BUITENLAND Plaatselijk Nieuws. Yoor Htiis en Hof. Gemengd Nieuws. In de stad zelve ondervindt men ook ter dege den last van bet booge water, al heeft men dan ook al, dank onzen stoomgemalen, geen last van over stroomingen. Talrijke kelders en souslerrains zijn echter door het kwel water ondergeloopen en bet spreekt van zelf, dat daardoor nog al wat schade wordt aangericht. Buiten den Vugbteruitgang staat de Dommel aan de zuidzijde gelijk met het water van de overstroomde weilanden. Alleen aan de westzijde scheidt een klein dijkje het Dommelwater van de beneden liggende en ook reeds overstroomde weilanden en het terrein waardoor heen het Drongelsche kanaal is ge graven. Het verschil in stand bedraagt echter nog veel. Breekt nu dat dijkje door, dan stort het Dommelwater zich met groot ge weld naar beneden en loopt de spoor brug gevaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak bet gedeelte rechter Diezekade bij het pontveer te Engelen door over een lengte van 15 M. Zoowel bierdoor als over den overlaat in de nabijheid daarvan loopt het water met kracht in de Dieze. Te Zwolle zijn, naar de Zw. Ct. meldt, gisteren de sluizen aan het Katerveer weder geopend. V redescouferentie. De Si.-Crt. No 57 bevat een K. B. van 22 Febr. St bl. No. 73). bepalende de bekendmaking in bet St.bl. van 12 verdragen en van eene verklaring, onder dagteekening van 18 October 1907 ter tweede Vredesconferentie gesloten. Deze bepalingen en die verklarin gen zijn lo. het verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale ge schillen 2o. hei verdrag nopens de beper king van het gebruik van wapengeweld bij hel innen van schulden uit over eenkomst; 3o. het verdrag nopens de opening der vijandelijkheden; 4o. bet verdrag nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te land 5o. bet verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogend heden en personen in geval van oorlog te land 60. het verdrag nopens den rechts toestand der vijandelijke handelsvaar tuigen bij den aanvang der vijandelijk heden 7o. het verdrag nopens de ver andering van handelsvaartuigen in oorlogsschepen 8o. het verdrag nopens het stellen van onderzeesche zelfwerkende con- tactmijnen 9o. bet verdrag nopens het bom bardement door eene scheepsmacht in tijd van oorlog; lo. het verdrag voor de toepassing op den zeeoorlog der beginselen van het verdrag van Genève; 1 lo. het verdrag nopens zekere be perkingen van de uitoefening van het buiirecht in den zeeoorlog; l2o. het verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogend heden in geval van zeeoorlog; 13o. de verklaring nopens het verbod om projectielen en ontplofbare stollen uit ballons te werpen, van welke verdragen en verklaring een afschrift met vertaling bij genoemd K. B. is gevoegd. beitje... Een half-uurtwee kwartjes..." «I'ff!" zei hij minachtend «'t be duidt ook wat!" Maar zij rukte zich haast los. Hield niet van zulke malligheden... Net-of Dolf niet blij was als-ie een guldentje extra verdiende... Zoo'n zoo'n... Hij fluisterde haar, met een lachje, iets in 't oor- En Cor's gelaat veranderde plotse ling. De nijdigheid, de verveling dat hij haar zoo lang ophield... Ze waren weg. Heel strak werd dat ronde ge zichtje, waarin een paar sluwe grijze oogjes... Of je die van de moeder met de mooien gitmantel zagAldoor in loerende spiedende bewegingen waren... Zij begon langzamer te loopen, stapje-voor-stapje zelfs... En tuurde naar de verlakte punten van haar schoentjes- Dolf was in een allerdolste bui- Hij babbelde maar voort. Kneep haar arm... Anders zou ze zich al-lang los gerukt hebben... Maar nu liet ze hem maar knijpen... Merkte 't niet eens- Sloeg zijstraat in, die naar de tegen overgestelde richting van het atelier leidde— Drentelde voort— Zat, een paar minuten later, naast Dolf, op