B. A. SIDDRÉ, Wijnhandel. VANE&CS Advertentie». Sociëteit „Amicitia." EMBROCATION Vermeld dient nog dat dit jaar een ptoef genomen werd met verpleging van 23 kinderen, na afloop van den gewonen verplegingslermijn (van 9 Oct. tot 4 Dec.). Deze proef is vol komen geslaagd. In 1909 werden verpleegd 1279 kin deren, tegen 861 in 1908,551 in 1907. •261 in 1906 en 31 in 1905. Amers foort zond in 1909 15 kinderen; in 1908 9. De hoogste gewichtstoename was 6 K.G. De Geuoolschapskas sluit met een nadeelig saldo van 1706,33' Deonder- standskas met een vooideelig saldo van f 1078.26'. De Raad van Toezicht heeft de rekening accoord bevonden, waarna de penn., de heer Ketelaar, gedechar geerd wordt onder dankbetuiging voor zijn beheer. Vei kiezing. Tot lid van den Raad van Toezicht Mevr. Van Overbeeke— Shiöder van Amsterdam. Tot Bestuurslid Mevr. Kamerlingh Onnes te Leiden, de Heeren Fransen van de Putten te Goes, Th M. Kete laar te Amsterdam, Mr. Roodenburg ie 's-Gravenhage en A. C. Bos te Eg mond a/Z. De volgende alg. verg. zal te Eg- mond a/Z. gehouden worden, eveneens op Zondag. Besloten werd voor 1911 weer Rijks subsidie aau te vragen. Ook werd hel Hoofdbestuur gemachtigd zoo noodig een hypothecaire geldleening aan te gaan. Hierna werd de vergadering ge sloten. Birkhoven. De uitslagen zijn 1. Concours d'adresse behoorende bij de Military le prijs luit. J. Knel met Red Cap, die de madaille van H. M. de Koningin verwierf, benevens de Kampioen-medaille. 2e prijs luit. jhr. Quarles van Ullord met Marengo, 3e pr. luit. v. de Wael Bake met Frangipani. II. Concours jachtpaarden (c. d'adresse) voor rijkspaarden, ber. door onder officieren der Huzaren of Rijdende Art. le pr Opperwachtmeester J. Bayens, 2e pr. wachten. Jooste, 3e pr. opperw Doeleman, Bestuurspr. wachtm. Steijn, opperw. Cremer en wachtm. Ringlever. III. Concours voor het bestgaand rijpaard, ber. door Off. of Particulie ren. le pr. J, Knel met Red Cap, 2e pr. van Gellicum met Doddy, 3e pr. v. d. Wall Bake. Bestuurspr. Van Voorst tot Voorst en Q. van Ulïord. IV. Concours jachtpaarden voor paarden van off. en part. Hindernis 1 M. boog. Ie pr. luit. Jhr. Roëll met Clerik, 2e pr. luit. Bas van Wassenaar met Why Not, 3e pr. luit. Higly met Tjoba. 4e pr. luit. van Gellicum met Hopla, 5e pr. luit. Everwijn Lange met Mago. V. Concours voor bestgaand rijpaard van de Rijschool: le pr. wachtm. van Opstal, 2e pr. Wachtm. Vermeer 3e pr. Wachtm. Rietveld. Bestuurspr. Wachtm. Woudenberg. VI. Springe, voor offic. die te Londen of elders willen meedingen, van elk land een team van 3 officieren. le pr. luit. Beerninck met Topthorn. een de twee riksen toe te stoppen— De kellner kwam met versch biertje— «Zoo-zoo!" klonk een harde, grove, vettige stem aan hun tafeltje »de honderdduizend getrokken En ze werden allebei doodsbleek. De feeststemming was kapot... Kell ner trok allerkoddigst gezicht... "Wel-gefilleceteerdzei de kleine, dikke man met den mopneus en de vleezige lippen, ongegeneerd een stoel tje aanschuivend, "dat gaat hier fideel toe, zie 'k Meneer Verduin van het meubel magazijn. Bij wien ze nog voor over de negentig gulden in het krijt ston- deD, wiens jongste termijn van afbe taling, ad twintig gulden, eergisteren voor de achtste maal was uitgesteld. Tegen wien Marie schreiend had zitten soebatten, smeeken, om toch nog ge duld te hebben... niet te vervolgen- niet naar Guus z'n patroon te schrij ven... Ze hadden zulke drukkende zor