BIJVOEGSEL NIEUWE AMERSFOORTSGHE COURANT Voornaam van ZATERDAG 18 DECEMBER. BEHOORENDE BIJ DE BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. RAADSTUKKEN. TUI VERS MAGAZIJN Stokpaarfljes-LelienmelE-Zeep BRUSSEL, 17 Dec. (Reuter). Leo pold, koning der Uelgen, is Donder dagnacht te 2 u. 35 in. overleden. Leopold II van Saksen-Coburg en Gotha, geboren in 1835, besteeg bij den dood van zijn vader in 1865 den Bel gischen troon. Reeds als kroonprins gaf hij in den Senaat, van welk lichaam hij in 1853 lid werd, in zijn redevoeringen blijk van zijn scherpen blik op handels- en industrieel gebied. In 1876 riep hij een internationaal geographisch congres te Brussel bijeen, om te beraadslagen over de mogelijkheid van een nader onderzoek van Afrika en de ontginning van de natuurlijke hulp bronnen van het zwarte werelddeel. Toen Stanley door zijn bekende tochten een weinig den geheimzinnigen sluier had opgeheven, welke tot nog toe vooral over Midden-Afrika hing, besloot koning Leo pold tot stichting van den Congostaat, welks souvereiniteit hem in 1885 werd opgedragen. Vier jaar later vermaakte hij België bij testamentaire beschikking den onaf hankelij ken Congostaat als kroon kolonie. Voortdurend heeft hij zijn krachten gewijd aan de bevordering van den bloei van den buitenlandschen handel van zijn land, en trachtte hij den ondernemings geest der Belgen op te wekken en aan te wakkeren. In de binnenlandsche politiek trachtte hij naar een oplossing in liberalen zin der kiesrecht- en legerquaesties. Uit het huwelijk met Maria Henriette van Oostenrjjk (1853 tot 1902) werden een zoon, de in '69 gestorven prins Leopold, en drie dochters geboren. De oudste, prinses Louise, leeft ge scheiden van haar echtgenoot prins Philippe van Saksen-Coburg; de tweede dochter, prinses Stephanie, weduwe van den Oostenrijkschen kroonprins Rudolf, hertrouwde in 1900 met denllongaarschen graaf Lonyay; terwijl de jongste dochter Clementine ongehuwd bleef. Daar in België slechts de mannelijke opvolging erkend is, gaat de kroon over op de familie van 's Konings broeder Philippe, graaf van Vlaanderen, die in 1905 over leed; diens zoon, prins Albert, in 1875 geboren en gehuwd met Elizabeth van Beieren, is dus de aangewezen troon opvolger. De koning ligt gekleed in de uniform van luitenant-generaal. De gravin van Vlaanderen, de prinsessen Albert, Ste phanie en Clementine, knielen snikkend aan het hoofdeinde van het doodsbed, prins Albert staat, eveneens snikkend, aan het voeteneinde. Prinses Louise zal hedenavond aankomen. De laatste wil des konings vormt een lijvig boekdeel. De pastoor van Laeken verklaarde, dat hij het H. Oliesel niet nogmaals toediende, wijl hij het reeds had gedaan. Het is nog niet bekend, wanneer het lijk naar Brussel zal wor den overgebracht. De begrafenis zal plaats hebben in de Sainte Gudule. De koning heeft een trek van volmaakten ernst op het gelaat. De gravin van Vlaanderen en de prinsessen Clemmentine en Stephanie verlieten het paleis te 7.10 uur; de baronnes Van Vaughan vertrok te 7.50 uur naar Ballincourt. Alle pogingen om haar te interviewen waren vergeefs. De minister van buitenlandsche zaken deelde officieel aan de souvereinen en staatshoofden het overlijden des konings mede. De nationale vlag wappert half- stoks aan de ministeries en andere open bare gebouwen. Op tal van particuliere huizen werd de vlag met krip omfloerst uitgestoken. De gemeentelijke schouw burgen zijn hedenavond gesloten. Gisteravond hield „Handel en Hij- verheid" haar gewone maandvergadering in „de Zwaan", onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. Nadat door den heer Van der Wal de notulen van 12 November waren gelezen en goedgekeurd, kwam punt I aan de orde: „Verslag van de commissie tram AmersfoortSoest". Bedoelde commissie bestond uit drie leden, de heeren Van Achterbergh, Van der Wal en Van der Meide. De laatste is rapporteur en leest het rapport, dat o. a. de verdienste heeft kort te zijn, voor. Twee vragen heeft de commissie zich gesteld. Is het verkeer tusschen Amers foort en Soest van dien aard, dat een tram noodig is en zoo ja, voorziet het plan Krieger dan in de behoefte. Om nu eenigszins een denkbeeld te verkrijgen hebben de genoemde heeren op verschillende punten het verkeer tus schen Amersfoort en Soest gecontroleerd en zijn tot deze uitkomst