BINNENLAND. Zenuwachtigheid der vrouwen. F BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Noodzakelijkheid van een versterkende behandeling. Het eerste wat gedaan moet worden by hen die aan zenuwstoringen lyden, is zoo mogelijk de oorzaak er van weg te nemen, indien zy voortkomen uit vermoeienis of overspanning. Vervolgens moeten de zenuwen een goede voeding ontvangen en daartoe moet het bloed gezuiverd en verrijkt worden. Dat is de roeping van de Pink Pillen en het is daarom dat zij zooveel succes hebben. De Pink Pillen zyn goed voor beide geslachten, maar zyn in het byzonder geschikt voor de teerheid van het vrouwelijk gestel op alle leef tijden, en zij bezorgen haarden noodigen steun die haar van hare zenuwstoringen verlost. Zie eens wat zij hebben gedaan voor Mevrouw N. v. d. Vijver, geboren 'tHart, wonende te Breda, Terheydensche Weg no. 39. t. Mevr. A'. u. d. Vijver (Portret de Jong.) »Ik verklaar gaarne, schrijft deze, dat ik ge durende jaren aan zenuwuitputting, aan alge- meene zwakld, hartkloppingen en duizelingen geleden heb. Alleen de Pink Pillen hebben een einde aan mijne pijnen kunnen maken en daarna ben ik 7 jaren geheel en al gezond geweest. Ik heb in den laatsten lijd de Pink Pillen weer genomen om mij te verlossen van zekere storingen die daaruit voortkwamen dat ik in den voor vrouwen kritieken leeftijd ben aangekomen." De Pink Pillen bevattende noodigebestand- deelen om nieuw, rijk en zuiver bloed te geven. Dank zij die eigenschap, zijn z(j onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maaepijnen, schele hootdpijneD, zenuw pijnen, heupjicht, rheumatiek, zenuwzwakte. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabiilé, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en ojüstreken bij de firma's k. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. uitgesproken, der Kamer «bravo's" ontlokte. Dat is het einde van dat onver kwikkelijk spektakel. Deze grijsaard heeft volmondig erkend, gedwaald, gedoold te hebben. Die bekentenis zal hem moeite hebben geko3t. Dat 't, thans ook, uit zij. Gelukkig!... Wij willen gaarne gelooven dat de heer Rud. Lehman, de door vorst Albert van Monaco tot nbaron" ge maakte ijdeltuit, een goed werk heeft gedaan met de krijgsgevangenen van St. Helena te helpen. En ook: dat er lusschen decoratie en het geld, dat deze Monaco-baron aan de anti- revol. kas schonk uit geestdrift voor de houding onzer Regeering na de staking van 1903, dat dit geld niets met «het lintje" heeft te maken Wij gunnen den «baron" van ganscber harte zijn zóóveelste lintje, of sterretje... Het berouwvol «peccavi" van dr. Kuyper is het eenig-waardevolle, van alles overblijvend... De rest is «slimmigheid, of rhetoriek. Aan beide kanten zeker is er overdrijving. Maar dat nik erken etc." is het groote, verblijvende resultaat. En nu: «Schwamtn dr'über!" Er is ernstig werk aan den winkel De Indische Begrooting is dan aan genomen, zelfs zonder hoofdelijke stemming In dit laatste een blijk van waar deering voor den minister Malefijt te willen zien, ware allicht de beteekenis van het votum der Kamer onjuist voorgesteld. De heer Malefijt heeft ik wees er in mijn jongste overzichtje op bij de algemeene beraadslaging over de Indische Begrooting, speciaal wat de Zending betreft, een goeden indruk gemaakt. een nbonne presse" ver overd. Natuurlijk was hij, bij de be spreking der détails zwak. Kwam «de aap uit de mouw" van het ieek-zijn, van 't moeten steunen op Colijnsche en zelfs nog andere adviezen... Ik vind niet, dat men er dezen bewindsman een grief van mag maken, dat hij zich van dit-en-nog-iets met een Jantje van Leiden afmaakt, 't Zal wel aldus loopen, dat over een poosje de heer Colijn de heer Malefijt ontheft van den voor hem veel te zwaren minislerieelen last. Welnu...! Onder wijl bedankt de heer Malefijt ervoor, te pronken (wat niet veel geest of vernuft kost) met andermans veeren... Ik vind: dat mag op de debet-zijde der «eindrekening" van dezen minister geboekt. Zeker, tact is niet een der eigenschappen van dezen