DE WEEK. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. treurigst is gesteld. Dezen treurigen toestand der weer middelen weten de Grieksche officieren aan de regeering, een militaire opstand bracht den troon aan het wankelen en nog is daar het gevaar niet bezworen. Nog heeft het jaar 1909 in Spanje de reactie aan het werk gezien op een wijze, die overal de grootste ver bittering heeft gewekt, vooral toen de Spaansche regeering Ferrer als slachtoller deed vallen. De gevolgen van dit reactionair optreden zijn ook in Spanje niet achterwege gebleven, waar de veikie- zingen de vooruitstrevende en repu- blikemscbe partijen vooruit hebben gebracht. Wijzen wij verder nog op de vlucht van Blériot over het Kanaal, die wellicht het sein zal zijn voor een omwenteling op het gebied van ver keer en verdediging en eindelijk op de ontdekking van de Noordpool door den on versaagden Amerikaan Peary, dan is daarmee melding gemaakt van het belangrijkste dat de wereldhis torie van het jaar dat voorbijging zal kunnen opteekenen. RECLAME. Mooie genezing van een schipper en zijn vrouw. De verschijnselen van algemeene xwakte ver schillen naarmate de oorzaak er van verschilt, maar men vindt daaronder altijd uitputting, gemakkelijk zweten, spoedige vermoeidheid bij geringen arbeid, oorsuizingen, fladderingen voor de oogen, pijnen in den rug, duizelingen, •laap die geen rust geeft. De oorzaak van die storingen kan voort spruiten uit overwerking van het organisme, maar dan houdt de ziekte met die overwerking op. Indien de oorzaak een andere is, komt dit door een onvoldoende voeding der organen tengevolge van een groote slapheid van het bloed. Mej. Rullens. Het geval van den heer Rullens en van zijn vrouw, die zoo merkwaardig dóór de Pink Pillen genezen zijn, toont aan welk een uit muntende hersteller van het Bloed en ver sterkervan het zenuwstelsel dit geneesmiddel is. Mej. Rullens, woDende te Made (Noord-Bra bant) schrijlt ons: nMjjn echtgenoot, de heer Johannes Rullens, die schipper is, heeft zich zeer te beklagen gehad over een ernstigen staat van algemeeoe zwakte. In het byzonder had hjj een groote zwakte in de beenen, en h\j zeide dat die hem niet konden dragen. Gedu rende vele maanden beklaagde bij zich geen eetlust te hebben en over benauwdheid en duizelingen. Hy besloot toen de Pink Pillen te gaan gebruiken die reeds eenigen tyd te voren in een gelijk geval zoo gunstig voor mij waren geweest. De Pink Pillen hebben hem volkomen genezen, zooals zij mijzelf genezen ha-iden." Prijs ft.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dcpothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. 6 Januari. Een mr. Kappeyne van de Cappello, burgemeester van Amsterdam, presi dent van den vroeden Raad der hoofd stad.,.! 't Zal niet gebeuren en ver moedelijk heeft de heer Kappeyne zich alleraardigst vermaakt over bet «proefballonnetje." Zou er afge scheiden van allerlei andere bezwaren stichtelijk voor bedanken om het goudmijntje, genaamd welbeklant kantoor van pienteren, in de mode zijnden advocaat, te verruilen voor het hondebaantje, genaamd burge meesterschap, alias «Rijkskruier." Voor een armzalige f15.000, een zesde of acbtste deel van bet jaarlijksch saldo der advocaterij, terwijl de Raad dan nog een gezicht trekt, niet ongelijk soortig aan dat, waarmeè patroon, die een nieuwjaarsfooi van een riks in plaats van een daaldertje uitreikt, zich over z'n eigen scheutigheid ver baast... Voorts met 't beneficie van eens per jaar door Pieternel in de onsterfelijke «klucht" van Kloris en Roosje te worden «gehuldigd." Verder in mooi pakje de stad te mogen rond toeren wanneer het Hof of andere doorluchtige personagiën op bezoek komen. Overigens: werken, ploeteren, bezig-zijn, drukker, meer inspannend dan de meest met arbeid overladen «nuttige en bruikbare ambtenaren..." 