Ml 9 B. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 39 Wissel- en Effectenkantoor C. van Wapiiip. TE BEKOMEN IN RUIL een prachtige wandkalender 1910 - vier verschillende schilderijtjes in lijst =-Zia writer de circulaire rond de zeep. dieken, verslagen en Statistieken en een rapport van de Loodwitcommissie. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer ie Zuifen inzake bet Stuiverstuk. Ingekomen was nog een schrijven van den heer D. Gerritsen inhoudende een verzoek een schrijven te richten tot de directie van de H. S M. om een wachtkamertje op de westzijde van bet perron te plaatsen. De reizigers moeten bier dikwijls lang wachten willen ze hun trein niet misloopen Besloten werd het verzoek te doen en tevens een verbindingsweg tusscbeti 1e en 2e perron te vragen. Aan het Gemeentebestuur zal ver zocht worden instructies voor hotels te geven ter beveiliging bij brand. De Amersf. Handelsreizigers Ver- eeniging nOns Belang" had steun verzocht op haar verzoek aan den Directeur der Posterijen om de eerste morgenbestelling vóór acht uur te doen plaats hebben. Deze zaak zal onderzocht en in een volgende ver gadering besproken worden. Op bet verzoek om een publieke telefoon aan het station is nog geen antwoord ontvangen. Verder werd medegedeeld, dat men aan bet loket »aangeteekende brieven' vooreerst nog niet vlugger kan worden geholpen, om dat het aantal ambte naren te gering is om dat loket af zonderlijk te bedienen. Bij de periodieke hestuursvei kiezing weiden de heeren J. Ger. Kleber en J. Sinnige herkozen. Het laatste bedrijf gaf nog al stof tot reqnestrante een jaarlijksche bijdrage lachen. De zaal was zeer slecht bezet. hebben toegezegd. Dat requestrante, indien uw bestuur Aan Het Hollandsch Tooneelgezel- schap directie Gebr. A. van Lier gaf gisteravond in vAmicitia" O! die Luitenants! Militair blijspel in 3 be drijven. Het stuk speelt in Duitsch- land, het Ie bedrijf te Berlijn, het 2e en 3e op het riddergoed Grossen. Dit blijspel is ons met bijzonder meegevallen, vooral het eerste bedrijf niet. Wel een beetje flauw was dit. Een drietal luitenants zitten in de penarie. Hun geld is verteerd en ze worden door schuldeischers geplaagd Ten einde raad zijn ze en krijgen van hun overste een lesje en een berisping Ook de oude heer, graaf Arbert von Grossen, zit als oude zondaar danig in 't nauw. Redding kon alleen zijn zoon, (de heer M. de Vries) brengen door met de rijke Mabel Parker, een Amerikaansche te trouwen. Daar heeft zoonlief echter weinig plan op en toen hij eindelijk wilde toehappen was bet goudvirikje een andere meening toegedaan, biertoe gebracht door een bekende van haar uit Amerika. Deze heer had eens in formaties op de familie Grossen ge nomen, welke nu juist niet bijzonder vleiend waren. In bet 2e bedrijf werd ten aan- schouwe van de geheele adellijke fa milie door de twee Amerikanen de Cakewalk uitgevoerd op zeer verdien stelijke wijze. Mabel Parker wordt toch nog het vrouwtje van den luitenant, terwijl Bol Wuersten alleen naar de Nieuwe Wereld trekt. Hij komt even wel spoedig terug om zijn uitverkorene ten huwelijk te vragen. Ook dit komt tot stand. Ja, zelfs de tante, die aan 't specu- leeren was geraakt, wordt weer werk zaam nu haar geld verloren was ge raakt De heer Schot bleef als Graaf Arbert von Grossen goed in zijn rol. het Bestuur der Gemeente Amersfoort. Geeft eerbiedig te kennen, De Algemeene commissie voor kinder verpleging en kinder-bescherming te Utrecht, ten deze domicilie kiezende ten kantore van Mr. F. A. C. Schroder, Se cretaris van genoemde vereeniging, te Utrecht, Voorstraat 78. Dat requestrante, die zich belast met de verzorging en opvoeding van behoeftige minderjarigen afkomstig uit het arrondis sement Utrecht, zich tot uw Bestuur wendt met het verzoek een jaarlijksche bijdrage te mogen ontvangen voor de verpleging der uit uwe gemeente afkom stige armlastige kinderen, welke door een beschikking eener Arrondissements rechtbank of de Regeering aan hare verzorging zijn toevertrouwd. Dat requestrante