Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ontleenden aan het plan voor de Italiaanscbe Dizionario bio-bibliogra- fico. In plaats van in bet eerste deel de levens te geven beginnende met A, in het tweede die met B enz., geven zij in elk deel een serie levens uit het geheele alfabet, van AZ. Bij elk deel komt een alfabetisch register, dat alle reeds verschenen deelen mede omvat, zoodat het boek steeds te raadplegen is, en men in het register op het laatst verschenen deel altijd alle behandelde personen kan vinden. De redacteuren zijn daar toe overgegaan, omdat bij een zuiver alfabetisch boek een enkel medewerker die zijn bijdrage niet op tijd inzendt, den geheelen druk in de war kan sturen, en men of de uitgave van een deel belangrijk zou moeten vertragen of bedoeld artikel naar het supple ment verwijzen. Maar zoodra er met supplementen wordt gewerkt, is het idee van een zuiver alfabetisch boek verloren. Daarom gaan de redacteuren zoodra zij kopij voor een deel hebben, welke, ook wat inhoud betreft, de noodige verscheidenheid aanbiedt, die ter perse leggenmen krijgt zoo ten slotte een boek van 15 deelen die elk van AZ loopen met een algemeen register. Spreker erkende dat aan deze methode een klein bezwaar ver bonden is, dat men n.l. om een persoon te vinden, eerst het register en dan het deel zelf moet opslaan, maar wees er op dat in zeer veel gevallen toch de gezochte niet op de plaats waar men het eerst zoekt, voorkomt, dubbele namen, onzekere spelling vooral voor oudere namen, enz. En ten slotte toonde hij aan, hoe ook de meer moderne biografische lexica toch alle met een supplement moeten werken; het Duitscbe b.v. geeft eerst aan het eind van elke letter een supple ment, en bovendien is het aantal supplementdeelen aan het einde van het complete boek thans reeds tot ongeveer 20*/ geklommen. En zoodra er een belangrijk aantal namen in het supplement voorkomt, zal men bij zulk een boek verstandig doen, direct in het register te zoeken, en valt het voordeel van een z.g. zuiver alfabetisch woordenboek weg. Spreker eindigde met de mede- deeling, dat het groot aantal geleerden die bier zullen samenwerken, wier namen in bet eerstdaags verschijnend prospectus van de uitgave zullen ge noemd worden, een waarborg is dat men eindelijk zal komen tot het lang verbeide, nieuwe en vertrouwbare ïNederlandsch Biografisch Woorden boek." Nederlandsche Heidemaatschappij. Het publiek afvisschen van de kweekvijvers der Nederlandsche Heide maatschappij zal plaats vinden op Dinsdag 19 October a.s. Er zal dien dag van des morgens 10 uren tot des namiddags 5 uren worden gevischt op tweejarige edel- karpers en tweejarige goud winden, terwijl tevens gelegenheid zal worden gegeven kennis te nemen van het geheele kweekbedrijf. Bezoekers, welke per spoor komen, doen het best af to stappen aan de halte Ernst van den Locaalspoorweg Apeldoorn-Hattem. De vijvers liggen op ongeveer een kwartier gaans van deze halte. Men meldt uit de Betuwe: Met den fruithandel gaat het steeds meer naar wensch. Het gunstige najaarsweer bevordert den pluk en is oorzaak, dat de fruit goed droog zweetdroijpels parelden op z'n voor hoofd, en bij ijsbeerde maar rond... zoodat de juffrouw-van beneden er al eene vriendin bij bad geroepen— /'Hoor me, dat lieve leventje eens an Dat duurt al minstens een uur- Nee, juffie, luister nou toch 'si..." »Wil-je gelooven, dat ik er koud van word?" fluisterde vriendin,... En samen bespiegelden zij, wkt er tocb wel bij De Geus aan de band zou wezen... Voegden alle praatjes, ver moedens van den laatsten tijd bijeen... Telkens als bet gejaagd-stappen van den wachtenden man in bet leêge huisvertrek bonsde, zoodat bet gas- kroontje bij de juffrouw-beneden er van trilde en tjinkelde, groote oogen tegen elkaar trekkend... Wat zeg-je ervan!..." Eindelijk kwam ze thuis. Groette hem niet. Viel op de canapé neer, als een, die uitgeput is van zware taak, die volbracht werd... De armen