Geneeskundig praatje. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Nierpjjnen. Onafhankelijk van het lijden, veroorzaakt door de pijnen in den rug die alleen voldoende zijn den zieke er toe te brengen er zich zoo gauw mogelijk van te verlossen, bestaat er een andere reden die den zieke moet dwingen zich onmiddelijk te ver zorgen indien hij in het vervolg zich daarover niet bitter wil te beklagen hebben. Deze reden is de volgende: De ruggepijnen, die stijfheid zoo hevig dat de zieke des morgens alle moeite heeft op te staan, en die hem doen schreeuwen wan neer hij zich moet oprichten na zich voorover te hebben gebogen, komen voort uit een slechte werking, een hinder, een prikkeling van de nieren. Nu zijn de nieren een orgaan van het grootste belang, een orgaan als het hart, een orgaan dat, indien het door de een of andere afwijking is aangetast, den zieke in doodsgevaar brengt. De nieren worden in het algemeen eerst aan gedaan door een soort van vertraging, van zwakte in haar werking. Nu is de werting der nieren zeer belangrijk, daar zij belast zijn met de uit drijving der vergiften, overblijfselen der voeding, vergiften die uit het lichaam worden weggevoerd met de urine. Indien de vergiften niet worden weggevoerd ten gevolge van zwakte der nieren, wordt het licbaam vergiftigd en de nieren nemen in ziekte toe; er kannen zich dan zware ziekten voordoen die tot albnminerie overgaan. Het is dus zeer noodzakelijk, wanneer de urine zeldzamer wordt, wanneer zij sterk gekleurd is, wanneer zij een neerslag achterlaat, en wanneer men bovendiea hevige lendepijnen gevoelt, zich onmiddelijk te onderwerpen a3n een behandeling die deze slechte werking van dat orgaan geneest. De behandeling met de Pink Pillen is bijzon der voor dit doel aangewezen en wij hebben merkwaardige gevallen van genezing onder de oogen gehad. Onlangs nog hebben wij de volgende mede- deeling ontvangen van Mej G. Kerelam, wonende te 's-Gravenhage, Riviervischmarkt, no. 7 „Ik heb het genoegen n te berichten dat ik door de Pink Pillen genezen ben. Gedurende langen tijd leed ik aan een algemeenen slechten fezondheidstoestand en in het bijzonder aan evige lendepijnen. De behandeling met de Pink Pillen beeft mij volkomen genezen." Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. "VerkrijgbMr bij het Generaal Depöt der Pink Pillen, ran Eeghenlaan 22, Anutcrdam en voor Amerifoort en omjtreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en rerder by verschillende apothekers en goede drogisten. thans niet over eens kunnen worden of we, in den nacht van 18 op 19 Mei, in, langs, door of 'n heel eind buiten de komeet-staart zullen rennen door het Heelal, moet men toch wel met elke profetie uiterst-behoedzaam wezen...! Intusschen halen de koerantiers, in hun wanhoop over den weelderigen rijkdom van vroeg-komkommers, aller lei stokoude «hobby-borses® van zol der. De menschen moeten toch met iets bezig-gehoudenl... Zoo'n Teddy komt, al roept hij ook nog-zoo hard «Tot weerziensmaar eens in z'n leven o>er. En al de populariteit, waarin prins Hendrik zich mag ver heugen, neemt niet weg dat slechts de geïllustreerde bladen voor de kiekjes* van vorstelijke uitstapjes veel attentie vermogen te trekken. Gaande weg kunnen de «outsiders®, de leeken, nu dergelijke verslagen toch wel droo- men... Daarom zijn we weer eens genoe- gelijk gaan keuvelen over het groen- loopen Dat onze hooggeleerden zich lieten verlokken tot allerlei diepzinnige bespiegelingen, heeft me dan toch verbaasd. Dat er jongenszijn, die «ontbolsterd® moeten worden door de oudere kame raden 't geldt voor de studiosi natuur lijk in volkomen gelijke mate als voor alle andere groepen van jongelui. Wie zich in ernst verbeeldt dat men zulke dingen met reglementen e. t. q. uit de wereld kan helpen, behoort tot de menschen, die met een bril op den neus en een pen achter 't oor ter wereld komeo... Tot de boeken wormen, studiecelmumraies, die in kennis van