't Zou anders iets zijn, waar fijn proevers op het gebied van oratorisch steekspel zich aan konden vergasten een burgemeester J. Kappeyne als leider van den Amsterdamsehen Raad!... De man met den scherpen haviksneus; de ondeugende, slim-guitige, jolig- levenslustige, geestig-guitige grijze oogen; met vlijmscherpe ironie, die doorgaans maske draagt van fine hoffelijkheid, doch plotseling haar angellje uitstrekt, piekt, steekt, kerft dat het bloed erbij spat... En de slim-guitige oogen glinsteren van dol leedvermaak..., een Kappeyne zou den Raad wel onder den duim krijgen, en er tevens voor zorgen dai het gal 'm niet «door het bloed" zou slaan... Eigenlijk heeft zoo'n Amster- damscbe Raad-up-tu-date zulk-een noodigBurgemeester Sweerts is aan het genus verwant, maar toch uit de verte. Diens ironie is, voor bet Prin senhof-college althans, veel te zacht... Burgemeester Van Leeuwen was fiksch, stevig, doortastend, autoritair. Men zag tegen hem op. Maar hij mist genoegzaam zelfbedwang. Als de heeren 'them lastig maakten, dan knoopte hij z'n gekleede-jas open en dicht, tweemaal in de vijf minuten rukte vervolgens zoo hevig aan z'n zwarten knevel dat 't een wonder mocht heeten, dat dit mannelijk- sieraad nog steeds tusschen neus en lippen bloeide.. Viel eindelijk uit, wond zich op; was heftig, soms over dreven... Verloor daardoor terrein. Zijn voorganger, nu wijlen Ven.ng Meinesz, was bronzen-beeld. De oppositie kon zich tegen die figuur van-graniet den kop te-pletter loopen, wijken, ook slechts één schrede, deed hij nooit. Er was iets van een sphynx in dat marmerstrakke gelaat met de scherpe trekkenden kouden strengen blik van de peinzende oogenvan den rijzigen. schraal boekigen man met de langzame, statig-afgepaste gebaren. Een Meinesz kende slechts de volle leiding in de stevige hand houden of zich terugtrekken. Toen bij meende de teugels niet meer ganschelijk te beheerscben, ruimde hij z'n plaats in Ging hij in kalme gelatenheid en zonder smart, waar niet zucht om te heerschen. doch hoog plichtbesef hem geleid had... Wie beseft, hoe een van zulk ijzeren zelfbedwang toch vaak een harden innerlijken kamp voert, waarvan de «buitenwacht" geen flauw begrip heeft: Hij weet ook dat er tusschen een Amsterdamschen Raad-upto date en zulk een, dusdanige «ïncompaiibiliie d'humeur el de car- aclére" zou wezen, dat samenwei king ondenkbaar ware!.... Voor een J. Kappeyne zouden »ze" bang zijn!... Want het wapen van ironie, ook van sarcasme, gehanteerd door een meesier-kampioen, wiens polsslag ook in 't heetst van den strijd niet veisnell, 't is ook voor den rneest-drieste geduchter dan eenig ander. En glimlachjes van leedver maak en deernis ie zien wekken op de gezichten om-U-heen, alsmede np de gelaatstrekken van vrienden, ken nissen etc. ter publieke-tribunehet is metterdaad schrikkelijker dan de gevoeligst-denkbare nedeilaag in een debat, waar argument tegenover ar gu ment wordt geplaatst; in nuchtere kalmt0... Belachelijk te worden ge vonden, alsook aartsvervelend, zijn twee doodzonden voor hem, die «de tribune" te-goed-vriend wil of moet houden, dewelke hem een of anderen dag ongenadig worden ingepeperd... Uoch vraagt men mij, welke van de twee het allergevaarlijkst is, dan zeg ik, zonder seconde weifelens: de eerste 1 Onze moderne collegiën van bestuur hebben inderdaad «heel aparte» men- schen noodig om de taak van leider met succès te kunnen vervullen. En daartoe wordt allereerst vereischt een zóó kerngezond weerstandsvermogen der zenuwen als in onze dagen wel tot de zeer hooge uitzonderingen zal be- hooren Onze goede, deftige, brave senaat, die is nog een laatste bolwerk van kalm decorum!... «Daar wordt» zooals baron Van Wassenaer van Rosande