slap langs bet lijf hangend. Hijgend van vermoeidheid. Hij durfde niet vragen... Toch brandden de woorden hem op de lippen... Maar voordat hij iets kon zeggen, wordt binnengehaald. De handel, vooral in eerste qualiteit peren, blijft levendig en de prijzen stationnair, zoodat de pachters hiermee goede zaken maken. Ook begint er meer vraag te komen naar winterappelen, doch hiervan werd bijna niets ver kocht. Wel werd hier en daar een bod gedaan, dóch men hoopt op hoogere prijzen. Het beschot valt mee, temeer omdat de vrucht in den laatsten tijd sterk is gegroeid, zoodat alleszins goede verwachtingen gekoesterd worden. Zoete stoofappelen worden tegen hooge prijzen van de hand gedaan. Het z.g. »kroet" wordt met vluggen baDdel afgezet voor f 1.501.75 per H.L.; vooral Duitschland betrekt het bij groote partijen. Ook de binnen- landsche appelstroopfabrikanten heb ben eenige partijen opgekocht. De aanvoer op de veilingen wordt steeds grooter en de handel blijft levendigook de prijzen geven reden tot tevredenheid. Goudreinetten golden 35 cent; Bellefreurs2'/,3'/» cent; Stoofperen 13'/, cent per K.G. Ook bet tafelfruit vond willige koopers zoo deden o.m. Maagdeperen 3% 5'/t cent; Perzikperen 24'/, cent; Kwee peren G cent; Herfstjutten 4 cent per Vt K.G. Tafelappelen brachten 26 cent per K.G. op naar gelang van soort en qualiteit. Perziken werden weinig aangevoerd de qualiteit wordt minder en de prijzen 1IV» cent per stuk. Noten worden steeds vlug verkocht tegen dezelfde prijzen. Gisterenavond vergaderde »Han- del en Nijverheid" in «De Zwaan" onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. De notulen werden ge lezen en met dank voor de nauw keurigheid goedgekeurd. Aan de ordeBallotage van vier adspirant leden, nl. C. Pb. Boer winkel, J. C. Kamp, J. Kreekamp en D. van de Koog. Allen met groote meerderheid van stemmen aange nomen. Ingekomen was een schrijven van den heer Elink Schuurman uit Hilversum, die een lezing zou houden over het verzekeringswezen in 't algemeen. Met 't oog op de kermis heeft de secretaris hem gevraagd deze lezing tot Nov. uit te stellen. Verder een dankbetuiging van de Rotterdamsche handelsvereeniging «Winkeliers en Handelsbelangen''; twee nummers van «Weg met den Woekereen officieele mededeeling van den secretaris van de midden standstentoonstelling, dat aan een Utrecbtsche firma de verguld zilveren medaille is toegekenddan nog een schrijven van «Handelsbelang" te Mid delburg over het nikkelen stuiverstuk. De vraag of er en zoo ja welke moeilijkheden door dit geldstuk zijn ondervonden, zal het bestuur onder zoeken. De voorzitter bracht in herinnering, dat het le Reg. Huzaren 25 Sept. feestvierde bij het ontvangen van een standaard van H. M. de Koningin en deelde verder mede, dat H. en N. bij deze gelegenheid een bloemstuk aanbood, vervaardigd door den heer Kortbeek, dat aller bewondering weg droeg, en dat door de kunst en den smaak van den heer Smits het effect zeer verhoogd werd. Hiervoor en voor de oorkonde ontving het Bestuur een trok zij haar man naar zich toe, sloeg de armen om z'n hals en begon, het hoofd tegen z'n borst leunend, wild te snikken... Onstuimig, onbe daarlijk... Zonder een woord te zeg gen... Vaster snoerde zij haar armen om z'n hals. ziIk smeek je, Marie, vertél me dan toch... Zeg me dan ten minste... En niets dan 9nikken hoorde hij- De tranen biggelden langs z'n jas, besproeiden z'n vest. Hij woelde met beide handen door z'n verwarde haren- Wild staarden zijn oogen in wijde verte- Eindelijk kwam 't er bij haar uit, hortend, stootend, telkens onderbro ken. Van wét 'thaar gekost had om gedaan te krijgen dat oome-Daan z'n woord gaf... Om over twee maanden, was 't er dan niet, die twee honderd gulden te leenen... Van 't acceptje... //Wét zeg-je daar!?" riep hij uit, en er kwam eene glans op z'n gelaat, waarvan de angsttrekken zich ont spanden... Er kwam schittering van leven in zijn oogen... //Wat zeg-je daar, Mies?