BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. brikanten schijnen niet veel haast te hebben, daar hun voorraad nog vol doende is Verleden jaar zijn met de lage prijzen van 't kroet enorme par tijen appelstroop gefabriceerd. De aanvoer van tafelfruit op de veilingen blijft steeds groot en de handel vlug. De prijzen bleven stationair. Voor fijne soorten peren als Beurré- Bonne Louise-, en Meloenperen golden 3'/i11 cent per1/, K.G. Voor Maag deperen besomde men 3'/, 4'/, cent per K.G. De pluk der bekende Jutteperen is geëindigd; het beschot was tamelijk en de prijzen waren goed, doch de vrucht zelf was dit jaar klein van stuk. Tafelappelen deden dezelfde prijzen en vonden willige koopers. De aanvoer van per ziken wordt minder, terwijl de quali- teit verbetert. 2e werden verkocht voor 1'/, 3 cent per stuk. Nog werden ter veiling gebracht kleine partijen diverse soorten pruimen, die voor 25 cent per K.G. van de hand werden gedaan. De handel in noten gaat vlug. Er is een middelmatig beschot; ze worden verkocht voor f4 per H.L. II. M. Koningin-Moeder te Utrecht. H. M. de Koningin-Moeder vergezeld van de hofdame jonkvr. Van de Poll en den kamerheer jhr. Schimmel- pennick bracht gisterenmiddag een bezoek aan de Zendingstentoonstelling te Utrecht. H. M. werd ontvangen door prof. dr. J. J. P. Valeton Jr., benevens het dagelijksch bestuur der vereeniging. Het dochtertje van den zendeling Van de Roest overhandigde H. M. een bouquet. De zendingsdirecteur ds. Gunning, leidde IT. M. rond, Vervolgens bezocht Koningin Emma het »Tehuis voor Vrouwen", op de Oude Gracht, alwaar H. M. ontvangen werd door freule C. van Lijnden, mej. Van Beeck Calkoen en dr. A. W. Bronsveld, die eene korte toespraak hield. Daarna werd een bezoek gebracht aan de kliniek voor keel-, neus- en oorziekten achter St.-Pieter. H. M werd hier ontvangen door dr. Huijs- man, voorzitter, en dr. Haverschmidt, secretaris van het bestuur. Bloemen werden aangeboden door zuster Hamaker. Ten slotte begaf H M zich naar den Hortus Botanicus aan de Nieuwe Gracht, alwaar Zij werd ontvangen door prof. dr. F. C. F. A. Went en de heeren J. K. Budde en dr. A. Pulle. Een bouquet werd aangeboden door een dochtertje van prof. Went. Na dit bezoek keerde H. M. naar Soestdijk terug. Kindcrhcrstel lings- en Vacantie-kolonies. Uit de koloniehuizen »Zonneheuvel" en «Nunspeet" van het «Centraal Genootschap voor Kinder-herstelhngs- en Vacantie-kolonies," zijn re3p. 34 en 33 kinderen vertrokken. Evenals bij de vier vorige kolonies waren ook nu weder de uitkomsten verrassendde grootste gewiebtstoe- neming bedroeg 5.4 K.G., terwijl de gemiddelde toeneming voor beide kolonies resp. was 1.95 en 2.97 K.G. Een aantal dames-directrices en geleidsters van de koloniehuizen van het Centraal Genootschap" hebben zich vereenigd tot een damescomité, met het loffelijk doel gelden voor een nieuw koloniehuis te verzamelen. Het comité is voornemens zich zooveel mogelijk uit te breiden en met spoed schaamte-blosje gloeien... «Zöö raar, dat 'k... En as ik je nou zeg, dat-ie zich had geverfd, Ant! Als 't niet waar is, dan zal ik... Geverfd Zijn bakkebaarden, zijn hoofdhaar, z'n spuiglokjes... Donkerbruin!... Ze zag de verf er zoo op zitten, met klonters— En hij lachte, dat al z'n tanden te zien kwamen... Nam 't kleine spiegeltje van 't penantkastje... Je weet wel, dat ronde spiegeltje... En daar stond- ie zich in te bekijken... En daarna keek hij mij weer an... Ik kon geen woord meer uit m'n keel krijgen,.. Toen trippelde hij, met ooievaarsbeenen en kleine pasjes, door de kamer... Streek zich over 't gezicht... Ik zei maar iets... Van dat 't erg mooi was en hem keurig stond... De man luisterde niet eens... Bekeek zich weer vóór den spiegel... Streek maar met 't borsteltje... O, Ant, wat