geraakt, dat er bij de wachtpost aan den overweg per dag gemiddeld 222 fietsen, 170 voet gangers, 6 rijtuigen, 60 vrachtwagens en 15 auto's passeeren en bij de halte Vlas akkers 125 fietsen, 127 voetgangers, 7 rijtuigen, 7 auto's en geen vrachtwagens. Uit deze gegevens maar bij benadering het aantal passagiers voor een eventueele tram te bepalen gaat niet. Hoogstwaarschijnlijk zullen er per centsgewijze meer lieden gebruik van maken dan van de Amersfoortsche tram, omdat de afstanden grooter zijn. Een tram zou ongetwijfeld prettig zijn, doch of hij winst zou kunnen afwerpen, is de vraag. Een paardetram voldoet naar de mee ning van de commissie niet meer aan de eischen des tijds. waarom ze het plan Krieger niet durft aan te bevelen, als zijnde te gebrekkig en een beletsel voor een uitgebreid plan. Een lid merkt op, dat de cijfers fictief zijn en dat men er geen conclusie uit kan trekken. De rapporteur antwoord, dat de tram niet in de behoefte van den handel kan voorzien en dit moet toch, zal het wat opleveren. Bij do dis cussie dwaalt men van het rechte pad, waarop de leden door den heer v. d. Wal weer gebracht worden door zijn opmerking, dat H. en N. alleen heeft te antwoorden, hoe het over het plan Krieger denkt. De heer Oosterveen geeft in overweging de conclusie in de volgende verg. te trekken. Dit wordt aangenomen. IngekomenEen bede om hulp van den enquêteur. De kaarten komen niet binnen. De voorzitter vraagt nu, wie een paar lui wil bezoeken om ze aan te sporen de vragen te beantwoorden; No. 19. van Weg met den woeker; 3 exemplaren van het maandschrift van het Centraal Bur. v. d. Statistiek; De bekroonde prijsvraag uitgeschreven door den Middenstandsbond. De toestan den, waarin kooplieden en industrieelen zich bevinden, worden in dit werkje, dat bij den voorzitter voor 10 cent ver krijgbaar is, beschreven; hierom is het zoo belangrijk en kan de lezing den middenstanders niet genoeg worden op het hart gebonden. Een schrijven van de Afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Typografenbond. Voor kennisgeving aangenomen, omdat het Bestuur om beurten bij de leden laat drukken. Een schrijven met lapje stof. Burgers en buitenlui moeten uitdrukkelijk ge waarschuwd worden tegen een paar sluwe bedriegers, die ellewaren veel te duur verkoopen en bovendien de maat niet geven. Een schrijven van den heer Gordijn om vliegproeven in Amersfoort en om streken te ondernemen. Dit zou onge twijfeld duizenden naar Amersfoort trekken. De voorzitter deelt mede, dat de heer Berns als bestuurslid zijn ontslag heeft genomen. Verder zegt hij, dat hier geen be zwaren tegen 't gebruik van 't stuiver stuk zijn te berde gebracht, waarom hij voorstelt 't schrijven van Handelsbelang voor kennisgeving aan te nemen. De heer Douma vraagt of hier geen publieke telefoon op het perron kan komen. Deze zaak is reeds bij de Kamer van Koophandel aanhangig en zal ook door H. en N. worden onderzocht. Ook vraagt hij of hier geen expediteur is en waarom niet? Na eenige discussie hierover sluit de voorzitter de vergadering. Bij het te Arnhem gehouden examen voor apothekers-adsistent •daagden o.m. onze beide stadgenooten de dames A. L. de Tourton Bruyns en L. J. J. Vermolen, Middelbaar onderwijs. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betredende een adies in zake de schooWokaliteiten voor de Hoogere Burgerschool. Wij hebben de eer U hierbij sveder aan te bieden het in onze handen gestelde adres van het personeel dei Hoogpre Burgerschool, in zake de lokaliteiten der school Adressanten halen in het slot van de bij het adres behoorende toelichting een passage aan uit het Verslag van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, waaruit blijkt dat ook bij ons college de overtuiging bestaat, dat voorziening in deze loodig is. Het is ons college niet wel mogelijk, onder de tegenwoordige omstandig heden, U tbans een weloverwogen en voor de Gemeente aannemelijk oorstel te dezen opzichte te kunnen 1oen. Uit onsschrij>en van 11 Novem ber 1909 afdeehng I. no. 1567, is U bekend, dat door ons pogingen zijn aangewend tot overname van de Hoogere Burgerschool door het Rijk en tot stichting door de Gemeente, met hulp van Rijk en Provincie, van een Handelsschool met daaraan ver bonden avondcursussen. Op de hierop betrekking hebbende missive van ons college aan den Minister