BINNENLAND. Een prachtige genezing. Plaatselijke Berichten. RECLAME. De rheumatlek maakt het een moeder van tien kinderen onmogelijk te loopen. Zij werd genezen door de Pink Pillen. Mejuffrouw J. P. Laurüssen, die bij de Belgische grens woont, te Ulicoten, gemeente Baarle-Nassau, wijk G, no 65, en moeder is van tien kinderen, heeft, naar men begrijpen zal, bare beenen noodig om haar talrijk gezin te kunnen verzorgen. En deze arme vrouw, yerlamd door rheumatiek, leed zoo hevig dat zij niet loopen, zich niet bewegen en zich niet met haar nuishouden bezig houden kon. Na beproefd te hebben zich te genezen met eenige daartoe aangewezen middelen, maar die haar even zoo ziek lieten, heeft mej. Laurijssen met het grootste succes van de Pink Pillen gebruik gemaakt. Zij heeft ons dezer dagen geschreven om ons haar volkomen genezing mee te deelen en ons te zeggen dat zij nooit zoo gezond ge weest is als sedert zij de Pink Pillen heeft gebruikt. Alle rheumatiekiijders voelen in dezen tijd hunne pijnen meer dan in welken anderen tijd van het jaar. Het slechte weer heeft daar eenige schuld-aan, het leven binnenshuis, het gebrek aan beweging, doen er veel toe. In den winter eet men meer om meer warmte te hebben en de afscheiding heeft slecht plaats, want men neemt minder beweging. Het bloed wordt dus met vergiften belast die de rheumatische pijnen te voorschijn brengen. De Pink Pillen zuiveren het bloed, zij verlossen het van de onzuiver heden en de vergiften die er in zijn. Zij ge nezen de rheumatiek, en de rheumatiek kan alleen genezen worden zooals de Pink Pillen dit doen, dat wil zeggen door de zuivering van het blond. De Pink Pillen zijn ook zeer goed tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De Woensdag-zitting deed aan schouwen het tragisch-comisch tooneel van een jong, niet-onbekwaam, niet- onsymphatiek afgevaardigde, bezig om wat er nog van zijn «prestige" in de Kamer (zijn eigen club inbe grepen rest, te verspelen. De heer Duys bad de belangen der beambten bij de departementen (boden, c. dbepleit en was boos geworden wijl de minister had ver klaard dat hij zich geen beambten liet opdringen. Hij, minister, zou kiezen wie hij wil Niet de menschen, die «de heeren boden" begeeren. O zooroept heer Duys uit. Maar nu ge zoo praat, zal ik u eens wat anders zeggen. Ik heb gehooid... zeker weet ik 't niet... dat gij iemand cuncierge aan het departement hebt gemaakt wijl bij lo. katholiek is, en 2o. als ex-wachtmeester, onderwijzer van uw zoon (een reserve-luitenant). Van «hooren zeggen" had de beer Duys... erkende bij zelf. dit praatje uit de bodenkamer. En hij schaamt zich niet om 'tin het openbaar debat van het Nederlandsche Parlement te brengen. De minister bepaalde zich tot een kort, koel bezadigd woord van pro test En ik geloof stellig dat de parlij- genooten-kamerleden van den heer Duys zijn optreden zullen afkeuren. Maar tot zulke enoimiteiten brengt de «atmo^pheer" der S D. A. P.; de gewoonte om er maar op-los teinsi nueeren. Waar en onwaar, rijp en groen; als men maar hekelen kan! Op den kop van-Jut der snoode «bourgeoisie"Van die infectie is de arme beer Duys een derslachtollersl... Men poge hem te redden voor 't te laat is. Est periculum in moral... En ik geloof dat er te veel goeds, te veel echte liefde voor recht en waar heid in het hart van dezen oristui- migen jonkman sluimert, dan dat 't niet te betreuren zou zijn als 't met bem »mis-liep". Waarop het moment, overgroot» kans voor bestaat!... Hij spiegelt zich aan zijn geestver want Vliegen. De wijze, waarop deze, bij Binnenlandsche Zaken, eene «bloemlezing" hield uit den jongsten jaargang van «Het Volk" (staking te Breda, de Ginnekensche agentjes voor de deur van zekeren fietshandelaar; het hardhandig optreden der politie tegenover allerlei menschen; bet ver bod, te Maastricht, om 's avoods na 6 uur, te venten, luidkeels of anders, etc. etc.) 