het waarachtige leven, tot bun laatsten snik toe babies blijven... Natuurlijk moet er wrijving van gedachten, gevoelens zijn tusschen de jongelui van bepaalde maatschap pelijke groep... Frtssche, fiksche, open hartige, ongedwonge wijze van omgang Waarbij de waarheid ongezouten wordt opgedischt. Zoodat zelfoverschatting pedanterie, eigenwaan, dubbelhartig heid, valsch-vertoon, huichelarij, flik- flooierij, nog veel meer lage trekken van zwak. voos, door bederf aangetast karakter krimpen van weedom onder de ijzeren greep van den vriend, die u uwe feilen toont... De «groentijd» is voor zoovele tien duizenden een onwaardeerbare zegen geweest en zal 't, hoop ik, nog voor vele tienduizenden wezen. Later, als we witte dassen koopen, kachel- pijphoeden dragen, om baantjes en lintjes kuipen en kruipenbuigen en glimlachen terwijl we zouden wen- schen te toonen haat of verachting - Later moéten we wel veinzen, huiche len, bedriegen. De «wereld» leert ons dat weldwingt er ons wel toe, al sparteleo we nóg zoo hard tegen I En zooals elke goede zaak haar schaduw zijde, haar uitwassen, kan hebben, aldus is o»k aan het greenloopen in haerent geweest een complex van beestachtigheden, ruwheid, kwajongens dwingelandij, en nog erger. Dat men minderwaardigen, in staat om zich aan zulke dingen schuldig te maken, moet uitsluiten van den omgang met no- vitü: wie ter wereld zal 't durven betwisten? Door spierkramp of door onbesuisd heid zijn wel eens zwemmers vei- ongelukt. Zult-ge daarom uw jongens, als straks de echte zomer komt, verbieden zich te oefenen in het lichaam-, zenuwen en wilskracht, be hendigheid stalende zwemmen...? Of wel: hen op de gevaren wijzen; tot voorzichtigheid aansporen? Waarheden als koeien..! Dat zijn 't ook. Net als met het vragen over de groenerij. Weten onze beste koeran- tiertjes ook wel... Maar... Als nu de komkommers toch zoo weelderig, en zóó vroeg... Mr. ANTONIO. Zuinigheid en drukwerk. De wensch van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, om zuinigheid in de staatshuishouding te betrachten, wordt op eigenaardige wijze opgevolgd door den handelsminister Von Sydow. Voor twee jaren besloot het Huis een onderzoek te doen instellen naar de werking en de resultaten der wet van 19 Juni 1906, betreffende de «Knapp- schaftsvereine®. Dat rapport is thans ingekomen, en omvat twee stevige deelen, in manuscript. De minister heeft dit rapport uit zuinigheid niet laten drukken, maar in manus cript aan het Huis toegezonden met een begeleidend schrijven, waarin bij zegt: «Zoo het Huis besluit het rap port te laten drukken, verzoek ik 30 exemplaren, doch zoo het Huis de drukkosten te hoog acht en dus er van af ziet het te doen drukken, ver zoek ik, na het sluiten der zitting, het exemplaar voor eenigen tijd terug, om er een afschrift van te laten maken voor mijn departement.® Het maken van het afschrift zal allicht meer aan schrijfloon kosten, dan het zetten en drukken van dit rapport, terwijl het laatste ten minste de zeker heid geeft, dat het bekend wordt, wat twijfelachtig is, als het Huis er slechts één geschreven exemplaar van bezit. Dit wordt zuinigheid, die de wijs- beid bedriegt! De onlusten in Hoenan. De correspondent van de Times te Sjanghai meldt, naar aanleiding van eene conferentie van den commandant der Engelsche rivier-kanonneerboot «Nightingale" met den nieuwen gouver neur van Hoenan Tsen Tsjung Ming is niet dood en werd als niet geschikt voor zijne taak uit zijn ambt ontzet besloten werd, dat de vreemdelingen overdag in de stad Tsangsja mogen begeven, maar des nachts in de huis- booten moeten verblijven. De houding der bevolking is nog niet zooals die behoort te zijn. Som migen toonen zich vreesachtig, anderen brutaal, en de algemeene indruk is, dat de rust veeleer afhangt van de aanwezigheid der vreemde oorlogs bodems dan van de macht der ambte naren. Onder deze laatsten zijn er trouwens, die al bet mogelijke doen om den haat tegen de vreemdelingen