BUITENLAND BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. 't Is een eerste, bescheiden schrede tot bekamping vau criminaliteit en recidive, 't Geldt bier maatregelen, door den nood van tijden en omstan digheden geboden. Hierbij deed zich vrij scherp ge voelen de kamp tusschen oudere en jongere richting bij de strafwetgeving. Aan de eene zijde de Van Wijnber- gen's en Van Asch van Wijck's, aan den anderen kant de Van Hamei's. Gelukkig bleef men door bet besef dat 't hier onvermijdelijke utihteits- maatregelen betreft, binnen de perken der gematigdheid. Slechts de ad-interim voor Justitie, minister Heemskeik ontplooide even de »prm- cipe-vlaga... Heer Duys had gezegd: verbeter de sociale toestanden en gij beteugelt de misdaad. Ja, antwoordt de premier maar gij zijt materialis tisch in uwe zienswijze. Ik zoek de oorzaak in onze eigen verdorvenheid Mr. Th. Heemskerk was in eene van zijne gezelligste buien en dadelijk er op schakelde bij aan zijn ontboeze ming de «luimtgheidrr vast: «Ik duit 't haast met zeggen... Maar... we zijn immers niet allen engelen Lie kamer schaterde. Slechts de voorzitter keek wat zuinig.Alles zou verder vlot van stapel zijn geloopen indien de heer van Duys de Rechter- zijde niet getart had door in vloed, golfstioom, banjer van met radde opwinding uitgeilapte woorden, te zeggen tartende, insinueerende woorden, dewelke den heer Nolens bleek en den heer Van Wijubeigen vuurrood van verontwaardiging deden worden. De sanguinisch-aangelegde, maar »an lond" heusch zoo vinnig niet ge schapen jonkman uit Zaandam ver beeld zich in de Kamer, speechend, nog altijd te zijn op eene vergade ring van de S. L). A. P ers. Ik geloof dat de heer Duys soms zelf van zijn onstuimigheid schrikt, ontstelt, en dan wordt hij plots een licbtelijk-be- schaamd, berouwhebbend, excuses- makend man... Wanneer hij aan het uitratelen van zijne in 't wilde, hatde voortstormende woorden is, dan weet de heer Duys van geen maat houden. Hij pakte Woensdag en Donderdag uit tegen de Rechtei zijde, die, toen ze mmdei- heid was, 'n engeltje van zoete beloften scheen in sociale hervorming, doch bij wie men thaus, met 60 contra 40, vruchteloos aanklopt.... Ook waagde de heer Duys de smake- looze, ongepaste, hem zeil onwaardige insinuatie, dat de heer Van Wijnbergen de vervanging van minister Nelissen door minister Heemskerk eene «be schikking der Voorzienigheid» had geacht, bijzonder in zijn Katholieke kiaam te pas komend.... Dr. Nolens, de nieuwe Katholieke clubchef, was vaalbleek en schreide haast van emotie; baron Van Wijn bergen zag kersrood en beefde nog een half uur later van toorn... Hij be dankt er voor, zoolang de heer Duys op deze wijze het peil van debat der Kamer verlaagt, rnet dien collega te «discussieeren». Dr. Nolens stamelde, in heftige gemoedsbeweging, van hate lijke, pijnlijke insinuatiën, waarlegen hij piotesteerde. De president bad nu en dan gepoogd den heer Duys op gemoedelijk, vriende lijke wijze, doch zeer slapjes en weife lend, binnen de peiken te houden. Nadat de Katholieke woordvoerders aan hun grieven lucht hadden gegeven, riep de praeses den heer Duys tot de orde... Voor de leiding van een Parlement, waarin Scbaper's en Duys'en zitting kiegen, is nu eenmaal zekere pientere slagvaardigheid noodig... Anders ont glipt bet roer uwe hand- Wij hadden den langen, en zeker niet oninteressanter) juristen-Donder dag, waarin wederom oude en nieuwe koeis tegenover elkaar stonden. Nu bij het ontwerp der Rechterlijke Orga nisatie (eveneens in veilige haven ge borgen) en waarbij de bekwame en zeer pientere, welsprekende vrijz.