tot heden zulk een verzoek achterwege liet, doch het steeds aangroeiend aantal uit uwe Gemeente afkomstige minderjarigen haar dwingt hiertoe over te gaan. Dat de verzorging zich thans uitstrekt over de na te noemen achttien kinderen, terwijl requestrante te raden is gekomen, dat meerderen in de naaste toekomst zullen volgen. Dat het nauwelijks behoeft betoogd, dat onze bereidwilligheid, speciaal uwe Gemeente ten goede komt, daar zij im mers ontlast is van de bijdragen, welke deze armlastigen vorderen, en hunne afwezigheid uit uwe Gemeente zonder eenigen twijfel de rust en orde ten goede zal komen. Dat bovendien deze kinderen, die te midden van verwaarloozingencriminaliteit opgegroeid en daardoor tot armoede en misdaad bestemd, door requestrante's toedoen later als fatsoenlijke burgers goed onderwezen en onderlegd, in staat op eerlijke wijze in hun onderhoud te voorzien in uwe Gemeente zullen terug- keeren. Dat echter ter bereiking van dit doel zeer groote uitgaven noodzakelijk zijn waaraan niet te ontkomen, daar de lijnen waarlangs de opvoeding moet plaats hebben, door de Regeering zijn vastgesteld, Dat requestrante slechts behoeft te wijzen op N. N., voor wiens verpleging in het St. Elisabeth's gast- of zieken huis te Amersfoort f 1.50 per dag moet betaald worden. Dat de kinderen, om aan orde en tucht te gewennen, in zeer fatsoenlijke gezinnen verpleegd worden, om de achterlijkheid op te heffen hun gewoon lijk speciaal onderwijs gegeven wordt en zij onder geneeskundig toezicht gesteld worden. Dat zij verder tot hun 14e jaar geregeld Lager onderwijs genieten en na dien herhalings- en vakonderricht. Dat ter tegemoetkoming in die uit gaven wel is waar eene subsidie door de Regeering verstrekt wordt, doch deze geenszins toereikend is om alle onkosten te bestrijden, zoodat requestrante, wil zij werkzaam blijven, op andere wijze haar inkomsten moet vermeerderen. Dat zij in de Gemeente Utrecht van particuliere zijde voldoende bijdragen ontvangt om het tekort voor de ver pleging der uit die Gemeente komende armlastige kinderen te dekken, doch dit geenszins toereikend is voor die, welke uit andere Gemeenten afkomstig zijn. Dat het dan ook niet aangaat om bijdragen der Utrechtsche burgers voor de opvoeding van aan die Gemeente vreemde kinderen te besteden en meer dere Gemeenten, daarvan overtuigd, aan bespeurden, een eindje terug, als om te ontwijken de infectie- Bejaarde heeren keken wel erg- geïndigneerd, maar vertraagden toch hun tred om 't zaakje in alle bijzon derheden te observeeren. Jongelui keken eerst rond of er soms bevriende families, of zoo, in de buurt waren- handen ddn moed om even te knip- oogen in de richting van de vroolijke dametjes— Kinderen van de straat bleven met verbaasd-gapende monden en brutaal-spottende oogen 't vreemde toekijken— Ordentelijke arbeiders spuwden straaltje pruim in de rich ting van 't troepje 'n opwelling van rechtmatigen toorn. De kellner van de gelegenheid kwam naar 't tafeltje toe en mom pelde wat— Een beetje kalm, sïl-vous- plait. Je weet, als meneer nijdig wordt— Hij zei 't tegen een van de dametjes, maar die trok er zich niets van aan, hield hem haar leeg portglas voor... Nieuwe voorraad, als je blieft— De meneer, bij wien zij behoorde, knikte van dat 't-best-was. En zij dronk weer. Haar wangen gloeiden als vnur. Zij was de dar- telste van allemaal. En d'r zus Lot, die vlak over haar zat en haar een poosje had zitten aankijken, zei, met haar heesche stem, op een oogenblik, toen ook dank zij den wenk des kellners de rumoerigheid wat bedaarde, tot haar buurman: »Zeg, mocht oordeelen, dat er geen termen aanwezig zijn om het voorbeeld van andere Gemeenten te volgen, moeilijk zal kunnen voortgaan met de verpleging van uit uwe Gemeente afkomstige arm lastige kinderen en in overweging zal moeten nemen, dat aan den Voogdij raad en de Rechtbank te Utrecht kenbaar te maken. Dat requestrante echter de hoop koestert, dat uw Bestuur, overtuigd van de bil lijkheid en rechtvaardigheid der beoogd bijdrage, er toe zal overgaan het ver zoek in te willigen en daardoor hulp te bieden tot bestrijding der criminal! teit en verwaarloozing der jeugd in uwe Gemeente. Redenen waarom requestrante zich tot uw College wendt met eerbiedig verzoek een bijdrage als boven bedoeld te ver- leenen. 