dezer dagen zei «nog geluisterd.» Daar grijpt, wanneer iemand wat hard fluis tert of wat rumoerig niest, kucht, lacht, z'n pen tegen inktkoker tikkelt, en zoo meer, de generaal-praeses naar z'u hamer... fronst hij de wenkbrau wen en kijkt met bestrallenden blik den kant van «rumoermaker» uit. Slechts ik wees er al eens op, wanneer mr. Van den Bieseu speecht of interrompeert, dan sluit de generaal de oogen half dicht, tuurt in nor- sche gelatenheid vóór zich uit en zwijgt... Zwijgt droef verontwaardigd gelijk een vader, die machteloos staat tegenover bandeloosheid van onver beterlijk sujet... van een, waar toch niets aan te veranderen valt... Boter aan de galg gesmeerd Met onwillige honden is slecht hazen vangen... Al zulke sombere gedachten zullen, onder wijl een Van den Biesen het senatori- aal decorum telkens met ruwe hand schendt, onder den glimmenden, met enkele witte vlokken omkransten sche del des voorzitters pijnigen... Maar de senaatsatmospheer gelijkt overigens in stille kalmte op... begin Januarimaand van elk jaar. Dit is eigenlijk de echle, ware komkommerperiode. En niets ver mag die plechtige stille te verstoren De bladen doen hopelooze poogingen om «interessant" te zijn. Van het als paddestoelen uit den vochtigen Hol landschen bodem opschieten van groote en kleine, piekfijne en «heel-ordinatre" speelholen is de aardigheid, voor den toeschouwer, af... En waar het kwaad toch niet eerder zal verdwijnen dan als de menschen zelf verstandig wor den... tijdstip, vermoedelijk samen vallend met het teniet-gaan van onze planeet... zou ik 't menschlievend vinden wanneer de pers maar verder zweeg o»er de dobbelarij... 't Eenig gevolg is dat men sommigen, die zich nu nog vrij van de infectie wisten te houden, «op het idee brengt"... Voor de rest moeten de om de tien jaar terugkeerende. steeds naar het zelfde model geknipte «moppen" over de avonturen der lelkaarten, mitsgaders berichtjes over wonderbaarlijk-bloei- endo hoornen en lustig-rondtippelende spreeuwen, eten in wee-week kwakkel- wmtertje-1910 den nieuwshonger voor zoover die er nog is, bevredigen. Zelfs de rolschaats, dewelke de heuschelijke uit den vóórhistorische» tjjd toen er nog sneeuw en-ijs waren, welke langer dan een paar etmalen bleef liggen, moet vervangen, trekt niet!.. En al de moeite, die sommigen zich geven om het stervende «Linije" nog op-de-been te houden, is óók nutteloos. „Geen praatje zoo groot Óf 't bloedt in drie dagen dood Zeiden ouderwetsche menscben. En dat gaat nog steeds op!...Men ziet 't, de lauwe atmospheer van basterdwinter met loodgrijze luch ten en vettige-siepelenden motregen, heeft ook mij te pakken!... Weertje voor Jan Salie. Die loopt dan, ter wijl hij overschoentjes heeft aange trokken en zijn verkouden neuspunt in een cache-nez stopt, genoegelijk te grinneken Weèrtje is 't om te kletsen, te wauwelen, zemelpraatjes te houden... O, 't zal me een feest zijn als het kwik van de thermometer toch nog eens flink omlaag-zinkt!... Mr. ANTONIO Tot bestuurslid der afd. Amers foort van de «Vereeniging tot ver pleging van halfverweesde, verwaar loosde of verlaten kinderen in het huisgezin" is gekozen de heer A. P. Schiöder. notaris alhier, die de be noeming heeft aangenomen. De heer H. Wiegman, commies le klas bij de directe belastingen, is tevens benoemd tot deurwaarder bij de belastingen voor de gemeente Amersfoort. Zaterdag 15 Januari 's middags 3 uur zullen de onderwijzers uit het arioridissement Amersfoort te Baarn in bet Nutsgebouw bijeen komen om afscheid te nemen van den afgetreden scboolopzienej den Heer L. B. Fikkert. Zaterdag 8 Januari des avonds te acht ure zal de Heer E. Kruisinga leeraar aan de H B. S in het Hótel «De Zwaan" eene lezing houden voor de Afdeeling Amersfoort e o. van het N. O. G. welke