BUITENLAND. Plaatselijke Berichten. Gemengd Nieuws. Wij k-b ij-Duurst ede. De kath. kiesvereeniging te IJssel- stein besloot een eigen candidaat te stellen en wees biertoe, blijkens een verslag in het Centrum aan baron van Wijkerslooth, die eveneens candi daat der katholieken was in Breukelen. Portretten II. M. de Koningin en Prinses Juliana. Te 'sGravenhage zijn meer dan 10 000 van bovengenoemde portretten verkocht. In heel ons land zijn er thans 50.000 verkocht. De foto's zijn genomen door de lec- trice van H. M., terwijl zij zijn uit gewerkt door de firma Guy de Coral, hoffotohandel te Amsterdam en Den Haag. Deze firma is dus niet zelve op het Loo ontboden. Voor Amerika zijn bij deze firma 80.000 foto's besteld. Wel een bewijs hoe populair H. M. in dat werelddeel is! Kamers van Arbeid. Het besluit van den minister van landbouw, nijverheid en handel, om, ter bezuiniging bij de uitgaaf van het Maandschrift van het Centraal-Bureau voor de Statistiek, voortaan voor elke Kamer van Arbeid, slechts enkele exemplaren daarvan beschikbaar te stellen, heeft aan de «Vereeniging van leden en secretarissen van Kamers van Arbeid," te Rotterdam, aanleiding gegeven tot den minister een adres te richten, waarop ook instemming wordt gevraagd aan de «Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland." In dat adres wordt gezegd, dat zeer vele leden met belangstelling kennis nemen van den inhoud van 't Maand schrift en vooral van de gegevens, welke het bevat, vergeleken met die welke in vroegere afleveringen vervat waren, waartoe dan het in eigendom bezitten van die afleveringen van groot belang is. Wanneer dus niet meer alle leden dezer Kamers het maand schrift geregeld ontvangen, zullen zij, die veelal bovendien bezet zijn met allerlei andere bezigheden, in korten tijd niet voldoende van den inhoud kunnen kennis nemen en daardoor minder goed op de hoogte blijven dan gewenscht is. Op grond daarvan wordt het ge nomen besluit ten zeerste betreurd, en wordt de hoop uitgesproken, dat de minister alsnog op dat besluit zal terugkomen. Geen tuberculose-lijdere in dienst. De Gezondheidscommissie in den kring Winterswijk heeft bij de bestu ren der boterfabrieken in den kring gelegen er op aangedrongen om, ter bestrijding der tuberculose, geen personen voor de boterfabricage en den melkaanvoer in dienst te nemen, die aan tuberculose lijden en van het vaste personeel bij aanstelling een gezondheidsattest door een geneesheer te doen overleggen. Sehool met den Bijbel. Het aantal scholen met den Bijbel, dat sedert 1 Januari 1909 met 39 is vermeerderd, bedraagt thans 980, ter wijl er vermoedelijk in dit jaar nog 6 zullen geopend worden. Steenkolen. Bij de halte America-Horst (N.-Br.) is op eene diepte van 985 meter de eerste steenkolenlaag aangeboord ter dikte van GO centimeter. voorbeeld... En dan een rijksdaalder per maand... De juffrouw peinsde even. Floot toen op het mondstuk van den spreekbuis... «Bent u daar, pa?... Hier is een meneer... Een jongmensch... Die vraagt of hij een ring van zestien gulden vijftig op termijnen kan betalen..." De juffrouw hield op. Er werd zeker iets gevraagd... Uit bescheidenheid keerde Hein zich om... stond op heete kolen van span ning, hoe 't zou afloopen... Hoorde z'n naam en adres noemen door de spreek buis... Toen weer tijdje pauze. Telkens zei de juffrouw: «Nee... Gut-nee... Ik weet niet recht... En zoo meer... »Pa komt zelf bij u", zei ze plot seling. En daar stond een meneer met ge borduurd kalotje, bril op neuspunt, pen achter oor geschoven... blijkbaar nijdig dat-ie voor zoo-iets heelemaal naar beneden moest komen... Hein boog heel nederig. En de me neer van den winkel keek hem, van boven z'n gouden bril, wantrouwend en koeltjes-minachtend aan... Obser veerde 'm van top tot teen... Zei toen langzaam en grimmig •Nee, daar komen w» niet in. Dan De kostbaarheden van den ont troonden Sultan Abd-el-Azis van Marokko zijn thans tentoongesteld in het «Hotel des Ventes", het veilings lokaal te Parijs, waar zij in 't open baar verkocht zullen worden. De collectie, die veel kijkers trekt, is verdeeld in 68 «koopen", waarvan eenige weder onderverdeeld kunnen worden. Tot de fraaiste stukken behooren een diadeem, versierd met briljanten en paarlen, een halssnoer met borst- hanger, rijk versierd met diamanten en smaragden, vele gouden doozen, beurzen, halssnoeren, enz. Ook zijn er acht kunstig bewerkte dolken, in scheden, met versierselen van goud en edelgesteenten. Men rekent er op, dat die over blijfselen van vorstelijken luister hooge prijzen zullen opbrengen. Te zamen, naar men hoopt, over de drie millioen francs. Gebeurt dat, dan krijgt de oud-Sultan nog zoowat anderhalf millioen, want dat zou er overschie ten na aftrek van zijn schuld. De jongste hevige storm heeft in Denemarken dagen achtereen gewoed en hij was een der ergste dien men daar heeft beleefd. Vooral bij Ribe, aan de Westkust, is] groote verwoesting aangericht en in de meeste steden van Jutland zijn ook vernielende over stroomingen geweest. Aan de Elbemonding zijn ook vele schepen beschadigd of verongelukt. Aan boord van het stoomschip «Old- ham» werd de «kaartenkamer» en aan boord van de «James Westball» werden de reddingsbooten en de commando brug weggeslagen. Het stoomschip «Frida Woermann», dat naar West- Afrika vertrok, werd door den storm tot terugkeer gedwongen. Ook in het Duitsche Rijnland en Westfalen is veel schade en ongeluk veroorzaakt door wind en overstroo ming. Te Bocholt woei een wielrijder van zijn fiets af, waarbij hij doodelijk gewond werd. Bij Enskirchen moest een spoortrein terugkeeren omdat de weg door neergestort puin was ver sperd. Ook in verscheidene dorpen aan de Moezel is van vele huizen het dak afgewaaid. Bij de politie te Cleveland is aan gifte gedaan van een complot om John D. Rockefeller, den vermaarden millionnair, te ontvoeren waarschijn lijk met het doel, een hoogen losprijs te bekomen. De politie doet ijverige nasporingen naar twee mannen die verdacht worden van dat booze opzet. Een achtenswaardig burger heeft de mannen toevallig over hun plan hooren spreken en hij gaf terstond kennis daarvan aan de politie. De «Petroleumkoning", wiens leven en veiligheid al zoo dikwijls in gevaar verkeerden, hecht blijkbaar wel eenig geloof aan bet gerucht. Hij heeft althanseen bijeenkomst in de Baptisten- kerk dien hij leiden zou en ver scheidene andere vergaderingen afge zegd. De heer A. L. Versluys zond ons een Wandkalender voor 1910, die ge tuigt welk fraai artistiek werk zijne licht- en steendrukkerij kan leveren. moet u maar ergens anders uw keus zien te vinden... Hein stamelde nog wat, maar de winkelier schoof hem zachtjes de straat op... Al-maar herhalend van: «Nee, dat doen wij hier niet... Alles is con tant... Alles is contant." En toen hij buiten was, zag-ie hoe de winkelier z'n dochter een standje stond te maken.,. En hoe de juffrouw hem blijkbaar weêr in z'n nopjes trachtte te brengen door te lachen over dat prachtstuk van een klant... ...Machinaal, zonder dat eene seconde de gedachte aan stelen in hem op kwam, was hij, twee dagen later gegaan naar het kantoor op de Prins Hendrik kade, waar-ie een sommetje van even over de dertig moest storten. MeDeer George had hem, zoodra hij op kantoor was gekomen, geroepen... Hij moest direct naar de Prins Hendrikkade, daar-en-daar, met dringende bood schap. Een pakje overgeven. Er was groote haast bij... 