— En heb- jij dat bereikt?.., O, je bent toch... Je bent toch..." In de uitbarsting van z'n onstuimige dankbetuiging namens de officieren van het corps, (applaus). Bij de rondvraag deelde de heer v. Ede mede, dat de zwarte lijst soms namen bevatte, die er niet op hoorden. Dit berokkende schade en maakte de lijst onbetrouwbaar. In de volgende vergadering komen o.a. aan de orde, stukken de arbeids beurs rakende en rapport over de tram. Bij de Maandag gehouden aan besteding voor bet .bouwen van een wijklokaal met kosterswoning aan de Puntenburgerlaan ten behoeve van den wijkarbeid in het «Soesterweg- kwartier" waren 9 biljetten ingeleverd. Ingeschreven was als volgt: Firma J. C. van Eijbergen en Zoon f7977; J. Boshuizen f7900N. Wolfs winkel f7590; T. van Hoogevest f7495; H. Noorman f7144; G. C. Blanken f 6700. Voor bestek B omvattende het schilderwerk waren 14 biljetten inge vuld als volgt: J. Stoopendaal f427; P. van 't Hof f425; J. R. van 't Hof f420; W. Ruitenberg f416; H. v. d. Hoek f413; J. Bakker f412,50; J. de Vaal f412; R. van 't Hof f 399H. Visscher en G. Kelder f395: J. van Eden f395; P. van Veen f383.90; W. van Dorssen f379.50; M. van Plateringen f353; F. van Slooten f347. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Heden wordt alhier de Jaar vergadering gehouden van de Chr. onderwijzers en schoolbesturen in het 6e district. Op de agenda komen de volgende punten voor: 1. Referaat van ds. G. W. C. Vunderink, te Amersfoort, over: »Ds oenheid van bet kind", 2. Referaat van den heer O. F. W. Rietveld, Hoofd eerier Chr. school te Amersfoort, over: »De opleiding onzer Chr. onder wijzers en onderwijzeressen". De schildersleerling, die Zondag vóór acht dagen na een twist in de Stoovestraat met een mes werd ge wond, zal deze week hel St. Elisabeths- gaslhuis hersteld kunnen verlaten. Hij heeft den ernstig gewonden linkerarm behouden, doch zal zeer vermoedelijk het gebruik van twee vingers missen. Het Bestuur der Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuber culose verzoekt ons mede te deelen, dat heden Woensdag 13 October, des namiddags 4 uur, het consultatie bureau zal worden heropend in het St.Elizabethsgasthuis.Ieder,dielijdende is aan tuberculose of die vermoedt er door te zijn aangetast, kan zich op het bureau laten onderzoeken. Dit onderzoek geschiedt geheel gratis, terwijl voor minvermogende patiënten de hulp der vereeniging kan worden ingeroepen, na het advies der onder zoekende medici. De enquêtrice, die de zittingen van het bureau bijwoont, bezoekt daarna geregeld de patiënten voor wie hulp wordt gevraagd en tracht met raad en daad hun lijden te verzachten of hun genezing te be spoedigen, terwijl zooveel mogelijk alles zal worden gedaan om voor de omgeving der lijders de infectie te voorkomen. Het bureau houdt voortaan den 2den en 4den Woensdag van de maand zitting. Bij Kon. besluit is een Rijks pensioen toegekend aan mevrouw A. Sluis, weduwe van den heer J. C. C. vreugde sloot hij zijne vrouw in de armenkuste haar op de lippen, op de wangen... Alsof ze nog waren in de eerste weken van hun getrouwd-zijn... Hij sprong op en had z'n hoed al op... a O, maar dan regel ik 't met dien vent wel!.. Ik geef hem desnoods twin tig, dertig pop meer!— Nou komt 't wel in orde... Dat 's toch mooi van oome-Daan! Prachtig hoor!... Ik ga hem van-avond nog..." Maar zij wenkte hem weer. Hij moest bij haar komen— Op de canapé gaan zitten— Ze sloeg weer haar armen om z'n hals. En fluisterde nu, vlak bij z'n oor— Heel anders fluisterde ze nu als straks, tegen den geldman van 't wisseltje... Haar oogen hadden geen seconde rust. Ze begluurden elk trekje van z'n wezen, elke beweging van z'n doen, z'n kijken, z'n naar d'r luisteren... En de armen klemden om z'n hals- Hielden hem geketend, in forsche om strengeling, als willend knotten, bre ken, wat er nog, na al die emotie, over mocht wezen van zijn broozen, zwak ken wil— Er was een moment, dat hij zich van haar wou losrukken. Dat