NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. kk\mml de rectaal. fllo. 96. Woensdag 1 December 1909. Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. OVERWINNINGEN DER WETENSCHAP. Plaatselijk Nieuws. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg s ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUILLETON. Amersfoortsrïie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met ZondagBblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeetraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Yan 16 regels 0.50; iedere regel meer VI, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. sVoorwaarts!" is bet wachtwoord der maatschappij, voorwaarts! en nog maals voorwaarts! Met ijzeren banden is de wereld aaneengesmeed, met bliksemsnelheid vliegen onzeged achten tot aan gene zijde van den oceaan. De tijd behoort aan het vernuft en den moed. Wij maken een merkwaar- digen tijd mede, een tijd, waarin de eene gewichtige gebeurtenis de andere opvolgt, een tijd ook, die ons leert dat er geen onmogelijkheden meer besstaan. De kennis, het vernuft en de vol harding der menschen schijnen onbe grensd, en wanneer hij zich eenmaal gezet heeft aan de oplossing van een of ander probleem, rust hij niet, al vorens het doel bereikt is. Het succes van den een prikkelt den ander tot navolging en als bet kan tot verder vooorwaarts gaan in die richting en zoo volgen de uitvindingen en ont dekkingen elkander op. Steeds nieuwe veriassingen overstelpen ons, in zoo groote snelheid dat we moeite hebben ze bij te houden en nu en dan met veibazing atvragen wat wij het vol gende oogenbhk weer zullen zien ver meld. Kort geleden brachten de couranten ons het bericht dat de beide koene Nooidpool-ieizigers Peaiy en Cook de Nooidpool hadden bereikt, welk benchl natuurlijk met groote sensatie werd ontvangen. Reeds eeuwen had men geworsteld om door koude en ijs dit punt te bereiken doch te ver- geel'sch. En wat gebeurt tegenwoordig op het gebied van de luchtvaart? Nauwelijks een jaar is het geleden dat de Duitsche luchtgraaf, wiens naam thans door de geheele wereld bekend is, met zijn bestuurbaar lucht schip den eersten tocht deed over een groot gedeelte van zijn land. En hoe ver is hij nu reeds! Welk een reus- achtigen sprong, hebben hij en anderen op datzelfde gebied in dien korten lijd gemaakt! Herhaaldelijk heelt hij met zijne ballon, sïeeds verbeterd, de lucht door kruist, zich niet storend aan wind of regen, en vooral zich niet door tegen spoeden latende ontmoedigen. Hij houdt zijn geheele volk dooi loopend in spanning. Hij heelt zijn tocht naar Berlijn volbracht en is daar door den Keizer ontvangen. Opgericht is reeds de maatschappij tot exploitatie van luchtscheepvaart. Men is er reeds zoo goed als mede gereed. Men wil met luchtschepen passagiers vervoeren naar eene be paalde plaats van bestemming of voor rondreizen. Het hoofdstation der luchtschepen zal Frankfort zijn anker plaatsen zullen komen in de meest bezochte steden van Zuid en Midden Duitschland. Wie tein jaren geleden iets derge lijks had aangekondigd gezien, zou er geen oogenblik aan gedacht hebben dal het bericht ernstig gemeend kon zijn. Thans is men er zeker van dat de beuoodigde gelden niet alleen zullen inkomen, maar ook dat de plannen zullen worden uitgevoerd. Misschien moet nu nog alleen de vrees overwonnen worden. Ook en vooral bij ben, die de middelen bezit ten om de lucbtpleizierreisjes te bekostigen, die in den eersten tijd nog al duur zullen zijn. Wanneer men evenwel in aanmeiking neemt, met welke verrassende snelheid het lucht schip van pbarilasie tot werkelijkheid is geworden die twijfelt er niet aan of de groote massa zal in het bezit zijn en belang stellen in reisgidsen, in welke nauwkeurig de uren van aan komst en vertrek der luchtvaartuigen zijn opgegeven I Te Rbeims in Frankrijk is een lucht- wedstrijd gehouden en de vertegen woordigers van alle vernuftig uitge dachte machines en toestellen waren daar vertegenwoordigd. Verschilleude wedstrijden werden gehouden. Reeds waren er die een uur en langer vliegende bleven en daarbij bunne machines naar willekeur deden wenden en draaien. Was bet wonder dat het publiek geestdriftig gestemd was? inderdaad bij zulke overwiriningeu mag niemand onverschillig blijven. Een tunnel tusschen Frankrijk en Engeland, waarover jaren lang zooveel pennen in beweging zijn geweest be hoeft niet meer te komen, reeds is men het Kanaal overgevlogen en de tijd is misschien niet ver meer, dat een geregelde luchtdienst tusschen deze twee landen in het leven wordt geroepen. Hoe ver zal men misschien het volgend jaar al zijn gevorderd I De tegenwoordige tijd behoort aan het vernuft en aan den moed! Deze bêlialen de schitterendste over winningen I Postpakketdienst St. Nicolaas. De dir.