't vormt «stof" genoeg om een sociaal-democraat tot gewei dige explosiën van oratorisch vuur werk te brengen.Maar de heer Vliegen besprak dat alles zoo rustig, helder, kalra-zakelijk, beschaafd, dat 't een lust was om 't te beluisteren als goed staaltje vanboe men over zulke dingen kan, moest, hoort te spreken, zeker in de Kamer. Daar zou men van soc.-democratiscb standpunt bezien heel wat verder meè komen. Slechts waar de heer Vliegen zekere Maastrichtsche rede van jhr. Ruys aanroerde, liep bij wat «warm". De heer Ruys de Beerenbrouck Jr., de zoon van den Limburgschen gouver neur, is niet slechts uiterlijk, maar ook innerlijk het evenbeeld zijns vaders: een even heftig man van cholerisch temperament. Geen wonder dus dat de brokjes, door den heer Vliegen voor gelezen uit eene te Maastricht gehouden verkiezingsrede des heeren Ruys, waarin Links om de ooren krijgt dat de stukken er bij vliegen, den Gulpen- schen afgevaardigde prikkelde. De heer Vliegen, van zijn kant, wordt nooit zichtbaar boos. Als schertsend, als gold 't allervermakelijkste grappig heden, leest hij zulke fragmenten voor... En zijn breed, goedig joviaal, kleurig baardgezicht met de vroolijke donkere oogen glanst dan van pretUitdagend sarrend is de heer Vliegen nooit. En met den heer Ruys kwam 't dan ook niet verder dan een stuk of wat driftige woorden van den Gulpenaar, die den breeden glimlach op Vliegen's trekken iet vermochten te verjagen... Dan hadden we de quaestie, bij Binnenlandsche Zaken, van de Ba- ronielaan te Breda. En hierbij ge schiedde 't dat de premier (gelijk hierboven gezegd) werd aangevallen door den Chr. Historischen mr. Van Idsinga, gelijk (doch minder pijnlijk voor zijn Rechtscb hart) ook mr. Tyde man bad gedaan. De Regeering heeft vernietigd het Raadsbesluit van Breda tot aankoop van de Baronielaan en het Engelbert van Nassauplein aldaar. Ge deputeerden vonden 't goedTete- ringen, Ginneken en Princenhage pro testeerden. De minister liet Breda waarschuwen; 't hielp niet. Toen lokte hij hel Koninklijk Besluit tot vernie tiging uit. Waarom? Wijl de minister vreesde dat deze aankoop conflicten zou berokkenen. De belangen der bur gerrechtelijke eigenaresse zouden in conflict komen met die van de ge meente, bij wie het publiekrechtelijk beheer van den weg immers berust. Bij het leggen van buizen voor gas- en waterleiding, van riolen etc. zouden de poppen aan 't dansen gaan. Doel, dus, van de vernietiging: 't beletten dat de Baronielaan oveiging aan eene gemeente, wier invloedsfeer door dien aankoop buiten haar publiek i echtelijk gebied wordt uitgebreid. Geenszins, aldus de minister om den eigendom van den weg in handen te spelen van Teteringen, Ginneken en Princenhage. Maar nu komen de heeren Van Idsinga, Tydeman en ook Vliegen, en roepen luide: «Gij randt de autono mie der Gemeenten aan Zijt gij een waardig volgeling, in deze, van Groen En door het lorgnet, dat aan den strak- omgebogen arm, de hand om klemt des heeren Van Idsinga, keek dezen den premier, in starre verba zing, aan 't Was een ietwat penibel moment voor den chef van het allerjoligste kabinet. Heel sterk was in do avond zitting inr. Heemskerk's verdedi- diging niet. De gemeenten evenmin als de Staten mogen invloed op el- kaars gebied krijgen, anders raken de poppekens aan 't dansen Een principe, waarover de convivae van het oer conservatieve «Eilandje" zich zouden verheugd hebben! Men ziet: «het bloed kruipt... en wat daarop volgt.,. Volgens deze redenering ware anexatie van eene kleinere door eene grootere gemeente voor-altijd uitge sloten! Overigens vond Z. Exc. dat Breda, ondanks den «wenk van hooger-hand"gekocht