- demociatiscbe jurist Limburg, hiei nu eens gesteund door een Lobman, een Van Idsinga, een Van Hamel, poogde te winnen het pleit voor zijn amendement: om te bepalen dat in hooger beroep de door eene Rechtbank vrijgesprokene slechts kan woiden veroordeeld indien alle drie Raadsheeren der nieuwe Hoven 'teens zijn. Dus: als één voor vrij- spiaak is, moet de man vrijgelaten I... Met 27 tegen 32 viel, na warmen kamp, mr. Limburg's voorstel. Onder de voorstemmers wareri de straks- genoemden... Oók een Van Karnebeek, een Sasse v. Ysaelt... jreen echte »p&rty-stemmiog<r dus, neen, maar: 31 absenten!.. Cetera desunll... Mr. ANTONIO. Bij gelegenheid van een kerke lijke plechtigheid heeft de Koning van Engeland in tegenwoordigheid van de aartsbisschoppen van York en Can- teibury, benevens tal van parlements leden een meikwaardige redevoe ring gehouden. De erkenning door de openbare meening dat hij, de Koning, ijverig werkt voor het behoud van den wereld vrede, doet hem veel genoegen. Hij was er van overtuigd, zei hij, dat de christelijke liefde in de zielen der menschen toeneemt en dat de men- schen steeds meer liefde voor den vrede voelen. Van den vrede hangen gezondheid en geluk af, en de Koning bidt voortdurend dat het land voor de verschi ikkingen des oorlogs be waard mag worden. Daarom dankt hij God voor de voortduring der goede verhouding tusschen de grootemogend heden. Zelden is in het land het ver langen naar vrede zóó levendig ge weest als thans. Jammer dat de Koning deze woor den niet gesproken heeft vóór de verkiezingen: men had ze kunnen gebruiken tegen het oorlogsgeschreeuw der unionisten. Art. 67 der Drankwet. Door den heer H. A. Zoethout, pachter der bulletlen in de wacht kamers van het staatsspoorwegstation te 's Hertogenbosch, in dezen handelen de mede namens de pachters voor buffetten in de wachtkamers van meer dan 60 spoorwegstations in Nederland, is aan de Tweede Kamer een verzoek- scbrif gezonden, waarin de redenen zijn nedergelegd die requestranten doen vragen, dat door de Regeering zal worden besloten tot wijziging van art 67 dei Drankwet m dien zin, dat voorals nog de vergunningen in de stations wachtkamers niet vervallen en in elk geval het daarheen te leiden, dat weldra bekend zij, of een voorstel tot wetswijziging in bedoelden zin kan woiden tegemoet gezien, dan wel niet meer kan worden verwacht. De Prins Willem II. Naar men meldt wordt in assurantie kringen het s s. Pruis Willem II reeds sedert acht dagen als verloren be schouwd. Men vermoedt dat ten gevolge van een ketelontplofling tijdens storm weder bet schip te gronde is gegaaD. De waarde van hel schip wordt op ruim 2 ton geschat, welke schade bij onderlinge verzekering gedragen wordt door den W.Indischen maildienst, de stoomvaartmaatschappij Nederland, de Rotterdamsche Lloyd en de Pakket vaartmaatschappij. Landverhuizing naar Canada. Van Nijverdal vertrokken Woens dagmorgen een groot aantal personen naar Canada. Allen zullen zich vestigen in den staat Alberta, niet ver van Ledbrigg, waar ook vroeger reeds ver scheidene ingezetenen uil de gemeente Hellendoorn gingen wonen en vvien bet daar, als regel, bijzonder goed gaat. Van de regeering krijgt men 64 H.A. land cadeau welke men ver plicht is te ontginnen. Ofschoon men er in de eerste jaren een hard leven heeft, wordt dit allengs beter zoodra een flink stuk land onder den ploeg is en bezaaid wordt met tarwe en haver. Na eenige jaren verwacht men een oogst van 5000^ 10,OUÜ gulden, waar van een belangt ijk deel als netto winst overblijft, omdat men het land zelf beweikt en niets behoeft uit te geven voor rnest. Onder hen, die het vaderland ver laten, zijn veel wevers. Menschen, waarin een klein beetje energie zit. vinden in een weveiij geen bevrediging. Men verdient zooveel als men per week noodig heeft, maar komt nooit verder, en daarom waagt men de kans op een beter lot, zij 't dan ook ver van de geboorteplaats verwijderd. Dat juist nu zooveel gezinnen ver trokken, vindt zijn oorzaak daarin dat men nu reizen kon onder leiding vari een aantal personen, die reeds eenige jaren in Canada gewoond hebben en die, na een tiental weken hier te heb ben doorgebracht, de terugreis aan vaardden. Een ontzaglijke menschenmassa