't Welk doende, enz. De Voorzitter, (get.) W. H. LAMMERS. De Secretaris, (get.) F. A. C. SCHRODER. Utrecht, den 22 October 1909. Freek, zij weet d'r toch ook alles van... Wie hat dèt voor een jaar geleden van diezelfde Truus voor speld hè? Meneer Freek schokschouderde vond niks interessants in het geval van het naaistertje, die gedacht had te zullen trouwen... die d'r spaar centjes erbij had ingeboet... leelijk gefopt was door dien vent— 't op haar vingers had kunnen uitrekenen, dat 't zoo loopen zou... en die nou... die nou... 't Werd toen Lot dat gezegd had stil in den kring. Ze keken naar Truus, met d'r fameusen hoed, d'r gloeiende wangen en d'r wit- glacé-handschoentj es. Maar 't drong niet tot hen door de weerspiegeling van even opge wekte smart van reiner-menschelijk gevoel, dat leefde in de door kunst matige opwinding blinkende oogen. Zij begrepen niet, dat de opzichtig- gekleede, geparfumeerde vrouw zoo haastig van haar nieuwen port voor raad dronk, omdat ze zoo bang was, dat de wond... de wond, waarvan zij de razende pijn niet had kunnen verduren... ...Vreemd klonk 't, toen kort ge leden terecht stonden een paar deernen van de nachtstraat, die een beschonken man hadden beroofd... Een paar nacht vlinders van de laagste soort... Zonder- Het Burgerlijk Armbestuur, gaf om trent bovenstaande, het navolgend advies Bij uwe apostille van 9 November 1.1 werd in onze handen gesteld om advies een request aan den Gemeenteraad van de „Algemeene commissie voor kinder bescherming te Utrecht. Dit request beoogt het verkrijgen eener jaarlijksche bijdrage voor de verpleging van arm lastige kinderen afkomstig uit Amers foort, wier verzorging en opvoeding door eene beschikking eener Arrondis- sements-rechtbank of van de Regeering aan genoemde vereeniging is opgedragen, Nu het verzoek der Utrechtsche ver eeniging het eerste is van dergelijken aard, dat sedert het in werking treden der Kinderwetten 1901 bij ons college in behandeling is gebracht, hebben wij overwogen of het op den weg ligt der Gemeente, dergelijke vereenigingen te subsidieeren en welke de financieele gevolgen zullen zijn. Bij de beantwoording der eerste vraag hebben wij op den voorgrond gesteld, dat meerdere malen vanwege ons Bestuur eene bijdrage is verleend ten behoeve van kinderen voor wie het wenschelijk was, dat zij in eene andere omgeving werden geplaatst. Deze gevallen betroffen steeds öf gebrekkige kinderen öf kin deren die, door den overlast welke zij veroorzaakten, noodzakelijk van de straat moesten worden verwijderd. Het bovengenoemd request heeft ech ter betrekking op gezinnen, waarvan minder de kinderen, dan wel de ouders zich misdragen hebben. De Staat oordeelt hen onwaardig tot het uitoefenen der ouderlijke macht en ontzet hen daarvan. De verzorging en opvoeding der kin deren draagt de Staat vervolgens op aan eene vereeniging, die zich vrij willig daarmede belasten wil. Is zulk eene vereeniging niet te vinden, dan kan een voogd worden aangewezen. De Staat neemt dus de taak der ouders niet over, maar laat verder de zorg der minderjarigen over aan stich tingen en particulieren, aan wien zij hoogstens financieelen steun verleent. Waar dus de Staat gemeend heeft de kinderen hoofdzakelijk aan particuliere zorg te moeten overlaten, oordeelen wij, dat het niet op den weg der Gemeente ligt om in de eerste plaats financieelen steun te verleenen zonder dat gebleken is op welke wijze van particuliere zijde hulp wordt geboden. ling was 't toen, om plotseling een tipje te zien oplichten van den sluier, die over het leven van een harer hing... Men had slechts afschuw gevoeld tegen de jonge, nu al verlierlijkte schepsels, die al de trappen van zedelijke verwording waren afgedaald. Toen sprak de verdediger van een harer. O, 't was zöö zonderling in verband met deze vrouw te hooren spreken van menschenleven, dat ver nield is door bedrog van een ander... door verbreking van trouwbelofte— Er was één aan de perstafel, die toen de advocaat 't den rechter duidelijk wou maken toch eventjes gezicht trok van«Kom nou niet sentimenteel worden!"