Zjj bezat de M maar de gezosflbeifl ontM baar. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. 48 tegen 26 stemmen schaarde de Kamer zich aan zijn kant. Prof. Treub heeft hard en warm gestreden voor zijn denkbeeld om bet toezicht van Ged. Staten op boeken en kas van den Ontvanger imperatief te maken. Zeker is er veel voor te zeggen. Gelijk in de mediscbe weten schap is ook bij de «comptabiliteit", met al de aankleven van dien, wijze en beproefde stelregel: voorkomen.... etc. Het toezicht op de Ontvangersin kleinere plaatsen is van dien aard, dat fraude, ook bij van-huis-uit eerlijke, doch wat zwakke, ook onvoorzichtige menscben, wordt aangekweekt! De groote vraag is en blijft: zal't helpen? Minister Heemskerk zegt: van neen. 't Baat geen zier. Geen steek.... Prof. Treub had allerlei staal tjes verteld van fraude, in zijn wet houderlijken tijd beleefd te Amsterdam. Best mogelijk, zegt mr. Heemskerk maar wat kunnen Ged. Staten daaraan beteren?... O, de heeren waren allerhoffelijkst. Caramboleerden en kaatsten met com plimentjes... 't Was een alleraardigst schouwspel. Doch de handigste jongleur van allen, de premier, trad zegevierend uit het strijdperk.... Het publiek min zaam toewuivend.... met een lauwer krans om de slapen, die met de cijfers 4229, zijne glansrijke zege verkondde!.... Mr. ANTONIO. RECLAME. Ziet eens, bloedlooze, bleekzuchtige jonge meis jes, wat de Pink Pillen hebben gedaan voor hen die, nog slechts enkele dagen geleden, waren als gij. Gisteren nog bleek en vervallen, roemt men ze heden om hunne blakende gezondheid. Gelooft gij dat de Pink Pillen niet in staat zijn het zelfde voor u te doen Bedenk dat zij goed zijn voor alle gestellen en dat de Pink Pillen die gij koopt gelijk zijn aan die welke zoo goed en zoo spoedig Mej. Christiaans te Cuyk genezen hebben, die ons het volgende schrijft: „Het verheugt mij zeer u mee te deelen hoe gunstig de Pink Pillen voor mijn gezondheid zijn geweest. Ik heb aan er ge bloedarmoede geleden, ik had geene krachten meer, was verschrikkelijk bleek en het scheen alsof ik geen bloed meer in mijne aderen had. Twee jaren geleden was mijn gezondheid gaan verminderen, en al dien tijd hebben de geneesmiddelen mij niet kunnen baten ik was tot wanhoop gekomen door de gedachte dat ik nooit zou genezen. Ik heb toen de behan deling met de Pink Pillen willen volgen, die, zooals ik wist, wonderbaarlijke genezingen hadden tot stand gebracht; ik hoopte dat zij zich voor mij even werkdadig zouden toonen als zij dit voor andere jonge meisjes waren geweest. De Pink Pillen hebben mij in der daad genezen en goed genezen, en ik had waarlijk niet gedacht dat zij mij zoo gemakkelijk en zoo spoedig zouden kunnen genezen. Twee jaren zijn verloopen sedert ik door de Pink Pillen genezen ben, en het beste bewijs van de uitmuntendheid der behandeling is dat ik sedert dien tijd geen enkelen dag geleden heb." Lezers, zoo gij blóedarmen kent, die bleeke, uitgeputte ongelukigen, die de tering in het vooruitzicht hebben, toont hen dan dit getuig schrift opdat zij, door de Pink Pillen te gebruiken een eind kunnen maken aan hun lang marte laarschap. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maag pijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, zenuw uitputting. Prijs 11.75 de doos, f9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Ferrer. Reuter houdt ons met zijn uitvoe rige telegrammen goed op de hoogte van wat er in de Spaansche Kamer over de zaak Ferrer en alles wat daarmee samenhangt wordt bespro ken. Wij moeten echter eerlijk beken nen dat wij die debatten nogal on belangwekkend vinden. Zij bestaan zelden uit iets anders dan een aanval van den liberalen Moret, die door minister Maura weder wordt weer sproken. Dan begint de oppositie zoo hard te schreeuwen en gaan de minis- terieelen zoo luid juichen dat er van verder