Plaatselijk Nieuws. de school in de Koningstraat me juffrouw A. G. Vernooys. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende 'een adres inzake de scboollocaliteiten voor de Hoogere Burgerschool (onder de raads stukken in ons vorig nummer vermeld) gaf geen aanleiding tot discussie en werd z. h. st. aangenomen. Besloten werd tot het verleenen van eene subsidie van f 450.aan de vereeniging nKindervoeding". Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van bouwland van een perceel nabij Birk- boven eveneens in ons vorig num mer omschreven werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Aan den boschbaas Jansen op Birk- hoven werd eene gratificatie van f80. toegekend. Het daarop aan de orde komende punt voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de adressen tot verbetering van den Bisschopsweg, Wolfertstraat, le en 2e Wolfertdwars- straat, Dalstraat, Gaslaan, Ouden Soesterweg en Isseltsche weg, gaf aanleiding tot beel wat discussie. Burgemeester en Wethouders zeiden in bun rapport hieromtrent bet na volgende: Wij hebben de eer hierbij wederom in uwe banden te stellen de adressen tot verbetering van de ter zijde ge noemde wegen, benevens bet adres van bewoners van den Bisschopsweg en Achter den Luiaard, waarbij ver zocht wordt ben in de gelegenheid te stellen tol bet gebruik van muritgas. Naar aanleiding dier adressen heb ben wij respectievelijk de adviezen in gewonnen van de Commissie voor de Fabricage en de Commissie tot bij stand in het beheer van de gasfabriek, welke adviezen U bierbij worden aan geboden. Wij hebben de eer U te herinneren, dat w jj in ons rapport van 14 Decem ber 1905, afd. I, no. 9040, betreffende een soortgelijk adres ten aanzien van den Bisschopsweg en Achter den Lui aard het volgende geschreven hebben: »De door de Commissie van Fabricage verdedigde meening, dat de Gemeente niet alle kosten der verbetering voor hare rekening behoort te nemen, maken wij gaarne tot de onze. Het geldt hier eene verbetering, waai bij de eigenaren der betrokken perceelen in de eerste en voornaamste plaats belang hebben. Zooals de Commissie uiteenzet, heeft de Bisschopsweg ais verkeersweg voor de Gemeente weinig belang, zoodat ue aanleg der gevraagde werken voor het grootste gedeelte den eigenaren ten goede zou komen. »Wij willen U er bovendien op wij zen. dat, indien de Gemeente alle kosten betaalde, naar onze meening een schromelijke onbillijkheid zou wor den begaan tegenover hen, die wen- chen te bouwen aan nieuw aan te leggen straten. Door uwe vergadering is beslist, dat de aanleg van nieuwe straten, met rioleering, gas- en water leiding, geheel en al ten laste van den eigenaar zal komen deze moet boven dien nog 20 pCt. van de aanlegkosten voor eerste onderhoud storten." sWaar dergelijke eigenaren nu met alle kosten belast worden, achten wij het niet geoorloofd, dat, waar geen overwegend gemeentebelang bestaat, de Gemeente het in orde maken van bestaande wegen geheel voor eigen rekening doet. Het is toch niet te ontkennen, dat door het aanbrengen van dergelijke verbeteringen de aan grenzende huizen of bouwterreinen spaarboekje. Bemoeide zich niet met Lot, d'r zusterging als ze 's avonds van haar werk thuis kwam, zoo gauw mogelijk naar bed. Was ongevoelig voor al de venijnigheden, de schampere spotternijtjes, waarmee men haar bestookte. ...En op zoo'n Zondag-voormiddag, als ze zich mooi had gemaakt, dan ging ze uit... Haastig... met iets ver genoegds in de vermoeide oogen— Telkens in den spiegel kijkend eerst— Bang, dat-ie haar niet «deftig" genoeg zou vinden- Moeder en Lot gaven elkaar dan druk oogjes. VanWat zeg-je ervan Had-je dat nou achter diezelfde stijve fijne Truus gezocht?... Zij voelde die vijandschap. Maar 't deerde d'r niet. Zij dacht maar aan dat heerlijke, dat zalige oogenblik, waarop ze hem weer zien zou... met hem zou wandelen... Arm aan arm... als geëngageerde menschjes— Dat ze luisteren kon naar zijn zachte, beschaafde stem, met die streelende klankjes erin— Dan, zoo'n Zondag, liepen