De troost der vrouwen. Plaatselijk Nieuws. u bekleed, zal in dankbare herinne ring in koloniën en moederland blijven voortleven en het zal u in de geschie denis van N.-I. als het ware een on vergankelijk gedenk teeken oprichten. In de overtuiging dat mijne disch- genooten met mijne woorden instem men, stel ik u allen voor dit glas te ledigen op de gezondheid van den oud-gouverneur-generaal Van Heutsz. Met toestemming van Hare Majesteit antwoordde de generaal Van Heutsz hierop het navolgende: Majesteit- Er zijn oogenblikken in het leven waarin het haast te moeilijk is om uiting te geven aan hetgeen men op het hart heeft. Zoo'n oogen- blik is voor mij dit. Majesteit, waarop ik door mijne Koningin ben toegespro ken in zulke bijzonder hartelijke, waar- deerende woorden als Uwe Majesteit heeft kunnen goedvinden zoo juist tot mij te richten. Door die woorden van groote waardeering voor hetgeen ik als vertegenwoordiger van Uwe Majesteit in Indië heb kunnen tot stand brengen, ben ik diep getroffen en daarvoor in hooge mate erkentelijk. Zeker was ik altijd doordrongen van den heiligen op mij rustenden plicht om het Koninklijk gezag hoog te houden, maar daarnaast volgde ik de dringende noodzakelijkheid om het gezag van we Majesteit tevens daad werkelijk te vestigen in den geheelen uitgestrek ten Indischen Archipel, overal waar tot dusver slechts schijngezag bestond. Ben ik in mijn streven tot vestiging van dit gezag geslaagd, dan dank ik dit in de eerste plaats aan den grooten steun dien ik van Uwe Majesteit, zelfs in de moeilijkste door mij in Indië doorleefde omstandigheden beb onder vonden en aan de vele blijken van waardeering welke Uwe Majesteit mij herhaaldelijk deed toekomen. Nu het koninklijk gezag daadwer kelijk allerwege in Insulinde gevestigd is en daardoor de beteekenis van Nederland als koloniale mogendheid zeer is toegenomen, durf ik met grond het vertrouwen uitspreken, dat onder uwe Regeering de Nederlandsche naam voortdurend in beteekenis zal winnen, de sedert eeuwen bestaande innige band tusschen Nederland en het Stam huis van Oranje—Nassau, die ons vaderland tot grootheid bracht, steeds hechter zal worden gevestigd en dat in de verre toekomst het Rijk der Nederlanden en zijn koloniën een land zal zijn van beteekenis, innig tot een geheel verbonden met bet vorstenhuis «Oranje Nassau-Mecklenburg.a Aan deze mededeeling kan nog worden toegevoegd, dat generaal Van Heutsz bij deze gelegenheid droeg het voor den rang van adjudant-generaal van H. M. bestaande groot uniform met de grootkruizen der Militaire Willemsorde en dë orde van den Nederlandschen Leeuw op de borst, en den hem indertijd geschonken eere sabel ter zijde. Vliegen. De plannen voor het vliegterrein op de Doesburgerheide bij Ede heb ben nu een vasteren vorm gekregen. Het is nagenoeg zeker, dat de com binatie, die het op touw heeft gezet, door de huur de beschikking zal ver krijgen over een terrein ter opper vlakte van ruim 200 H.A. De meeste eigenaren zjjn genegen hun grond die trouwens van het vliegen geen schade ondervindt, voor dat doel beschikbaar te stellen, terwijl de en kele van wie men nog geen zeker heid heeft, kunnen worden gemist omdat de lucht boven hun grond vrij is. Naar men verwacht zullen reeds in Mei of Juni e.k. de eerste vliegoefeningen kunnen plaats heb ben. Zondag en Hemelvaartsdag. Het «Friescb Dagblad» schrijft: De Zondagswet is wèl verouderd. Natuurlijk dient ze gehandhaafd te worden, zoolang ze bestaat, maar her ziening is toch wel noodig. Uit eerbied voor 's Heeren Dag. Zoo lezen wij nu, dat op Hemel vaartsdag 1909 eenige arbeiders be keurd zijn, volgens de Zondagswet, omdat zij aan den openbaren weg werk verrichtten. De kantonrechter te Goes ontsloeg hen van rechtsvervolging. 