NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. rtlo. 95. Zaterdag 27 November 1909. Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE WEEK. Plaatselijke Berichten. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 25 November. Van de afgeloopen parlementaire week wil ik slechts een paar punten aanstippenin de herinnering terug roepen. Het geredekavel over de beteekenis van Christelijke rechts beginselen," het meer of minder groote gevaar van de antithese, als boos- aardig-remmende kracht, die (gelijk de heer Goeman Borgesius, en na hem de heer Troelstra, (en étonnés de se trouver ensemble, betoogden) ge scheiden houdt wat eigenlijken feitelijk van nature bij elkaar behoort... Heeft de lezer nog bijzondere lust om er zich in te veldiepen?— Ik durf 't haast betwijfelen Toen Donderdag-middag, 25 Novem ber, te circa halfvijf ure, president Van Bylandt den hamer liet vallen, waren de Algerneene Beschouwingen nog niet afgeloopen!... De misnoegd-wanhopige trek op het vriendelijke gelaat van zachte lijnen dezes leiders is begrijpelijk. Hij heeft niet de macht, de kracht, om dezen banjir van spreeklustigheid tegen te houdenonderwerpt zich aan het onvermijdelijke... Een paar punten uit het veeldaagsch, toch zoo onvruchtbaar debat. 't Was Maandag middag. In de zaal der Tweede Kamer de wat-grauwe, wat-vale «atmospheer" van een vergadering, waar zoo-pas iets is uitgestreden, dat de aandacht op z'n heftigst spande, uitgestreden?— Over «het Lintje?..." Dat is juist de vraag. 't Was Maandag-middag. Hier en daar een lid... Leège banken... Het aspect van eene zitting, waar, over onbenullige dingen menschen zonder groote beteekenis plichtmatig iets zullen zeggen, dat toch in de «Hande lingen,in de bladen, komt; waar niemand naar behoeft te luisteren. Een schelle keelstem. De beer Van de Velde, betman der antirevolutio nairen na den nog steeds niet offici- eelen leider, zegt van een papiertje eenige zinnen op radden toon, met Indisch rollende en ratelende r's op Onwankelbaar vertrouwen in dr. Kuy- per, wiens «erkentenis van schuldv geëerd wordt... Uit. Na een minuut of wat... Het klaroengeschal van den wapen heraut... Toen was hij er weer. De kleine, ineengedrongen man, die de vorige week zijo «peccavi» had gezegd... Dr. Kuyper.Nu niet over «hetLinije». Neen, doodgewoon sprekend als poli- tiekman, over de Staatsbegrooting— Als ware er heelemaal niets gebeurd.. Men zegt wel«audaces fortunajuvat«, wie waagt, die wint... Maar 't kan ook wel misloopen... Het schot, door boe ervaren hand ook gemikt, raakt niet altijd de roosl... Gelijk bier nu. Dr. Kuyper sprak zijne eerste «politieke rede« na Juni 1909, en 't bleef leêg koud leêg in de Kamer. De Rechtsche banken waren dun bezaaid. Van den Linkerkant discussieerden mr. Drucker en mr. Tydeman allergezelligst... Alsof daar een... zeggen we: een Bogaerdt zijn voortreffelijk bedoelde, maar zoo lijmerige speech stond op te dreunen... 't Was weemoedwekkend. Ja, daar was dr. Kuyper aan het woord. Be spiegelend over de christelijke begin selen... Over het beginsel van Gods Souvereiniteit, als bron van allegezag... Vragend wat dit Kabinet voor her ziening der Grondwet wil geven... Eene, misschien, die Groen naar den zin zou wezenGroen, die de Constitutie van 1848 niet «lustte», terwijl juist daaraan ontbrak wat aan het antirevolutionair beginsel onscheidbaar verknocht is en wegviel toen men bijv. het sacramen- teele in de woorden «bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden» ont kende?... Gelijk in 1887, toen het amendement-De Geer werd verworpen? Dr. Kuyper's rede had iets haastig- voorbereidsmiste daardoor de kracht, de kleur van anders. Hij liet even de «democratische tint" als men wil van de anti-revolutionaire vlag be lichten, toen hij er op aandrong om de verhooging der invoerrechten dan toch te bewaren voor de sociale her vormingen. Over het algemeen was 't mat. Was 't weemoedwekkend— Gaf 't herademing, toen de heer Kuy per weer kon vertrekken. Iets als het hartverscheurend schouwspel was 't van een Caruso, die zijn stem verlo ren heeft en toch lauweren wil gaan oogsten... Van een predikant, die prop volle kerken steeds trok, en nu door plots-omgeslagen voorkeur, hoe en waardoor dan ook voor stoelen en banken preekt... Wie het tragische in deze dingen niet gevoelt, is houd ik vol kil van harte. Laten we zooveel als we van den kostelijken nationalen tijd meenen