BUITENLAND. Een voorbeeld voor hen die aan de maag lijden. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. bet aanstellen van een referendaris, speciaal voor postzaken, bij het departe ment van waterstaat. Men blijkt dan toch eindelijk tegen bureaucratisch «gekonkel" en gekronkel" van allerlei aard met kracht te willen ingaan. Volhouden is nu de boodschap, want de bureaucratie is in werkelijkheid een auigas-stal, om dewelke te reinigen heusch een bezem noodig is, door gigantischen arm gehanteerd!... Het aanstaand aftreden van Gene raal Kool als commandant van het veldleger mag een verlies voor bet leger worden genoemd, schoon men in generaal De Meester voor den wak keren Kool een allezins waardigen opvolger beeft gevonden. Voor de tweede maal zal men 't nu aanschou wen (het zelfde gebeurde indertijd met gen. Kool) dat de chef van den generalen staf (gen. Sabron), na een «intermesso" als minister van Oorlog, weer op zijn bureau terugkeert. Dat een militair zich daar »veiliger," tevens «heimischer" gevoelt dan acbter de groene tafel, blootgesteld aan de scherpe pijlen, die de wreede parle mentariërs op hem afschieten: ik kan 't me best voorstellen. Kool's heengaan is te betreuren, maar hij kan vervangen wordenmoei lijker zal dit blijken erkent men nu algemeen wat de vacature be treft, door 's beeren Lovink's vertrek naar Indië ontstaande. Waar te vin den een man, die zoo rijke theoretische met zulk eene schitterende praclische kennis van land- en tuinbouwbedrijf in zich vereenigt?... Wat laatstge noemde takken van volkswelvaart aan Lovink te danken hebben, is niet licht te overschatten. En wellicht zou 't geen ander gelukt zijn om sleur en starre behoudzucht te doen plaats maken voor belangstelling in het toe passen van de wetenschappelijke eischen waar land- en tuinbouwbedrijf in onze dagen aan hebben te beantwoorden. Dat onze boter op de internationale markt haar oude reputatie heroverde dat het export onzer groenten op leefde, tot krachtige bloei kwam Lovink komt er hulde en dank voor toe. Waar een hem waardigen opvolger te vinden onder de «volgers en discipelen", door den verdienstelijken man allengs gevormd?... Gouv.-gene- raal Idenbutg heeft minister Talma wèl een «kooopje" geleverd, toen Z.Exc. den heer Lovink voor Insulinde opvorderde!... Wij misgunnen den kranigen organisator onzen «bruinen broeder" niet, maar het «revival" van onzen land- en tuinbouw is nog zóó jong, dat de vraag, of Lovink zonder gevaar nu reeds gemist kan worden, met begrijpelijke bezorgdheid wordt gesteld. «Wijsheid en voorzichtigheid" mogen den heer Talma bij de keuze des nieuwen directeur-generaals in zeer-bijzonder mate lijden Onze grenzen worden bedreigd... In zeer ernstige mate zelfs... Voor hen, die reeds invasie van «Pickelhauben" duchten, sidderend uitroepen«Nou, wat heb ik je ge zegd!? Dat school dus achter dat bezoek te Middachten.En zich reeds tot de vlucht voorbereiden... Voor hen geef ik haastig ophelde- -ring. Bedreigd worden onze grenzen door- tachtig zigeuners, met 17 wagens en 31 beertjes. De dames en heeren wenschen naar de Utrechtsche paarden markt te trekken. Maar «fest stebt, die wacht" onzer maréchaussées aan de oostelijke grenzen... Voorsbands hebben wij de Zigeuner-beertjes niet noodig... Te onzent zijn er genoeg exemplaren van die soort, in allerlei vorm en beteekenis... Mr. ANTONIO. Hudson Fultonfeesten. De Nederlandscbe Kamer van Koop handel in Amerika heeft tergelegenheid van de Hudson-Fulton gedachtenis viering te New-York een boekje uitgegeven, getiteld The Dutch in New-Netherland and the United States, dat in korte trekken de geschiedenis bevat van de Hollanders in Amerika, van de exploratie van den Hudson af tot den tegenwoordigen tijd. Belangstellenden kunnen tegen ver zending van een postwissel van pd. St. 0.75 een exemplaar van dit boekje van de Kamer ontvangen. Tot de lange reeks van de Hudson- Fulton-feesten behoorde de oflicieele opening van het nieuwe Palissaden