Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. deels vergeefsch. Zoo gaat het niet langer." Hier naast plaatst de Franhf. Ztg. een aanhaling uit de redevoering van den bouwmeester Felisch, een der leiders van den werkgeversbond, die zeide «Het geldt thans niet, idealen te verdedigen, maar de strijd om de macht. Er moet een groote catastrophe komeu, anders krijgen wij geen rust." En een tweede, uit een redevoering op de algemeene vergadering van den werkgeversbond te Dresden, op 22 Maart. «Als wij bezield zijn door den wensch om de macht te behouden, dan moeten wij speciaal over het eerste punt spreken, dat zegt: wij moeten ons tarief centraal vaststellen, op denzelfden dag en voor hetzelfde aantal jaren. Hiermede staat en valt onze macht. Als vandaag een tarief in ge heel Duitschland afloopt, dan komen een millioen in het bouwvak arbeidende menschen ten laste van de stakings kassen, en al kunnen zij het geld nemen waar zij willen, in hoogstens tien weken is het op. Als ik arbeidersvertegen- woordiger was, zou ik tot het laatste er voor strijden dat dit niet wordt aangenomenZoo gij gedaan weet te krijgen, dat wij op denzelfden dag alle contracten afsluiten voor denzelf den tijd van duur, dan komt al het andere vanzelf." Om deze redenen meent de Frankf. Ztg., dit een strijd te mogen noemen, die geen weldenkend mensch kan goed keuren. De leiders der werkgevers hebben de zaak van den aanvang af zoo opgezet, dat een overeenkomst met de werkliedeu onmogelijk is, en zij wenscben die overeenkomst niet. zooals uit de laatste redevoering blijkt. Want de uitsluiting, de strijd wordt gewenscht. En dat is te veroordeelen, wijl daardoor honderdduizend aan ellende en armoede worden blootge steld. Het programma van de Nationale- Military. Het Concours-Hippique en den Ter- reinrit op 22, 23 en 24 April 1910 te houden vanwege de Militaire Sport- vereeniging en de Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland. 22 April voormiddag te 8 uur: Afstandsrit van 40 K.M., af te leggen in 3 uur. (Eerste proef van de Military). Vereeniging der deelnemers te 7.30 uur v.m. aan de Nieuwe Menage van de Rijschool. Namiddag te 2 uur op bet Sport terrein «Birkhoven.a a. Het afleggen van een steeple- parcours van 4000 M. met een snel heid van 550 M. in de minuut, alzoo in 7 min. 16 sec. (Tweede proef van de Military). b. Concours jachtpaarden (concours d'adresse) voor rijkspaarden bereden door onderofficieren der veld-artillerie. Wij maken er op attent dat dit iets nieuws is. Ie prijs; Een zilveren wisselbeker, benevens een zilveren medaille, uit geloofd door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. (Om eigendom te worden moet de beker twee achtereenvolgende jaren of drie maal in 't geheel gewonnen worden door denzelfden ruiter.) Voorts een sabel met opschrift, uitgeloofd door den le luitenant-instructuur aan de Was natuurlijk olie in het vuur... i/Voor geen duizend gulden!" riep Raadslid Weyers nog eens... De heeren keken elkaar verwezen, ontroerd, verslagen aan... iiKom, Jaap?" probeerde z'n oude vriend Oosterwijk, de eenige, die nog wel eens iets van hem gedaan kreeg, en om wien hij ook te geven had... Vanwege z'n diaken-schap... Kom, Jaap! Je meent 't zoo kwaad niet... 1" En misschien... Heel misschien... zou er nog een mouw aan gepast zijn... Met wat soebatten en vleien... Maar burgemeester Van Hoorn was sarcas tisch van aard. «Wij mogen de mildheid van meneer Weijers niet misbruiken" zei hij, on verschillig voor de schopjes, die oudste wethouder hem onder tafel gaf... Van Houd nu je mond... Je bederft de zaak- Bij burgemeester was 't «plus fort que lui," die liefhebberij om spelde- prikjes te geven. Jaap knauwde haast het mondstuk van z'n pijp kapot, want hij voelde best steek-onder-water. //Jou aardigheden kunnen me geen steek schelen, burgemeester!" viel hij uit, wit als een doek nu van woede. //Aardigheden, meneer Weijers?... rijschool J. H. van Reede, bestuurs lid der Mil. Sportvereeniging. 