woonde het vertrek bij. Uit Wageningen wordt gemeld Het water heeft thans een hoogte bereikt zooals in jaren niet is voor gekomen. Op verschillende plaatsen staan de zomerdijken onder water, waardoor de Rijn vrije gemeenschap heeft met het water op de uiterwaar den. Zelfs de weg naar het kleine Veer werd heden gedeeltelijk over stroomd. Over het algemeen zou men over dien hoogen waterstand niet hebben te klagen want hij levert voor de landerijen een prachtige bemesting op Echter, dat is voor de toekomst. Thans heerscht door het hooge water alom werkloosheid en dientengevolge... gebrek... Terwijl anderejaren omstreeks dezen tijd op de steenfabrieken reeds oveial wordt gewerkt, heeft men nu nog geen spade in den grond kunnen steken. Ook andere arbeiders kunnen door den waterstand geen werk meer vinden; zoo bijv. moest de scheeps werf het grootste gedeelte barer werk lieden tijdelijk naar huis zenden, omdat alles onder water staat. Het een drukt op het ander en de neringdoenden, vooral zij die hun afnemers onder de arbeidende bevolking tellen, onder vinden den terugslag. Om althans in de meest dringende behoeften te voorzien, heeft het Ge meentebestuur de taak van de Com missie voor Werkverschaffing wiei financiën genoegzaam waren uitge put gedeeltelijk overgenomen en een 60-tal arbeiders aan het werk gesteld. Gelukkig wordt van boven val ge meld, zoodat het bitterste geleden is. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort hebben een rond schrijven gericht tot de besturen der omliggende gemeenten, met het ver zoek hun te willen mededeelen of zij bereid zijn eene overeenkomst aan le gaan met de gemeente Amersfoort, betredende de toelating van buiten- leerlingen op de Hoogere Burgerschool aldaar, waai bij Ameisfoort zich ver bindt de leerlingen uit de buiten gemeenten op denzelfden voet tot de H. B. S. toe te laten, als de leerlingen uit die gemeente en de gemeente besturen hunnerzijds de verplichting op zich nemen jaarlijks eene som te storten in de kas der gemeente Amers foort, betzij tot vooraf vast testellen bedrag, onafhankelijk van het aantal leerlingen, hetzij berekend naar bet getal der builenleerlingen, die op de H. B. S. plaatsing vei langen. De Gemeenteraad van Amersfoort is bereid de leerlingen uit andere ge meenten op denzelfden voet, als de Amersfoortsche leerlingen toe te laten, indien voor lederen (buitenleeiling) een bedrag van f 100 per cursus aan de Gemeente Amersfoort worde be taald. Aangezien het schoolgeld, dat de oudeis zeiven moeten betalen f60 bedraagt, zou dus voor eiken buiten leerling f65 of f40 per cursus be taald moeten worden. Voor het geval één of meer buiten gemeenten mochten weigeren eene dergelijke oveieenkomst te sluiten, zoo zal voor de leerlingen uit die gemeenten een hooger schoolgeld worden geheven, waartegen bij den minister van Binnen- landsche Zaken geeri bezwaar bestaal, mits tot zoodanig bedrag, dat het Z.Ex met 't oog op de omstandigheden niet overdreven zoude voorkomen. Maandag hield de Afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche Vereenigingtot Afschaffing van Alcohol houdende dranken een openbare ver gadering in Ons Huis welke zeer goed bezocht was. Besloten werd tot het houden van een openbare feestvergadering op Zondag 13 Maart in de groote zaal van Amicilia; alwaar opgevoerd zal worden: «Voor uw naaste", en »Een huis met commensaals", en tot het geven van een feestavond op 19 Maart aan leden met recht van introductie. Door he t bedan ken van den Secretaris den heer Eggink om gezondheids redenen, werd tot le Secretaris ge kozen den heer L. Stolberg. Onder voorzitting van ds. de Meyere vergaderde Woensdagmiddag de Vereenigmg voor Volksonderwijs. De rekening en verantwoording werd nagezien en in orde bevonden, sluitende met een batig saldo van f56 25. Mevr. Rolandus Hagedoorn en dr. Kruisinga werden in het bestuur ge kozen lnplaats van de heeren Bommel