De glimlach op de lippen. Het lichaam gefolterd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. De vrouwen die werken, zijn in het bijzonder onderhevig aan erge pijnen tengevolge van inwen dige storingen. Yooral worden zij aangetast die verplicht zijn van den morgen tot den avond staande te blijven in fabrieken, werkplaatsen en winkels, ook zij die met de naaimachine werken. De werkster is dikwerf de broodwinster van het gezin. Of zij gezond of ziek is, of het regent of waait, zij moet aan haar werk zijn, zij moet een glimlach op de lippen hebben en zich aangenaam voordoen, terwijl de pijnen haar lichaam folteren, De Pink Pillen bewijzen groote diensten aan de vrouwen van alle standen. Zij zijn een machtige hersteller van het bloed, een volmaakte versterker van het zenuwstelsel. Zij regelen de functies en voor- komen bij de vrouwen die storingen welke voor som- Ve* Jap migen iedere maand Jgf weerkeeren en zoo verslap- pcnd zijn. De vrouwen en J/)P dc jonge meisjes wier bloed \K/ff li Ij fly J door vermoeienden arbeid Wyf/ JIJ/1J sen waarde onvoldoende is, zullen een werkelijken steun vinden door van ^e Pink Pillen gebruik te maken. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij bet Generaal Depót der Pink Pillen, Eegben- laan 22, Amsterdam en Toor Amersfoort en omstreken by de firuia'» A. van de Weg en P. de Zwart, Langcstraat 129 en Terder by verschillende apotheker» en goede drogisten. Woensdagochtend werd geopend de Uuisvljjt-tentoontoonstelling, uit gaande van de plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen drank- niisbi uik. Daartoe waren in de societeitszaal van «Amicitia" met de leden van hei zeer uitgebreide comité saamgekomen een groot aantal dames en heeren en vertegenwoordigers van andere hier ter stede arbeidende vereenigingeri tot bestrijding van drankgebruik. De beer W. H. E. Viijdag, Voor zitter van bet comité, sprak een koi ten weikomstgioet en verleende daarop bet wooid aan den Burgemeester die ongeveer het volgende zeide: Mij is als Eere-voorzitter van het comité de vereerende taak opgedragen, deze eerste buisvlijt-tentooiistelbng, uitgaande van den Volksbond te Amers foort, te openen. Ik boud er mij van overtuigd, dat een tentoonstelling als deze een uit nemende gelegenheid biedt om aan te toonen hoe aangenaam en te gelijk nuttig men zich binnenshuis kan bezig houden en boe huisvlijt meewerkt om bet gezinsleven te bevorderen en ook daardoor drankgebruik te be strijden. Gaarne breng ik hulde aan de plaatselijke afdeeling van den Volks bond voor haar initiatief en aan het comité van inrichting, dat wel beloo ning vindt in bet schitterend succes op zijn pogen en ik breng gaarne, ook namens de ingezetenen van Amers foort, dank aan de dames en de beeren voor hun goede zorgen, die wel moesten leiden lot een welslagen. De schoonste belooning voor het comité is ongetwijfeld het blijk van belangstelling, geschonken door H. M. de Koningin-Moeder, de fraaie zilveren medaille, en ik stel er prijs op, openlijk een woord van dank te spreken over bet dit Vorstelijk blijk van belang stelling. Het verheugt me ten zeerste, dat het comité zulk een ongedachte en algemeene sympathie mocht vinden en ik hoop en vertrouw, dat deze tentoonstelling moge beantwoordon aan haar doel: de bestrijding van drankmisbruik. Ik verklaar de tentoonstelling ge opend. Prof. Kenninck, Voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Volks bond, beeite hai lelijk welkom het Stadsoestuur eu de Raadsleden, den Algemeenen Secretaris van den Volks bond en de vertegenwoordigers der zustervereeoigingen en niet bet minst de dames en heeren, die zooveel moeite zich gaven voor het tot stand komen van deze tentoonstelling. Bij al het mooie en gunstige, dat zij biedt, óok aan goede opscbriften en rnooie spreuken, mis ik er één, en wel: «Nooit gedacht". Neen nooit