gen. Alles kwam immers terecht. Wist meneer Verduin immers best— "Nou, afijn" had-ie gezegd, de qni- tantie weer in z'n portefeuille stoppend «maar 't is voor de laatste maal, dat ik me laat bepraten, as-je dat maar weet!... Krijg ik den 2en van de vol gende maand m'n centen niet, dan haal ik het boeltje weg, zoo waar- Zoo waar als... "Daar zat hij aan hun tafeltje. De kellner bracht de twee «plats du soir", Bleef tergend, martelend-lang dekken. Vorken, lepels, messen, azijnstel. Brood schotels— 't Rook heerlijk. "Fijn,hoor!" knorde meneer Verduin's stem smalend «echt-smakelijk't Kan niet op, hé?" Ze peuterden, lepelden aan de schotels.. 2epr. luitLabouchére met Dreadnought 3e pr. luit. v. Gellicum met Towerfull. Bestuursprijs luit. Mathon met Held. VII. Jachtrit achter een jagermees- ter met een eindloop van 900 M. Flijing Start. Zii, die den jagermeester voor de f. s. voorbijrijden worden gedisqualificeerd. Jagermeester luit. baron vanDedem le pr. J, Knel met Good Schot (eige naar luit van Santen), 2e pr. luit. van Santen met Intre pid, 3e pr. luit. de Bauw Geerlings met Alice. Chantecler. Nap de la Mar met zijn gezelschap heeft ons Zaterdagavond nog al eens hartelijk doen lachen met zijn parodie op Rostands werk. Nap was de haan en in dit costuum declameerde hij: Waarom eigenlijk een proloog wordt geschreven. Is altijd der menschbeid een raad sel gebleven. Ik denk, dat het na Paljas 'n soort van sport is, of dat ze het doen, dat het drama te kort is. Het doek gaat nu op, de zon ver rijst zeer vlug en we zijn op de ont wakende boerderij, waar Chantecler huist met zijn kip en kuiken een hond, een uil en merel. Chantecler is niet bijster deugdzaam en logeert met fazantehen bij de merel. Als zijn vrouw hem met verwijtingen overlaadt, zegt hij niet geboemeld te hebben, waarop de vrede gesloten wordt. De dansen bevielen niet erg. De klucht Hij!!! of Hij was wel flauw, doch deed nog al lachen, waar het toch maar om te doen was. Dat men zonder sterken drank gezelliger feest kan vieren dan met een vol glas heeft Zondag avond de afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Geh. Onthouders Bond weer bewezen. 't Was recht gezellig in «Amicitia", en geen wanklank verstoorde de vreugde. Prof. v. Rees uit Hilversum hield de feestrede, en wekte op tot geheel onthouding. De Gebr Prins zongen zoo prachtig, zoo vol gevoel, met zoo'n mooien samenklank, dat het talrijke publiek opgetogen was. Ook de zangvereeniging van de afdeeling zong eenige nummers. De Kiesvereeniging «Geloof en Liefde" heeft voor de verkiezing van veertien leden voor het Kiescollege bij de Hervormde gemeente te Amers foort. te houden op Dinsdag 3 Mei e k., candidaat gesteld de heeren P. Boks, R. Cruyfl, H. C. van Dam, J. N. van Hoogevest, J. Kraan. H. G. Palm en N. Wolfswinkel, allen aftre dende leden; verder de heeren: A. E. Blok, H. M. Brouwer, M. van Heioma. Johs van Veen, D. Vels-Heyn, Mr. C M. van Voorst Vader en C. van Zwol voorz. Chr. Nat. Werkmansbond. Handelsschool. Gisterenavond werd in de groote zaal van de sociëteit «Vereeniging" een vergadering gehouden ter op Met kille trillende vingers brachten ze schepjes, brokjes naar hunne bor den. Hun keel was dichtgeschroefd. Marie worstelde met de tranen, die naar 'r oogen drongen— De menscben aan de tafeltjes ernaast gluurden, keken, fluisterden. Meneer Verduin z'n stem was hard, grof, bazuinde door het restaurant. Hij geneerde zich hee- lemaal niet... Zat