NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BELANGRIJK BERICHT. SchelsnD uil de rechtzaal. PAK ME MEE mo. 102. Woensdag 22 December 1909. Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Wegens het KERSTFEEST %al ons eerstvolgend nummer niet ZATERDAG doch a.s. VRIJDAG- A VOND verschijnen. ]0 Januari 1910 wordt de uitgave van het geïllusteerd Weekblad, dat onze abonnés als Zondagsblad ontvingen gestaakt. Gemeenteraad. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn.. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij zijn er evenwel in geslaagd daarvoor een zeer goede plaats vervangster te vinden, mits onze abonnés zich een kleine opoffering willen getroosten. Door een contract met den uitgever van kunnen wij dit fraai geïllustreerd Weekblad voor slechts VEERTIG CENT per driemaanden onzen abonnés aanbieden. Het bevat het dubbele aantal pagina's als het tot dusverre ge leverde Zondagsblad en is oneindig fraaier geïllustreerd. Wij ver trouwen dan ook dat onze abonnés met deze verandering, tevens een groote verbetering, genoegen zullen nemen en ons blad in hunne kringen, willen aanbevelen. De abonnementsprijs zal van 1 Januari a.s. af, dus met inbegrip van het geïll. Weekblad »PAK ME MEE" per 3 maanden bedragen voor de stad f 1.15. voor buiten de stad - 1.25. DE ADMINISTRATIE. De Gemeenteraad vergaderde giste renmiddag van kwart voor twee tot kwart voor vijf, van welken tijd on geveer de helft in geheime zitting. In de voor de openbare zitting resteerende anderhalf uur werd de 27 punten be vattende agenda afgehandeld en vond de voorzitter, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, nog gelegenheid mede te deelen dat de heer Kroes bericht had gezonden verhinderd te zijn de ver gadering bij te wonen en dat de na volgende stukken waren ingekomen: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 November 1909, 3e afdeeling, no. 11046/1904 tot vast stelling van de rekening der gemeente over 1908. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 5 December 1909, 3e afdeeling, no. 3920/2956 tot goed keuring van de gemeentebegrooting voor 1910. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 8 December 1909, 3e afdeeling, no. 4896/2957 tot goed keuring van het raadsbesluit van 30 November 1909, no. 440 betreffende onderhandsche verhuring van een perceel. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 December 1909, le afdeeling, no. 4506/3021 tot het goedkeuren van het raadsbesluit dd. 22 Juni 1909, no. 210 tot vaststelling van verordening no. 7 betreffende het vestigen van bouwverboden enz. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van 8 December 1909, 3e afdeeling no. 4560/2946 houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 30 Novem ber 1909, waarbij zijn vastgesteld het 3e aanvullingskobier inkomstenbe lasting en le aanvullingskobier straat- belasting (voor kennisgeving aange- I nomen). Eene dankbetuiging van het bestuur der Vereeniging «Johan van Olden- barneveld» voorde verleende subsidie. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van C. A. Heunks voor de hem verleende gratificatie. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl. Onderwijzers voor bet in gebruik geven van een gemeentelokaal. (Voor kennisgeving aangenomen). De heer Gerritsen gaf hierbij B. en W. in overweging om de voorgestelde 115 voor vuur en licht niet te heffen. De voorzitter beloofde in de vol gende raadszitting dienaangaande een voorstel te zullen doen. Een adres van de N V. Maatschappij Amersfoort tot exploitatie van on roerende goederen, houdende verzoek tot overname van een stuk weg. (Aan B. en W. om praeadvies.) Een adres van de afdeeling Amers