de glans van blijdschap weer verstoorde op z'n gezicht. Dat ie rood werd van oplaai- Rupp in leven Hoofd der Jongens school hier. Het plaatselijk comité van de «Nederlandsche Tentzending" heeft op veler verzoek besloten den arbeid voort te zetten en voorloopig één maal per maand Evangelische samen komsten te houden. De eerste bijeen komst, waarin verschillende sprekers zullen optreden, zal plaats hebben op Donderdag 14 October des avonds te 8 uur in »Het Valkje." Eenige leden van de commissie, welke de voorbereidende maatregelen nam om aan de vertrekkende zusters van het «Groene Kruis", de dames Bakker en Diemont (thans mevrouw Bakker), een souvenir aan te bieden, kwamen Maandagavond samen ten huize van den heer H. Tromp van Holst, waar aan het lang gekoesterde voornemen uitvoering werd gegeven. Met een hartelijke toespraak bood de heer Gerritsen aan zuster Bakker een pendule met coupes en een schemerlamp aan. Aan mevrouw BakkerDiemont, die reeds naar Indië is vertrokken, zal het voor haar bestemde stoffelijke blijk van waar deering worden nagezonden. Aan beide dames is tevens een album aangeboden, waarin de namen van de schenkers. 301ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 11 en 12 October 1909. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leis wiaser te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 4589 9360 9365 9386 9398 16745 16767 en 16770. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4551 4564 4567 4573 7765 7771 8037 9277 9296 9298 9344 9393 15804 15806 16386 16393 16408 16419 16545 16559 16755 en 16765. Te Harderwijk is men voor nemens eenige feestelijkheden teorgani- seeren bij de komst van het bataljon infanterie uit Geertruidenberg, dat 2 November a. s. aldaar zal gelegerd worden. Het voorloopig opgesteld feestprogramma luidt als volgt: Dinsdag 2 November, des middags halféén, zal een extra-trein aankomen met 17 officieren, 52 onderofficieren en 203 korporaals en manschappen. Aan het station zal het korps worden verwelkomd door den commandant ven het 9e reg. infanterie, voorts door het feestcomité worden begroet en met muziek naar de stad marcheeren. Aan den ingang der stad zal een eerepoort worden opgericht en even eens zal de ingang der kazerne worden versierd. De troep zal, begeleid door de muziek, enkele straten doortrekken en daarna naar de kazerne gaan. In dert namiddag zal op het markt plein een concert worden gegeven en tevens zal zoo mogelijk in de Raad zaal eene receptie worden gehouden voor de officieren van het korps. In de kazerne zal eën avondfeest worden georganiseerd. De voor dit alles benoodigde gelden zal men trachten bij de burgerij in ende drift— Op alles waspienter-Miesje voorbereid. En wanneer zij voelde dat er terrein werd verloren, dan duwde zij hem weer toe dat machtige argu ment: //Maar ik zeg je toch— Oome DaaD hèlpt— Hij heeft z'n woord ge geven... Als je er met hem over spreekt, is 't verloren— Dét heeft ie me ge zegd 't Is goed, maar ik wil er geen syllabe verder over hooren... Anders trek ik me terug— Je ként oome Daan toch... Er is geen gevaar... Heelemaal niet— Totdat zij wist dat z'n wil gebroken was— Hij, met de handen voor het gelaat, neerzonk op het canapékussen... En daar lag te snikken als een knaap die spijt heeft over z'n eigen ondeugend- zijn— Arme, misleide zwakkeling... op wien pienter vrouwtje, toen ze zich goed en wel van de zege bewust was, een blik van onverholen minachting wierp— Van: //Bah, wat 'n vent toch!..." Tegelijk uitblazend vanwege het karre- weitje... Haar zakdoek besprenkelend met wat eau-de-cologne— Hè, daar zou 'n mensch moe, reëel moê van worden... //Hoeveel maanden?" vroeg de »com- missionnair", die voor meneer Gunters geldzaakjes in orde bracht, terwijl hij te zamelenook zal aan het gemeente bestuur eene subsidie worden aange- waagd. Gedurende de Hudson-Fulton-fees- ten werd aan boord van den kruiser Justice een bal gegeven. Een jong Fransch officier