't Wachtte voor eene bestelling uit Brussel... Hein moest de tram maar even pakken... Meneer woü hem geld voor een «pasje" geven... Haalde z'n portemonnaie voor den dag... In vorm en indeeling gelijk aan die van het vorig jaar zijn de randen met ander ornament in rustige toon uit gevoerd, waardoor de fraaie foto's, dit maal ontleend aan de landelijk schoone omgeving van «Heiligen berg», nog meer relief verkrijgen. 23 personen, voor een groot deel onderwijzers bij het Lager onder wijs, zijn alhier benoemd als Leller bij de tienjaarlijksche volkstelling. Zondagnamiddag speelden eenige kinderen in de St. Agatha-straat bij het in aanbouw zijnd R. K. patronaat. Of zij aan de schutting, die 't toch al zoo hard te verduren had in de stormdagen der vorige week, hebben gemorreld, of dat deze het begaf, een der kinderen, een dochtertje van P. de W., raakte er onder en werd opgenomen met gebroken beentje. Een noodverband werd gelegd en het been Maandagochtend in het St. Elisabetbs-gasthuis gezet. Amersf. Crt. Tegen den varkensslager G. alhier is proces-verbaal opgemaakt ter zake het afhakken van vleesch van een varken dat nog niet door den keurmeester gekeurd was. Zondagavond is ten nadeele van een zekeren S. een melkknecht uit Duitschland, tijdelijk hier vertoe vende, op de Varkensmarkt een hor loge ontstolen. De dader is Maandag morgen aangehouden in 't bezit van het uurwerk en naar Utrecht over gebracht. De heer J. C. van den Berg slaagde voor Boekhouden, de heer A. H. Hootsen voor Franscbe handels correspondentie bij het examen in Boekhouden en Handels-correspon dentie voor de practijk, uitgeschreven door de Vereeuiging van leeraren in bet Boekhouden. 392ste STAATSLOTEKkJ. Tweede klasse. Trekking van 6 en 7 December 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lkihwebek te Amerstoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30. 3371 3374 3381 0248 6258 7961 7962 7971 7983 7987 7990 7997 8877 8884 8893 8899 8940 8954 8960 15369 15387 1538815394 15641 15643 15648 16049 en 16243. Te zamen 28 prijzen. Van de borreltafel. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van caféhouders en slij ters, bijeengeroepen door de vereeni- ging «Vergunning" aldaar, is besloten den prijs der 5 ct. glaasjes te brengen op 7 cent en bovendien kleine glaasjes in te voeren of te handhaven van 5 cent. Tevens werden de prijzen voor verschillende maten van jenever en brandewijn vastgesteld. Omtrent een en ander zal overleg gepleegd worden met de nietaan wezige bedrijfsgenooten. Ook werd een vergadering gehouden van de zoogeaaamde tien cents-café houders. Ingekomen was een voorstel om den prijs van eeri lO-cent-glaa'-je te brengen op 12 cent en halfjes in Daar schoot 't hem te binnen. «Ah- juist" zei hij «dan kun-je met een..." En bij zocht nota op... Sloot geld- trommeltje open... Vier-en-dertig gul den 68 ets... «Asjeblieft" zei meneer Georges, die 't bar-druk had «verlies het geld niet. En haast-je een beetje, 't Is nou kwart over tienen... Vóór elf uur moet 't pakket weg, denk-er-om..." Hein dacht maar aan één ding... Morgen-avond zou-ie Annie weêr zien... Zonder ringetje zou-ie aankomen... 't Was hem of z'n keel werd dicht geschroefd. Eu het lachen van de menschen op straat, in de tram, hinderde, ergerde hem. Als-ie ergens een paartje, gearmd en vroolijk, zag voorbijgaan, dan was-ie jaloersch op ze... Had-ie den kerel, die daar zoo onbezorgd, ongehinderd met z'n meisje liep, wel kunnen trappen... Toen wachtte hij op de quitantie, na de f 34,68 te hebben neergeteld en zijn boodschap gedaan... 