aan te wakkeren, zooals o.a. de taotai Tsjoe. Deze heeft zich laatstelijk in een rond schrijven op de meest onbeschaamde wijze uitgelaten over den eisch der vreemdelingen, die bij de onlusten schade leden, om schadevergoeding. Het geschil met Rusland. De Russische gezant te Peking, Korostovetz, meldt dat de Chineesche regeering, ten einde zich aan de haar bij tractaten opgelegde verplichtingen te onttrekken, nu beweert dat er van geen rivierscheepvaart voor den Soen- gari sprake kan zijn en dat Kbarbin feitelijk een zeehaven is. Dit is in strijd met de eigen handelingen der regeering die immers juist bepalingen trof betref fende de rivierscheepvaart op den Soengari? Een duur woord. «Damn the consequences®, zeide lord Milner, en in de politiek schijnt men in Engeland zich aan zulke kracht uitdrukkingen te builen te mogen gaan. Maar in het dagelijksch leven dient men met de uitdrukking »Damn« voor zichtig te zijn. Dat heeft de Honourable Francis Lascelles, zoon van den graaf van Harewood ondervond. De heer Lascelles maakte Zaterdag een rijwiel tochtje en kwam toen in botsing met het rijtuig van de vrouw van dr. Langworthy, die met eenige andere dames een ritje deed. Hel gevolg van deze botsing was dat de heer Lascelles ernstig gewond onder het rijtuig der dames werd weggehaald. Zijn hals was gekwetst, zijn linker oor was zoo goed als afgescheurd, zijn been was gewond. Terwijl men hem in dezen jammer lijken toestand te voorschijn haalde, naderde hem mevr. Langworthy, die hem vroeg of hij niet mee wilde gaan naar haar echtgenoot, de dokter, die thuis was. Toen antwoordde de heer Lascelles min beleefd, maar toch zeer menschelijk «Damn®, ik heb genoeg van dr. Langworthy. Groote schrik onder de dames en met gevolg een aanklacht tegen den oribeleefden gentleman, die zulk een schandelijk woord tegen dames durfde te gebruiken. Voor den rechter deed de gemach tigde van den heer Lascelles nu wel uitkomen, dat men iemand, die in stukken en brokken onder een rijtuig wordt weggehaald, voor zulk een onbeleefdheid, waarmee toch in geen geval, de omstandigheden in aan merking genomen, een beleediging was bedoeld, niet verantwoordelijk kon stellen. Maar de rechter oordeelde anders. Is het woord gebruikt? Ja! Welnu dan dient ook straf te volgen. En de lichamelijk zoo zeer gehavende heer Lascelles zal nu nog een boete van 1 pond en de gerechtskosten moeten betalen. Dinsdagavond heelt in het Natio naal Theater te Christiana, in tegen woordigheid van den Koning en de Koningin, een treffende plechtigheid ter eere van Björristjerne Björnson plaats gehad. De kunstenaars die diep bewogen waren, wisten ook groote ontroering bij de toeschouwers op te wekken. De plechtigheid begon met de voor dracht van het beroemde gedicht van Hamsum op Björnson's zeventigsten verjaardag, daarna werden gedichten van den ontslapen dichter voorgedragen en gezongen, en ten slotte volgde nog een prachtig gedicht van Knut Ham sun op Björnsons dood. In de pauzen werden composities, meest van Grieg, ten gehoore gebracht, en ten laatste het volkslied, waarvan Björnson den tekst heeft gedicht en toen ging het gordijn omhoog en zag men de buste van den dichter, om welke alle kunstenaars zich hadden gegroepeerd. Niet alleen wij hebben te klagen over het gure Meiweer, in veel zuide lijker gelegen streken van Europa is bet nog erger dan ten ontzent. Te Marseille en omstreken woei Maandag en Dinsdag een scherpe mistral, die velden en boomgaarden in den omtrek vernielde. De zee ging hoog, een aantal schepen waren genoodzaakt een veiliger ankerplaats op te zoeken en geen enkele mailboot kon het anker lichten. Corsica, Sardinië en Sicilië werden geteisterd door een hevigen storm. Maandagnacht beeft het te Saint- Jean-de-Maurienne in Savoye zoo bard gesneeuwd, dat de sneeuw hier en daar negen voet hoog lag. De dorpen halverwege den berg, zijn met een wit kleed bedekt, het is er ijzig koud en de boeren vreezen het ergste