motte we beginnen 1... Vijf-en-dertig gulden per maand... Hij is stapel! wat ik je zeg!" De andere gevoelde den ernst van 't geval... Besefte dat Keetje de zaak niet overdreef— De handen op de knieën latende rustenturend naar het allengs-ver- flauwende spiritus-lichtje onder de koffiepot, die ze onaangeroerd lieten, den arboid ter hand te nemen. Zooals bekend is, heeft het Cen traal Genootschap groot gebrek aan plaatsruimte. De betrekkelijk jonge vereeniging is door haar verbijsterenden groei in groote verlegenheid gekomen. Vaaral in het seizoen van 1910 zal de nood nijpend zijn, tenzij zeer spoedig de noodige middelen worden gevonden om een meer ruim tehuis te stichten. Presidente van het dames-comité is mej. J. Peck; le secretarisse mej. B. van Buuren. Het bureau is tot 4 December gevestigd in het koloniehuis te Nunspeet. De rogi is dood. De Sultan van Marokko heeft hem laten ombrengen op wreedaardige wijze. Zoo wordt nu aan twee Parijsche bladen geschreven en bet zal dus wel waar zijn. De Sultan heeft door zijn twee eunuchen den rogi uit zijn kooi loten balen en geboeid aan handen en voeten in een hok laten gooien, waar twee jonge leeuwen, juist uit Senegal aangekomen,opgesloten waren. De pretendent vervloekte Hafid en smeekte den vloek des hemels op zijn hoofd. De Sultan werd toen nog veel boozer. Zoodra do rogi in het hok lag stortten de leeuwen zich op hem en takelden hem zóó toe, dat Boe Amara het bewustzijn verloor. Toen wilden de leeuwen niet meer van hem weten, hoe ook de Sultan ze ophitste. Daarom liet de Sultan den bewuste- loozen, stervenden man uit het hok trekken met petroleum overgieten en in brand steken. Weldra was er niets meer over van den rogi. Het einde van den pretendent is wel droevig. Er is maar één troos tende gedachte, wanneer men leest hoe gruwelijk de man omgebracht is: wanneer bij de overwinnaar geweest was, dan had hij den Sultan niet met meer genade behandeld. De bekende prefect van politie le Parijs, de heer Lép ine, had onlangs de 25 politie-honden geïnspecteerd en hij wilde toen ook eens een proef nemen. Hij gelastte een speurder om hem iels uit den zak te halen en dan op een rijwiel weg te rijden. De man deed wat hem bevolen was, maar nog vóór hij het plein voor het gebouw had verlaten, had een van de honden hem omgegooid en zijn kleeren gescheurd. Hij zag er ontoonbaar uit. Als de hond niet gemuilkorfd was geweest, zou het hem nog erger zijn vergaan. De prefect vond de proef neming zeer bevredigend, maar de rechercheur bekeek de zaak anders Hij wreef zich de beenen en keek heel ongelukkig naar zijn gescheurde kleeren en zijn gebroken wiel. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand October en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebij schrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen rnet gedrukt adres, kosteloos aan de peinsden de vrouwtjes over bet plotse ling over baar gekomene... Poogden vruchteloos door te dringen in de duisternis van het ondoorgrondelijke— Yan wat zich meester had gemaakt van hun armen, soliden, braven, goedigen commensaal, die acht lange jareneen toonbeeld van vreedzameinge- togenheid was geweest— Op een punt van de stoel, die zij voor hem had klaar-gezet, was meneer Steegmans neergestreken... En telkens wrong hij een paar dunne schrijfvingers tusschen boord en hals, want 't klemde hem om 't hart... Telkens keek hij schuw-onrustfg naar de pendule... 