Park, dat zich over een lengte van 15 Eng. myl langs de Hudson uitstrekt, tegenover de stad New-York. Het draagt zijn naam naar de prachtige rotspartijen, de Palissaden, die reeds genoemd werden in het journaal van «De Halve Maen" in 1609. Het prach tige park is verwezenlijkt door samen werking van den staat New Yersey, de stad New York en rijke particulieren. Pierpont Morgan alleen heeft 125,000 dollars voor dit doel afgestaan. Aan de noordelijkste punt van het eiland Manhattan bij Spuyten Duyvil (naar het oud-Hollandsche: (in) Spyt (van) den (Duivel) werd een gedenk- teeken onthuld. Daarna volgde, des avonds, de groote bijeenkomst in den Metropolitanschouwburg, waar de vertegenwoordigers uit vreemde landen het woord voerden. Als een der eersten sprak de heer J. T. Cremer, daarna ook burgemeester van Leeuwen, die een groet bracbt van Oud-Amsterdam aan de stad, die eenmaal Nieuw- Amsterdam heette. Hen volgde sir Edward Seymour, de Britsche admiraal, die in Amerika zeer populair is, en o. a. Prins Koeni als vertegen wooidiger van Japan. Eén feestnummer is door het slechte weder geheel achterwege gebleven. Er stond een wedstrijd van lucht schepen op het program. Zij zouden vliegen van New York naar Albany en terug, terwijl Wilbur Wright een vliegtocht zou maken om «Miss Li berty", het groote vrijheidsbeeld, heen. Door den regen was dat alles onmogelijk. Dinsdag, de vierde dag, was weer een der groote feestdagen. Op de rivier werd een drijvende optocht gehouden bestaande uit vlotten met velerlei nationaliteiten in haar eigen kleeder dracht, waarbij Ieren. Italianen, Bohemers. Hongaren en Polen. Andere vlotten droegen groepen, die episodes voorstelden uit de geschiedenis van New York, waarbij de legende van Hiawatha en tafreelen uit het leven der Indianen gedurende de vier jaar getijden, verzinnelijkt door bloesems, vruchten, jachtpartijen en sneeuw. Echte Indianen traden daarbij als vertooners op. Andere dezer drijvende groepen gaven voorstellingen van den gewelddadigen dood van Hudson door zijn oproerige bemanning in Ganada; den verkoop van Manhathan- eiland door de Indianen voor 25 dollars het berdoopen van Nieuw-Amsterdam in New-Yoik na de onderwerping van de Hollanders door de Engelschen de legende van Rip van Winkle; en de ontvangst van de vreemde gasten door Vader Knickerbocker, den oud- Hollandschen patroon van New York. De Hudson-Fulton-commissie heeft aan de afgevaardigden uit den vreemde een diner aangeboden in het Astor- Hotel. Het was een schitterend feest, waarbij 2500 gasten aanzaten. Tot de sprekers behoorden admiraal Seymour, de Duitsche groot-admiraal Von Koster en deNederlandschegezant te Londen. Het is met de kroonpretendenten in Marokko zooals met de koppen van den draak in oude sprookjes: men vernietigt er één en er komen er twee voor in de plaats. Nauwelijks is de «rogi" onschadelijk gemaakt(gedood?) of er komen twee nieuwe preten denten: Moelei Chebir, een van des Sultans talrijke broeders, is door ver schillende invloedrijke kaids van den machtigen stam der Seranga's uitge- noodigd, zich aan bun hoofd te stellen en den Sultan te onttronen. Moelei Chebir is de man die den Sultan eerst hielp, maar die plotseling verdween en tegen Hafid begon te stoken. En ten tweede is het onvermijdelijke geschied: er is een «valsche rogi" opgestaan. De man in de kooi, zoo werd een tijd geleden reeds verteld, is de echte rogi niet, en nu is de zoogenaamd echte rogi gekomen en heeft een paar stammen er van weten te overtuigen, dat bij Boe Amara, en de man in de kooi zijn dubbelganger is. Hij laat vertellen dat hij bij den aanval door Hafid's leger ontvlucht is en nu aan bet hoofd staat van 5000 man. Ieder die niet hem, maar Moelei Hafid aanhangt, zal bij een boete opleggen van 1000 doero's. Men gebruikt te Parijs steeds meer politiehonden en men is zeer voldaan over de goede diensten, door die dieren bewezen. Dezer dagen heeft weder een poli tiehond «Ballon" genaamd, den