Voornaam Adresboek BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. CORRESPONDENT Stokpaarfljes-Lelienmelk-Zeep Gemengd Nieuws. Advertentiën. der gansche Kamer, voor een praeses zéér kostbaar bezit!... Eerste Kamer. Er zyn dagen geweest, toen het Indisch Begrootings-debat in den Senaat van beteekenis was. Edoch, «Ie combat finit, faute de com- battants!" De goede krachten,instaat om over Indië »meê te praten", ver dwenen allengs of nagenoeg. Van-ochtend (de Parlements-zitting van balftwee berokkende dat het debat bij de pauze moest worden afgebroken) was de «gedachtenwisseling" uitermate mat en weinig-zaaks. De heer Franssen heeft zeker niet ganschelijk ongelijk wanneer hij pleit voor liet beginsel «gelijke monniken gelijke kappen" betredende de geestelijke belangen in Indië. Een staatskerk hebben we nu eenmaal niet meer. Bij het verleenen van subsidiën wordt bet principe van rechtvaardigheid, waarvoor bij in het krijt trad, zeker niet altijd hoog gehouden. De heer Franssen vroeg geen bepaald antwoordzei de daden des ministers met belangstelling te zullen verbeiden. Aan mr. Van den Biesen komt de hulde toe dat hij zijne Wagestertsche neigingen ditmaal meesterlijk in toom wist te houden bij z'n opium-speech, 't Eenige oolijke zijsprongetje, dat bij waagde, was hetsprekenover»eilanden, geheel omringd door water". De senatoren, die evenals minister Heemskerk, ondanks al hunne statig heid toch wel van een grapje houden, hadden zich al opgesteld om door mr. Van den Biesen geamuseerd te worden... Die «eilanden" beloofden iets, maar de rest bleef uit. De Brabantsche afgevaardigde was zeer ernstig in zijn betoog om de 20 millioen van de opium maar «cadeau te geven" aan den inlander. Te doen als China, dat in vollen ernst binnen tien jaar de schuiveiij wil opdoeken. Dat is dan alvast iets van onze eereschuld jegens Insulinde afgedaan, en wel: in den vorm van Indische «volkskracht". Over de regie, die noch als middel tot beteugeling van de smokkelarij noch als afdoende bestrijding van het opium-kwaad (volgens mr. Van den B. niet te vergelijken met den sterke- di ank, dewelke z. i. niet schaadt, mits met mate gebruikt), over de opium- lègie is hij niet te spreken Zat de heer Van den Biesen, aan de groene tafel, hij zou best weten, waar de 20 millioen-opium vandaan te halen... E'lueii. de kans dat deze brave senator zijne uitstekende denkbeelden in de praktijk zal kunnen vei wezenlijken, is voor «afzienbare toekomst", niet heel groot... De heer Van Nierop hield een van zijn pienter-frissche financieele speech- jes, waarin hij o.a. betoogde dat er voor de belastingschuldigen in Indië appèl behoort te zijn van de beslis singen des directeurs van Financiën. Hij schakelde dezen wenk vast aan bet stabiel blijven van het cijfer der inkomsten-belasting, in verband met den overmatig-langen weg, die schijnt te moeten afgelegd voordat teo aan zien der aanslagen van naamlooze vennootschappen zekerheid isbekomen. Van de reeks ontwerpen, die de Eerste Kamer nog op dezen dag af deed, o.a. zekerheidsstelling voor Ge meentenaren, wijziging Landweorwet, etc. etc., valt weinig te vermelden. Toch wel iets! Vooreerst, dat de premier hier, in de rustige atmospheer van den Senaat, waar het minste stemgefluister een hamertik van baron Schimmelpenninck tegevolge heeft dan toch zijn.... welgemutst- zijn, laten we zeggen, weêrvond. Zoodat hij aan de verzekering dat het ontwerp betredende de zekerheids- stelling noch wat de sub-ontvangers, de gloed nieuwennoch wat iets anders betreft iets inkoerant is dat «bezorgdheid" kan wekken, grapjes verkocht. Als daar zijn «be scheiden," nl. stukken die och-zoo- bescheiden, in den adjectievelijken zin des woords danzijn... En voorts, dat Generaal Cool verstandig