BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Een fransch Geneesheer Gemengd Nieuws. met de vermissing van Jan van der Wiel. Het onderzoek leverde geen resultaat. RECLAME. Ïioeest zijn zwaar ter dank zij de Pink Pillen. Men kon dezer dagen in de fransche dagbladen het getuigschrift lezen dat wij hieronder mee- deelen. De heer Fabre, docter in de medicijnen, wo nende te Astaffort, schreef ons: „Mijn dochter, oud 17 jaren, verkeerde meer dan zes maanden in een toestand van erge bloedarmoede waarover ik mij ernstig ongerust maakte; ondanks de krachtigste en meest ver sterkende voeding en wijnen, ondanks de meest vermaarde ijzermiddelen en de glycero-phosphaten van verschillende bereiding, ging haar toestand niet vooruit. Zij bleef bleek, kortademig, zonder eetlust, onverschillig voor de ontspanningen van haar leeftijd en leed gruwelijk aan schele hoofd pijn, het grootste gedeelte van den dag. Bii het zien van de. Nutteloosheid dier middelen, schrijft Docter Fabre, besloot ik eèn geneesmiddel aan te wenden waarvan de werkzaamheid algemeen erkencf is, ik bedpèl de Pink Pillen voor bleeke mens^hen. Na liet eerste/ doosje gebruikt te hebben, wijzigde zich d^ toestand van mijn dochter geheel en al engerd zoo gunstig moge lijke Toen zij ,er nogyflrie gebruikt had, heeft zicy een werkelijkegedaanteverwisseling bij haar voorgedaan; ik zou met de waarheid in strijd zijp, indien ik niet met kracht verzekerde dat het dc Pink Pillen zijn die bij haar een spoedigen terugkeer der gezondheid hebben te weeg gebracht 09 die haar de frischheid harer jeugd hebben wfeergegeven. ^Tegenover zulk een resultaat, heb ik dat geneesmiddel aan lijders aan bleekzucht en bloedarmoede voorgeschreven, waarvan ik velen onatr^-^yne patiënten tel, en ik heb de vol doening gehad dezelfde uitwerkingen behandeling van mijn dochter waat/té nemen. Van ganscher harte en met e^fentelijkheid sta ik u toe van «mijn brief Jjfet gebruik te maken dat gij nuttig mocht oordeelen." De doctoren van ÏUe lando^prijzen het gebruik der Pink Pillen aaifc om ^sTziekten te bestrijden die uit verarming van met bloed of uit zwakte der zenuwen voorkomen. Ook hier komen zij meer en meer in de gunst, want zij hebben zeer mooie genezingen gegeven. Prijs 11.75 de doos., 1 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar by het Generaal Depót der Pink Pillen, Eegbcn- laan 22, Amsterdam en voor Amersfoort en omstreken by de firma's A. van de Weg eo P. de Zwart, Langestraat 129 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Het Berl. Tagebl. deelt weder ver schillende staaltjes mede van het ruw optreden der Berlijnsche politie tijdens en na de betoogingen van Zondag j I. Een dier staaltjes is werkelijk keo- merkend voor de wijze van optreden dezer politie. Na afloop van een der vergaderin gen begaven zich mevr. v. Gerlach, de echtgenoote van een der sprekers, en mevr. Barth naar huis en wilden onderweg plaats nemen in een rijtuig. Eenige voorbijgangers juichten de beide dames toe, wat blijkbaar de ergenis van een luitenant van politie gaande maakte, want hij gaf aan drie agen ten bevel mevr. Gei lacb uit het rijtuig te trekken. Toen de dame, die zich van geen kwaad bewust was, daarte gen opkwam, klonk het bevelBi eng haar naar de wacht." Intusschen was de heer v. Gerlach naderbij gekomen ook hij protesteerde, maar te vergeefs. Op de wacht aangekomen, werd den toeschouwers van het tooneel, die getuigenis wenschten af te leggen, eenvoudig de deur gewezen. De heer v. Gerlach ontving van een agent, omdat bij een bevel van dezen met snel genoeg opvolgde, een stoot in den rug. Na een kort onderhoud konden de heer en mevr. Gerlach weder been gaan. De heer v. Gerlach zal een aan klacht indienen bij de rechtbank. Uit Berlijn wordt het overlijden bericht van George Rückert. eeri gewezen bezembinder, die als mil- lionnair gestoiven is. Rückert ging als jonkman naar Amerika, aan boord van eon schip waar hij dienst deed als kolenschepper, omdat hij geen geld had voor den overtocht Niet lang na zijn aankomst te New-York trad hij daar