eaa qanapé in modieus- Het «Handelsblad van Antwerpen" wijst op de gevaren, welke het opnemen in geïllustreerde bladen van moord- tooneelen enz. met zich brengt, en vraagt in navolging van het voorbeeld, dezer dagen door de Fransche Kamer gegeven, een wettelijke regeling daar van. Men is vrij algemeen overtuigd, dat het verspreiden door middel van de pers van dergelijke, natuurlijk gefantaseerde, bloedige gebeurtenissen een verkeerde uitwerking heeft op de verbeelding, van vooral jengdige lezers. Omtrent de plannen voor een Noordpooltocht per Zeppelin-lucht schip meldt een Wurtembergsch blad dat de graaf in dezen zomer eerst een tocht per stoomboot naar het poolgebied zal maken om daar met prof. Hergesell studiën te maken over de gesteldheid van weer en wind. Valt dit onderzoek gunstig uit, dan zullen twee luchtschepen, opzettelijk voor dit doel vervaardigd, proeftochten houden boven de zee. In Hamburg zal een schuur voor die twee lucht schepen gebouwd worden, welk gebouw eerst in het voorjaar van 1911 gereed kan zijn. zoodat de proeftochten pas den volgenden zomer gehouden kunnen worden. In 1912 zullen de luchtschepen naar Spitsbergen vervoerd worden en dan kan de expeditie beginnen. Graaf Zeppelin doet niet mee aan de eigenlijke expeditie, wel aan de voor bereiding. Ingevolge aanschrijving van bet Departement van Oorlog zal van begin Mei tot einde Augustus te Amersfoort en 21 omliggende Gemeenten aan mannelijke ingezetenen van 16 tot 35-jarigen leeftijd weer gelegenheid worden gegeven om zich geheel koste loos te oefenen in het schijfschieten onder leiding van officieren en kader van het 5e regiment infanterie. Die oefeningen zullen te Amersfoort aanvangen op 7 Mei e.k. en eiken Zaterdag van omstreeks 12 uur 's mid dags worden gehouden op de Leusder- heide; plaats, dag en tijd van aan vang in andere Gemeenten worden nader bekend gemaakt. Zij die ge schoten hebben kunnen aanstonds terugkeeren naar huis, zoodat de deel neming mogelijk is zonder noemens waardig tijdsverzuim. Aanmelding voor ingezetenen uit Amersfoort vóór 26 Maart ten bureele van den commandant van het 5e regiment infanterie; voor de overigen ter Secretarie van hun Gemeente. In Augustus wordt een schietwed strijd gehouden door hen, die ten minste drie vierden der oefeningen hebben bijgewoond; voor den aankoop van prijzen wordt voor eiken deel nemer aan dezen wedstrijd door het Rijk een halve gulden beschikbaar gesteld. Bij deze schietoefeningen kan ook worden behaald bet bewijs van schiet vaardigheid, noodig voor hen die als viermaander wenschen te worden ingedeeld. Wie niet aan deze oefeningen beeft deelgenomen en bij het examen voor viermaander niet voldoet aan de eischen van schietvaardigheid, kan het bewijs voor militaire bekwaamheid niet verwerven en mist daardoor het iecht van keuze van garnizoen of korps. Zegt het voort. elegant melksalonnetje... Heelemaal achteraan. Er was toevallig niemand in den salon. De juffrouw kwam... Flauw spotlachje om de lippen; Cor van 't hoofd tot de voeten opnemend met koel-begrijpen oogje, vanachter haar toonbank- Dolf bestelde port, advocaat en taartjes— dronk zijn glas in twee teu gen leeg... en tikte toen direct weer... "Allemaal bluf!" fluisterde Cor, in wier grijze oogen 't nu schitterde alsof er kaarsjes in waren ontstoken... "alle maal opsnijerij ja, ze zullen jou met drieduizend..." Toen haalde hij de portefeuille te voorschijn. En zij zag ze, Corrie... de twee roode lapjes, de witte... de groene— ...'t Was nu al bij 't half uur, dat die jongeluidjes daar zaten, achter in den melksalon. De taartjes waren op... hij had vier portjes gedronken, zij was aan d'r tweede advocaatje bezig— De juffrouw van den melksalon zou afgelost worden door de anderen. En ze fluisterden samen over 't geval... «Als ie maar