Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Hoe gij vergiftiging door urinezuur kunt opmerken. Niet den minister, die met onpar- tijdigen zin en te prijzen keuze zijn Commissie samenstelde treft, bij mis lukking door gekrakeel der politiekerij, blaam of verwijt. Slechts op het hoofd van hen komt dan het »odium» neer, die sinds jaar en dag, nog steeds, uur na uur, den kneppel in bet hoenderhok smijten... gelijk de stoke branden, over wie Joost van den Vondel 't in zijn striemend hekeldicht reeds hadMr. ANTONIO. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 5 April, des namiddags te half 2 ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. H Aardema (openbare lagere school aan de Puntenburgerlaan. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenea van eervol ontslag aan den onderwijzer C. P. Slagter (openbare lagere school aan de Puntenburgerlaan). 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature Prins). 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (uitbreiding personeel). 5. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vacature Aardema). 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere schoei 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vaca ture Slagter). e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de openbare meisjesschool Mej Bec. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet toekennen van de periodieke verhooging van jaar wedde van den leeraar H. Corver. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betieflende eene aan bieding voorwei pen ten dienste van her onderwijs aan de Hoogere Burger school. 10. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot wijziging der be grooting dienst 1908 en tot betaling uit bet artikel voor onvoorziene uit gaven 1909. 11. Voorstel van Burgemeester en Weihouders toi goedkeuring van de tekening van bei fonds lot bevordeiing van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloos heid. 12. Voorste) van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van C. H. J. Bonnier e.a lot verplaatsing van de zoogenaamde Zaterdagavond markt. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot onttrekking aan den opeiibaten dienst en verpachting van standplaatsen voor de jaarmai kt 1910. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aaubrengen van van een oetere straatverlichting in de Utrechtscbestraat en de Langestraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende verhuring van de woning in de Koppelpoort. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van rooilijuen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van A. van Groenestein, houdende verzoek hem alsnog vergunning te verleenen tot bet bouwen van eeo houten rijwielbergplaats boven de korte Gracht. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de brug tus- scben Gasthuislaan en Heiligenberger- weg. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van veldkeien 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het maken van eene pomp te Birkhoven. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature Prins). 4. H. J. ter Beeke te Ruinerwold, 2 O. F. Fölkel te Baarn, 3. J. Jansma te Nijkerk. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Punten burgerlaan (uitbreiding personepl). 1. O F. Fölkel te Baarn, 2 J. Jansma te Nijkerk, 3. J. Dijk te Benschop Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan (vacature Aardema). 1. J. Jansma te Nijkerk, 2. J. Dijk te Benschop, 3. A. Kok te Werkhoven. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburger laan (vacature Slagter), 1. J. Dijk te Benschop, 2. A. Kok, te Werkhoven 3. P. van Pessel te Kerk-Avezaath. Ter gelegenheid van de buis- vlijttentoonstelling in Amicitia wordt er ook een tombola gehouden, goed gekeurd door Burg. en Weth. van Amersfoort bij besluit van 11 Maart jl. Een lot kost f0.25. De prijzen worden gedeeltelijk aan gekocht uit de voorwerpen der ten toonstelling ingezonden. Maar ook deden er reeds particulieren en enkele neringdoenden in de stad en hare omgeving mooie voorwerpen ten ge schenke aan het comité toekomen. Het comité zegt allen gevers daarvoor dank en beveelt de goede zaak eiken weldenkende vriendelijk aan. Voorwerpen, die men voor de ver loting mocht willen afstaan, worden bij voorkeur ingewacht aan het adres van mejuffrouw De Holl, in het gebouw der industrie- en huishoudschool. Op den 30e April, den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, stelt het Bestuur der Vereeniging tol be strijding der Tuberculose, alhier, zich voor, een bloemendag te houden. Het doel hiervan is, om