voor den ooast. Koning Edward VII. f Geheel onverwacht kwam Donder dagavond het bericht dat koning Edward van Engeland ongesteld was en zijn toestand reden gaf tot eenige bezorgdheid. Uit de laatste ontvangen telegrammen blijkt dat de toestand verergerd is en zelfs het ergste te vreezen is. Woensdag voor 8 dagen kwam de Koning van Biarritz terug en woonde nog denzelfden avond de opvoering van «Rigoletto® in de koakl. schouwburg bij. Den volgenden dag verleende hij 's ochtends nog audiën ties aan eenige ministers terwijl hij 's middags nog een bezoek met de Prins van Wales aan de Academie bracht. Maandag keerde hij van San- dringham naar Buckingham Palace terug, hetwelk hij sedert dien tijd niet meer verlaten heeft. Te Biarritz had de koning aan een lichte bron- chitus geleden, hetwelk zich thans door het gure weder zich weer liet gevoelen. Twee dagen hield bij zijn kamer. Donderdag werd hij echter zoo onwel, dat hij op aanraden van de dokters naar bed ging. Het bericht van Konings ziekte wekte groote ontsteltenis in Londen. De extra bladen werden de courantenjongens uit de handen gegrepen. Aapjes koetsiers lieten hun rijtuigen stilstaan om het laatste bericht te koopen en overal in restauraties was konings ziekte het ondeiwerp van het gesprek. Toen op het oogenbliK van sluiting de orkesten het «God save the Queen" aanhieven stond de menigte als een man op en luisterde eerbiedig totdat de laatste tonen weg stierven. Vrijdag 6 Mei: Koning Edward is heden morgen overleden. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Op den 15 April sloot de termijn voor inzending van de Nationalen Tentoon stelling voor Huisvlijt, welke dezen zomer (15 Juni tot einde September) te Scheveningen wordt gehouden, en thans is dus reeds een overzicht moge lijk aangaande den aanblik, welke de tentoonstelling zal opleveren En zonder overdrijaing mag gezegd worden, dat die aanblik in alle opzichten aan de verwachtingen zal beantwoorden, deze verwachtingen reeds nu in meer dan een opzicht overtreft. De propaganda, die iri stilte maar onvermoeid door het geheele land voor de tentoonstelling is gevoerd geworden, heeft hare uit- weiking niet gemist, en de tentoon stelling zelve zal niet alleen in naam. doch inderdaad eene nationale zijn. Zij zal niet alleen op de beoefening der huisvlijt een weldadigen invloed kunnen oefenen, maar tegelijk, wat zoo gaarne gewenscht werd, een vol ledig beeld kunnen geven van de huis vlijt in alle deelen des lands. Natuurlijk, de eene streek zal beter vertegenwoordigd zijn dan de andere, maar geene streek, waar van huisvlijt sprake is, zal vergeten zijn. Uit het Noorden van Groningen zoowel als uit Zeeuwsch-Vlaanderen komen de inzendingen; zoowel van de oostelijke grens van Overijsel en Gelderland als van de Noordzeekust hebben de inzen ders zich aangemeld. Karakteristieke groepen zullen evenmin ontbreken; Friesland wordt schitterend vertegen woordigd, een Marker interieur is aan wezig, van de Limburgsche kloosters in eene collectie inzendingen te ver wachten, die op den huisvlijtarbeid van dezen inrichtingen een geheel eigen beeld zal werpen: en instellingen als het Haarlemsche Museum van Kunst nijverheid en de Weefschool te Ensche de ontbreken evenmin. Neemt men daarbij in aanmerking, dat ook het Buitenland zich ter opluistering zal doen gelden, dat arbeidende mannen en vrouwen aan het geheel leven zullen geven, dan mag eene leerrijke en in alle opzichten interessante tentoonstel ling worden aangekondigd. Duizenden en nogmaals duizenden voorwerpen, waaronder er talrijke zijn met hunne speciale eigenaardigheden, zullen er te zien zijn, en aantoonen welke kunststukken na jarenlangen volhardenden arbeid dikwerf worden tot stand gebracht. Het mooiste van het mooie zal men er aanschouwen, en dit in alle genres; vanaf het een voudigste gesneden vouwbeen tot het meest ingewikkelde mechanisme, van den kunstvollen borduurlap tot het fijnst denkbare kunstnaaldwerk. De