Piiik Pillen. Ongelukkig zijn de armen aan bloed. Gemengd Nieuws. Advertentiën. 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). De Concert-directie Stoker Reddingius te Hilveisum zal in het a.s. seizoen bij genoegzame steun een 4tal kunst-avonden geven. E>e Concerten zijn als volgt bepaald: 15 Oct. 1ste Concert, Mevr. A. NoordewierReddingius, Sopraan en Mej. M Jannette Walen, piano. 25 Nov. 2de Concert de heeren WollT, viool en Verheij. piano. 9 Dec. 3de Conceit, Mej. Ecoline Adenia Mezzo Sopraan en de lieeren E. G. Brederode, bariton en E. van Erven Dorens, piano. 28 Jan. 41e Concert, Sevcik Kwar tet (de jonge Bohemers). RECLAME. „Ongelukkig zijn de armen aan bloed", dat moest men ook op alle openbare plaatsen aan- f lakken. Gij moet bloed hebben, om stevige uchtpijpen en longen te hebben die u in staat stellen alle met. mïkroben verzadigde stof te trotseeren. Is de tering niet om zoo te zeggen de uit putting van het bloed, het natuurlijke gevolg aer blocdarïnoede Om de tering te voorkomen is een rijk bloed een eerste noodzakelijkheid. Het méést praetisehe middel om een zwakke borst tc beschermen, is door de aderen een rijk bloed te doen stroomen. Daarvan komt de groote hoeveelheid levens die door de Pink Pillen zijn gered. Deze Pillen hebben in der daad de merk waardige eigenschap van het bloed niet langs een omweg, maar onmiddelijk met iedere gift tevernieuwen. Zij genezen dan ook duizenden gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, en alle ziekten die een verarming van het bloed tot oorsprong, hebben. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Sedert eenige dagen vertoeven in bet Seminarie der Oud-Bisschoppe lijke Cleresy in de Muurhuizen alhier een drietal Poolscbe geestelijken, waar- vat) een door den Oud-Katholieke aartsbisschop tot bisschop zal worden gewijd. De t> Oud Katholiek" vermeld om trent hen het navolgende: Op het achtste Internationale Oud- Katholieken congres te Weenen ge houden op 7, 8 en 9 September zijn verschenen drie priesters der Maria- wieten, waarvan een episcopus electus welke door een vertrouwd vriend der Oud-Katholieken, generaal Iliiéefï zijn aanbevolen. Men was verwonderd in hen be schaafde, zeer intelligente vrome mannen te zien. Zij zijn van de Fran ciscaner orde waarvan ze ook de kleeding dragen, maar wonen niet in een klooster. Zij bestaan al 16 jaren, hebben 32 priesters en 67 gemeenten, meerendeels met eigen kerken, waar onder groote en fraaie, ook scholen, enz. Het is hun gegaan als eertijds de Oud-Katholieke kerk van Holland, Duitschland, Zwitserland. De Rus sische regeering hield hen eerst voor een revolulionnaire secte. maar heeft hen, na onderzoek als een afzonderlijk godsdienstig genootschap erkend en is hun gunstig gezind. In de a.s. Douma zullen zij zich ook presen teeren. Dit alles werd door generaal Hiiéeff bevestigd, die zich voor hen in alles aansprakelijk stelde, er bijvoe gende, dat hij volkomen gevoelt, dat hij daarbij aan God en aan zijn ge- welen verantwoordelijk is. Zoolang zij geen bisschop hebben, wordt de gemeenschap bestuurd naar de regelen van den h. Franciscus; hunne organisatie is voorbeeldig; ook houden ze synoden en het volk leelt naar een zuivere opvatting van het Christelijk Katholicisme. Ze hadden onder andere geschriften, een fraai gediukt exemplaar bij zich van een Pootsc.h missaal, eene overzetting van bet Latijnsche. Natuurlijk zullen ze eeist eene kerk vormen, wanneer ze een bisschop hebbenDeze is reeds gekozen door hunne priesters en gede legeerden uit de gemeenten. Een officieele acte daarvan hebben ze overgelegd en ook de «Verklaring der Utrechtsche kerk" onderteekend. Met llodur den bisschop der oud-Katho lieke Polen in Amerika, staan ze in verbinding. Hel volk hangt hen aan met het volste vertrouwen. Hun aantal is reeds meer dan 200,000 en na een bisschopswijding zullen er zich nog veel meer bij hen aansluiten. Gisteren geraakte bij het overzet ten van paarden aan het pontveer bij den Molenweg over den Eem, door het springen van een