NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit de rectaal. BINNENLAND. ito. 82. Woensdag 13 October 1909. Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Woekerbestrijding. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestrnat 77.Telepboonno.69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Vi Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In het «Katholiek Sociaal Weekblad' komt van de band van ons medelid, den heer A. J. Oostdam, een artikel voor, dat wij om zijn belangrijkheid gaarne op ruime schaal verspreid zagen,aan- gezienmen daardooreen juistbeeld krijgt van de werking van het op ons initia tief opgerichte Bureau van Aangifte en Voorlichting in zake Credietver- schaffing en men misschien door de lezing in andere plaatsen aangespoord zal worden het voorbeeld te volgen, door ook daar een dergelijk bureau op te richten. Het artikel in genoemd orgaao luidde aldus: «Zooals in het sK. S. W." al eens werd medegedeeld, fungeert te 's-Gra^ venhage een commissie, tot stand gekomen op initiatief der «Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker" en ten doel hebbend, crediet- zoekenden van advies te^dienen ten einde hen zoo uit de handen van pandjesbazen en woekeraars te houden, of hen daaruit te verlossen wat echter meestal niet zonder financiëele kleerscheuren gaat. De commissie geeft geen geld, alleen goeden raad, en toch worden nu al sinds een jaar haar wekelijksche zit tingsavonden regelmatig bezocht, wel een bewijs, boe gaarne men raad geving zoekt op het glibberig veld der geldelijke voorschotten. De adviezen openen veler oogen, houden menigeen van ftnancieele «stroppen" af, en 't ware daarom ge- wenscht, dat in meerdere steden der gelijke commissiën werden opgericht. Om dit in de hand tevverken, willen we hier even uiteen zetten, hoe de commissie arbeidt. Zij kent de soliede bankinstellingen en liefdadige inrich tingen der stad (de Bank van Leening daarbij inbegrepen) en verwijst haar bezoekers naar een dier adressen, hen tevens waarschuwend voor financieele uitzuigers, waarvan zij er ook meer dere bij naam en daden kent. Om den juisten raad te kunnen geven wordt nauwkeurig geïnformeerd naar de omstandigheden, waarin de bezoeker verkeert; diens mededeelin- gen worden ingeschreven op een kaart, die er als volgt uitziet: Nationale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker. 's-Gravenhage,19 No. Naam en Voornamen Adres: Maatschappelijke positie: Borgen Benoodigd bedrag: Doel der ieening: Mededeeling door aanvrager ver strekt Verwezen naar Resultaat: Is later aan verplichtingen voldaan? Deze kaart wordt in 't archief der commissie bewaardze staan daar alphabetisch, waartoe in 't vierkante hokje aan den linkerkant de twee eerste letters van den naam worden ingevuld. De kaart spreekt voor zichzelf. De rubriek «mededeelingen door aanvrager verstrekt" verhaalt van velerlei ondervonden woekerellende en zoo komt de commissie steeds meer op de hoogte van wat in de stad op dat gebied te koop is; leert steeds beterde adressen kennen, waar tegen zij waarschuwen moet. Een der goede adressen wordt naar bevinding van zaken ingevuld achter «verwezen naar", terwijl de twee volgende rubrieken strekken, om ook te boeken, boe 't met den patiënt verder gegaan is wat alweer be vorderlijk is voor 't juiste inzicht der commissie. Ten einde de bezoekers te intro- duceeren bij de inrichtingen, waar heen zij worden verwezen, wordt hier aan met uitzondering natuurlijk van de Bank van Leening, waar het pand de introductie is een kaart gezonden van dezen inhoud: 's-Gravenhage,19No Wij verwezen (volgt de naam van den bezoeker ingevolge een gedane crediet-aan- vrage naar uwe instelling Aanvrager is door ons in het bezit gesteld van een kaart, dragende het zelfde nummer van deze strook. Wij verzoeken U beleefd, bij aan vrage deze kaart in te nemen en beantwoording van eenige daarop ver melde vragen betreffende het resultaat, te willen retourneeren aan ons Bureau Anna Paulownastraat 79, Den Haag. Nat. Ver. tot bestrijding van den Woeker. Bureau van voorlichting inzake Credietverschafling. Den bezoekers wordt mededeeling gedaan van de verzending dezer kaart en zij krijgen bovendien een intro- ductiekaart mede zie boven van dezen inhoud 's-Gravenbage,19No (Hier wordt ingevuld de naam van den credietaanvrager) verwezen naar (Hier wordt ingevuld de Daam der credietinstelling) Werd de aanvrager geholpen Aan welk bedrag? Onder welken waarborg? Zoo neen, waarom niet? Deze kaart wordt door de crediet instelling, die zoo ineens op de hoogte is omtrent haar