maar, met z'n goren wijsvinger en z'n vettigen duim, te wrijven over het vieze stukje papier- De quittantie van twintig— Z'n stem 'bromde, gromde «As ik schulden had, dan zou 'k liever..." En: «een eerlijk man betaalt de men scben af, in plaats van fijne schoteltjes." De menschen gluurden, fluisterden... Marie legde vork en mes neer snikte 't uit. Ze kon niet langer... Schaamde zich zoo— In den tijd van een paar minuten was 't op straat, vóór het cafe-restan- rant, prop- en propvol van saamge- stroomde nieuwsgierigen. Van alle hoeken kwamen ze aan hollen. «Wat is er!? Wat is er!?..." De deuren van 't restaurant gingen dicht. De lange, forsche portier zag rood als vuur. Hield met z'n breede knuisten alles terug— «NiksAl afgeloopenEen vecht partijtje! Maak toch geen drukte!" Men zag, door de ruiten, bleek- verschrikte, ontdane kellners rond hollen. De chef van de zaak naar de telefoon... Agentjes drongen door de massa. Baanden zich toegang tot restaurant- De gegalloneerde reus liet ze binnen... richting der vereeniging «Handels school Amersfoort en omstreken". De voorzitter der voorloopige commissie (het Bestuur van Handel en Nijverheid) opende de bijeenkomst met een har telijk welkom, hetwelk hij een groot voorrecht acht, omdat deze vergade ring uiting geeft aan een lang ge- koesterden wensch der vereeniging Handel en Nijverheid. Dank zij den steun van den inspec teur van het M. O. dr. P. Fockens te 's-Gravenhage is de taak van het Bestuur zeer verlicht. Zijn hulp en voorlichting wordt dan ook zeer op prijs gesteld en een woord'van hulde en dank mag hem, namens den ge- heelen Amersfoortschen middenstand niet worden onthouden. Bij B. eri W. dezer gemeente zijn plannen in overweging geweest tot stichting eener Handelsschool, maar die waren gekoppeld aan de overname der H. B. S. door het Rijk, waarop de minister niet wensebte in te gaan. Het komt den voorzitter onbegrijpelijk voor dat het Dag. Bestuur de ge legenheid niet heeft aangegrepen om op de gunstige voorwaarden van den minister in zijn missive van 12 Jan. 1910 voor Amersfoort een Handels school te stichten. Nu geen verdere plannen van B. en W. zijn verschenen is het tijdstip ge komen om de nieuwe vereeniging te stichten. Thans kan niet langer wor den gewacht met bet oog op het aan vragen van subsidie vóór 1 Mei. Boven dien zal langer wachten minder kans van slagen geven. Het leerplan voor de school kan worden geacht te voldoen aan billijke eischen. Het is samengesteld met de medewerking van den inspecteur dr. Fockens. De behoefte aan dergelijk onderwijs, dat aan zal sluiten bij de Lageie School, wordt algemeen gevoeld. Na een vierjarigen cursus zullen de leer lingen dan voldoende onderlegd zijn. De naam zal zijn, «Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken. Doel: Met terzijdestelling van alle vraagstukken op godsdienstig en partij politiek gebied de vorming van be kwame handelsbedienden en kooplie den te bevorderen. Middelen. Het oprichten en in standhouden van een handelsschool en het houden van lezingen op handels gebied. Art. 4. De leden moeten te Amers foort en omstreken woonachtig zijn en minstens 23 jaar oud zijn. De minimum contributie bedraagt f2,50. Art. 5. Er moet minstens één Alg. Verg. gehouden worden en wel voor 't eind van April. Andere vergaderingen kunnen door het Bestuur of minstens 15 leden bijeengeroepen worden. Art. 6. De Geldmiddelen, Bijdragen, Schoolgelden, Subsides, enz. Art. 7. Het