zal doen door altijd voor 't vuistje weg te spreken, niet «van het papier". Zijne verklaring, heden-middag gedaandat Z. Ex. bereid is eene commissie, uit de korps- commandanten te benoemen dewelke de hoofdbezwaren gerezen tegen de tegenwoordige rangsplitsing der onder- oflicieren ernstig zal hebben te over wegen, ze kwarn er flink uit. Toen was de minister Cool een heel ander man dkn degeen die daar on langs tij de/orlogsbegrooting in de Tweede Katr r van nota's papier tjes stond te mompelen,.. Droog, door onverstaanbaar... Ook aiterlijke dingen kunnen in Senaats- en Parlements- atmosfheer een bewindsman duchtig schaden Mr. ANTONIO. H. M. de Koningin zal zich bij het op 4 Januari a.s. te Meiningeri te voltrekken huwelijk van den Groot hertog van Saksen Weimar met Prinses Theodora van Saksen Meiningen laten vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Z. K. H. zal zich daartoe in den ochtend van 3 Januari naar Meiningen begeven, vergezeld van luit. t. z. 2e kl. Bijl de Vroe, adjudant en keeri vermoedelijk den 5 Jan. in de residentie terug. De Electra opvoering. Uit een schrijven dd. 28 December van Richard Strauss aan bet Concert bureau de Haan kan voldoende blijken welke zeldzame opvoering ons te wachten staat. Richard Strauss schrijft o.a. »Ich fceue mich sebr, dass Sie eine so vortreffliche Besetzung zusammen- gebracbt haben. auch bin ich mit dem Oberregisseur Kiamer sehr einver- standent. Naar aanleiding der vele aanvragen om plaatsen uit alle oorden des lands, bericht bet bureau verder, dat een prospectus, waarin alle gegevens ver meld, begin der volgende week alge meen verspreid, en verkiijgbaar zal worden gesteld. De componist zal reeds den 7den Februari in ons land komen teneinde de laatste repetitiën zelf te leiden. Twee groote dooden werden gisteren door onze gemeente graf waarts geleld. Het stoffelijk hulsel van mr. S. Vening Meinesz werd van den huize «Den Heiligen Berg" naar het station alhier gebracht om naar Amsterdam te worden vervoerd, waar het op «Zoigvlied" ter aaide zou worden besteld Het was de laatste dienst die de trouwe paarden, hem. die eenmaal bun meester was, mochten bewijzen. Kort daarna trok eene andere lijk stoet door de straten. Onder tal van kransen bedolven, werd bet stollelijk overschot van ptofessor T van Santen naar zijn laatste lUsiplaais geleid, voor hern gevonden id heipriestei grafnp onze oude doodenakker aan het plantsoen. Vooraf had in de kapel van het Seminarie de plechtige uitvaart plaats, waarbij de dienst werd verricht door den aartsbisscbap van Utrecht, monseigneur G. Gul. Aan de geopende groeve voerde allereerst monseigneur Van Thiel, bisschop van Haailem, het woord, die de ontslapene herdacht als mensch, als vriend en als geestelijke. De beer Van der Ven sprak, namens de Oud- Katholieke gemeente te Dordrecht, wier herder en leeraar pastoor T. van Santen gedurende een kwart eeuw was, woorden van dank en eerbiedige hulde. Ds. Meiners bracht namens het college van Curatoren van het Gym nasium een afscheidsgroet aan den ontslapen voorzitter. Professor F. Kenniock dankte namens den eenigen broeder, door ziekte af- wezig, de sprekers, autoriteiten en alle aanwezigen voor de laatste eer aan den overledene bewezen.Nagenoeg alle pastoors der Oud-Katholieke gemeenten in ons land, (wij misten slechts een zevental) waren daartoe naar bier gekomen, terwijl ook zijne leerlingen, de O. K. studenten en humanisten, hun vaderlijken vriend, grafwaarts leidden. Een talrijk publiek van belang stellenden waaronder in de eerste plaats het hoofd der gemeente onze burgemeester, de rector en conrector van het Gymnasium, leden der Oud- Kath. gemeente uit Dordrecht en van bier, woonden de begrafenis bij. Het Amersfoortsch Drankweer- comité