betódltzei degeen, die kwam aflossen— bang voor d'r centjes- Maar de andere, manteltje al aan, Ingevolge de Drankwet vervallen de vergunningen in alle stations wachtkamers met ingang van 1 Mei aanstaande. Het is begrijpelijk, dat de pachters der bufiecten in die wachtkamers zich daartegen verzetten. De heer Zoethout, pachter der bufiecten in de wacht kamers van het Staatsspoorwegstation te 's-Hertogen bosch, heeft in deze handelende namens meer dan 60 collega's in Nederland, aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gezonden waarin wordt gevraagd om wijziging van art. 67 der Drankwet in dien zin, dat vooralsnog de vergunningen in de stationswachtkamers niet ver vallen en om in ieder geval het daar heen te leiden, dat weldra bekend zij, of een voorstel tet wetswijziging in bedoelden zin kan worden te gemoet gezien, dan wel niet meer kan worden verwacht. Op de hier Maandag gehouden Halfvasten-paardenmarkt werden aan- voerd400 paarden, 90 hitten en 25 veulens. Men besteedde voor: luxe-paarden f400 tot f5500, werkpaarden van f175 tot f 400, slachtpaarden van f 60 tot f 100, veulens f450 tot f200 en hitten van f90 tot f180. Daar er veel builenlandsche kooplui waren, werd, bij flinke prijzen, tamelijk vlug verhandeld. STOOmVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij «Nederland ss «Rembrand" arriveerde te Sout hampton 6 Maart. ss. «Koning Willem III" vertrok van Colombo 6 Maart. ss. «Oranje" arriveerde te Port Said 8 Maart. Koninklijke Hollandsche Lloyd. ss. Amstelland vertrok van Vigo 8 Maart. ss. «Rijnland" vertok van Duin kerken 7 Maart. In een catechismus voor de scholen in Newfoundland en Labrador vindt men tal van hygiënische wenken, welke ook voor ons nuttig zouden zijn. Over wondbehandehng leest men b v. Men kan steeds een bloeding stelpen door een harde prop op en boven de bloedende plaats te binden, of door een stevig verband aan te leggen boven de wond, dichter bij het lichaam Nooit moet men de wond geheel be dekken, maar de randen tot elkaar brengen door repen pleister. Friar's zalf op de wonde gelegd, of zeer warm water zullen de bloedingdoen ophouden. Bedekt men de wond dan bestaat er gevaar, dat het vergift er in blijft. Wasch de wond altijd goed uit met water, dat gekookt heeft en open ze weer, als er nog kwade stollen iri zijn verwijder deze met een scherp mes, dat eerst is uitgekookt. Over spuwen zegt het catechismus Het is vies, gevaarlijk en wreed, om in huis te spuwen. Daardoor wordt het vergif overal verspieid en kan iedereen schaden. Het speeksel toch is vol schadelijke kiemen. Zoodra het is opgedroogd, worden de kiemen dooi de lucht verspreid. Zij worden inge ademd en komen in de longen, welke zij verteren (opeten.) Spuw dus nooit in buis, anders dan in een papiertje of iets anders en verbrand dit. knikte van dat dadrvoor geen zorg was... Die jongen had een pak bank biljetten vóór zich liggen, daar straks— Dót zou wel terecht komen... "Maar..." zei de pa9 gearriveerde, haar schort vaststrikkend "maar... als ze nou..." »'s Eventjes kijken..." Toen zij, na gekucht te hebben, bij het tafeltje kwam, waar Cor en Dolf zaten, liet hij gauw haar hand los... Ze hadden elkaar blijkbaar gekust— Cor zette haar hoed recht... Dejuffrouw verschoof wat-schoteltjes; verzette 'n stoeltje— Keek eens naar het paartje, met vragenden, afwachten- den blik— Hij bestelde nög een portje... Ze aarzelde even, de juffrouw. Maar hij herhaalde, opgewonden pratend, als een, die elk oogenblik kon uitbarsten van nijdigheid... "Juffrouw, wilt u asjeblieft..." Ze was bang voor herrie. Nam het leège glas heel, heel langzaam op... Bracht hem, zonder iets te zeggen, het vijfde glas port. Bleef toen... Vast besloten om er een eind aan te maken... Wachten, 't Was samen drie gulden vijf cents— Nog tijden-erna vertelde