tentoonstelling te Scheveningen zal zeker niet onopgemerkt voorbij gaan I Door de Nederlandsche bond van Gemeente-ambtenaren is eene Pro- paganda-Vergadering uitge schreven ten doel hebbende eene rijksregeling van de pensionneering van gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen op Zater dag 28 Mei 1910 des middags te half twee, in het gebouw Diligentia, Lange Voorhout 5 te 's Gravenhage. Als sprekers zullen optredenProf. Mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Prof. Dr. W. H. Nolens, id., J. N. Elenbaas, Burgemeester-Secretaris van Krabben- dijke, Th. Pels, Secretaris van 's Her- togenbos. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 10 Mei 1910, des namiddags ten half twee ure. '1. Benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare lagere school le soort voor meisjes. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het personeel aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. ■4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. 5. Benoeming van eeu onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. 6. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende het verleenen van verlof aan de onderwijzeres Mej. M. B. Eykelboom (openbare lagere school le soort voor jongens). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot definitieve vervulling vati de betrekking van klokkenist. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Schuilen- burg tegen den aanslag van het ver gunningsrecht. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1910. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het geven eener subsidie voor het kosteloos openstellen van de zweminrichting van P. van Achterbergh. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eene wijziging van het uitbreidingsplan. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen betreffende het vaststellen en opheffen van z.g. bouwverboden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement van orde voor de verga deringen van den Gemeenteraad te Amersfoort. 15. Voorstel van 4 raadsleden tot bet benoemen eener commissie inzake progressieve inkomstenbelasting. 16. Vaststelling van het 6e suppletoir kohier inkomsten belasting, dienst 1909. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden dienst 1909. 18. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1909. 19. Vaststelling van het 2e sup pletoir kohier der straatbelasting, dienst 1909. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes (vacature mej. de Haard.) bestaat uit de dames1 mej. G. de Groot te Ommen, 2. mej. E. H. Sardeman te Hall, 3. mej. A. C. F. Ritmeester te Vollenhoven. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (uit breiding personeel) zijn door Burgem. en Weth. geplaatst de damesI. mej. L. C. A. Mening te Amersfoort, 2. mej. G. van Hoogevest te Amersfoort, 3. mej. A. G. M. den Hartog te Amers foort. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbate lagere school 3e soort in de Beekstraat (vaca ture mej W. van Eeden) bevat de namen der dames I. mej. G. van Hoogevest te Amers foort, 2. Mej. A. G M den Hartog te Amersfoort, 3. Mej. A. M. van der Singel, le Amersfoort. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat (vaca ture mej. M. A. den Hartog) bestaat uit de dames: I. mej A. G M. den Hartog te Amersfoort, 2. mej. A. M. van der Singel te Amersfoort, 3. mej. W. II. van Haselen te Amersfoort. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat (vacature mej. L. J. J. Vermoleu) bestaat uit; 1. mej. A. M. van der Singel te Amersfoort, 2. mej. W. H. van Haselen, 3. mej. G. Vonk te Amers foort. Als eenige gegadigde is op de voor dracht voor de benoeming van een klokkenist in de gemeente Amersfoort geplaatst de heer S. A. van Kalveen. Op de voordracht voor de benoeming van een herscbatter voor de drank- localiteiten in de gemeente Amersfoort is geplaatst de heer J. A. Hoksbergen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2