zond als propagandamiddel een Nieuwjaarsbode de wereld in. Wij lazen daarin o.a. dat op Zondag 23 Januari a.s. in «Amicitia" door de plaatselijhe afdeeling der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholische dranken een groote propaganda-feest- avond wordt voorbereid. De geh. orilh. tooiiet-lvereeniginy «De Propagandist' uit Utrecht zal opvoeren De Vletter's drama «Paljas." De geb. uuth. zangvereeniging «De blauwe Vaan" zal toepasselijke liederen zingen en 8 dames zullen een tableau vivant vertoonen genaamd «De Kweek school." De heer Dr. W. H. Chr. van Esveld komt voor op de voordracht voor leeraar in de oude talen aan het Gymnasium te Assen. De commissaris der Koningin en gravin F. Schimmelpenninck zijn voornemens ter gelegenheid der jaar wisseling ten Paushuize te ontvangen. Maandagavond 3 Januari a.s. van af 9 uur. V Onder den naam «De Amers- foortsche Kunstkring" is hier ter stede opgericht eene vereeniging. die zich ten doel stelt door het houden van onderlinge teekenavonden en tentoon stellingen de beeldende kunst in het algemeen te bevorderen. De secretaris de heer P. M. F. vao Herwaarden, Havik 30 geeft gaarne alle mogelijke gewenschte inlichtingen. Porto voor quiitanties. Uit Den Haag vernemen wij dat de Vereeniging van directeuren van dagbladen De Nederlandsche Dagblad pers" van den directeui-generaal der posterijen de mededeeling heeft ont vangen, dat de verhoogde portoheffing voor quittanties. waarop noodeluoze mededeelingen staan. bijv. omtient prijzen of leveringsvoorwaarden zal worden uitgesteld tot 1 April a.s. Tot nu toe werden deze mededee lingen oogluikend toegelaten. Onlangs heeft het bestuur der posterijen echter op strikte naleving van de bepaling aangedrongen, wat aan tallooz© firma's en personen, die reeds gedrukte en gereedgemaakte quittanties in voor raad hadden, groot nadeel eri veel last bezorgde. De bereidverklaring van den direc teur-generaal om nog tot 1 April de desbetreffende bepaling niet strikt uil te voeren zal daarom door velen met genoegen gehoord worden. Op beleefd verzoek van dec Kerkeraad der Ned llerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op 1 en 2 Januari 1910 geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Zondag 2 Januari. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsehe kerk. Zondag 2 Januari. Voorm. 9'/i uur Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur. Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Gereform. kerk (Langegracht). Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Zondag 2 Januari. Voorm. 10 uur, Ds Donner. sAv. 5'/i uur, Ds. Felix, Em. pred. Gereform. kerk (Zuidsingel). Nieuwjaaisdag. Voorm. 10 uur, Ds Teerink. Zondag 2 Januari. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bevestiging van Ouderlingen en Di akenen. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Nieuwjaarsdag, 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth van 's Gravedeel. Zondag 2 Januari. Voorm. 9'/i uur, de Heer D. Barth. 'sAv. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Zondag 2 Januari. Voorm. 9'/« uur, Godsdienstoefening, s' Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. De Rechtbank te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak van den jongen man, die onder den naam «Jbr. Leonard" de firma Van Kempen op lichtte voor twee stel brillanten, ter waaide van ongeveer f2500. De Recht bank veroordeelde beklaagde tot 3 jaar en 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek der voorhechtenis. De eisch was 3 jaar en 6 maanden eveneens met aftrek der voorhechtenis. Op de Canarische eilanden heerscht een zoo groote warmte, dat er, naar men vreest, van den geheelen oogst niets terecht zal komen. Engelschen in Friesland om te schaatsenrijden. M«n rneldt uit Grouw aan de Leeuw. Cl. Heden kregen we hier bezoek van twee Engelschen, nog jongelieden, de één 18, de ander 25 jaar. 