oud parlementariër, gewoon om onder commando van den «grooten leider" op te trekken en die nu plots genoopt werd tot het brengen van het offer om de koloniale portefeuille, zij 't dan maar zeer tijdelijk te torsen. Zeker, tact ontbreekt bem, Malefijt. Hij had, waar het onverdedig bare ontwerp van het spoorlijntje BataviaBuitenzorg aan de orde kwam, dat aan sommige handige, kwieke heeren een millioen of wal in den schoot zou werpen Hij bad toen zich niet zoo schrap moeten zetten voor het onmiddellijke afhan delen van deze zaak. Hij had moeten gevoelen, dat Dr. Bos «bet oor" der «hooge vergade ring" had. En 't droef einde was dan ook een eerste échecje. De stemming over het ontwerp werd aangehouden. Ook bij de quaestie der overplaat sing van het Kolon. Etablissement van Amsterdam naar Utrecht had de heer Malefijt al een «klapje", een klein likje, gehad Edoch, z(jne Begrooting is er door. Waar niemand aan twijfelde, dat gebeuren zou Zijn de Rechtsche heeren nu ver standig, dan zorgen zij er voor, dat in November 19I0 de heer Colijn achter de groene tafel staat Dat zal den besten, braven beer Malefijt ook veel genoegen verschaffen, wed ik Mr. ANTONIO. De Johannitter orde. Uit Berlijn schrijft men aan «Het Vader].": In Nederland schijnt niet algemeen bekend te zijn, dat onlangs aan drie voorname Nederlanders de onder scheiding is te beurt gevallen, benoemd te worden tot eere-ridder derJohan- niterorde. Deze heeren zijngraaf Van Regteren Limburg en baron Sweerts de Landas Wyborgh, burge meester der residentie, beiden te 's-Gravenhage, en graaf Bentinck van Amerongen, te Amerongen. Vooral de benoeming van burge meester Sweerts zal velen te uwent genoegen doen. Ben ik goed ingelicht, dan zullen eerlang nog eenige nieuwe leden der orde worden benoemd. Zooals men weet, beoogde de Johan- niterorde oorspronkelijk, tijdens de kruistochten o. m. het oprichten van hospitalen. Sedert Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan het hoofd staat van het Nederlandsche kapittel, gaat van den Prins, die zich zooals bekend is levendig interesseert voor alles wat het reddingwezen en den verplegingsdienst betreft, een streven uit, om de werkzaamheid der Orde in Nederland meer en meer te leiden in de richting van het Roode Kruis. Op dit terrein is waarschijnlijk voor het Nederlandsche kapittel een nuttige werkkring weggelegd. De uitbreiding van het getal eereridders staat met dit streven in verband. Kerkelijk belastingrecht. De kantonrechter te Leeuwarden heeft de vraag, of hij, die gedoopt is in de Ned. Herv. Kerk, terecht in de kerkelijke belasting is aaDgeslagen en zijn aanslag zal hebben te betalen, bevestigend beantwoord. Gedoopt zijn alleen reeds is zijns inziens voldoende niet noodig acht deze kantonrechter 't, dat men bovendien nog zij aan genomen. Aangevoerd was door ged. dat hij gedoopt was in zijn prilste jeugd, toen hij nog geen eigen wil bad en onbewust aan de plechtigheid is onderworpen, en hij door deze eigen machtige daad zijner ouders, waartoe hij niet bad medegewerkt, en waartoe hij ook nooit zou hebben meegewerkt, indien hij reeds destijds zelfstandig en zelfbewust had kunnen optreden, niet kon gebonden zijn. De kantonrechter overwoog echter, dat de kerkelijke reglementen den ouders den plicht opleggen, hun kinderen ten spoedigste ten doop te voeren en de ouders dus niet eigen machtig, doch geheel volgens de reglementen hadden gehandeld, maar dat ged. bovendien ten allen tijde den band tusschen hem en de Kerk bad kunnen verbreken zoolang zulks niet geschied was, was hij aan de Kerk belastingplichtig volgens haar reglementen. Wanneer wordt nu toch eens een bindende beslissing van den Hoogen Raad uitgelokt? vraagt de «Haagsche Ct." Verzameling gegevens armenzorg. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der ondersceidene provinciën verzocht door de gemeente-bestuten te doen invullen vragenlijsten in zake armenzorg gemerkt A. B. en C. Lijst A vraagt met betrekking tot de ond Jrsteuning van armen, bedoeld in art. 21 der armenwet: 1. Is de beslis sing op aanvragen om ondersteuning opgedragen aan: een burgerlijk of een gemengd armbestuur of aan het gemeentebestuur? 