vergaderen eigenlijk geen sprake meer kan zijn en dat noemt men dan over den ernsligen toestand van bet land debatteeren. Reuter seint ook dat de minister van binnenlandsche zaken de la Cierva zou willen aftreden, maar dat Maura bet niet goed vindt. We zouden ons ook niet goed kunnen voorstellen wasrom die minister wil heengaan, want bet parlement beeft geenszins blijk gegeven dat het geen vertrouwen in hem stelt. Zondag a.s. worden er verkiezingen voor de provinciale raden in Spanje gehouden en den uitslag daarvan be schouwt men eenigermate als een aan wijzing van de stemming des volks over de terdoodbrenging van Ferrer en de onderdrukking van de troebelen jn Barcelona. De Petit Parisien komt met bet volgende bericht aan, dat bet blad uit Barcelona over Cerbère ontvangen heeft. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er een moordaanslag ge plaagd op den vertegenwoordiger van bet Openbaar Ministerie, die den dood van Ferrer beeft geëischt. De ambte naar wandelde kort na middernacht op de Rambla Canaletas, toen zich een man van een groepje menschen dat stond te praten afscheidde, recht op hem toekwam en twee schoten uit een revolver op hem loste. De getroffene viel terstond neer en stierf den Zondag daarop. De Spaansche politie slaagde er tot dusver nog niet in, den moordenaar in handen te krijgen. Zoo vertelt de Petit Pari sien, maar men zal nog bevestiging van het bericht moeten afwachten. De Spaansche dichter Perez Galdos republikeinsch afgevaardigde heeft tot een medewerker van de Matin gezegd, dat zijns inziens de republikeinen nu reeds de meerderheid in het parlement zouden hebben, wanneer de Spaansche regeering niet zulk een grooten invloed op de ver kiezingen oefende en het daarbij niet zoo oneerlijk toeging. Hij geloofde echter dat de tegenwoordige reactie het best denkbare propagandamiddel voor de republikeinen was. Ook de socialistische partij die tot dusver de republikeinen niet steunde, heeft zich nu met haar vereenigd, teneinde ge zamenlijk oppositie te voeren tegen de regeering van Maura. Voor Maan dag, zeide hij, is er een groote be tooging in Madrid voorbereid en al wil de regeering haar verhinderen.de betooging zal niettemin plaats hebben. Ten slotte zeide de dichter nog, dat de woeste tooneelen, die in het bui tenland afgespeeld zijn bij de betoo gingen voor Ferrer, de Spaansc.be republikeinen zeer tegen de borst stuiten. Bij de opzienbarende protesten is nu ook gekomen dat van den Goet- thebund in Duitschland. Het bestuur daarvan spreekt zijn afschuw uit over «dezen, onder den dekmantel der jus titie, bedreven moord," die een slag in het aangezicht is van de Euro- peesche beschaving, welke zooveel te danken heeft aan het Spaansche genie. De Kölaische Zeilungdie zich al boos gemaakt heeft over hetpiotesl van een groep Duitsche geleerden, is over dit stuk nog veel verontwaar digder en hamert er nog maar altijd op door dat wij ten slotte van de zaak-Ferrer lang niet genoeg weten om er tegen te protesteeren en voorts dat Ferrer dan toch maar een anar- schist was. Koning Alfons,zoo wordt nu geseind, is doodsbang voor een aanslag op zijn leven. Hij heeft zjjn dagelijksche automobiel-ritten gestaakt en is als het ware een gevangene in zijn paleis, dat door militairen angstvallig wordt bewaakt. De commissie voor de feesten van 31 Augustus 1909 hield van de week haar eind-vergadering. De Penningmeester, de heer A. Herschel Bzn., deed rekening en ver antwoording. Hieruit bleek, dat ontvangen is: aan bijdragen van ingezetenen voor de meer luisterrijke viering van den Koninginnedag en van de geboorte van Prinses Juliana f872.93, van de Oranje- vereeuiging f300, voor het recht van uitgave van den feestgids f35 en aan entrees bij het vuurwerk f69.75, in totaal dus f 1277.68, ter wijl, na afdoening van alle rekeningen, er een goed saldo van ruim f10 