heb ik kunnen denken, dat het plan voor deze tentoonstelling zóu veel sympathie zou ontmoeten, nog wel in de meest uiteenloopende kringen; nooit heb ik kunnen ver- muedeii, dal Ameisfoorl reeds zóo veel Jrc«efe»a£rsters en beoefenaars van huisvlijt bezat. En ik erken bier gulweg, dat een der bier aanwezigen gelijk bad door in blij optimisme te zeggen «begin maar; het valt wel mee". De uitkomst heeft ons aller ver wachtingen verre overtroffen. De groote zaal bleek te klein; ook het tooneel moest in gebruik genomen en zelfs de foyer en de doorgang daar heen. Inderdaad, nooit gedacht En er is zoo veel moois, dat ik verheugd ben, geen lid der jury te zijn want ach, deze zal wel een zeer moeilijke taak blijken te hebben. Nog deze wensch wil ik uitspreken, dat het doel van den Volksbond ook door deze tentoonstelling mag worden bereikt, namelijk, dat bet drankmis bruik afneemt en daardoor de volks welvaart toeneemt. En dit zal mede geschieden door beoefening van huis vlijt, door ontwikkeling van den geest, oefening van de band. De beer Van Haëften, Algemeen Secretaris van den Volksbond, dankte names het Hoofdbestuur dier ver- eeniging, het comité voor zijn voor beeldige toewijding en den Burge meester, die bet patronaat voor deze tentoonstelling wel heeft willen aan vaarden. De heer Vrijdag noodigde hierop de aanwezigen uit, de tentoonstelling in oogenschouw te willen nemen. Als we ons herinneren hoe, in de eerste jaren van het bestaan van «Liefdadigheid", haar Secretaris, nu wijlen de heer G. F. Mezger, een paar malen een dergelijke buisvlijt-teutoori- stelhng wist te houden, in het voor malig schoolgebouw aan de Koestraat en hoe daar bijna alle ingezonden voorwerpen waren vervaardigd van sigarenkistjeshout en sparreappels en daar slechts heel weinig ooglijks werd ten toon gesteld, al was er de derde maal reeds merkbare vooruitgang te bespeuren, dan is het treffend, te zien welke verbazende vorderingen zijn ge maakt op het gebied van huisvlijt. Verblijdend is het, uit den catalogus te zien, dat 95 met-vaklieden boven 10 jaar 225 en 36 niet-vaklieden be neden dien leeftijd 70 voorwerpen van eigen vinding en makelij inzonden Dat 24 vaklieden ouder dan 16 jaar 56 en 7 vaklieden beneden dien leef tijd 12 voorwerpen ten toon stellen en 50 personen 136 stalen van eigen werk en 18 anderen 66 dikwijls hoogst merkwaaidige voorwerpen van kunst nijverheid ter opluistering afstonden, verhoogt almee de waarde van deze tentoonstelling. Er is heel veel moois te zien, bij zonder veel merkwaardigs; als we enkele der inzendingen noemden, zouden we allicht andere tekort doen. Men ga liever zelf kijken, óok om te leeren hoe men met kleine middelen uit soms waardelooze voorwerpen heel aardige versieringsvoorwerpen kan samenstellen, die niet alleen grooler waarde hebben omdat ze eigen werk zijn maar bovenal om de vrije tijd, dkaraan besteed, zooveel nuttiger is doorgebracht dan met straatslijpen en, uit verveling, allerlei dingen te doen die onnut en soms zelfs nadeelig zijn. Zoo heel juist is bet motto vóór in den catalogus: Arbeid wint, drank verslindt. Zaterdagavond om 10 uur wordt de tentoonstelling onherroepelijk ge sloten. De jury heeft de hoofdprijzen reeds toegekend. Daar het bezoek zóo on gedacht druk is en ook de theetent een zoo ruime bate oplevert, is het geenszins onmogelijk, dat ook andere prijzen dan de vroeger reeds genoemde worden uitgeloofd. Vandaar, dat we heden ons bepalen tot de volgende mededeeling. De zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder werd toekend aan I. Terpstra, Leusderweg 190, voor diens houtsnijwerk; een der zilveren medailles van de Gemeente Amers foort aan F. von Rupprecht, Aldegon- straat 95, voor drens teekeningende andere zilveren medaille der Gemeente aari jongejuffrouw C. Schneider, Prinses Marie-laan 14, voor haar teekeningen de verguld