foort van Nederl. Onderwijzers be treffende de scboolgeldheffing voor de lagere scholen. (Aan B. en W. om praeadvies.) Een brochure van de Algemeene Nederl. Wielrjjdersbond betreffende den aanleg van wegen (ter inzage voor de leden ter Secretarie). Een adres van H. Stuurman e. a. met verzoek de kramen op de markt op den Hof naar bet midden van de markt over te brengen (ter afdoening in banden van B. en W.) Een verzoek van den heer Gerard van Sijsen om vergunning tot bet bou wen eener loods (in banden van B. en W. ter afdoening). De notulen der vergadering van den 30 November mochten ditmaal niet de onverdeelde goedkeuring wegdragen. De beer Bijkans betoogde dat met, zooals daarin werd vermeld, door hem en den beer Plomp was voorgesteld het schriftelijk advies in te winnen van den opperbrandmeester in zake de vrijwillige brandweer, maar de daarop betrekking hebbende stukken te stellen in banden van dien ambte naar met verzoek om advies. Nadat de notulen in dien geest waren gewijzigd werden ze vastgesteld. Alvorens nu tot behandeling van bet le punt der agenda over te gaan deed de voorzitter de deuren sluiten en eerst na ruim vijf kwartier was het heeren verslaggevers en verdere be langstellenden vergund hunne plaatsen op de tribune weer in te nemen. Dat de vroede vaderen dien koste- lijken tijd niet met praten alleen hadden gesleten, bewees de geurige blauwe rookwolk die boven hunne hoofden in de raadzaal zweefde. Of deze wellicht de oorzaak was, dat de arts Jorissen de verdere zitting niet bijwoonde er zou althans uit een oogpunt van gezondheid wat voor te zeggen zijn. De raad begon met algemeene stem men te benoemen tot tijdelijk buiten gewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium de heer F. P. Sevensma. Tot curator aan bet Gymnasium (vacature Mr. J. Heyligers) werd met 9 van de 15 stemmen benoemd Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese; op Mr. A. van Traa werden 6 stemmen uit gebracht. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school aan de Puntenburgerlaan werd benoemd me juffrouw E. M. van Hamersveld, tot onderwijzeres in hetzelfde vak aan door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. Verzengde vleugelpens Zoo'n Zondagmiddag, als ze zich mooi gemaakt had; d'r zelf- gefatsoeneerd jurkje aan, voiletje vóór het gezicht; de dik-en-rood geploe terde handen in glacétjes van uitver koop gewrongen, dan vergat zij al het leed, al 't chagrijn van zoo'n lange week. Zij zag erg bleek soms, vermoeid met blauwe kringen om de oogen. Zij had pijn in den rug, want zoo'n Zaterdag-avond, als ze van haar winkel thnis-kwam, dan viel er nog zoo 't een en ander te doen. Maar Truus had iets van het taaie, het halstarrige in d'r karakter, dat haar vader ook moest eigen geweest zijn. Zij herinnerde zich maar flauwtjes den man met de zachte, treurige oogen en de vale wangen, die gestorven was toen Truusje nog geen achtjaar oud was. Moeder sprak uooit over hem. Alleen met 'n ond, suffig tantetje kon ze over vader wel eens praten. Maar tante Kee was doodarm. Die kwam eens in de week bij moe der eten. En ook kreeg ze wel eens 'n dood oud, versleten stukje-kleêren van deze of gene in de familie. Zoodat tante Kee altijd erg-schuchter deed alsof ze hang was van iemand een duw of een stomp te krijgen, wat, toen de kinderen nog jonger waren, ook wel eens moet gebeurd zijn... Tante Kee had altijd een beschei den onderworpen glimlachje in voor raad. Boos worden mocht ze niet. En zij wist ook best dat 't zaak was om bij Truus d'r moeder niet over vader zaliger te spreken... Dat gaf altijd ruzie. Dan zei moeder grove, hatelijke woorden. Dan kon tante Kee er op rekenen, den dag vóórdat zij haar kliekje-eten zou krijgen, te moeten hooren: «Zeg, Kee, 't spijt me erg voor jöu, hoor... maar morgen mot-je nou maar liever thuis blijven. Wij krijgen visite, zie-je." 