zij samen. Hij zag er uit als een dandy van con- fectie-maaksels. En als Truus niet zoo'n onervaren schepsel ware geweest, dan zou zjj «*k wel gewerkt hebbes, dat belangrijk in waarde zullen toenemen. Niet gerechtvaardigd achten wij het, dat de Gemeente dit voordeel den eigenaren als 't ware in den schoot werpt, terwijl zij anderen alle kosten lzat betalen." «Het komt ons daarom billijk tegen over anderen en noodzakelijk ten op zichte van de Gemeente-financiën voor, dat belanghebbende eigenaren een ge deelte der kosten dragen. Deze overwegingen worden nog in alle opzichten door ons college als juist erkend. Het sedert 1905 door de Ge meente ingenomen standpunt tegen over de eigenaren van den Bisschops weg beeft dan ook reeds ten deele eenig succes gehad. Destijds was slechts een klein deel 5er eigenaren genegen, den noodigen grond kosteloos aan de Gemeente af ie staan, terwijl thans reeds meer eigenaren daartoe bereid zijn. Daar entegen is nog niet gebleken, dat de eigenaren thans meer dan vroeger be reid zijn, in de kosten bij te dragen. Wij zijn, evenals destijds, beslist over tuigd, dat de Gemeente niet de geheele kosten van de gevraagde werken mag betalen, op volkomen gelijke gronden ais waarop bet aangehaalde voorstel van ons college van 14 December 1905 berust. Slechts dan, wanneer een zeer overwegend gemeentebelang op den voorgrond staat, zal dit mogeu ge schieden. Bij den Bisschopsweg en Achter den Luiaard is zulks evenwel allerminst bet geval. Om verschillende redenen zal de Bisschopsweg zelfs geen doorgaande plaatselijke verbindingsweg kunnen worden dan alleen voor ver keer voor voetgangersdaarom zijn op het uitbreidingsplan dan ook als ver bindingsweg tusschen den Heiligen- bergerweg en den Leusder weg niet aangewezen de Bisschopsweg en Achter den Luiaard, maar wel de Nachtegaal- en de Pieter Bothstraat met hunne nieuw geprojecteerde verlengden en de Aldegondestraat. Ook om andere redenen bestaat er voor de Gemeente geen aanleiding, de genoemde wegen rp hare kosten te bestraten en te rioleeren en van gas- en waterleiding te voorzien. De eigenaren wisten indertijd aan welk een weg zij bouwdener bestond voor hen niet de minste kans, dat de Gemeente ben zou ontlasten van de klachten en bezwaren, die zij van hunne huurders te hooren zouden krijgen. Thans wordt het den eig-naren lastig, aan rechtmatige klachten van hunne huurders het hoofd te bieden, of wel, indien zij zelf hun perceelen bewonen, ondervinden zij in persoon de onaangename gevolgen van het bouwen aan een dergelijken weg. Op lossing dier moeilijkheden zal voorde eigenaren gezamenlijk zeer bezwaarlijk /.ijn, niet alleen wegens de moeilijkheid om tusschen vele personen overeen stemming te verkiijgen, maar ook uit een technisch oogpunt. Het belang der eigenaren brengt ook in dit opzicht mede, dat de Gemeente leiding en zoo noodig steun geeft bij bet ver beteren van den weg. Maar daarmede is volstrekt niet gezegd, dat de Gemeente nu ook de eigenaren van hunne verplichtingen zal ontheffen door alle kosten te be talen. Immers niet op de Gemeente maar op de eigenaren rust de plicht, hunne perceelen in een toestand te doen verkeeren, zoodat aan redelijke eischen van huurders tegemoet wordt gekomen. Waar de feitelijke toestand is, als hierboven geschetst, gaat het dus allerminst aan, de Gemeente alle hij onnatuurlijk geaffecteerd was. En wanneer ze niet zoo bitter weinig geleerd had van de kunst om menschen van menschen te schiften, dan zou ze gezien hebben, dat er in zijn oogen iets veinzends, iets spottigs was... Iets, dat de blik van een, die hem aanzag, ontweek, zoodra de oogen van den ander de zijne bleven zoeken— Maar Truus was blind voor dat alles. Wan neer z'n zachte hand streek over het ruwe, harde vel, dat 't grove werk haar berokkend had, dan voelde zij zich zalig van geluk— Vergat het gewurm op den winkel en al de ellende van bij-haar-thuis... Hij kon verbijsterend mooi praten, Lang, suggestief; kiezend woorden, waarvan een gewoon mensch zich afvraagt: Waar