zilveren medaille van den Burgemeester aan A van de Kamp, koperslager te Barneveld, voor diens locomotief; de verguld zilveren me daille van mevrouw en den heer A. M. Tromp van Holst aan A. en KI. van de Kamp, te Nijkerk, voor hun stoommachine met electrische centrale; de zilveren medaille van het Hoofd bestuur van den Volksbond aan A. H. Worffel, Muurhmzen 59, voor diens teekeningen van Nederlandsche uni formen uit den tijd van den Tien- daagscben veldtocht. We herinneren, dat dit nog slechts is een voorloopige opgave en datzij, alleen betrekking heeft op de hoofd prijzen. 't Was Woensdagavond ter ge legenheid van het onthullen en over- handige van het Vaandel vol in «Het Valkje." Dit vaandel is door Amers- foorts ingezetenen geschonken aan de Muziekvereeniging «Harmonie De beer v d. Gang hield de feest rede en hoopte dal de «Harmonie" onder dit symbool nog meer lauwere mocht verwerven dan onder 't vorige. Op het Concours te Zandvoort behaalde ze reeds de ie prijs, niettegenstaande ze bespot werden om bun klein, on ooglijk vaandel. Doch nu kan dat niet meer, dank voornamelijk drie dames, die de gelden hebben inge zameld. Ook past een woord van dank aan den heer G. Krijnen, die het vaandel geschildert heeft. Applaus De aanhechting van de Zegetekenen, de medailles, had niet plaats wegens afwezigheid van den eere-voorzitter. Het vaandel mag gezien worden het is donkerbruin van kleur met een gouden rand omzoomd. Met gou den letters staat geschreven:» Muziek- vereenig.ng Hamonie," waarboven het wapen van onze stad prijkt. Een harp in het midden wordt door het opschrift ingesloten Hierna ontvingen de drie dames een aandenken voor hun betoonde activiteit. Het progamma was vol alwisseling, voordrachten, muziek, De «Kweek school" uitgevoerd door 8 jonge dames in bevallig wit costuum oogste vooral veel bijval. De ütr. Geheelonthouders vereeni- ging «De Propagandist" mag niet ver geten worden, daar ze ook veel heeft bijgedragen om de gezelligheid van de avond te verboogen. De directeur, de beer Stoetzer heeft hief weer ge toond de rechte man op de rechte plaats te zijn; alle nummers werden door zijn koor uitmuntend uitgevoerd. De heer J. de Jager uit Amster dam besprak Dondeidag in de Remon- slrantsche Kerk de vraag: «Is theosofie geloof of weten?" Het begrijpen van een of ander onderwerp is onmogelijk zonder behoorlijke vooi kennis, zoo is het met alles en ook met de theosofie. De literatuur over dit onderwerp was 100 jaar geleden in fransche handen. Dr. Mesmer schreef over dierlijke magnetisme en maakte school. Later in 1830, werd over dit onderwerp niet meer gesproken men noemde het suggestie. Een Oostenrijksch baron gaf een nieuwe stoot en nam vele proeven, waardoor bij tot verrassende resultaten kwam. De laatste jaren is de bestudering een nieuw Stadium ingetreden, vooral in Frankrijk. Ook de Engelschen en Amerikanen hebben aan deze studie veel gedaan, inlegen- stelling van de Duitschers en dus ook Nederlanders, die ze verwaarloosd hebben. In 1882 werd in Engeland een genootschap voor zielkundig onder zoek opgericht, waarvan alleen weten schappelijke mannen lid waren. Zij hielden zich bezig met gedachte lezen, populair gezegd. Is de juistheid van theosofie aan te toonen? Dit is wel mogelijk, als men maar de noodige voorkennis bezit. De spreker leest vele citaten voor om 't een en ander te bewijzen en tot de vraag te komen hierboven genoemd. Zijn conclusie is dat theosofie een gemotiveerd geloof is, net als b.v. het geloof aan den ontwikkelings gang van lagere tot hoogere wezens. Handel en Nijverheid vergaderde j.l. in de Zwaan onder voorzitting van den heer S. J. v. Duinen. De notulen van 15 Maart werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Rekening en verantwoording. De heer P. H. J. Nieuwendijk brengt namens de commissie verslag uit en deelt mede, dat