hoofd man eener gevaarlijke dievenbende, «Bamboula la Terreur," helpen vatten. De kloeke hond hielp dep gevangene bewaken, toen deze naar het bureau werd gebracht en dat was maar goed ookwant zonder zijn hulp was een poging tot vluchten van Bamboula waarschijnlijk gelukt. Nu echter sprong Ballon op den Apache aan en hield hem met zijn scherpe tanden stevig vast bij een oor. De Parijsche politie heeft nu onge veer honderd bonden in dienst en zij kosten der gemeente geen centime; want de beambten richten de honden af en betalen het onderhoud uit hun eigen zak. RECLAME. Mevrouw Theodora Verdijk, geb. Bexhens, oud 62 jaren, wonende te Mazeinburg, Boxmeer, schrijft ons het volgende, wat bewijst dat men met de Pink Pillen altijd de maagpijnen kan ge nezen, zelfs wanneer de ziekte langen tijd bestaat, wanneer zij al aan vele middelen heeft weerstand geboden en de zieke reeds op een zekeren leef tijd is: „Ik heb gedurende drie jaren geleden, schrijft zij, aan maagpijnen die mijn eetlust hadden doen verdwijnen en die mij zulk een moeielijke spijs vertering gaven dat de opname van voedsel zeer mooielijk voor mij was geworden. Ik ondervond zeer pijnlijke krampen, neigingen tot braken die mij buikpijn en walgingen en ook hardnekkige schele hoofdpijn bezorgden. Ik behoef u niet te zeggen dat ik, ten gevolge der moeielijke opname van voedsel, zeer zwak was geworden en mijne beenen bijwijlen weigerden mij te dragen. Gedu rende de drie jaren dat ik leed, had ik natuur lijk vele middelen gebruikt, maar mijn toestand was dezelfde gebleven; geen verbetering, geen genezing, integendeel, ik geloof eerder dat ik verergerde. Ik had in de couranten veel goeds over de Pink Pillen gelezen en ook hadden meer dere personen mij er gunstig over gesproken, wat mij deed besluiten ze te gebruiken. Van af het begin dor behandeling heb ik mij beter, opgewek ter, verlichter gevoeld, mijn spijsvertering werd beter en ik had voordeel van mijn voedsel. Miine krachten kwamen terug. Ik heb die gunstige be handeling voorrgezet en ik ben volkomen genezen. Mijne genezing nad reeds voor meer dan een jaar filaats en sedert dien tijd heb ik niet meer ge- eden." Het wonderbare maagmiddel, de Pink Pillen, men wete dit wel, maakt dat men de eetlust terugkrijgt en dat men een goede spijsvertering heeft. Zij zullen een zwakke maag niet van den eenen dag op den anderen in staat stellen zonder bezwaar een overvloedigen maaltijd op te nemen, maar zij zullen maken dat die maag zonder pijn en met voordeel een gezond en behoorlijk voedsel opneemt en verteert. Er zijn duizende mensehen in deze wereld die doffe oogen en een sleependen gang hebben, die aan tafel gaan zitten met weerzin voor hun eten. Dezen hebben geen enkele vreugde. Zij zijn gelukkig wanneer zij kunnen slapen en dat is nog niet altijd het geval. Negen malen op de tien wordt die karikatuur van het leven door maag pijnen veroorzaakt. De maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen en de genezing is duurzaam. De prachtige resultaten die zij verkrijgen, zijn te danken aan de eigenschappen die zij hebben, het bloed te her stellen en te vernieuwen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Door de vereeniging Rein-Leven- Beweging is aan Hare Majesteit de Koningin het navolgende adres ver zonden: Geeft roet allen eerbied te kennen, de ondergeteekende Rein-Leven- Beweging, goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 18 Augustus 1908, No. 42, dat zij uwe Majesteit wijst op een groote leemte in onze huwelijks wetgeving, die een der belangrijke oorzaken is niet alleen van verwijdering in vele echtvereenigingen, maar die ook een bron van voortdurend gevaar oplevert, voor den gezondheidstoestand van vele inwoners des lands, n.l. het ontbreken van wettelijke bepalingen, die zich uitspreken over de eischen, die met betrekking tot de gezondheid gesteld moeten worden aan ben, die een eebtvereeniging wenschen aan te gaan. Het punt, dat bierbij onder de aandacht