hebbende niets beters verdiende dan 't heeft ervaren. Voorts stip ik nog aan het vruchte- looze der poging van jhr. Van Nispen (Rbeden) om te doen behouden de vergunning voor drankverkoop aan weduwen en weezen van vergunning houders ook al is het maximum over schreden. Meer succès had de heer Henkemans met zijn zeker verstandig advies om bij de herziening der Armenwet de ver schillende vereenigingen van liefdadig heid tot een centralen raad te ver eenigen. Nog stip ik, van Binnenlandsche Zaken, aan dit vermeldenswaardige, dat de minister de zoo urgente quaestie der watervoorziening te plattenlande wil bevorderen en steunen, en wel in de richting als de in wording zijnde commissie van advies 't daarmee eens is der vorming van naamlooze vennootschappen door de gemeenten. Dit is een van de weinige «vrucht bare resultaten» der eindeloos lijkende debatten van de wintercampagne 1909, dewelke u de Fransche uitdrukking van «mer a boire» telkens zeisscherp in het vermoeide brein brengen I... Mr. ANTONIO. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 21 December 1909, des namiddags te half 2 uur. 1. Benoeming van een lijdelijk bui tengewoon leeraai in de Hebreeuwsche taal aan bet Gymnasium. 2. Benoeming van een Curator aan het Gymnasium (vac. Mr. J. Heyligers). 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school aan de Puntenburgerlaan. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school aan de Koningstraat. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een adres in zake de schoollocaliteiten voor de Hoogere Burgerschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot liet verleenen van eene subsidie aan de vereeniging «Kinder voeding." 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen tot bouwland van een perceel nabij Birk- boven. S. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eene gratificatie aan den boschbaas Jansen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de adressen lot verbetering van den Bisschopsweg, Wolfertstraat, le en 2e Wolferldwars- straat, Dalstraat, Gaslaan, Ouden Soesterweg en Isseltsche weg. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien en publiek verkoopen van eenige hoornen staande in het plantsoen en op «ma Retraite". 11. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de «Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen", tot gedeeltelijk ontslag van erfpacht. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol verhuring van de directeurswoning van de voormalige gasfabriek. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting voor het dienstjaar 1909 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging van hun college tol het aangaan van eene tijdelijke geldleening (dienst 1910). 14a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van de Algemeene Commissie voor Kinderverpleging en kinderbe scherming te Utrecht houdende ver zoek om subsidie. 15. Vaststelling 4e aanvulbngs- kohier inkomstenbelasting dienst 1909. 16. Benoeming van twee leden van bet Burgerlijk Armbestuur wegens aftreding van de heeren A. H. van Kalken en I. ter Schuur. 17. Benoeming van twee leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gemeentereiniging wegens aftreding van de heeren H W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst. 18. Benoeming van twee personen bedoeld in art. 1 der verordening, op bet beheer en den dienst van de Gemeentereiniging te Amersfoort. 19. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de fabricage, wegens aftreding vao de heeren A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en H. Kroes 20. Benoeming van vier leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek wegens aftreding van de heeren A. A. Hamers, N. Vels-Heyn, C. J. Plomp en W. Salomons. 