't Oude weeuwtje knikte dan goedigjes-glimlachend en maakte dat ze weg kwam, al getroost over 't vooruitzicht dat zij 't morgen met een sneedje brood, waar plakje-spek op, zou moeten doen... Zoo waren er meer dingen, waar tante Kee zich aan had moeten wen nen. 't Was ook wel gebeurd, dat zij voor Truus d'r zuster een boodschap of een briefje moest wegbrengen, of wachten, op den hoek van eene straat, totdat een meneer, die er zus-en-zoo uitzag, uit dat-en-dat fijne café kwam... Om hem dan «de complimenten" te doen van Lotje, hij wist-wel-wie, en dat... Afijn, tante Kee had zich er in geschikt. Terwijl nicht Lotje zich dan stond te poederen met goedje, j dat zoo'n zonderling-zwoele lucht ver spreidde, dat tante er misselijk van werd, kreeg zij haar instructie... «Nou je boodschap goed doen hoor, tante! Kan ik er op rekenen?" Zij mompelde dan iets. En nicht drukte tante een kwartjé in de hand... Ze had geleerd zich te onderwerpen aan 't onvermijdelijke. Maar wanneer zij dan, gedwongen door haar bittere armoede, altijd sidderend bij de ge-1 dachte dat ze in het Armenhuis zou moeten terecht komen... Als ze dan stond te wachten op zoo'n meneer van Lotje, dan bekroop haar toch wel gevoel van walging, van schaamte over zichzelve. Dan dacht ze aan hroêr - Jan, met zijn ziekelijke wangen en zijn treurige zwakke oogen. En hoe die haar wel, sprekend over z'n vrouw, zijn nood geklaagd had. Zij dacht aan den Zondag-ochtend, kort voor z'n dood, toen-ie bij haar, z'n zuster op d'r kamertje, als eeu kind had zitten schreien... iVerdomd, Kee, je zult 't beleven, als ik er niet meer ben... 't loopt verkeerdIk kèn d'r nou... Ik weet welk vleesch ik in de kuip heb I" Ze had hem getroost zooveel zij kon. Maar tante Kee voelde dat Jan gelijk had... En daarom mocht er nu over vader-zaliger niet meer gerept worden. Eens had tante 't is nu al een paar jaar geleden 't gewaagd. Toen Lotje een nieuwen hoed opzette... met zoo-n lamfer eraan en een neer- wippende rand... Ze was toen vlak voor tante komen staan en had haar gevraagd: «Nou, ouwe, hoe zie ik eruit?... Wd-blief?... Chic of niet?... De zwoele, gemeene parfum, was tante in den neus gedrongen. Zij zag naar het onnatuurlijk, grof-ziunelijk, lokkend geschitter van de met zwart gemaakte wimpers omrande bogen van het meisje. En voordat zij er eigenlijk recht zelve besef van had, kwam'ter bij haar uit: «Wat zou vader wel gezegd hebben, Lot, als-ie je zoo gezien had?" Toen volgde een orkaan. Moeder en Lot vlogen op elkaar aan. Scholden haar uit. Verweten haar d'r armoe, 't kliekje-eten en de afgedragen vodden, die zij nu en dan kreeg... Had zij nog iets te beweren?... Zij, zoo'n leelijke kale armoedzaaister... Zoo'n bedelaar ster?" Geen voet had ze meer over de drempel te zetten... Geen brok kreeg ze meer... Als zij dAt maar goed begreep... Schreiend was ze weggeloopen. En drie weken weggebleven. Toen folterde de honger haar zoo erg. Ze had een hezigheidje verloren, waar zij nog iets mee verdiende, 't Schrikbeeld van het Armenhuis deed de rest... Ze kwam op een avond aankloppen... Smeeken om toch maar weer te worden binnen gelaten... haar kliekjes te krijgen. Moeder en Lot vonden 't goed. En van dien dag af was tante Kee nóg nederiger, nög meer onderworpen dan voorheen. Bracht zij briefjes en bood schappen voor Lot... Altijd met 't angstige gedweëe glimlachje op het gezicht... Truus was heel anders. Die werkte op.een magazijn. Potte op... Had een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1