in het huwelijk met de dochter van een winkelier in vleeschwaren, wieDS zaak bij tot grooten bloei bracht. Nog tweemalen daarna deed Rückert, weduwriraar geworden, een goed hu welijk, en eindelijk werd hij eigenaar- van een der grootste en voordeeligste hótels te Brooklyn, bij de Manhat- tan-brug. Toen bij zijn fortuin gemaakt had, keerde hij terug naar zijn geboorte stad en bij bouwde een fraaio villa op de plek waar de armoedige hut van zijn vader had gestaan. Daar is hij nu overleden, in den ouderdom van 72 jaren. Hij was algemen geacht en deed veel wel, in alle stilte. Te München is veel opzien en groote ongerustheid gewekt door een brief, dien een dweepzieke vijand van auto mobielen aan het politiebestuur heeft geschreven. De onbekende schrijver deelt in dien brief mede, dat hij met opzet het automobiel-ongeluk heeft veroor zaakt, waardoor onlangs de Arga- tijnsche Consul Geiger om bet leven kwam en drie anderen gewond werden. Hij wilde den dood wreken van een zijner kinderen dat onlangs door een automobiel is overreden. Hij had, zoo schrijft bij. uit wan hoop zelfmoord willen plegenmaar hij werd door een hemelsche verschij ning in den slaap van dat plan afge bracht en aangespoord, da automo- bielrijdeis te verdelgen. Dat zal hij nu ook doen, zooveel in zijn vermogen is zegt hij. Er is een onderzoek ingesteld, maar tot dusverre werd de briefschrijver nog niet ontdekt. Woensdag jl. hield de Oranjc- vereeniging baar eerste Alg. vergade ring in de bovenzaal >an de «Keizers- kioon" op deri Hof. Aanwezig waien ongeveer 20 leden, waaruit men geenszins de conclusie mag trekken, dat hel ledental ook gering is, inte gendeel, dit is viij groot en neemt dagelijks toe. De Voorzitter, de heer Reyckers opent met een kort woord de ver andering, waarna de heer Cohen de nololen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. De beeren Pionk, Scholte en Steenhof Jr. worden benoemd tot bet nazien van de rekening en ver antwoording. Het Bestuur doet bet voorstel om op 30 April tusschen 2 en 4 uur voor de kinderen der ieden bioscoop voorstellingen te geven. Dit wordt aangenomen. Omdat deze dag op zaterdag valt, zal er voor de volwassenen den daarop volgenden Maandag gelegenheid zijn zich óf in Amicitia óf in Het Valkje te amuseeren. Hiertoe zijn alle veieenigingen aan gezocht hun medewerking teverleenen. Gunstig antwoord ingekomen van de Gymnastiek- en Scbermvereeniging Emma", van «Oefening baart Kunst" van »Loott den Heer#, van «Amersf. Mannenkoor*, van «Sport staalt Spie ren#, terwijl de zangvereeniging van Patrio monium vermoedelijk ook zal meewerken. Over de twee zalen ver deeld is het gelijk waar men zijn avond genoegelijk wil doorbrengen. De Propaganda commissie kon nog mededeelen, dat ze met vrucht Som mige stadsgedeelten bewerkt heeft. Het Programma voor de Augustus feesten luidt: 1. Koraal muziek 2. Kinder aubade 3. Ringrijden op fietsen, kar enz. 4. Bloemencorso 5 Gondelvaart 6. Vuurwerk Aangenomen zonder discussie. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Vanaf Dinsdag 22 Maart, is in iedere boekhandel verkrijgbaar a f 0,25 een Nieuwe Gids voor Amersfoort, uitgave der vereeniging tot bevorde ring van Vreemdelingen verkeer alhier. Deze Gids bedrukt op kunstdruk papier is voorzien van plattegrond van de omstreken van Amersfoort, Birkhoven en de stad Amersfoort. Het zal een waar genot zijn voor allen, die als vreemdeling Amersfoort komen bezoeken en van deze stad in haar zomersche schoonheid willen genieten Ook voor inwoners onzer stad is deze zeer geriefelijk en zal dan ook weldra door menigeen gevraagd worden. De vereeniging zij er succes mede toe- gewenscht. De van diefstal verdachte wagen poetser der H. IJ. S. M. die Dinsdag middag op heeterdaad werd betrapt, heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Ook verklaarde hij dat de bij hem in huis in beslag genomen voorwerpen alle afkomstig zijn uit coupé's, waarin ze waren vergeten. N. is Donderdagochtend naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van den off. van Justitie gesteld. De heer H. Cohen, thans boek houder bij de tabaks-firma Herschel Co., hoopt 1 April den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden als zoodanig in betrekking trad bij den oudsten firmant, den heer A. Herschel Bz. De pogingen van het Bestuur der Afd. Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoh. dranken, om een kinderzangkoor op te richten zijn met succes bekroond. Een 130-tal kinderen hadden Woensdag aan den oproep tot een bijeenkomst gehoor gegeven. Het progaganda-werk van de af- deeling is dezen winter niet te vergeefs geweest. Luitenant C. Gordijn, die hier dezen zomer vliegproeven hoopt te houden, is op zijn verzoek met ingang van 19 Maart overgeplaatst van het 7e regiment naar het 5e regiment infanterie. Dr H. F. Nierstrasz, oud-leeraar aan hel gymnasium alhier, is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijks Universi teit te Utrecht. Met Paschen verzuime men niet de tentoonstelling in de ambachtschool te gaan zien, waar ter gelegenheid van het '10-jarig bestaan dier ver eeniging een ongewoon volledig over zicht wordt gegeven van de resultaten van bet onderwijs. Tevens is er een verloting met 500 prijzen waaronder zeer belangrijke. Amersfoort beeft thans ook een Rolschaatsenbaan gekregen. Woensdag is zij geopend. De plaatselijke afdeeling van den bond van Vrouwenkiesrecht houdt den 24e dezer maand hare jaarver gadering. Op Maandag 21 Maart zal voor de Ned. Gem. Werkliedenbond afd Amersfoort iri de sociëteit «Ver eeniging", als spreker optreden de heer N. van Hinten lid van de Ge meenteraad te Rotterdam, met het onderwerp: «Loonactie en stijgende levensmiddelen.'' Bij het eindexamen aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop op 15 en 16 Maart j.l. slaagden de beeren G. J. Alberts, Boskoop; W. H. C. Allart, Alphen A. G. Bosgia, Bei gum W. H. J. Breijl, Den Haag; W. J. P. Godding, Nijmegen; W. M. de Haan, UtrechtJ. Hooftman, Boskoop J. Kraaijenbrink Soestdijk; R. C. Kuipeis von Lande. Gouda; W. F. Lemkes, Alphen; O J. Loggers Utrecht; M v. d. Mei, Knijpe; K. J. Peik, Hilversum; N. J. Schaap, Deventer; Gisteravond hield Mej. Dr. C. C van der Graft uil Utrecht in «Armenia" een voordracht met lichtbeelden over Maria-legenden. De begaafde spreek ster, die over een sterk geheugen kan beschikken, deed dit op een boeiende wijs in de taal van hel Middel Neder- landsch. In de middeleeuwen, zeide zij, waren alle klassen verzot op verhalen. In alle ligt de grondgedachte: vermeid bet kwade en doe het goede. De predikers wisten de a'ostructie theorie vast te koppelen aan verhaaltjes, die exempelen genaamd werden. Zoo b.v. om de eeuwigheid voor te stellen. Een monnik kon zich biervan geen denk beeld vormen. Met aandacht luistert bij naar een zingende vogel en be merkt later, dat vijf eeuwen voorbij gevlogen zijn. In de Maria legenden wordt Maria voorgesteld als: hemelkoningin, won- derdoenster en middelaarster tusschen de menschen en baar zoon. Nu eens treedt ze op als maagd, dan weer als moeder, ze zoekt den omgang met onschuldigen en eenvoudigen, want ze let op het innerlijk. Wat bijzonder treft is het kinderlijk geloof en de groote devotie van dien tijd. 't Is dan ook van zelfsprekend dat de apocryphen grooter invloed hadden dan de echte evangeliën. Vooial de Vlaamsche schilderkunst heeft zich op dit gebied verdienstelijk gemaakt, men denke b v. aan Memlincb en v. Eijk. De legenden, eenvoudig van taal en inhoud, ongekunsteld gezegd, maakten op de aanwezigen een diepen indruk. Naar wij uit goeden bron ver nemen zal door de Amersfoortsche Voetbalvereeniging »H. V. C." ge durende de beide Paaschdagen serie- wedstrijderi werden uttgeschieven waai voor fraaie medailles beschikbaar zijn gesteld. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 20 Maan geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Bevestiging van nieuwe Leden. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Prof. Dr. H. Oort te Leiden. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 5uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds Teerink. 