alles in orde bevonden is. Inkomsten f567.80 Uitgaven f718.20 Nadeelig saldo 1150,46 Uit de gegeven toelichting blijkt, dat het nadeelig saldo is ontstaan, doordat de vorige penningmeester wat nalatig is geweest bij het betalen van posten van het vorig jaar, terwijl het incasso wezen door hem in verwaar loosd, waardoor het tekort feitelijk aanmerkelijk kleiner wordt. Bovendien kan op eenige posten aanmerkelijk bezuinigd worden, zoodat dit jaar de rekening wel zal sluiten. De voorzitter dankt voor het beheer, Jaarverslag. Aantal leden 205, tegen 198 vorig jaar. Het incasso wezen is weer vooruitgaande. Verder worden de verschillende werkzaamheden in het afgeloopen jaar gememoreerd en al is de oogst dan ook niet bijster groot, toch is zeker niet alle arbeid vruchteloos geweest. Geen gehoor vond de vereeniging voor de verlegging van den weg naar Birkhoven en de ver betering der markltoestanden. Het rapport der arbeidsbeurs zal succes opleveren. Een publieke telefooncel op het station werd verkregen, terwijl het Gemeentebestuur werkt aan plannen voor een electrische centrale, waaraan H. en N. den eerste stoot heeft ge geven. Zij heeft dit ook gedaan, wat de kwestie der Handelsschool betreft. Met erkenning wordt gewag gemaakt van de welwillendheid, waarmede de bevolkingsopgaven door het Gemeente bestuur worden verstrekt. Met een opwekking tot eendrachtig samen- wei ken eindigt het verslag. De voorzitter dankt den secretaris. Bestuursverkiezing. De heeren v. d. Meiden, v. d. Wal en Wagenaar treden af. De laatste heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld, wegens drukke werkzaamheden De voorzitter, die naar men weel, in de vorige vergadering mededeelde, te zullen aftreden, deelde mede op zijn besluit te zijn teruggekomen. Van verschillende zijde is hierop aange drongen, waarom hij besloten heeft niet heen te gaan. Herkozen werden de heeren v. d. Wal en v. d. Meiden, en gekozen de beer J. T. H. Nieuwen dijk, die allen de benoeming aannemen. Contante Betaling. De heer Van der Meiden is van oordeel, dat deze zaak niet enthousiast ontvangen is, waarom hij wil voorstellen m de bla den onder de bevolkingslijst een clau sule op te nemen, die de idee van contante betaling propageert. De Voorz. vereenigt zich met dat voorstel. Onze stad is er nog niet rijp voor en de Pers, waaraan de Ver. steeds zooveel dank verschuldigd is, zal ook nu wel tot opname bereid zijn. De heer Fontein zou iederen win kelier willen aanraden een spreuk in z'n winkel te hangen, waarin op con tante betaling wordt gewezen. De Voorzitter hoopt, dat dit moge geschieden, waarna het voorstel Van der Meiden wordt aangenomen. Ingekomen stukken: Bericht van B. en W., dat goedgunstig is beschikt op het verzoek om de bevolkingslijsten, mits alle bladen ze gelijk kunnen op nemen. Van den Bond van Handelsvereni gingen een schrijven ter waarschuwing tegen bestellingen van onbekenden uit Haulerwijk, een dorpje in Fries land. Van den Middenstandsbond een ver zoek om opgave van het aantal leden. Van den Bond een verzoek om mededeeling hoe het Incasso- en Infor matiewezen hier is Ingericht, dit alles met het oog op een goede regeling met een Centraal Bureau. Van den Bond een schrijven omtrent het oprichten van een (Jredietbank. Bij rondvraag vestigt de heer Gre- gorius er de aandacht op, dat J. v. d. Berg Jr. papierfabrikant te Amsterdam, Oude School 68, de winkeliers bedriegt door papier te leveren. Men koopteen 100 K G. en teekent een briefje. Dan ontvangt men slecht papier en een apparaat, dat niets waard is. Bij niet betaling ontvangt men een dagvaar ding en wordt veroordeeld. Een lid meent, dat hieraan paal en perk moet gesteld worden. De Voorzitter merkt op dat het een moeilijke zaak is en dat publiciteit het beste zal zijn. De heer Frederiks geeft als moraal, «Koop steeds in de plaats uwer in woning. Hierna