haalt-ie ze vandaan?... Truus kende hem al lang. Hij was de zoon van menschen, die onder hen gewoond hadden. D. w. z. zijn ouders hadden een deftige woning en moeder woonde drie-hoog— Zijn vader was zeer streng. Die hield hem «kort". Betaalde z'n kleeren en zoo; gaf hem dan een paar gulden in de week over... Meer niet. Maar een oom van hem, wiens universeele erfgenaam hij was, kon ieder oogen- kosten van verharding, verlichting, rio leering en waterleiding te doen dragen. Indien de Gemeente besluit de eigenaren van den Bisschopsweg van bijdrage in de kosten der bovenge noemde werken vrij te stellen, zal men het zelfde moeten doen voor een groot aantal andere wegen in de Gemeente, die feitelijk in het zelfde geval verkeeren en wier aanleg, enz. volgens eene globale raming bedragen zal f 76 000, of f 90.000, resp. voor grint- en klinkerbestrating. Totale vrijstelling van de eigenaren van den Bisschopsweg is dus ook om deze redenen niet te rechtvaardigen. Nog zij opgemerkt, dat ook de zorg voor de publieke gezondheid in deze voor de Gemeente geen reden be hoeft te zijn, de verplichtingen der eigenaren over te nemen. Voorzoover de eigenaren in dit opzicht te kort schieten, zal op grond van de straf verordeningen tegen hen kunnen worden opgetreden. Resumeerende, zijn wij derhalve van oordeel, dat het gemeentebelang zich verzet tegen inwilliging zoowel van het verzoek tot bestrating, enz. van den Bisschopsweg en Achter den Luiaard als van de wegen, waarop de andere adressen betrekking heb ben (Sasje, gedeelte Oude Soesterweg, Kroontjesmolen, enz.) In 't algemeen zijn wij van oordeel, dat de Gemeente tot verbetering van dergelijke bestaande wegen, indien zij grootendeels bebouwd zijn, kan medewerken, indien de eigenaren kosteloos den noodigen grond willen afstaan en bereid zijn tot van de kosten te betalen, in ieder geval voor iederen weg in '1 bijzonder door u te bepalen, met dien verstande, dat voor terrein, aan dergelijke wegen gelegen, dat nog als bouwterrein be schouwd kan worden, de volle kosten van verbetering worden betaald. Voor de perceelen aan den Bis schopsweg zouden wij, op grond van de vroegere behandeling, deze bij drage op '/i van de geraamde kosten gesteld wenschen te zien, met uit zondering, overeenkomstig het boven staande, ten aanzien van terreinen, die nog als bouwterrein beschouwd kunnen worden. De totale kosten van de verbete- ringswerken tusschen den Arnhem schenweg en de verlengde Pieter Bothstraat worden geraamd op f 19564; volgens het bovenstaande zouden de eigenaren hierin moeten bedragen f 5866 62'. Wij hebben derhalve de eer, u voor te stellen ons op te dragen belang hebbenden mede te deelen, dat uwe vergadering oveieenkomstig het boven staande tot medewerking bereid is. De grootste helft der raadsleden achtte zich verplicht te motiveeren waarom zij vóór- of tegen het voor stel van Burgemeester en Wethouders waren De eersten hadden verreweg de overhand, zoodat na een pittige ver dediging van het voorstel door den Wethouder van openbare werken, n'eu déplaise de betooging van den heer Rijckens dat het gemeentebestuur indertijd den Bisschopsweg had be dorven en dus althans tegenover de bewoners dier straat wat had goed te maken, het voorstel van het Dagelijks Bestuur met elf tegen vier stemmen werd aangenomen. Tegeostemmers waren de beeren Rijckens, Gerritsen, Hagedoorn en Ruys. Voor het behoud der door Burge meester en Wethouders ten doode op blik sterven— Hij was meerderjarig. Alles zou op rolletjes gaan— Zoodra hij de duiten binnenhad, zou hij pa tooDen dat-ie op eigen beenen kon staan— Hij had eene prachtige affaire natuurlijk met «gesloten kantoor" op 't oog. En of pa en ma dan wilden of niet... ze zouden trouwen. Met verlof van den kantonrechter desnoods... Truus zou zijn goed, lief, aardig, gelukkig vrouwtje worden... Hij kon dat schetsen op een manier, dat Truus de tranen van geluk in de oogen kwamen. Ze zaten daar in het buitencafé, waar prieeltjes gezet waren voor gelukkigen, die het gewoel liefst ontweken