2. Wordt de onder stand verleend: a. in geld? (Zoo ja. welk is het bedrag van de bedeeling per gezin of per persoon?); b in levensmiddelen? c. in brandstoffen? d. in ligging eri dekking? e. in genees kundige hulp? 3. Worden oude lieden uitbesteed of in eigen gestichten verpleegd? 4. Wordt onderstand ver leend, ook nadat de wetenschap is verkregen, dat van andere zijde (bijv. door een diaconie) steun wordt gege ven? Lijst B vraagt indien in de gemeente een Oude Liedengesticht is, behoorende tot de instellingen, bedoeld onder a of d van ait. 2 der armenwet: i. is het gesticht gerang schikt onder letter a of onder letter d van art. 2 der armenwet? 2. Worden in het gesticht opgenomen a mannen b. vrouwen? c. beiden? 3. Worden gehuwde mannen en vrouwen geza menlijk verpleegd? 4. Aan welke voorwaarden moet men voldoen om te worden opgenomen? 5. Is er als regel een ouderdomsgrens bepaald om te kunnen worden opgenomen? 6 Wordt door de verpleegden werk verricht? Zoo ja, welk? 7. Hoe groot was het aantal verpleegden in 1908? 8. Bij wien moet men zich aanmelden voor opneming? Lijst C vraagt, indien in de gemeente een weeshuis is, behoorende tot de instellingen, bedoeld onder a of d van art 2 der armen wet: 1. Is het weeshuis gerangschikt onder letter a of d van art. 2 der armenwet? 2 Worden in het wees huis opgenomen: a. jongens? b. meis jes? c. of beiden? 3. Welken leeftijd moeten zij bereikt hebben om te kunnen worden opgenomen? 4. Op welken leeflijdd plegen zij gewoonlijk het gesticht te verlaten?5 Hoe groot was het aantal verpleegden in 1908? Bij wien moet men zich aanmelden voor opneming? NR. Ct.) In Duitschland heeft de overvloed van sneeuw, waarmee de winter zijn vroegen intocht vierde, op vele plaatsen groote schade en storing in bet ver keer veroorzaakt. Te Berlijn was het zeer erg. De bovengrondsche telephoongeleidingen bezweken onder den zwaren witten last en vielen op de draden van de electrische tram. Op verscheidene lijnen moest het verkeer urenlang gestaakt blijven. Spoortreinen kwamen uren te laat aan, daar zij in de sneeuw bleven steken en uitgegraven moesten worden, of groote omwegen moesten maken. Ook was door verstoren van de elec trische geleiding de seindienst op de spoorlijnen in de war; de electrische seinen konden niet werken en nu moesten soldaten en mannen van bet spoorwegpersoneel met vaantjes en lantaarns de noodige seinen geven. Er werden te Berlijn 3000 extra arbeiders in dienst genomen voor het wegruimen van de sneeuw. Ook in Posen moest op vele plaatsen trein en tramverkeer, zelfs het personen- en rijtuigenverkeer worden gestaakt wegens de sneeuw. Te Brunswijk was het eveDZoo. Daar hingen de draden van telephoon- en telegraafgeleidingen in verwarde strengen op daken en straten. Ook uit Kassei en uit Oost- Bohemen Trautenau, Hohenelbe, Königinbof, enz. komen berichten van storingen in het verkeer en groote schade. Het is in tien jaar niet zóó erg ge weest als nu. Door de gasfabriek wordt in de straatlantaarns een proef ge nomen met hangend gasgloeilicht. Te hopen is het, dat dit in alle lantaarns moge worden aangebracht, daar de lichtsterkte veel grooier is, dan die der tot dusverre gebezigde kousjes. Aan luit. G. J. Pitlo van de artillerie O. I. leger, gedetacheerd bij de rijschool alhier is voor zijn moedig redden van den veerman nit de Eem bij de jongste manoeuvres bij Kon besl. van 15 November de bronzen eeremedaille voor menschlievend hulp betoon met loflelijk getuigschrift toe- kend. De heer R. P. van der Mark heeft aan de rijksuniversiteit te Leiden met gunstig gevolg het doctoraal examen in de rechten afgelegd. De le luitenant H. W. Dutry van Haeften van het 5e regiment, infanterie, adjudant van den com mandantder 4e divisie, is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Nu men ook te Amersfoort ge lijk overal elders, zich meer gaal toeleggen op het gebruiken en voor goed medenemen van onbeheerde