paard uit de pont, de veerman te water. Door den luitenant Pitlo van de Rijschool, die geheel gekleed in het water sprong werd bij bijtijds gered. De heer T. C Hootsen, Hoofd der openbare lagere school te Hoeve laken is m gelijke betrekking be noemd te Leusbroek, gem. Leusden. Door de Amersfoortsche muziek vereniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal Maandagavond te 8 uur een concert gegeven worden in het Plantsoen. De agenten van politie B. Men- gerink en J. Dermois behaalden te Utrecht het politie-diploma, laatst genoemde met aanteekening. Volgens gerucht zal de luitenant kolonel F. H. W. tl. Spieringhs, com mandant van het Instructie-bataljon te Kampen, tot kolonel bevorderd met het bevel over het 5e regiment worden belast. De zangvereniging der plaatse lijke afdeeling van Toonkunst heeft voor de uitvonring in December a.s. in studie genomen: Die Kreuzfahrer van Niels W. Gade en de «Mis in C" van Beethoven. In het voorjaar 1910 zal «Das Para dis und die Peri" worden uitgevoerd. De sergeanten Veldmeyer, Schou ten en Harmsen van het 5e reg. inf. zijn bij Kon. Besl. benoemd tot 2e luitenant bij het leger hier te lande. Tot 2e luitenant bij het leger in Ned. Oost-Indië zijn benoemd de sergeanten Wissema, Van der Vecht, Borde, Verniers van der Loeff en Nieuwland mede van het 5e reg. inf. Tegen een jongmensch dat gis teren op de markt een haas ten ver koop aanbood werd, wegens het ver voeren ran wild in gesloten jachttijd, proces-verbaal opgemaakt, terwijl het beestje werd geconftskeerd. Ds. Vunderink komt voor op het drietal, voor de bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam bestaande vacature. Donderdagmiddag werd, door het breken van een koppelstang, op het rangeerterrein der H. IJ. S. M. een rangeerder de linkerarm stukgeslagen. Na door den arts Morren voorloopig te zijn verbonden werd de gewonde naar het St. Elisabeths-gasthuis ver voerd. Naar wij reeds in een vorig nummer vermeldden mocht de heer J. Busquet j I. Donderdag den dag herdenken, waarop hij voor 20 jaar zijn ambt ten gemeentehuize aan vaardde. Die dag is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Des ochtends op zijn bureau «Bevolking" komende vond de jubi laris zijn stoel met groen en bloemen versierd en op zijn werktafel een fraai bloemstuk. De gemeente-secre taris piees zijn on vermoeiden ijver en bood hem namens het gezamenlijk personeel dei' secretarie en de ge meenteboden een fraai souvenir aan. Ook van andere zijden ontving de jubilaris tal van blijken van belang stelling. De Gymnastiek vereeniging «Wilhelmina" hield j.l. Donderdag een onderlinge wedstiijd._Er werd getrund aan ringen, barren en lek- stok (verplicht nummei). De prijzen werden in de navolgende orde behaald. Jansen le, J. Faber 2e, V. Wouden berg 3-, P. Kerkman 4e, Venne 5e, W. Lookhorst 6e, C. Kroes 7e. J. Mulder 8e Blumink 9e C. Bloemen- daal 10e J. v. d Hoeven lie, Kais- bergen 12e W. A Floor 13e, Leidekker 14e, J Boumeester 15e, R. v Diie 16e, G. v. Plateringen 17e, Kok 18e. Brilman 19e, Geinen 20e, Dijkhuizen 21e, Veldhuis 22e, Groote Balderhaar ten Velde 23e pi ijs. De beooideelingscommissie bestond uit de heeren J. de Jong, Faber en Jansen. Deze wedstrijd werd ge houden onder leiding van den nieuw benoemden Directeur deu beer J. de Jong. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 19 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Ortt, Ned. Herv. Pred. te Spankeren. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijus/raat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds S. Lulofs, te 's Gravenhage. Gerefonn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gerefonn. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte Theol. Faculteit der Vrije Universiteit. Vrije Gerefonn. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gerefonn. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Het huwelijk dat de Amerikaansche dollarprinses Anita St9wart »par droit de conquête" tot een echte prinses, gemalin van den Portugeeschen Prins Miquel van Braganza maakte,isgisteren in de R. K. St. Laurencekerk te Dingwall (Schotland) met groote praal voltrokken, in tegenwoordigheid van een aantal vorstelijke personen. De keik was prachtig versierd met leliën palmon en ander gebloemte en groen Het orgel was gedrapeerd met de kleuren van Braganza, robijnrood en blauw, en buiten zag men vlaggen aan alle kanten en een groote eerepoort van groen en bloemen, met het op schrift in 't Portugeesch«God zegene u, o Prins, u en uw schoone bruid." Te Koulen heeft een waarzegger terechtgestaan, Heinrich Betterman, uit Brosch, die de beroemdste waar zegger ter wereld werd genoemd. Hij hield zich sinds een paar jaren op groote schaal bezig met waarzeggen eerst als phrenoloog en in den laatsten tijd als sterrenwichelaar, astroloog. Zijn onderneming had niet minder dan 70 filialen in Duitsche steden en nog vele andere in het buitenland. Hij beweerde bet vermogen te bezit ten van uit de sterren te kunnen lezen en de toekomst te voorspellen, en van alle kanten stroomden hem klanten toe, ook uit de aanzienlijkste standen. In vele gezinnen had hij door zijne voorspellingen onheil ge sticht en nu waren er niet minder dan 175 aanklachten wegens bedrog tegen hem ingediend. Wij wisten al, van niemand minder dan den grooten ondekkingsreiziger Fridjof Nansen, dat het met de zedelijk heid der Groenlanders in vroeger tijd allerdroevigst gesteld is geweest, en ten deele nog is, maar over de Eskimo's van Noord-Amerika loopen ook vreemde verhalen. Peary's tochten hebben de ervaring van andere pool reizigers bevestigd, dat er vooi treffe lijke mannen onder hen zijn, bekwaam, hulpvaardig en trouw, maar als geheel zijn ze een raar volk. Men kent hen al sedert lang uit de berichten der zendelingen van Hans Egede tot onzen tijd. Die missionarissen deden soms zonderlinge ervaring op. Spraken zij over de hel. de plaats van het eeuwige vuur, dan wreven hun Eskimo's, wel verre van te sidderen, zich in de handen en grinnikten van pret; de zendelingen waren genoodzaakt de bijbelteksten te wijzigen en spraken vooitaan van de Hel als van het «Donkere Meer der eeuwige koude" iets waar ook een Eskimo van giiezelt. Anderhalve eeuw geleden moeten de Amerikaansche Eskimo's Innoëits noemen zij zichzelf weinig beter dan beesten geweest zijn. De eerste Moravische hioeders die in 1771 tot hen kwamen, waren spoedig ver dwenen zonder een spoor na te laten, maar anderen volgden en brachten verbetering in den toestand van die menschen. Het was hard werken. Nacht en dag was er geen rust; overdag slikte men van smook en stank, 's nachts weid men «opgevreten door ongedierte" in die vieze hutten. In zoo'n sneeuwhui zitten en liggen een twintigtal Eskimo's bijeen; het is er zóó heet dat kleeren overtollige en hinderlijke weelde zijntol ver lichting dient een oliepit en er is geen andere ventilatie dan den lagen ingang Men komt dezen op handen en voeten kruipend binnen, op gevaar af, gebeten te worden door een van de honden die daar liggen of (wat haast nog erger is) door hen in 't gelaat te worden gelikt. De Eskimo voedt zich behalve met wild, bij uitzondering met visch en walrusvet. Mij eet zijn voedsel liefst koud, maar bij voorkeur wordt de «blubber" van de walrus of zee hond gekookt. Overigens verslindt hij al wat hij kiijgen kan, maar liefst geen rouw hondenvleesch. Vel of olie is in dit koude klimaat onontbeerlijk en wordt bij massa's verzwolgen. De zendelingen moeten ook bijzonderlijk op bun kaarsen passen, en als een Eskimo-bediende de olielamp wat te vol geschonken heeft, drinkt hij er een teugje uit. Bij wijze van delicatesse snoepen de kinderen uit een stuk vel, met rendier-vet gevuld Onafscheidelijk van den Eskimo zijn de honden: half wilde dieren, die soms elkander of een zwervend kind met volstrekte onpartijdigheid opeten Om bun dit laatste te beletten woiden de kinderen in de «dorpen" dikwijls binnen een omrastering gehouden. Die honden kunnen een paar dagen zonder voedsel blijven, en zijn ongeloofelijk sterkeen slede- van 1600 pond