't Ging al hooger op. Tot bij den Hoogen Raad. Die vernietigde de gevallen beslis sing en verwees de zaak naar de rechtbank te Middelburg. Daar werd nu één gulden, subsidiair eén dag geëiscbt. Deze week valt de uitspraak. De straf zal wel wettisch juist zijn. Maar dan klopt hier de wet toch niet op het Recht! Wij achten Hemelvaartsdag hoog. Zoeken dan gaarne de samenkomst der gemeente. Zagen om wat liefs, dat deze Christelijke feestdag niet voor uitgangsdag werd gebruikt en dat het waarlijk de hoogtijd was van Jezus hemelvaart Maar vraagt ge naar kwaad, naar zonde, dan is er geen enkele letter in Gods Woord, die mij gebiedt op Donderdag te lusten, integendeel: Zes dagen zult gij arbeiden, staat er. Maar dan is het ook ongeoorloofd, dat de Overheid komt en my met den sterken arm dwingen wil, om geen boontje in den grond te leggen op een door de weeksche dag. De Zondagswet moet noodig herzien. Voor den rustdag moet heel wat beter gezorgd. Maar van de werkdagen moet ze afblijven. Staking van arbeid op Donderdag of Vrijdag moet vrijwillig geschieden. Afdwingen mag de Overheid die niet. RECLAME. Vele vrouwen worden troosteloos bij de ge dachte dat zij haar gezondheid, naar zij meenen, voor goed verloren hebben. Na talrijke genees middelen beproefd te hebben, in de hoop hare verloren krachten, eetlust en slaap terug te vin den, hebben zij waargenomen dat zij altijd even ver zijn en worden zij troosteloos. Dat is wel natuurlijk, maar het is geen reden om alle hoop te verliezen. Indien gij zeker zijt dat de Pink Pillen u niet konden genezen, wanhoop dan; maar door kennis te nemen van een zoo merk waardige genezing als wij hier vermelden, zegt gij tot uzelve dat wat de Pink Pillen voor mevrouw Yromans hebben gedaan, zij dit ook voor u kunnen doen, en gij gaat de Pink Pillen nemen die u zullen genezen. Mevrouw A. Vromans, geb. Maschuirs, wonende no 9é Brugstraat te Roosendaal, heeft ons de verklaring gegeven: Mev. A. Vroka/is. (Cl. Ter-meer-Detval, Roozendaal). „Ik heb gedurende langjb jaren veel geleden aan een zeer ergen toestand van bloedarmoede en asn algemeene zwakte die geheel mijn lichaam had aangetast. Ik gevoelde nooit honger, toch at ik, maar ik moet zeggen dat ik dit meer uit overtuiging dan uit behoefte deed, en altijd heel weinig, want [mijn spijsvertering was moeielijk. Ik pndervond aanhoudend pijnen in den rug, evenhls in de zijde,'"en mijn arme beenen waren zoo -zwak dat zij mij niet konden dragen. Daarbij was ik bleek en had mij voortdurend te beklagen over het een of ander ongemak, hoofdpijn, zenuwpijnen, verblindingen. Mijn leven was moeielijk geworden door dien slechten gezond heidstoestand. Ik had nooit lust in een genoegen, omdat ik voortdurend leed. Na vele middelen te hebben beproefd zonder suoces, heb ik eén proef willen nemen met de Pink Pillen waarvan iedereen zoo veel goeds zegt Dat la eon goeden inval geweest, want in' weinig tijds heeft dit geeeesmiddel, dat ik aan verzwakte personen aanbeveel, mij al mijqe krachten weergegeven en al mijne kwalen doen verdwijnen." Do Pink Pillen géven bloed met iedere gift, zij wékken de werking van alle organen op, en brengen het leven in het uitgeputte lichaam terug. Zij zijn onovertroffen tegen Bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, zenuw- uitputting, neurasthenie. Prijs 11.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar by het Generaal Depöt der Pink Pillen, Eeghen- laan 22, Amsterdam en voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Agenda voor de openbare vet- gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 Februari 1910, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van eervol ontslag op baar verzoek aan Mej E. W. de Waard, onderwijzeres aan de Openbare Lagere school le soort voor meisjes. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de Hoogere Burgerschool (schoolgeldheffing, regle ment). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der reke ning en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1909. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de Maatschappij» Amersfoort» tot exploitatie van onroerende goede ren te Amersfoort, betredende over name van een gedeelte van een weg. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1910 (buitengewone uitgaven). G. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de vrijwil lige brandweer. 7. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van de stembureaus voor de aanstaande verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Huisvlijt-Tentoonstelling. Op initiatief der afdeeling «Amers- foort" van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik heeft zich hier een Comité gevormd tot het houden eerier Tentoonstelling van voorwerpen in vrijen tijd thuis vervaardigd. De deelneming is kosteloos en staat open voor iedereen mannen, vrouwen, jongens en meisjes, uit Amersfoort en omstreken. Inzendingen van vaklieden zullen afzonderlijk worden beoordeeld; ook zullen inzenders niet ouder dan 16 jaar worden onderscheiden van inzen ders boven den 16-jarigen leeftijd. Ter opluistering, dat is buiten mededinging, kunnen voorwerpen wor den ingezonden vervaardigd door jon gelieden en volwassenen en ook door kinderen beneden den twaalfjarigen leeftijd. De prijzen zullen bestaan in medail les en eerediploma's of in geld, naar keuze der inzenders. Voor bekroning komen uitsluitend die voorwerpen in aanmerking, welke door de inzenders of inzendsters zeiven vervaardigd zijn, terwijl het Comité zich het recht voorbehoudt om ongeschikt geachte voorwerpen te weigeren. Om een voorloopig overzicht ie vetkrijgen van den omvang, zag het Comité gaarne dat zij die wenschen in te zenden daarvan schriftelijk of mondeling kennis gaven bij een der leden vóór of op 5 Maart; ook latere aangiften kunnen nog worden aan genomen. De voorwerpen zelf moeten afge leverd worden op Dinsdag 12 April e.k., in de groote zaal van de Sociëteit «Amicitia," waar de Tentoonstelling gehouden wordt op 13, 14, 15 en 1G April. De regeling der Tentoonstelling is opgedragen aan een twintigtal inge zetetien onder Eere-Voorzitterschap van den Burgemeester van Amersfoort, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Woensdag 16 dezer is het Comité door den Voorzitter der afd. Amers foort van genoemden Volksbond. Prof. F. Kenninck, geïnstalleerd. Het con stitueerde zteb als volgt Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiets, Eere-Voorzitter; H. W. E. Viijdag, Voorzitter; F. Wesseltng, Vice-Voor zitterMej. L. H. Wildt, Penning- meesteres; Mevr. A. Ph. Louman, Secretaies; M. van Heioma, Tweede- Secr; de genoemden vormen de Regelings-Commisste. Comité-leden zijn verder: Mej. IJ. M. S. J. de HollMevr. A. G. M. J. Bs. van Oldeneel; Mevr. Q. J. Bs. van Burmania Rengers; Mevr. W. J Stein- buch; Mevr. J G. Stenfert Kroese; Mevr. J. F. O. H. Tromp van Holst Hattogh Hej's; Mevr. S. van Vollen- hovenNordMej. H. van Voorst Vader; Mevr. J. Th M. Warnsinck; de Heeren: Tb. J. H. Biancht, B. W. Brn. vart Dedem Prof. F. Kenninck, Dr. H. J. Reynders; H. A. Ruyscb Lehman de LehnsfeldA. Veen. Concert de heer en mevrouw Vogel. »Het onlangs medegedeelde bericht omtrent het op Dinsdag 1 Maart a.s. te geven concert door Mevrouw Geer- truida Vogelvan Vladeraeken, so praanzangeres, met medewerking van den pianist Willem Andriessen, ver- eischt eenige verbetering. Nevens beide solisten zal ook de heer Ntel Vogel, violist, zijn medewerking verleenen.'' Op Maandag, 28 Februari a.s. wordt in Amicitia een buitengewone voorstelling gegeven van Jhr. van Riemsdijk's sSylvia Silombra", met Mevrouw Julia van LierCuypers in de titelrol. i De heer F. Lapidoth schrijft n de Nieuwe Courant o.m.: Dit werk van den nog jongen en met groot zelfvertrouwen voort werkenden