sluit de voorzitter de druk bezochte vergadering. De schietvereeniging voor «Ko ningin en Vaderland" hield Dinsdag 1.1. den eindwedstryd van het door loopend winter coucours. Prijzen wer den behaald door de heeren (le klasse) van Zwol met 1913 punten v. Eimeren I9ü0 Serré 1890 Wennekendonk 1884 de Bruin 1878 (2e klasse) Entrop met 1864 punter. Reems 1859 Tillemans 1858 Brandsen 1842 De heer Serré behaalde in de eerste klasse den rozenprijs, de heer Reems in de 2e klasse. De Vereeniging zal ook met Corpsen deelnemen aan den nationalen wed strijd te Ermelo. De Algem. Ned. Geheelont- houdersbond Af. Amersfoort, zal op Zondag 24 April des avonds half acht haar Jaarfeest vieren in de concertzaal van «Amiciiia», met welwillende mede werking van het Amerf. Gemengde Geheelonthouders zangkoor en van het zoo gunstig bekende vocaal kwartet van de Gebr. Prins van Zaandam. Dinsdag 19 April zal door de Amersfoortsche Muziekvereeniging Directeur den heer J. A. Jochems het eerste concert gegeven worden in het plantsoen ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. PROGRAMMA. le Volkslied. 2e Brnsselsche tentoonstelling marseh, Pr. Francois. 3e Het ontwaken van do Lente Ouverture, H. Hilgers. 4e Hollar IValzcr,Leo Fall. 5e Kermis in het Walenland, H. Delchavelerie. PADZE. 6e Marseh Le 51e,Reuland. 7e Concours 1910 Ouverture Travail et Progres. Canivez. 8e WirTanzeRingelrein, Leo Fall, 9e Maritana fantasiearr.Kessels. 10e Potpourie Populaire No. 10, G. Rcnaud. N.B. De verklaring van No. 5 van bet program, zal dien avond gratis aan het publiek worden verspreid. Aanvang 8 uur. Bij Kou. Besluit zijn o.m. be noemd tot Kol. pi. comm. te Amster dam luit.-kol. J. A. v. d. Burg, van het 5e reg. inf. tot kolonel, com. van het korps, de luit.-kol. A. L. Klerk de Reus. van den gen. staf, chef van den staf der 4de div.tot majoor, de kapt. W. J. Steinbuch, van het 5de reg.: tot majoor, de kap. H. F. Ch. baron van Omphal Mulert, van de gren. en jagers. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 17 April geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. A. E. F. Junod. Ev. Luth. pred. te 's Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Voorm. 107. uur, Ds. Hooykaas. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 57. uur, Ds. Donner. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Proefpredekatie ter voorbereiding van het H. Avondmaal en openbare belij denis des geloofs. 's Av. 57. uur, Ds. Teerink. Beide keeren coll. Theol. Fac. V.-U. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 97. uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereforni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 97. uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57. uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47. uur, Godsdienstoefening. De Koningin-Moeder is voornemens zich in het begin van Mei te begeven naar Engeland, tot het brengen van bezoek aan de Hetogin van Albany ed aan de Koningin-weduwe van Zwe den, die den winter in Engeland heeft doorgebracht. De Koningin-Moeder zal omstreeks drie weken in Engeland verblijven. De Parseval. De bladen bevatten een telegram uit Berlijn, waarin wordt bericht, dat de bestuurbare luchtballon «Parseval" in het Plauermeer is gestort. Hoe het met de twee luchtscbippers is afgeloopen, is nog niet bekend. Ontevreden kunstschilders Aan De Ned. wordt geschreven: Onder de kunstschilders in het Gooi en voornamelijk in Laren heerscht ernstige ontstemming tegen de Haag- sche jury, die te beslissen had over de toelating van schilderstukken tot de Brusselsche wereldtentoonstelling. Dezer dagen hebben een aantal dezer heeren een vergadering gehouden te Laren, ten einde middelen te beramen om te protesteeren ten het feit, dat op één na alle Larensche inzendingeq

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2