2e prijs. Een sabel met opschrift. 3e prijs. Een handkoffertje. Als tegemoetkoming in te maken onkosten wordt toegevoegd aan den len prijs f 15; 2e prijs f7.50; 3e prijs f2.50. c. Springconcours voor officieren behoorende tot of gedetacheerd aan de rijschool, met paarden in gebruik aan die inrichting. le prijs. Een kunstvoorwerp, uit geloofd door den heer A. M. Tromp van Holst, voorzitter van de Maat schappij Sportterrein «Birkhovena, benevens de zilveren medaille, der M. S. V. 2e en 3e prijs. Kunstvoorwerpen, benevens de bronzen med. der M.S. V. d. Springconcours voor officieren, die voornemens zijn rnede te dingen in het sprinconcours te houden te Londen of elders in het buitenland, waar van elk land een team van 3 officieren kan mededingen. Hinder nissen 1.20 tot 1.40. le, 2e en 3e prijs. Kunstvoorwerpen. Aan den lsten prijs wordt toege voegd de zilveren, aan den 2en en 3«n prijs de bronzen medaille der M. S. V. e. Jachtrit op de baan achter een jagermeester voor juniores, maximum leeftijd 17 jaar, zoons van leden van de Militaire Sportvereeniging, van leden van de Vereeniging tot bev. van de Paardenfokkerij in Nederland en van aandeelhouders in het Sport terrein «Birkhovena. Jagermeester: Adjudant-onderoffi cier, instructeur aan de rijschool Pijl. Aan elk der deelnemers zal een aan denken worden uitgereikt. 23 April voormiddag te 9 uur. Dressuurproeven voor de Military (3e proef; in de nieuwe manege van de rijschool. Te 10 uur. Dessuurproeven voor het op 24 April te houden nummer, best- gaande rijpaarden, vermeld onder (C). Namiddag. Terreinrit onder leiding van luitenant-kolonel Piepers, meet: 1 uur aan de cavaleriestallen. 24 April namiddag te 2 uur op het sportterrein »Birkboven«. a. Concours d'adresse, behoorende bij de Military (Vierde proef van de Military). b. Concours jachtpaarden (concours d'adresse) voor rijkspaarden, bereden door onderofficieren der huzaren of rijdende artillerie. Ook dit nummer is iets geheel nieuws. le prjjs: Een zilv. wisselbeker, be nevens een zilv. med uitgeloofd door den Ned. bond voor lichamelijke op voeding. (Om eigendom te worden moet do oeker twee achtereenvolgende jaren of driemaal in 't geheel gewonnen worden door denzelfden ruiter). Voorts een sabel metopschiift uit geloofd door den ritmeester G. J. A. A. baron van Heemstra, bestuurslid der Militaire Sportvereeniging. 2e prijs: Een sabeltasch met koppel, uitgeloofd door den ritmeester G. J. Maris, bestuurslid der Mil. Sportver eeniging. 3e prijs: Een handkoffertje. Als tegemoetkoming in te maken onkosten wordt toegevoegd aan den lsten prijs f15; 2den f7 50, 3den prijs f2.50. c. Concours voor het bestgaande rijpaard, bereden door officieren of particulieren (leden of donateurs der M. S. V.) Als ik uw alora-bekende mildheid, edelmoedigheid-prijs Een paar Raadsleden gichelden... Oudste wethouder schudde nog eens weemoedig 't hoofd, 't Liep reddeloos- mis... «Ik heb u misschien onderschat," plaagde burgemeester verder «u zult dat stukje grond natuurlijk aan de gemeente hebben willen schenken... En dat marchardeeren kwetst u... Niet-waar, meneer Weyers? Ik geloof, uwe bedoeling nü eerst te hebben begrepen Pats, ging de stoel, waar Jaap op gezeten had, tegen den witten muur. Stijf drukte-ie de pet op zijn hoofd. Keek burgemeester aan met oogen, waarin 't bliksemde... Ondoof bare, onbluschbare haat gloeide... Bouw jelui je school maar, hoor! Maar niet van mijn centen 1 Niet van mijn grond!"