-gen. der posterijen en telegrafie brengt ter kennis: Bij gelegenheid van het St. Nico- laasfeest wordt de vergunning, om verscheidene pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December inge trokken en zal derhalve, bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adreskaart moeten worden gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van eene goede overkomst van de pakket ten aanbevolen: lo. Zorg te dragen voor een doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen verzekerd zijn. 2o. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven, en waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dal voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. los adres te sluiten. Be postkantoren zullen op Zondag 5 Dec. evenals op andere Zondagen voor de aanneming van pakketten gesloten zijn. Voorts zal er niet op kunnen worden gerekend, dat op dien dag meer bestellingen van pakketten zullen plaats vinden dan op andere Zondagen. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aan gifte van de waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kost baarheden is aan te bevelen en tengevolge waarvan, bij eventueel verloren geraken gedurende het ver voer met de post, bet volle bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergoed. Zaterdag 4 Dec. zal dit jaar de Algemeene Vergadering van het onderwijzend personeel aan de Lagere scholen m bet Ariondissement Uirecbt I en II, Loenen, Amersfoort, Rheneu en IJsselstein te Utrecht in café jBuitenlust" gehouden worden. Mej. Ida HeijermaDS zal o.a. een voordiacbt houden over «Wilsop- voediug." Alle onderwijzeressen en onderwij zers in de provincie Utrecht zijn tot deze vergadering uiigeiioodigd. Naar wij vernemen heeft de beer L. B. Kikkert te Baaru tegen 1 Jan. a.s zijn ontslag als ariondis- sements-schoolopziener aangevi aagd. Door bet tooneelgezelschap van Gebr. van Lier van hel Grand Tueatie te Amsterdam zal op 21 Dec. in nAmicitia" het blijspel «O, die luite nants" worden opgevoerd. De afdeeling Amersfoort van de Nederl. Vereemging tot afschaffing van Alcoholische Dranken verspreid deze week weder een groot aantal exemplaren van haar orgaan ïde Drankbestrijder" om propaganda te maken voor hare beginselen. De vervaardiging van het alhier op te richten monument van Johan van Oldenbarneveldt, is opgedragen aan den beeldhouwer August Ealise, leeraar aan de Rijksschool voor Kuiisiuijverbeid te Amsterdam. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zijo jongste openbaie zitting in booger beroep uitspraak in de zaak van een le luitenant bij bet le regiment huzaren in garuizoen te Amersfoort, die in eersten aanleg bij vonnis van den krijgsraad te Arnhem was veruordeeeld tot eene geldboete van 1 U.5U subsidiair ééu dag uecb- lenis, ter zake dat bij te Soest op 17 September 1909 buiten noodzaak le paard heelt bereden bel rijwielpad, üetweik als zoodanig is aangeduid door een kenteeken van een model vastgesteld door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, zich bevindende langs den Rijks straatweg. Van du vonnis was de advocaat- fiskaal voor Hr. Ms. Zee- en Land macht, jhr. mr. C. A. J. vau Sasse van Ysselt bij het Hot in booger beroep gekomen en eiscüle beklaagues verooi deeling tot eene geldboete van tien gulden subsidiair tien dagen becbteuis. Oveieeukomstig dien eiscb veroor deelde bet Hof dien beklaagde tot eene geldboete vau f 10 sub. 10 dageu „Zuster." Bekeerd...! «Mensch, schei uitl Je maakt me doof!" riep jullrouw Groen, de fijn- strijkster, die nieuwen voorraad was komen halen, als eiken Maandag middag, tusschen drie en vier. Aagt had ook nu een kopje-koffie voor 'r neergezet en er uit het welbekende zwartgelakte trommeltje met de ver gulde biesjes, een paar van die koekjes bijgelegd, op 't schoteltje van die smakelijke vierkante koekjes, waar Doortje Groen zoo dol op was. Wél was 't de fijnstrijkster opgevallen, dat Aagt stugger was dan gewoonlijk. Ze dribbelde op en neerzag bijzonder rood; lachte over een aardigheidje, dat Door vertelde, zoo vreemd, zoo gemaakt... Nu was juffrouw Groen wijsgeerig van aanleg en bovendien iemand, die met menschen wist om te gaan. Zelfs het prikkelbaarste, snelst