Bestuur bestaat uit minstens 9 en hoogstens 12 leden. Art. 8. Het Huishoudelijk reglement regelt ook alles wat niet in de statuten is vervat. Tumult van stemmen, van stoelen en tafels, die kantelden, werden ver schoven— Aan een der hoek-tafeltjesmeneer met losgescheurden boord, das omlaag gerukt, bloedige glasschram over een hand... Scherven van borden, glazen- Dikke, kleine, ineengedrongen figuur van anderen meneer, met natge maakt servet tegen wang— Kring van medelijdenden om zich heen... In over dreven pijnlijkheid bettend z'n gelaat... Vertellend van den ploert, den schooier, den flesschentrekker,... Dien vent— Dien Van den Berg— Bij de firma Doyer en Van Heuven op kantoor... Ja, ze moesten hem allemaal kenDen... Die 'm had geslagen... Geslègen Geranseld... Omdat hij, meneer Ver duin, hem beleefd, vriendelijk, vroeg hoe 't stond met de betaling van oude schuld... «Die man betaalt me niet, heeren!" riep Verduin agentjes toe, «die man heeft z'n huis gemeubeld met mijn eigendom Die man speelt mooi weêr van mijn centen!"... Al-maar bettend z'n gekwetste, stuk-gepatste wang, »zit hier, met z'n vrouw, kreeftensla met moyonnaise-saus te eten— Kreef tensla!... En als ik hem om mijn geld vraag, dan slédt-ie me Gemompel van minachting ging door het café. nWAt-'n ploert!" riep er een. Ge tuigen meldden zich aan. Vier, vijf, zeven— Zeker, ze hadden 't gezien. Van den Berg had dien ander geslagen— Nou, en wét 'n pats!... Agent teekende in boekj e voor pro ces-verbaal. Art. 9. Voor wijziging in stat. min stens '/t der aanwezige leden. Art. 10. De Ver. is opgericht voor 29 jaar integaan 26 April 1910. Het le boekjaar eindigt 31 Dec 1910. Art. 11. De ver. is ontbonden als het ledental beneden 10 daalt of als op een aparte vergadering met '/j der geldige stemmen van de aanwezige leden hiertoe besloten wordt. Tot Bestuursleden worden gekozen de heeren C. M. Cremer, M. v. Heioma, mr. H. J. M. de Jong, J. S. J. de Jongh, Joh. v. der Meiden, M. S. de Pool. J. H. C. F. Teengs, Ds. G. W. C. Vunderink, J. v. d. Wal kzn, G. A. L. Spelberg. De aanwezigen nemen de benoe ming aan. De afwezigen zal worden kennis gegeven. De heer v. Duinen verzoekt nu een der gekozen leden des voorzitters hamer over te nemen. De heer Cremer wordt nu voorzitter en er wordt overgegaan tot behandeling der Sta tuten. Deze worden aangenomen. Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Alvorens de verg. te sluiten dankt de heer Cremer het Bestuur van H. en N. voor de groote kracht en vol harding in deze zaak betoond. De heer v. Duinen dankt voor deze woor den namens het Bestuur. Daar geen der aanwezigen iets meer te vragen of op te merken had, wordt deze be langrijke verg. gesloten. De Ver. telt reeds 118 leden. Blijkens nevensstaande atverten- tie. gaat de voorstelllnh der Hagespe- lers. welke Donderdag zou gegeven worden, door ongesteldheid van den heer Verkade, niet door. De jongedames A. Baas, M. C. Berkhout, M. W. van den Donkeren J H. van Hal behaalden de akte voor onderwijzeres. Mejuflrouw A. H. van Akker, onderwijzeres aan de Nuts-Fröbel school, is met ingang van l Mei benoemd tot Directrice der Fröbel school le Zutphen. Maandag is op indrukwekkende wijze bet stoffelijk hulsel van den bij het rangeeren zoo noodlottig omge komen W. v. der Geld bijgezet op het R. K. kerkhof. Superieuren zoowel als collega's geleidden hem, die bij allen zeer in aanzien stond, naar zijn laatste rust plaats. Naar wij