't Was een beslissend uur in zijn leven, dat aanbrak... De derde maal, toen hij ver- jeugdigd door den wonderbalsem en met een rozenknopje in het knoops gat met haar had rondgedoold in een der buitendreven van de stad... haar mollig handje rustend op zijn arm, en hij nu en dan streelend, met beverige vinger, het glacé van haar handschoen... die derde maal had zij 't gesproken, dat schrikkelijke woord. «Je weet, Willem" had't weêuwtje, dat zijn drie-en-vijftig-jarig hart had kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt teg9n bewijs van ontvangt. Alhier is opgericht een bond van R. K. bouwvakarbeiders. Als bestuur treed op W. G. Klomp, J. Pijpers, Tb. G. Schippers en M. de Wilde. In de plaats van Ds. G. W. C. Vunderink die wegens drukke bezig heden bedankte als bestuurslid der antirevolutionaire propagandaclub is gekozen Ds. Sijbelsma te Hattem. Gisteren verscheen van de hand van onzen jeugdigen talentvollen stad genoot den heer D. Harting een fraai uitgevoerd etsje van de molen te Bavoort. Den voorlaatsten Zondag dezer maand zullen hier schermwedstrijden worden gehouden op geweer, sabel en floret, uitgeschreven door E. M. M. A. en S. S. S., voor militairen uit de garnizoenen Amersfoort, Ede en Utrecht. Inlichtingen geven sergeant Kam, van het 5e regiment infanterie, en wachtmeester Duizendstra, van het le regiment huzaren. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een armbandje en een broche van zoogenaamd Zeeuwsche knoopjes. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de 2e helft der maand Sept. 1909. Brieven Binnenland. G. J. de Boer 'sGravenhage Mej. J. de Vries Noordwolde Fr. K. Zeiting Kamp bij Zeist B. v. d. Molen id. Briefkaarten Binnenland. E. Stoffels R. Coester E. Stoffels J. Schwarzemeijer A. v. Kalveen C. v. Zwieten M. Schotman W. Fontijn M. de Vries Mej. Woudenberg Briefkaarten L. Poelman C. Almerood Amsterdam id. id. id. Bussum Rotterdam id. Rijswijk Scheveningen Zuilen Buitenland. Boi ken Modan Maandagavond was het in Ami- citia stampvol, wel een bewijs, dat Speenhof! en Nap. de la Mar hier ook een goeden naam hebben, alsmede dat »Hoe kom ik aan een lintje" ver wachtingen had opgewekt. Veel on mogelijks is er in, doch dit kan wel niet anders het spel was eenig. Nap. bleef puik in zijn rol. «Snuggere Han nes" viel ook zeer in den smaak, hoewel er hier en daar wel wat viel af te dingen. Voor de voordrachten van Speenhof! en zijn vrouw en van Nap. had ieder niets dan lof. Dikwijls werden ze dan ook teruggeroepen en geen wonder: tot nog toe zijn ze eenig. «Moederliefde" van Speenhof! sloeg in. Een stervende moeder bezweert den dokter, dat haar zoon, die de oorzaak van haar dood is, hieraan geen schuld heeft. «Levo de verlegen vrouw" en »Hoe men raadslid kan worden" wer den ook met de grootste aandacht gehoord. Mevrouw Speenhol! zong o.a. Herfst bladeren, zeer mooi en pakkend, «Jonge liefde" en «Marreljes grootmoeder." doen ontvlammen, gezegd «je weet, Willem, dat ik je mag lijen... Dat ik je bemin..." had ze er, zachter bijge voegd, hem, bij 't schijnsel van een lantaarn zoo teeder aanziend met haar mooie glinsterende zwarte oogen «maar... zie-je... Maar..." Hij voelde z'n knieën knikken van den schrik en een prop in z'n keel schieten. Instinctmatig drukte hij haar poezel armpje vaster tegen zich aan... Zoo bang haar te verliezen, zijne Dora... die al wat tot nn toe in hem gesluimerd had, in oplaaing van laatste begeerte deed gloeien... en steminig- soliden oude-vrijer tot verliefd melk muiltjehad omgeschapen...«M—Maam1" herhaalde hij, met bibberende stem. Zachtkens troonde zij hem meè naar, een bankje. Daar zaten ze in't al-late avonduur. Zoodat een agent, die voorbij stapte, hen met scherp-aandachtigen blik begluurde... Een paar jongelui lachend fluisterden over het paartje... Stillekens had hij een arm om haar middel geslagen, tusschen rug en bank- leuning, zoodat geen mensch 't zien kon. Zij boog naar hem over, en de springende haartjes van haar coiffure kittelden z'n wang... De geur van het ietwat-sterke odeurtje waarmee zij zich «Holland bovenal" door Speenhoff en z'n vrouw gegeven viel niet 't minst in den smaak. «Als de liefde komt" en «Wat wil je nu nog meer" werden door de la Mar ook op een pakkende wijs voorgedra gen. Na de pauze kwam van Speenhof! o.a. «Jacoba, waar ben je gebleven 7" «Abraham in nood" en nog een paar andere. In 't kort kan gezegd worden, dat de aanwezigen veel genoten hebben van de eigenaardig talenten van Speen hoff en de la Mar. 391ste miTSLOTEbU. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 4 en 5 October 1909. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leikweber te Amersfoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 8002 9282 9370 16531 16537 en 16766. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4582 4590 776S 7769 8001 8004 8021 8024 8039 9284 9351 9358 9373 9397 15799 15800 16363 16373 16410 16412 16523 16542 16737 16740 16744 16748 en 16752. Gisteren werd in de kerk van St.-Gertrudes te Utrecht tot bisschop gewijd dr. Johannes Kowalski, leider van de Mariawieten in Russisch-Polen. Zooals bekend is, zijn deze tot de Oud-Katholieke kerk toegetreden. Mgr. G. Gul, Aartsbisschop van Utrecht, verrichtte de wijding, bijge staan door den bisschop van Haarlem, dr. J. van Thiel, die van Deventer, N. B. P. Spit, en dien van BonD, Joseph Demmel, en Mathew, den bisschop der Engelsche oud-Katho lieken. De aartsbisschop van Utrecht hield in het Latijn eene toespraak, waarin hij den nieuwen bisschopgeluk wenschte en herinnerde aan de vele vervolgingen, waaraan zij hebben blootgestaan. Uit Polen woonden zes priesters de wijding bij. De heer Lovink. «De Tel zegt, dat haar uit zeer betrouwbare bron bevestigd werd, hetgeen »Land en Volk" vernam, dat namelijk de verhouding tusschen den minister Talma en den directeur- generaal voor den landbouw van dien aard is geworden, dat samenwerking niet langer mogelijk is. Kort na het optreden van dominee Talma als minister, begon het reeds. Zijn excel lentie, wiens kennis van landbouw zaken gelijk nul is het eenige gras, dat hij in de laatste jaren heeft gezien, groeide tusschen de steenen op het Binnenhof en van het levende vee kent bij alleen de bokken, door zijn collega van Handel en Nijverheid bij diverse gelegenheden in de Tweede Kamer geschoten Z. Exc. trachtte reeds direct de onafhankelijkheid van den heer Lovink te belagen. De meest keutelige kantteekeningen werden op bet werk van den directeur-generaal gemaakt en het is te begrijpen, dat een man van het kaliber van den heer Lovink spoedig meer dan genoeg van zulk optreden had. De eerste de geparfumeerd had, drong bedwelmend tot hem op. Zóó, vlak naast elkaar gezeten, bleven zij wel een halfuur toeven op bankje van buitenpark. Vertelde ze, van haar broer. Heel de ingewikkelde fa milie-historie... Van haar plicht om dien broêr tot-vriend te houden... En ook, van hoeveel belang dat voor haar was... Broêr bestierde haar zaken... Was als een vader voor 'r... Ze had alles aan hem te danken... Als broêr Dolf zich tegen 't huwelijk verzette- Ja... in dat geval... Het lantaarnlicht was helder genoeg om haar te doen bespeuren wat 'n indruk dat zeggen op meneer Steeg mans maakte. De aDgst schreide in z'n oogen en zij voelde, hoe z'n eene hand zich vaster om haar middel schroefde— Ze vertelde verder. Hij luisterde heel aandachtig... Keek plotseling op met vroolijker, verhelderd gezicht— 'n Ander mensch geworden... «Zou datje broer gunstig stemmen?.' Vroeg hij, de hand tot bij haar schou der geklommen... Ze wenkte hem zachter te praten... 