeder komt..." Maar moest stilletjes voort-gaan met het afwegen der pakjes-koffie, die 's Zaterdags altijd in voorraad lagen... In de kamer achter den winkel rook 't naar eau-de-cologne. En op de canapé zat moè, doodsbleek, Hendrik z'n brief op de knieën. Bets knielde voor haar neer en legde het hoofd op moê d'r schoot, kreunde zachtjes, als een die door bran dende pijn wordt gefolterd. Zóó hielden de beide vrouwen elkaar vast, arm bedrogen oudje en ge raffineerde bedriegster... "Ik hèb 't niet... Hkd ik 't maar," fluisterde moê, en zóó beefde zij, dat Bij de herexamens en het tweede admissie-examen voor kl. I der hoogere burgerschool zijn toegelatenA. An- tonyssen, Hilversum; J. A. J. Berman, Bussum; H. Bruinis, Breda; J. W. de de Bruijn, Putten; E. van Doorn, Hilversum; H. A. de Groot, Batavia; J. Oostermeijer, AmersfoortD. Sand- brink, VeenendaalJ. van der Steur en H. H. Winkler, beiden Amersfoort. Dinsdagmidiag omstreeks half vier sloeg het paard van den land bouwer Vermeulen uit Hoogland op het Bloemendal op hol. De bestuurder die van de wagen werd geslingerd bekwam een ernstige hoofdwond. Nadat het paard door den politieagent Hartman en een burger op de Hoog- landsche weg tot staan was gebracht, kon de bestuurder, die inmiddels door Dr. Jorissen verbonden was, huiswaarts keeren. Voor 3 Stuivers kan men zich nuttige en aangename boeken aanschaffen op allerlei gebied. Een zeer bijzonder aanbod van goed koops werken van schrijvers, als: v. Lennep, Walter Scott, Dickens, Thac keray, v. d. Palm, Zola, Reuter, enz., romans, dichtwerken, wetenschappen, godsdienst en andere vakken thans voor 15 cents. Men leze het aanbod van Gebr. E. M. Cohen, te Amsterdam, op pag. 3 van dit blad. Te Soest is Maandagavond de boerderij van den landbouwer G. Koot, in de Kei kebuurt, tot den grond toe afgebrand. Te IJselstein is bij de Land bouw-verloting de hoofdprijs gevallen op No. 70 586, de 2e pi ijs op No. 40.9-46, en de 3e prijs op No. 9550. De hoofdprijs, 8 vette koeien of f 1500, is gewonnen door het ver- lotings-comité te Oudewaler. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig moge lijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omsla gen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijg baar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. 301ste STitTSLOrEIiD. Vierde klasse. Trekking van 6 en 7 Sept. 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leln wkber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 4583 7764 7766 8018 8020 9359 9385 16381 16396 16399 16401 16541 16548 16553 16731 en 16763. Te zamen 16 prijzen. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Maatschappij Nederland, s.s. Grotius arriveerde te Genua 5 September. s.s. Kon. Willem II. arriveerde te Southampton 5 September. zelfs Bets ervan ontstelde... Verbeeld- je dacht zij dat het mensch iets overkomt voordat ze... Maar er moest snel gehandeld... Energiek... »Ik weet 't wel," zei Bets gelaten, "ddiirom kom ik ook niet... 't Is alleen om u... Om u..." Maar ze kön niet verder. Moê zag verschrikt op... Niet dadelijk begrij pend... Toch al loom van omvatten... In gewone omstandigheden... maar nü... "Bets!" riep ze, plotseling doorpei lend wat de andere bedoelde, en ze strekte de armen naar haar kind uit... In haar oogen was nu zoo wilde angst voor het leven van bedriegster, dat als er nog een vonkje deernis ware geweest in het hart van de dochter... 't Was er donker als nacht. Ze speelde haar rol meesterlijk voort. Wierp moê eene kushand toe, zicht baar verkroppend haar ontroering... //Bets! Kindlief!" schreeuwde moê, en zij woelde in de grauwe haren, die van-onder haar mutsje kwamen dwar relen over de smalle schoudertjes... //Bets!" schreeuwde zij, en klemde zich aan de andere vast,... De dolle

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2