... En hij sloeg de deur van Raadszaal achter zich dicht. Wuifde door het raam, nog eens de collega's toe... Hidden ze prachtschool nog niet?... Burgemeester deed net-of-ie de zaak van den vroolijken kant opnam. Roerde hoofdschuddend en glimlachend in z'n versch kop-koffie. 1e prijs: Kunstvoorwerp uitgeloofd door den heer A. M. Tromp van Holst, voorzitter van de maatschappij Sport terrein Birkhoven, benevens de zilv. med. der M. S. V. 2e en 3e prijs: Kunstvoorwerpen, benevens de bronzen med. derM. S. V. d. Concours jachtpaai den (concours d'adresse) voor paarden bereden en toebehoorende aan officieren en par ticulieren leden of donateurs der M. S. V.) Hindernissen niet hooger dan 1 M. le prijs: Kunstvoorwerp, uitgeloofd door bet bestuur der maatschappij sportterrein «Birkhovena benevens de zilveren medaille der M. S. V. 2de en 3de prijs: Kunstvoorweipen, benevens de bronzen med. der M. S. V. e. Concours voor het bestgaande rijpaard uit eene klasse paarden be hoorende tot de rijschool en aldaar bij de onderofficieren in gebruik. le prijs: Een sabel met opschrift uitgeloofd door den luitenant-kolonel Piepers, voorzitter der Mil. Sport- vereen. 2e prijs: Een sabel met opschrift. 3e prijs: Een handkodertje. Als tegemoetkoming in te maken onkosten wordt toegevoegd aan den lsten prijs f 15, 2en prijs f7.50, 3en prijs f2.50. f. Springconcours voor officieren, die voornemens zijn mede te dingen in het Springcoucours te Londen of elders in het buitenland, waar van elk land een team van 3 officieren kan medingen. le, 2e en 3e prijs. Kunstvoorwerpen. Aan den len prijs wordt toegevoegd een verguld zilveren medaille, uitge loofd door de Amersfoortsche Ver eeniging tot beoefening van jacht en terreinrijden. Aan den 2en en 3en prijs wordt toegevoegd de bronzen medaille der M. "S. V. g. Jachtrit achter een jagormeester, met eindloop van 900 M. Flying Siart. Degenen, die den jagermeester vóór de Flying Start voorbij rijden, worden gedisqualificeerd. Jagermeester: le luitenant-adjudant B. W. baron van Dedem. le prijs f 100, benevens een kunst voorwerp. uitgeloofd door, deri heer A. M. Tromp van Holst, voorzitter der Maatschappij Sportterrein «Birk hoven." 2e prijs f50; 3e piijs f25. De wedstrijden worden gehouden onder de reglementen van het Centraal Comité voor de Concours-IIippiques in Nederland. Van de uitspraak der jury bestaat geen appèl. Jurry's. Voor de Military: Majoor A. M. van Wijk, kapitein jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, ritmeester M. Grond- hout Voor de concoursen c (22 April) en c en d (24 April): ritmeester G. J. A. A. baron van Heemstra, kapilein U. J. N. Doornbos, ritmeester E. H. Juckema van Burmania baron Rengers. Voor de concoursen b en d (22 April) en b en f (24 April): Ritmees ter G. J. Maris, kapitein H. A. Mos, kapitein jhr. D. C. Graswinckel. Het concours e (24 April): wordt beoordeeld door of namens den direc leur van de Rijschool concours g (24 April): rechter, majoor A- M. van Wijle. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te nWat-nou!?" liet oudste wethouder bedrukt hooren... Want de mooiste, beste plek voor het gebouw misteD zij... Tieu-tegen-een, dat Jaap z'n ont slag zou nemen uit den Raad. Burgemeester trok een gezicht van komt best terecht... 1/Ja, jij hebt goed pratenbromde Haverman... En ongelijk had-ie niet. 't Zag er met Langhoeve's gemeente-kas dun netjes uit. Heel smalletjes... Zoo'n kereltje als Weyers konden ze niet missen... En daarvan was men alge meen, diep doordrongen: tusschen burgemeester en Jaap was 't tafel laken doorgesneden... Voor altijd... Trien kwam naar 'm toe. Zij had 't land aan hem, maar je most zoo een te-vriend houden. Als hij met Paschen opsloeg... Hij hhd al van veertig gulden-meer gesproken, die Jan Kramers 'm geboden had... En dan die afbetaling met Kerstmis... iiGaat-u binnen, Weyers!" noodde Trien, rood van opwinding... 