't ging de menschen immers geen steek aan... Maar knikte van ja. Dolf was beste gelegenheid om met goed fatsoen uit deze voor hem funeste omgeving te verdwijnen, heeft bij aangegrepen en wie zal hel hem ten kwade kunnen duiden 't Zal zeer de vraag zijn of een monsterpetitie hem op zijn besluit zal doen terugkomen. Tenzij de publieke opinie zóó krachtig is, dat zij eerst minister Talma doe inzien dat zijn houding tegenover een dergelijken hoofdambtenaar niet kan zijn in het belang van het land. Of dominee daar echter voor te vinden zal zijn, wordt door onzen zegsman sterk betwijfeld. Het Haagsche correspondentie bureau meldt echter: In verband met mededeelingen, in de pers voorkomen de, alsof het te verwachten vertrek van den directeur-generaal van den landbouw, de heer Lovink, het gevolg zou zijn van een minder goede ver standhoudingvan dien hoofdambtenaar met het hoofd van het departement van landbouw, nijverheid en handel, hebben wij ons te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend. Ons werd toen medegedeeld, dat van een minder goede verstandhouding als bovenbe doeld geen sprake is geweest. Dure schoenen. De Westminster Gazette" vernam van een deskundige, dat de schoenen overal ter wereld weldra 15 tol 30 percent duurder zullen worden, hoofd zakelijk tengevolge van de hooge lederprijzen. Een groot gedeelte van het door de Engelsche schoenfabrikanten be- noodigde leder komt uit de Vereenigde Staten. Nu schijnt in den laatsten tijd de uitbreiding van den veestapel aldaar geen gelijken tred te houden met de vermeerdering van de bevolking. Het gevolg is, dat er niet alleen minder vleesch, maar ook minder leder kan worden uitgevoerd. Afgescheiden hiervan heeft men nog te doen met een kunstmatig opdrijven van de lederprijzen door de Beef Trust van Chicago, die in eigen looierijen de huiden laat looien van de voor de vleeschverzending geslachte dieren. Voorts wordt tot verklaring van de hooge lederprijzen gewezen op het feit, dat leder thans voor heel wat meer doeleinden wordt gebruikt dan vroeger. Tot nu toe hebben de verschillende invloeden, die in dit opzicht werken, geen merkbare uitwerking gehad op de prijzen van laarzen en schoenen. Dit komt eensdeels door de groote concurrentie, die de prijzen omlaag hield, zij het ook ten koste van de hoedanigheid van het product, ander deels door de lagere productie-kosten, tengevolge van het gebruik van machinerieën. De fabrikant is nu echter wel genoodzaakt de prijzen van het fabrikaat te verhoogen, wil bij niet met verlies werken. Handelsbl. Met eenige afgunst lezen wij in een Engelsch blad, dat October tot dusver in Engeland zoo warm geweest is als nooit te voren. Verleden jaar was het er ook mooi weer, maar toch niet zoo als nu. In den nacht van Zaterdag op Zondag wees de thermo meter in verschillende streken van Engeland 58 of59 graden Fahrenheit. Om 8 uur was het nog G2 graden. In Ierland heeft men drie maanden achtereen droogte gehad, tot hel den 30n September begon te regenen, hetgeen 16 uren achtereen duurde. wantrouwend, buitengewoon zelfs. Hij zou allicht vermoeden, dat meneer Steegmans 't op haar centen voorzien had... Alleen daarop— «Dora-lief 1... Je weet toch wel!..." zei hij, echt-sehrikkend van de ver onderstelling. «Ja, lieveling" antwoordde ze, «dat weet ik ook wel... Natuurlijk, hè!... Net-zoo-goed als ik, wanneer jij niks in de wereld bezat..." De tranen welden hem in de oogen... Dkt was nu de ware liefdeEn juist bijtijds weerde zij hem af, want hij zou haar gekust hebben voor ze erop verdacht was... En Dora was op 'r fatsoen gesteld- Als broêr Dolf nu merkte, dat Steeg mans inderdaad iets bezat. En als-ie hem bovendien aanbood om zekere som in z'n zaak te steken... Ja, dkn was er kans- wik zeg je," zei Dora, «réken er niet op. Ik zal doen wat 'k kan. Dkt bezweer ik je, Willem... Zoo waar als ik je liefheb... Ik zkl Dolf zien over te halen... En vindt-ie 't goed— nou, dan... je weet wat we hebben afge sproken..." «Dien avond toen hij tehuis- kwam kon meneer Steegmans geen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2