en de Meijere. De heer KI. de Vries te Amsterdam zal worden uitgenoodigd hier in het najaar te komen spreken. Ds. de Meijere, die naar Haarlem vertrekt nam afscheid van de ver eeniging haar het beste toewenschende. Donderdag 3 dezer hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 158e vergadering ten stadhuize onder voorzitting van den heer J. Ger Kleber. De secretaris las de notulen van de vorige vergadering, welke on veranderd werden goedgekeurd. Af wezig de heeren Van Haselen en Sinnige; de eerste met kennisgeving. Ingekomen waren verschillende peri odieken, handelsberichten, commer- cieele bulletins op last van de Spaari- sche regeering uitgegeven; allen voor kennisgeving aangenomen en ter in zage van de leden van den Min. van L., H. en N. een verslag van de commissie, over haar bevinding in Oostenrijk-Hongai ije be treffende de organisatie eri coöperatie van den middenstand aldaar; een adies van de Bakkerscommissie tegen het ontwerp Zondags-en nacht arbeid in bakkerijenvoor kennis geving aangenomen, als niet liggende op den weg der Kamer; een missieve van B en W. dat de rekening van de K. v. Kooph. door den gemeenteraad is goedgekeurd; een missive van de H. IJ. S. t\L; Medegedeeld werd, dat de ver lichting aan de Kleine Koppel verbe terd is. Een voorstel van den heer Van Vollenhoven om een dankbe tuiging aan de Dir te zenden werd aangenompn; een missive van de K. v. K. te Haarlem, inzake het adres aan de 2e Kamer over de Rijks verzekerings bank en de Ongevallenwet. Het adies werd door den Secr. voorgelezen. In de volgende vergadering zal het be handeld worden na eerst bij de leden te zijn rondgezonden een missive van de Staatscommissie over de werkeloosheid. Omvang en aard van de werkeloosheid in de ver schillende vakken van 1905—'10. Voor den land- en tuinbouw is een afzon derlijke lijst samengesteld. De vragen lijsten moeten vóór 15 April a s. wor den opgezonden. De voorzitter merkt op. dat dit heel veel werk vereischt, dat door den secr. zou moeten worden gedaan. Aan de commissie is dan ook een schrijven gericht en gevraagd of deze arbeid betaald wordt. Doch 't antwoord luidt, dat er geen gelden voor onkosten zijn, maar dat ze noode de medewerking vari de Kamei zouden missen. De voor zitter rneikt op, dat het budget niet toelaat gelden uit te geven hij meent ook gelijk de K. te Utrecht dat het niet op den weg van de K alhier ligt. Na een opmerking van den heer Meui- smk dat ze beter bij de Vakvereenigin- gen kunnen aankloppen, wordt be sloten in de couranten medetedeelen dat bij den secr. lijsten te krijgen zijn. Ontvangen de voorloopig vastge stelde zomerdienstregeling op despoor- wegen. Er is weinig veranderd. Alleen zijn op de Staatsspoorwegen een paar snel- tot D-treinen gemaakt. Besloten werd een volgrijtuig voor den middag trein te vragen eri daarop geen bijslag te heffen. De heer Eysink wil vragen het salaris van den secr. wat te verhoogen, omdat zijn werkzaamheden zich gaan deweg uitbreiden. De heer Kleber meent, dat er niet veel kans op succes is, omdat het salaris bij K B. geregeld is en de Gemeente zich hierop zal beroepen. Wordt besloten deze zaak aan te houden. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Onder voorzitting van mr. J. K. H. de Beaufort vergaderde Donderdag avond de onderafdeeling Amersfoort der V. P. N. (Vereenigmg tot be vordering van de Pluimveehouderij en van den tammekonijnenteelt in Nederland). De Notulen van 8 Maart 1909 werden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was de voorziening in Bestuurs-vacatures, ontstaan door het vertrek van luitenant Kooiman en door het periodiek aftreden van de heeren mr. J. K. H. de Beaufort en B. van der Knoop, welke laatste zich rnet-herkiesbaar stelde. Herkozen werd mr. De Beaufort; gekozen werden luitenant C. A. J. J. van der Linden en de beer J. F. E. de Roy van Zuydewijn, die de keuze zich lieten welgevallen. Aan de orde