rijwielen vooral aan het postkantoor viaagt menigeen zich af:Watisdaai tegen tedoen?Die oplossing is gevonden De gepensioneerde ziekenverpleger van het Wilhelminagasthuis te Amster dam, A. van Groenestein alhier, zal zich voortaan met goedvinden van het Dagl. Bestuur dezer Gemeente aan den ingang van bet postkantoor hier bevinden. Onder zijn toezicht kan men dan gerust zijn karretje of ook andere zaken kan neer zetten of in bewaring geven. Een kleine belooning daarvoor verstrekt levert u zekerheid voor uw fiets, bovendien steunt ge iemand die van een pensioentje moet trachten rond te komen. Het hier welbekende onder wijzerstoneelgezelschap uit Utrecht zal waarschijnlijk in de tweede helft van December in «Amicitia" eene voorstelling geven. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 2050 Kilo onge zouten en 1025 Kilo gezouten labrieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs der ongezouten boter was f 1.39 a f 1.47, die der gezouten f 1.37 a f 1.50. Door den majoor-intendant der 4e divisie werd Dinsdag aanbesteed de levering van gerookt- en pekelspek voor de soldaten-menages te Amers foort en de benoodigde runderen voor de militaire-slachlerij to Kampen, voor het eerste half jaar 1910: Inschrijvers waren voor spekA. Smeitink, Amersfoort, f0.74: A. van Spiegel, Deventer, f 0.74S. Velzeboer, Amsterdam f 0.737 P. Pb. Gregorius, Amersfoort, f0 725 K. van Wieringen, f 0.72; J. G Griffioen, Bussum, f0 699; en J. A. M. Frankemuller, Amsterdam, f0.677 voor runderenM. A. Cohen, Am sterdam f 0.627M. Kalf, Amsterdam, f 0.616 en G. W. Zandvoort, Leiden, f 0.598 alles per Kilogram. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden verzon den van het postkantoor te Amersfoort over de le helft van November 1909, Mej. A. Voorthuizen Amersfoort. Tilanus Arnhem. K. K. Mast Amersfoort. Wagenmakers Breda. Mej. A. Boersema Buitenpost. B. de Kier Haag. J. van Grussten Hoorn. Swart Laren. i) B. v. d. Mee Nijmegen. A. Nese Ossenisse. T. v. Wolterop Rotterdam. A. v. Tiggelen Walsoorden D. de Booy R. Veer. Woudenberg. Fraü A. J. Brodie Interlaken. J. Verzendaal Amersfoort. H. Verschuur Amsterdam. Mej. M. de Groot Witteveen Duivendrecht. Jaeger Harderwijk. E. Beekmans Scheveningen. Mad. Louis Paris. Eckert Pommeren. Vervolg Plaatselijk Nieuws enz. zie Bijvoegsel. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 11 tot 18 November 1909. Geboren: Maria Wilhelmina, d. van Willem Brandsen en Petronella Boerssen. Cornelia, z. van Gerrit Hagenbeuk en Grietje van der Horst. Gerard, z. van Hendrik Heideveld en Aaltje Westerink. Gerarda Maria, d. van Daaiel Hendrikus van Zanten en Carolina Maria Hannessen. Antoon, z, van Johannes Schreuder en Aafje Adriana Mathilda de Rooij. Margaretha, d. van Hendrik van Beek en Gijsberta van Vliet. Catrina, d. van Albertus van Wageningen en Catrina Hageman. .Lolkje, d. van Wiemer Bijlsma en Elske Scnaper. Jacobus, z. van Jacobus Barbie en Jacoba Veenen- daal. Cato Josepha Hermana, d. van Hendrikus Antonius Brits en Wilhelmina Maria van Bekkum. Hendrikus Johan nes, z. van Haije Graansma en Johanna Herberta Zegers. Wilhelmina, d. van Pieter Graaff en Wilhelmina Johanna Jacoba Stom. Jacob Hendrik, z. van Gijsbertus van Meeteren en Maria Everarda de Vries. Bernardus Theodorus Maria, d. van Heinrich Bernhard Hehenkamp en Cornelia Maria van Loo. Geurt en Wouter, twee z. van Bessel van den Berg en Neeltje Faber. Hendrik, z. van Hendrik Ritsma en Anna Maria Brouwer. Annette Elisabeth Clasina, d. van Jacob Willemsen en Maria van den Hoek. Roelofje, d. van Karei Jagtenberg en Wilhelmina Geertruida Craanen. Jo hanna Frederika, d. van Antonie Querforth en Everarda van Vonno. Willemjjntje, d. van Willem Frederik Buhrman en Maartje Sluis. Gerardus Hendrikus Cornelia, z. van Johannes Heere en Hen driks Cornelia Hienekamp. Een buiten huwelijk geboren kind van het vr. geslacht. OndertrouwdDirk Hol en Dirkje Vahstal. Jan Willem Westerik en Dirkje Lam- brechts. Wouter van de Vlasakker en Wilhelmina Buijs. GetrouwdJesaias Dirk Lammerts van Bueren enCatharina Olie. Johannes van den Heuvel en Jacoba Gfisbertse. Overleden: GrietjeKampert,57j.,echtg. van Gerrit Eijkelboom. Jacoba.Lobel, 23 m. Alijda Arnolda de Metter, 52 j., ongeh. Klaasje van Kuijlenburg, 59 j., ongeb. Hendrik Jan Brondijk, lm.