juffrouw Bloempotten en kuipen wemelen soms van kleine, witte wormpjes; vooral onze kamerplanten; Ficus, Dracaena's e a. hebben daarvan te lijden. Dit is bet geval, als de aarde zuur is, of nog niet voldoende verteerd alom s plantaarde dienst te kunnen doen Men moet dan matig gieten en voorts de aarde vermengen met zand of fijngestooten houtskool. Boistel geen kleeren af in een vertrek, allerminst in de keukenstof is maar zelden vrij van bacteriën en het bevat maar al te dikwijls schade lijke ziektekiemen. Bij het afborstelen van kleederen neme men dezelfde voor zorgen in acht als bij 't uitkloppen van tapijten, want bij beide verrich tingen bestaat het verschil alleen in de hoeveelheid opgejaagd stof. Heden moet ge, beden! 't Uurwerk staat niet stil «Morgen" is het wachtwoord Van een' zwakken wil. Observator. Eea kunststuk. Te Zaandam heeft men het kunst stuk volvoerd om een 70,000 K.G. zware petroleumtank, van 17 M. diameter, 11 M. hoogte en een in houd van 2500 kub. M., die op een te zwakke fundeering was gebouwd, in zijn geheel te verplaatsen en te brengen op een vooraf in orde ge brachte nieuwe fundeering. Ten einde dit te kunnen bewerk stelligen, werd nadat de nieuwe fundeering gereed was. om het terrein een aarden dijk opgeworpen, waarna de aldus gevormde kom met water werd gevuld. Vooraf was gezorgd, dat alle openingen in de tank goed gesloten waren. De tank, gedragen door het water en met takels in evenwicht gehouden, werd op deze wijze gemakkelijk verplaatsbaar. Toen het gevaarte precies boven de nieuwe fundeering was gebracht, werden de kranen geopend en liet men er zooveel water in loopen, dat het door eigen zwaarte op de nieuwe fundeering vastgezet werd. Het weik, dat verricht werd dooi de aannemersfirma J. en D. Eilinann te Zaandam, vorderde uiet meer dan 3 uur tijds. Doorbraak. Tengevolge van de doorbraak dei rechter Diezedijk, is gisteren hetdoip Orthen, behnorende tot de gemeente 's Heriogenbosch, grootendeels over stroomd. Brand. Te Oorschot is Zondag de boerdeiij bewoond door M. Bressers, afgebrand. Verzekering dekt de schade. Men vermoedt, dat de brand ont staan is, door onvoorzichtigheid van een paar kinderen. Typografenstaking geëindigd. Men meldt ons uit den Haag: Na langdurige besprekingen, waai bij o.a. tegenwoordig waren, leden van het looncomité, besloot het personeel der firma Ten Hagen, heden te 4 uren den aibeid te hervatten. Door den trein gedood. Door den sneltrein die te half drie het station Nijkerk passeert is Zatei- dagmiddag tusscben dat station en de volgende halte aan den tweeden overweg aangereden de seinwachter Peter van Essen. Het personeel van van den melksalon... En als ze erover praat, wordt de arme-ziel bleek van ontroering— Vertelde zij hoe dat daar toen is gegaan, dien middag. Hoe die jongen haar aankeek met zoo'n krankzinnige, wilde expressie in z'n oogen. Hoed achterop 't hoofd. Halfbeschonken zittend op de leêren canapé... Eén been uitgestrekt op 'n stoel— De juffrouw had gebeefd van angst... Want ze doorzag best (ver zekert ze nu) wat daar gaande was... Had meneer beleefd-verzócht zijn been van den stoel te nemen. Dat was, zei de juffrouw, hier geen ge bruik... Ze had gedacht dat-ie haar zou aanvliegen. Ging al een paar stappen naar den kant van de deur, als er soms hulp noodig mocht wezen... Maar dat liep anders. Hij zette z'n been rustig, machinaal, recht... Grabbelde in z'n portemonnaie. Drie gulden vijf cents... Grabbelde, woelde in het geld. Vond nog-geen twee gul den... Zag de juffrouw van den melk salon aan met een gezicht... Ze wordt »koud" als ze 't zich tracht te her inneren... Maakte de portefeuille open. De roode, witte, groene papiertjes war relden op tafel... den volgenden goederen-trein vond hem aan aangezicht en handen gewond bij zijn