schrijver valt zeer mee; staat hoog boven zijn vroegere tooneel- werk. Het is sober geschrevende voorbereidende bedrijven (I en II) zijn heel goed in elkaar gezet. Van elke rol is wat gemaakt, 'tls een echt speelstuk... En verder: Intusschen, nu wij gezegd hebben wat ons van het hart moest, brengen wij gaarne hulde aan den schrijver voor de uitnemende wijze, waarop hij den waren gang in zijn stuk heeft weten te houden, voor de betrekke lijke soberheid zijner dialogen, de uiterste beknoptheid der enkele alleen spraken, de meestal natuurlijke taal, die hij zijn personen laat spreken en de duidelijkheid van het geheel. Het stuk, opgedragen aan mevr. Van Lier—Cuypers, is heel goed ge speeld. Door haar zelf (zij kreeg een bloemenhulde) met bewonderenswaar dige soberheid en een werkelijk hoogen smaak, ook in het vijfde bedrijf, waar wel de meeste zelf beheersching van een geroutineerde speelster als zij werd gevergd. 't Is een barer beste rollen, die van Silvia Silombra! Zeer veel succes had het stuk hier. Na elk bedrijf moest evenveel keeren gehaald worden als na die, waarin Silvia Silombra optrad. Misschien nog wel meer. De heer H. van Kaalte zal Zon dagavond voor de Amsterdamscbe afdeeling van »Macbi" Bond van jonge Joden in »de Kroont aldaar eene lezing houden over »Het Jodendom onzer Kindereri« Bij het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging der acte als onderwijzeres in nuttige handwerken slaagde o. m. onze stadgenoote mejuffr. R. de Vries. Generaal Booth den grijzen doch nog met immer met jengdig vuur bezielden stichter en leider van het Leger des Heils vertoeft sedert eenige dagen in ons land. Naast groote gemeenten zal hij op Donderdag 29 Februari ook een bezoek brengen aan Amersfoort en in eene in «Amicitia» te houden bijeenkomst spreken over: het Verleden, Heden en de Toekomst van het Leger des Heils. De plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Geheelonthouders Bond hield Donderdagavond een openbare ver gadering in het venduhuis. Mej. Titia van der Tuuk van Soest en de heer T. Mol van den Haag voerden het woord, terwyl het ont houderskoor onder leiding van den heer N. Hazendonk eenige liederen ten beste gaf. De sprekers schetsten de gevolgen van het drankmisbruik; de drank verwoest het levensgeluk. Mej. v/der Tuuk ging in 't bijzonder na den invloed van den alcohol op het men- schelijk lichaam en wekte krachtig op tot onthouding van drankgebruik. Tot Griffier van het kantonge recht alhier is benoemd mr. P. H. F. Bijl de Vroe, sedert December 1906 griffier te Harderwijk. Bij den Secretaris der plaatselijke afdeeling van de «Alliance francaise," Korlegracht 9, zijn voor belangstel lenden tot een bepet kt aantal afdruk ken le bekomen van de regeling der «Cours de vacances, destinés aux étrangers," in Juli en Augustus weder te Parijs le houden. De Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Amersfoort, die 24 dezer haar jaarvergadering houdt, heeft een draaibare Itghal aangekocht en deze doen opstellen in een tuin aan den Leusderweg. Op den Tweeden Paasohdag zal alhier de algemeene vergadering plaats heb ben van de vereeniging «Weduwen- zorg" van gepensioneerde Europeescbe militairen van leger, marine en koloniën. De vereeniging, die in September 1908 alhier werd opgericht door de heeren Krook en Hassing met 20 leden telt thans pl. m. 6000 leden over het geheele land verspreid. De bekende weldadlgheids- vereeniging Trein 8.28 H. S. M. zal in den loop van de volgende maand aanbesteden den bouw van een Tehuis, dat verrijzen zal nabij Soesterberg. De vereeniging is in het bezit van een terrein, groot 12000 M\, dal reeds geheel als park is aangelegd. Naar verluidt, zal het Tehuis ruimte bevatten voor 40 kinderen. Generaal-majoor G. A. Buhlman heelt het bevel over de 4e divisie aanvaard. Donderdagochtend werden ten overstaan van den Watergraaf, Mr. W M. H. de Beaufort, door den heer Joh. Knoppers, Dijkgraaf, voor de jaren 1910 en 1911 publiek verhuurd: de Dijken, Wei- en Hooilanden en Buitenwaters van het hoogheemraad schap: De Bunschoter Veen- en Vel- dendijk. lo. De Veldendijk, in 8 perceelen, voor f 1562.