— Wulfert Houtveen, 24 j., ongeh. Jo hannes Rosier, 52 j., echtg. van Regina Vink. Johannes Cornells van der Veer, 73 j., wed. Arnoldina Doesburg. Hen- ricus Jacobus aan Lier, 66 j., echtg. van Hermina Hendrika Dortmundt. Mjjn- dert Marcus, 20 m. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht. Leusden. van 12 tot 19 November 1909. Geboren: Gerritje, d. van Jan van de Biezen en Rengertje van Straten. Antonie Wilhelmus, z. van Jan Vrijhoef en Maria van den Hengel. Lubbertha, d. van Jan van Ravenhorst en Aaltje Veldhuizen. Gehuwd: Harm Martinus Zwier en Willemijntje Schreuder. OverledenTeums Voskuilen, 85 j., weduwnaar van Cicilia Schoonderbeek. Antonia Geertruida Pothoven, 46j., echtg. van Aalt van Ginkel. Woudenberg. Geboren: Teunisje, d. van Hendrik Val kenburg en Hendrika van de Woerd. Evert, z. van Piet van Surksum en Cor nelia ter Burg. Barend, z. van Otto Metborst en Johanna Cornelia van Nelle- stjjn. Gehuwd: Gerrit Bruggink en Geurtje van Zoeren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Nov. 1909 Tarwe f 0;Roe^e f 0.Boekweit f 0. Appelen f 3.a f 5.Peren f3 a 1 6 Ivlei- aardapp. f0— a f0.zandaardapp. fl.80af-210 Hoendereieren f8.a t 9per 100 si. Eenden f 0.a 10Boter ;1.40 a f 1.50 per kilo. Mir- zarme f 0.a f 0.Zoetern. kaas f0.afO. Kippen f 0 80 a f 1 10. Kuikens f 1.af 1.40. Piep kuikens f 0 60 a f 0.80. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f090 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f150 a f2Wilde itoi ijnen i 0.00 ii f 0.00. Tamme f 0.80 A fl.50. Dun en f 0.50 a f 0 60 p,ar. Magere varkens f20.— a f 22 Varkens e. export f 0.a 1 Zeugen f 40.a f 50.Biggen i 8 a f 13 Schrammen faf Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fuOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00—Os f 000.a f 000. Pmkstieren f U00.a f 000. Aangeroerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Bogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 200 heet. Zandaardapi elen, 10000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. sluks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 350 biggen en 9 zeugen. RECLAME. In de klauwen van een nierziekte. Dikwijls maakt een nierziekte zich geheel van een lijder meester, vóórdat deze er zich in het minst iets van bewust is. Jarenlang heeft deze ziekte zich misschien reeds kunnen ontwikkelen, terwijl hij er een geheel andere oorzaak voor zocht en er een verkeerd geneesmiddel tegen gebruikte. Dan leidt zijn kwaal plotseling tot niersteen, waterzucht, Jendenjicht en martelende urïnestoornissen. Zijn nieren worden gaandeweg cel na cel vernietigd en verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en wanneer het bloed ?iiet behoorlijk gefiltreerd wordt, dan wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Indien gij een nier- of blaasaandoening hebt, zult gij opmerken, dat de urine bewolkt en zanderig is, -dat de loozing moeilijk geschiedt, of dat gij geen macht meer hebt over het water, 's Morgens staat gij met een ellendig gevoel in uw rug op, uw oogen zijn opgeblazen, uw enkels gezwollen. Bij slecht weer gevoelt gij u prikkel baar, terneergeslagen en afgemat, en krijgt gij rheumatische pijnen in de spieren cn gewricuten. Alleen een geneesmiddel, uitsluitend voor de nieren, kan de nieren genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier- en blaasziekten. Zij werken rechtstreeks op de nieren en komen deze op een zachte wijze te hulp. Zij heelen de nieren en geven hun gaan deweg de kracht terug om de ziette-aanbrengende stoffen uit het bloed te verwijderen. Wacht u voor namaak en 'fëfc er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn to Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel d f 1.7 Yoor één, of f10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2