's Av. 5'/« uur, Ds. Teerink. Collecte hulpbehoevende Kerken. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. O1/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Kometen. Behalve de Komeet van Halley, die van Winnecke en die van Daniël zul len, volgens de berekeningen, in 1910 nog zeven periodieke kometen binnen den gezichtskring van de aarde zijn of komen, wal niet zegt, dat ze alie gezien zullen worden. Zoo zijn voor de ontdekking der kometen van Giacobini, Swift en Tempel de omstan digheden zeer ongunstig, de komeet van Azzest daarentegen zal men met viij groote waaiscbijnlijkheid tegen den zomer vinden, die van Spitalei zal evenals de komeet van Faye in October goed waargenomen kunnen worden, terwijl eindelijk Brooks'komeet aan het einde van den zomer in het zicht zal komen. Oude Zeden. Als een bewijs hoezeer de platte landsbevolking in sommige streken van ons land nog op groote begrafe nissen gesteld is. kan dienen, dat Dins dag te Achteveld bij Baiueveid een eenvoudig landbouwer is begraven, tot bijwoning van wiens uitvaart ongeveer 90 gezinnen waren uitgenoodigd. Rekent men nu elk gezin gemiddeld op 5 personen, dan kan men zich voorstellen welk een schare de ter aaidebestellmg bijwoonde. Daar het sterfhuis zelf te klein was, diende bet grootste café van het dorpje tol bijeenkomst der treurenden, in welk café tevens na afloop der plechtig heid de inwendige metiscb versterkt werd. Bij deze gelegenheid werd o.m. 10 emmers koflie leeggedronken. Valsch bankpapier. Het aantal valsche bankbiljetten, dat reeds bij de Rechtbank te 's-Hertogenbosch is gedeponeerd, nadert al de honderd, en nog schijnt de voorraad, welke in omloop is ge bracht, niet uitgeput. De biljetten zijn van verschillende soort: van tien, vijf- en-twintig, veertig, zestig en ook van honderd gulden. Zij worden alle in een register ingeschreven en men tracht den loop van elk biljet zooveel mogelijk vast te stellen. De namaak is wel geschikt om op 't eerste gezicht te bedriegen; bij nader toezien echter bemerkt men, dat het watermerk ontbreekt; dat alle biljetten aan de vier kanten glad zijn afgesneden en dat de smalle witte gebogen lijn, welke boven op de echte biljetten van f 40 en f 60 gezien wordt, op de valsche niet voorkomt. Zooals men weet, zijn de kanten van de echte bankbiljetten van f25, f40. f60 en f100 niet allo recht en glad, omdat voor het maken van die biljetten geschept papier wordt ge bruikt. Luchtvaart. Het wordt nu ernst met de plannen voor geregelde passagiersdiensten met luchtschepen; plannen waaraan men twee jaar geleden nauwelijks durfde denken en waarvan de verwezenlijking in een onbereikbare toekomst scheen te liggen. Te Pau, dat in den laatsten tijd een centium voor de luchtvaart-tech niek gewotden is, zijn reeds de proef tochten begonnen met den bestuur baren ballon Vtllede Pau, die ingericht is tot het maken van geregelde lucht reizen met passagiers. Behalve voor de bemanning, is er plaats voor vijl passagiers Het maken van luchtreisjes blijft nog een kostbaie liefhebbeitj Het tarief voor een tochtje in de buurt van de stad is tusschen de 70 en 100 gulden. In Duitschland zal de eerste ge regelde luchtschependienst half Mei geopend worden tussctien München, Oberammergau en de Starnberger See. Het luchtschip, een Parsival-ballon, zal voor twaalf passagiers zijn inge richt. Ook de Zeppelin-maatschappij heeft, zooals men weet, plannen voor een passagiersdienst niet een geriefelijk ingericht luchtschip. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij #Nederland«. s.s. «Koningin Wilhelmina" arri veerde te Suez 15 Maart. ss. «Rembrandt" arriveerde te Genua 16 Maart. ss. «Koningin Wilhelmina" ver trok van Port Said 16 Maart. Holland Amerikalijn. ss. «Postdam" passeerde Lizard 13 Maart. ss. «Rijndam" arriveerde te New- York 15 Maart. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 11 tot 18 Maart 1910. GeborenJohanna, d. van Casper Muijs en Rfintje Maaterman. Eisena Corne lia, d. van Johannes Budding en Cornelia van Dijk. Beatrix, d. van Antonius Zwart en Wilhelmina Steenkamp. Hendrik, z. van Nicolaas Eijbergen en Cornelia van de Coterlet. Elisabeth, d. van Pieter Koning en Bertha Klaren- beek. Adrianus Cornells, z. van Jacobus Rjjnders 'en Lamberta van de Vlasakker. Geertruida Wilhelmina, d. van Willem van de Brug en Catrina Collet. Aalbert Johan, z. van Willem Hiimering en Anna van de Biezebos. Elisabeth, d. van Cornells Martinus van Beek en Enge- lina Elbartha Corporaal. Adrianus, z. van Hidde Terpstra en Jeanna Alida Engelina van Rijssen. Frederika Geer truida, d. van Dirk Antonie Lambrechts en Johanna Geertruida Stuurop. Een natuurlijk kind v. g. OndertrouwdHendrikus Wilhelmus de Lang en Hargje Schipper. Overleden: Abraham de Vrij, 10 jr., echtg. van Antonia Cecilia Wieten. Johannes Arnoldus Hubert us Bo vee, 6 mnd. Woudenberg. GeborenAaltje, d. van Albertus Meer beek en Maasje van Kempen. Leusden. van 11 tot 18 Maart 1910. Geboren: Gerrit, z. van Cornelis Bud- dingh en llendrika Vervah. Stoutenburg. van 11 tot 18 Maart 1910. Geboren; Willem, z. van Gerrit van Bekkum en Hendrika van de Wetering. Wilhelmina, d. van Willem kleinveld en Geertje van Laar. Overleden: Wilhelmina Kleinveld, 3d., Adrianus van Houten, 69 j. ongeh., MAKKTBEKICHT. AMERSFOORT, 18 Maart 1910 Tarwe f 0;Rogge f 0-Boekweit f 0. Appelen f 3.a f 6.Peren f 4.a f 6.IClei- aardapp. f0.— a f0.zandaardapp. fl.90af210 Hoendereieren f3.15 a f 3.70 per 100 st. Bruine f3 60 a f3 90. Boter fl.50 a f 1.70 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoetem. kaas f0.k f 0. Kippen f0.90aflo0. Kuikens fl.a f 1.25 Piep kuikens f 0.00 a f 0.00. Ganzen f 0.a f 0..Eenden f0 90 a f 1.20 p. st. Jonge fl.00 a fl.20. Hazen f 0.00 a f 0 00. Wilde konijnen f 0.a f 0, Tainme f 0.70 a f 1 40. Duiten f 0.60 a f 0.80 paar. Magere varkens f 20. - af 30. - Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 60.a f 100.Biggen f 10.a f 16 Schrammen f a f 0Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f 000.Kalf koeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 30 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 90 heet. Zandaardappelen, 440000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 700 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 50 magere varkens Varkens voor exportslagerijeD 300 biggen en 15 zeugen. RECLAME. Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroorzaaken waterzucht, graveel, steen, rheumatiek, rug pijr^ttuj^er lies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is yerreweg in de meeste gevallep de oorzaak vaq nier- en blaas- kwalen. De ,door alcohol gepril&elde en aange taste niereor'verliezen hun kracht om het bloed te filtreenrh oji om de niergjften af te voeren, die watei^uchti rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottig^iekten veroorzaken. lndifen gij ieenig kenteken van een nier- of blaas/fcandoeninfe hebt, .tn vooral wanneer ^ij aanjég hebt vooV*aya»wakte, dient gij het gebruik vair alcohol na te laten en onmiddeDijk te bq^innen met een geregelde kuur met Foster's i&igpijn Nieren Pillen. Gij dient met dit ge neesmiddel door te gaan, totdat de geringste ^sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, .want zoo lang gij nog de geringste verschijnselen rkunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor ver nietiging der nieie» -*n kan de blaas haar macht lover de urin»'ferliezen. V Hoe langer gij uw kwaal veronachtzaamt, des t'6-<l«*per schiet deze wfjrtel, en krijgt gij mis schien last van blijvendè hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zichp-eeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt efi uitstel van behandeling is zeer gevaarlijk, zooda* gij nietMföedig kenoeg beginnen kunt met he£ gebrujl: der echte Fos ter's Rugpijn Nieren «pÜejg^die door cfannen en vrouwen geroemd w&td&n, welke genaken en genezen bleven. De handteekening van James Foster op de doos waarborgt de echtheid. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt eranco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, f 10. Yoor zes doozen. 2

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2