't Was erg-vreemd... En Jaap, de huisbaas der vrouw, zei maar niets. Deed z'n klompen uit. Ging aan de tafel zitten. Liet Amersfoort, over de 1 e helft der maand April 1910. Dir. Generaal Mijnwezen Heerlen D. Bouwman Zonen Amersfoort C-ooimans 's Bosch Dir. Hol!. Tramweg Mij. Haag Mej. Veenendaal Soest Mej. K. Peters Hibelte Meer Theod. Hennig Amersfoort D. Kroese Amsterdam J. Flet Mej. A. Hardeman Hilversum Joh. Veldman Stolperburg Th. v. d. Bijll Aljiers. 16 drukwerken 1 briefkaart zonder adres. De Nieuwe kapel van het le Regiment Huzaren blaast er tegen woordig al lustig op los. Dat geeft weder eens wat gezelligheid in onze stad. Het veroorzaakt eer. prettige stemming, wanneer de heer Scholten met zijn troep te paard een gezellige rnarscb spelende door de straten trekt. «De Huzaren" hoort men reeds roepen, iets anders dan de gewone huzaren, die men dag aan dag ziet, want daar is men aan gewend. Toen het 5e vroeger jaren ook wel eens door de stad kwam, was bet algemeen, daar is de staf. Maar dat schijnt geëindigd te zijn. Gelukkig dat wij nu nog eens een stukje muziek te hooren krijgen en gaarne bieden wij den heer Scholten onze hulde, voor de llinke vorderingen van zijn kapel sinds Januari, toen hij pas is begonnen le oefenen. Voor de acte lager onderwijs slaagden de dames J. H. van Achter- bergb, M. Th van Bekedam en A. de Vries, en de heer C. C. Fröger. Mej. H. van Nijmegen Schoonevel heeft zaterdag haar betrekking van directrice der Fröbel school neergelegd, na een reeks van jaren onafgebroken werkzaam te zijn geweest. De ouders der leerlingen, die eerst meenden, dat 1 Mei de dag van vertrek zou zijn hebben zich dank het initiatief van een dame toch niet onbetuigd gelaten en haar een mooi souvenir kunnen aanbieden. Dat de kleinen een gezelligen morgen hadden laat zich begrijpen. Ook bet Nutsbestuur nam afscheid. De heer A. M. Tromp v. Holst sprak haar toe en bracht in herinnering wat de Directrice steeds ook in moeilijke tijden voor de school geweest is. Met veel toewijding en liefde beeft zij altijd haar taak vervuld. Hij hoopte dat het haar m haar volgend leven goed mocht gaan en kon haar namens het Depar tement een stoffelijk bewijs van waar deering aanbieden. Zichtbaar bewogen dankte de Di rectrice. Voor het examen van kommies bij de belastingen zijn geslaagd de beeren S. Giliam en M. de Vries resp. Wachtmeester en Korp. le reg. Veld. art. Het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen zal Donderdag 21 April a.s., des avonds te 8'/i uur in «Ons Huis' vergaderen ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Beschrij vingsbrief. 3. Benoeming bestuursleden (aftredende heeren A M. Tromp van Holst en Ds. J L. F. de Meyere). 4. Benoeming afgevaardigden naar de alg. vergadering. 5. Verslag Zieken fonds en benoeming bestuursleden. 6. Mededeelingen enz. Na de verloting gehouden tijdens zich bakje-koffie toeschuiven. Slurpte, slurpte... Zij wachtte... Jaap Kramers is weêr bij me ge weest" zei baas Weyers op-eens... Naar buiten turend, ontwijkend den blik van de boerin... «Nou is-ie al tot vijftig-weer geklommen..." 't Schoot Trien in de keel van schrik. Hid ze wel gevreesd... Met schorre stem praatte ze... Praatte. Van dat zij nou toch al over de zes jaar op de boerderij waren... Baas Weyers had toch nog laatst gezegd... Wan neer alles maar geregeld liep... Afijn, dan zou 't nog wel... «Tja!" riep baas uit, haastig weg schuilend achter gordijn, want oude Kees strompelde net-voorbij... Glurend of-ie niet de vrouw ergens zag... Om een paar centen te schooieren... Trien merkte 't wel. «Dat is niet gewoondacht ze. Probeerde te lezen op Jaap z'n dik, breed, graf-bonkig gezicht. Maar 't was even strak als