van Binnen landsche Zaken kon niet worden teruggekomen, alvorens de ontwei p- Staatsbegrooting voor 1910 verscheen. Geljjk U waarschijnlijk bekend is, wordt door den Minister van Binnen landsche Zaken eene nieuwe regeling der subsidieering van gemeentelijke Hoogere Burgerscholen voorgesteld, terwijl waarschijnlijk tevens gelegen heid zal worden geschapen om van buitenleerlingen, hetzij direct, hetzij indirect, een hooger schoolgeld dan van kinderen, wier ouders in de Gemeente gehuisvest zijn, te heffen. Of de voorgestelde wijze van subsi dieeren zal worden aangenomen, is nog onzeker. Eveneens slaat het niet vast, dat de bevoegdheid tot veran- lering van de schoolgeldheffing voor buiten leerlingen met behoud van Ie Rijks-subsidie zal woiden gege ven. Mocht dit het geval zijn, dan zal uwe vergadering moeten overwegen >f hiervan door de Gemeente gebruik zal worden gemaakt. Dat een hoogei schoolgeld voor buitenleerlingen op hun aantal invloed zal uitoefenen, taat vast; hoe groot die invloed zal zijn, is te eenen male onzeker En juist dit laatste is van het meeste belang ten aanzien van de beslissing in zake de lokaliteiten der school. Zoodra de Staatsbegrooting is vast gesteld, stellen wij ons voor, terug te komen op de eventueele overname van de school door het Rijk en de stichting van de Handelsschool. In dienzelfden tijd knnnen even tueele maatregelen tot wijziging der schoolgeldheffing voor buitenleerlingen oorbereid worden, opdat, indien er geen kans bestaat op overname der school door het Rijk, tijdig die maat regelen kunnen worden ingevoerd. Het schijnt ons niet verstandig toe. eene beslissing ten aanzien van het schoolgebouw te nemen, indien de gevolgen van die schoolgeldheffing in het bijzonder op het aantal buiten leerlingen nog volkomen onzeker zijn. Er worden bovendien indien wij wel ingelicht zijn in onze Gemeente pogingen aangewend, op andere wijze tot de stichting van een Handelsschool te geraken. De plannen daartoe zijn ons college niet bekend maar het is zeker, dat eventueele stichting van een dergelijke school invloed zal uitoefenen op de bevolking derlloogere Burgerschool Dien invloed eenigszins te bepalen, is volkomen onmogelijk, omdat het van de orga nisatie dier school zal afhangen of zij vele leerlingen van de Hoogere Burgerschool tot zich zal nekken, dan wel door een andere schooljeugd bevolkt zal worden. De al of niet tot stand koming eener Handelsschool hetzij van gemeentewege, hetzij van particuliere /.ijde zal bovendien van invloed moeten zijn op de organisatie van de z.g. vervolgklassen der Jongens school le soort aan de Heerenstraat. Wij zijn van oordeel, dat eene weloverwogen beslissing ten aanzien van het gebouw eerst kan genomen worden, indien ten aanzien van de bovengenoemde punten meerdere ze kerheid bestaat. Onder deze punten hebben wij niet vermeld, hoewel eveneens daarmede in verband staande, de eventueeleopriehting eener Hoogeie Burgerschool te Bussum, Harderwijk en andere Gemeenten, omdat bij de voortdurend steigonde behoefte aan Middelbaar onderwijs wel gedurende de eerste jaren in verschillende in de nabijheid liggende Gemeenten plannen voor een Hoogere Burger school zullen ontstaan en hierop bezwaailijk door de Gemeente gewacht kan worden Ook den invloed af te wachten van de wijziging der wet op het Middelbaar onderwijs, waar door bijzondere Hoogere Burgerscholen subsidie kunnen krijgen, lijkt ons niet mogelijk. Maar wel moet naar onze meening zekerheid bestaan ten aanzien van de organisatie van het onderwijs in deze Gemeente, alvorens een besluit tot ver bouwing der Hoogere Burgerschool of 'ot den bouw van eene nieuwe school kan worden genomen. Daarbij zal dan tevens overwogen moeten worden of de Gemeente groo- tendeels ten behoeve der buitenleer lingen geheel op eigen kosten een nieuw schoolgebouw zal inlichten, dan wel of hiertoe ook door het Rijk steun zal worden gegeven. Voor zooveel noodig zij nog opge merkt, dat de opmerkingen door adres- vanten, in de bij hun adres behoorende Memorie niet alle door ons onder schreven worden. Wij hebben op grond van het boven staande de eer U in overweging te geven, het adres voorloopig ter zijde te leggen. De commissie tot bijstand in het beheer van vBirkhoven" zond het navolgend advies aan Burgemeester en Wethouders. Het Dag. Best zich daarmede ge heel vereenigend