op de teenen getrapte buurtje zag geen kans om met haar «woorden" te krijgen... Och dacht ze, merkend hoe kortaf Aagt was ze zal misschien van mevrouw eene opmerking over 't een of ander hebben moeten slikken. Aagt is niet piepjong meereen tikje verwend ook... Ze kon bij mevrouw geen kwaad doen... Dat wisten ze wel. Aagt was best, puik voor d'r werk. Nu al over de zestien jaren geen kleinigheid! bij een-en-dezelfde mevrouw. Er was eene legende, waar over gefluisterd werd dat Aagt, toen zij nog in de twintig was, eene soort van «vaste verkeering" had doorleefd met iemand, die in militairen dienst was en van wien Aagt wel eens, aan een intieme vHendin had verteld, dat... Als die jongen gewild had... Hij stond op 't punt om sergeant te worden... Dat-ie 't ver had kunnen brengen. Maar Aagt was een resoluut vrouwtje. Eén keer gebeurde 't, dat de korporaal, die haast sergeant was, toen-ie haar op een Zondag-avond stond te wachten, bleek niet geheel «brand schoon" te zjjn... lodderig keek en naar borreltjes rook. Aagt had toen rechtsomkeert ge maakt... Herfi, met eeD dronkelap ging ze niet uit. De semisergeant vroeg ver giffenis, bezwoer beterschap. Aagt, die, in d'r hart, hem graag lijden mocht stribbelde twee weken tegen. Toen zwichtte zij... Maar als 't nog éénmaal voorviel, dan «wist ie er alles van"... De korporaal hield zich een week of wat voorbeeldig. Zij verbeeldde zich al dat het groote gevaar geweken was... Tot ze, heel toevallig plotseling eene vrij verre boodschap moest doen en haar Willem verraste, juist toen hij, met een kameraad, uit een café'tje kwam... Met glinsterende oogen en grinnekend zooals slechts een doet, die «onder den invloed" is... Aagt maakte 't uit, finaal. Had nog wel een paar buien van droefheid, dat ze, 's avonds laat, in haar kamertje, als niemand haar zag, stilletjes lag te schreien... Maar ze werkte er zich doorheen en hoorde een paar jaar later, dat Willem uit den dienst was gegaan; ergens een postje gekregen, getrouwd was, en... zijne vrouw zóó ranselde in jeneverbuien, dat de arme ziel al tweemaal van 'm weg- geloopen was... Een en ander had ge maakt, dat Aagt, overigens lang geen kwaad meisje, slechts op 't stuk der verdorvenheid van «den man"... zónder exceptie I... eene onwankelbare overtuiging had, door niets te schok ken, en dewelke men liefst niet moest prikkelen... Want misschien was het, litteeken, dat de zielewond, door semi- sergeantje berokkend, er ook wel oor zaak van, dat ze dan «giftig", hatelijk werd... Juffrouw Groen was weduwe,enstond dus op vrij neutraal gebied tegenover deze dingen. Bovendien was Groen zaliger-gedachtenis allerminst een model-echtgenoot geweest. En de fijn strijkster, beseffend dat ze, voor de klandizie van het deftige huis, Aagt te vriend moest houden, liet zelden eene gelegenheid voorbijgaan om het chapiter der «slechtheid van de man nen" uit te spinnen... «Mensch," zei ze dan, prddt er niet vanl As-je achter den rug hebt wat ik heb moeten uitstaan... Een zucht welde op uit het allerdiepst van j uffrouw Groen's longweelsei... terwijl ze onder het uitademen 't hoofd schudde en in weemoedig terug-denken, naar het kopje zat te turen, dat leêg was en waar de vierkante knabbelkoekjes nu van verdwenen waren... Tot 't laatste kruimeltje opgepeuzeld... Dan hield Aagt eventjes-op met het fornuis-beporren of visch-schoonmaken, of wat ze dan ook uitvoerde... Leèg zat ze nu letterlijk nooit... Maar dün rustte ze toch eens eventjes. W as dat zóó miserabel met j e man vroeg zij, schoon ze 't haast-wekelijks, nu al twee jaar lang, van de wed. Groen's lippen hoorde... En dan stak Door van wal. Over z'n drinken en over z'n vloeken. En dat-ie 't geen halfj aar bij één baas kon uithouden... En over z'n laat-thuis komen... En over wat er 's Zaterdags van zijn loon af-moest, allemaal voor «Het Zwaantje" of voor «De Drie Ankers"... Behalve de kroegen, waar-ie zoo in-en-uit liep... «Mensch, schei uit!" riep Aagt, een hand voor het gelaat houden «dat je 't nog zóó lang «gehard hebt met zoo'n vent!" Ze schonk het kopje van juffrouw nog eens vol... «VVü-je er nog eentje?" vroeg ze, 't trommeltje van de gouden-biesjes openend... Weer diep zuchtend, met sleep- aarzelend handje... als iemand, in wie het levensleed alle trek in aardsche geneugten heeft gewond... als een offer brengend... tastte Door dan naar de koekjes... en wist er nog twee te bemachtigen... Aagt zette het trommeltje gauw weg,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1