van Uwe Majesteit wordt gebracht, is geenszins nieuw; meer malen werd op de noodzaak gewezen dit onderwerp op de een of andere wijze, al of niet langs wettelijken weg te regelen; herinnerd wordt bierbij o.a. aan de drie volgende werken: Ie Prof. Hector TreubGenees kundige Huwelijkswetgeving, uit de bibliotheek «Studies in Volkskracht", Tweede Serie III. Erven F. Bohn. Haarlem 1805; 2e Lod. van Mierop: «Over het geneeskundig onderzoek vóór het Huwelijk." Bibliotheek voor Reiner leven. No. XIV. Uitgevers-Vereeniging «Vrede", Blaricum 1906; 3e. Prof. G. C. Nijholl: «De nood zakelijkheid van geneeskundig onder zoek vóór het huwelijk." Rotterdam, 1908, W. L. en J. Brusse; waarin weer wordt verwezen naar andere bronnen. Met het oog op de in deze werken uiteengezette toestanden, meent onder geteekende, dat wettelijke regeling van aangelegenheid ter voorkoming van misstanden, die thans bestaan en die iederen dag wéér gebeuren, een dringende eisch des tijds is. Mitsdien wendt zij zich tot Uwe Majesteit, met het eerbiedig verzoek dat het Haar moge behagen, om de Staten-Generaal een wetsontwerp aan te bieden, in den geest, zooals dit door Prof. Hector Treub omschreven is: «De maatregel zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huwelijk voltrokken mocht worden, zonder dat beide partijen overlegden, een ver klaring van een geneeskundig onder zoek, hoogstens 14 dagen vóór het huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor «gezien" geteekend moeten zijn, door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek toestemming hebber, te verleenen, en eindelijk door een anderen geneesheer dan degene, die hel onderzoek gedaan heeft." Wettelijke regeling dezer zaak (zij het niet geheel in den geest, waarin ondergeteekende dit hel rnetst nuttig acht) bestaat reeds in Denemarken; artikel 7 der Deensche wet van 30 Mei 1906 behelst de verplichting van den medicus om den patient(e) op al de mogelijke sociale gevolgen van zijn lijden opmerkzaam te maken en om hem een echtvereeniging tijdens een besmettelijke periode te ontraden. Overtuigd als ondergeteekende er van is, dat ook do tegenwoordige Regeering des Lands er met inspan ning van alle krachten naar streeft, zoowel het zedelijk als het stolfelijk heil van ons Volk te bevorderen, wat o.a. weer duidelijk gebleken is door de indiening van het wetsontwerp ter bestrijding van zedeloosheid (No. 293 der Zitting 2e Kamer 1908/1909, beveelt zij het bovenstaande krachtig in de welwillende overweging van Uwe Majesteit aan. 't Welk doende, de Centrale Commissie der Rein-Leven- Beweging, Ds A. Klaver, Voorzitter. Mevr. A. M. van den Steen van Ommeren-Hallo, Secretaresse. In de oud-katholieke kerken is Zondag een herderlijk schrijven voor gelezen van den aartsbisschop mgr. Gull en de bisschoppen van Haarlem en Deventer, waarin werd melding gemaakt van het verzoek van de Mariawieten de onafhankelijke katho lieken in Russisch PoLen, om den door hen wettig gekozen bisschop Johannes Kowalski, de bisschoppelijke wijding toe te dienen en de vergadering van oud-katholieke geestelijken met algemeene stemmen besloten had dat verzoek in te willigen. De dag der bisschopswijding is bepaald op Dinsdag 5 October a.s. De plechtigheid zal plaats hebben door mgr. Gull in de Gertrudiskerk te Utrecht. D.) Waarschuwing. De Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat een Duitsche «Kunstanstalt", welke door reclame op zeer uitgebreide schaal, o.m. ook in Nederland, tracht koopers voor hare artikelenphotographische vergrootingen van portretten, lijsten enz. te lokken, dit veelal schijnt te doen door bedoelde photographische vergrootingen kosteloos aan te bieden, om zich daarna schadeloos te stellen, ten eerste door het als noodzakelijk voorstellen van retoucheeren dier ver grootingen (tegen betaling) en ver volgensdoor het leveren van lijsten, enz. Omtrent deze onderneming, zoomede nopens hare wijze van werken, zijn bij de Afdeeling Handel (Lange