ge wicht wordt door negen honden een mijl ver getrokken in tien minuten. Met geschreeuw en zweepslagen worden ze in toom gehouden. Tegenover de losse zeden van de Eskimo's, hun geringen eerbied voor andermans eigendom en voorde naakte waarheid, staan hun gedienstige aard en hun onverstoorbare vroolijkheid. Een hunner was wegens een ernstig vergrijp door een zendeling geducht gekapitteld. «Ik geloof al wat u zegt", was bet bescheid, «maar nu zou ik graag een mes hebben." De zendeling heeft hem, behalve het evangelie en verbetering van zeden, veel stoffelijke voordeelen gebracht; de christelijke Eskimo's hebben zelfs het voor hen allermoeilijkste geleerd: spaarzaam te zijn en te zorgen voor te toekomst. De trekzucht, de nomadische natuur die hun ingeschapen is, vormt echter een ernstig beletsel tegen den vooruit gang van de Eskimo maatschappij. In ruil. Pietje had verlangd naar 'n klein broertje en naar'n paar witte konijnen. Hij kreeg eindelijk van z'n pa een mooi wit konijn, en den volgenden dag kwamen er waarlijk twee broertjes. Dit was Pietje niet naar den zin. Zijn vader vond 's middags aan 't tuinhek de volgende aankondiging: «Te koop een lief, dik broertje. Ook in ruil voor een wit konijn." Een vuurbol. De rivierpolitie te Tiel nam eer- gisternacht te ongeveer 4 uur van de Waal in Noordelijke richting een prachtig natuurverschijnsel waar. De donkere hemel werd eensklaps helder erlicht, een groo'e vuurbol verscheen even daarna die op ongeveer 40 gr. hoogte gekomen uiteen spatte, waarna de vonken als een vuurregen neder daalden. Het verschijnsel duurde lang genoeg om het goed te kunnen waarnemen. Het besmettelijk verwerpen van kalveren. De oorzaak hiervan vindt men in bacteriën (abortusbacteriën) die de vei binding der vruchtvliezen en de baarmoeder losser maakt en ten slotte opheft. Vloeistoffen uit de scheede van dieren, die 't kalf verwierpen, bevatten meestal deze bacteriën, en inspuiting in gezonde dieren heeft verwerping steeds ten gevolge. Daar deze bacte riën ook aan de geslachtsdeelen der dekstieren hechten is het duidelijk, hoe gevaarlijk 't is voor de verbreiding dezer «ziekte." koeien, die verwierpen, ter dekking toe te laten tot stieren, die veel worden bezocht doorgezonde koeien. Zaaikoren verliest veel van zijn kiemkracht, wanneer het vochtig ge oogst is en gedeeltelijk is uitgeloopen in de aar. Men bedenke dit bij 't kiezen van 't zaaizaad. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 9 tot 16 September 1909. Geboren: Willempje, d. van Cornelis van Boeyen en Willempje van Beek. Antonia, d. van Jacob Nicolaas Vermeij en Catrina van de Wetering. Wijnand Maria, z. van Mijndert Pon en Antje van Doesburg. Esther, d. van Samuel Hamme en Rozette de Vries. - Wilhelmina Maria, d. van Wouter ter Maten en Maria Pouwe. Grietje, d. van Lambertus Johannes Vonk en Evertje Schut. Gerard Anto- nius, z. van Bernardus van Noordenburg en Hendrika van Dijk. Geertje, d. van Dirk van Loene en Mietje Binnekamp. Helena Paulina, d. van Jacob Hendrik de Vries en Catrina Scheerder. Josephina Hendrika Antonia, d. van Josephus Wil helmus Meijerink en Hendrika Lensing. Adriana, d. van Willem Anne Marianus Volkers en Anna Petronella Mastwijk, Antonia Johanna, d. van Cornelis Gerardus de Vries en Johanna van Laar. Jacobus Johannes, z. van Arie Agenant en Geer- truida Gijsberta Kuijzen. Camille Aimé, z. van Camille Aimé Beckers en Johanna Jacoba Vermeulen. Hendrik Lucas Jan, z. van Lucas Pesie en Elisabeth Jansen. Margaretha Christina Maria Cornelia, d. van Johan Willem Barneveld en Johanna Clara Maria Hartmann. Gerrit Willem, z. van Willem de Kruiff en Elisabeth de Valk. Eibert Johannes, z. van Gerardus Pullen en Gerritje Veldhoen. Joachine Ferdinand, z. van Jan Karei Hendrik de Beaufort en Louise Ernestine de Beaufort. Een buiten huwelijk geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Ondertrouwd: Wouter Vos en Aagje van der Wiel. OverledenJohan Gerardus Gijben, 5 m. Adriana Christina Nieuwenhuizen, 7 m. Barend Johan Hendrik van Eikelen burg, 3 j. Anna Brandsen, 11 m. Lensden, van 10 tot 17 Sept. 1909. Geboren: Jan, z. van Hendrik van Garderen en Grietje van Dijk. Woudenberg. Geboren10 Sept. Cornelis, z. van Hen drik van Ingen en Cornelia van Dijk. 11 Sept. Jannetje, d. van Cornelis Buur man en Anna Bos. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Sept. 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f0 Appelen f 3.a f 6.Peren f 4.a f 7 Klei- aardapp. f0— k f0.zandaardapp. fi.80af2'20 Hoendereieren f5 40 a f 5 70 per 100 st. Eenden f560 a 16 00. Boter fl.35 a f 1.50 per kilo. M*r- zanne f0.a f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.70 a f 1 10 Kuikens fl.00 a f 1.40 Piep kuikens f 0 30 a f 0.00. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st Jonge fl.a f 1.25. Hazen f 0 a f 0 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. lamme f 0 40 a f 1 00. Duiien f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 15. af20.~. Varkens v. export f 0.a f Zeugen f 40.a f 00.Biggen f 7.a f 12 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f 000.— i f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkatieren f U00.A f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 heet. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 200 heet. Zandaardappelen, 50000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 800 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportstagerijen 350 biggen en 30 zeugen. RECLAME. EEN VLEDTENSCH BEWIJS. De Heer Fr. Kwakernaak, aan den Ham te Vleuten, deelt ons medeAlvorens ik met Foster's Rugpijn Nieren Pillen in kennis werd gebracht, had ik gedurende den laatsten tijd zeer veel ge leden aan pijnen in het onderlichaam en in dc beenen. Ik nad onophoudelijk pijn en kon veel tijds, wanneer ik eenmaal gezeten was, niet op staan van de hevige pijn in de zij. Doorloopend was ik vermoeid, doen vooral 's morgens bij het opstaan, want de slaap schonk mij de noodigc rust niet. Ik had veel last van duizelingen en zonder oorzaak kreeg ik zweetingen. Dc urine kwam met eeh branderig gevoel en verspreidde een zeer ongénamc lucht. Mijn eetlust was zeer afwisselend en het was reeds zoo ver met mij gekomen, dst ik met werken moest ophouden. Een kennis, die door T)w pillen van een dergelijk lijden verlost was, raadde mij aan dit genees middel ook eens te.probeeren. En aangezien de voorgeschreven medicijnen mij toch niets verder brachten, had ik hier wel ooren naar. Nadat ik Uw pillen gedurende veertien dagen had ingenomen, bemerkte ik, dat deze mij goeddeden en toen ik vier weken met dit geneesmiddel was door gegaan, was ik zoo goed als genezen. Al de vroegere pijnen zijn langzamerhand verdwenen cn ik gevoel mij thans een geheel ander mensch ik ben weer in staat mijn werk naar bcbooron te verrichten. Het spreekt van zelf, dat ik zoo veel mogelijk Uw weldoende pillen aan andere lijders bekend zal maken. Een jaar later meldde ons de Heer Fr. Kwakernaak: Met genoegen kan ik verklaren, dat ik geen terugkeer van mijn ziekte gehad heb. Ik heb thans bij ondervinding, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een uitstekende medicijn zijn voor alleo, die lijden evenals ik vroeger en kan niet genoeg de geneeskracht ervan noemen. Ik, ondergeteekende, verklaar, dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt, (w. g.) Fr Kwakernaak. Mogelijk zal men Al-«Sn ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist hetzelfde" Gij vergist U, wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander genees middel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren PUIen. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h 1.75 voor één- of f10.voor zes dagen. 3 JONGGèerligs geven kennis van de geboorte Tan hun' zoon JAN. V. Amersfoort; 16 September 1909. Heden overleed onze lieve Moeder Mevr. de wed. J. A: CORVER- BOONE in den ouderdom van 73 j aar. j PoerbolinggoJ..A. CORYPR. AmersfoortH. CORWER. Amersfoort, 16 Sept. 1909. I Bezoeken icorden niet afgewacht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3