was het Jaarverslag, waaruit bleek, dat de onder afdeeling thans 81 leden en 1 Eerelid telt. Ten gevolge van de lezing 7 April 1909 door den toenmaligen Voorzitter, den heer Kooiman, gehouden, traden eenige leden toe. Niet minder dan 1541 broedeieren werden door de leden betrokken. De gewone prijs is 20 cent; belangstel-1 lende fokkers stelden die ter beschik king voor 8 cent, terwijl de onder afdeeling 3 cent betaalde en de leden dus 5 cent. Het broed-resultaat was zeer afwis selend, van 20 tot 80 pCt., zoowel van broedhen als uit broed-machine. Van de gelegenheid om gezamen lijk opvokvoer te koopen, werd veel gebruik gemaakt; met minder dan 280 Kilo werd op die wijze genomen. Gememoreerd weid het vertrek van luitenant Kooiman naai Breda. Het verslag weid vastgesteld en zal worden gezonden aan de Provinciale afdeeling. Aan de orde was de Rekening en verantwoording, welke werd nagezien •en in orde bevonden. Zij sloot met een batig saldo van f 13.49. Den Penning meester, den heer Van der Knoop, werd decharge verleend. Hierna werd de Begrooting vast gesteld met een sluitpost van f 10,99. De contributie zal evenals verleden jaar f 1.30 bedragen, waarvan f0.80 per lid wordt afgedragen aan de Provinciale afdeeling. Voor toeslag op de broedeieren is f25 uitgetrokken. Een lid maakte opmerkzaam op de wenschelijkheid, intijds te zorgen voor bloedverversching. De 2e Secretaris, antwoordde dat daarvoor beter wordt gezorgd dan in den tijd toen de onder-afdeeiing fok-stations had. Een ander lid vroeg of de onder afdeeling niet een huishoudelijke ten toonstelling van pluimvee en konijnen kan inrichten, welke zeer weinig behoeft te kosien. Spr. bedoelde, dat de leden hun nuthoenders of konijnen exposeerden, op de wijze als Baarn dit deed, waar Maandag zulk een onderlinge tentoonstelling werd gehou den van 11 tot 5 uur en 80 hoenders en 20 konijnen werden ingezonden. Zulk een onderlinge tentoonstelling doet de leden hun beste beentje voor zetten en als men haar voor een kleine entree toegankelijk stelt voor oiet-leden wordt er tegelijk een goede reclame gemaakt voor de V. P. N. In plaats van prijzen geve men diploma's. Het Bestuur zal het voorstel over wegen, terwijl het ook werd viijgelaten om te beoordeelen of aan hel zeilde lid meer dan twee broed tegen ver minderden prijs zal worden afgegeven, en het ook op zich narn, de fok- toomen te keuren. Nadat de Algemeene vergadering hierop was gesloten bleef het Bestuur nog bijeen om de functiën te verdeelen, met dit resultaat: mr. J. K. H. De Beaufort, Voorzitter; C. A. J. J. Van der Linden, Ondervoorzitter; J. F. E. de Roy van Zuydewijn. le Secretaris- Penningmeester (Arnbemscheweg 1); VV van Goinga, 2e Secretaris; J. M. Sporry en C. Geertsma, Commis sarissen. Donderdag 17 Maart a.s zal de Chr. Zangvereeriigmg »De Lofstem", met medewerking van Het kinder— zangkoor «Alles wat adem heeft love den Heer" haar eerste uitvoering geven des avonds te acht uur in de sociëteit 't «Valkje". De ladingmeester der N. C. S. C Hoefsloot herdacht Woensdag j.l. onder talrijke blijken van belangstel ling, zoo van directie als personeel, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst dier maatschappij trad. Te Baarn wordt Maandag 7 Maart a.s. vanwege de afd. Amersfoort van het Genootschap voor Landbouw eri Kruidkunde een ploegwedstrijd ge houden op een terrein nabij de Naald van Waterloo te Soestdijk. Maandag 21 Maart zal de reciteer-vereeniging «Oefening Baart Kunst" onderafdeeling van de Chr. Jongelings-vereeniging «Ps119:9" in de «Arend" een Voordrachtenavond houden. Donderdagmiddagdreefeen lucht ballon, waarin 3 passagiers, twee heeren en een dame, over onze stad en landde kort daarna bij de boer derij «Sneul" te Hoogland. De lucht reizigers, uit Essen afkomstig, hadden een prachtige reis gehad. Zij keerden van bier per trein naar hun Heimath terug.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2