over bleef, dat oudergewoonte wordt ge stort in het politic-fondsje. De rekening werd afgesloten en zal worden nagezien door een com missie, bestaande uit de beeren rar. A. van Traa, L. Houbaer en G. G. van Lunteren, waarna zij definitief zal worden vastgesteld. Uit de besprekingen bleek onder meer, dat de Oranje-vereeniging van de sub-commissie voor de versiering heeft overgenomen de piëdestals, welke op ds Utrechtschepoortsbrug prijkten. Betreurd werd, dat, waar al het mogelijke is gedaan om de leiding van het gebeele feest in éen hand te houden en ondanks de zorgvuldige voorbereiding, bij de aubade de school kinderen bijna drie kwartier in hevigen wind en regen hebben moeten wachten op een vereeniging, die ge heel buiten het programma om óok een ommegang hield. De Voorzitter, de heer M. L. Celosse, wilde de vergadering niet doen uit eengaan dan na een woord van op rechten dank te hebben gesproken tot alle leden van bet comité, die zich hebben beijverd om, ondanks de korte voorbereidingen het ongunstige weder het feest zoo goed te doen slagen en tot allen die op eenige wjjze hebben meegewerkt tot dit weislagen. Het zoogenaamde groote comité rust nu weer, tot een belangrijke gebeurtenis het wederom aanleiding zal geven, op te treden. Middelerwijl zal de Oranje-vereeniging de leiding geven aan de feesten. Nadat een der leden den wensch had uitgesproken, dat de band tus- schen het comité en de Oranje- vereeniging mocht blijven bestaan en men elkaar over en weer zou blijven steunen en nadat den Voorzitter dank was gebracht voor de krachtige wijze waarop hij alle vergaderingen leidde, werd de bijeenkomst gesloten. Men verzoekt ons te melde, dat de Commissie uit de Amersfoortsche burgerij tot leniging van den nood van gedwongen werkloozen haar laatste vergadering gehouden heeft waarin verslag over de werkzaamheden vari den winter 19081909 werd uitge bracht. Uit dit verslag blijkt o.a. dat den 3len December reeds het restant van de gelden van het vorig jaar was uitgeput. De heeren der inzamelings commissie van 1908 werden dan ook opnieuw uitgenoodigd tot eene bijeen komst met het comité om plannen te bespreken voor een nieuwe inzame ling. Het resultaat was dat eene inzameling werd gehouden, die onge veer f1600 opbracht. Doch de winter was niet alleen streng, maar ook lang. Den 6en Maart zag men weder den bodem der geld kist en toch was er nog zooveel werk loosheid. De leden van het Comité hielden toen persoonlijk eene schaal - collecte langs de huizen, die ruim f800 opbracht. In het geheel hebben zich aange meld om steun 282 ongeorganiseerde arbeiders, te weten 167 protestanten, 114 roomsch-katholieken en I Israë liet. Op een paar na hebben allen gedurende kortere» of langeren tijd ondersteuning ontvangen. Onder deze personen bevonden zich 14 timmer!., 19 metselaars, 14 schil ders, 10 stucadoors, 3 smeden, 1 lood gieter, 2 behangers, 35 opperlieden, 52 arbeiders, 29 losse werklieden, 1 gasfitter, 18 wevers, 4 tuinlieden, 3 schoenmakers, 1 steenbakker, 1 stra tenmaker, 1 bleeker, 1 bezembinder, 5 kooplieden, 1 pakhuisknecht, 3 koffermakers en 1 schippersknecht. Van de georganiseerde werklieden werden er 86 ondersteundte weten 20 schilders (12 prot., 8 r.k.,) samen 247 weken werkloos; 16 timmerlieden (9 prot., 7 r.k.,) samen 224 weken werkloos; 21 opperlieden (13 prot., 8 r.k.) samen 190 weken werkloos; 2 smeden (prot.) samen 10 weken werkloos; 5 stucadoors (prot.) samen 54 weken werkloos en 1 stratenmaker (prot.) 20 weken werkloos. Den penningmeester werd décharge verleend, onder dankzegging voor het nauwkeurig beheer. In het geheel werden door het Comité een twintigtal vergaderingen gehouden, die meestal des namiddags om 1 uur aanvingen en waarvan vele tot 8 uur duurden. Het comité is thans uiteengegaan en zal zijn werkzaamheden dezen winter niet hervatten. De «Dollarpinses", een van leukste Weener operettes van den laatsten tijd, en de «Geisha" of de geschiedenis van een Japansch Thee huis, worden resp. Maandag en Dins dag door het Ned. Operette-Ensemble, dir. Alph. Janmart Jr., in Amicitia opgevoerd. Speciaal hiervoor vervaardigdedécors worden meegebracht, terwijl ook voor een begeleiding van orkest zal worden gezorgd. Men denke er aan, dat deze voorstellingen reeds te half acht be ginnen. Van wege de Chr. Jongelings- vereeniging «Psalm 119 9" zullen de volgende week lederen avond volks bijeenkomsten worden gehouden in de Arend. Het programma hiervoor is als volgt opgemaakt Maandag: Sprekers: Ds. K. den Hollander «De zonde aan de deur". De heer H. Gordeau Jr.«Blijdschap". Solozang van mej. J. Jansen, met orgel- en vioolbegeleiding. Entree 10 cent. Dinsdag: Voordrachten en samen spraken. Zang Solozang. Woensdag: Levende beelden, 's mid dags 3 uur. 's Avonds: afgewisseld door solozang. Donderdag: Voordrachten en samen spraken. Gymnastische standen. Zang. Solozang. Vrijdag: Levende Beelden, 's Mid dags 5 uur. 's Avonds: afgewisseld door Marmergroepen met kalkhcht- projectie. Nieuw voor Amersfoort! Solozang met pianobegeleiding. Zaterdag: Reciteer-afdeeling. Kna- pengymnastiek-afdeeling. Solozang. De vereeniging hoopt Maandag haar 40-jarig bestaan te herdenken. De Openbare Protestvergadering Donderdag door de afdeeling Amers foort van de Soc. Dem. Arbeiderspartij belegd in de «Kroon" was nog al goed bezet. De spreker, Dr. Frowein van Amsterdam, had tot onderwerp: De gerechtelijke moord op Ferrer, gelijk aan middeleeuw^cbestrafrechtspleging. Spreker heeft Ferrer persoonlijk ge kend en schetste hem als strijder in dienst der menschenliefde.Te Barcelona stichtte hij een school, waarvan in vloed uitging over geheel Spanje. Hij is hierdoor de grondvester der vrije gedachte, ook blijkende uit het toe nemen der scholen. De geestelijkheid vervolgde hem en trachtte hem onschadelijk te makeri, wat mislukte. Na den aanslag op koning Alphons beeft bij een jaar in de ge vangenis gezeten, doch men moest hem toen weer vrijlaten. Nu beschuldigde men hem het op roeren te Barcelona aangestookt te hebben, waarom hij door den krijgs raad werd ter dood veroordeeld en in een der loopgraven van Montjuich ge- fusileerd. Ferrer is een martelaar ge worden, een martelaar der vrije ge dachte. Door hem te vermoorden is propaganda gemaakt voor zijn begin selen. De heer J. C. Lucasse is bevor derd tot commies der posterijen en telegrafie der 4e klasse en van hot post- en telegraafkantoor hier gede tacheerd naar dat te Utrecht. Aan bet kantoor hier is werkzaam gesteld de heer F. VV. A. van West, klerk le klasse, thans te Schiedam. Met ingang van 16 November wordt naar hier verplaatst de heer E. de Vries, commiestitulair, thans te Weert. Ook wordt binnenkort nog een brie ven- en telegrambesteller aangesteld. Er zijn dan 28 bestellers en 3 jon gelingen voor den telegramdienst. Bij de Dinsdagavond ten over staan van notoris J. Bolk gehouden verkooping van het heerenhuis laat stelijk bewoond door mevr. de wed. dr. N. MeursingeBakker, strekkende van den Soesterweg tot de Van Per- sijnstraat en met de bijbehoorende terreinen groot 20 A. 94 c.A., werd de generale massa ingezet op f25.630 en toegewezen voor f26.100 aan den candidaat-notaris D. Kruimel, als lasthebber. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3525 Kilo onge zouten en 2700 Kilo gezouten fabrieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs was fl.36 a f 1.45 voor de ongezouten en f 1.35 afl.48voor de gezouten boter. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zwart hondje met bruine pootjes, dat bij een stadgenoot kwam aanloopen. Voor de rechthebbenden zijn daar terug te bekomen een fleschje met homoeopatisch geneesmiddel, op den openbaren weg, en een zilveren lepel tje, door de Gemeente-reiniging ge vonden. Bij aanschrijving van den com mandant van het veldleger d.d. 11 October is ter kennis van het leger gebracht, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat herhaaldelijk in «De Kampioen," orgaan van den A. N. W. B zoowel in verslagen der afdee- lingsvergaderingen als onder het hoofd «Ingezonden stukken" klachten worden kenbaar gemaakt nopens het door militaire ruiters berijden van rijwiel paden. De commandant wenscht, dat in deze elk meerdere het goede voorbeeld geeft en niemand zich meer aan der gelijke overtredingen schuldig maakt, zullende bij herhalingen na verma ningen tot straflen moeten worden overgegaan. Hopen wij dat zulks helpen zal. Agenda voor de openbare ver gadering van deri Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 26 October 1909, des namiddags ten half 2 ure. 1. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis voor 191U. 2. Behandelieg van de begrooting en subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur voor 1910. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening dienst 1908, en tot wijziging der begrooting dienst 1909. 4. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende het personeel ter secretarie. 5. Idem betreffende de aanstelling van een gemeentelijken deurwaarder. 6. Idem tot uitbreiding van den dienst der gemeente-reiniging. 7. Idem naar aanleiding van een adres van den Directeur der Burger avondschool betreffende de salarisre geling. 8. Idem betreffende een verzoek van de Ambachtsschool om subsidie voor den avondteekencursus voor Ambachts lieden. 9. Behandeling van de adressen en voorstellen, betreffende de salaris regeling voor het personeel, verbonden aan bet Lager Onderwijs. 10. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende uitbreiding van den dienst van de telephoon. 11. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende gebruik van het perceel, grenzende aan het stadhuis. 12. Behandeling ven de Gemeente- Begrooting voor 1910. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan C. J. F. Prins als onderwijzer aan de school aan de Hellestraat. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van eervol ontslag aan A. A. Verburg als onderwijzer aan de school in de Koningstraat. '15. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van verlof aan de onderwijzeres M. C. C. Beek. 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van verlof aan de onderwijzeres C. Holsteijn. 17. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool. 18. Vaststelling van jaarwedden voor personeel aan de Burgeravond school. 19. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan eener ruiling van grond met den heer A. M. Tromp van Holst. 20. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhuring van 2 woonhuizeu aan de Kamperbinnenpoort. 21. Voorstel van Burg. en Weth. tot belegging van gelden van bet fonds voor onderhoud van overgenomen straten enz. 22. Vaststelling van het 2e aanvul lingskohier inkomstenbelasting, dienst 1909. 23. Verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1909. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 24 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/> Prof. Dr. H. Oort van Leiden. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Beide keeren maandei. collecte. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening- 's Av. 5<uur, Godsdienstoefening. Volkszang! Aan de Directeuren en Besturen van meer dan 900 Gemengde Zang verenigingen in den lande is door de H.II. Veldkamp en De Boer het verzoek gericht om het frissche school lied af en toe uit te voeren. Zij meenen, dat de zangvereenigio- gen in Nederland de groote zoowel als de kleinere een nationale taak te vervullen hebbenden Volkszang te bevorderen. De schoolliederen met hun bevat-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2