cliënt, van dezen aangenomen en aan het bureau terug gezonden na invulling der vragen. Dit ziet dan 't resultaat van zijn arbeid en weet tevens, of de aanvrager nog verdere hulp behoeft. Natuurlijk worden niet alle aan vragers geholpen. Wie geen borgen of andere zekerheidsinstelling heeft, klopt tevergeefs aan, maaris tevens tegen woekeraars gewaarschuwd, wat eveneens goed is, indien ten minste de waarschuwing niet in den wind wordt geslagen. Zoo werkt de Haagscbe commissie. Men ziet: 't is eenvoudig, zoodat navolging heel gemakkelijk is. Voor wie er meer van weten wil't adres staat op een der kaarten. Een diug zal men echter nooit vernemen wat de bezoekers hebben medegedeeld. Dit blijft geheim, terwijl op de groote kaarten waarbij ook een register behoort, niet wordt vermeld, wat ook maar eenigszins compromitleerend is voor den betrokken persoon, 't Is alles streng zakelijk, wat daar op staat. Nogmaals: 't werk is eenvoudig, maar ook: 't nut is groot. Men brengt immers voorlichting en waarschuwing juist en te rechter tijd tot degenen, die 't behoeven. Vandaar: ter navol ging-" Tot zoover het artikel uit het «K. S. W." Mocht iemand nog nadere inlich tingen verlangen, hij wendde zich tot den secretaris der Nat. Ver. tot Bestr. v. d. Woeker, Groot Hertoginnelaan 121, Den Haag. 's-Gravenhage, Oct. 1909. De Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker: Mr. JOH. J. BELINFANTE, Voorzitter. J. M. MAURY, le Secretaris, In de vergadering van de «Maat schappij der Nederlandsshe Letter kunde" van 8 October deelde Dr. P. C. Molhuysen een en ander mede over het «Nederlandsch Biografisch Woor denboek" dat onderredactie van Prof. Dr. P. J. Blok en hem bij A. W. Sijtboff's Uitgevers-Mij. zal verschijnen. Hij besprak eerst de voorgeschiedenis der uitgave, hoe, sinds de bekende Spectator-artikelen van Dr. W. Meijer 6n Prof. Brugmans van 1898, plannen gaande waren om te komen tot een «nieuwen van der Aa die ten slotte zoo ver, gevorderd zijn, dat de voor bereiding van een nieuw Biografisch Woordenboek thans in vollen gang is. De redacteuis hebben een groot aantal geleerden op elk gebied uit- genoodigd en van hen de toezegging gekregen van een bepaalde groep per sonen de levens te beschrijven, en spr. noemde als voorbeeld boe zij het werk verdeeld hebben de af- deelir.gen theologie en geschiedenis. Bij eerstgenoemde groep zijn de te behandelen personen naar de ver schillende gezindten ingedeeld, b.v. tachtigjarige oorlog, lijd van De Wit, vari Willem III enz. Daarnaast zullen andere geleerden weer het leven van een enkelen persoon beschrijven dien zij tot het onderwerp hunner onder zoekingen hebben gemaakt, als b.v. van Christaan Huygens en Erasmus. De levensbeschrijvingen zullen be knopte maar leesbare artikelen moeten zijnde geraamde omvang van bet werk, 15 deelen van 800 bladzijden, laat toe om bij een zeer groot aantal personen, tocb dergelijke artikelen over meer belangrijke personen te geven, met veel data en feiten, bibliografische bijzonderheden en op gave der bronnen, zoodat naast de algemeene wetenswaardigheden over een persoon ook het materiaal gegeven wordt om verdere onderzoekingen op te baseeren. Ten opzichte van de personen die zullen worden opgenomen nemen de redacteuren een zeer beslist stand punt inzij zijn van oordeel dat niet enkel de meer bekende personen maar ook de minder bekende opgenomen dienen te wordenspr. wees er op dat men in elk woordenboek juist zoekt naar de dingen die niet zoo voor het grijpen liggen. Daarmede is niet bedoeld dat elk, wiens naam in 'stands historiebladen voorkomt, ook hier dient te worden vermeld: maar de gevolgde methode om elke groep aan speciale geleerden op te dragen, is een waarborg dat de keuze met kennis van zaken zal worden gedaan. Ten slotte behandelde spr, de wijze van uitgeven, waarbij iets nieuws wordt ingevoerd, dat tol nu toe nog nimmer in praktijk is gebracht, maar waarvoor de redacteuren de gegevens „Bankier." ,,'n Mooie zaak." Ze had 't vóór hem neêrgelegd, in verleidelijk hoopje... 