te kunnen missen (of verknoeien) dan besteden aan het geredekavel over de vraag, die uren in beslag nam of een Kabinet al dan niet verant woording heeft te geven, aan de Ka mer, voor daden van een voorgaand ministerie. Laten we liefst voor debating-cluhs en tijdschrift-artikelen reserveeren de vraag, door mr. Van Idsinga geponeerd (en door mr. De Beaufort gesteund) of 't niet beter is om de «lintjes" voortaan maar af te schaffen. Te bewaren voor de buiten- landsche gezanten, zei de scherp zinnige, maar soms wat exotische af gevaardigde uit Bodegraven nog... Dit laatste zal hij, bij nader inzicht, wel wenschen terug te nemen, dunkt me toch zoo— Maar over «het lintje" zelf zwijgt men nu toch ten leste I 't Krijgt iets weerzinwekkends, dat hakken, dat hameren op het hoofd van den ouden kanaalstrater. «Treurig!" zegt de heer Van Doorn, en wanneer men dien legubren klank hoort komen, op graftoon, van de bloedelooze lippen op het smal- bleeke, scherp-geteekende gelaat des afgevaardigden, die zoo excellent- deferent, zoo hoffelijk kan zijn, en toch zóó vinnig, zóó bijtend-scherp, dan denkt men onwillekeurig aan den bedienaar van een lijkstoet, die aan de verwanten vraagt: «Wie wenscht den overledene nog eens te zien?... Met een «pose" van droefheid, dat ge heusch... Dat ge waarachtig... In trouwe, laten wij nu verder over «het lintje" zwijgen. De heer Drucker heeft volkomen gelijk Er zijn gewichtiger, belangrijker, dringender zaken aan de orde dan de vraag, of een oud-minister zich in de vingers heeft gesneden Laten we nu practisch zijn, als deze afgevaardigde. En edelmoedig... Moeielijk zal men zich een algemeen begrootings-debat kunnen herinneren, dat zóó soeperig, langdradig was als 't huidige en tevens zóó, in den grond der zaak aarts-onbeduidend. Niemand kan, in goede trouw, ontkennen, dat na mr. Heemskerk's urenlange rede van Woensdag j.l. eenig sterveling ten aanzien van wat dan «Christelijke rechtsbeginselen" heeft te beduiden, eenig hoüvast in handen kreeg. Een Christelijk Kabinet, niet een «conservatief Kabinet van zaken" wil dit ministerie zijn... Best 't moge aldus wezen. Dat het bandele... Daarin heeft de heer Drucker toch bijv. gelijk... De gemeenten-althans vele-zijn noodlijdend. Wat zegt nu mr. Heemskerk, de premier?... Meneeren, daar ligt een ontwerp. Begint met dit af te doen. Kunt-ge vroeg mr. Drucker inmiddels geen voorzieningen treffen?... Op zoo'n moment strijkt de premier met zijn lenige, blanke hand over den grijsblonden krullebol, glimlacht geheimzinnig-genoegelyk... Mysterie O, er zijn wel aardige, ook pikante momenten geweest. De heeren Van Doorn en Van Vliet raakten bijna slaags. Over het «ophitsen van politieke hartstochten.Wie het ergst was geweest van de twee in de periode, als-wanneer ook onze pers immers «voor niets staat..." Er was gesproken geworden over liberale jeneverneuzen- Weet ik al wat meer... Daar stond in het Parlement de bleeke unie-liberaal Van Doorn met den scherpen haviksneus en den anti revolutionair Van Vliet, baardman, met uiterlijke kalmte van doen, in wien de «politieke passie" toch maar op een vonkje wacht om tot lichte laaie over te siaan... 't Liep echter los. Zonder bloed, zonder «Kaartjes" en pistolen... Er waren aardige momenten. Zoo Donderdag-ochtend. De heer Borgesius had in zijn fameuze rede tegen de soci's gezegd«Gij slaat een te hoogen toon hier, in de Kamer, aan Mr. Troelstra was, voor zijn doen, in eene gemoedelijk-lustige stemming. In afwachting van zijn speech had zijne gade zich een plaatsje op de gereserveerde tribune verzekerd, wat den afgevaardigde misschien inspi reerde. «Te hooge toon?" zegt mr. T. «maar, meneer, dat is eigenlijk uw schuld! Als ik Links aanval, dan glundert Rechts vatr pret, en attaqueer ik Rechts, dan is Links vol van plezier... Zoo iets maakt een mensch immers ten slotte overmoedig En de Kamer had pret, van Lobman tot Duys toe- In broederlijke joligheid. Wat is er, van al dit gerede kavel en «bespiegel", nu eigenlijk nog meer overgebleven, zondert men de gebruikelijke toezeggingen e.t.q. uit?... lek en wete 't nietOp mijn eere en consciëntie... 