stelt den Raad voor hen te machtigen om te handelen als daarin is voorgesteld: Onder de perceelen, behoorende bij het landgoed Birkhoven is begrepen een stuk grond, kadastraal bekend sectie D no. 1720, groot 2 95.75 H A., gelegen nabij de terreinen van de H. IJ S. Maatschappij en derhalve geheel afgescheiden van de overige tot Birkhoven behoorende terreinen Dit perceel is begroeid met zeer slecht gevormd eiken en berkenhak hout, terwijl de bodem indertijd zoo slecht en onvoldoende bewerkt is, dal van de tegenwoordige beplanting nim mer eenig goed resultaat te verwach ten is. In bet voorjaar van 1909 is het hout als 8-jarig hakhout verkocht geworden voor f 76.50, 't geen dus met eene jaarlijksche opbrengst van f9.50 gelijk staat. Het perceel heeft bij aankoop gekost f 924. De kwaliteit van den grond is zoo danig dat deze na de noodige be werking zeer goed als bouwland ver huurd kan worden. Hiervoor zal het land eerst omgespit en zullen de aan wezige stammen en wortels verwijderd moeten worden. Vervolgens moet eene bemesting met kunstmest volgen en daarna eene beplantiug met lupinen. Nadat deze in het najaar van 1910 ondergeplant zijn, kan de giond met rogge bezaaid worden, die in het najaar van 1911 verkocht kan worden Daarna kan het land als goed bouw land verhuurd worden. De kosten van deze bewerking worden geraamd op 1 909. De opbrengst van de rogge kan op f250 geschat worden. Het bouwland zal hoogstwaarschijnlijk tegen f 0,06 per roede (14.2847 12) en per jaar verhuurd kunnen worden, zoodat eene jaarlijksche opbrengst van f 125.46 te verwachten is. Wij hebben de eer U in overwe ging te geven den gemeenteraad voor te stellen u machtiging te geven het genoemde stuk land op de boven- aangegeven wijze tot bouwland gereed le maken. Eigendommen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien en publiek verknopen van eenige boomen, staande in het plantsoen en op »Ma Retraite". Wij hebben de eer u hierbij aan te bieden een voorstel om ons te machtigen tot het rooien en publiek doen verkoupen van eenige boomen, slaande in het plantsoen en op »Ma Retraite". In het plantsoen moeten de volgende doode boomen vallen tegenover de Heerenstraatdrie lariksen, nabij de brug aan de Hendrik van Viandenstraat: drie iepenboomen, tegenover de Gabrie Mehen-school een beukenboom en een eschdoorn, tegenover de Molenstraat: een berken boom; voorts eenige boomen, die nog niet dood zijn, maar aan den voet in slechten toestand verkeeren, waardoor zij gevaar voor het verkeer opleveren, t. w. nabij de voetbrug naar de Van Ascb van Wijckstraateen zware iepenboom, nabij de waterstoep aan de Zuidzijde van de oude algemeene begraafplaats: twee zware iepenboomen. Ter laatstgemelde plaatse bevinden zich een veertiental dunne kromme kastanjes en eschdoorns die nimmer een mooie groep boomen doen ver wachten en die het aanzien van dat deel van hel plantsoen ontsieren. Eene verfraaiing kan aldaar worden aangebracht door deze boompjes te rooien en te vervangen door eene nieuwe beplanting met coniferen, op de wijze als tegenover het St. Pieters- en Bloklands gasthuis. Aan de Noordzijde van den toren aan den Kleinen Koppel staat een iepenboom, die dat monument ontsiert en zijne dakbedekking benadeelt. Eene verwijdering van dien boom wordt hoogst wenschelijk geacht. Op het terrein, bestemd voor den Gemeente-reinigingsdienst moeten vier beukenboomen en een esch gerooid worden. Zij beginnen reeds blijken te geven, niet bestand te zijn tegen de in de onmiddellijke nabijheid ver zamelde meststoffen. Een kwijnende sparreboom, tot diezelfdegroep boomen behoorende, is het verkeer naar de mestplaats hinderlijk en moet bet lot van zijne buren deelen. De hierboven bedoelde boomen zijn met een witte streep gemerkt. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaat over 2 kolommen. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrief, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prijs 65 CENT per 3 maanden. Eerste afl. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. is een zacht, rein gezicht, blozend, jeug dig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en verblindend schoone tint Dit alles wordt alleen verkregen door de echte van Bergmann Co., Radebeul a 50 Cts. per stuk verkrijgbaar byJ. v. d. HOOFF.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5