lezing ook toeganke lijk is voor r.iet leden. Onderwerp: «De waarde van de klankleer voor den onderwijzer." Door Mejuffrouw C. W. Dijk graaf zal op Donderdag 13 Januari a.s. des avonds in de Remonstrantsche kerk eene lezing gehouden worden over hel onderwerpWat is Theosifie? Ds. J. L. F. de Meijere J. Czn. ontving wederom een beroep naar de Lutersche gemeente te Haarlem. Door luitenant J. Kooiman zullen gedurende Januari en Februari aan de Rtjks-hoogere land- bosch- en tuin bouwschool te Wageningen een reeks voordrachten gehouden worden over pluimveeteelt. Aan de botermijn werd deze week 5300 Kilo boter verhandeld tegen f I 31 a 1.38 voor de ongezouten en f 1.33 a f 1.42 voor de gezouten. Voor de rechthebbende is aan het politiebureau een hondenketting terug te bekomen, op den openbaren weg gevonden. Dr. Ruy«ch, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, hield gisteren avond in «Amicitia" zijn aangekon digde lezing over volks- en school- baden voor een niet zeer talrijk publiek. Dr. Schreuder opende de vergade ring, en deelde mede dat na afloop der lezing een lijst ter teekening zou worden aangeboden. Deze eerste leden vormen de kern. De spreker verkreeg nu 't woord en zei, dat het hem aan genaam was, dit onderwerp hier te kunnen behandelen. De eiscben van den tijd zijn hand having van de volksgezondheid en afwering van besmettelijke ziekten. Iedereen wordt meer en meer over tuigd van de noodzakelijkheid de gezondheid tot hooger niveau op te hellen. De strijd tegen het alcoholisme en tegen de tuberculose is verblijdend, en de resultaten zijn er, blijkende uit het verschil in sterfte nu en20jaien geleden. Het nu 10 jaren geleden in't leven geroepen congres voor openbare ge zondheid, heeft geleerd dat een ge zond volk gelukkig kan zijn. Om gezond te zijn, moeten bodem, lucht, water en lichaam rein zijn. De statistiek leert, dat bet aantal zieken van 30 per 1000 tot 15 per 1000 gedaald is. Oorzaak: reinheid De spieker zal het alleen over de reinheid van het lichaam hebben, waarmede de huidver pleging nood zakelijk samenhangt. De huid heeft belangrijke functies te vervullen en houdt de inwendige organen in goeden staat, als ze niet verwaailoosd wordt. Ze is in de eerste plaats warnrle- regulator, warmteregelaar, doch ook vei zamelplaats van smetstoffen. De wisselwerking tusschen de huid en de inwendige organen is buitengewoon kunstig. Zij dient ook voor zweet- afscheiding, terwijl verschillende gassen langs haar verwijderd worden. Bij een goed onderhouden huid kan bet hart rustig kloppen. Spreker ging nu na den invloed van warme en koude baden op het menschelijk organisme. Omdat de eerste geen warmte onttrekken zijn ze voor ouden van dagen aangewezen. De laatste onttrekken veel. warmte en bevorderen krachtig de stofwisseling. De gevolgen van huidverwaarloozing zijn huidziekten, die epidemisch kun nen worden, zooals lepra en favus. Ook de haai pest bij dieren veroorzaakt huidziekten bij kinderen. In de Oostersche landen gaat pest ziekte onder ratten pestziekte onder meuschen vooraf. Wat is nu gebleken Dat de smetstof van de ratten door de vlooien op de menschen wordt overgebracht. Zoo verspreidt de luis de vlektyphus en de mug de gele koorts. Reinheid kan hierin verandering brengen en het volk moet geleerd worden zindelijk te zijn. De kazerne doet dit reeds, thans ook in ons land, dat tot nog toe weinig of niets gedaan heeft. Het buitenland is ons in dit opzicht weer ver vooruit. Duitschland en Engeland vooral. Hier zijn volks- en schoolballen algemeen. Spreker is natuurlijk sterk voor schoolbaden. Als het kind geleerd heeft zindelijk le zijn, zal hel dit wel zijn heele leven blijven. In Engeland heeft elke woning een badinrichtingveel oude volkeren de Romeinen b.v. gebruikten