seinwachtershuisje. Weldra bleek bij overleden te zijn. De onge lukkige laat een weduwe en zes jonge kinderen achter. Verdronken. In de haven van Leur (nabij Breda) zijn Zondagavond verdronken een landbouwer en een arbeider. Beiden zaten in een karretje waarvan het paard schrok en te water liep. De zoon van eerstgenoemde wist nog tijdig uit het karretje te springeD. Ook het paard verdronk. Een dijk doorgebroken. Men meldt ons: Terwijl de wacht ter bewaking en verstei king van den Geuzendijk onder St. Michiels Gestel Zondagavond zich even verwijdei d had om in denabijzijnde boerenwonirg een nieuwe kaars in de lantaarn op te steken, bemerkte zij terugkomende een persoon met licht op den dijk, die na hem te hebben aangeioepen plotseling het licht doofde en verdween. Toen bemerkte men dat de dijk was doorgebroken en bet water in korten tijd reeds een gat van circa 25 meter had geslagen. De doorge broken dijk scheidt het buitenland van het binnenland, dat nu van St. M. Gestel tot aan Den Dungen geheel is overstroomd en één groot water vlak vormt. Alle landerijen waren reeds bewerkt en bezaaid, zelfs al zou het water wegtrekken, dan nog zou er ander halve maand moeten ver- loopen aleer er weder met het paard op gewerkt kan worden. De schade is zeer groot en niet te bepalen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, ofschoon verschillende huizen in het water staan. Door deze doorbraak is het water nabij het Drongelscb Kanaal 4 c. M. gedaald. Gevalletje. Leidscbe plein: precies middag. Vroolijk zonnetje daar buitelen en rollen veel jongens in op de schaats. Komt 'n man met blauwen boezelaar strooit uit 'n vullen emmer haardgruis over 't gladde grijze asphalt Jongens woest op aschman, maar die pech slaat hen niet van de baan. Met petten, zakdoeken, ja waj al niet, slaan zij de asch tot stofwolken rijden zullen ze al kwamen er dozijnen plaaggeesten. Komt er 'n heer, die zoo'n pleizier had in de jongens, toen ze daar zwier den en krabbelden. Slapt naar 'n agent en: «hei, vrind, mag je in Amsterdam de aschketel uitwerpen op den openbaren weg?« Agent vindt van niet! Meneer: «Nou dan?« Agent bestijgt de trappen van »American« jongens wuiven hoezee's voorbijgangers moeten éven blijven lachen. Vijf minuten na twaalfaschwerper geverbaliseerd; jongens fluitend en joelend, slierten over de baan hun baan. Een merkwaardig testament. De heer Massey, een rijke brouwer te Burnley is overleden en heeft in zijn testament een aanzienlijk bedrag nagelaten aan de universiteit van Manchester en aan de stad Burnley. Tevens bepaalde bij, dat indien de vergunning voor enkele aan zijn brouweiij loebehoorende perceelen zou worden verlengd, de legaten vergroot Hij hield haar eert van de witte voor... NeeD, zooveel geld had ze niet in kas. Een groene dan Ook niet. Gaan wisselen naast de deur, durfde zij niet... Met dat tweetal in den win kel— Een geel biljet dan?... Ze zou eens natellen... Ja, van vijf-en-twintig had ze wel... De juffrouw legde twee muntjes en wat klein geld op het marmeren tafeltje neer. Met slappe hand graaide hij 't naar zich toe, liet het onverschillig in 'n vestzak glijden... Het dametje,— de juffrouw van den salon is fijne opmerkster—zat maar te lepelen de laatste drupjes uit haar advocaatje. Maar de vingers, waarmee zij 't lepeltje hanteerde, trilden... En als de portefeuille van den jongen op tafel lag, dan loerden dé sluwe grijze oogjes... of ze die van moeder, dame van gitmantel, zag... loerden zij naar de witte en andere papiertjes— als sterretjes, waarin de glans telkens op flikkert... «Wilt u nou gelooven, juffie" zei vast klantje van den melksalon... tegen bedaagd vrouwtje, dat er geregeld 's Woensdags, als ze in stad was, haar kopje cacao kwam slurpen... «wilt u

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2