't Doel van de reis was in Friesland te gaan schaatsenrijden. Ze onderstelden n.l., dat het hier als in Engeland winterde. 't Is voor de heeren geen pleizier- reis geworden. Omdat het ijs ontbrak, althans het rijdbare, huurden ze in Stavoren een visschersjol en voeren er mee over Heeg en Sneek naar Akkrum en van daar naar hier. In bet Sneekermeer hebben ze nog in het drijfijs vastgezeten. Per abuis zeilden ze uit het Pikmeer de Galle in. Daar liep het vaartuig op het land en één der heeren poogde 't af te zetten, 't Was intusschen donker geworden; hij liep te ver en in het water. De ander, die geen verstand van zeilen heeft, was even verlegen als zijn makker, wien het gelukt was na een frisch bad den wal te bereiken. De heeren riepen om hulp S. Molenaar, brievenbesteller, en nog iemand, naar men zegt een schipper, kwamen er met een schouw op af, haalden eerst de jol, daarna den drenkeling op en brachten ze naar het dorp De ondernemende jongelui hebben in het hotel «Oostergoo" lekker ge slapen. 't Plan is, nog vandaag den terugtocht teaan vaarden over Sla voi en. Thuis gekomen, zullen ze veel kunnen vertellen van bun vacanliereis. Voor den inhoud dezer rubriek stelt redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of mei geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Aan de Redactie van de Nieuwe Amersfoortsche Courant. WelEd Heer, door opnemen van onderstaande in Uw blad zult U ons ten zeerste verplichten, bij voorbaat onzen dank. Geachte medeburgers. Een ernstig woord tot u allen. Weer staan we aan het begin van een nieuw jaar. Als we terugzien op 1909, dan is daai zeker veel dat we anders zouden ge- wenscht hebben, veel dat als 't overgedaan moest worden, we zeker beter en andeis doen zouden. Dooi onze fouten en vergissingen leeren we, moeten wij tenminste leeren. Als ernstige menschen die met hun tijd medegaan maken we straks onze balans op en zien we of het afgeloopen jaar ons verlies of winst bracht. Velen zijn er echter ook die in een roes voortleven, of wel, die het niet zoo nauw nemen en maar doorgaan in bun oude sleur, die niet de lust of den moed hebben om zich de ernstige vraag te stellen, waarvoor leven wij? Ieder denkend mensch voelt eigen plicht tegenover de gemeenschappe lijke samenleving, daarom doen wij een ernstig beroep op u, begint du jaar niet met sterke drank, 't zij dan wijn, punch, likeur enz. Zal het doorgaan zooals het reeds zoolang is geweest, bij wellicht velen uwer zal dit jaar ingezet worden tot schade voor u zelf en anderen met sterke dranken. Tot heden heeft de alcohol u nog geen goeds gebracht ban hem dan uit uw buis, uwe werk plaats en uit uw leven, tot meerder welvaart der gemeenschap, tot beil van u zelf en ons volk Waar het toch de Alcohol is die ganscbe geslachten degenereert, de wilskracht verlamt en het verstand verstompt, zult gij toch met ons willen, dat dit jaar worde een jaar van minder drankellende, minder armoede, minder ongelukkige en ver ongelukte levens. Waar ook dezer lagen weer zooveel sterken drank gepresenteerd zal worden, houden wij ons overtuigd, dat gij ook mede zult willen werken, om dit kwaad tot hel verleden te doen behooren. Daarom drinkt niet schenkt niet. nooit onder welken vorm dan ook, opdat 1910 worde voor voor ons, ons land en volk een jaar van heil en zegen. En als Gij dan aan het einde van dit jaar weer stilstaat eri terugziet, dan weten we zeker dat gij met ons ondervonden zult hebben dat het beter was zonder dan niet alcohol. We houden ons overtuigt dat een ieder die het wel meent met zijn naaste, niet zal beginnen '1910 in te zetten met Alcohol. Namens de Afd. Amersfoort der Ned. Ver. tot Aschafling van Alcoholische Dranken J. Th EGGINK Secretaris. December 1909. Parallelweg 34. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 24 tot 30 Dec. 1909. GeborenGerrit, z. van Johannes Mari- nus Snijders en Willempje Kraak. Cornelia Gijsberta, d. van Gerrit Lensink en PetroneÜa van Hoorselaar. Agatha Engelina Geertruida, d, van Abraham Johan Hendrik van Eijklenburg en Aartje van Hoevelaken. Adriana, d. van Cas per van Dyk en Maria Bakker. Petro neila, d. van Gerardus Zandboer en Hen- drika Vial. Wijtsche, d. van Wouter Adrianus van der Vorst en Engelina Bat tels. Hendrika, d. van Antonie Hen- drikus Staal en Hendrika van Naarden, Willem Gerardus, z. van Rijnbertus van 't Hof en Johanna Maria Boon. Hendrika Jacoba, d. van Matt hijs Geurt- sen en Gesina Musman. Martha Maria, d. van Otto van der Linden en Marie MargriethaGeijtenbeek. Clasina A lij da, d. van Hendrikus van Keulen en Gijs berta van de Brug. Jan, z. van Hen drik Jekel en Jannetje Buisman. Anna Theresia, d. van Hermanus Martens en Antje Hoefsloot. Johanna Hendrika d. van Guillaume Kuijper en Henriette Lucretia Winanda Storm van Leeuwen. Ondertrouwd: Herman Hogewind en Nantje Laning. Reijer Antonius But- selaar en Johanna de Vos. Overleden: Hendrikus Sleeking, 6 j. Dirk Theodorus Amoldus Marinus Willi- genburg, 5 m. Foktje Hovingh 65 j., echtg. van Harmannus Kleve. Willem van Dijkhuizen, 52 j echtg. van Cornelia Arlar. Hendrikus Tneodorus Josephus Mosterdman, 11 m. Maria Bitterling, 2 j. Carel van Oven, 75 j., wedr. van Adriaantje Klinkenberg. - Timotheus van Santen, 58 j., ongeh. Hendrikus van Kampen, 3 m. Peter van de Kamp 20 m. Woutlenberg. Geboren: Johan Arie, z. van Evert Brouwer en Maatje Lagerweij. Overleden: Hendrika van Drie, 4 w. RECLAME. Niets is lastiger te verdragen dan aambeien. Ülaar weinig kwalen worden er aan het mensch- doni opgelegd, die pijnlijker zijn eh meor onge mak veroorzaken dan aambeien. De onophoude lijke jcuking en brandende pijn' verschaffen u dagen vol kwelling en nachten van slapeloosheid en ellende. En indien jeukende aambeien ver onachtzaamd worden, leiden zij tot inwendige of bloedende., aambeien, die den patiënt zijn energie ontnemen, bloedarmoede veroorzaken en hem zwak en wegkwijnend maken. Reeds de eerste aanwending van Foster's Zalf geeft een ongekend gevoel van verkwikking en verlichting aan de aangedane deelen, en slechts zelden is één doos onvoldoende om een volkomen en duurzame genezing teweeg te brengen. Yoor eczema, huiduitslag, gordelroos, puisten en alle jeukende huidziekten is Foster's Zalf een zeker geneesmiddel. Zii is wonderlijk verzachtend, heelend en antiseptisch. Zij prikkelt de huid en doet haar niet te spoedig oparogen. Zij.is zonder wederga. lé Overtuigt u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor één, of /"10.voor zes doozen. ZOEKT (lib.) voor Amersfoort en Om- slrehen. UitvoejiggDrieven onder letters W H H NIJGH VAN DITMAR's Algem. Adv.-Bureau Botterdam. is een «acht, rein gezioht, blosend, jeug dig uiterlijk, witte fluweel-iaahte huid en verblindend schoone tint Dit alles wordt alleen verkregen door de echte van Bergmann Co., Radebeul a 50 Cts. per stuk verkrijgbaar byJ. v. d. HOOFF. Heden verscheen: benevens Alphabetische Stra- tenlijst behoorende bij den Amersfoortschen Almanak voor het jaar 1910. Het adresboek wordt ditmaal afzonderlijk uitgegeven omreden de Almanak, waarvan de redac teur mij het manuscript pas op 26 December bezorgde, daardoor eerst veel later kan verschijnen. Voor hen die zulks wenschen worden later beide boekjes bijeen gebonden verkrijgbaar gesteld. Prijs f 1.25, gebonden f 1.50. De Uitgever, G. J. SLOTHOUWER.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2