altijd... Toch meende ze, dat-ie wat bleeker zag dan gewoonlijk... Met iets onrustigs in z'n gebaren... Is daar soms de een of ander?" vroeg hij plotseling, naar de deur kijkend- Onwillekeurig deinsde Trien terug- de buisvlijttentoonstelling op ümicuia zijn niet minder dan een-en-dertig prijzen, waaronder zeer mooie, onaf gehaald gebleven. Zij zijn nog gedurende korten tijd tegen inlevering van het lot te bevragen bij mevrouw de baronesse Van Olden- neel Uirechtsche weg No 2. en wel door de houders van een of meer der nummers 10 194 332 425 518 612 666 797 12 199 337 471 521 615 710 904 88 309 343 494 526 633 742 -113 331 404 510 547 646 751 410 In Baarn vergaderde den l7den Maart de Provinciale Propaganda Comissie voor de Provincie Utrecht der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcohoib. Dranken besloten werd om op den 3den Juli in Amersfoort le houden eene provinciale meeting ten gunste van het Local Option (Plaatse lijk verbod) Reeds is medewerking toe gezegd door de Afdeeling der Ned. Ver. Rhenen, Utrecht, Baarn, Soest en Amersfoort, door de Zangveieenigingen de Blauwe Vaan uit Utrecht, Baarn en Amersfoort, door de Uirechtsche Geheelonth. Tooneel Vereeniging de Propagandist en een Muziekkorps. Verder werd besloten in Veenendaal Zeist, de Bilt en Jutpbaas eene afd. te stichten. In de plaats van den Heer G. Kiri- ker uit Utrecht werd als penning meester benoemd J Tb. Eggink te Amersfoort. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij Nederland, ss. Vondel, arriveerde te Genua 13 April. ss. Koning Willem III, vertrok van Sabang 12 April. ss. Grotius, arriveerde le Genua 15 April. ss. Koningin Wilhelrnina, arriveerde te Southampton 17 April. ss. Koning Willem I, vertrok van Colembo 17 April. ss. Vondel, arriveerde te Port Said 19 April. HollandAmerika-lijn. ss. Nieuw Amsterdam, vertrok van New-York 5 April. ss Potsdam, arriveerde te Rotter dam 9 April. ss. Rotterdam, arriveerde te New- York 10 April. ss. Rijndam, arriveerde te New- York 18 April. ss. Noordam, vertrok van New- York 12 April. Koninkl. Holl. Lloyd. ss. Maasland, vertrok van Bahia 14 April. ss. Amstelland, vertrok van Leixoes 15 April. ss. Eemland, passeerde st. Vincent. Een photographie-wedstrijd, be doelende het bijeenbrengen van zoo volledig mogelijke collectie pbotogra- phieën, gemaakt door Nederlandsche amateur-photografen, van alles betrek king hebbende op de feesten te Am- sterdan, ter gelegenheid van het bezoek der koninklijke familie, van de voor bereiding dier feestelijkheden af lot en met het vertrek der kon. familie, wordt uitgeschreven door de firma, Guy de Coral Co., bij wie de voor waarden te verkrijgen zijn. »W... Weineen!" antwoordde ze. «Nou, dan is 't goed. Komt Gerrit haast thuis?" De klok wees elf uur. Nog een dik kwartier... Later dan halftwaalf zeker niet... Om twaalf uur aten ze... En Gerrit dronk eerst z'n «proppie", waschte zich, en zoo... Baas Weyers wenkte haar. Even weifelde Trien... maar hij had het gordijn al laten zakken. Begon te fluisteren... Niemand hoefde te weten dat hij op dit uur bij Gerrit en Trien zat te praten... Daar had niemand immer3 meê noodig... Toen ze haar man in de verte zag aankomen, door gleufje tusschen gordijn en muur liep Trien hem tegemoet. Om hem voor te bereiden... Waarom Jaap Weyers binnen was, al van vóór elven af over dat zaakje van de vechtpartij bij Mol, van laatsleden Zondag... Toen ze Jaap hadden be schuldigd van Piet Zeeman te hebben gestoken... Hij wist toch wel, in den linkerarm. De dokter wa9 erbij gehaald. En Martin, de veldwachter, had proces-verbaal gemaakt... Trien snikte 't uit, terwijl ze naast haar man liep... Snikte wanhopig... «Als je voor den rechter verklaart,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2