't Gouden horloge, de twee ringen, het medaillon, de oor bellen... En nu wachtte zij, trachtend te doorvorschen wat er bij den man, die aan de tafel zat, stoeltje achter over gewipt, een been slingerend om de sporten, duimen in vestzakjes ge stoken, omging. Hij glimlachte mede lijdend, knikte van dat-ie 't gezien had... sloot toen even de oogen. Vroeg haar: «Is dat Alles?" En toen ze niet antwoordde, duwde hij het blinkende rommeltje een eind de tafel op. «Geen cent waard I" zei-ie, op z'n horloge kijkend precies hoe laat 't was, zijn hoed recht zettend: «Kom, 't wordt m'n tijdl" «Niks waard?" vroeg ze onthutst. «Niks, geen cent...Nog geen tientje geef 'k voor alles-bij-meka&r... Van de minste soort, wat ik u zeg. Mijn-kop- af, as je er meer dan drie rijksdaalders voor krijgt... Nou, u weet 't... Hij reikte haar de hand toe, nijdig kijkend vanwege de nuttelooze tijd verspilling. «Maar... w... wat... motte we dkn doen...? Kan 't niet wachten tot... tot...?" «Geen dag, geen uur!" riep hij uit. «Als 't aan mij lag, kon-u uitstel krijgen... Waarom niet? Ik wantrouw u niet. Ik ken u wel... Maar meneer Gunters... een beste man, een flinke kerel... maar aan z'n centen mot-je niet komen... I Het accept is gedateerd op den twaalfden... Heeft hij den dertienden, vóór den middag geen geld... Afijn, u weet er alles van?" De deurkruk had-ie al in z'n hand. Toen wenkte zij hem... Hij kwam langzaam naar d'r toe. Haar blik pntwijkend... Ze fluisterde hem iets in. Zij had z'n arm gegrepen en haar schitterende oogen waren vlak bij z'n gezicht... Haastig fluisterde zij nog meer... En de ander haalde z'n wenkbrauwen héél hoog op. Dacht lang na over wat in 't nauw gedreven vrouwtje hem vertelde... Zei toen: «In elk geval moet u 't hem zélf brengen... Als het geavoleerd is... Ik houd me er buiten... 't Is uwe zaak Maar hunne oogen ontmoetten elkaar. Wat gesproken werd was maar schijn, j Wat hun oogen zeiden was alles... En zij las er in... Besefte dat hij haar raadde: Probeer 'tl Als de toer je gelukt, welnu, dan k&n 't terecht komen!... Maar 't lukt je toch niet!... Wacht maar af!... ...Ze was toen hij om halfvijf thuis kwam, weg. Een briefje had ze niet achtergelaten. De dagmeid ging altijd om twee uur naar huis. Gejaagd liep hij in het woonvertrek op en neêr. 't Vreemde van de stilte drukte, be angstigde hem... Er waren, dien dag, toch al vreemde dingen gebeurd. Op kantoor was, een kwartiertje nadat hij was gaan koffiedrinken om hem getelefoneerd, wat anders nooit ge beurde. En toen ie om half twee terug kwam, vertelde de portier hem dat zijn vrouw er geweest was... Al een poosje geleden... Boodschap had ze niet achter gelaten... Hij stond op 't punt om even naar huis te trammen... Want in zijn angststemming over 't wisseltje prik kelde al dat vreemde hem nog erger dan anders... Maar de patroon stak 't hoofd om de deur van directeurskamer, keek geweldig nijdig en riep hem bin nen... Gromde wat over dat op z'n elf-en-dertigst lünchen... 't Deftige woord zeggend op extra schamperen toon... Dat lunchen van de heeren... Hij, patroon, at z'n boterham hier, op kantoor... Hij had geen tijd voor al die dingen... Keek hem telkens van terzijde aan met gezicht van: Ik ver trouw jouw schichtige manier van doen heelemaal niet, mannetje!... En toen De Geus, wiens keel werd dichtgeschroefd van angst over dat telefoneeren en die boodschap... in verband met het wisseltje... den patroon vroeg of hij niet tien minuten lan ger niet weg kon gaan... Een zeer pressante commissie... Hij was heusch binnen 't kwartier terug... Toen sloeg patroon, van verontwaardiging, met de vlakke hand op z'n papieren; schreeuwde of De Geus hem misschien voor 'n kw&jongen hield... Of dat De Geus dacht, dat meneer 'r voor zijn pleizier een kantoor op-na hield... Dat-ie wel voor goed kon wegblijven als hij dat verkoos... Voor hem vijftig liefhebbers... En die meer dan hij beduidden als werkkracht... Vooral zooals 't in den laatsten tijd ging... Bediende mompelde verschrikt, ont daan, excuses. Ging gauw aan den arbeid. Tuurde om de paar minuten naar de wijzers van de klok, die voort- kropen, kropen, als slakken zoo traag... Om di,en tijd was Marie nooit uit... Hij schelde, in z'n gejaagde onrust, bij de beneden-buren aanof z'n vrouw daar ook soms eene boodschap voor hem had achtergelaten Dacht er niet aan, dat z'n vragen onmiddel lijk punt van disconrs in 't buurtje zou zijn. «Bij ons!?" zei de juffrouw van beneden, in matelooze verbazing «bij öns een bóódschap Gunst nee, hoor!..." En De Geus'gejaagde houding deed haar de lippen saampersen, zóo nadruk kelijk, alsof plots zich een familie drama vóór haar geest ontrolde, in al z'n schokkende bijzonderheden... «Dag, menéér!" groette de juffrouw op honigzoet toontje, waarin was uit gedrukt: Als je nou soms denkt, dat 'k er niet alles van snap..." Hij bleef wachten. Nog wel een half uur. Als Marie zoo'n zaakje regelde, dan deed zij 't met beleid... Dat was juist haar fijn inzicht: hij moest in de vereisehte stemming gebracht... Anders zou 't haar nóóit lukken... De

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1