voerde juist een dame ten dans, toen hij uitgleed. Hij stond echter terstond weder op, en op alle belangstellende vragen antwoordde bij beleefd glimlachend, dat het werkelijk «niets" was. Nog eenige uren werd het bal voortgezet en de Fransche luitenant was de ziel van het gezel schap. Aan enkelen van de gasten viel bet wel op, dat de officier wat bleek zag, maar daar hij steeds ver zekerde dat hij zich volkomen gezond gevoelde, werd daarop .verder niet gelet. Toen de laatste gasten vertrok ken waren begaf de luitenant zich naar zijn kajuit en kort daarop vond men hem daar bewusteloos. De scheeps dokter werd geroepen en deze con stateerde dat de officier bij het uit glijden zijn been gebroken had. Ten einde de feestelijkheid niet te verstoren, was de ridderlijke Franschman blijven dansen. Paddestoelen. Wondere voortbrengselendernatuur. 't Zijn planten, dat ziet men aan den groei, aan den vorm ook eenigszins, maar 't lijken planten, die soms reeds verrot zijn de groene kleur ontbreekt, of mocht bij een enkele al een blauw groene kleur zijn op te merken, dan is dat een andere dan die van de groene plantendeelen die het teeken van leven bij de planten zijn. Snel gaat de groei! En overal, zelfs waar men het niet vermoedt, komen ze te voorschijn. Midden in een zandpad soms breekt de grond plotseling op en tia eenige uren verheft zich daar ter plaatse op korten dikken steel een kogelvormig hoofd: 't vruchtli chaam van een paddestoelsoort verheft zich daar, gevoed door het dradennet, dat reeds lang uit den bodem het voedsel verzamelde, dat nog uit rottende organische bestand- deelen al te zonderen bleef. Parasi tisch, woekerend, leven deze padde stoelen niet. op levend plantenweefsel hebben ze geen vat, maar wat een maal bezig is te vergaan wordt aan getast, uitgezogen en zoodoende wordt nog van den algeheelen ondergang, van totale distructie gered, wat nog voedingswaarde heeft. Inmiddels gaat het meeste weer verloren, want slechts enkele dagen staat de paddestoel daar, ze vormt sporen, die weer het aanzijn schenken aan nieuwe draad weefsels in den bodem en de rest rot om de hummusmassa van de aarde te vergrooten. Van de vrij groote hoeveelheid voedsel, die in het vrucbtlichaam is verzameld, ge bruikt mensch of dier heel weinig. Vele paddestoelen toch zijn vergiftig of worden het enkele dagen na 't verzamelen, en de vrees voor nadeelige gevolgen doet alles schuwen, wat paddestoel is of er op lijkt. Toch zijn er ook beel wat soorten, die niet giftig zijn en een heel goed voedsel opleveren. De bekende eet bare champions zijn daarvan het voorbeeld. Meerdere kennis te dezen opzichte zou werkelijk van belang zijn. September en Octobermaand, die om hazelnoten, beukennootjes en eikels zoo velen naar de bosscben lokken, die daar een kleine verdienste bij zeer gezonde bezigheid in bosch- over zijn patroon gezeten, verschil lende loopende postjes zat na te cijfe ren, "hoeveel maanden heeft die De Geus u ook weer precies, bij elkaar, die dertig gulden voor rente gebracht?" Meneer Gunters behandelde derge lijke dingen met zeker voornaam "laisser-aller." Toen z'n geldzaakjes begonnen te floreeren, begon meneer Gunters meer en meer het "air" van een echten, voornamen bankier aan te nemen— Kleine postjes, van die armzalige dingen, waarbij de menschen bijvoorbeeld een ellendige vijftig gulden leenden en dan vijf gulden per maand rente moesten brengen— Zulke dingen besprak hij met de pose van hontaine minachting, waarmeê een van de "haute-finance" zich zou hebben uit gelaten over hem eigenlijk-onwaardige transactie van secundaire heteekenis, die heneden de digniteit van z'n huit is... Gaandeweg was, in meneer Gunters, opgegroeid zekere auto-suggestie,dat-ie werkelijk zoo'n echt bankiertje was... "Yan wien zeg-je?" vroeg meneer, niet zonder lichtelijk-wenkbrauw fron sen. «H weet wel... Van dien De Geus- Die negen maanden heeft gekregen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2