baden. In de middeleeuwen is dit weer op den achtergrond getreden en thans komt er weer een kentering. De beschaving van een volk kan afgemeten worden naar het zeepgebruik, kan men met waarheid zeggen Vóór do spieker zijn boeiende en aangename rede door lichtbeelden ophelderde, deelde hij mede, dat er 700 leden zijn over tal van afdeelingèn verspreidt, Hij werischte dat er hier ook een afdeeling mocht komen, die met kracht het tot stand brengen van school- en volksbaden zou ter hand nemen, want reinheid is een onmis bare factor tot handhaving der ge zondheid en tot wering van besmette lijke ziekten. De aanwezige vrouwen wekte hij vooral op lid te worden. Het lidmaatschap kost f l.per jaar. Tal van lichtbeelden helderden het gesprokene op. Ze werden voorgesteld door den heer W. van Boven, Inspec teur van de volksgezondheid. De heer Schreuder dankte de beide heeren en bood de lijst ter teekening aan. Ongeveer een 20-tal dames en heeren zijn reeds toegetreden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 9 Januari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur. Os. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsbediening. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsmgel). Voorm. iO uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'It uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V> uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Vooim. 93/» uur, Godsdienstoefening, s' Av. 5"/t uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. 392ste KTAATSLATEKkJ. Vierde klasse. Trekking van 5 en 6 Januari 1910. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 8920 8957 15368 15644 15647 15659 15666 15692 en 15695. Te zamen 9 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 17—20, 25—28, 31 Jan., 1—3 en 7—11 Februari 1910, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomen den prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen 1 van f 100.000 1 van f50.000,1 van f25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000 1 van f5000, 1 van f2000, 4 van f 1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Col lecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22)^nog ver krijgbaar 5, f3.50 per Een dievenben de? Donderdagmiddag werden doortwêe Duitsctie vrouwen bij een goudsmid aan den Hommelschen Weg te Arn hem vier gouden ringen verkocht. Dit was door de recherche opge merkt. Denzelfden middag zag de recherche beide vrouwen een goud smidswinkel aan de Steenstraat ver laten. Hel bleek dat zij ook daar gouden ringen hadden verkocht. Zij werden nu gevo'gd. Toen de vrouwen Café Suisse aan de Steenstraat binnen gingen, vatte de recherche daar post en wachtte tot het tweetal het café verliet. Toen werden zij aangehouden en naar het politiebureau gebracht. De vrouwen werden in het bezit gevonden van vijftien gouden ringen en andere voorwerpen. De vrouwen verklaarden dat zij vertoefden in een woonwagen even buiten Velp. Aan gezien een onderzoek in Velp niet door de Arnbemsche politie kon ge schieden, werd dit door de maré chaussee ingesteld. Er bleken drie woonwagens te zijn, waarin bij on derzoek verschillende gouden sieraden gevonden werden. De marechaussee arresteerde nog een man en een vrouw en bracht gisterenochtend de drie woonwagens naar bet terrein der Marechaussee kazerne aan den Vel- perweg. Bij een hernieuwd onderzoek werden toen in de woonwagens een niet onbelangi ijke hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen gevonden bene vens een vrij aanzienlijke som gelds. In verhand met in den laatsten. tijd gepleegde diefstallen te Bredav Rotterdam. Den Haag en Goiinchem. is de Arnhemsche recherche naap die plaatsen vertrokken tot het ma stellen van een onderzoek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2