't Kon 'm allemaal niet schelen. Op het schrijfbureau van den meneer in het kantoor op de Prins Hendrikkade stond een dames-portret... De meneer was nog jong... «Allemaal vrijen ze en trouwen ze" te voeren, welke precies de helft van de heele glaasjes zouden inhouden. De meesten ter vergadering waren echter tegen prijsverhooging en wilden liever verkleining der glaasjes. Donderdag a.s. zal weer een nieuwe vergadering wor den gehouden. Fabrieksiiitbreiding. In verschillende bladen heeft het bericht gestaan dat de groote Duitsche firma Krupp in onderhandeling was om in de buurt van Eindhoveu ter rein aan te koopen. De Parijsche «Matin" liet zich het bericht uit ons land seinen en bij de behandeling van de begrooting van Oorlog kwarn het zelfde gerucht reeds dadelijk tegen gesproken in de kamer ter sprake. Wij kunnen nu meedeelen dat niet Krupp doch de «Philips Metaallampen- fabnek" dezer dagen de koopakte gepasseerd heeft van ongeveer 16 hectaren bouwterrein, gelegen langs den Staatsspoorweg in de ge meente Strijp, onmiddellijk grenzende aan de gemeente Eindhoven. De terreinen zijn bestemd voor nieuwe fabrieksgebouwen, werkplaatsen en voor den bouw eener uitgebreide arbeiderswoningkolouie. We gaan te Parijs zeboe eten, schrijft het «Journal". De Parijsche abattoirs hebben juist een eerste zen ding van die gebochelde ossen ont vangen, die vooral op Madagaskar gedijen. Er zijn er genoeg voor de heele wereld: vier en een half millioen. Niet al de Madagaskareezen eten er van. Er zijn er, die beweren, van den zeboe af stammen. Te Parijs, zegt het «Journal", hebben we dat bezwaar niet en de bult van het dier moet heel malsch zijn. Aan den minister van land bouw, nijverheid en handel is een adres gezonden door het bestuur der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en der Vereeniging tot Bescherming van Vogels, waarin verzocht wordt, om het daarheen te willen leiden, dat de in bewerking zijnde Vogel- wet zoo spoedig mogelijk worde ingediend, opdat deze nog in dit zittingsjaar tot wet moge worden verheven. Dat sommige vogels vooreerst nog geen koude verwachten, bleek dezer dagen te Rijsen (Overijsel).'On langs hebben aldaar een paar hout- of woudduiven een nest gebouwd in een boom in den tuin van den notaris S. W. Zij zijri aan het broeden gegaan en er zijn een paar jongen voor den dag gekomen, die nu al veeren beginnen te krijgen en zich van tijd tot tijd op den rand van het nest nederzetten. De vogels hebben natuurlijk veel bekijks van de schooljeugd, die veel pleizier heeft in de vhegoefeningen der jongen. Een wolf ontsnapt. De inspecteur van politie Lokerse te Bloemendaal heeft onlangs een wolf gekocht om door kruising een politiehondenras te verkrijgen. Gioote schrik heerscht thans in de gemeente door bet ontsnappen van het gevaar lijke dier. Een milliouair zonder geld. De staalkoning Carnegie werd Zaterdag te New-York met zijn auto dacht Hein Dikkers «en ik... En ik..." «Zeg eens, jongeling" zei de meneer «je patroon heeft zich vergist, 't Is niet vier-en-dertig, maar zes-en-vijftig gulden zooveel... Dat hindert nou natuurlijk niks... Dat komt terecht... Maar 't is misschien voor beide par tijen makkelijker om 't niette splitsen... Dat geeft maar last... Hier is dus je nota... En hier eene nieuwe nota... Zie-je? Zes-en-vijftig, drie-en-twintig. En neem dus je geld weêr meê... Dan hoor ik dat later wel van meneer, hoor De enveloppe met de f 34,80 gleed weêr in z'n zak. En Hein Dikkers stond weêr in het schel-tjingelende rumoer van de groot stad... ...Kort geleden heb ik, in de volle drukte van het hartje der «city" een eigenaardig «kiekje" genomen van 't elkadr ontmoeten van twee men schen... De een was een magere, schamel- gekleede jongen, met schuwe, bangige oogen, die schichtig rondloerden... Telkens als schrikkend van een bekend gezicht te ontdekken... 