't Eenig «zakelijke" was minister Kolkman's kort pleidooi voor zijn accijns-verhooging. Maar ondanks mr. K's intusschen getemperde grappig heid luisterde men er niet naar. De Rechtsbeginselen, de antithese, het Lintje... daar draaide met en benevens vinnig en batelijkheidjes van politiekerij, alles om-heen— O, stukgeprate, verknoeide, ver morste, kostelijke uren van nationalen tijd, waar zijt-gel? Graaf Van Bylandt is de meest achtenswaardige, onpartijdige, min zame voorzitter, dien men zich kan denken. Doch hoe vaak doet zijn ge mis aan presidiale kracht in weemoed terug-denken aan de sterke hand van een Gleichmanl? Mr. ANTONIO. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 November 1909 des namiddags ten half twee ure. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitbreiding van het personeel aan de Openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van eene gratifi- catieaan den onderwijzer C. A. Heunks. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres Mej. van Sloo- tengeb. Spruyt. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlenging van het verlof verleend aan de onderwijzeres Mej. M. C. C. Beek. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School 2e soort aan de Hellestraat (vac. C. J. F. Prins). 6. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School 3e soort aan de Koningstraat (vac. A. A. Verburg). 7. Behandeling van de motie van den heer A. H. van Kalken, inzake het geven van ontslag aan onderwij zeressen bij het aangaan van een huwelijk, en het daarop betrekking hebbend rapporten voorstel van Burg. en Weth. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van de periodieke verhooging van jaarwedde aan den tijdelijk buitengewoon leeraar Dr. A. A. Pulle. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuring van de gewijzigde begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur 1909; tot verhooging van het subsidie voor het Burgerlijk Armbe stuur en tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1909. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot afbraak van perceelen gelegen achter de H. B. S. 11. Voorstel van Burg. en Weth. betreffende een adres van de agenten van politie inzake salarisverbeteringenz. 12. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. betredende een adres van de «Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen", tot gedeel telijk ontslag van erfpacht. 13. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. betreflende een verzoek van ae afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl. Onderwijzers tot het gebruik van schoollocalen. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der pensioenverordening en tot vaststelling van een pensioen bepaling. 15. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandsche verhuring van den tuin bij de Hooibergen. 16. Rapport en voorstel van Burg. en Weth. betredende de vrijwillige brandweer. 17. Verkiezing van leden van het stembureau voor de verkiezing van 2 leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven. 18. Vaststelling 3e aanvullingskobier inkomstenbelasting, dienst 1909. 19. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1909. 20. Verleening van afschrijving wegens vertrek en overlijden terzake van inkomstenbelasting, dienst 1908 en 1909. 21. Vaststelling le aanvullingskohier straatbelasting, dienst 1909. 22. Behandeling van reclames inzake straatbelasting, dienst 1909. Door den directeur en leeraren der H. B. School is aan den Raad der Gemeente een adres gezonden van den volgenden inhoudgeven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, directeur en leer aren aan de Hoogere Burgerschool alhier, de wenschelijkheid gevoelende hun nerzijds Uwe Edel Achtbare Vergade ring omstandig in te lichten over de door hen waargenomen bezwaren van het onderwijs aan de H. B. School, voor zoover die het gevolg zijn van den toestand der iocaliteiten waarin de school gehuisvest is; een overzicht van den toestand, waarin die Iocaliteiten verkeeren, als bijlage, ter Uwer kennisneming, hierbij voegende; van meening, dat die toestand niet langer bestendigd kan worden, zon der onherstelbare schade, in meer dan een opzicht, aan de school te berokkenen dat zij bij dezen, eerbiedig doch met gepasten aandrang U verzoeken zoo spoedig mogelijk maatregelen te willen vaststellen tot bet verkrijgen van eene behoorlijke huisvesting der school, en in afwachting daarvan reeds aanstonds te toen tegemoetkomen aan die gebreken, welke voor onmiddel lijke verbetering vatbaar zijn. 't Welk doende, enz. Amersfoort, 24 Nov. 1909. Aan dit adres is toegevoegd het navolgend overzicht van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1