van de opbrengt eenige zwakke kinderen met eene vacantiekolonie naar buiten te kunnen zenden. De bloemen, zullen door vele jonge dame», die hiertoe welwillend hunne medewerking heb- toegezegd, op straat verkocht worden. Moge bet Amersfoortsche publiek, deze jonge dames niet te leur stellen en door flink te koopen ook hunne belangstelling voor dit goede doel laten blijken. Donderdag 7 April zal in de concertzaal van het café »De Arend" Mevr. Dr. Aletta Jacobs uit Amsterdam in eene openbare vergadering van de afdeeling Amersfoort der vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, als spreekster optreden en zal de avond door voor drachten zooals bet hieronder staande programma aangeeft opgeluisterd wor den. Voor nadere bijzonderheden leze men de in dit blad staande advertentie. PROGRAMMA. 1. Voordrachten door Freule S, Wichers a. De Moeder Zong Ch. v. Herwerden c Geleiden .apden) H' Lapidoth-Swarth d. Stel n gerust mijn broeder, uit bet tn- gelsch doorCh. PerkinsGilman e. VrouwenkiesrechtH. Meyer 2. Lezing Mevr. Jacobs. Onderwerp: „Is spoedige invoering van Vrou wenkiesrecht wenschelijk en noodzakelijk V' PAÜZE 3. Voordrachten door Freule S. Wichers a. Een Lied van de Zee H. LapidothSwarth b. Van een klein kindje Jeanne Hack Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen veikrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd •loei aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Lijst van Brieven en Briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over den 2e helft van Maart 1910. Brieven W. van Ingen Amersfoort W. van Calcar Amsterdam Brinkman Baarn. Mej. J. C. Geijl i Joh. P. v. d. Meer Leiden Mej. C. Pot Utrecht J. Frantzen IJmuiden Mevr. Sprengen Zeist C. Niewendijk Monseur et Madame Lagers Antwerpen Briefkaarten. Henr. G. Bijleveld Groningen H. Beukens Haag Vreemdelingenverkeer. Woensdagavond hield deze ver eeniging haar jaarvergadering onder voorzitting van den heer J. van der Horst Bruyn. De secretaris, de heer Th. C V ter Maat, las de notulen van 1909, welke ongewijzigd werden vastgesteld. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzitter mede, dat de Gids voor Amersfoort gereed is en in eigen be' heer wordt gehouden. De penningmeester, de heer M. W. T. J de Jong, deed rekening en ver antwoording, welke werd nagezien en in orde bevonden. Ontvangst f761,75. Nadeelig saldo f240. Het jaarverslag zal weldra in druk verschijnen. Het aantal leden bedraagt 125; het aantal begunstigers 87. De Gids is uitgegeven tengevolge van de exstra subsidie der Gemeente en de mildheid van een der leden. De wandelpaden en de rustbanken worden goed verzorgd. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat het aantal leden hierdoor zal toenemen. Verder deelde de voorzitter mede. dat de Gids in 1800 exemplaren in den boekhandel verkrijgbaar is. De advertenties hebben ruim f300 opge bracht. Ruime verspreiding is het doel. Zoo gaan er door het Centraal bureau te 's-Hage 1000 exemplaien naar de Oost-Indiën, waar ze weer naar de gescbikste plaatsen worden gezonden. In wachtkamers, passagiersbooien, overal zal de Gids te vinden zijn. Aan de leden van het Kon. Huis zijn pracht exemplaren gezonden, benevens aan den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en aan de autoriteiten hier ter stede. De heer Frederiks was de tolk der vergadering toen hij de heer ter Maat, den schrijver van de Gids, dank bracht ook voor de prachtige photo's. De heeren Celosse, Tromp v. Holst en van der Horst Bruin werden tot be stuursleden herkozen. De rekening over 1908 is door B. en W. goedgekeurd. Bij de rondvraag kwam het plaatsen van banken en het onderhouden van sommige stadsgedeelten ter sprake De heer des Tombe dankte het Bestuur voor het vele, dat het weer gedaan heeft en wenschte, dat menigeen als lid zou toetreden, (applaus). Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen hield Donderdag avond «Onderlinge Hulp» haar jaai- vergadering in »de Kroon». De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de gunstige resultaten van het 17e boekjaar. Het aantal leden is 270: het bezit is met f '00 toegenomen. De vereeniging bezit thans f2900. In bet afgeloopen jaar is eens uil- keering geweigeid wegens te late aan- gilte bij den geneesheer, doch het bestuur is hierop teruggekomen Aan ari. 30 wordt nu toegevoegd: Er ge schiedt geen uitkeeiing zoolang geen kennis is gegeven aan den secretaris. Rekening en verantwoording. Batig saldo over 1908 bedraagt f 913 73 Ontvangen aan contributie -1566 93 Viijw. bijdragen en renten - 89 66 Uitgaven Uitkeeringen Bodeloon Drukwerk Diversen