't Was een bleeke jongen, en hij door een politieagent aangehouden, omdat zijn chaulleur te hard reed. Carnegie moest mede naar het politie bureau, waar hem een borgstelling van honderd dollars voor zijn chauffeur werd gevraagd. Carnegie trok zijn beurs en zocht zijn zakken na, maar moest verklaren, dat bij geen dollar bij zich had. Een paar vrienden, die bij hem waren, boden hem om strijd hel gevraagd bedrag aan, maar Carnegie weigerde: «liet is een slechte gewoonte geld te leenen," zeide hij. Daarop teekende hij een verklaring, waarbij hjj zijn paleis te New-York in pand gaf voor den verschuldigden borgtocht. De St. Nicolaasmiddag te Utrecht. Men meldt uit Utiecht: Met de gewone opgewektheid is hier ter stede gister(Maandag)middag St. Nicolaasdag gevierd. Het weer hield zich na twee uur heel goed, doch het was niet zoo druk als anders. De studenten gaven weer een en ander te zien, ditmaal echter vrij weinig. Een mooie groep was die van Groot-Nederland, den lof verkondi gende van het eigen lied. Een ander groep stelde voor de daders van den onlangs plaats gehad hebbenden diefstal van de brandkast in de spoorweghalte aan de Biltstraat vergezeld van den speurhond, die hen niet heeft kunnen opsporen. Zeer actueel w-as een groep Kamer leden in volle gala met opschriften als «Heemskerk, voorzichtig draaien," «Bestel uw costumes bij collega Van Manen," «We krijgen allen lekker vrij reizen," enz. Bekend is, dat de eerste autospuit van de Utrecbtsche gemeente bij een brand onlangs niet uitrukte. Hoewel deze spnit toen niet bepaald noodig was, lag de oorzaak in dat niet- uitiukken echter in het niet beschik baar zijn van een chauffeur De voor gestelde tweede auto-spuit werd onlangs door den Gemeenteraad ge weigerd. Hedenmiddag zag men haar echter onder veel lawaai voorgesteld, thans getrokken door vier paarden, wijl eer. chauffeur ontbrak. Ook werden Cook en Peary voorgesteld. Dit waren wel de voornaamste voorstellingen van heeren studenten. De oplichting van f30.000. Dinsdagmorgen 30 November j I. arriveerde in het Amstel-Hotel te Amsterdam een Amerikaan met name naar hij opgaf Charles F. Dick son, komende uit Cincinnati in Ohio. Het accent, waarmee hij zijn Engelsch sprak, bewees dat de nieuwe gast inderdaad burger van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika was. Mr. Dickson werd op 40 jaar ge schat bij was zeer kalm en beschaafd in zijn optreden, droeg zijn haar in het midden gescheiden en weiverzorg den, kortgekmpten knevel. Opvallend was een verschil in uitdrukking tus- schen zijn beide oogen. Ziehier zijn signalement, waarbij tevens gemeld zij, dat hier geen twee Amerikanen in het spel zijn, maar dat mr. Dick son alleen de zaken opgeknapt heeft. Dinsdagmiddag reeds, op denzelfden dag van zijn aankomst verzocht hij den tolk van het Amstel-Hotel met hem eenige diamanthandelaren te traan bezoeken. Het was echter reeds laat geworden en de tolk wees Mr. Dickson er op, dat de invallende duisternis de juiste waardeering der diamant zou bemoeilijken. All right! dan maar morgen bad op guren, regenachtigen herfstdag z'n handen diep gestoken in de zij zakken van z'n verkleurde overjas. Zijn hoed had-ie over zijn oogen getrok ken... Zoo sjokte hij voort... Onder z'n arm hield hij een pakje papiereu ge klemd... Blijkbaar rondbrenger van circulaires of zoo... Stumper, die van ochtend tot avond rondstapt, tot z'n voeten, in de ijzerharde, grove schoe nen, niet meer voortkunnen... Hij ergens, in een zijstraatje, voor een cent of wat een bordje soep of kool gaat eten... Om dan weêr te zwerven... te zwerven... Want in dit hokje, waar-ie, met eenige andere half-have- loozen, slaapt, kan-ie eerst om elf uur terecht... Eu dan is 't zoo benauwd, zóó muf... En centen om in de gelagkamer van de slaapsteê te zitten heeft-ie niet. En van den armoed-zaaier, die nog worstelt tegen den Yeenhuizen-tocht, motte-ze in de slaapstee niks-hebben ook... Zoo'n «armoedzaaier", zoo'n blikken-domenee, die geen borrel lust... «Houd 'm maar in de gaten," had een van de gasten al eens gezegd tegen den waard... En baas Lenting was 't volkomen eens... met zulke stiekemerts mot-je oppassen... «De volgende maand"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2