Hout straat 36, 's-Graveuhage) nadere bijzonderheden te vernemen. Tot bestuursleden der vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" zijn in de j I. Donderdag avond gehouden vergadering gekozen de heeren Mr. H. J. H. van den Bergh, W. Hupkes (Ingen. H. IJ. S-), J. M. Sporrij, W. van den Donker, W. H. Kam, E. van Vollenhovem, P. S. R. Wolterbeek, K. Zijlstra, P. van Veen en A. E. Blok. Tot leden der commissie om de rekening en verantwoording over 1909 na te zien werden aangewezen de heeren F. Kenninck, P. J. Frederiks eu H. W. van Esveld en als plaats vervangend lid mr. dr. J. C. Stenfert Kroese. Tot Bestuursleden der anti-revo- lutionnaire propaganda-club zijn her kozen de heeren P. H. Dijksterhuis en en D. Meester. In de vacature-J. de Valk werd gekozen de heer A. J. M. Goote. Tot afgevaardigde naar de Bonds vergadering werd benoemd de heer G. Kuyper. Het werkprogram voor den a.s. win ter bevat: eens in de maand gewone ledenvergadering, een volgende maand cursusvergadering, waarop verschil lende sprekers maatschappelijke en politieke onderwerpen zullen behan delen. Men hoopt 3 of 4 dezer cursus vergaderingen te kunnen houden. De villa «Lisiduna" op den berg aan het einde der Koninginnolaan is voor f18000 aangekocht door het Leger des Heils, dat er een Kinder huis zal vestigen. Ds. W. J. Vundering heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Haarlem. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor stenografie en machine- schrijven, vanwege de Federatie van Nederlandsche Stenografie-leeraren, systeem I Pitman, slaagde voor diploma B., mejuffrouw Chr. Geijl alhier. De heer G. Dettmeijer is met ingang van 1 Januari benoemd tot keurmeester van visch. Bij de Woensdag gehouden aan besteding van aardappelen voor het garnizoen alhier werd ingeschreven door A. Wagenaar Sr. voor f 192. A. Wagenaar Jnr. voor fl.98. H. J. Diekerhof f2 10. Bosch en Co. Amster dam voor f2 48. Een 20-tal politie-agenten die eene loterij-vereeniging hadden op gericht, hadden het buitenkansje op een twintigste lot in de Staatsloterij de f 100.000 te trekken. Aan de militaire boefsmidschool alhier werd het diploma als hoefsmid uitgereikt aan de volgende burger leerlingen: P. G. van der Hoef, uit WolvegaJ. Reug, uit BussumH. van der Mheen, uit Barneveld; C. A. Blok, uit WoudenbergJ. C. van der Hoe ven, uit Bussum en A. van Triest, uit Wageningen en aan de miliciens hoefsmeden J. Kuys, van het 10e regiment infanterie, geboortig uit Castricum; J. H. Bruning, uit Borger Oosterveen; H. Kobes, uit Vriezenveen en G. Veldman, uil Grijpskerk (Gron.), allen van bet le regiment infanterie; Th. H Schaars, uit Didam, van het 8e regiment infanterie; en J. Deden, uit Amsterdam, van het 7e regiment infanterie. De door de Militaire Sportver- eeniging uitgeschreven wedstrijd voor het beste officiers-dienstpaard werd Donderdag te Deventer voortgezet met dressuur-proeven, die in de oude manege plaats hadden, ten overstaan van een beoordeelings-commissie, be staande uit den overste Piepers en de ritmeesters Van Heemstra en Grond- hout. De uitslag was dat de le prijs werd toegekend aan het paard van luit. Van de Wall Bake te Zutphende 2e prijs aan het paard van luit. Van Voorst, bereden door luit. Van de Mandele, 's-Gravenhage; de 3e prijs aan bet paard van luit. Quarles van Ufford te Arnhem; de 4e prijs aan het paard van luit. Van Reede, te Amersfoort, terwgi aan het paard van luit. Van de Wall Bake te Arnhem en aan bet paard van luit. De Pauw Gerlings te Leiden een eervolle vermelding werd toegekend. De le prijs bestond uit een prachtig zilveren inktstel aange boden door H.M. de Koningin. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 3 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gewone dienst der gemeente. Doopsgezinde Kring. Bet Logegcbouw Fan Pereijnstraat Ba. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereform. kerk (LangegTacht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2