—. 2o. Landen, behoorende onder den Veendijk, in 10 perceelen, voor f 1262,50. 3o. Landen buiten den Dijk (be kaaiden Polder), in 25 perceelen, voor f4951.—. 4o. Laoden achter den Nieuwendijk, in den Bloklands Polder, in 10 per ceelen, voor f863 5o. Onder de gemeente Eemnes: de uitdijken, in één perceel, voor f 82. 6o. Onder de gemeente Bunschoten Maailand, in een perceel, voor f 118. 7o. Onder de gemeente Baarn:een perceel maailand en 5 perceelen hooi land voor f 876. 8o. onder de gemeente Hoogland: 2 perceelen wet- en hooiland voor f 239.—. 9o. Het viscbrecht voor de jaren 1910, 1911 en 1912 in het geslagen Wiel bij hei Stoomgemaalvoor 1 202 door de vereeniging tot veredeling van den Ned. Vischstand. te Amster dam. lOo. Het jachtrecht. Is niet verpacht. De geheele pachtsom bedr. f10,155 50 of f 1837 50 meer dan in 1908. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over dele helft der maand Februari 1910. Brieven Binnenland. 1. J. v. d. Ham, de Bildt. 2. J. van Remmerden, Haag. 3.' Rika Meijer, Rotterdam. Brieven Buitenland. 1. A. M. Everaars, Penang. Briefkaaiten Binnenland. 1. K. Koenen, Amsterdam. 2. A. van de Pol, Hilversum. 3. Corry Gerritz, Nijmegen. 4. H. v. d. Velde, 5. Zonder adres. 6. Hettinga, Amersfoort. 7. fam. W. Dieter, Acht drukwerken. Gisteravond sprak Dr. J. A. Beyerman uit Amsterdam in de Remonstrantsche kerk over «de On sterfelijkheid.a Hij deed dit op een zeer aangename en boeiende wijze. Het geloof aan de persoonlijke on sterfelijkheid, aldus spreker, is niet van onzen tijd. Ook is er geen volk ter wereld of het heeft dit geloof. Natuurlijk zijn en waren er altijd enkelingen, die dit geloof niet hebben, doch zij geven den regel niet aan. Waarom hebben al die volkeren dit geloof? Omdat ze godsdienst hebben, want godsdienst en onsteifelijkbeids- geloof gaan altijd samen. Spreker komt nu tot het waarom. De jeugd gaat voorbij, uitwendig ver andert de mensch, hoewel hij inwendig dezelfde blijft. Voor onontwikkelden is de droom werkelijkheid. Ten allen tijde heeft de mensch opgemerkt de strakheid van 't gelaat bij dood; hij ziet, dat er wat uit is. Hieruit ontsproot 't begrip van on sterfelijkheid. Het geloof aan de zielsverhuizing bij de oude Egyptenaren en de Zoeloe's is alleen een andere vorm van dit begrip. De laatsten meenen, dat de zielen van hun afgestorvenen in de blanken overgaan. Dit geloof is bij de Hindoes geworden een uitgebreide leer, die zeer drukkend werkt op hun geheele maatschappij. De leer van de rëmearnatie tracht in onze dagen weer ingang te krijgen Verder sprak Dr. B. over bet geloof der oude Perzen, die de schoonste voorstelling hadden, over de oude Egyp- tenaren en o ver verschillende uitspraken uit den Bijbel, hierop betrekking hebbende, om ten slotte te komen tot de vraag: hoe staan wij, modernen, tegenover dit onderwerp. Zetten wij die lijn voort of zullen we die af breken? Spreker acht het gevaarlijk een gouden draad af le breken of te vernietigen. Na nog uiteen gezet te hebben waarom velen in onze dagen dit ge loof niet hebben en welke waarde en beteekenis het weer voor anderen heeft eindigde spreker zijn rede. Ds. de Meyere dankte voor de schoone boeiende rede, die een diepen indruk gemaakt heeft. Hij herinnerde aan de laatste samenkomst in dezen winter en aan de wijzigingen in het bestuur noodzakelijk geworden door zijn vertrek naar Haarlem en dat van den heer Freem naar Rotterdam. Hij bracht dezen zijn dank voor bet vele dat bij voor den Bond gedaan heeft.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2