vernemen, heeft de kolonel, commandant van het 5e regiment Infanterie welwillend de mnziek aangeboden om op Pnnsesse- dag een matinée te geven op het terras van de sociëteit Amicitia. Naar wij vernemen is de luite nant-kolonel A. Holland van het 5e Regiment Infanterie bestemd om van af 1 Mei op te treden als fungeerend plaatselijk commandant, ter vervan ging van den luitenant-kolonel J. H. van der Burg, die met ingang van genoemden datum benoemd is tot Kolonel plaatselijk commandant te Amsterdam. De luitenant kolonel baron van Oldeneel en de kapitein H. J. N. Doornbos, resp. directeur en instruc teur aan de Rijschool, zijn gisteravond vertrokken in hun kwaliteit van leden der Remonte-commissie naar Ierland, ten einde aldaar jonge paarden voor het Leger aan te koopen. Verjaardag H. K. H. Prinses Juliana. Zaterdagmiddag te 12 uur, zal door de troepen van het garnizoen, onder bevel van Kolonel Spieringhs. een groote parade worden gehouden op do Regen tesselaan. ter eere van den verjaardag van 11. K. H. Prinses Juliana. De Apothekers te Amers foort zijn overeengekomen om van af 1 MEI hunne apotheken DES ZONDAGS VAN 's MOR GENS 7 TOT 's AVONDS 12 UUR TE SLUITEN. Dien dag zal evenwel om beurten één apotheek ge opend zijn en zal aan alle apotheken een duidelijke kennisgeving worden ge plaatst, om het publiek in te lichten welke apotheek geopend is. W. A. VAN DEN BO ENKAMP. D. H. G. ITTMANN, FiKMi G. J. v. d. Zoo de jong. F. C. V. TER MAAT, Firma C. B. Kok Zn. C. C. M. VERMOLEN, Firma Ten Brink Vermolen. J. J. P. VAN WISSELING!!. Onder de op de Prijscourant voorkomende Merken BORDEAUX-WIJNEN nemen een eerste plaats in St. JULIEN -- CHATEAU DILLON BLANQUEFORT FRONSAC.fa-;-- - waarop dan ook als TAF EL WIJN bijzonder de aandacht wordt gevestigd. DE PRIJZEN ZIJN 80 CENTS PER FLESCH. Aanbevelend, ALS BOVEN. Langestraat 74. 51 Guus... Arme feestvierder van veer tig pop extraatje— En iets... heesch pratend... Nü eerst beseffend wat-ie gedaan had, dol-getergd door beertje... Guus trachte op te helderen— "Jawel," zei agent, hem ijskoud- minaebtend aanziend, met gezicht van «Ik heb jou wel in de gaten, man netje!" Agent zei stroefjes: »Als u maar meè wilt gaan. Die opheldering, zoo als u zegt, kunt u den commissaris geven. Asjeblieft!" En bij wees naar de deur. Chef van restaurant stond Guus en Marie aan te staren met oogen... Geen voet zou hij er, ooit van z'n leven, meer kunnen zetten... Toen ze buiten kwamen... Op weg naar politie-bureau... gromde, vooruit de massa, het gemompel van diepe verachting... Zoo'n flesschen-trekker... Naast agent liep Guus in de avond straat. Hij hoorde het volgen der aan zwellende massa. Hij overdacht, wat de gevolgen zouden zijn. Op kantoor, met Verduin, met zooveel meer... 't Kropte hem in de keel. En Marie liep naast hem, zachtj es-snikkend, krimpend van schaamte— De agent, echte dienstklopper, dacht één oogenblik dat Guus een zijstraat woü inslaan. Greep z'n arm beet, alsof-ie een gewone boef was— "Vuur en geldpapier!" zei Guus, in z'n wilde overspanning, en bij lachte- Door z'n tranen heen... Aan bet slot van feestdagje na weken van grauwe misère... MaItbe Cobbrau. Wegens ongesteldheid van den heer VERKADE, gaat de voorstelling der „Hage- spelers" DONDERDAG NIET DOOR. Voor paarden en vee Verkrijgbaar: Aroersioort bij «ie firma P. DEZWART, Langestraat 129 Utrecht lt\j de firma T. P. v. d. BERGH Z I -w f.5

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3