totaal 1 2657.33 f 1281.53 - 14115 6.50 1 08 Aankoop 1 stuk N.W.S. 3°/o - 936.42 totaal 12366.68 In kas is dus f290 61. Met bet bezit der vereeniging van f2610 maakt dit totaal f2900 64. Bestuursverkiezing. De aftredende beeren D. Gerritsen, Jh. Verhey, L. v. Achterbergh en J. A. Stoopendaal worden herkozen De financieele commissie, de heeren A. M. Tromp v. Holst, B. v. d. Water en H. v. Groenestein, wordt bij accla matie herkozen. Over bet schrappen als lid van Gemeente werklieden ontspint zich een uitvoerige discussie. Besloten wordt het reglement af te wachten In elk geval kan een oud-lid bij ontslag uit den gemeente dienst weer als hd toetreden. De aanvulling van art. 30 werd hierna aangenomen. Na nog eemge discussie over het oude lid, over de toekomstige ziekte en pensioenwet werd de vergadering gesloten. De opnoeming van prijzen voor de huisvlijttentoonstelling, op 13—16 April in Amicitia te houden, heeft nog weer verscheiden huisvlijters in beweging gebracht. Welnu, zij kunnen met hunne aangifte van een of meer voorwerpen nog eiken dag terecht, hetzij bij de secretaresse van bet comité, mevrouw Louman, Paulus Buyslaan 14, of bij een der andere leden, op de gioote aanplakbiljetten vermeld. Maar niemand wachte dan nu ook langer. Een vraag van verschillende kanten gedaan zij hier tevens beantwoord. Men zou graag weten welke in zendingen tot dusver zoo aLzijn aan gegeven. Ziehier: veel houtsnijwerk, antiek en nieuwerwetschhuissie-aden, zaag- werk, inlegwerk, ze6r bijzonder post- zegelwerk; photo's; verder Hirilooper schilderwerk zoowel als gewone schil derijtjes en grootere stukken; pro ducten van Indische huisulijt; ouden nieuwerwetsch borduurwerk. Ook komt er een poppenkamer, een geheel opgetuigd zeilschip, een loco motief; meer dan éen exemplaar van den Amersfoortscben Lieve Vrouwen- toren, bearbeid in verschillende grond- stoflen, zoo ook de Koppelpoort, de Kei, de Naald van Soestdijk in zilver, een galakoets, een vliegmachine, een electrische centrale met bijbehoorende inrichtingen, een weefgetouw in mini atuur. Doch wij eindigen. Wie denken mocht dat meteen de voorraad hierbij is uitgeput, vergist zich zeer; de verscheidenheid is veel te groot om alles in éen bericht bier te vermelden. Tegen den tijd der tentoonstelling zal een gedrukte catalogus verschijnen, die deels met deels zonder namen van inzenders, alles opsomt wat op Dinsdag 12 April des morgens tusschen 8 en 12 uur aan de sociëteit Amicitia bij de commissie wordt in geleverd. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 3 April geregeld als volgt Evang. Lutb. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. G. Munter, pred. te Woerden. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/» uur, Mevr. Baudet. Godsdienstoef. voor jongelieden Voorm 11 uur, Ds. G. J. Schralloidt Koops te Sliedrecht Gewone Godsdienstoefening Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. D. Felix, Em.-pred. Beide keeren coll. Theol. Fac. V.-U Gereforin. kerk (Zuidsiiigel). Voorm. 10 uur, Ds Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Na Menelik's dood. De Meeuw van Juda" is gevallen als slachtoflei van den onverbiddelijken dood dien bij zoo vaak te voren dank zij zijn krachtige natuur over wonnen heeft! Zal des Negus' overlijden ver-strek kende gevolgen hebben voor den toe stand in het land, en daardoor ook voor de internationale politiek der Europeesche mogendheden Het ziet er op het oogenblik niet naar uit: er dreigden moeilijkheden, omdat de Keizerin Tai-toe verlangde de mach: te behouden en den jongen Lidi Jassoe niet wilde erkennen maar het schijnt dat thans de Keizerin geen spoor van macht meer bezit. Alle kanonnen, welke zij en haar aanhangers bezaten, heeft zij uitgeleverd aan den regent Ras Tassama, die ook alle vestingen en belangrijke punten in het land, waar de Keizerin haar aanhangers heeft, bezet heeft. Voorts werd een gunsteling van Tai-toe, die gouvetneui der gewichtige provincie Wollaga was, afgezet en vervangen door een volger van den regent. Deze laatste beeft een manifest uitgevaardigd, waartij hij den boeren en kooplieden raadt, rustig aan hun bezigheden te gaan, omdat hij, Ras Tassama, voor de rust in het land zal zorg dragen. De Europeanen zoo seint men uit de hoofdstad vertrouwen, dat dit den regent inderdaad zal gelukken en hebben alle hoop dat er nu een tijd perk van rustige ontwikkeling des lands zal aanbreken. De regent wordt door de Europeanen gehouden voor een man met een grooten geest. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 24 Maart tot 1 April 1910. GeborenJeanna Agatha, d. van Hendrik Jan Bosma en Aafje Kluft. Johannes Jacobus, z. van Jacobus Johannes Klaasing en Catharina Zegveld. Antonie, z. van Philippus Antonie Nicolaas van Neerbos en Dirkje van Hattem. Plonia, d. van Johannes Vingerhoets en Elisabeth Hoo- genboezem. - Gerritje, d. van Evert Jan Arbon en Johanna Hoogeweg. Antonie, z. van Johannes Tesson en Cornelia van den Hengel. Elisabeth Roeloffina, d. van Harmen van Beek en Elisabeth Effrink. Lambertus Marius, d. van Johannes Simon van der Werf en Gerarda Johanna Hopman. Johannes, z. van Adrianus van Eijkelenburg en Drika van den Berg. Willem, z. van Franciscus Petrus van Mosseveld en Cornelia Johanna Booms. Wilhelmina Geertruidis Elisabeth, d. van Dirk van Eek en Anna Gertruidis Theeuwen. OndertrouwdHendrik Grooten Adriana Verhoeff. Herman Cornelis Slagter en Henrietta Elisabeth Maria Kaspers. Johannes Bosman en Mina Rijn. Petrus van Pluuren en Torna Koops. Gerrit Köhler en Aradina van Ooik. Overleden: Lammert Huls, 86 j., wed. van Albarta Clasina Daalmeijer. Hen- drika Hooft, 7 mnd. Rijntje Dina Hoenders, 8 d. Johanna Materman, 68 jr, wed. van Petrus Leenards. Johanna Snijders, 68 jr., echtg. van Johannes Hermanus Jacobs. Elisabeth de Vrij, 85 jr., wed. van Cornelis de Gans. Jacoba Maria van Wanroij, 63 jr., wed. van Cornelis van Aken. Jo hannes Meijer, 15 mnd. Adriana Caro lina Johanna de Heusden gezegd van der Slufise, 5 w. Woudenberg. Geboren: Ariën, z. van Jan Vlastuin en Hendrika Koudijs. Leusden. van 24 tot 31 Maart 1910. GeborenHendrik, z. van Antonie van Roomen en Jannetje Tolboom. Sjoerd Anne, z. van Dirk Marinus van der Bunk en Martha Spijker. Antonia Anna, d. van Hendrik Marinus Klooster en Gerritje Staal. Gerard Jacobus Jozef, z. van Bongaard en Belia Clara Maria Schoonder- woerd. OndertrouwdWouter van den Hengel en Everarda Voskuilen. Overleden: Hermanus Landzaat 5 m. Johannes Craanen, 38 j., echtg. van Antje Cornelisse. Stoutenburg. van 24 tot 31 Maart 1910. Geboren: Anna, d. van Petrus van der Heiden en Antonia Wannink. Johannes Ruurdericus, z. van Januarius Cornelis Visser en Alijda Tondeur. MARK I bbKIUHT. AMERSFOORT, 1 April 1910 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a 10.Klei- aardapp. f0.— a f0.zandaardapp. fl.90af2.20 Hoendereieren f3.30 a 1 3.50 per 100 st. Bruine f3 50 a f3 70. Boter 11.30 a f 1.50 per kilo. Mir- garme f0.a f 0.Zoetein. kaaa f0.a f 0. Kippen f 1.af 1.50. Kuikens f0.afO.Piep kuikens f 1.a f 1.30. Ganzen f 0.a f0..Eenden f0 80 a ft.20 p. st. Jonge fl.a fl.30. Hazen f0 00 a f 0 00. Wilde konijnen I 0.a f0.— Tamme f 0.80 a f120. Duiven f 0.60 a f 0.80 paar. Magere varkens f20.— a 130. - Varkens export f 0.a fZeugen f60.A 10 80 Biggen I 10.a f 16 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fuOO.—Kalfkoeien f 000.— A f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rugge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 120 heet. Zand aardappelen, 140000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kdo boter, kilo Margirine, Kilo ka-s. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Wanneer overvloedig, 'uriiretuur zich in uw lichaam begint op te hoopen,\zult gij spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw gestel aandoet, en dat gij u op vochtige, nevelige mor gens loom, dof pii prikkelbaar gevoelt. Uw spie ren worden dajÜ stijf en rheuma,tisch. Gij krijgt watergezwellen onder de oogen en in de enkels. Gij hebt pijny in de lendenen en zijden, en een ellendig gevpel in uw rug, vooral des morgens bij bet ontwaken. Misschien krijgt gij ook stoor nissen met? de urine, neerslag- of graveel in uw water. j Deze verschijnselen duiden er op, dat nog erger kwaien in aantochten, want hoe langer het urinezuur niet wordt verminderd, des te meer vergiftigt het usl .gestel, en wanneer het overvloedig^-. jüoWjioedig door de nieren wordt uitgedreven, gaat gij lijden a&b lendenjicht, water zucht, ontsteking van de blaas, graveel, steen, rheumatiek, bloedvergiftiging^ en zullen uw nie ren cel na cel vernietigd het levengevend eiwit ontsm Foster's Rugpijn Nieren 1 op een zachte wijze bij inl om het overvloedige urineza om het lichaam te zuivere! die zoovele mannen en vro moedeloos maken. Overtuigt u, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op de doos voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekregen, die te Amersfoort verkrijgbaar zijn bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, of f10.voor zes. doozen. 4 orden en laten zij icn. [en staan de niei un grootsch yl af te voei van de nitrgiftcn en zwat, ziek en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2