hand in hand. Zij leunde tegen hem aan, of ze liet haar dik, grof wijsvingertje met welbehagen glijden over het zachte, sierlijke kne veltje, dat hij met teedere zorgen cultuurde— En als ze dan daar een uurtje of zoo gezeten hadden, dan begon hij over andere dingen te fluisteren, heel andere. Zij wist 't wel... De vorige maal had ie er ook al over gesproken. Maar zij hunkerde er zoo naar, dat-ie weer over dat eerste hun hee "lijke toekomst begon— Daarom haastte zij zich om uit het taschje, dat zij bij geschreven boomen in het plantsoen en op »Ma Retraite» ging geen enkele stem op. Zwijgend werden deze natuur monumenten tot brandhout veroor deeld. Een nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de nVereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen», tot ge deeltelijk ontslag van erfpacht, in ons vorig nummer uitvoerig vermeldt, werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. De huurder van de directeurswoning der voormalige gasfabriek heeft tegen 1 Februari a.s. de huur opgezegd. Aangezien het zich niet laat aan zien dat de Gemeente dit perceel spoe dig voor eigen gebruik zal noodig hebben, stelden Burgemeester en Wet houders den Raad voor hen te mach tigen tot onderhandsche verhuring voor f225 en tot het doen aanbrengen van eventueel noodige herstellingen, een voorstel waaraan de Raad zonder dis cussie zwijgend zijn goedkeuring hechtte. Besloten werd de begrooting voor het dienstjaar 19u9 in uitgaaf te wijzigen tot een meerder bedrag van f41,66s, zulks in verband met den nachtdienst der telefoon. Burgemeester en Wethouders wer den gemachtigd ter voorziening in kasgeld tot het aangaan eener geldleening van f50.000 rentende 5°/o. Een mooie geldbelegging dus voor de nabob's onder onze stadgenooten. Op een in dit nummer vooikomend adres van de Algemeene Commissie voor Kinderverpleging en Kinderbe scherming te Utrecht voor subsidie, werd besloten, conform het advies van Burgemeester en Wethouders, afwij zend te beschikken. Het 4e aanvullingskohier derinkom- stenbelasting dienst 1909, werd vast gesteld tot een bedrag van f401.25 De beeren A. H. van Kalken en I. ter Schuur, die als leden van het Burgerlijk Armbestuur aan de beurt waren om af te treden, werden als zoodanig hprkozen. Als leden der commissie van bij stand in het beheer der gemeente- reiniging werden herkozen de heeren H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst. Als leden der commissie van toe zicht op het beheer en den dienst der gemeentereiniging werden her kozen de heeren T. van Daal en Wolfswinkel. Voorts werden nog herkozen als lid der commissie van de fabricage: de heeren: A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en H Kroes. Als lid der commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek de heeren A. A. Hamers, N Veis Heyn, C. J Plomp en W. Salomons. Als lid der commissie van toezicht op het beheer van Birkhoven: de heeren A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, C. J. Plomp en H. Kroes. Als lid der commissie van wetgeving de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. Als lid der reclamecommissie in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910: de heeren H. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en M. R. N. Oosterveen. Als curator van het gymnasium: Ds. J. G. Kam. Als lid der commissie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs Mr. A. van Traa. Als lid der commissie van Toezicht zich droeg, iets te voorschijn te halen— iets, waar geld in rinkelde, en 't hem toe te reiken, Hij stopte het haastig in zijn zak... En daarna werd hij minder welsprekend, haas tiger; herinnerde zich telkens, dat-ie nog te werken had— Zie-je, 't kwam er nu op aan om te toonen, dat hij den ernst van zijn taak begreep. 