... En 'n sceptisch glimlachje speelde om zijn lippen, terwijl hij iets noteerde van het pleidooi- Toen keek hij naar Truus, de beklaagde, de straatroofster van naicht- stad, die voor den veldwachter was gezeten. Zij schreide niet. Ze tuurde voor zich uit. Onwille keurig dwaalde haar oog naar den kant, waar scepticus zat— En hij ving iets op van wat de oogen der deernen zeideniets van die doffe wanhoop, die zich niet meer kan uiten... Hij had gezien die gedoodde, uitge- bluschte kinderoogen der bedrogene... en de glimlach op zijn gelaat verstierf, zag 'k wel... MaIts-.e Cobbkau. Bovendien doet zich in eene Gemeente als deze een ander bezwaar voor. Niet alleen de door van Staatswege ingestelde colleges, de Voogdijraad en zijne agen ten, maar ieder belangstellende is bevoegd te wijzen op misstanden in huisgezinnen. Amersfoort, met zijn talrijke achterbuurt- bevolking, dat bovendien den eigenaar- digen invloed van een groot garnizoen ondervindt, biedt in dit opzicht voor belangstellenden een rijk arbeidsveld. Een ieder kan dus bovorderen, dat eene procedure tot ontheffing van- of ontzet ting uit de ouderlijke macht aanhangig wordt gemaakt. In alle deze gevallen gaat de procedure buiten de Gemeente omzij zal geen gelegenheid hebben de omstandigheden te beoordeelen, noch invloed kunnen uitoefenen op de richting waarin de kinderen verder zullen wor den opgevoed. Zij zal dus slechts hebben te betalen, indien zij zich op het standpunt heeft geplaatst, dat voor ieder kind. dat aan de ouderlijke macht is onttrokken, eene bijdrage moet worden gegeven. Het is duidelijk, dat de financieele gevolgen hiervan niet te overzien zijn. Requestrante vraagt thans eene bijdrage voor de verpleging van 18 kinderen, terwijl volgens bare mededeeling in de naaste toekomst meerderen zullen volgen. Natuurlijk zullen binnen korten tijd andere vereenigingen, welke het zelfde doel als requestrante beoogen, met een verzoek van gelijke strekking komen. En wanneer deze vereenigingen, zooals bijv. „Kinderzorg," te Amersfoort gevestigd zijn, zal indien eenmaal een precedent is gesteld met eene ver eeniging van elders bezwaarlijk het verzoek kunnen worden geweigerd. Waar ten slotte door maatschappelijke toestanden de uitgaven van het Burger lijk Armbestuur voor ouderen van dagen in de laatste jaren op onrustbarende wijze toenemen, meenen wij U te moeten adviseeren voor doeleinden, als in het request omschreven, geen gelden be schikbaar te stellen. Het Burgerlijk Armbestuur, De Secretaris, De Voorzitter, Van ITTERSUM. CELOSSE. Lamison Bouwer Co. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden b(j kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, dié na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. De herstemming, ter verkiezing van een lid voor de Prov. Slaten van Utrecht, zal plaats hebben op Dinsdag, 28 Dec. '09, tusschen de heeren F. Labouchère en N. van Os Fzn. 302ste 8T4/tTNLOTEhkJ. Derde klasse. Trekking van 20 en 21 December 1909. (1500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leihwkbeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1500 op No. 16231. Prijzen van f 45. 3363 6242 6262 6263 7967 7978 8876 8878 8913 8926 8953 15392 15676 15678 15691 15699 15700 16025 16031 16047 16262 en 16264 Te zamen 23 prijzen. voorheen W. CROOCKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLON G ATIÉN, VREEMD GELD, WISSELS. Scholl Engberts Scholten ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDINO. (fabrikaat wjansüi^ DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMERSFOORT. iTELEFOON 70. VOOR ---= EN VOOR 59, ■VX7-Ij aHandel. OS Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zn hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3