21. Benoeming van vier leden van de Commissie van Toezicht in het beheer van Birkhoven, wegens aftre ding van de heeren A. M. Tromp van Holst A. H. van Kalken, C. J. Plomp en H. Kroes. 22. Benoeming van twee leden van de Commissie vari wetgeving, wegens aftreding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. 23 Benoeming van vijf leden van de reclamecommissie inzake plaatse lijke directe belasting naar het inko men, dienst 1910. 2S Benoeming van een curator van het Gymnasium, wegens periodieke aftreding van Ds. J. G. Kam. 25. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs, wegens aftreding van Mr. A. van Traa. 26. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens aftreding van de heeren N. Vels-Heyn, C. M. M. Vermoleu en J. Bolk. 27. Benoeming van 8 leden van de Commissie tot wering van school verzuim wegens aftreding van de heeren J. A. Stoopendaal, J. van Eeden, F. F. Spiekerman, J. van der Horst, A. Veen, M. van Lingen, G. Dekker en Th. C, Bianchi. Kapitein W. van der Koogh van het le regiment Veldartillerie behaalde te 'sGravenhage de acte Wiskunde Middelbaar Onderwijs (K 1). Dinsdag a s. gaat in «Amicitia» O! die Luitenants! door het Holl. Tooneelgezelscbap van Gebr. van Lier. In het 2e bedrijf wordt door een paar ras echte Ameiikatien de origineele Cake-Walk gedanst. Bij de Donderdag te Tiel ge houden aanbesteding van het verbouwen der ambachtsschool was laagste in schrijver W. van Genderen alhier voor f 29,509. Tot kapelaan aan de parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart is door de Aartsbisschop van Utrecht benoemd de heer Th. J. M. v. Rossum, thans assistent le Houten. Hedenavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabi ieken ten stad huize in openbare zitting. De heer J. G. T. Deltmeijer, kortelings aangesteld tot keurmeester der visch. heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Tot plaatsvervangend griffier bij het Kantongerecht alhier is benoemd Mr. C. M. van Voorst Vader. Volgens advertentie in dit num mer vangt de vereeniging lot uitdee ling van warme spijs aan behoeftigen a.s. Maandag baar liefdewerk aan. Ook «Kindervoeding» zal dien dag haar eerste maaltijd geven. De prijs der deze week aan de botermijn aangevoerde gezouten boter liep van fl.36 tot fl.42, die der on gezouten boter van fl.42 tot fl.48. Totaal werd 5575 kilo aangevoerd. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Ameis- foort, over de eerste helft van Decem ber 19u9. Mad. v. Hekkert Amersfoort. Mevr. Kingman Breda. W. C. Broekhuizen Deventer. Lommerts Groningen. W. Punten Grouw. Wed Lokhorst Stoutenburg. H. Wijnmalen New.-York Mad. L. Catherine Chury Harcourt. J. Snijders Osterfeld. P. Deus Amersfoort. Boukentar Breda. Clovingne Rotterdam. Harm H. Matshaagen Mej. C. Mourik De uitvosriug van Toonkunst j.l. Donderdagavond is een schoone belofte geweest voor de toekomst, altijd wanneer de heer Petri het koor op de nu verkregen sterkte vermag te houden, hetgeen zeer zeker niet aan hem zal liggen. Het concert werd geopend met de uitvoering van Handel's treurmarsch in C. door de oikestklasse der muziek school, voor deze gelegenheid met eenige dilettanten versterkt. Publiek en koor hoorden staande deze marsch, in memoriam van den oud-voorzitter der afdeeling Mr. J. Heyligers, aan. Daarna kregen we de mis in C van Beethoven te hooren, gevolgd door Gade's Kreuzfahrer. Van de solisten voldeed ons de bas, de heer Caro het beste, zoo wat fraai geluid als wat voordracht betreft. Ook me vrouw Gude-Petri zong zeer mooi, wat wij van den tenor den heer De Bruyn niet kunnen getuigen. Wellicht was een kleine vprkoudheid daar de oorzaak van. Het koor was over het algemeen goed in sommige gedeelten zelfs uitmuntend, waarvoor een woord van hulde aan den directeur, die het in korten tijd tot op deze hoogte wist te brengen. De Handelsreizigersvereeniging «Ons Belang" alhier, richtte zich heden tot den Directeur-Generaal der Poste- lijen en Telegrafie met het verzoek, de eerste postbestelling tijdiger te doen plaats hebben. Zij verzocht de ver schillende colleges en vereenigingen, welke geacht kunnen worden belang te hebben bij een betere regeling dezer bestelling, zich tot zijn Hoog EdelGestrenge te richten met een adhaesiebetuiging in deze. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 19 Dec. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. H. L. Oort van Utrecht. Collecte voor de Gustaaf Adolfvereeniging, Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandei. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Vereen, van Emer. pred.. Wed. en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. De vertrekken voor Prinses Juliana. Het kortstondig bezoek van nog geen 2 volle uren door H M. de Koningin gister aan de residentie gebracht geldt, naar wij vernemen, alleenlijk de bezichtiging van de voor Prinses Juliana in het Koninklijk Pal°is geheel nieuw ingerichte vertrekken. H. M. wilde persoonlijk, vóór hel Hof definitief naai de residentie terug keert, de inrichting dier vertrekken die dezelfde moeten zijn als die, welke eertijds voor Pi inses Wilhelmina bestemd waren in oogenschouw nemen en desgewenscht nog de noodige veranderingen doen aanbrengen. Prov. Staten van Utrecht. Bij de Donderdag gehouden stem ming voor een lid van de Prov. Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amerongen (vacature wijlen baron Van Heemstra) waren 3710 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren N. van Os Fzn. (anti-rev.) 1718 stemmen F. Labouchère (chr.-hist.) 1123 stem men en G. P. J. Versieegh (hb )869 stemmen; zoodat bersteaimiug moet plaats hebben tusschen beide eerst- genoemaen. De in 't begin van dit jaar te Scberpenzeel opgerichte tuinbouw- vereeniging «Horticultura" zal een proeftuin aanleggen op een stuk weide grond, ter grootte van één Hectare, zeer gunstig gelegen aan den straat weg op 25 minuten afstands van het station WoudenbergScherpenzeel. Deze grond, toebehoorende aan jhr. S. de Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland, is door den eigenaar, die zeer ingenomen is met het streven der vereeniging, op zeer vonrdeelige en gunstige voorwaarden daartoe afgestaan. De heer Ide heeft een plan en teekening voor den proef tuin gemaakt. Het diep omspitten van den grond, het graven van een sloot, het maken van een rasterwerk, enz. worden door jhr. Van Citters bekostigd; de ver eeniging zal daarvoor een kleine rente en voor den grond een zeer matige huur betalen. De bedoeling is in dezen proeftuin appelen, peren, pruimen, perziken, bessen, frambozen, aardbeien, enz. te kweeken. Rouillonblokjes. Een nieuwe tak van nijverheid wordt uitgeoefend door de fabriek van gecon centreerde levensmiddelen aan den Scboterweg 176 te Haarlem, en wel de fabrikatie van Bouillonblokjes en Soeptabletten. De producten van deze fabriek worden geregeld naar de meeste landen van Europa en Amerika verzonden en vinden in het buitenland goeden aftrek, daar zij uitmunten door eeo hartigen smaak, dien zij verkrijgen door het extract van onze heerlijke Hollandsche groenten, waarmede zij bereid worden. Ook in ons land worden deze produc ten meer en meer gewaardeerd en is men dus voor het gebruik ervan niet meer op uit het buitenland geïmpor teerde artikelen aangewezen. Ook onze landbouw profiteert min of meer bij den vooruitgang dezer inrichting. Dc oplichting van f 30,000. Een bericht uit Gothenburg, d.d. Maandag, zegt, dat de politie den man op 't spoor is, die te Amsterdam

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2