't Kostte haar moeite om te schei den. Zachtjes liep ze naast hem voort... al-maar genietend van geluks- droom, zich vastklemmend aan z'n arm, als bekropen door angst van hem te zullen verliezen. Waaróm, kon Truus zich eigenlijk niet ver klaren— Niet eens bespeurend, hoe hij moeite deed om haar tot sneller- loopen aan te zetten... Hij had dien avond nog zoo'n massa te schrijven. En als-ie, eindelijk, vertrokken was in stormachtige haast ver dwijnend in de duisternis dan was 't een groote, overstelpende weemoed van scheidingswee, die haar over meesterde in 't naar huis gaan... Maar zij troostte zich met de gedachte, dat haar zich kranig-houden in het leven, anders dan die Lotte, wat? toch «beloond" werd. Ze had nu lief het stevige, sterke van degelijk op bet Lager Onderwijs: de heeren N. Veis Heyn, C. M. M. Vermolen en J. Bolk. En als leden der commissie tot wering van schoolverzuim: de heeren J. A. Stoopendaal, J. van Eeden, F. F. Spiekerman, J. van der Horst, A. Veen, M. van Lingen, G. Dekker en Th. C. Bianchi. Daar geen der raadsleden iets meer in het midden bad te brengen sloot de voorzitter daarop deze laatste zit ting in het ten einde spoedende jaar. Met bet oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaar wisseling wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voor keur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schnin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde en die stukken reeds op 27,28 of 29 Decem ber ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Januari aan de kantoren van bestemming be waard en worden dan, zooveel mogelijk, op dien dag in de bestellingen opge nomen. De Min. van Oorlog beeft be paalt dat dit jaar, bij wijze van proef de manschappen van de Landweer en de miliciëns der oudste lichting, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens komen, onder zekere voor waarden, voor zoover hun woning in of nabij het garnizoen is gelegen, den nacht buiten de kazerne zullen mogen doorbrengen. Do opperman Van M., die een paar weken geleden bij de Borstraat in een kalkput viel en daarbij vooral aan de oogen werd gewond, gaat goed vooruit en begint alweer enkele voorwerpen te onderscheiden. Nieuwe aansluitingen aan het plaatselijk telefoonnet: 231 G. Verschuur, stalhouder, Beestenmarkt 66 232 G. G. Veenendaal, boek handelaar, Langestraat 33. Ds. G. \V. C. Vunderink heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam bedankt. De heer Tb. J. H. Bianchi, onlangs gekozen tot lid van hel hoofd bestuur van het Kruisverboud in het aartsbisdom Utrecht, is belast met de administratie van het bondsorgaan »De Kruisbanier." Tot bestuurslid van den Bond van Vrouwenkiesrecht is in eene Maandag gehouden vergadering ge kozen de heer J. W. F. van Brussel. Zondag 19 Januari a s. zal prof. Eerdmans uit Leiden voor de leden der plaatsel. afdeeluig van den Ned. Protestantenbond spreken over: de theologie van Dr. Kuyper. De heer G. Muys is benoemd als jurylid bij de tentoonstelling van pluimvee en konijnen op 15 en 16 Januari te Hengelo te houden. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Stadhuize. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd deelde de voorzitter mede dat waren ingekomen eenige perio- fatsoen, dat vader haar had nage laten... En nu liep ze langzaam, heel zachtjes, om op haar dooie gemak te kunnen droomen van het gouden, het zonnige, het onmetelijke geluk, dat komen zou straks... zoo gauw toch... En ze dacht heelemaal niet aan het taschje aan haar pols, dat zooveel lichter was, nu, dan 's ochtends, toen ze uit was gegaan om hem te ont moeten. Voor het groote raam van een «lunchroom" zat een bijzonder dartel troepje. De heeren met stroohoedjes achter op 't hoofd geschoven, de beenen uitgestrekt, zwiepend, beukend met rottingen. De dames met vurige blosjes... rood van portjesdrinken, dringend door 't rose van rijstpoeder- Als een van de heeren iets moppigs zei, dan lachten de dames met wijd geopenden mond en wierpen 't hoofd met wuivende veeren getooid, ach terover zich verslikkend aan haar port, vanwege de joligheid— De menschen keken naar hen met booze gezichten of met spottronies, naar gelang van leeftijd en temperament. Dames gingen, als zij het troepje

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2